Sabine Humer Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer KAPPIE Nazi-leiders in de gevangenis Gesprekken met oorlogsmisdadigers Tikkende oren Mededeling no. 457. Bijzondere financiering Dienst E*n d bo uwherstel. Voor de afwerking der bijzc. financiering van D. L. H. is ook Jtijkslandbouwvoorlichtingsdienst inge ■chakeld teneinde na te gaan waar- ▼oor de gelden zijn of zullen worden besteed. In een aan de betreffende landbouwers gericht schrijven wor den deze dan ook verwezen naar de Rijkslandbouwconsulcnt te Schagen. Voor de Wieringermeer is echter de uitwerking dezer kwestie aan ons doorgegeven en zorgen wij voor het Invullen der formulieren en het af stempelen der gepresenteerde nota's waarna de formulieren na onderte kening door de Rijkslandbouwconsu lent naar Den Haag worden doorge- xonden. Hierna krijgt uw bankrelatie bericht en kan door de landbouwers de getekende nota's worden overlegd. In 't kort samengevat i3 het dus zo, dat u na bericht van D.L.H. te Den Haag ons nota's toont van invcnaris of bedrijfsvoorraden tot boven het be drag van uw tegoed op geblokkeerde rekening. Hierna wordt door ons een formulier ingevuld, getekend en door gezonden. Aangezien ook het dossier nummer moet worden vermeld, ver dient het aanbeveling met de nota's ook het bewijsstrookje D.L.H. mede te brengen. Belastingen kunnen zon der onze medewerking van dit tegoed worden voldaan .terwijl tenslotte de wijze van berekenen en de totstand koming van dit bedrag, ons geheel on bekend is en we u hierove^iiet kun nen inlichten. Zwarte vliegen. In verband met verschillende vra gen over de zwarte vliegen die in di verse gewassen en soms in grote geta le worden aangetroffen, kan tot uwer geruststelling worden medegedeeld, dat dit insect volkomen onschadelijk is en zelfs voor de kruisbestuiving der gewassen nuttig kan zijn. zodat hiertegen geen enkele bestrijdings maatregel behoeft te worden onder nomen. De larve van deze vlieg de Diliphus febrilis le.eft in de bovenlaag in voch tige grond tussen vergane plantende len. Over het algemeen is ook de lar venschade van onbetekende aard, zo dat bestrijding der larven ook in de meeste gevallen niet nodig is. De vlie gen zelf veroorzaken in 't geheel geen schade. De koelzaadpercelen. Mede als gevolg van de weersom standigheden menen we te mogen constateren dat de aantasting van glans- en snuitkevers in de koolzaad percelen tot heden, behoudens enkele uitzonderingen, gelukkig nog niet van ernstige aard is geweest Hoewel we getracht hebben een uit Frankrijk ge huurde helicoptère beschikbaar te krij gen en we hierin ook zijn geslaagd, lijkt ons thans de uitvoering van een bestrijding niet noodzakelijk en dus •ngewenst Mocht in deze zaak plot seling verandering komen, zodat na de bloei een algehele bestrijding te gen de snuitkever moet worden on dernomen zullen we desgewenst trach ten opnieuw contact met de instanties diieromrent op te nemen. Ondc rzeeërvorming. In verschillende aardappelpercelen ls de opkomst teleurstellend doordat «en groot aantal knollen wegblijven oor het vormen van z.g.n. onderzeeërs of zeer fijne en tere spruiten zijn ge VOi md. De oorzaken van onderzeeër vorming zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats kan dit in de hand worden gewerkt oor te veel vochtver hes tijens de bewaring, b.v. door te sterke spruitvormng. Verder zijn de weei-s- en bodemkundige omstandig heden na het poten van beslissende betekenis. Sterke temperatuurschom melingen werken het optreden even eens