Utmaafikr N.-HOLLANDSE "PERS .1945 K.L.M. vliegt dertig jaar naar Londen 7 Doden bij botsing tussen tram en autobus in Glasgow Lord Wavel overleden Secretaris Verenigde Naties stelt 20- jarig Vredespact voor Fransen over onze Koningin Nog meer vloot oefenigen in West Europees verband de Telex tikt... Pinksteren 6DE JAARGANG, NUMMER 1«J ZATERDAG 27 MEI 1950. Uitgave Stichting JDe VrQe AQomurAM" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, flTkiiw Abonnementen f 0.30 per week t L23 per_> maand t 3.65 per kwart, bij vooruitbetn Advertenties 14 et p. mm, familieberichten- 16 cent Bij contract aanzienlijke korting» Veiantw. redacteur. J. v. Zoonen I Bureau. Ridderstraat. hoek Oudegracht I T«L K 2200»8971 Afschuwelijke tonelen Te Glasgow is een dubbeldekse au tobus, voor een tram gekanteld. Bit leidde tot een verkeersongeval, waar bij zeven personen werden gedood en 43 gewond, waarvan 12 ernstig. Hef Is het ernstigste verkeersongeval, dat in de afgelopen 2.» jaar te Glasgow heeft plaatsgevonden. De geheel met arbeiders gevulde autobus was op weg naar het cen trum van Glasgow. Toen de bus was gekanteld, kon de tram niet dadelijk stoppen en reed dwars op het gevaar te in. De gehele bovenste verdieping van de autobus werd de tram ver nield. Kreten van afgrijzen stegen op uit de wanhopige buspassagiers, die schuins dwars over de weg beklemd lagen in de gekantelde bus, de tram op zich zagen aankomen, doch geen schijn van kans hadden om weg te komen. De bestuurder van de autobus, die di reet na het ongeval uit het voertuig was gesprongen, poogde wanhopig een zijdeur open te krijgen om de gillende passagiers te bevrijden. Een van de niet-ge won de buspas sagiers verklaarde later: „Iedereen in de bus, die het bewustzijn nog niet iiad verloren, werd langzamerhand krankzinnig, toen hij het gevaarte van de train op zich zag afkomen, hetgeen culmineerde in het misselijk makende geluid van de slag, waar mede de bus door de tram werd ge ramd en doorboord". In de eerste minuten werd gebruik gemaakt van houwelen en voorha mers om de passagiers, waarvan sommigen dood en anderen levend doch ten prooi aan zenuwtoevallen waren, te bevrijden. Later werden zuurstofbranders gebruikt om de o:i ontwarbare massa van autobus ea tram te verwijderen. Voorbijgangers, politie en bewo ners van naburige huizen schoten na het ongeluk.toe en maakten.nood- verbanden van overhemden, pihslag- doekeji en -zakdoeken. Ken rinsks am- bular.cc-wagena, bemand mee talrij ke dokters eu verpleegsters, was bin nen zeer korte lijd ter plaatse, om Jimmy heeft een rood jasje ,,Hij heet Jimmy en draagt een rood jasje met broekje voor het ver raderlijke klimaat. Laat hij een kuch je horen, dan moet hem twee dagen lang om de vier uur een half tablet je sulfadiacid worden toegediend. Bij darmstoornis luidt het dieet thee zon der suiker en geroosterd wittebrood. Het staat allemaal te 4ezen in de uitvoerige „handleiding" die eerste stuurman Bodderij van de „Welte vreden" van de Kon. Rot. Lloyd, die te Rotterdam aangekomen is, boven zijn bureau in zijn hut heeft, gepinkt, om vooral niets te vergeten. Wanl Jimmy is niet alleen een kostbare, maar ook zeer gevoelige Wau-wan- aap, die als huisvriend voor een fa milie in Amersfoort bestemd is. Daarom moest er onderweg goed voor Jimmy gezorgd worden. Geen diner a la Carte maar een vast me nu. En twee keer, eenmaal in de In dische Oceaan en nog een keer in de Middellandse Zee, moest er naar A- mersfoort geseind worden, hoe Jim my het maakte. Dat is te begrijpen, want Wau-wau-apen, zo werd ons verzekerd, kunnen slecht tegen het Nederlandse klimaat en ze overlij den dikwijls op de zeereis. Deze