Ikmaahki' N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Willy Lages een „lahoenlijk" politieman aldus de Hollandse verdedigers! Ik heb slechts bevelen opgevolgd Noord Atlantische Raad bijeen Het land van de Olympische spelen In Colombo Raad van Britse Gemenebest bijeen Verbijsterend JAARGANG NUMMHR 11 WOENSDAG'17 MET 1»J0 "foor 4e bijzonder* nu»d van cassatie, gepresideerd door prof. mr. Ver. zUl diende gistermorgen het cassatieberoep van de 48-Jarige voormalige «hef van de SIpo en SD te Amsterdam SS-stunubannfuehrer WIBj Lages. Deze uit Bronswijk amkomstige Duitser, die bij de SD de fnnetie van Krl- rainalrnl bekleedde is door het Amsterdamse bijzonder Hof na het lang- darigste proces, dat na de bezetting »oor dit hof geroerd is, tot de dood- straf veroordeeld. VT L. heeft zich in de vijf jaren, gedurende welke hij in de provincies NrJ. Holland en Utrecht de scepter zwaaide over de Sipo en SD, volgens d° bewezen verklaarde tenlastelegging ver meldt, o.m. het zonder vorm van proces neerschieten van Nederlandse arrestanten, brandstichting in een groot aantal percelen en medewerking aan de z.g. sflbertanneaktion. Uitgave Stichting J)t> Vrfje Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.28 per maand f 3.65 per kwart bij voorultbet. Advertenties 14 ct p. torwfamilieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting^ Vetantw. ledacteux, J. t. Zooneu I Bureau, Ridderstiaat hoek Oudegracht I Tel. K 22003971 Door leiding te geven aan de ..zen trallstelle fuer Juedische auswande- rung" heeft hij bewerkt, dat 70.000 Nederlanders van Joods ras uit Ara- pterdam zijn gedeporteerd. Het groot ste deel van hen is in Duitse concen tratiekampen omgebracht. Zijn maat regelen in het kader van de Arbeits -einsatz, razzi's te Utrecht. Velssn, Beverwijk en Zaandam betekenden voor ongeveer 400 Nederlandse man nen tewerkstelling in Duitsland. Ruim 60 van hen zijn in Duitsland omgeko men. Tenslotte is aan L ook nog ten laste gelegd, dat hij heeft toegelaten dat zij ondergeschikten Nederlandse arrestanten op gruwelijke wijze heb ben mishandeld. Voor deze zaak bestond veel be langstelling. Het bureau oorlogsdo cumentatie was met do nodige appa- iratnnr nanwezlg om deze zitting op d" te nemen. aanvang van de zitting ver- kl: de president, prof. mr. Ver zij dat de zaak Lages in Amsterdam zo uitvoerig is behandeld, dat de raad thans geen beboert© gevoelt aan een verhoor van de reqnlrant. spr. gaf direct het woord aaii.de twee verde? digers, mr. Veenstra en mr. Reuser. Eerstgenoemde deelde mede, dat zijn confrater en hij voor dit cassatie-be roep 39 cassatiemiddelen hadden op gesteld. Zijn verzoek om 38 van de- zo middelen te mogen behandelen het andere middel, dat zich tegen de strafmaat richt, tot de zitting van 7.a terdag to mogen bewaren, werd door de president ingewilligd. Mr. Veenstra begon zijn toelichting van de cassatie-middelen met een be. strijding van de bewezenverklaring van het Amsterdams© hof, volgent welke zou zijn vast komen te staan, dat. L opzettelijk heeft toegelaten, dat zijn ondergeschikten nrrestauten mis handelden. Niets was minder waar, meende mr. Veenstra. Overigens wts deze raadsman van oordeel, dat de Eut©rpestraat te Amsterdam niet zo'n hel en bloedbad is geweest als wel is voorgesteld. Aan de band van de ongeveer 50 getuigen, die in Am sterdam over mishandelingen verkla ringen hebben afgelegd, concludeerde dr. Veenstra, dat er onder het r3- giem van L. niet meer dan één mis handeling per maand is