Wudef N.-HOLLANDSE PERS.1945 Munitieontploffing verwoest stad in de Verenigde Staten Auto door trein gegrepen. 2 Doden Wl il hongerblokkade van Ambon breken Buitenlands schip gecharterd? Rouw in het Ruhrgebied Mijngasontploffhng kost vele mijnwerkers het leven Colorado kevers klaar voor invasie ZESDE JAARGANG NUMMER 15 1 DINSDAG 23 MEI 1350 Uitgave Stichting J)e Vrfle AlkmaarA—" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand t 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm., familieberichten; 18 cent Bij contract aanzienlijke korting* Verantw. xedacteur. J. Zoonea I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 2200*3971 Talrijke doden en gewonden In de haven van het Amerikaan- Be plaatsje South Amboy, op 50 km. van New York, heeft zich Vrijdaga vond een verschrikkelijke ontplof- ling voorgedaan, waardoor verschil lende personen om het leven kwa men en een honderdtal werden gs- - wond. Volgens de politie ontploften kort na elkaar vier schepen, die, geladen met explosieve stoffen, klaar lagsn om de haven te worden uitgesleept. Een ooggetuige, die zelf ernstig ge wond werd, verklaarde onmiddellijk voor de ontploffing vier schepen ie hebben gezien. Toen de rook was op getrokken, zag bij er geen meer. Een andere ooggetuige zeide, dat een na bijgelegen fabriek van meststoffen nagenoeg geheel vernield werd. Het plaatselijke ziekenhuis heeft bijna honderd gewonden opgenomen, die voor het merendeel door rondvlie gende glasscherven en stukken pin waren getroffen. De stad, waar electriciteits- en t*- lefoonlijnen door de ontploffing zijn - verbroken, is door de politie afgezet. Het havengebied werd outriumd. In nadere berichten worden gezegd dat de tot ontploffing gekomen lading bestond uit munitie, die moest wor den overgeladen op een schip van de Isbrandtsen-Ifjn voor vervoer over zee. Vanwege de brandweer werd ver klaard, dat de ontploffing zich voor deed terwijl men bezig was niet het overbrengen ïan de lading nit trein wagons in de aken. Op de onbewaakte overweg bij Dul) heldaiu nabij Dordrecht is een kleine bestelauto gegrepen door de trein Dordrecht-Breda, De anto werd 40 nieter meegesleurd en een man en een vrouw die in de cabine zaten wcr den gedood. In de laadruimte van de antd bevonden zich voorts nog enige personen waaronder een baby van onderhall jaar. Zij werden nit de anto geslingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan te recht. Met verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Dordrecht o- vergebraclit. De bij bet ongeval omgekomenen zijn de bestuurder van de bestelauto de 25-jarige tuinder L. Bollaard en zijn 50-jarige schoonmoeder mevr. de wed. de Haanvan Eeck. beiden woonden te Dordrecht. De echtge note van de bestuurder, die in de laadruimte zat, werd ernstig gewond maar is nu buiten levensgevaar. Het één-jarige zoontje van het echtpaar Bollaard kreeg een schedelbasisfrac- tuur. Zijn toestand was Vrijdagavond bevredigend. De 75-jarige beer Vo- gelr en het 5-jarig jongetje Erpens uit Dordrecht, die ook in de laad ruimte zaten, werden lichtgewond. De heer Bollaard was vermoedelijk op weg naar een stïik land, dat bij over de Buitendijk in de Dovdtse Bies bosch bezit. De treinbestuurder verklaarde aan de politie, oat hij plotseling de au to voor zich op de spoorbaan had ge zien, nadat hij hem even tevoren aan de kant van de weg had zien staan en gedacht had dat hij zou wachten tot de trein voorbij was. VOGELPEST Bij de pluimveehouder van <ier Burg hi Berkei en Rodenrijs is vogelpest geconstateerd. De hoenderstapel van «00 stuks is afgemaakt. HATtSOCIALISME IN DUITSLAND Benjamin Buttenwieser, de Ameri kaanse assistent- hoge commissaris in Duitsland, heeft te New York ver klaard, dat het nat.