we tenschap bracht bootsman Vink, die Jimmy onderweg vertroeteld heeft en daarom dikke vrienden met hem is geworden, op het idee de gezagvoer der, natuurlijk gekscherend, voor te stellen maar naar Amersfoort te sei nen, dat Jimmy niet meer in het land der levenden vertoefde. Terwijl wij in de hut van stuurman Bodderij dit alles zitten te bepraten, streelt Jimmy af en toe meewarig over de ruige wang van de bootsman en maakt hij het kapsel van mevrouw Bodderij in de war. En wanneer dan de boodschap komt, dat zijn nieuwe haas uit Amersfoort hem op de kade slaat op te wachten, is hij met één slinger van zijn lange grijparmen bo ven op de kast en schijnt te zeggen: zie maar dat je me te pakken krijgt. Maar de mens is toch slimmer dan de aap on daaromzijn Amers- foortse heer is in het bezit van zijn toekomstige huisvriend gekomen. weerbericht Aanvankelijk nog veel bewolking me1; bier en daar nevel of mist. Enkele ver ■preide opklaringen, bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur 1 els gisteren. te pogen degenen te redden, voor wie hulp nog baten mocht. Een geestelijke uit een nabij gele- geklooster begaf zich ijlings naar de plaats van het ongelnk, om de stervenden de laatste sacramenten toe te dienen. Op de verkeersweg werd tijdelijk een veldhospitaal ingericht, bewo ners van huizen in de nabijheid zorg den voor matrassen en dekens. Dok ters legden schroefverhanden aan hij de hevig bloedende slachtoffers en g. ven moi fine-injecties. De gewonden werden naar een na burige vestibule gebracht, waar zich hartverscheurende tonelen afspeelden Talrijke ontstelde bloedverwanten dromden in de vestibulie samen, ter wijl zich buiten een reeks auto's en taxi's vormden, waarmede familie leden zich met de meeste spoed naar het toneel van het rampzalige onge luk hadden begeven. Lord Wavell, dc voormalige Britse onderkoning van India en In de twee de wereldoorlog bevelhebber op ver schillende fronten, Is Woensdag te Londen op 67-jarige leeftijd overle den. Hfj had onlangs een ernstige o- peratie ondergaan. In 1940 werd lord Wavell opperbe velhebber In het Midden-Oosteu, doch toen in 1941 de oorlog tussen Japan en de geallieerden (met inbegrip van Nederland) uitbrak, werd hij be noemd tot opperbevelhebber der Brit se strijdkrachten in India en tot op perbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, met inbegrip van Indonesië. H'J heeft zich in begin 1942 met zijn hoofdkwartier gevestigd bij Bandung in West-Java om van daaruit de actie tegen Japan te leiden, dat op dit moment door de aanval op Pearl Harbour nog een o- vermachtige militaire positie in de Stille Oceaan had. De secr.-gen. van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft een 20-jarig vredespact tussen de vier grote mogendheden voorgesteld, toen hij vorige maand op doorreis naar Moskou een bezoek bracht aan de Britse pre mier, Attlee, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bronnen vernomen. Lie zelf verklaart, dat zijn kortgeléden aan Maarschalk in Moskou ge brachte bezoek had aangetoond, dat de V.N. de enige oplossing voor de koude oorlog vormden en de enige methode waarbij de vrede kon wor den bewaard. Lie verklaarde verder op dit ogenblik slechts te kunnen zeggen, dat bij niet ontevreden is over besprekingen in de drie Europese hoofdsteden. Er waren geen deuren gesloten. Hij keerde terug naar het hoofdkwartier van de V.N. met de overtuiging, dat de mogelijkheid van constructieve onderhandelingen aanwezig is. De resultaten van de uitwisseling van gedachten en standpunten over de V.N. en de z.g. koude oorlog zou den echter niet kunnen worden be oordeeld, tenzij zij in de loop van de volgende twee of drie maanden dui delijk werden, aldus Lie. Men moest geduld oefenen. Het feit, dat zijn bezoek als secr.