Ibmaaitler N.-HOLLANDSE PERS .1945 C.VP. heeft absolute meerderheid Grote winst voor socialisten de Telex tikt.. knipogende jongedame Nederlanders in „Tcur de France" Voortvarendheid West Europese landen voeren actie voor het plan Schuman Parijse politie beïnvloed door 3B25I7Ü jAA-Kt/nm» jrarvTMER 26 DINSDAG 6 JUNI 1950 Dlt*»v® Stichting „De Trfle ADunaarfef Exploltatle N.V. Sprekend Papier, ATki—ar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten; 18 cent Bi] contract aanzienlijke korting Veiaatw. redacteuri J. Zoonen I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tal K 22003971 Koningskwestie in acuut stadium Voor de derde maal in een jaar is het Belgische volk gisteren opnieuw ter stembus getrokken om de verte genwoordigers te kiezen voor Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Vrij wel zonder enig incident is de dag f verlopen en alle pessimistische ver wachtingen ten spijt, is een zeer groot gedeelte van het kiezerscorps ter stembus getrokken. Indirect betrof deze verkiezing de Koningskwestie, inzonderheid de mogelijke terugkeer van koning Leopold. Welnu, zoals de zaken er bij het ter perse gaan van dit nummer voor stonden, is de kans uitermate groot, dat de Bel gische Christelijke Volkspartij de absolute meerderheid in het Belgi sche parlement zal behalen. In vrij wel alle steden en dorpen boekte de- j ze partij een winst van minstens vijf procent en aangezien de meerderheid I van zetels in de Senaat bij voorbaat vast staat, zaleen Katholiek homo- j geen kabinet inde toekomst een ein de kunnen maken aan een vijf jaren lange koningskwestie. De verkiezingscampagne was rus tig. het volk was verkiezingsmoe en zelfs de interlandvoetbalwedstrijd die Belgie gisteren tegen Frankrijk speel de, scheen belangrijker dan de ver kiezingsveldslag. die opde stembus- Lureaux woedde. Waarschijnlijk heb hen de stemmentellers nog al veel Nieuws van dag lof dag Een negen maanden oud kind van de familie Ptcvens uit Venray is ?i-t slachtoffer geworden van een aanrij ding. Een ehanffenr kwam In beschon ken toestand met een wagen door de bocht, verloor de macht over zijn steur en reet! over liet trottoir, waar door hij een kinderwagen aanreed, die een eind werd meegesleurd. Aan de andere kant van de straat botste de auto tegen een buis en kwam hierdoor tot stilstand. Het kind was intussen uit de kinderwa gen geslingerd en had een schedelba sisfractuur. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Venray is het over leden. De chauffeur is in hechtenis genomen. DE AMERIKAANSE Hoge Commis saris in West Duitsland McCloy heeft in een persgesprek met een vertegen woordiger van het te Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio. verschijnen de dagblad ..Plain Dealer" verklaard ,de mogelijkheid van een coalitiere gering voor Oost- en West Duits land niet uit te sluiten. McCloy verklaarde dat er mogelijk nog in de loop van dit jaar besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Oost- en West Duitse regeringen zouden worden gehouden. IN CONSERVATIEVE kringen ;e Londen wordt vernomen dat de vol gelingen van Churchill na de hervat ting van de parlementaire werk zaamheden zo spoedig mogelijk een debat zullen eisen over de redenen, waarom Groot Brittannie niet aan de besprekingen over het plan-Schuman deelneemt. De meeste conservatieve parlementsleden verklaren dat bet al lertreurigst is, dat men geen formule heeft gevonden, die Groot Brittannie in staat stelt aan de onderhandelin gen deel te nemen. last gehad van de tropische hitte, want de verkiezingsuitslagen kwa men wei zeer langzaam binnen. Zo erg zelfs dat hedenmorgen vroeg de de definitieve uitslag nog steeds niet bekend was. Het algemene beeld ziet er als volgt uit De Christelijke (Katholieke) voUts