zeer in de hand en dit is het af gelopen voorjaar met vele partijen ongetwijfeld het geval geweest. Een iets te warme bewaring gedurende de warme maand Maart en hierna het •oms vroeg uitplanten in de koude grond waarvan de structuur over het «lgemeen maar zeer matig kon wor den geniemd en hierna het zeer kou de weer in de maand April met sneeuw en hagelbuien, wat niemand heeft kunnen voorzien, hebben dan ook o.i. het verschijnsel veroorzaakt Dat het hierbij gaat om zeer kleine verschillen in temperatuur van de grond, bleek duidelijk op een perceel waarvan een gedeelte in het voorjaar was geploegd. Hier is de grond iets droger en naar we veronderstellen iets warmer 'geweest en werd onder- ceërvorming vrijwel niet waargeno men, terwijl daarnaast het zelfde pootgoed teleurstelde en pl.m. 3040 pCt weg bleef. Op een ander perceel waren het juist de lagere plekken die 4ot klachten aanleiding gaven. Vooral na zachte winters, waarop da kans op onderzeêrs het grootst is jp het daar om zeer gewenst niet te vroeg uit te planten vooral bij lage grondtempe- ratuur, doch de aardappelen te laten voorkiemen en hierna ondiep te po ten Het zijn juist de diepst gelegen knollen, dia het verschijnsel openba- r«n Landbouwers dia hun aardappe len niet boven de grond hebben, doen goed een onderzoek in te stellen, san gezien bij teleurstelling direct maatre gelen kunnen worden genomen. Mededeling no. 458. Vretcrij in bieten. Van verschillende zijden worden klachten geuit betreffende vreterij in bieten, veroorzaakt door schildpadt: retjes en larven der aaskevers. Hoe wel bestrijding niet in alle gevallen noodzakelijk zal zijn ,kan de schade door een groot aantal zodanig zijn, dat maatregelen genomen moeten worden. Voornamelijk bij aaskever aantasting kan een bestrijding vaak wenselijk zijn In verband met de gro te vraatlustigheid dezer 1 cm lange zwartbruine larven. De larven zijn in de regel moeilijk te vinden omdat zij zich bij gevaar onmiddellijk laten val lcr en -.irh v>rs*huilci« ond<r kluitjes grond. Bovendien valt hun kleur te gen de donkere grond niet op. Plaat selijk kan de schade zeer groot zijn, de bieten worden soms vrijwel gehee kaalgevreten. In dat geval is bespui ting dus gewenst. De bestrijding van deze keverpla- gen kan geschieden door bespuiting met Ca-arsenaat of DDT-producten. of door bestuiving met een DDT- stuifproduct. Bij gebruik van Ca-arse naat neme men een oplossing ter sterkte van 040.5 pCt, waaraan een uitvloeier wordt toegevoegd. De DDT- middelen worden aangewend in de gebruikelijke sterkten of hoeveelhe den. Ook HtH-bevattende middelen kunnen hiervoor worden gebruikt. Bestrijding coloradokever. In verband met het koele voorjaar van 1949 liet het optreden van de colo radokever zich aanvankelijk vrij gun stig aanzien. Er verschenen weinig kevers en larven waardoor over het algemeen de aandacht over het gehe le land iets is verslapt. Toen echter in Juli-Augustus door de hogere tem peraturen de larvenontwikkeling zeer snel verliep is aan de bestrijding weinig aandacht meer besteed, waar door de toestand is achteruitgegaan. Ook hier zijn gedurende de afgelopen zomer op verschillende plaatsen in de polder kevers en larven gecon stateerd, waartegen als gevolg van 't late optreden weinig maatregelen zijn genomen. Men doet dan ook goed ei rekening mede te houden dat bij hel intreden van warmer weer dit voor jaar op verschillende plaatsen kevers te voorschijn kunnen komen. Telers, volkstuinders en particulieren moeten derhalve vanaf het