kmaaftki' N.-HOLLANDSE PERS 1945 In Atlantisch gebied wordt collectieve strijdmacht gevormd Grote Drie vragen zwaar offer van nationale souvereiniteit Dertienjarig meisje toegewezen aan Nederlandse ouders Schietpartijen inMakassar eisen verscheidene slachtoffers de Telex tikt... Tussen Scylla en Charybdis ZESDE JAARGANG NUMMER 14. MAANDAG 71 MEI 145» VUStichting TrQe Exploitatie N.Y. Sprekend Papier. Klki—mr Abonnementen f 0-30 per week f LM per maand f 3.65 per kwart, btj voorutfbet. Advertenties 14 ct p. mm, familiebericht» 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Veraotw. redacteur. J. t. Zoonen Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I tei K 22003971 In diplomatieke kringen te Londen bcselionwt men het bcslnlt, een collcc tieve Inteniallonale militaire macht te vormen in plaats van de verdere ontwikkeling van zuiver nationale strijdmachten «a te streven, ais het belangrijkste resultaat van de bijeenkomst van de Bfoordathuitische raad. Men legt de vermelding in tiet slotcommuniqué van „een tot even wicht gebrachte collectieve strijdmacht" uit als doelend op de vorming van internationale strijdmachten op verschillende plaatsen in het Noord Atlantisch gebied. Dit betekent, dat van de nationale souvereiniteit een zwaar offer gevraagd wordt, daar geen van de 12 betrokken landen voor taan kan streven naar het zichzelf individueel uitrusten met alle soorten defensieve bewapening. Onder de ogen van 250 verslagge vers, 25 fotografen en 4 rijen" ambas sadeurs en deskundigen uit de 12 bij het Noord-Atlantisch verdrag aange sloten landen begaven de 12 ministers van buitenlandse zaken zich aan het eind van de zitting naar een ovale tafel in de muziekzaal van het Lan caster House m hun slottoespraak te houden. Arheson (VS) verklaarde: ..Dat be tekent een ware en belangrijke voor uitgang". Wij hebben „dank zij on vermoeide Inspanningen eeD gemeen schappelijk doel bereikt". Hij tikte krachtig met z'n vinger op tafel toen hij de woorden van het communiqué over vrijheid herhaalde. Bei In (Engeland) verklaarde: Ons doel is thans de vrede te versterken, niet louter ons op oorlog voor te be reiden en bovendien is de Noordatlan. ti8cbe raad 'n organisatie met gelijk heid van rechten: het kleinste Md staat op één lijn met het grootste. Sehiiman (Frankrijk) verklaarde, dat de vastgestelde taak van ieder eist „tucht bepaalde opofferingen ca beperkingen ten bate van bet gelieel" „Een jaar lang hebben wij Dnitsland reden gegeven weer in zijn toekomst te geloven. Nu stellen wij dit land Oplossing voor export naar Duitsland Tijdens de handelsbesprekingen op grond van ebt verdrag met de We«- Duitse bondsrepubliek is van Duitse zijde verklaard, dat het treffen van „^usgleichbetraege", (importaus G'.eichabgabe) op land- en tuinbouw producten en op producten van agra risch - industriële aard nog slechts 'n kwestie van enkele weken za] zija De Nederlandse delegatie maakte ern stigo bezwaren tegen deze heffingen boven de vaste invoerrechten. Na mens de Duitse delegatie werd var- klaard. dat indien soortgelijke pro blemen zich In de toekomst mochten voordoen, nauw overleg tussen beide landen verzekerd moet zijn. Er werd eer. bevredigende oplossing voor de Duitse wensen en de Nederlandse agra riscbe export gevonden. In het middelpunt van de bespre kingen stonden de problemen inzake he> evenwicht in de Nederlands-We - Duitse betalingsbalans. Als gevolg var. de in September 1949 ingevoar- de Duitse liberalisatie ontstond aan vankelijk een zeer aanzienlijk nadelig saldo voor de Duitse handelspartner. Het is In het hijzonder een Duitse wens om dit saldo spoedig af te los sen. Ter conferoniit is tot maatregelen be sloten teneinde storende invloeden, welke van de betalingskant op de li beralisatie-politiek zouden kunnen ui: gaan, uit te schakelen. Door bepaalde iv aatregelen zal de Duitse export naar Nederland worden vergemakke lijkt. 