-soc. in Duitsland op enkele kleine overblijfselen na ver. nietigd is om nimmer de kop meer op te steken. In Triest is het eerste Oceaanschip dat op Italiaanse werven na de oor log is gebouwd, te water gelaten. Het .is de 25000 ton metende Oiulio Ce- sare. jvegen af zonneschijn IViatiyc. Jater ïijdelijk zwakke wind tussen West en Zuid. Na een ie'.s koelere nacht n>et hier en daar miS: half tot zwaar bewolk me: voornamelijk in de ZO helft van het land enkele verspreide üniien. Overdag weinig ver ander ing van 'temperatuur. Door de ontploffing ontstond een geweldige hitte en vlammen sloegen wel 150 meter h«»og de lucht in. Een bootwerker, die in de huurt van de aken aan het werk was toen de ontploffing geschiedde, zeide :„lk dacht dat Stalin was gekomen". Volgens de plaatselijke journalisten is geen gebouw in de stad onbescha digd gebleven. Overal in de straten trof men, na de ontploffing, verla ten auto's aan. waarvan sommige door rondgeslingerde brokstukken be schadigd. De mensen kwamen, zo van het a- vondmaal af, met hun servet nog in de hand, de straat opgelopen. He' aantal doeden bedraagt volg'ris officiële gegevens 27. De lijken van slechts 4 personen zijn geborgen. I» de kerken werden speciale rouwdien sten gehouden. Familiereünie bij Leeuwarden werd op Hemel vaartsdag een familiereünie ge houden van ongeveer 200 perso nen. Zij stammen allen af van Willem Willems de Oude tn Nieske Meijners, die in de i8e eeuw op Nijdamstra-State woon den. Deze afstammelingen zijn verdeeld over drie families, die resp. de namen Vleer, Nijdam en Nieuwdam dragen. Door ver schillende van die families is een familievereniging gevormd, die een familiewapen heeft aan vaard en een eigen tijdschrift uitgeeft. Van de 200 mensen, die te Ivn- sum bijeenkwamen, waren er verschillende, die elkaar nog nooit eerder persoonlijk hadden ontmoet. Niettemin werd net een zeer gezellige dag, waarop de familiebanden tussen de le den van bet oude Fries geslacht werden verstevigd. De wegenwacht van de ANWB heeft Woensdag een nieuwe uitbreiding on dergaag. Op deze dag werd de dienst van de Wegenwacht in Zeeuwsch- Viaaudereu geopend. Veertien burge meesters van Zeeuwsch-Viaamse ge nieenten namen aan de openingstocht deel. Ook de commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en andere autoriteiten ga ven van bun belangstelling blijk. Dat de Wegenwacht meer kan doen dan hulp bieden aan „gestrande" au tomobilisten of motorrijders bewees een van de mannen, die ook bij liet „op gang" brengen van viervoeters geen moeilijkheden had. BALLON GEDAALD TUSSEN HEI- LOO EN ALKMAAR Zondagavond om ongeveer 8 uur landde in de Boekeiermeer tussen Heiloo en Alkmaar een luchtballon genaamd „Henri Dunant" De ballon, die om 10 min. over half vijf in Oos terhond (Noord-Brabant) was opge stegen, bad twee personen aan boord de commandant de heer C. de Vos- Klootwijk en als passagier de heer A. Th. Visser. De 55-jarige Sudeten-Duitser Karl Wrnke, die verleden jaar herfst be trapt werd op het nemen van foto's van troepenbewegingen tijdens ma noeuvres van het Amerikaanse bezet tingsleger, is door een Amerikaans gerechtshof te Muenchen veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf en ver banning uit de Amerikaanse zone. Zijn gevangenisstraf eindigt in Ju ni. ,,Door de eeuwen trouw De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft het initiatief genomen om op korte termijn voedsel en medicamenten naar Ambon te zenden. Mocht De Nederlandse regering niet geneigd