partij heeft circa vijf procent stem men gewonnen. Deze winst is voor namelijk behaald uit de gelederen dei- koningsgezinde liberalen die dan ook weer de oorzaak waren, dat de libe rale partij een gevoelig verlies heeft geleden. Nagenoeg een kwart van de door haar bezette zetels zal voor haar verloren zijn gegaan. Aan de andere kant heeft Belgie op flinke wijze afgerekend met de communistische partij. Van de weini ge zeetels verloor zij nog de helft, welk aantal wederom ten goede is gekomen aan de socialisten, die in het nieuwe parlement meerdere ze* tels zullen gaan innemen. Het gaat er dus naar uitzien, dat de communisten dalen van twaalf op zeven zetels, de CVP. zal waarschijn lijk 108 zetels bezetten, tegen 105 in het oude parlement is gelijk aan de meerderheid plus twee. De offi cieuse waarnemers zijn van mening, dat de CVP. 51 procent van de stem men h'=eft behaald. Ook de katholieke ministers betoon den zich tevreden. Volgens minister Struye is de meerderheid van de C VP. verzekerd. ..Maar hoe klein deze ook is, zo verklaarde hij. de koning zal naar Belgie terugkeren en niet als vorst van een partij, maar van al degenen, die bij de volksraadple ging ..ja" gestemd hebben. Minister De Vleeschouwer verklaard© zelfs, datde koning voor de eerste Juli te rug zal zijn. Paul Henri Spaak ver klaarde dat het nog te vroeg was om iets te zeggen, doch kijk maar D© onderhandelingen op grond van het Franse voorstel zullen geopend worden ongeveer 20 Juni., ten einde te komen tot het samenstellen van een verdrag, dat ter ratificatie zal worden voorgelegd aan de parlemett ten. Naar aanleiding van dit communiqué verklaarde een woerdvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken nog, dat de Nederlandse regeling reeds enige dagen geleden aan de Franse regering heeft medegedeeld, dat zij het initiatief van minister Schu man toejuicht en gaarne wenst deel te nemen aan de besprekingen over dit plan. Zoals In het gemeenschappelijk communiqué tot uiting is gebracht, is de Nederlandse regering evenmin als de andere regeringen dit zijn bij voorbaat gebonden aan de uitvoering van het plan zoals het thans ter ta fel ligt. Het plan immers geeft nog slechts algemene lijnen aan en het is nog niet Een Tsjecho Slowaakse vrouw kwam tien maanden geleden in A- merika, waar zij zich bij haar m »n vervoegde, die zij in geen tien jaar had gezien. De vrouw verwachtte een blijde gebeurtenis Alleen met de hulp van haar 15-jarige dochter schonk zij hetleven aan een meisje. Daarop ging zij het avondmaal voor haar man be reiden. De buren vonden even later, dat zij bleek zag en een dokter werd geroepen, die haar naar het zieken huis stuurde, waar de vrouw even later het leven schonk aan een zoon Moeder en kinderen maken het wol. oIn Zuidwillemsvaart bij Hel mond is een 16-jarige jongen, die de zwemkunst niet voldoende meester .was, verdronken.. De Hembrug bij Zaandam was gisteren wegens de hitte niet bruikbaar. D© brug kon niet meer gesloten worden. oEen auto met vijf inzittenden raakte in Amsterdam te water.. Geen ongeluk ken van persoonlijk© aard. oln d© Rotterdamse haven raakte een ar beider bekneld waardoor bij spoedig overleed. oIn de afgelopen week zijn inden Haag 119 verkeersongeval len gebeurd. Een dode en 31 gewon den. oMinister Bevin is geope reerd. Toestand is bevredigend o Door een staking zijn -de Japanse spoorwegen grotendeels stil gelegd. Ongeveer 300.000 steden zijn gelso- eens naar mijn gezicht, verklaarde hij, en toonde een brede glimlach. Reeds vroeg in de avond waren de Katholieke leiders vol vertrouwen, dat de verkiezingen van Zondag hun de absolute meerderheid hadden ge bracht. De Katholieke minister van Binnen landse Zaken Albert de Vleeschouwer die een vurige aanhanger