Sabine Uunior K AP PIE Naast Telefoon: Mobilofoon Over opvoeding Wereldgezondheidsdienst vindt afdoende bestrijding van malaria „Vislust" bijeen Gewestelijk Arbeidsbureau maakt balans op In Amerika wordt de mobilifoon voor honderden doeleinden gebruikt Taxipassagiers in Washington, D. C. ;vangen dikwijls nauwelijks verstaan ibaar gemompel op uit de luidspreker, 'welke zich in het -voertuig bevindt. Het betreft hier radiografische op drachten, welke door middel van ra diozendapparaten worden uitgezonden 'Het gaat hierbij om een nieuw com municatiemiddel, waardoor men een verbinding tot stand kan brengen tus sen centrale posten en rijdende voer tuigen. Alle mobilofoonnetten werken vol gens een bepaald principe. Het is het zelfde systeem, dat men reeds jaren llang volgde bij het lucht -en scheep vaartverkeer, voor mondelinge be richtgeving tussen de vaste wal en 'het schip en het vliegveld en vlieg tuig. Maai de mobilofoon heeft zijn populairiteit te danken aan het feit, ,dat deze op zo'n korte golf werkt. Hierdoor treedt er geen electrische storing op en is het stroomverbruik 'zeer gering. Daar 't zendertje gemeen lijk slechts een geringe actieradius heeft, is het dikwijls mogelijk dezelf de golflengte te gebruiken in steden, welke slechts een twintigtal mijlen van elkaar verwijderd zijn. zonder dat men bevreesd hoeft te zijn voor storing. Ofschoon een handig formaat van veel belang is bij dergelijke communi catiemiddeleu moet men de mobilo foon niet alleen beschouwen als een stuk speelgoed. Bij het doorgeven van berichten aan taxichauffeurs en ook bij andere dienstonöernemingen is de waarde er van wel duidelijk aan het licht gekomen. Wanneer een bericht via de mobilofoon wordt door gegeven staat de taxi gewoonlijk reeds „voor", vijf minuten nadat de klant zich telefonisch met de centra le post van de taxionderneming in verbinding heeft gesteld. Hierdoor wordt tijd bespaard, behoeven de taxi's geen grote afstanden zonder passagiers af te leggen en zijn de exploitatiekosten der taxiondernemin gen aanzienlijk gedaald. Een autobusdienst, welke in alle delen van de Verenigde Staten passa giersdiensten onderhoudt, experimen teerde in het afgelopen jaar met een mobilofoondienst op het traject tus sen Detroit, Michigan en Chicago, Il linois Dank zij deze dienst kon men zich beter aan de dienstregeling hou den, kraanwagens uitsturen alsmede monteurs voor réparatiewerkzaamhe- den en zodoende door het gebruik van mobilofoon voertuigen, welke panne gekregen hadden, weer snel herstel len Deze dienst bleek zo'n succes, dat de onderneming van plan is in al .haar bussen, welke het personenver voer langs de grote wegen verzorgen een mobilofoon te installeren. Vracht auto ondernemingen en sleepboot diensten hebben reeds de ervaring op gedaan, dat deze apparatuur zeer doel matig is en dat men door het gebruik er van veel tijd uitspaart. In de elee triciteits en gasbedrijven, bij de wa erleiding en bij die bedrijven, welke voor de verwarming van grote ge bouwen en flats zorg dragen, maakt men van de mobilofoon gebruik om monteurs, welke met het onderhoud en de reparatie belast zijn, naar de gewenste plaats te dirigeren. Onder nemingen, welke petroleum en ben zine door pijpleidingen pompen, wel ke duizenden mijlen lang zijn, heb ben voor dergelijke doeleinden even eens hun toevlucht genomen tot de mobilofoon. In 1948 hadden zij 2300 mobilofoonposten in gebruik. Een hele reeks van dergelijke mobi lofoondiensten is ingeschakeld ten behoeve van de openbare veilighid. Deze diensten hadden in 1948 ong. 55000 vaste posten en draagbare mobi lofoons in gebruik, welke deel uit- Nee, die jeugd van tegenwoordig is nog niet zó