gepleegd. Procureur-fiscaal: „In Amsterdam had men nog wel 1000 andere men sen over mishandelingen kunnen doen getuigen". Mr. Veenstra: „Dat geloof ik niet, want het o.m. in Amsterdam heeft getuigen per advertentie moeten om roepen". President „In ieder geval vergeet u de tallozen, die mishandeld zijn eu •daarna naar Duitsland werden ge- 1 sleept waar ze -zijn vermoord. Die mensen kunnen nu niet meer worden gehoord." Mr. Veenst'-a verklaarde voorts, dat een fatsoenlijk politieman als L. zich niet kan voorstellen, dat zijn onder geschikten arrestanten zouden mis handelen." President: „Toch zijn er heel wat klaehten over mishandelingen bij hem binnengekomen, dat verplichtte hem tor scherpere controle" Mr. Veenstra achtte een nieuw on derzoek op dit punt noodzakelijk, om dat de bewijsvoering van het Amster damse hof hem ontoereikend voor kwam. De toelichting van de cassatiemid delen, die handelden over de silber- tanne-aktion en de z.i. aanwezige dis criminatie bij de strafvervolging van zijn cliënt bracht de raadsman in 'o juridisch steekspel met de president. Mr. Veenstra stelde zich op het stand punt, dat men L. niet kon verwijten, dat deze de vechtssuprematie niet ge steld heeft, boven de staatssnprema- tic. Voor de oorlog, zo zeide de raads man. stond hier in Nederland prof. Verzyl, dezelfde die heden in deze zaak als president optreedt, bijna alleen als verdediger van de rechts- suprematie boven de staatssurprema- tie. Als dat onderscheid zelfs Neder landers niet duidelijk is geweest dan mag men niet verwachten, zo zei de raadsman, dat de staat verheerlijken de Duitsers het goede inzicht hebben Mr. Veenstra kwam tenslotte tot de conclusie, dat vrijwel geen Duitser gestraft kan worden voor het opvol gen van bevelen, die ingaan tegen het oorlogsrecht, zoals wij dat nu zien. Deze consequentie, zo zei hij, moet voo- het heden worden aanvaard we gens de „heiligheid van het recht". Voor de toekomst moet een dergelij ke consequentie worden voorkomen, zo vervolgde hij, door verbetering van de grondslag van de rechtspraak en wel door het gezamenlijk inter nationaal leggen van een hechte ba sis voor de verlengde individuele aan sprakelijkheid voor zekere voïksrech- telijke misdrijven, ook indien deze op bevel worden bedreven. De president vroeg daarop aan eb"» raadsman of hij zijn standpunt nu werkelijk wegens de heiligheid van het gerecht wild© toepassen op He den die schuldig zijn aan het vergas sen van millioenen joden. „Deze ihen se i zouden dus wegens de heiligheid van het recht straffeloos zijn? vroeg hij. Wegens de heiligheid van hét recht", ja, antwoordde mr. Veenstra. De zitting werd hierna geschorst. Kleine landen huiverig Labour maakt verkiezingsmanifest Het komende weekend komen de leiders van de Engelse Labourpartij In een geheime conferentie te Londen hijeen om het programma voor ue komende verkiezingen op te stellen. Een voorstel, alle nationalisatie op die van de ijzer- en staalindustrie na van het programma te schrappen zal onder meer besproken worden. Men acht het zeker, dat dit moeilijkheden zal verwekken tussen de rechtervleu gel en d,e linkervleugel die onder iei ding van Bevan, de minister van ge zondheid, op uitbreiding van da natio nalisatie had aangedrongen. DE MIJSUAMI' IX HENEGOUWEN Thans 39 doden Een van de mijnwerkers, die bij Je ramp in de mijn van Mariémont-Bas coup gewond werd, is Zondag aan zijn verwondingen bezweken. Het aantal doden is hiermee tot 39 gestegen. ..Gistermorgen Is in het Lancaster