eerste optreden dezer kevers en hun nakomelingen actief zijn en dit moet worden voort gezet zolang er kevers op de percelen aanwezig zijn. Zodra kevers worden gesignaleerd is de houder van een perceel wettig verplicht hiertegen maatregelen te nemen. Teneinde geen risico te lopen direct na een uitge voerde bespuiting tegen de aardappel ziekte een bespuiting tegen de colo radokever te moeten uitvoeren ver dient het aanbeveling een voorge schreven hoeveelheid calsiumarsenaal of DDT aan de koperhoudende mid delen toe te voegen. Wanneer het mo gelijk zou zijn alle aardappelperce len met een dezer middelen te behan- dlen zou worden bereikt dat direct de eerste optredende kevers ook al worden ze niet door de teler opge merkt, worden gedood en dus geen gelegenheid voor vermenigvuldiging aanwezig is. Bij gebruik van calsium arsenaat is gewenst een concentratie van 0.5 pCt., dus 4 kg op 800 1. water bij veel loof en later in het seizoen op te voeren tot drie kwart pCt. Mengen met koperhoudende midde len is goed mogelijk .terwijl tevens als voordeel kan worden genoemd dat het een maaggif is, waardoor verr- lende nuttige insecten niet worden gedood. Tevens is het middel goed koop, al is de grote giftigheid bij mens en dier voor inwendig gebruik een bezwaar. De DDT-houdende middelen zijn lang zaam werkende maag- en contactgii ten. De nawerking is vrij lang, doch afhankelijk van hoeveelheid, weers omstandigheden en regenbestendig heid. Mengen met koper is mogelijk Voor stuiven gebruike men 35 kg per ha en kan na 24 dagen de resul taten worden geconstateerd. Voor het spuiten, dat de voorkeur verdient heeft men nodig 1 kg 10 pCt product per 100 1. water of 0.4 kg 25 pCt pro duct. De DDT emulsies kunnen in la gere concentraties worden bespoten, ze werken heftiger, hebben langere nawerking en zijn beter tegen regen bestand. Te gebruiken 0.2 pCt oplossing dus 2 kg op 1000 liter water van een emulsie 20 pCt. later te verhogen tot 0 4 pCt. Voor het mengen met koper middelen roet DDT emulsie is geen algemene regel aan te geven en is het gewenst dit vooraf in een glas te controleren of de emulsie goed blijft en de zweefkracht van de koper me te sterk vermindert. De bietenvlieg. De eerste eitjes van de bietenvlieg zijn aan de onderzijde der bietenplant j«s waargenomen. De hieruit komende maden vreten zich in tussen de beide bladhuizen en ia met de normale be strijdingsmiddelen moeilijk te bestrij den. In Groningen zyn het voorgaan- jaar met parathion houdende mid delen goede resultaten behaald. Dit raiddel werd over het gewas verspo- naar 1 1. parathion op 1000 1. wa Het middel trekt In de plant en «loodt de hierin aanwezige maden. In percelen met een ernstige aantasting kan deze bestrijding dan ook worden aanbevolen doch niet eerder dan wan neer de larven in het blad aanwezig zijn. Aangezien parathion zeer giftig en niet alleen door de planten doch ook door de huid kan binnendringer is liet eerste vereiste de grootst mo gelijke voorzichtigheid te betrachten. De rugsproeier-vernevelaar. Volgcns de Mechanisatiekrant no. 5 van Mei 1950 is de Firma De Hoop te Musselkanaal zojuist uitgekomen met een vernevelarm aan een rug sproeier te monteren, welke zegge en schrijve 2 m. breed meeneemt. Aan een sproeiboom met een dun ne dwarsbuis zijn drie vernevelnoz zles gemonteerd. De sproeiboom i? ongeveer 1.75 breed. In het midden en aan de uiteinden zit een nozzles. De buitenste nozzles nemen nog een strook mede buiten de sproeiboom, zodat 2 m. worde „beneveld". De