slecht. Lees maar wat het Dagblad voor Noord-Limburg weet te vertellen: Een 21-jarige jongen uit Blilterswijk ging op een avond op de fiets van zijn vader naar Wanssum om zich daar een costuum te laten aanmeten. Toen hij voldoende met de centimeter was bewerkt, nam hij zijn fiets weer ter hand om de drie kilo meter naar huis terug te peddelen. Dat kon echter niet doorgaan, want hij had de fiets op slot gezet en het sleuteltje zat thuis in de broekzak van vader. Die jongeman was braaf en net en eerlijk en oprecht als wij len Jantje van De Pruimen van Hie- ronymus van Alphen. Dus sprak hij in zichzelve: „Zou ik vaders fietsenslot vernielen; losslaan met enen steen; dat zou vader wel heel erg bedroeven; neen, ik loop naar Blitterswijk heen". Hij nam de fiets dus op de schou der en sjokte zo drie kilometer door het duister naar huis. En wat zei de vader daar tot de brave zoon? „Gij zijt een goed en deugdzaam kind; dat uw vader nu nog meer bemint; wijl gij zo net en zorgzaam waart; schenk ik u dit vélocipaard". Nee, die vader had nog nooi van Hieronymus van Alphen gehoord en hij zei kort en bondig: Drie kilometer gesjouwd met da' kreng op je nek? En dat voor zo'n slot? Dan ben je hardstikke mesjogge, jongen!". maakten van 4900 verschillende net ten; 4000 hiervan waren in gebruik bij de stedelijke- en de staatspolitie en met dit net zou men op een spe ciale daartoe aangewezen golflengte eventueel geheel Amerika kunnen bestrijken. In 85 stedelijke brandweer kazernes maakt men gebruik van de mobilofoon zodat men op het hoofd bureau steeds met de brandweerwa gen in verbinding kan blijven. Het aantal mobilofoons, in gebruik bij de bosbrandwacht bedroeg 450. Bij de dienst voor het onderhoud van de primaire wegen waren 126 posten in dienst gesteld. En dan waren er nog gebruik om in speciale gevallen dienst te doen, zoals bijvoorbeeld bij het onderhoud van het telefoonnet en verder als communicatiemiddel voor het Rode Kruis ïn gebieden, welke door een ramp getroffen waren. In verschillende bedrijven maakt men gebruik van de mobilofoon, wan neer het fabriekscomplex een groot oppervlak beslaat. Filmregisseurs ge bruiken ze voor het regisseren van massa-opnamen. Op dagbladredacties en televisiestations worden ze ge bruikt om zodoende in verbinding te kunnen blijven met hun verslagge vers en cameramannen. Bij een voorval, dat een dezer da gen in New York City plaats vond, kwam op waarlijk dramatische wijze tot uitdrukking van hoeveel belar.g een mobolifoon wel zijn kan. Een dok ter had zojuist de woning van een patiënt verlaten en was juist op weg naar huis toen uit de luidspreker in zi.ir. auto de oproep: 501. 501. 501 kwam Dit was zijn nummer. Hij beantwoord de de oproep en men verzocht hem een patiënt te bezoeken in een huis, waar hij juist voorby reed. „Een mi nuut later." zo vertelde hij. „stond ik aan het bed van de patiënte en ik constaeerde een emsige blindedarm ontsteking. In allerijl liet ik haar naar een ziekenhuis vervoeren en binnen een uur werd zij geopereerd. De blin dedarm dreigde ieder ogenblik te scheuren. aWs ik eerst naar mijn spreekkamer teruggekeerd en pas daarna teruggegaan ora deze patiën te te onderzoeken, dan had dit haar het leven kunnen kosten." Van de zijde der Wereldgezond heidsorganisatie wordt medegedeeld, dat men er voor het eerst in de ge schiedenis in geslaagd is de malaria in vluchtelingenkampen te bestrijden met succes. Verder wordt in het jaarlijkse rap port der organisatie melding gemaakt van een doeltreffende internationale actie teneinde in 779 landen en ge biedsdelen allerlei ziekten te bestrij den. Doch tevens blijkt uit dit jaarver slag, dat door het feit dat de landen in