- gen. aan- de vier hoofdsteden de pu blieke belangstelling zozeer had be- -.i jfl'.een »!o 'ernst aan van de huidige Verdeeld heid tussen de heide partijen in de koude richting, maar bewees ook, dat de V.N. de enige weg aangaven, waar langs de scheiding zou kunnen wor- nlugin Jnlian» heeft dc harten l':iri?'«»mnrs veroverd, aldus dc correspondent van Rcnter. Niets heeft de Parijse bevolking meer ee troffen dan de ongekunsteldheid waarmede prins Bernlinrd de konin gin bijstaat zij het vervullen van haar konlnglijkc plichten. Het is de duizenden, die het ko ninklijk paar bij de verrichte plech tigheden van moment tot moment volgden, niet ontgaan, aldus Reuters correspondent, dat de koningin er steeds op bedacht was dat de prins haar volgde en dat prins Bernhard zich geen ogenblik door officiële per sonenuit het gezelschap van de konin gin liet scheiden. Bij het graf van de onbekende sol daat en op de trappen van het Grand Trianon te Versailles, wanneer de koningin de auto verliet of instap te, was de prins er steeds om haar bij de arm te steunen en maar te ge leiden. Het Franse protocol heeft bij ver scheidene gelegenheden moeten wij ken voor prins Bernhai'ds volharden de wil om aan de zijde van zijn echt genote te blijven. den overbrugd en - op de lange duur Vliegtuig de vrede kon worden gehandhaafd. Lie bracht tenslotte dank aan allen. Bemanning, die hun steun voor zijn pogingen had den uitgesproken. Hij had nog nooit zoveel brieven en telegrammen en persoonlijke goede wensen van be kenden en onbekenden van hoog iot Snelheid: laag ontvangen als tijdens zijn bezoek Totaal gewicht: aan Moskou, Parijs en Londen. frequentie: Lie gaf de verzekering te zullen Reisduur: blijver, 'streven paar een kéfsheuwdp* .-r*anncitei+ passagiers: toenadering van de regeringen in het kader van de V.N., ihet het doel de spanningen van de „koude oorlog" te verminderen tenslotte een eind te maken aan de „koude oorlog" Oudsie luchtlijn jubileert Op het vliegkamp Schiphol bij Am sterdam staat een groepje mensen, waaronder de minister-president van Nederland, jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, de vliegtuigbouwer Anthony Fokker en de jonge admini strateur van de KLM, Albert Plesman in een van de weinige beschutte hoek jes van de verlaten polder in gespan nen aandacht naar de horizon te kij ken, waar een zwart stipje zichtbaar is geworden. Even later landt een om gebouwde oorlogstweedekker, een eenmotorige Britse Airco-16 uit Lon den op Schiphol's drassige bodem. „Vliegduur 135 minuten, bar slecht weer"' schreef de in een zware leren jas gehulde vlieger Shaw in zijn log boek, voor hij uit het toestelletje klom, gevolgd door zijn twee passa giers, de journalisten H. B. Rhodes van de Evening Standard en G. O' Brien van Exchange Telegraph. Een beetje bleekjes nog van de vlucht in ongemakkelijke houding via spoorlijnen, dan op 100 meter hoogte over het smalste gedeelte van het Kanaal en tenslotte langs de Belgi sche en Nederlandse kustlijnen. Maar aan de feestelijke lunch, die volgde, was het slechte weer al direct verge ten. Nadat de passagiers een brief van de Lord Mayor van Londen aan zijn Amsterdamse collega hadden overhan digs, vertrokken zij de volgende dag weer nu tegen de wind in ver gezeld door een Nederlands journa list, de heer M. J. van de Biggelaar van de Maasbode, naar Londen. De vlucht nam nu 215 minuten in beslag. De reis van deze pioniers of, zoals vele ze toen noemden, „waaghalzen", was het begin van de burgerlucht- vaarthistorie van Schiphol en de eerste vlucht op