7 Maanden onschuldig g ezelen Een 28-jarige Amsterdamse kan toorbediende die ervan verdacht werd de beide jeugdige daders van de in September gepleegde roofoverval op de Spaarbank stad Amsterdam aan een revolver te hebben geholpen, is doo- de Amsterdamse rechtbank vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs De verdachte heeft 7 maanden !n voorarrest gezeten. De zaak tegeD deze kantoorbediende werd in Februa ri J.l. voor een nader onderzoek aan gehouden, nadat de officier van justi tie, die verdachte's medeplichtigheid en heling wel bewezen achtte, twee jaar gevangenisstraf tegen hem had geëist. TRl'MAN JtOE.MT PLAN-SCHÜMAN Aan het begin van zijn wekelijkse persconferentie heeft president Tru- mnn het plan van de Franse minis ter van buitenlandse zaken Robert Bchuman voor een samensmelting van de Franse en Duitse zware In dustrie „een daad van opbouwend •ta&tsmanschap" genoemd. voor verder te gaan en zich aan te sluitcu bij de Europese democratieën, opdat er een einde komt aan liet An» tagonisine, dat in de afgelopen hon derd jaar de oorsprong van zoveel oorlogen is geweest. Stikker (Nederland) noemde de snelle twikkeling van de West-Eu ropese eenheid „een van de funda mentele voorwaarden voor het be houd van onze democratische besch.i ving", doch voegde hier aan toe, dat het uiteindelijk doel is: de vestiging van een sterke Atlantische gemeen schap, een gemeenschap met eenheid van doel. eenheid van politiek en eco nomisch streven en boven al de ge meenschappelijke wens om de vrede er stabiliteit te bewaren. Bakkers nu ievreden: weer melkbrood ln bakkerskringen boerst voldoe ning over de beschikking van de mi nister, dat weer melk en melkpoeder in brood zullen mogen worden ver werkt. Hiermede wordt tegeinoctgeko men aan een lang gekoesterde wens. In de eerste jaren na de oorlog was het verwerken in het brood niet mo gelijk, omda,t er aanzienlijk tekort aan melk en zuivelproducten bestond Na de opheffing van de melkdistri- butie kon nog geen toestemming ge geven worden om melk in hef. brood te verwerken, aangezien men liet e- nerzijds voor de nationale economie wenselijk achtte, zo veel mogelijk zuivelproducten te exporteren, an derzijds de broodprijs niet aan wilde tasten, die bij verwerking van melk ongetwijfeld stijgen zou. In het laat ste jaar echter is de melkvloed zo* groot geworden, dat men gemakkelijk melk in brood kon gaan verwerke.i. Aangezien bovendien op het ogenblik diverse soorten brood gebakken mo gen worden van verschillende prijs is het. aldus het inzicht der bakkers, niet meer dan logisch dat men ook eesoort „melkbrood" zal kunnen !c veren. Het verwerken van melk 5n brood zal, zoals dit voor de oorlog het geval was, afhankolijk zijn van de vraag naar melkbrood, omdat de prijs hiervan lioger is dan van water brood. Rechtzaak om kind Baboe zal in hoger beroep gaan Gisteren heeft een .Mnleise KSnder- erzorgster, die In 1912 met een Ne derlands meisje van 5 jaar vluchtte, toen de ouders door de .lapamiczcn werden gearresteerd, en bet kind i»H oogpunt van veiligheid aan baar mee gaven, de aanspraken van de ouders op teruggaven van hun kind bestre den. Het bedoelde meisje, dat thans 13 jaar is en alleen Maleis spreekt, zal voor het gerecht tè Singapore verschij nen. Haar ouders wonen in Den Haag en hebben een behoep op 't gerechts hof gedaan om teruggave van het kind. Toen zij in 1945 uit hun inter nering bevrijd werden, stelden zij 'n onderzoek naar het verblijf van het kindermeisje én hun dochter in. Toen dit echter zouder resultaat bleef, keerden zij naar Nederland te rug. Kort geleden trof de districts- fnnclionaris te Komaman, in Trang- ganu, een meisje aan. dat woonde bij de bovengenoemde kinderverzorg. ster. Na inlichtingen te hebben