Ifouse te Londen voor liet eerst de Noordatlantisclie raad bijeengekomen Onder de eerst aangekomen vertegen woordigers y.ng men vooral experts op het gebied van defensie. Minister Schuman (Frankrijk) ari- viveerde een half uur voor de aanvang spoedig gevolgd door de opperbevel hebber der Amerikaanse strijdkrach ten in Europa. De Britse minister van buitenlandse zaken. Ernest Beviu, was de laatste minister di© arriveer de. Dean Acheson, de Amerikaanse minister is voorzitter van de con ferentie. Tegen de aanvang van de conferentie verschenen er in de nabijheid van Lancaster House enkele communis tische demonstranten, die spandoeken droegen met tegen het pact gerichte leuzen. Zij werden echter spoedig uit elkaar gedreven. De politie noteerde twee namen, doch arresteerde nie mand. Drie schilders poogden voor Lan caster House te paraderen met bor den waarop de gruwelen van de oor log waren uitgebeeld. Zij zeiden tot de „kruistocht vau schilders ter voor koming van een derde wereldoorlog" te behoren. Slechts een kleine menigte had zich voor Lancaster House verzameld om de aankomst der gedelegeerden gade te slaan. In do zaal zelf heeft men een speciale tafel gebouwd voor de ministers van buitenlandse zaken en hun experts op economisch en defensief gebied. De volgende landen zijn op de con ferentie te Londen vertegenwoordigd België, Canada, Denemarken, Frank rijk. Groot Brittannië, IJsland, Italië Luxemburg, Noorwegen, Portugal en de Ver. Staten. Naar men meent zal de algemene rolitieke toestand, ontstaan uit de verbreding van de kloof tussen Oost en West het belangrijkste punt van de agenda vormen. Men verwacht, dat Acheson na de formele opening een uiteenzetting van de toestand zal geven, gezien van het Amerikaanse standpunt uit. Men meent, dat hij zich zal uitspre ken voor een standvastiger houding tegenover het oosten in het kader van zijn plan voor totale diplomatie, In diplomatieke kringen meent men dat sommige klein© landen slechts schoorvoetend zouden instemmen niet olie voorgestelde punten, daar naar hun mening de „koude oorlog" hier door slechts met meer „vuur" ge voerd zou worden, hetgeen de werk zaamheden vau d© Ver. Naties zou benadelen. Eerste burgemeester van Finse hoofdstad was een Hollander Er zijn diverse reeds zeer oude culturele en economische handen, die ons land en Finland samen brengen. Dit jaar bestaat de Finse hoofdstad Hevsingfors vierhonderd jaar en een interessant punt bij deze herdenking zal het feit zijn, dat de Nederlander Hans van Sanden, de eerste burge meester van de Finse hoofdstad wal. Diens graf wordt door de gemeente Hejsingfors vierhonderd jaar en eenderhouden, verklaarde de heer van der Vlugt, buitengewoon en gevolmachtigd minister in Finland dezer da gen tijdens een causerie over dat land met zijn moeilijke positie als nabuur van Sowjet-Rusland. Sprekende over de economische si tuatie van het land zeide de heer v. d, Vlugt, dat herstelbetalingen en ver jies van gebied mei productiemiddelen in Karelie en met nikkelmijnen rond Fetsamo zich ernstig doen gevoelen. Tijdens de oorlog verloren 87.000 Fin nen .het leven en een zeer groot aan tal werd blijvend invalide. Aangezien deze verliezen in hoofdzaak de pro ductieve groep betiroffen, kan men nagaan, welk© een economische han cikap zulks op een totale bevolking van ongeveer 4 'millioen zielen bete kent. Voor de invalide wordt uitste kend, gezorgd, maar deze zorg legt op nieuw een zware last op het staats budget. Ongeveer 17 pCt van de waarde