El TUINMAN's IJS is beter! Kermisdraverij VERDRONKEN LAND 245.- Mededelingen v. d. Stichting R.O.S. Wieringermeer Alkmaar Dr. van Hesteren sprak over kankerbestrijding Spenenvaseline Spenenzalf extra Spenenzalf Het Groene Kruis J. H. VRIELINK Danscursus Dansinstituut T uyn LEVERBAAR: Wieringerwaarder Sportclub los arbeider 30 foto's van Niestadt in map I 6.50 <y. In aansluiting op het vermelde in onze vorige publicatie inzake schade aan bedrijfsuitrusting en de mogelijk heid van een aanvullende bijdrage, wordt het, gelet op de vele reacties van belanghebbende noodzakelijk ge acht hierop nog eens nader in te gaan Artikel 72, lid 1 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden, waarnaar in artikel 72, lid 5 wordt verwezen vemeldt, dat „indien belanghebbende zulks verzoekt, kan hem instede van een crediet enz., een aanvullende bij drage worden verstrekt". Het verlenen van een aanvullende bijdrage wordt dus geheel gekoppeld aan een mogelijkheid van een crediet. waartoe art. 71 van de nieuwe wet de gelegenheid opent. De wet heeft in deze crediet mogelijkheid voorzien, omdat gebleken is, dat de aanschaf van een nieuwe bedrijfsuitrusting dan wel het herstel van de oude, veelal meer kostte dan de oorspronkelijk verleende bijdrage bedoeg. De voo- waarden verbonden aan een crediet met daaraan gekoppelde uitgestelde bijdrage zijn: a. dat herstel van het bedrijf in 't algemeen van belang is; b. dat de oorspronkelijke bijdrage voor dat doel werd besteed, dan wel dat de zekerheid bestaat, dat de gelden daarvoor gebruikt zullen worden. De reden van de mogelijkheid om dit crediet om te zetten in een direc te uitkering is gebaseerd op de over weging ,dat bij de toekenning van een crediet met afrekening na 10 jaar, ve le nog onbekende factoren een rol gaan spelen, terwijl het anderzijds 'n directe afdoening van zaken betekent, waardoor veel administratie wordt voorkomen. De stand van zaken is thans zo, dat een aanvullende bijdra ge alleen wordt verleend indien be langhebbende voor een crediet met uitgestelde bijdrage in aanmerking kan komen. Daartoe dient uiteraard een verzoek te worden ingediend. De instanties, waaraan de verschillende categorieën deze verzoeken moeten doen, zijn nog niet aangewezen, doch voorlopig kunnen zij gericht worden tot het Commissariaat voor Oorlogs schade, Stadhoudeslaan 130132 te. 's Gravenhage. Het bovenstaande slaat dus alleen ©p belanghebbenden, die ingevolge de nieuwe wet voor een crediet met uitgestelde bijdrage in aanmerking komen, doch dit zou onbillijk worden ten aanzien van personen, die reeds voor de tot standkoming van de wet een crediet ontvingen. Daarom is in art. 72 lid 4 de mogelijkheid geopend, dat zij, die reeds eerder voor een crediet in aanmerking werden ge bracht, in plaats daarvan een aanvul lende bijdrage kunnen ontvangen. Het Verzoek daartoe moet vóór 24 Februa ri 1951 worden ingediend. Ten aan zien van bedrijfsuitrusting is inwilli ging van een verzoek tot omzetting van een crediet in een aanvullende /ijdrage gebiedend voorgeschreven, daar het betrokken wetsartikel <72 lid 5) vemeldt, dat deze aanvullende bij drage op verzoek wordt toegekend. De voorwaarden, waaraan men moet vol doen, werden reeds in onze vorige publicatie opgenomen, doch volledig heidshalve hier nogmaals vermeld; a. de oorspronkelijke bijdrage moet minstens f500 hebben bedragen; b. de bijdrage voor heraanschaf fing of herstel van de bedrijfs uitrusting moet na 5 Mei 1945 besteed zijn; c. het vermogen van belangheb bende in 1947 mag niet meer be dragen dan f 500.000. De