de oudste nog be staande luchtlijn ter wereld. De open DH-9 nam na deze vlucht de plaats van de Airco-16 in. 17 Mei 1950. Met de regelmaat van een uurwerk vertrekken de Convairliners van de KLM naar Londen met een capaciteit van 40 passagiers. Het hoekje vlieg kamp van vroeger is nu opgenomen in de wereldluchthaven Schiphol. Der tig jaar zijn verlopen sedert de eer ste vlucht op deze lijn, die, toen de KLM er met Fokkertoestellen op ging vliegen, grote bekendheid kreeg. Vijf jaar oorlog betekende vijf jaar stilstand in het luchtverkeer tussen de Engelse en Nederlandse hoofdstad. Thans wordt deze belangrijke lijn drukker dan ooit bevlogen: alleen de KLM reeds maakt 44 retourvluchten per week. Niet minder dan 420.01 1 passagiers, 2 millioen kg post en millioen kg vracht zijn er tot op he den op deze lijn vervoerd. Een vergelijking tussen de jaren 1920 en 1950 toont overduidelijk de enorme evolutie van de burgerlucht vaart aan. KLM-DIENST AMSTER DAM—LONDEN V.V. Service: 1920 De Havilland DH-9 tl motor, 230 PK) 1 vlieger 95 mijl per uur 1770 kg 6 maal per week 215 minuten 2 per dag warmwaterstoof leren jas 1950 Convairliner (2 moto ren. 2500 PK ieder). 1 gezagvoerder 1 2de bestuurder 1 boordwerktuigkundige 1 radiotelegrafist 2 stewardessen. 290 mijl per uur 13.400 kg 44 maal per week 30 minuten 500 per dag drukcabine airconditioning vlieghelm en vliegbril geluiddemping boordkeuken verwarming lectuur, enz. Het is thans mogelijk verdere me dedelingen tc doen over de practische santenwerking ter zee in het kader van de Westerse Unie en het Noord- Atlantische pact, zoals men zich die In de komende maanden gedacht heeft. De oefeningen, die het Nederlandse smaldeel, terugkerend van de Carai- bische wateren, tezamen met de Brit se marine heeft gehouden, en thans op gang zijnde ,,activity"-oefeningan zullen ïi.l. gevolgd worden door een reeks oefeningen, bezoeken en tegen bezoeken, waarbij de Britse, Neder landse, Franse, Noorse. Deense en ALK5fAAR.SE BANKBEDIENDE AANGEHOUDEN IN LUEBECK Een jeugdige Alkmaarse bankbe diende, die ongeveer 14 dagen gele den met f3000 naar Duitsland de wijk had genomen, is dezer dagen door po litie-autoriteiten in Luebeck aange houden en op transport naar Alk maar gesteld. Hij wordt verdacht van verduistering van f3000 ten nadele va„ de bankinstelling in Alkmaar, waarbij hij werkzaam was. Belgische marine's betrokken zullen zijn, Een en ander is tevens door de Brits© admiraliteit in Londen bekend gemaakt. De zeemachten van de genoemde West-Europes© naties zullen deelne men aan een reeks oefeningen, die in verschillende zeegebieden zullen worden gehouden. Tezamen zullen zij naar men meent te mogen verwach ten, leiden tot een aanmerkelijke voor Uitgang in de ontwikkeling van de ge meenschappelijko opvattingen om trent de tactiek van de zeeoorlog, terwijl ook de practische waarde de zer oefeningen voor een goed weder zijds begrip hoog wordt aangeslagen. BLOEDPLASMA NAAR DUITSLAND IN VERBAND MET PINKSTERDE MONSTRATIES Het Zwitserse Rode Kruis heeft op verzoek van het Duitse Rode Kruis apparatuur en bloed voor blandtrans fusies naar Duitsland gezonden als voorzorgsmaatregel met eventuele ge vechten bij de Pinksterdemoostra- ties, zo wordt t© Bern vernomen. Een Utrechtse arts is met zijn aato waarin zijn echtgenote en twee kin deren in de Weesper trekvaart in Am sterdam gereden. Het ongeluk ge schiedde vlak bij een overzetpontje, zodat do inzittenden', nadat het lin nen dak was stukgeduwd naar huiten konden komen oAanvankelijk meeide de politie de hand te hebben gelegd op de moordenaar van het 17- jarig meisje te Arnhem, dat in Schaarsbergen vermoord werd. De jonge bedelaar