zijn stappen te doen om ile hon gerblokkade te helpen beëindigen, dan zal de Stichting een buitenlands schip of schepen charteren om daarmede voedsel en medicamenten naar Ambon te zenden. i Dit deelde de vrz. van het dagel. bstuur der Stichting, de here H. Coen radi uit Eindhoven mede De Stichting gelooft niet, dat daartegen van Ne derlandse zijde bezwaren gemaakt zullen worden. Wij maken ons geen zorgen over de RIS. Wij moeten pro beren, aldus de heer Coenradi. Men wil een actie gaan voeren onder het Nederlandse volk om bijdragen voor deze hulpverlening te verzamelen. De Stichting, die in het begin dezer maand werd opgericht, wil in Neder land en elders belangstelling wekken voor de belangen van de volken van Ambon. Timor en de Minahassa en van andere volken of bevolkingsgroe pen in de voormalige Nederlands Oost Indische Archipel en wil de verwer kelijking van het zelfbeschikkings recht daarvoor bevorderen. De Stichting wil het zelfbeschik kingsrecht niet met toeten laten be treden, zo deelde de voorzatter mede Om alles nog zoveel mogelijk recht te zetten zal de Stichting zich geheel inzetten. „Elk middel zal zo nodig te baat worden genomen, ook al moe ten wij langs het randje van de grond wet handelen". Het bestuur zond een telegram aan do.voorz. van de raad van ministers Daarin wordt gezegd: „Stichting door .de eeuwen trouw" protesteert met k.em tegen werkloosheid ten aanzien ivan ontstellende ontwikkeling in In donesië. RTC-overkomst wordt van dag tot dag flaganter geschonden. Zelfbeschikkingsrecht holle fraseu. Uit noodweer hebben daarom de Z4. Molukken zich terecht vrij en sou- verein uitgeroepen. De chaos Indone sië en zelfrespect natie eisen thans onverwijlde stappen bij de United Nations. Ook werd een telegram ver zonden aan het hoofdbestuur van bet Nederlandse Rode Kruis. Daarin is gezegd: „Stiehting door de eeuwen trouw" volgt met grootste bezorgd heid ontstellende ontwikkeling Indo nesië. In bijzonder begaan met grie vend tot trouwe voormalige "Neder landse onderdanen. Ambon, wier be staan door hongerblokkade bedreigd, verzoeken met nadruk maatregelen ter leniging schrijnende nood. Zenden medicamenten en voedsel dringende noodzaak. Inhoud telegram verzonden aan Int. róde Kruis Geneve". CADEAUSTELSEL IN DE MELK HANDEL VERBODEN Sedert de opheffing van de mellc- rantsoenering steekt het zgn. ca deaustelsel hier en daar in de melK- handel de kop op. Hier geeft men ca deaubonnen voor uitstapjes, elders geeft men kartonnetjes, waarvan een bepaald aantal recht geeft op een zak je snoep enz. Een en ander is aanlei ding voor het bedrijfschap voor zui vel het cadeauverbod voor de melk handel, dat tot nu toe alleen m het westen van het land gold uit te brei den tot het gehele land. Ih een steenkoolmijn in Gelsenkir- chen in het Ruhrgebied heeft zich Zn terdagavond tegen het middernachte lijk uur een hevige mijugasontploffiug voorgedaan, die tot nn toe 67 doden heeft geëist. 56 Lijken zijn aan de op pervlakte gebruikt eu 11 gewonden zijn in 't. ziekenhuis overleden. Men vreest dat vele anderen, die ernstige brandwonden hebben opgelopen, het niet znllen halen. On middellijk na de ramp werden alle feestelijkheden eu dansen in de stad voor Zondag verbo den. Dc getroffen mijn werd honderd jaar geleden geopend. In het jaar '40 had hier het laatste ongeluk plaats Na zeer vele inspanningen was de ont stanc lirand In de vroege Zondagoch tend geblust. De oorzaak van de explosie is nog steeds onbekend. Het onderzoek daar naar duurt voort. De directeur van de mijn is gistermorgen afgedanid cm de werkzaamheden gade te slaan. Tegen middernacht