aanvullende bijdrage wordt pas uitgekeerd indien voldaan is aan het hierboven vermelde in alinea 4 sub b. Nu nog iets over de Bijdrage en Aanvullende bijdrage huisraadschade Ingevolge de voor kort geldende rege len vond de uitbetaling van de bij drage in de huisschade plaats op een geblokkeerde rekening bij een bank instelling, althans indien de heraan- De Koningin dankt Alkmaar Hare Majes.cit Koningin Juliana heeft ean de bevolking van Alkmaar haar dank betuigd voor de van het gemeente bestuur mede namens de ingezetenen ontvangen Vclcgrafische gelukwens ter gelegenheid van Haar verjaardag. Johan Kaart in „Het Gulden Vlies" De film „Meneer de Gouvernante", di enige tijd geleden V Alkmaar is ge geven, heeft toen een stormachtig suc ces geoogst, een succes, da1: voor een niet onbelangrijk deel te danken was aan de voortreffelijke wijze, waarop Cifton Webb de tkclrol vervulde. Nu is ook het toneelstuk van die naam te Alkmaar opgevoerd. En wie zou dat beter kunnen doen dan johan Kaart? Hii gaf deze figuur van de vreerode be zoeker in het kleinsteedse plaatsje met dc vele roddelaars, die door hem aan d k ak gesteld worden, weer met gloed en de humor, hem eigen. Hij werd hierin bijgestaan o.m. door een vaar dige Matthieu van Eysden Het stuk oogstte veel succes bij de aanwezigen. schaffing voor 1 Augustus 1945 ha plaats gehad. De minister van finan ciën heeft thans bepaald aan de hand van art. 9 vierde lid van de Be schikking Deblokkering 1945, Staats blad no. 760, dat toestemming wordt verleend om de bijdrage in de huis raadschade in contanten te doen uit betalen. Dit laatste geschiedt alleen in die gevallen waarin de heraan schaffing van het verloren goed heeft plaats gehad, onverschillig of de her aanschaffing heeft plaats gevonden vóór dan wel na 1 Augustus 1945. Ten aanzien van niet-ingezetenen moet eerst 'n vergunning gevraagd worden van het Kantoor Deviezenverunnin- gen te Amsterdam. Gelijk bekend opent de Nieuwe Wet op de Materië le Oorlogsschaden de mogelijkheid van een aanvullende bijdrage. Deze aanvullende bijdrage wordt berekend aan de hand van de oorspronkelijke bijdrage met in achtneming van aller lei factoren als grootte van het gezin, plaats van inwoning ten tijde van de beschadiging, huurwaarde van het in dertijd bewoonde huis, prijsstijging e. d. Hoe deze berekening plaats vindt, behoeft hier niet nader te worden uiteengezet, daar deze geheel plaats vindt op de betrokken instantie aan de hand van de voorgeschreven richt lijnen. Om deze aanvullende bijdrage te krijgen behoeven belanghebbende geen verzoek in te dienen. Het gaat automatisch en een ieder, die reeds een bijdrage toegewezen kreeg, krijgt dan over de aanvullende bijdrage t.z. t. bericht. Wanneer dit zal zijn, is niet te zeggen, daar in de diverse gemeen ten en districten een afwijkende werk wijze wordt toegepast. In sommige gemeenten werkt men de zaken in Wieringermeer gaat wandelen De Prov. Rege'ingscommissie van de Ned. Wandelsportbond te Amsterdam deeh ons mede, dat op 3 Juni a.s. een zgn. schoolwandeltocht in de Wierin germeer gehouden zal "worden In een Circulaire heefi de NWB zich tot de hoofden van de lagere en ULO-scho len in de Wieringermeer gerich"; en met medewerking van enke'e ingezete nen worden de volgende wandeltochten uitgeschreven: Afs.and 10 km voor kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar; 15 km voor de leeftijd van 12 jaar en ouder. Het inlecgeld bedraag; f 0,25. Een derde tocht van 20 km is ingelast voor vrije deelname, het inschrijfgeld hiervoor be draag; f 1,—Alle deelnemers