inge wonnen, werd zij geideutificeerd als het vermiste meisje. Gedurende acht jaar woonde zij bij het kindermeisje. Z;-' kou geen vork en mes hanteren. De opperrechter heeft echter bij ee- verhoor bevolen, dat het 13-jari- ge meisje aan haar ouders wordt te ruggegeven. Toen dit besluit aan het kind werd medegedeeld, weigerde zij van Ami nah gescheiden te worden. De ver zorgster riep herhaaldelijk: „Ik kan haar niet laten gaan". De wachtende menigte zag het kind vastbesloten het hoofd schud den, op elk voorstel om de enige moe der. die het zich kan herinneren, \te verlaten. Aminah hield resoluut degft.- aen, die het kind van haar af wilden nemen, van zich af. Tenslotte werden beiden in dezelfde auto weggevoerd. De baboe deelde aan Reuter mede, dat zij zou trachten in hoger beroep te gaan tegen de beslissing van de opperrechter. Gisteravond verbleven de baboe en het kind op twee verschil lende plaatsen in Singapore. Aminah vertelde met roodbehuilde ogen, dat de Maleise naam van Bertha „Madra* was, hetgeen betekent „lieht van het hart". „Madra en ik zijn zeer aan elkaar gehech": en zij is inderdaad het licht van mijn hart", zo zeide zij Animah is 42. „Zij heeft zelf geen kinderen. Haar man, die haar naar Malakka vergezelde, was thans voor zijn werk naar Indonesië terugge keerd. Zij deelde mede, dat Madra in de Mohammedaanse godsdienst op gevoed was en dat zij Maleis en Ara bisch kende. In Kemawan waar zij sedert hun vertrek uit Indonesië ver. bleven, bestond geen Engelse school. Zij was voornemens Madra naar een Engelse sehool te Singapore te sturen Madra was een goede leerling in haar klas, zo vertelde Aminah met trots. Op de vraag of zij van mening was. dat Madra gemakkelijk aan het le ven in Nederland zou wennen, ant woordde Animah: „Dit ligt in de hand der goden. Wij zullen moeten zien wat er gebeurt". Pool rookte op bed en kwam in vlammen om Gisternacht is in Arnhem in eon uit drie verdiepingen bestaand huis brand uitgebroken. De brand woedde in de bovenste verdieping. De brand weer had het vuur spoedig met veel materiaal bedwongen. Bij onderzoek vond men in een totaal uitgebrande kamer het gedeeltelijk verkoolde lijk van een man. Het slachtoffer bleek te zijn de 32 jarige ongehuwde Jo- z&ph Hawlik, een fabrieksarbeider van Poolse nationaliteit. Vermoedelijk heeft de man, toen hij thuis kwam op bed liggen roken met het vermelde tragische gevolg. De schade is aanzienlijk. Late vroege aardappelen Het koude weer Iaat in sterke ma te zijn invloed gelden op de aardap peloogst in West-Friesland, waar tel- kenjare de eerste vroege aardappelen aan de markt worden gebracht. Vo rig jaar zag men op 13 Mei reeds de eerste aardappelen van de koude grond aan de veiling, maar nu zal het zeker drie weken later worden ee. er belangrijke partijen loskomen De primeurs worden voor Pinksteren verwacht. Zeven personen kwamen om net leven in de goudmijn van Witwaters- rand (Zuid-Afrika), doordat zij door een massa vallend gesteente werden meegesleurd in een diepe verticale schacht, waarin zij herstellingen ver richtten. T Radio Makassar zwijgf l)e schietpartijen te Makassasr, die Maandag begonnen, houden volgens te Djakarta ontvangen berichten aan. Radio Makassar is sedert 3 dagen ui» de Ineht. Bij een van de vecht partijen werd de Nederlandse con troleur Drop ernstig gewond. Hij be vond zlcli in de omgeving van de so cieteit, toen tussen leden van het KN Hj en de APRIS (federale Indonesi sche troepen) geschoten werd. Hij zocht dekking in de sociëteit, doch werd getroffen door een kogel, die hem zo ernstig verwondde, dat hij Woensdag overleed. Intnsscn zijn vol- gons voorlopige te Djakarta ontvan- con berichten negen leden van het KNIL en drie leden van de APRIS IQ de schietpartijen gedood. Het aan tal gewonden beloopt meer dan twin tig. Kolonel Nasntion, de