der totale export verdwijnt als herstel betaling naar de Sowjet Unie. In hoofdzaak betreft het hier produc ten vau de ijzer- en scheepsvaartbe- (lrijvigheid. Deze betalingen zullen in 1952 beëindigd zijn. Zij bedragen in totaal 750 tot 800 mlllioen dollar. In gouddollars luidden zij veel lager, doch de betalingen moeten plaats v.n den in de vorm van goederenleverin gen tegen uit de Finse bout- en hout veredelingsindustrie. Hoewel de Sow jet-Unie aanspraken hierop heeft ge schrapt, Is (1© economische betekenis hiervan voor Finland niet bijzonder groot, omdat liet hout. in Finland ge wonnen wordt, doch ijzer en staal van elders moeten worden betrokken. Des ondanks slaagde Finland er in 1949 in, ongeacht de herstelleveranties, zijn import voor 99 pCt door export te dekken. De herstelleveranties in aammejrking genomen hebben de Fin nen een actieve handelsbalans, welk een nationale inspanning dit vergt be ragen af xunnasahijn NOG STEEDS GUUR. Wind van Noord tot Noord West. Meest zwaar bewolkt met ijdejijke opkla fingen. Droog koud weer. Heidebrand oorzaak van ontploffingen Omstreeks halfzes Zondagmiddag, één nnr nadat liet Limburgianinr ge binst was op het sportterrein aan de raml van de Brimssnmse heide waar de wedstrijd Llmbnrgia-Ajax ce speeld werd) stegen enorme rook wolken uit die heide omhoog. Ver moedelijk door het achteloos weg werpen van een sigarettenpcakje door eeu wandelaar op de weg Bronssum- l\anbach was heidebrand ontstaan. Het vuur werd door de wind aange wakkerd en binnen een nur stond een opper» lakte van ruim 20 hectare in lichter laaie. In afwaehting >an de gealarmeer de Bnmssnmse brandweer gingen en kele katholieke verkenners uit Brons snin die toevallig In de bnurt waren eu -li 50-tal andere personen aan 't werk om de snel voortwoekerende vlammen te temperen. De brand weer onder leiding van commandant Bcaujeau en de vrijwilligers slaagden er door hard werken met hnn brand zwepen, in, de gemeentelijke aanplan tlng, die achter de zgn. brandweg ligt te redden. Verschillende projectielen die nog In de heide bleken t'e liggen kwamen tot ontploffing. Persoonlijke ongelukken gebeurden daarbij niet. Ia het water van de Nieuwe Vaart te Amsterdam is Zaterdag een zeven jarig jongetje verdronken. Te Sydney Is gisteren een conferen tie vau de consultatieve raad van 't Britse gemenebest geopend welke be strijding van het commnnisme in Zd. en Zud.-Oost-Azië beoogt, door mid del van economische hulpverlening waar dit nodig is. Percy Spender, de Australische mi nister vau buitenlandse zaken, werd tot voorzitter gekozen. Afgevaardigden van Canada, Cey- ion, Engeland, India, Xienw Zeeland en Pakistan waren ter conferentie aanwezig. Spender verklaarde In zijn openings toespraak, dat Zuid-Oost-Azië een be langrljk gebied wordt eu de gedach ten der staatsUedeu steeds gaat be. zig houden. Spender verklaard© voorts, dat de Zuid-Afrikaanse premier, dr. Malan, had medegedeeld, dat hij volledige sympathie gevoelde voor de oogmer ken en taken van de conferentie en dat hij door middel van de Zuid-A frikaanse hoge commissaris in Aus tralië in contact wilde blijven met de besprekingen. Malcoim Mac-Donald, Britse comm gen. voor Zuid-Oost Azië, heeft in een interview met de Melbourn© Sun verklaard, dat de opvatting juist is dat er een brug bestaat tussen de con ferentie van het Britse gemenebest en de driemogendhedenbesprekingen te Londen. Niets van het „werkeüj k© vlees" van de besprekingen te Sydney zal ter plaatse worden i,*e