welke uiteraard dc diverse tochten volbrengen ontvangen 'n herinnering. De leerlin gen der scholen zullen collectief mee doen. De start vind1; plaats te Wieringer- v;erf, vanaf „De Maaier", waar het startbureau is gevestigd. De route's zullen wij in een volgend nummer vermelden. De Wieringermeer fanfare zal medewerking verlenen. Naar wij vernamen zullen ook deej r.cmcrs van buiten de polder komen. Padvinders verzorgen de EHBO. Inlichtingen zijn verder verkrijgbaar bil de heer B. van Zanten, Granpré Molierestraat 66, Wieringerwerf. Ter verdere kennismaking en propa gering zal des avonds door de propa ganda afdeling van de NWB een amu santé avond gegeven worden met lï)u ziek en voordracht. Aanvang 8 uur. Wandel: U mee? Hoe hel qroeii W.werf krijgt wederom een slagerij Toen afgelopen week slager K. van 't Riet het eerste vee, na 'n onderbre king van een reeks van jaren, weder om in zijn herbouwde zaak ten slacht voerde, hervat;e de jeugd van Wierin gerwerf een lang onderbroken, overi gens twijfelachtig genoegen. De vaak omschreven fijn afgestemde kinderziel heeft rond deze slachtplaats nieuw voed sei opgedaan (moge deze nieuwsgierig heid spoedig gestild zijn). Welk en luguber genoegen de jeugd echter Ook moge hebben in 't overigens vakkundig slachten van het zo nuttige voedingsmiddel, de bevolking van Wie ringerwerf kan zich terecht gelukkig prijzen met de herbouw van deze slage rij. Na de onderwaterzetting verbleef de fam. van 't Riet in Langedijk en Fries land, waarna zij op 15 April 1945 'n noodwinkel konden betrekken aan de Fazanten straat. Aanvankelijk verheugd over deze oplossing, deed zich spoedig bet gemis aan ruimte en behoorlijke berging de uitoefening van een dergelijk bedrijf bijkans onmogelijk maken. Na de opheffing van de vleesdiSïi butie was het voor de heer van 't Riet ..aan de kat of aan de kaas". De kafls bleek tenslotte de enige kans en z ont S;ond onder architectuur van de -heer D. Witteveen te Leeuwarden 'n model slagerij zoals er in verre omtrek wei nigeo te vinden zijn. Donderdag stel de de heer van t Riet zijn vergroot be drijf voor het publiek open, terwijl Woensdagavond zeer velen de fam. v. 't Riet kwamen complimenteren. Ufter aard biedt een slagerij weinig fantasie, zodat de aantrekkelijkheid gezocht moet worden in doelmatigheid, hygiëne en ruimte. Hieraan is volkomen voldaan Granieten vloeren, rondom betegeld, veel marmer en chroom. Een ingemet selde koelcel met daarachter de ruime slagerij. Een rookhok, de kelder met betegelde pekelbakken en een veestal ling completeren het geheel. Ook uiterlijk is het pand een fraai gebouw geworden. Vanaf deze plaats oq ze gelukwensen met zulk «en uitstekend geoutilleerd bedrijf. Vermelden wij nog dat de N.V. v.b A Kingma te Slootdorp de bouw ven zorgde, de verfwerkén waren van het schildersbedrijf Geertsma t® Wiermger werf en de centrale verwarming van de fa Licher te Alkmaar. Over de uitvoering niets den lof. Afd. Wieringermeer van het Kon. Wilhelminafonds opgericht Op initiatief van de drie plattelands vrouwenorganisaties en de afdeling Wieringermeer van het Witte Kruis werd Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden in hotel Smit te Midden- meer, waar dr van Hesteren een le zing heeft gehouden over kankerbe strijding. Mevr. Loggers-v. d. Werff, die de leiding van deze bijeenkomst had, kon aan een geheel gevulde kleine beurs zaal een welkom toeroepen, nl het bij zonder heette zij welkom dr. van Hes teren en de heer Siekemeijer. Spr. wees er op, dat Koningin Wilhelmina het gehele huldeblijk ten bedrage van