de Sovjet invloedssfeer zich uit de organisatie hebben teruggetrokken deze instelling ernstig gehandicapt wordt bij het uitbreiden van de dienst Over het spectaculaire succes dat men heeft weten te boeken, doordat men de malaria in de vluchtelingen kampen in het Midden Oosten onder de knië kreeg schrijft dr. Chisholm het volgende: „Naar het zich laat aanzien zijn wy er voor de eerste maal in de geschie denis in geslaagd het probleem, op welke wijze men de malaria in de vluchtelingenkampen waar de kans op besmetting door de uiterste ongun stige omstandigheden zeer groot is moet bestrijden, met succes en zonder dat hiervoor grote uitgaven noodza kelijk waren tot een oplossing te bren gen door het gebruik van insecten- dodende middelen." Door dc Wereldgezondheidsorgani satie wordt bericht dat in Zuid Oost Azië en 't gebied van de Middelland se Zee tien verschillende groepen met hun werkzaamheden voor het verbe teren van de volksgezondheid in de ze gebieden zijn begonnen. Voor voort zetting van hun studie zijn aan 200 artsen beurzen ter beschikking ge steld en er is een begin gemaakt met de uitvoering van het eerste project van de Wereldgezondheidsorganisatie WARMENHUIZEN De hengelsport ver. Vislust hieid Donderdag j.1. haar jaarvergaderiug cafe P. de Heer te Schoorldam. De vrz. de heer P. Rempt heette de aanwezigen hartelijk welkom en ver heugde zich over de fliuke opkomst. Hiernr werd de secr. de heer J. G. Weeuer verzocht, de notulen te willen voovlezen. Zonder aanmerking wer den deze goedgekeurd en dankte vrz lieiu voor de keurige samenstelling. Enkele ingekomen stukken w.o. h0' houden van viscoucoursen enz., werden voor kennisgeving aangeno men omreden hiervoor geen belang stelling was. Uit het jaarverslag valt te ver melden dat over het jaar 1949 vier wedstrijden waren gehouden en BSO baarzen waren gevangen, benevens 94 wit vissen Tevens was nog een vrije wedstrijd gehouden. Rekening en verantwoording van de penningm. de heer D. Pastoor, oucvaugsten f90.92, uitgaven f80 49 ba tig saldo op 1 Jan. 10.33. Rekening en verantwoording van de penum. de heer D. Pastoor, ontvang sten f90.92, uitgaven fSÖ.49, batig sa! do op 1 Jan. 10.33. De rekening werd door de verga- deriug goedgekeurd. Bestuursverkiezing vond niet plaats, daar de vergadering het be sluit nam, om de 2 jaar het gehele bestuur te laten aftreden en dan te vens weer herkiesbaar is. Na vreedzame discussie werd het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen na gehouden stemming aan genomen en van 5 ct. gebracht op lu ct per week. Besloten is om 4 wedstrijden te houden en 1 vrije wedstrijd, waarvan de eerste op 4 Juni a.s. in de ring vaart bij de Woudmeer. Met de vrije wedstrijd zal 's a- voucl de beker worden uitgereikt, waar dan ook de dames worden uit genodigd en er eeu gezellig avondje van zien te maken. Voorstel uit d? vergadering om de boete op witvis van 1 op 3 ct. te brengen werd aangenomen. Het bestuur "verzocht de leden be leefd doch dringend de rietkragen vooral niet te beschadigen. Hierop zal streng worden toegezien. Hierna volgde sluiting en dankte voorz. de leden voor de gezellige be sprekingen en dat deze in het belang van onze vereniging moge wezen. voor het verstrekken van advies en hei geven van demonstraties. In 1949 zijn 12 landen als lid tot de Wereldgezondheidsorganisatie toegetre den waardoor het totale aantal leden tot 68 steeg. Vier leden hebben ech ter in de loop van het jaar als lid bedankt. Het zijn Bulgarije, Wit Rus land. de Oekraïne en de Sovjet Unie. Sinds het eind van 1949 hebben voorts Albanië, Tsjecho Slowakije en Roemenië het lidmaatschap opgezegd. Van de mogendheden van het het Rus sische blok