proefd, voordat het ter beoordeling aan Londen en Washington is aan geboden, aldus verklaarde hij. De Canadese afgevaardigde zeide, dat Canada de wens koestert t© hel pen aan de taak om stabiliteit in Zd Oost-Azië tot stand te brengen. De Pakistanse gedelegeerd© achtte de Russische duikboten bij Philippijnen Volgens de Amerikaanse radiocom mentator Drew Pearson, zou gene raal AfacArthnr onlangs in een ge heim verslag gewezen hebben op „het ongewone aantal Russische dnik boten in de Stille Oceaan. Deze eenheden, die alle duikboten van de 7 en 8 Russische eskaders zon den omvatten, zouden gezien zijn ia de wateren van de Philippljuen. Pearson brengt deze inlichtingen in verband met sommige geruchten volgens welk de ambassade van de Verenigde Staten te Manilo in de ko mende weken onlusten verwacht, waarbij moordpogingen op de per soon van president Quirlno en van zijn ministers niet uitgesloten zouden zijn. conferentie van groot belang. Zijn land zou dan ook zo veel mogelijk tot het welslagen bijdragen. De Nieuw- landse afgevaardigde, Doidge, zeide, dat de grote financiële lasten van de defensie van zijn land het onmoge lijk maakten, dat Nieuw Zeeland meer kon aanbieden dan technische en deh- kundige hijstand voor het oplossen van de vraagstukken, welke voor de conferentie lagen. Spender, die zijn naam gaf aan het iu Januari te Colombo opgestel de plan, dat thans te Sydney nader uit gewerkt wordt, verklaarde nog, dat de voorstellen voor de economi sche ontwikkeling van Zuid- en Zuid- Oost-Azië de steun en medewerking nodig zouden hebben van andere lan den en van elk internationaal lichaam dat daartoe in staat zou kunnen zijn. Verschillende afgevaardigden brach ten naar voren, dat het plan niet uit voerbaar is zonder aanzienlijke Ame. rikaanse hulp. Begrafenis bij Zigeuners Gistermorgen werden t© Sittard de gebroeders Basili begraven, die tij dens en gevecht in een cafe te Hoeus broek om het leven kwamen. De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen, doch er deden zich .geen incidenten voor. On geveer honderd zigeuners waren uit het gehele land naar Sittard geko men om deze, zoals thans bleek, vooraanstaande zigeuners de laatste eer te bewijzen. Een tiental kransen dekte de kis ten, op het kerkhof speelden zich hartroerende tonelen af. D© Basilis' stammen uit een zeer oud Hongaars zigeun©r$pe»3lacht en hun stamboom gaat terug tot om streeks 1500. De oudste van de beide slachtoffers was voorbestemd om op volger te worden van de oude zigeu nerkoning die in Hongarije vertoeft. Het gezag indien hier van gezag ge sproken kan worden, wordt aan deze zijde van het ijzeren gordijn uitge oefend door een zigeunerin. JAPANSE STAD GEHEEL VER- WOEST Te Agematsoe in Midden-Japan zijn Zaterdagnacht 1200 woningen door brand vernield, dat is 90 pCt van de stad. 20 Personen werden zwaar gewond. 150 licht. De oorzaak van de brand is onbekend. Naar wij vernemen is spoedig de indiening bij de Tweede Kamer .te verwachten van een ontwerp-noodwet buisvesting. hoeft geen nader betoog, vooral als men mede in aanmerking neemt, dat d© 450.000 bewoners van de door óe Sowjet-Unie geannexeerde gebieden binnen de tegenwoordige Finse gren zen zijn betrokken welke volksverhui ziug aanzienlijke problemen op het gebied van huisvesting, voeding, kle ding en werkgelegenheid schiep. Finlands politieke positie Politiek bezien is Finland tame'ijk conservatief. Het links-extremisme 's er zeer beperkt. Men kan de Fins soe democratische partij het best verge