werd meege deeld (dat de reddingsploegen in hun werk zeer bemoeilijkt werden door gebrek aan zuurstof. De ploegen heb ben de gehele nacht doorgewerkt om zich door 150 meter puin te graven, waarachter zich kameraden bevon den. Ofschoon onmiddellijk na de ontplof fing de branddeuren werden geslo ten, moesten de mijnwerkers in de andere gangen zich haasten om uit de mijn te geraken, omdat de hitte zo groot werd, dat de lucht niet meer te ademen was. In de avonduren trachtten hulpploe gen nog steeds slachtoffers naar de oppervlakte te brengen en het vuur te blussen. Er zijn 36 gewonden ge red, van wie sommige ernstige brand wonden hadden opgelopen. Zo gauw het nieuws van de ontplof fing bekend werd, haastten verwan ten van de mijnwerkers zien naar de schacht om zekerheid te krijgen over het lot van hun zonen en mannen. Normaal werkt er een ploeg van 50 man in de gang, doch ditmaal wa ren er meer, omdat er een bijzonder karwei wAs. Teven zijn mijnwerkers uit andere gangen, zo gauw zij de ontploffing hoorden, hun kameraden te hulp gesneld. De mijn is eigendom van de Dahl- busch mijnbouwmaatschappij. De ramp in de mijn is op een ia de ergste, welke na afloop van de oorlog in Duitsland heeft plaatsge vonden. De ergste was die te Kamen, in Westfalen, waarbij, eveneens ten gevolge van een ontploffing in Februa ri 1946. 400 mijnwerkers om het leven kwamen. Het laatste ernstige ongeluk in de Koningin Juliana vraagt Uw steun voor Rode Kruis SOE STDIJK OuCLJLA. aUcf-r, LI flSz e> X_A. Dahlbuschmijn geechiedde in 1943, waarbij 32 mijnwerkers om liet leven kwamen. Gemeld wordt, dat de Westduitse minister van Arbeid, Anton Storeh, reeds, vooruitlopend op het onder zoek naar de oorzaak van de ramp heeft verklaard, dat deze Is veroor zaakt door het gebruik van „moderne werkwijzen" ingevoerd om de produc tie van de mijn op te voeren en ais gevolg van een „zekere achteloos heid" der mijnwerkers. De Dahlbuschmijn, een der klein ste in het Ruhrgebied, is eigendom van Belgische eigenaars. Er werkten ongeveer 4000 man in. De mijn had in de laatste tijd op zeer goede pro ductiecijfers kunnen bogen. Boven de beide schachten van de Dahlbusch mijn woei de zwart-rood-gouden vlag van de Westduitse republiek halfstok Men meent, dat alle slachtoffers cn middellijk door het geweld van de ont ploffin gedood. Na de ontploffing is er geen brand uitgebroken, zoals io vorige berichten is vermeld. In het gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Velen der slachtoffers zijn afkomstig uit het plaatsje Rotthausen. Vier leden van eer gezin ter plaatse kwamen om het leven. Een dergenen, die de ramp o- verleefde deed er 5 uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te bereiken, waarbij hij over de lijken van zijn gedode kameraden moest klimmen. Boven alle mijnen in het Ruhrgebied werd de vlag halfstok gehesen. Hart verscheurende tonelen speelden zich bij de ingang van de Dahlbuschmijn ai, toen bekendgemaakt werd dat de reddingswerkzaamheden werden ge staakt. De warme dagen in de tweede week vrn Mei hebben reeds vele colorado kevers uit hun winterslaap gewekt, waardoor in ht zuiden, midden en oos ten van ons land verschillende ke vers op het jongste aardappelgewas zijn aangetroffen. Het is uiteraard van het grootste belang, dat deze kevers zo spoedig mogelijk worden vernietigd. Hierme de wordt schade aan het jonge gewas voorkomen, terwijl de kevers geen gelegenheid krijgen eitjes te leggen. Bij lichte aantasting kan men het gevaar afwenden door het gewas e- nige malen bij zonnig weer af te zoe ken en de kevers te verzamelen en te vernietigen. Bij aanwezigheid