nemen nu slechts Hon garije en Polen nog deel aan het werk van de Wereldgezondheidsorganisatie. EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 39 De oude visser Stond m^t twee van zijn vrienden, waarvan er een naar de schat zou duiken, klaar om in een vissersbootje te slappen, 'toen hij de ..Kraak" de haven uit zag varen. „Wat heb ik nu aan m'n zeil harden!' riep hij verbaasd. „Daar snap ik geen betje van!' Professor Quibus had nie.s bemerkt van %-at er eigenlijk gebeurd was. want hij was zijn hut niet uitgeweest. Hij '.as boek na boek door, en leerde de 'tuigages van alle oude zeilschepen uit zijn hoofd. Hij had zeifs geen tijd om te eten. en daardoor kwam het ook. dat hij riet bij de feestmaaltijd was, die Ah Sing bereid had. Ze waren nu in volle zee, en Kappie had de maat verlof gegeven het anker te vieren, zo dat ze rus; hadden gezamenlijk de maal tijd te nuttigen. De meester stond zo lang op de brug. om op te Ie.ten, dat er geen andere schepen te dicht in de nabêheid kwamen. De juwelen en de goudstukke» lagen midden op tafel in de kombuis, en Signor Rivaldi verdeelde die op een kwistige manier, zoda't ieder een er een portie van kreeg. Maar zelf nam hij natuurlijk het meeste, anders zou hij Signor Ricardo Rivaldi niet zijn Toch waren ze allemaal blij, en de maat zong zelfs heel vals van; „Zo I»ng als de lepel nog in de breipot staat, da» treuren wij nog niet...'" Einde van dit verhaal. HET SEVRES-SERVIES VAN GOEKIXG GEVEILD. De administratie der Franse domei nen hield een veiling van schilderijen, meubels, serviezen, enz., waaronder zich het Sèvres-eetservies en het Baccarat kristalservies van Goering bevonden, dat deze voor zijn 50e ver- jaardg had gekregen. Voor 860.000 francs werd de con servator van het Musée de la Grande Barre in Poitiers eigenaar van het Sèvres-servies en een Parijse verza meiaar voor 330.000 francs van het Baccarat kristalservies, bestaande uit 278 delen, die allen met het wapen van Goering. omgeven door het „eikenloof", waren gegraveerd. De arbeidsmarkt in 1949 Het Arbeid nbsreas te Alkmaar had is de oorlogsjaren een zeer ongustise naam door ile aHjeidsinzet eu depor taties naai- Duitsland, waarvan vele Nederlanders het slachtoffer zijn ge worden. Na de bevrijding liebben de Arbeidsbareaux hun vredestaak ter hand genomen op een Nederlandse ULij ze d.w.z. dat ze de schakel vormen tassen werkgevers en -nemers. Dezer dagen verscheen het jaar verslag over 1949. Hierin lazen wij o a. het volgende"! Het afnemen van de grote na-oor- logse vraag naar producten had iet gevolg, dat ook de strijd om de ar beidskrachten luwde. In 1949 waren er bij voortduring meer werkzoeken de ingeschreven dan in 1948. De te rugval van de zwarte op de gewone lonen gaf enige wrijving, doch in hït ressort van het Gew. Arb. bur. Alk maar was dit niet van grote beteke nis. In verschillende bedrijven deed zich de noodzaak voor op het perso neel te bezuinigen. Verscheidene aan vragen om ontslagvergunning hiel den hiermede verband. De betekenis- ven vakopleiding, de keuze van een stndierichtiug en de keuze van cm beroep werd weer hoger getaxeerd Het plaatsen van gedemobiliseerde» werd moeilijker. Emigratie De lust om te emigreren nam toe. Voor de voorlichting over emigratie mogelijkheden en het samenstellen van rapporteu over adspirant-emi- granten moest steeds meer tijd 'vrij gemaakt worden. De na-ooiiogse jaren waren getn normale. De ontwikkeling, welke '49 te zien gaf. gaal duidelijk in de rich ting van meer normale verhoudingen. De genoemde verschijnselen, welke met deze ontwikkeling samenhangen geven als geheel dus stellig geen re den tot ongerustheid. Het bouwbedrijf biedt uog 'n zeer