lijken met de Engelse Labourpartij. Moskou is allerminst met deze par ingenomen, en beschouwt deze als de meest principieel anti-communisti sch©. Het is volkomen onjuist te den ken. dat Finland achter het ijzeren gordij ligt. Het tegendeel is waar. Men ziet er niet meer Russische uniformen, dan in Nederland. Men kan Finland niet als sattelielstaat be schouwen, zoals Tsjeeho Slowakije bijvoorbeeld.'Hiervoor bestaan, naast de zichtbar© feiten, diverse gronden. FinlaDd is een voor 95 protestants: Luthers land. Vijf- eu tachtig pCt van de cultuurgrond is in handen vau de boeren, die hoogstens 50 hectaren be zitten. Men treft er weinig pachters aan. In Hongarije, Slowakije en Polen lag de situatie gans anders, hetgeen tot gevolg had, dat het vele groot grondbezit het linksextvemisme een belangrijke voedingsbodem bood. Finland heeft zijn religie en zeer veel van zijn culturele waarden on der westerse invloed ontwikkeld: Hei volk is Slavisch noch Mongools. Men lean het als Westers beschouwen. Fin land is het laatst© westerse land, dat de Sowjet-Unie tot buur heeft. Vaak vraagt men zich af, waarom de Sowjet-Unie dit land niet reer's lang heeft opgeslokt. In11918 verjoe gen Mannerheim en zijn geïmprovi seerde scharen de Bolsjevistische troepen. Zij kwamen niet terug. In 19391940 na de eerste aanvalsoor log en later in 1944 bezetten de Rus sen Finland niet, doch eisten enige strategische punten en Fins Karelie. Thans heeft Finland practisch onver dedigbare grenzen en slechts recht om 41000 man voor leger, marine en administratieve mil. diensten op de been te houden. Toen Finland in 194S niet zwichtte voor een dreigend Rus- siscb-Fins pact naar Hongaars recept nam de Sowjet-Unie geen maatrege len. Men kan daarvoor zeer vele re denen bedenken en opgeven, zo zei de de heer van der Vlugt, die zijn el gen opvattingen voor zich hield, tf'j vertelde echter, dat naar inzicht van brede lagen van het Finse volk een bezetting van Finland zou leiden tot een eindeloze ondergrondse strijd :n dit land van bossen, meren en graniet rotsen. In „jacht op groot wild" zijn de Finuen meesters. Bovendien echter, zo redeneren vele Finnen, zou bezetting van Finland 'n ommezwaai kunnen betekenen in de neutraliteitspolitiek van Zweden, De ze nu is uiterst voordelig voor f'e Russen. Bovendien, aldus dit niet-officiële Fm s© redenen, heeft de politieke op vatting van Molotof, die voor alles een Slavisch blok wenst te vormen en nadien alle aandacht op het verre Oosten en desnoods op het midden oosten wenst te concentreren, in Mos kou de overhand. Molotof is volgeus deze Finnen van opvatting, dat men de strijd niet met 't krachtige „kapi talistische westen" moet aanbinden. Indien de eerder genoemde gebieden eenmaal beheerst worden, dan valt het westen als een rijpe appel in de schoot van Moskou. Hoe het ook zij, aldus de heer van der Vlugt. het is merkwaardig, dat deze opvattingen in Finland voorals nog hun bevestiging in de practijk vinden. Uit deze Molotof-politiek lei den vel© Finnen af, dat de toestand in hun land minder gevaarlijk is, dan men in tal van landen pleeg aan te nemen. De ligging van dit land vergt. Jat Finland eigenlijk ecu politiek vacuum \ormt. Men doet politiek noch met het westen, noch met het oosten mse en poogt met beide groepen, zowel economisch als anderszins goede oe- trekkingen te onderhouden. De verhouding tussen Finland en Ne derland noemde de heer van der Vlugc uitstekend. Voor ons land ifi Fiuland ook economisch zeer interes sant. Na