twee millioen gulden beschik baar heeft gesteld voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte, de kanker. Dit bedrag is bij lange na niet voldoende. Er is veel geld nodig voor laboratoria en de opleiding van specialisten. Spr. hoopt dan ook, dat ook in de Wieringermeer een afde ling van het Kon. Wilhelminafonds het resultaat van deze avond zal zijn. Dr. van Hesteren zette in zijn lezing allereerst uiteen het verschil tussen een goedaardig en een kwaadaardig gezwel (tumor) uiteen. Een goedaar dig gezwel respecteert de omgeving, terwijl een kwaadaardig gezwel zich door uitzaaiing in het lichaam voort plant. Er zijn drie stadia van kanker. Het eerste stadia is wanneer er nog geen uitzaaiing heeft plaats gevonden, doch is zeer moeilijk vast te stellen, het tweede wanneer het gezwel nog niet is uitgegroeid, ook dan is de patiënt nog te redden en het derde stadia wanneer de uitzaaiing op lan ge afstand heeft plaats gehad en de patiënt verloren is. Echter ook in het sproken. Men verwacht dat het de ze richting uitgaat. Kanker is echter te genezen, mits tijdig ontdekt. Het ontdekken is ech ter de grote moeilijkheid, omdat het meestal met geen pijn gepaard gaat. Spr. acht doorlichting van de bevol king van groot belang. Bedrijven en zelfs ook gemeenten laten hun perso neel en ingezetenen tegenwoordig doorlichten tegen t.b.c. De practijk heeft bewezen, dat bij het doorlichten ook kankergezwellen bij personen werden opgespoord. Sprekend over 't Anthonie van Leeu wenhoekhuis in Amsterdam noemt spr. de namen van verschillende spe cialisten die hun levenswerk hebben gemaakt van de bestrijding van kan ker. Spr. noemt in dit verband dr. Wassink en dr. de Hoed, de laatste is, kan wel gezegd worden, gestorven als slachtoffer in het belang van de EGMOND AAN ZEE Reddingbrigade hield vergadering Op verzoek van een 20-tal leden had het bestuur een buitengewone ledenver gadering uitgeschreven op Woensd 24 Mei in de zaal van de heer Kager. De ondertekenaars verzochten intrek king van het in dc vergadring van 17 dezer genomen besluiten ,n.l. de èprich ting van een adsplran'ien afdeling en de bestuursuitbreiding. Voor de stemming verzocht de heer L Zwaan, die zich wederom 3ls 4id had laten inschrijven .nog het woord en drukte vooral op het hart om tegen te semmen, en geen kinderen in de bri gade toe te laten. Uit de woorden van de voorzitter had hjj ook gehoord, dat de adspiran ter. deel zouden gaan nemen aan wed strijden en aan hersengymnastiek wed strijden betreffende het reddingswerk en daar W3S sterk op tegen. Het bleek dat de vergadering het met hem eens was. want na gehouden stemming waren 22 van de 30 stemgerechtigden tegen op richting van een adspiranten afdeling. Het besluit betreffende uitbreiding v. h. bestuur met enige damesleden werd ook verworpen. Bij de eerstkomende be stuursverkiezing zal wel een heer zijn plaats tegen een dameslid mogen inrui len, In zijn slotwoord had de voorzitter voor d® voorstanders van de jeugdgroep de prettige mededeling, dat de Alkmaar se Reddingsbrigade bereid is gevonden om jeugdige zwemmers uit Egmond aan Zee op te leiden tot het reddend zwem men. Jong Egmond gaat zwemmend redden Als adspirantlid van de Alkmaarse Reddingsbrigade zal binnenkort een groep zwemdiplomabezitters uit Eg mond aan Zee van de leeftijd 14 tot 16 jaar kunnen deelnemen aan de oefe ningen van genoemde Brigade in de Overdekte te Alkmaar. De theoretische opleiding za] in Egmond aan zee ge schieden, ook onder auspiciën van de ARB. Bij gebleken geschiktheid zullen ze dan later over kunnen