gunstig perspectief. De werkloosheid cijfers zijn. in verhouding tot de grootte van de bevolking, niet hoog. De bouwnijverheid biedt, wat de werkgelegenheid betreft, goede voor uitzichten voor een reeks van jaran Er werkten in 1949 nog steeds bouw vakarbeiders uit andere gewesten in de Wieringevmeer en te Den Helder. Metaalnijverheid lu deze bedrijfstak werden enkale bedrijven, die opgericht in de oor logsjaren, geliquideerd. Voor ge schoolde krachten werd gemakkelijk plaats gevonden. Een aantal werd ge plaatst in de Zaanstreek en bij de Hoogovens te IJmuiden. De mogelijk heden waren hier overigens geringer dar het vorige jaar. Behalve naar geschoolden van alle leeftijden werd van de zijde der bedrijven vooral ge vraagd naar jeugdigen met ambaebts schoolopleiding. Land- en tuinbouw In de agrarische sector was het in het eogstseizoen nog nodig werkne mers uit andere bedrijven in vrij ver band in te schakelen (grondwerkers», alsmede oogstcolonnes. In de Wie- ringermeer werden 90 Friese arbei ders in vrij verband aangenomen. Iv totaal kwamen 3953 plaatstagen van arbeiders in vrij verband tot stand en 1048 plaatsingen van arbeiders voor het verrichten van werkzaamhe den in colonne verband. De werkgelegenheid in de land en tuinbouw is in 1949 over het ge heel minder groot geweest dan l»et vorige jaar. Dit werd veroorzaakt door le de mechanisatie. 2e de ver betering van de arbeidsprestatie. 3e wijziging van het teeltplan. minder aardappelen, meer suikerbieten. Visserij Het opleggen van de trawlers 'e IJmuiden deed het aantal ingeschre ven vissers toenemen. Zij betekeu-le voor de vissersplaats Egmond aan Zee ten niet onaanzienlijke werkloos- held. Diversen De ervaring niet liet jeugdige per soneel. geplaatsi bij de dianiantslij- peren te Egmond aan Zee was gun stig In de typografie kon aan de be hoefte aan geschoold personeel ni?t geheel voldaan worden. De voeding? middelenbedrijven (zuurkool e.a. con- s?rvenfabrieken) vroegen tijdeus t.? campagne aanzienlijke aantallen on geschoolde werkkrachten. Wat het verkeerswezen betrof, viel op te merken, dat vooral in -de kusf- gemeenten een niet onaanzienlijk aan tal plaatsingen van hoteipersoueel tot stand kwam. Ongeschoolden De ongeschoolden werden ingescna keld bij de oogstarbeid, het leggen vaj kabels, liet aanleggen van ?en spoorbaan, ruilverkaveling, arbeid in conservefabrieken enz. De periode» van arbeid waren in het algemeen van korte duur. Jeugdige» Via verschillende onderwijsinstel lingen werd de mogelijkheid van in schakeling van het Arbeidsbur. voor het verkrijger, van eeu passende be trekking ouder de aandacht van de belanghebbende jongelui gebracht. Velen hebben hiervan met gunstig resultaat gebruik gemaakt. De enquette onder de mannelijke jeugd van 14 tot 21 jaar. welke al in 1948 werd voorbereid, werd in '49 beëindigd. Ze strekte zich uit over 47 gemeenten. In verscheidene gemeen ten werd een enquette ingesteld naar de vrije tijdsbesteding van de jeugd. Vrouwelijke arbeidskrachten Wat de beroepen voor vrouwen be trof. waren de meest opvallende ver schijnselen: het aanzienlijk aantal ingeschreven kantoorkracluende l-e hoefte aan inpaksters en aan perso neel voor confectie-ateliers: het te kort aan huishoudelijk personeel, speciaal voor groter© gezinnen. Vakonderwijs De belaugstelling voor de scholing op een rljkswerkplaats kon voldoen de genoemd worden De stroom van gedehobiliseerden deed deze tegen het einde van het jaar toenemen. Het aantal adviezen en inlichtingen, dat de beroepskeuze-adviseur gedurende het afgelopen jaar verstrekte b"ij droeg bijna bet drievoud van dat o- ver 1918. Om aan de beroepskeuze voorlichting nog meer bekendheid -e geven