van koning Leopold is, verklaarde, dat de koning op 1 Juli terug zou zijn. De eerste uitslagen tonen aan dat zowel de communisten als de libera len terrein verloren hebben. De stemmen die de communisten ver loren hebben komen ten goede aan de socialisten, terwijl de katholieken pro fiteren van de liberale verliezen. Ook het ontbreken van katholieke scheurlijsten zoals de Vlaamse con centratie, droeg blijkbaar in belang rijke mate bij tot het boeken van een vooruitgang, De katholieken behaal den in Vlaanderen C tot 7 procent meer dan 1949, in Wallonië 2 pro cent meer. De socialisten boekten hun succes sen vooral in Wallonië, waar het aan tal stemmen dat op hen werd uitge bracht. steeg met 8 tot 9 procent in vergelijking met 1949 voor het ge hele land bedroeg deze stijging 6 tot 7 procent. Ook in de Provinciale Raden boek ten de socialisten een grote zete'lwinst De totaal uitslag gaf uiteindelijk aan dat de C.V.P. de volstrekte meer derheid had behaald, maar deze meer derheid is nog geringer dan de meer derheid van de Labourregering in En geland. De zetelverdeling zou volgens de officiële gegevens van dit ogen blik zijn, dat de CVP 107 van de 212 zetels bezet. De vooruitgang van de CVP be droeg in het geheel 2 zetels, de so cialisten wonnen er niet minder dan 12, terwijl de Liberalen en de com munisten er elk zes verloren. voldoende ver uitgewerkt om de eco nomische consequenties op dit ogen blik geheel te overziep. Engeland alzijdig Het Engelse kabinet heeft besloten geen deel te nemen aan de onder handelingen over het samensmelten van de Enropese steenkolen- en staal prodnefie, aldus heeft de Franse am bassadeur te Londen telefonisch aan het Franse m'nisterlo van buitenland se zaken meegedeeld. Dit besluit werd genomen, nadat het kabinet ia spoedzitting bijeen was geweest. De Engelse regering heeft een com niunique gepubliceerd over het plan- Schuman. De regering verklaart hier in. dat zij bet onmogelijk acht de aan het Franse voorstel ten grondslag grondslag liggende beginselen van re vor ente aanvaarden, doch dat zij de ze ook niet vante voren wil verwer pen. leerd. o— Een bus met Italiaanse bedevaartgangers is op weg naar Ro me over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Dertig perso nen ernstig gewond. oEen hond verdween van het perron van een station der Londens© ondergrondse en sprong in een tunnel. Een half uur werd het treinverkeer stil gelegd. Twee stations verder werd hij ten slotte gegrepen. oDe dubbelgan ger van wijlen Adolf Hitier is door twee Duitsers afgeranseld. Zijn snor en haarlok werden afgesneden. De daders gaan enkele weken in de cel. oZelfs in Oostenrijk heeft men de coloradokever gesignaleerd. o De stad Rome aanschouwde de vori ge week de luidruchtigste pelgrims tocht. Vijfduizend motorrijders uit ge heel Itali© reden met luid kabaal het 8;. Pietersplein op om de zegen van de Paus te ontvangen. oOnge- vee- 500 ouden van dagen en gepen- sionneerden in Weencn zijn gisteren een sitdownstaking begonnen op de tramrails in een der drukste wijken Zij eisten verhoging van pensioen. Beruchte naam ,.Wil passagier Hitier zich naar de douarehal begeven?". Deze woorden klonken door het lu'.d- sprekersysteem op de lucht haven van Frankfort. Een lei wat benauwende stilte viel o- ver de luchthaven. Zou hij dan toch Elke beweging verstarde plots en elkeen keek oplettend wie zich in de richting van de dou anehal zou begeven. Een hele tijd gebeurde er niets. Toen be gon een klein, vriendelijk man netje met neergeslagen ogne on der de doordringende blikken van honderden paren ögen lang zaam in de bedoelde richting te sehuivelen. Noch in figuur, noch in optreden had hij iets gemeen met zijn naamgenoot. Snel passeerde hij de douane en stapte daarna