gaan naar de Egmondzeeër Reddingsbrigade, wanneer zij de verplichtgestclde leefdjd hebben bereikt. Jongelui, die later lid willen worden van de reddingsbrigade en deze oplei ding willen volgen, kunnen inlichtingen LANGEDIJK Van de veilingen Aan de veiling van De Noorder- marktbond te Noordscharwoude een der grootste veilingen in Noordhol land, sprak men van een gunstig sol zoen, daar de vellingomzet van 1 Ja nuari tot 20 Mei jl. f7.314.277.32 be droeg of f 1.800.000 meer dan in de overeenkomstige periode van 1949. De veilingomzet over Maart en April bedroeg resp. f662.000 en f428.000. Nu de invoerrechten naar Duits land per 30 Juni verlaagd zullen wor den hoopt het veilingbestuur op een gunstig nieuw seizoen. De eerste nieu we aardappelen komen hier niet voor half Juni. Het koude voorjaar is hier debet aan. Er zal een proef genomen worden met het veilen van de nieuwe aard appelen in kisten. In de veiling komt een geluidsin stallatie. Voorts is er een groot indag trieterrein aangekocht. Aan de veiling te Broek op Lan gend ijk werd door een drietal tuin ders de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aangeboden waar mee een nieuw seizoen is ingeluid. De gemaakte prijs was belangrijk lager, dan verleden week voor kas- aardappelen werd betaald. De grote werden gekocht voor 63 tot 65 cent per kilogram en de kleine voor 46 tot 55 cent. De aanvoer bedroeg 580 ki logram De omvangrijke aanvoer va buitenlandse aardappelen beïnvloeden de prijs voor onze nieuwe aardappe len zeer ten ongunste. Men zegt, dat de prijs van het importgoed achter uit liep tot bij de 40 cent per kilo gram. Rabarber werd in de afgelopefi week tamelijk veel aangeboden e> ging vlot van de hand, waarbij prijs zich kon handhaven tussen de T en 8.5 cent per kg Amsterdam nam het grootste deel van de aanvoeren op. De aanvoer van prei nam ver der af, voor goede kwaliteit werd nog tussen de 30 en 45 cent per kg betaald waarbij Duitsland als koper optrad. De mindere kwaliteit noteerde van 8 tot 20 cent. De krotenaanvoer loopt ten einde. Wat verkocht kon worden bracht 6 cent per kg op. Dit zal wei de laat ste notering zijn van dit seizoen. Daarmee verdwijnt dan de laatste van de bewaargroente van oogst '49 Een partijtje spinazie van matige kwa Mteit, te Noordscbarwotide aange boden, kon niet meer dan f4.80 per 100 kg opbrengen. In verband met de aanvoer van nieuwe aardappelen zal van a.s. Maandag af weer elke dag veiling worden gehouden. Geboren 26 Mei: HILLEGONDA PETRONELLA Dochter en zusje van A. P. SIPMAN E. A. SIPMAN-LOS ANNALIESJE Juliana van Stolberglaan 4 Rio Canario Curacao DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de ilyken van belangstel ling ondervonden tijdens de ziekte en het overlij den van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MAARTJE BERKHOUT In het byzonder aan dr. v. d. Sluis en Zuster v. d. Eem en de begrafenisver. „Sf hagen", voor de nette teraardebestelling. Schagen, Mei 1950. Hiermede betuigen wij onze dank voor de deel neming, betoond na het overlijden va nonze zuster, behuwdzuster en tante, mej. G. SCHERMER-GLAS Namens de familie, K. BRAAK N. Niedorp, Mei 1950 Aangeboden 1 HA. BIETEN om uit te dunnen. E. G. WONDER, Westfr - dijk 6, Schagen. wetenschap. Na nog verschillende vormen van kanker besproken te hebben, besluit spr. zijn inleiding met de raad, dat men tijdig naar de huisarts gaat wan neer men iets verdachts bij zich zelf ontdekt. Èen verdacht knobbeltje of bultje of andere verschijnselen die na enige tijd niet verdwijnen moet men laten onderzoeken. Men dient wel