werd o.a. op een 22-tal ouder avonden eeu lezing over deze ma.e- rie gehouden Het aantal inschrijvin gen van minder-valide arbeiderskrach len steeg in het afgelopen jaar aan merkelijk. De plaatsingen betroffen 120 personen. Gede mobiliseerden Er werden 748 gedemobiliseerdeu ingeschreven, tegen 424 in 1948. Ve len werden binnen redelijke termijn weer in het arbeidsproces opgeno men. Verder werden 816 verzoeken om vergunning tot beëindiging van 'n dienstbetrekking in behandeling ge nomen. In de meeste gevallen kon tussen werknemer en -gever bemidde lend worden opgetreden. Van de 475 verzoeken om vrijstelling of uitstel van militaire dienst, werd in 191 ge vallen gunstig geadviseerd. I>e DCW He: aantal Ingeschreven, werkzaam b|j de DUW bedroeg in het begin van liet Jaar ruim 1100 en op het eind ruim 950. Het totaal aantal plaatsin gen bij objecten van de DUW bedroeg 3930. Emigratie De interesse voor ^emigratie open baarde zich vooral in de kringen van de landbouw. Canada en Australië oefenden de grootste aantrekkings kracht uit. Er waren 329 aanvragen Oudere krachten Met betrekking tot de werknemers uit de administratieve beroepen werd opgemerkt, dat het steeds moeilij ker wordt om de oudere krachten te plat tsen. ook als zij meer dan een la gere schoolopleiding hebben genoten Overzicht werkloosheid De stand was per 31 Dec. 1949. Tus sen haakjes 31 Dec. 1948. Ingeschreven 2846 (2517) bij de DUW 962 (115). geheel werkloos 1708 (1238) geheel werkloos, die 'n uitkering van de overheid ontvangen 1280 (8S4) Hieruit zien we dus. dat de werkloosheid is toegenomen. Tenslotte vermeldt bet verslag nog een overzicht van het verloop der ar beiilsbemiddeling in de diverse plaat sen van het rayon Alkmaar, waaruit duidelijk de belangrijke positie blijkt die het GAB in ons gewest inneemt. VEH/G VERKEER MET BEHULP VAN RADIO. De Britse politie houdt nu. door middel van „walkie talkie" radiotoe- stelletjes een scherpe controle op de snelheid waarmede automobilisten ryden. Agenten gestationneerd aan 't begin en einde van een stuk weg van een kwart mijl lengte, geven aan el kaar door via de „walkie talkie" het tijdstip waarop een auto dit grensge bied overschrijdt en weer verlaat. Met een stopwatch is de snelheid van deze auto direct te berkener In dien deze boven de maximum nel heid ligt, wordt door de „walkie tal kie" een derde politiepost gewaar schuwd. die met de automobilist "ver der zal „afrekenen". OI.!,E<TIKVE I' VSl'OOKTEN VOOR FRANKRIJK Tussen de Franse en de Nederlandse regering is een regeling getroffen h° treffende de afgifte van collectieve paspoorten. In gezelschap reizende personen kunnen voortaan zonder 1» he,. bezit te zijn van eeu individueel paspoort naar Frankrijk reizen. Op een collectief paspoort moeten mhi- steus 5 doch mogen maximum 50 per sonen voorkomen. Het noodlot van Ik ben blij dat je voor j© vertrok nog by mij thuis bent geweest. Niet lang nadat je deze brief ontvangt zul je hier wonen als mijn echtge note, tenminste wauneêr je vader zijn toestemming voor ons huwelijk geeft. Met mijn oom lieb ik al menige woor denwisseling gehad. Ik heb gepro beerd hem ervan te overtuigen dat hij ongelijk heeft. Zijn antwoord' was dat elke reder zo zou handelen. Ik heb onmiddellijk stappen genomen om het laatste examen, dat miju 8tu die besluit, uitgesteld te krijgen, om dat ik van plan ben eerst jou t© ko men halen. Uitsluitsel heb ik nog niet gekregen, zodat ik je nog geen defi nitieve datum kan opgeven van mijn komst. Ik zul echter moeite nog kos ten sparen om zo snel mogelijk over te komen. Deze brief heb ik op 20 April aan de postmeester ia Amsterdam te-r hand gesteld eu richt hem aan de ge broeders