van grote aantallen kevers moet men een bespuiting of bestuiving met een lo- sectendodeud middel uitvoeren. Aldus vernemen wij van het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening. Begrafenis ZJLLEN WE deze keer eens met elkaar ter begrafenis gaan? Stel u gerust, het is geen uitermate tra» gische begrafenis. U zult er ons ten minste geen traan om zien storten. Men heeft soms van die gebeurtenis sen, die uiterlijk wel droevig zijn, maar die toch heel weinig droevigs hebben. En zo is het met dé begra fenis, die wij deze keer gaan bijwo nen ook gesteld. Wat we gaan begra ven is iets, dat we nimmer met vreug de hebben begroet en iets, dat m korte jaren dat het heeft bestaan geen enkele levensvatbaarheid heeft getoond. We begraven met elkaar de Repu bliek Indonesia Serikat. De Verenig de Indonesische Republiek. En er voor terug komt de Republiek Indo nesia. Duizelt het u? Begrijpt u niet precies wat we bedoelen? Laten w« het u dan even uitleggen, opdat me» ons niet beschuldige van snode voov nemens om de Indonesische zelfsta». digheid om hals te brengen. De Indonesische Republiek werd uitgeroepen in Augustus 1945, direct na de Japanse capitulatie. Verstaat ons nu goed, van het gehele Indone sië. Van Java. maar ook van Celebes, Borneo, Sumatra en andere gebieden, die we nu niet met name zullen noe men. Nederland had met de uitroe ping van die Republiek niets te ma ken. Nederland lag zelf nog amechtig ter neer, geknauwd als het was door vijf jaar oorlog. We hadden in Indo nesië niets dan wat krijgsgevangenen die in Japanse kampen vertoefden. We hadden geen macht en geen mo gelijkheid om de Jappen te ontwape nen. Dat moesten we overlaten aan de Engelsen en Amerikanen en aan de Indonesiërs zei'. Indonesië was voor ons voor goed verloren, toen de Republiek werd uitgeroepen. Er was alleen nog een mogelijkheid om ons een ze.ier? in vloed te verschaffen indien Engelsen en Amerikanen oos ècn handje hiel pen Ze hebben 'dat gedaan. Wij Ne derlanders zijn in Indonesië terug gekomen. Eerst eer beetje aarzelend, schoorvoetend, welwillend, latei, toen w er soldaten en wapenen heen wis t_n te brengen, politiek bedrijvend. Froberend er uit te halen, wat er uit te halen was. Een schone rol hebben we in het Indonesische conflict niet gespeeld. Het is goed dit af en toe eens te be denken. Niet alleen dat we de Repu bliek Indonesia met de wapens be streden. We bestreden haar ook op politiek terrein. We waren niet zo erg onhandig. We gingen deelstaten maken. Dat was niet zo slecht beke ken nietwaar? De verschillende ge bieden van Java, Celebes, Sumatra en anderen tegen elkaar uitspelen. De Republiek Indonesia werd kleiner en kleiner, ook ten gevolge van twee mi litaire, acties. U kunt ze onzentwege ook politioneel noemen. En bij de Rondetafelconferentie werd de Republiek Indonesia Serikat gesticht. De verenigde Republiek, waarin de Republiek Indonesia, die de oudste papieren had, gelijkgcrech tigde werd van de deelstaten. De Re publiek moest immers niet al te sterk worden! Welnu, het kunstig bouw werk is in minder, dan geen tijd be zweken. De deelstaten zijn opgegaan in de Republiek. Het zal in het ver volg één ondeelbare Republiek zijn. En daarom zijn we heden op de be grafenis. Misschien dat er enkelen zijn, die de loop der geschiedenis be treuren. Wij kunnen er geen enkele traan om laten. We hebben in de te genwoordige omstandigheden geen ge brek aan gammele bouwwerken, ook al zijn de bouwmeesters dan mis schien Nederlandse staatslieden ge weest. We hebben gebrek aan een stevige fundering. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1