Engeland en de Sowjet-Li nie buiten de herstelbetalingssector, was Nederland in 1949 de derde han delspartner. In 1949 was het ban- delsvolume in geld uitgedrukt twee honderd milloen gulden. E*R GING ONLANGS over de radio 'j nieuwsuitzendingen een bericht, waarvan de voorlezing ternauwernood veertig seconden zal hebben bedragen En in de meeste dagbladen is er niet eens gewag van gemaakt. Het hoofd bestuur van het Rode Kruis deelde mede, dat het zijn bemoeiingen om de Griekse kinderen weer naar hun vaderland en misschien naar hun ouders, zo deze nog in leven waren, terug te brengen, heeft moeten sta ken. Niet omdat deze kinderen on vindbaar waren. Men weet waar ze zijn. Ze zijn in de Griekse burger oorlog aan de zwerf geraakt Ze 2ijn in doodsangst over de grenzen ge vlucht. Wat weet een kind van gren zen? Of zouden ze in hun benardheid misschien juist de grens rijn overge- vlucht? Wie zal het zeggen. Deze kinderen zijn in de omrin gende landen opgenomen. Misschien hebben ze het goed. Sommigen heb ben pleegouders, anderen rijn ln kam pen ondergebracht. Maar in ieder ge' val zijn ze op een plaais waar ze niet behoren. Het Rode Kruis trok rich het lot van deze kinderen aan. Het heeft nu de arbeid gestaakt. Omdat de medewerking van de betreffende regeringen zo gering was, dat een on derzoek reeds bij voorbaat tot mis lukking was gedoemd. Zo zitten daar aan een kant van de grens die kinderen en aan de andere kant de ouders, die van het lot van hun kinderen weinig of niets afweten Ze weten alleen, dat ze hun kinderen kwijt zijn. En ze weten dat over de grens, in Bulgarije, in Yougo Slavië, in Roemenië of in Hongarije kinde ren zijn, die misschien de hunne zijn. Wat zou er niet een vreugde kunnen worden bereid, indien deze kinderen aan hun ouders konden worden terug gegeven. Trekt zich daar de diploma tie iets van aan? Maalt men Iets om het leven van een kind? Ach, waar om zouden we ons hier in Nederland eigenlijk druk om maken? Het zijn immers maar Griekse kin deren en Griekenland is zo ver. Dat nog slechts luttele jaren geleden Ne derlandse kinderen in de gaskamers van het duizendjarig derde Rijk wer den vergast? Ach, dat is immers al weer zo lang geleden. En waren dat uiteindelijk geen Joodse kinderen? Ja zeker, landgenoten, maar toch Joden niet waar? En er zijn zo ontzettend veel belangrijker dingen. Vooral in Nederland. Gedragen we ons wel keurig genoeg? Zijn we niet te ami caal met elkaar? Houden we de scheidslijn wel voldoende in het oog? Dat is immers veel belangrijker, dan het feit, dat er vijf en twintigduizend kinderen in nood verkeren? Een zee van ellende in veertig se conden. We leven wel verbijsterend snel. En dat verbijsterende snelle le ven stompt ons af. Maakt dat we geen menselijk gevoel meer kunnen op brengen. Of wilt u soms beweren, dat het nog enige indruk op u gemaakt heeft, dit bericht, dat er ergens een legioen kinderen is, die er eigenlijk te veel zijn. Och, Griekenland.... En misschien in China, waar de bur geroorlog over heen is gegaan, of in Pakistan, of in Zuid Afrika, v;aar blanken bommen gooien op Neger dorpen. Daar kunnen we ons immers niet mee bemoeien. Laten wij hier in Nederland elkaar het leven nog eens flink onaangenaam maken met kleine dingen. Dan vergeten we de ellende van die kinderen in de vreemde. En dan vergeten we ook, dat dit lot onze kinderen boven het hoofd kan han gen, omdat we geen behoorlijke sa menleving kunnen stichten. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1