te bedenken dat kanker nooit uit zich zelf geneest. Na de lezing van dr. van Hesteren sprak de heer Siekemeijer nog een kort worod van aanbeveling voor het Kon. Wilhelminafonds. De heer Woldering voorzitter van het Witte Kruis, wilde staande de vergadering een daad tonen en een afdeling oprichten. Dit voorstel had algemeen de instemming en alle aan wezigen gaven zich als lid op. Een comité zal worden samengesteld, waardoor de gehele bevolking zal worden bewerkt om lid te worden. Opgemerkt kan nog worden, dat 't dameskoortje onder leiding van mevr Breebaart-v. d. Horst enige liederen bij het begin en het einde van de ver gadering liet horen. Mevr. Loggers sloot met een harte lijk dankwoord deze goed geslaagde, bijeenkomst. Te koop: 15 ZWARE SCHRAMMEN tevens een AROS MAAIMACHINE slechts 2 ha gemaaid we gens aanschaf Tractor- maaibalk; en MARTIN HARKKEERDER J. A. ERIKS, Rijksweg 55 Julianadorp Telef. 248 Onze prachtige afgeharde TOMATENPLANTEN met potkluit zijn weer klaar, zo ook Komkom mer, Augurken en Meloen- planten In twee soorten. Engross. Donderdags op de Markt bij fa. C. Zeeman, Molenweg 13, telef. 288 Wieringerwaard Te koop: een VERSE KOE uit sinds jaren tb.c.-vrije stal. J. GROOT, Spoorbrug G 14, Oudesluis Gevraagd voor direct: een DAGMEISJE of voor 3 of 4 dagen per week. C. H. LIMPERS, Noordzij- perweg 27, Wieringerw. U kunt het meenemen naar huis. Ons CHOCO-IJS Is het FIJNSTE op dit gebied! VANILLE-IJS mot een tikje limonade er bij. Iets heerlijks als U het zelf bereidt en buitengewoon goedkoop. Probeert U 't eens!! de b t lichtgele medicinale kwaliteit 50 cent per pond en 95 ct per liters bus l gld. per J4 kg bus rood, met speenstiften 1.20 en 1.80 per bus Losse stiften 30 voor f 1.— PENICILLINE in tuben voor volle dige behandeling f 2.25 per stuk Ontsmettingszalf, pijnstil lende spenenzalf, Creolin, Lysol, Bacillol, Was penne tjes, Spenenschaartjes, Melkpijpjes, Melkcanules, Tondeuses, enz. „BISAL" BLOEDZOUT voor paarden, koeien, var kens, los verkrijgbaar in elke hoeveelheid bij Telef. 373 Schagen Hotel „Smit", Middenmeeor Aanv. DondeiMiag 1 Juni a.s. 8 uur. Timorlaan 39, Den Helder Te koop: prima STAMBOEK MERRIE best zadelpaard, 6 jaar oud, mak. A. DE VRIES. Boekeiweg A 19, Hoogwoud. KOOKT ELECTR1SCH op de mooie Etna en Inventnm blokfornuizen. Uit voorraad leverbaar, bij JAN GROOT LAAN C 203 SCHAGEN Vakkundige aanleg. De benzine hulpmotor voor rijwiel, compleet gemonteerd Automobielbedrijf Middenmeer C. Klare Tel. 7 BEZOEKT DE GROTE VOOR BOERENPAARDEN op DINSDAG 6 JUNI n.m,. 2 uur om prijzen van f 50, f 30, f 20 en f 10. Aangifte t.m. Donderdag 1 Juni de secretaris C. van Zandwijk, telef. 282. Inleggeld f 1- Entree f 0.75. Leden vrije toegang. Na afloop prijsuitreiking bij de heer D. KAPER. Ter dekking beschikbaar: 1-JARIGE N.R.S.-STIER Bouma's Adema II Opbr. m. in '49: 6405 kg m., 253 kg v., 3.95 pCt, 303 m.d. D. KAAN Nzn., Wieringer waard. Gevraagd een bij Gebr. BLAAUBOER, Kruisweg, Wieringerwaard 17 APRIL 1945 AHeenverkoop Th. J. van Vegten Torenstraat 13 Middenmeer Tel. 169 Het Rozekruisers Genootschap „Lectorium Rosicrudanum" organiseert ook te: ALKMAAR kleine besloten bijeenkomsten, om belangstellenden in te lichten over: wat het IS, WIL en DOET; het Universele PAD; dc overwinning op de DOOD; Innerlijke Verlichting en ZELF-autoriteit; Aanvr.: OUDE GRACHT 114, ALKMAAR Geop.: Di., Wo., Do., Zat 2-5 's avonds volg. afspr. i Is jammer voor de rest doch Caltex is het bestf Oliehandel Gebr. de Boo Tel. 50 Middenmeer

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4