dwarsbuis met 3 nozzles kan men er af schroeven en de vernevel sproeiboom met 1 nozzle kan er vooi in de plaats geschroefd worden. Met geconcentreerde middelen openi deze werkmethode ongekende opper vlakte-perspectieven voor de toepas sing van inectisides en groeistoffen. Voor land- en tuinbouwers die be schikken over een goed werkende rugsproeier en behoefte gevoelen aar een vernevelaar lijkt het ons gewenst hierover hun gedachten te laten gaan alvorens een rijdende vernevelaar, ge trokken door trekker of paard aan te kopen. PASSAGIERSSCHIP MET VINNEN. He'; nieuwste passagiersschip van de 1 P. en O lijn.de 24000 ton grote „Chu- san', die bestemd is voor de dienst op het verre Oosten, is uitgerust met spe ciale rechthoekige vinnen, die helpen het schip stabieler te maken. To; nog toe waren dergelijke vinnen alleen in gebruik bij schepen van ten hoogS.e 3600 ton. Bij de „Chusan' hebben zij een afmeting van 12 bij 6,5 voet, en men hoopt hiermede 't zo onaangename schommelen van 14 tot 4graden terug te kunnen brengen. Als de vinnen nieï in gebruik zijn, kunnen zij binnen in het schip worden opgehaald. TWEEDE EMIGRATIÜVLUCHT NAAR AUSTRALIË. Zaterdag 27 Mei heeft de KLM wederom een groep Hollandse emigran ten naar Sydney in Australië vervoerd. Deze groep, welke ongeveer 55 man groot; is, is des morgens om 6 uur van Schiphol vertrekken met een speciaal voor emigran ten vervoer ingerichte Sky master. De reis, welke zes dagen zal duren, gaa; via Rome, Cairo, Basra, Karatsji. New Delhi, Calcutta, Singa pore, Port Darwin naar Sydney. De Skymaster zal alleen overdag vliegen, zoda'; gedurende de tocht vijfmaal zal worden overnacht. Van deze groep, welke bestaat uit personen van diverse beroepen, zullen vier passagiers doorgaan na* Nieuw Zeeland. .IK ZOU LIEVER DOOD ZIJN" verklaart de Amerikaanse oogarts dr Cordon C. Vancil in zyn rapport over het leven van de zeven hoofdschul digen aan de misdaden van het Nazi-regiem, die in de gevangenis te Spandau zijn opgesloten. De dokter heeft hen niet alleen gezien en gesproken, maar zij hadden hem ook hun zorgen toevertrouwd. De gehele atmosfeer was zo drukkend, dat dr. Vancil het lot van de opgehangen oorlogsmisdadigers be nijdenswaardig vond, vergeleken bij dat van de opgeslotenen, FUNK De vroegere minister Funk had last van zijn ogen gehad en daarom een onderzoek door dr. Van cil gevraagd. Na het passeren van ontelbare wachtposten kwam de oog arts in een kleine donkere kamer van de gevangenis, waar een vuile en volledig verwaarloosde man in gezel schap van een bewaker op hem zat te wachten. Het was de tot levens lang veroordeelde Funk, die hem h*r telijk verwelkomde en steeds weer opnieuw sprak van de dankbaarheid, die hij voor de Amerikanen voelde. Alle gevangenen hadden trouwens Ke ver met de Amerikanen, dan met de Russen te makon. De dokter kreeg aan het einde van zijn onderhoud de indruk, dat Funk gezonken was tot volledig onbeheerst en hopeloos mens. ON SCHIRACH Geheel anders was de indruk die Vancil kreeg va de voormalige Rijksjeugdleider en stadhouder van Wenen, Baldur von Schirach. Ongebroken en luchthartig verzocht deze aan de dokter vooral zijn oudere lotgenoten te helpen. In uitstekend Engels vetelde de tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelde, dat hij, wanneer de celdeuren zich voor hem zouden openen, alleen nog voor zijn oude passie, de dichtkunst, wilde leven. Hij gaf toe dat het de grootste domheid van zijn leven was geweest, in de politiek te gaan. Zijn cel was een