chef-stat' van de APRIS, en kolonel 1'areira, de sous-chef-staf van het KNIL zijn in verband met de toestand te Makas sar naar deze stad vertrokken. Se dert drie dagen werden geen berich ten ontvangen. Betreffende de ongeregeldheden wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de oorsprong van deze ongeregeld heden gelegen is in het feit, dat d-5 APRIS op 15 en 16 Mei de kampe menten van de KNIL-troepen onder vuur nam en op dg 16e Mei het hoofd Deense visvrouw in taxi door Europa Gistermorgen heeft de burgemees ter van Amsterdam, een beroemde Deense -visvrouw ten stadhuize out- vangon. Karla Bentine Petrine Larsen uit Kopenhagen heeft daar haar vasts standplaats voor het parlementsge bouw en is in Kopenhagen een beken de verschijning. Een Deens blad heeft haar uitgenodigd een goodwiil tocht te maken door West Europa en het eerste land, dat zij bezocht is Ne derland. Karla, zoals zij zich noemt, maakt de tocht in een taxi uit Kopen hagen in gezelschap van de chefre dacteur van het blad. Karla is gekleed in de eeuwenou de klederdracht van de visvrouwen van het „Gammelstraud". Voor de lezers van de krant is aan de tocht eer kleine attractie verbonden. Ds lezer, die een juiste schatting weet te geven van het bedrag, dat de ta xi aan het einde van de reis aanwijst krijgt een prijs. Een Zwitserse „vogelman" heeft met succes gevlogen boven het vlieg veld van Bern. De man, Rodolphe Bcelilon, sprong op 200 meter hoogte uit een vliegtuig en „vloog" op eigen wieken tot 300 nieter hoogte. Toen opende hij zijn parachute cn landde veilig in de buurt van het vliegveld. Een Roemeense militaire recht bank heeft Woensdag drie Koelak ken (rijke boeren) tot de kogel ver oordeeld en 5 tot gevangenisstraffen variërend van 10 tot 25 jaar, met dwangarbeid. Zij worden beschul digd van terreurdaden in de dorpen waar zij woonden. Een campire-straalvliegtuig van de Britse luchtmacht, is op het vlieg veld van Istres bij Marseille neer gestort. De piloot kwam om het le ven. De vakverenigingen van Bolivia dreigen met een algeemene staking naar aanleiding van de afkondiging van de staat van beleg. De staat van beleg is afgekondigd met bet oog op een staking, welke volgens de rege ring door de communisten geïnspi reerd is. Sedert liet begin van het Heilig Jaar zijn in do St. Pieter meer dan honderd huwelijken van bedevaart gangers ingezegend. De jonggehuw den waren Fransen, Belgen, Zwitsers en Nederlanders. Een Amerikaanse speelgoedfa briek heeft een overeenkomst geslo ten met do Amerikaanse commissie voor atoomenergie over de levering van riadio-actieve Isotopen, namelijk zink G5 Isotopen, welke onschadelij ke atoomstralen verwekken. De fabriek is voornemens speel goed te vervaardigen, waarin de kin deren de atoomsplitsing kunnen na gaan. Een bende valse munters, die on der leiding stond van drie vrouwen is na langdurige nasporingen te Palei*- no en te Milaan ontdekt. In deze ste den werden goed nagemaakte biljet ten van 5000 en 10.000 lire in grote getale aan de man gebracht. Vertegenwoordigers van het hoofd kwartier en de regering van de Phil lippijnen hebben een handelsverdrag tussen Japan en de Philippijnen onder tckeud. Bij het verdrag is een som van 50.000.000 Amerikaanse dollars betrokken. De staking bij de openbare nutsbe drijven in een groot deel van cen traal Mexico is na 14 uur geëindigd. Het personeel krijgt een loonsverho ging van 15 pCt, die de maatschap pijen uit de winst moeten bekostigen. Zij mogen de tarieven niet verhogen. De Nederlandse professor J. B. D. Derkseu, het hoofd van de afde ling statistieken betreffende natio nale inkomens van het bureau voor statistiek der Ver. Naties, is op ver zoek van de Braziliaanse regering dor.r de secr.