Pepperill wier adres ik niet zonder moeite van mijn oom kreeg. Ik heb hun tegelijk geschreven, dat zij. indien nodig, jou eu je vader voor mijn rekening geheel terzijde moeten staan. Ik hoop van harte dat deze brief je spoedig bereikt. Moge God jou en je vader behoeden. Met deze zegen bede beëindig ik deze eerste brief, die ik aan jou schrijf". Nogmaals geef ik je de oprechte verzekering dat ik je innig liefheb. Gerard van Weall. Sabine liep met deze brief in haar hand langzaam naar buiten. Ze wilde niet de kans lopen dat iemand baar zou zien. Een blos van geluk kleurde haar wangen. Gerard had haar dus niet vergeten. Hij had niets geweten vande vervroegde afvaart van de „Meermin." Meer dan een uur dwaalde Sabine rond om het huis van Egilson, toen pas keerde zij terug. In de voordeur ontmoette zij Nancy. die haar kenne lijk reeds had gezocht. Sabine sprak haar niet aan en Nancy zweeg onder de blik. die Missy haar toewierp. Hoe kon zij weten, dat Sabine haar daar mede wilde zeggen dat zij Sabine het groene poeder, dat iemand in een geluksroes bracht, thans gelukkig niet meer nodig had. Drie dagen na de aankomst van de ze brief bracht Hussy in de loop van dv AvauU een bezoek aan Egilson. Hussv nam. zonder een uitnodig:»? af te wachten een stoei, en begon 'e lachen. Daarmede hield hij pas op. toen Egilson tekenen van ongeduld vertoonde. ..Roep Nancy maar eens hier" zei de hij toen „en zeg dat ze haar nieu we schoenen meebrengt." Egilson keek verbaasd, wilde wat zeggen, bedacht zich echter en riep Nancy. die buitenshuis de was deed. Hoewel zij aanvankelijk net deed als of zij het roepen van Egilson niet hoorde, moest zij het bevel wel ge- hoorzameu, toen de farmer een dor slaven opdracht gaf. Nancy binnen te brengen. „Waar zijn je nieuwe schoenen. Nancy?" vroeg Hussy. Nancy trok een gezicht alsof zij nergens van wist. „Schoenen m'neer Hussy?" vroeg ze met de stem van *n kind dat de ouschuld aan elk misdrijf hardnekkig volhoudt. „Je begrijpt me heel goed" zei Hns sy ..baal de schoenen, maar die je van die voormalige acteur hebt go- kregen." Tegen wil en dank moest Nancy naar haar kamer. Even later kwam zij aarzelend de trap af. met in haar hfnd een paai' fonkelnieuwe schoenen var zacht, geel leer, keurig afgezet met rode strikjes. Hussy nam de schoenen in de hand bekeek ze nauwkeurig aan alle kan ten en zei tegen Egilson: „Weet iij waar die hansworst het teer van daan heeft, die hij aan Nancy cadeau beeft gedaan? Var. mij. kijk maar." Eu hij toonde Egilson zijn merk. dat ook op de zadeltassen van zijn paard te zien was. Egilson slaagde er slechts met de grootste moeite in zijn lachen te be dwingen. „Waarom heb je je deze schoenen cadeau laten dooti?" vroeg hij toen aan Nancy op strenge toon." Je wist toch wel dat zij gemaakt zijn van liet leer. dat aan m'neer Hussy toehoort?" Nancy sloeg verlegen de ogen neer „Ik Ik wist het niet. Hij lieift ze me opgedrongen. Ik wilde ze ni2t eens hebben." „Lieg niet" viel Hussy uit. „Ik lieg er niet om!" riep Nancy ve-outwaardigd. „Heb je ook niet laten merken dat eer. paar nieuwe schoenen je uiterst welkom waren? Dat juist een paar gele schoenen met rode strikken je h-.rteweus was?" vroeg Egilson. „Geen woord heb ik erover gezegd m'neer Egilson, geen woord. Waar om zou ik juist gele schoenen willen hebben?" antwoovdde Nancy onsehui dig. „Je bent een kleine heks" mom pelde Egilson, „maak maai- dat je uit onze ogen komt." Hij had deze woorden nauwelijks go zegd, of Nancy was al verdwenen. Maarde nieuwe schoenen had ze me» genomen dankbaar de kans benut tend dat Hussy die tijdens het ▼•«*- hoor op tafel had gedeponeerd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3