bekende, maar al spoedig bleek men te doen te hebben met een debiele jongeman, die bleek te fantaseren oDe regering van Israël heeft erin toegestemd aan de familie van de onlangs vermoqrde graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V.N., een bedrag van 100.000 gulden ui te keren. oDe troepenschepen Gen. Sturgis en Gen. Stewart worder hedenmorgen resp. in Rotterdam en Amsterdam verwacht. De ontsche ping begint resp. Vrijdag en Zateriag —oDe 36-jarige Duitse actrice Ve ra Malnar is bij een auto-ongeluk bij Lubeck ernstig gewond. Ook de an dere inzittenden liepen ersntige ver wondingen op o't Grootste schip van de IJmuidense trawlervloot zal op de komende reis een installatie meenemen voor conservering van vïr Bij slaging van het experiment zullen alle schepen met een diepvries installatie uitgerust worden. o Ternauwernood is de bestuurder go- red van een wagen, die Amsterdam in de gracht gereden was oDe ge ruchten doen de ronde, dat Oost- Duitsland binnenkort in de komin- form wordt opgenomen oIn Zoi Jen gaat men in de week van 1 tot 8 Juli feest vieren, ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan oGe heel buiten de order, want eerst Za terdag zullen de nieuwe Baarnse kerk klokkeu ingeluid worden, galmde g'8 termorgen de nieuwe St. Josefklok over Baarn. De klokkenluider, va- de van zeven dochters, was zo ge lukkig dat hij in de kerktoren klom om een der nieuwe klokken aan het luiden te brengen oEen aantal in Twente woonachtige pleegouders heeft zich met elkaar in verbinding gesteld om te trachten te geraken tot weiswijziging, waardoor een grotere bescherming van pleegouders moge lijk zal zijn. oIn Amerika heeft men voorspeld, dat dezer dagen meer dere arrestaties zullen volgen in de zaak-Fuchs. oDe sultan Hamid en kapitein Azis zullen dezer dagen voor een krijgsraad te Djokja ver schijnen, beschuldigd van militaire opstand en verraad oNieuw eu jong leven in diergaarde Blijdorp, Er zijn weer talrijke aanwinstens docr geboorte. Kameeltjes, hertjes, neusbeertjes enz. Bovendien import uit Indonesië, waarbij de aapjes niet ontbreken oIn Parijs zal men eerstdaags getuigen kunnen zijn van eer luchtballet voor vliegtuigen. Het repertoire omvat marsen, walsen ga- votters en overigens hoopt men dat het hier hij blijft en brokken verme den zullen worden. VOETBAL LING SCHEIDSRECHTER BIJ ZWEDEN—NEDERLAN D Naar het ANP verneemt zal de interlandwedstrijd voetbal tussen Ne derland en Zweden op 8 Juni a.s. ge leid worden door de Engelman Ling Propaganda voor een glas wijn De bedrijfsorganisaties van de wijn handel en het restaurantbedrijf heb ben enige tijd geleden een commissie ingesteld, die ten doel stelt het Ne derlandse publiek, en speciaal de jon gere generatie weer in kenuis te brengen met de geneugten, verbonden aan een goed glas wijn en een goede tafel. Zoals reeds in verschillende andere universiteitssteden is geschied, aal thans ook te Amsterdam door de v »k groep hotels en aanverwante bedrij ven een diner worden aangeboden aan studenten die hij deze gelegenheid op het gebied van culinaria en wijn van experts gepaalde voorlicht! jg zullen ontvangen. De jongelieden zijn uitgenodigd op 31 Mei a.s in hotel Deï'Europe. Ingrid en Roberto getrouwd Het huwelijk van de Zweedse film ster Ingrid Bergman en de Italiaanse filmregisseur Kaberto- Rossellini is bij volmacht te Jnarex in Mexico vol trokken. De hnwelijksdocnmenten zijn thans op weg naar Rome. Het pasgehuwde paar ontving d»t nieuws telefonisch te El Paso (Mexi co) Glimlachend keerde Ingrid Berg man zich naar haar echtgenoot toe met de woorden „at last" (eindelijk) „finalmente" antwoordde Rolberto in zijn eigen