aantrekkelijk ingericht kamertje. DöNITZ Groot-admiraal Dönitz bleek een correcte verschijning. Hij beklaagde zich alleen over 't nietsdoen VON NEURATH - Diep onder de in druk kwam dr. Vancil. toen hij de beklagenswaardige Von Ncurath zag. Als oudste gevangene (hy is thans 77 jaar en heeft 15 jaar gevangenis straf) bood hij een aanblik, die de Amerikaanse arts slechts liet hopen op een spoedig einde. De Russen had den hem zijn lievelingslectuur, de bijbel, ontnomen. Nu leest hij in eni ge katholieke bladen, die een Franse pater hem heimelijk te lezen geeft. RAEDER Niet erg spraakzaam toonde zich de 72-jarige, tot levens lang veroordeelde voormalige groot admiraal Erich Raeder. Toen de dok te hem enige vragen wilde stellen. verzocht Raeder hem, alleen de ogen te onderzoeken, waarvoor hy geko men was en hem niet met allerlei vragen lastig te vallen. Op een vraag wat hij zou doen, wanneer hij even tueel in vrijheid zou worden gesteld, zei Raeder morrend „Mijn autobio grafie afmaken". Toen de arts nog even terugging naar Dönitz riep deze op luide toon uit, dat wanneer de Duitse legers genoeg munitie hadden gehad, de Russen geen centimeter Duitsland waren binnengerukt. Hij schreeuwde dit zo hard dat dr. Vancrl hem moest vragen zachter te praten, daar anders de Rus sische majoor zou binnenkomen. SPEER Met de vroegere minister voor de munitie. Al bert Speer, on- Edward Franklin uit Concentry Engeland, ea Sankey Flynn uit Greensboro in North Carolina in de VS. kennen elkaar niet, maar hebben behalve hun leeftijd 31 jaar een merkwaardige eigenschap ge meen. Hun oren tikken hoorbaar, re gelmatig, als een horloge. Sankey kan hier het langst van meepraten. Zijn tikkende oren hebben zijn vrien den ai verbaasd zolang zij hem ken nen. Eerst dacht Sankey, dat de oren vau iedereen tikten. Maar toen hem steeds weer de vraag gesteld werd, of hij een tijdbom had ingeslikt, is hij tot de overtuiging gekomen, dat hij iets had, dat de anderen misten. De Loudense correspondent van de Daily Mirror heeft te New York een teletoougesprek gevoerd met Sankey Toen deze zijn oor voor het mondstuk hield hoorde de correspondent een zwak tikken. De oren van Edward Franklin tik ken pas sinds zijn 18e jaar, maar dan ook onophoudelijk. Een verslaggever van de Daily Mirror kon het op 30 centimeter afstand horen. De artsen hebben een verklaring voor het geval van Franklin: „een zenuwaandoening in zyn keel doet het zachte gehemelte vijfmaal zo oorzaakt een trilling in de buis van snel bewegen als normaal. Dit ver- Eustachius. derhield zich de arts het prettigst. Op humoristische wijze vertelde Speer van het leven in de gevange nis en zonder voorbehoud gaf hij toe dat hij na zijn ontslag uit de gevan genis hij kreeg 20 jaar opnieuw een soort gereinigd nationaal-socia lisme zou prediken. Zijn tijd brc-jt hij 's zomers in de gevangenis tuin door; in de winter leest hij zeer veel Engelse en Franse boeken. HESS Met iemand uit de oertijd vergeleek dr. Vancil Rudolf Hess. Die liep in zijn cel op en neer en zei: „Mijn naam is Hess-Hess, 54 jaar oud. Ik heb geen bril nodig want brillen zijn tegennatuurlijk. De na tuur is de beste dokter". Toen liet hij zich op een stoel vallen en staarde de arts aan. Tijdens het onderzoek gedroeg Hess zich als een klein kind; antwoordde verbeten en hief in pro test de handen hoog toen de dokter hem met oogdruppels naderde. „Ik wil geen oogdruppels en onderwerp mij alleen aan dwang. U, als Ameri kaan, bent Uw principes ontrouw, wanneer u mij wilt