-gen. der Ver. Naties aangewezen om de Braziliaanse re gering behulpzaam te zijn bij de voor bereiding van statistieken betref fende het nationale inkomen, Prof. Derksen is Woensdag naar Rio de Ja neiro vertrokken en zal twee maan den in Brazilië blijven. Gedurende de communistische jeugdbijeenkomst in Oost-Berlijn, van 25 tot 31 Mei, is de autoweg van Berlijn naar 't Westen voor het nor male verkeer gesloten, zo heeft de Oost-Duitse volkspolitie meegedeeld Het interzonale wegverkeer kan voort gang blijven vinden over de andere wegen, waarbij een omwge van 60 am moet worden gemaakt. Van 22 Mei tot 17 Juni zal Japan voor het eerst op een conferentie van de Unesco vertegenwoordigd zijn De conferentie wordt te Florence ge houden. De twee Italiaanse stichtenares- sen van een orde tot zorg voor we zen en vondelingen Bartolomea Capi- tanio en Vincenza Gerosa, zijn Don derdag door de Paus heilig verklaard Bijna 50.000 pelgrims woonden de plechtigheid bij. In een herderlijk schrijven, dat in alle katholieke kerken in België zal worden voorgelezen, verklaren de Belgische kardinaal van Roey en vijf bisschoppen, dot de komende weken in België zullen beslissen over de toe komst van de nationale fundamentele instellingen. kwartier van deze troepen beschoot. Uiteraard waren de KNIL-militairen, onder wie tengevolge van deze be schieting doden en gewonden vielen genoodzaakt om ter zelfverdediging het vuur te beantwoorden. Vrijdagmiddag zijn de besprekingen tussen de RIS cn de republiek Indo nesië nier de vorming van de een heidsstaat, met een gemoensehappa- lijke verklaring beëindigd. Iii deze verklaring wordt gezegd dat is over eengekomen, dat er een eenheidsstaat zal worden geiormd, die in vorm o- vereenkomt rnet de ropnbiik Indone sië, zoals deze op 17 Augnstus 1915 woril geproclameerd. Watersnood in Canada: catastrofale omvang Genietroepen van het Canadese le ger hebben een spoordijk opgeblazen om de druk op sommige dijken, «tic liet water van de Rode Rivier cn zijn zijarmen tegenhouden te -»er lichten. Geschat wordt, dat 100.000 perso nen in de afgelopen veertien dagen uit Wfnnipcg zijn gevlucht. De rode rivier is tot een record hoogte gestegen en men verwacht, dat het water nog meer zal stijgen, waardoor het leven in de stad onmo gelijk dreigt te worden. Bestuurbare bom geconstrueerd Een luchtvaartmaatschappij heeft onthuld, dat zij sedert drie jaar aan he*. werk is aan de bouw van een per radio bestuurde bom van 6 ton, die „Tarzan" wordt genoemd. De bom wordt afgeworpen uit een vliegtuig en wordt ti.'dens haar val gecontro leerd per radio. Deze bom is „een tactisch wapen dat ten zeerste naar waarde wordt geschat door de Ame rikaanse luchtmacht wegens de juist beid en de vernielingskracht. Inbraak in kerk Woensdagnacht is ingebroken in de Nieuwe Kerk van de Ned. Herv. Gem. aan het Spui te Den Haag. Na de toegangsdeur tot de consistorie kamer met een beitel te hebben o- pengebroken, heeft men de consis toriekamer aan een grondig onder zoek onderworpen. Alle kasten en col lectebussen werden opengebroken. Geld -werd echter niet vermist. Wel oen tiental flessen avondmaalwijn en een tafelkleed. Veiligheidsraad op 24 Mei bijeen De veiligheidsraad van de VN. komt 24 Mei bijeen om de mogelijk heid le bespreken van bijlegging van politieke geschillen voordat zij op de openbare vergadering van de raad be bandcld worden. De algemene vergadering heeft de raad verzocht de mogelijkheid te be studeren van benoeming van een zij ner leden tot bemiddelaar tussen par tijen. die zijn betrokken bij aan de raad voorgelegde geschillen. Volgens dit plan zou getracht moeten worden door informele besprekingen een com promis te bereiken. In Den Haag is een personenauto in volle vaart tegen een trammast opgebotst. Een der inzittenden kreeg een zware hersenschudding. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. Zuidwal, waar hij in de loop van de avond is overleden. Pierre Lebrun, vertegenwoordiger van de door de communisten beheer ste CGT ln de economische raad van Frankrijk, Frankrijks .Vierde Kamer' en Emilc Pasquier, een andere lei der van de CGT zijn ontslagen uit de bestuursraad van de in staatsbezit verkerende maatschappij France EJec trieite. De Amerikaanse luchtmacht werkt aan een „geleid projectiel" dat in staat is elk doel op aarde le berei ken, aldus heeft de Amerikaanse on derminister van luchtvaart, Stuarl, te Tulsa in Oklahoma verklaard. IN DE GRIEKSE sagenleer wordt gesproken van de Scylla en Cha- ribdis, twee moeilijkheden, die de zeevarenden hadden te overwinnen en waar ze bijna niet tussen door konden komen. In later tijden werd door verschillende politieke teke naars de Scylla en de Charibdis uit gebeeld als twee enorme rotsgevaar ten, waartussen het moeilijk manou- vreren was. In deze positie bevindt zich op dit ogenblik de Nederlandse regering, nu de vakbeweging van haar eist, dat zij de prijzen zal doen aanpassen aan de lonen. Dat is on aangenaam voor de regering. We zouden er echter vree mee kun nen hebben, als zich niet in de zelfde positie bevonden de talloze kleine zelfstandigen, pensioentrekkers, ren teniertjes. kortom allen, die niet di rect tot de loontrekkenden behoren. Deze zeer grote groep bevindt zich wel in een heel precaire positie. Aan de ene kant dreigt ze te worden op geslokt door de zeskoppige monsters van de Scylla, aan de andere kant dreigt ze ten prooi te vallen aan de kolkingen, die de afgrond van de Charybdis veroorzaakt. De actie van de vakbeweging is verklaarbaar. De arbeiders bevinden zich in een positie, waarin het hen moeilijk valt, rond te komen van het loon dat ze thuis brengen. Er is in vergelijking met de toestand van da delijk na de oorlog een verslechtering ingetreden. Het leven is duurder ge worden. Statistische cijfers tonen het aan. maar ook de huisvrouwen weten er over mee te praten. De huisvrou wen van de arbeiders. Zeker. Maar ook andere huisvrouwen. Huisvrou wen van mensen, die niet direct heb ben geprofiteerd van toeslagen of loonsverhogingen. Bettekent dit, dat we de actie van de vakbeweging afkeuren? Neen. Na tuurlijk niet. En te meer niet. omdat er door de regering in de laatste tijd maaregelen zijn genomen, waardoor aan de mensen die hoge inkomens ge nieten bepaalde voorrechten zijn ge geven. Voorrechten, die bij de arbei ders een verklaarbare reactie opwek ken. Wij betreuren deze. regerings maatregelen. Het is niet in het be lang van de abeidsvrede, dat expor teurs een bepaald deel van hun winst in dollars mogen omzetten. Het is psy chologiseh een blunder van de eerste rang geweest om hogere dividenden toe te staan. Al zijn er economische overwegingen aan te voeren. Men kan het kapitaal in een kapitalistische samenleving niet ongestraft aantasten. Maar we moeten ons wel bewust zijn, dat de actie van de vakbewe ging de positie van de ongeorgani seerde massa zelfstandigen die als een scheepje van de Scylla naar Charib dis zwalkt steeds moeilijker maakt. Dat is niet de schuld van de vakbe weging. En het is ook niet de schuld van de regering, die krachtens de uitspraak van de stembus niet voor uitstrevender kan doen. Het is uit eindelijk de schuld van het volk zelf, dat op zekere momenten toont niet te vooruitstrevend te willen zijn. Voot- al de groepen, die nu in het gedrang komen. Zonder een vooruitstrevende politiek, zonder durf zullen we er echter niet komen. En deze vooruit strevende politiek zal er op gericht moeten zijn om niet alleen weelde te brengen aan een groep ondernemers. Evenmin zal ze de uitsluitende be lagen van de arbeiders mogen dienen Zij zal welvaartspolitiek moeten ziin voor het gehele Nederlandse volk Geen groep zal ten onder mogen gaan ten prooi vallen aan Scylla of Cha- riodïs. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1