taal. Het huwelijk werd ie Juarex voltrokken, omdat bij de rechtbank van dit plaatsje verleden jaar ook de echtscheiding werd ver kregen. Ingrid Bergman kon wegens haar baby de lange reis naar Jua rex niet maken, terwijl Rossellini druk bezig is met de laatste opnamen van een nieuwe film. Isaac Pacht, advocaat van Ingrids vorige echtgeaioot dr. Peter Lind- strom, verklaarde, dat het bij vol macht voltrokken huwelijk, even veel waard is als de echtscheiding ln Mexico, dat wil zeggen niets. Dr. Lindstrom zal het echtscheidingspro ces voor de Californische rechtbank voortzetten. Kinderbijslagwet misbruikt Voor de Alkmaarse politlereci:,] stonden Dinsdag twee inwoners Warmenhuizen W. B. en P. H. recht wegens overtreding van de kin derhijslagwet. Tussen hen heiden ne- stond een compagnonschap bij h-.; voor gezamenlijke rekening exploi: ren van beider bouwland. B. gaf ech ter valselijk op bij B. in diens: zijn en H. verleende zijn sanctie aan deze hedriegeiijke opgave door di te bekrachtigen met zijn handteke ning. Ais gevolg van deze vervalsing üj B. vader van 13 kinderen, in de loop van rnim twee jaar onrechtmatig e :o bedrag van f5000 aan kinderbijslag ontvangen. Nadat de officier tegen beiden een gevangenisstraf van twee maanden had geëist en mr. C. Berk houwer gepleit had, werden heide ver dachten veroordeeld tot f500 boe'.e. subs. 2 maanden hechtenis, met een voorwaardelijke straf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar Pinksterfeest, de twaalf apostelen. Wat is hier gaande? Wie zijn deze apostelen? Zijn het twaalf wijsgeren? Och kom. Zijn het twaalf theolo gen? Bij dit woord voel ik onder mijn lezers iets van spanning. Zijn aposte len ook niet theologen? Mijn antwoord is: nu ja, theologen, theologen; zeker, neem bijv. de „rede" van Petrus: De grote werken, de raad en voor kennis Gods theologie; 't gaat over Christus christologie; dit verkeerd geslacht anthropolo- gie (leer over de mens); wordt be houden soteriologie (leer der ver lossing), enz. enz. Twaalf apostelen, twaalf theologen, en toch antwoorden wij: och kom! Dit is het: Ik zal uitstorten van mijn Geest. De beek des Geestes ont springt en gaat vloeien. Dit wordt het: het zal leven alles, waarheen deze beek komen zal. Nieuw leven, nieuw levensgevoel. En een nieuw dichterschap. Deze twaalf apostelen zyn wedergeboren, zij zijn als kinde ren. En daarom als twaalf dichters. Zij hebben iets heel schoons gezien, zy hebben de Koning gezien in Zijn schoonheid en het vergelegen land. Door hemelvuur ontstoken brandt in hen Pinkstervuur en dit is nieuwe dichtergloed. Dichters zijn t en wie mee aangeraakt zijn, worden het alle maal: Uwe ouden zullen dromen dro men en uw jongelingen zullen gezich ten zien. Zo iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel. Het is waarlijk alles nieuw geworden. Uwe ouden zullen dromen dromen. Hier is een nieuw dichterschap. De scharen zijn bewogen, ontzet, verslagen. Deze eenvoudige mannen slaan de menigten als in de ban. Men speurt aan hen het andere. Zij ken den hen, dat zij met Jezus waren ge weest. En als de mensen op hen zien als op een wonder, wijzen zij bet af: Wat ziet gij op ons? Alsof hun menselijk woord en hun kracht die dingen vermocht. Zij heb ben de Heilige Geest ontvangen en achter hen staat Jezus, die hen zond en dien zij overgegeven volgen. En nu krijgt alles nieuwe klank en nieuwe gestalte en structuur. Ook hun samenleven, zoals het slot van Handelingen 2 verhaalt. Zo geloven wij, dat het waar is: Wat uit geen bron op aarde is op geweld en wat in geen menselijke verbeelding is opgestegen, dat heeft C-n* h«Tv»id.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1