dwingen". Dr. Vancil staakte daarop het onderzoek en hoorde van Hess, dat hij indertijd zonder vergunning van Hitier naar Engeland was gevlogen. Op de vraag wat hij van de toekomst van Duits land denkt, gaf Hess verwarde ci taten uit" Mein Kampf ten beste. SNELHEIDSRECORD VOOR RACEBOTEN Een poging tot verbetering van he* wereldsnelheidsrecord voor raceboten, dat op hc; ogenblik op naam staat van' Sir Malcolm Campbell met 141 mijl per uur. zal in Juni a.s. door diens zoon, Donald, worden gedaan Donald Camp bell zal hetzelfde typeboot me; RolLs RoyCe motor gebruike* als die waar mede zijn vader het record vesdgde. Echter heeft de toot een ander lubrica tie en koelsysteem en er zijn verbeterin gen aangebracht in de propeller en ver sneüingsbal?. VRIJDAG 2 JUNI 1950. Hilversum I NCRV 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.20 Muziek bij het werk; 8.45 Solis;enconcert; 9.15 Voor de zieken: 9.35 Symph. concert 10.30 Morgendienst! 11.00 Kamermuziek; 11.40 Gramofoon; 12.00 Pianoduo; 12.33 Carmen suite; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.45 Symphn. programma; 14.10 Ma drigaalkoor. 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.00 Kamermuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Zangreci'cal; 16.30 Symph. concert; 17.00 In de lens; 17.30 Fries programma; 17.45 Vrij en blij; 13.30 Geestelijke liederen; 19.00 en 20 u. Nieuws; 20.05 Cantate; 20.15 Om* roeporkesV; 21.20 Promenade orkest 22.05 Kamermuziek; 2225 „Les Béatitu des' van César FracCk; 23.00 Nieuws; 23 15 Lichte muziek. Hilversum II 7.00 en 8.00 Nieuws 818 Strauss programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Symph. concert, VPRO 9.00 Toespraak en morgenwijding VA RA 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang reci;al: 11.10 Radic feuilleton; 11.25 Cowboy en Hawaiiansongs, AVRO; 12.00 John Renova and his music; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 The Avrolians: 14.00 Kook praat je; 1*.20 Pianovoordracht: 15.00 Ons volk in zin dichters; 15.20 Middagconcert; VARA; 16.00 Orgelspel; 16.30 Jeugd uitzending; 17.00 Lichte muziek; 17.20 Wij en de muziek; 1800 Nieuws: 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Denk om de bocht VPRO; 19.30 Bezoek aan de Rotary club. 19.45 Klankbeeld; 20.CW Nieuws; 20.05 Boeken: 20.15 Kamermuziek; 20.33 Cursus VARA. 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.40 Oud, maar niet arm lastig, klankbeeld; 22.00 Weekoverzicht 22.15 Ballrootr. orkest; VPRO 22.40 AvoRdwijding, VARA 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. EN DE STAD VAN IVOOR 6 Kappie was naar de meester ge gaan. om hem te vertellen, dat de maat van boord was gegaan. „Nee maar!' zei de meester. „Dat is me toch wat! En hij heek me er niks van gezegd! Ik kan het me niet inden ken!' „Als je het nie; gelooft, moet je maar komen kijken!' zei Kappie. Samen gin gen ze naar de hut van de maat. die helemaal ontruimd was, op een scheeps kist na. „Je zie, het!!' zei Kappie. ..De klcwt zei, dat hij zijn ontslag nam, maar ik zei hem. dat hij zijn ontslag kreeg, en dat ik hem nooi'; weer wilde zien!' „Het is toch wat! zei de meester droevig. „Ik wou maar, da; hij dat niet gedaan had! We hadden het toch altijd zo „ezelig met mekaar, en nu nu is het 'xxrh maar vreemd!' „Onzin! riep Kappie. Ik wil geen grie nende bemanning hebben! Het moeten stoere zeerobben zijn! Zo is t maar nëï. De maat zat nog voor het raam van zijn kamer uk te kijken, en daardoor kwam het. dat hij Faron Bracsandt ea diens bediende, die twee zware koffers droeg, voorbij zag komen. „Die gaan naar de Kraak!, dacht de maa':. Zou die bediende stuurman wor den? Zal die voortaan op mijn brug staan, om in mijn hut te wonen? Deze gedachten waren te erg voor het droevige gemoed van de maat. Hij barstte in snikken uk. „Dat kan niet!' jammerde hij. „Waaraan heb ik deze ellende te danken?' Hei noodlot van Men scheen geen seconde langer dan nodig was te willen wachten. Toch was er nog enig oponthoud. Ekele vrouwen en kinderen liepen nog af en aan met potten en pannen en kledingstukken. Het vee moest nog achter enige wagens gebonden wor den. Sommige dieren waren weerspau nlg on moesten met stokslagen ge dwongen worden. De meeste farmers zaten met de teugels in de hand voor op de wagens te wachten. Enkele van hen waren te paard en beklopten af au toen de hals der dieren, alsof zij deze kalmeren wilden. In werkelijk heid echter probeerden zij zelf hier door hun onrust te verbergen. Sabine zag, dat het nog wel even zou duren alvorens men zou vertrek ken. Daarom klom zij van de wagen om te kijken of de vrouw en kinderen van Weber een goed plaatsje hadden gevonden, zoals zij tegen Weber zei. Vier wagens passeerde zij alvorens de kinderen op een hoge stapel huis raad te ontdekken. Zij keken angstig om zich heen, niet begrijpend wat er eigenlijk gebeuren ging. Sabine riep enige bemoedigende woorden toe en informeerde waar hun moeder was. Het oudste kind antwoordde dat die nog verder naar voren op een der wagens zat. Juist toen Sabine wilde lopen zag zij Bianchi, gelaarsd en gespoord en met enige buksen o- ver de schouders langs lopen. „Bianchi", riep het meisje. „Juffrouw Murner", antwoordde hij verheugd, haar stevig de hand schuddend„Wat ben ik blij u te zien. Ik was al bang dat jullie te laat zou den vertrekken!" „JU, maar we zijn er niet allemaal merkte Sabine bedrukt op. „Wie is er dan niet? Hilthy, We ber en NancyNancy is er toch ook??" Egilson knikte „Neen. Egilson is ach tergebleven". „Waarom?" vroeg Bianchi verbaasd „Hij wilde grond, die hem toebe hoort, die hij ontgonnen heeft niet in de steek laten. We hebben allemaal met hem gepraat, maar het was nut teloos", voegde zij er aan toe. Bianchi staarde het meisje aan. „Wat is er, Bianchi?" vroeg zij. Het leek net alsof hij uit een ver doving ontwaakte. „Zo is hij achtergebleven", zei k\j toe. „Dan geloof ik niet dat ik met- ga naar Fort Pitt", met die woorden draaide hij zich om. „Waar gaat u naar toe Bianchi?" vroeg Sabine hem angstig na. „Vaarwel, Jnffrouw Murner. Een man alleen is niets. Maar twee kun nen soms meer dan een hele compag nie! soldaten. Vaarwel!" „Autonio!" riep Sabine hem na. Maar hij draaide zich niet om toen hij langs de wagens liep in de richting vau Egilsous farm. En ook toen Nan cy en die Sabine had horen roepen - zich uit de wagen boog en hem toe riep met hun mee te gaan. bleef hij niet staan. Hij wuifde even met zijn hand en liep toen rustig door. Nan cy bleef zijn naam roepen, begon zelfs te schreien. Toen draaide Bian chi zich om en schreeuwde met de stentorstem van een toneelspeler „Zwijg! Duizend vrouwen wegen no? niet op tegen het leven van één man" Het verontwaardigde antwoord van Nancy ging verloren in een trompet signaal: het sein van vertrek. Snel liep Weber op Sabine toe en hielp haar weer instappen. Even later was de lange rij wagens op weg. onde< het geloei van de koeien, die niet ge wend waren op deze wijze vervoerd te worden. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3