zo ongemerkt mogelijk in het vliegtuig. Toen verdween Hitier die kennelijk onder zijn naam lijdt, in de wol ken. Hef hoofd van de politie in de Fran se bezettingszone van Duitsland ver toefde met verlof te Parijs. Toen hij voor een eafe een das bier dronk, zette een aantrekkelijke jonge vronw die een grot- witte poedel in haar ar men had, zich naast hem neer en lonk te hem v rietvleliik toe. zoals de poli tiechef later mededeelde. Cottoni beviel dit niet. Hij riep een kellner en vertelde hem dat het pu bliek datdit cafe bezocht, hemniet aanstond. De kellner ging dat aan de eigenaar van het cafe vertellen waar op laatstgenoemde zijn opwachting bij Cottoni maakte en hem meedeel de dat, indien zijn gelegenheid hem niet beviel, hij maar zo spoedig mo gelijk op moest stappen. Cottoni protesteerde, waarop de cafe-eigenaar hem met geoefende ■tand bij de kraag greep om hem er wit te zetten.. De politiechef nam dit niet en begon te vechten. Toen ko- aen allen die in het cafe aanwezig waren partij voor de eigenaar. Jon ge vrouw en poedel keerden zich le gen hem, de politiechef. Temidden van de algemene wan orde, die daarop ontstond, liet de eigenaar een agent van politie halen, Deze kwam en maakte aanstalten om de gehavende Cottoni in te rekenen. - Deze legitimeerde zich evenwel, waar op de politieman schielijk van ge- daehten veranderde en alle andere aanwezigen in het cafe begon te ar resteren. Cottoni diende een aan klacht In tegen de cafe-eigenaar en verscheidene bezoekers, de jonge NEDERLWDER IN STRAATSBURG GEARRESTEERD De politie te Straatsburg heeft een dertigjarige Nederlander, genaamd B. Ph. Hovingh, gearresteerd, d,_e zich aan een nieuw soort oplichterij schuldig heeft gemaakt. In adverten ties in de Parijse dagbladen beloofde hij een Renault of een reis naar Rome aan de lezers, die het nummer zoud' n raden, waarop de grote prijs van de nat. loterij zou vallen. Om hieraan deel te kunnen nemen moest men 200 fr. storten voor een weldadigheids- doel, dat slechts in de verbeelding van Hovingh bestond. Men weet nog niet hoeveel geld H, op deze manier heeft verkregen. Hij werd gearresteerd op het og"i?- blik, dat hij 1600 fr. kwam incasse ren. De politie overrede d© oudjes om zich te verwijderen. oOp twee pluim veebedrijven li. Goor is de pseudo- vogelpest geconstateerd. Alle dieren zijn afgemaakt. Ook in Stroe bij Bar- neveld zijn nieuwe gevallen aan het licht gekomen. oDezer dagen zijn acht Hagenaars verdacht van diefs'.al en inbraak gearresteerd. Drie hunner hebben 25 inbraken tezamen gepleegd Aan elf scholen werd een bezoek ge bracht. In een kerk hebben zij de A- vondmaalswijn gestolen en opgedron ken. oOp de rijksweg bij Hoorn is een motorongeluk gebeurd, waarbij ee- vrouw uit Amsterdam om het le ven gekom ?n is. De achterband sprong waardoor de motor ging slingeren en de dame van de duozitting viel. oIn Amerika is een nieuw soort zonnebril verkrijg baar, waarvande glazen verstelbaar zijn, zodat zij meer of minder licht doorlaten. oBij het lossen van betonblokken inde haven van Vlissiu- gen is een 53-jarige arbeider in een scheepsruim gevallen en overleden. 0Bij Venray is een personen trein op weg ven Venlo naar Nijme gen ontspoord. Een rijtuig liep uit de rails en kantelde, terwijl andere gedeeltelijk kantelden. Grote conster natie onder de reizigers, maar geluk kig slechts enkele licht gewonden Treinverkeer was gestagneerd. Wrak nog niet gevonden Nog steeds is een marineploeg druk doende om te zoeken naar het wrak van het verongelukte vliegtuig, dat bij Scheveningen in zee stortte, en waarin zich het stoffelijk overschot van onze plaatsgenoot van Kleef moet bevinden. Ook gisteren daalden verschillende malen enkele duikers omlaag naar de bodem van de zee om wrakstuk ken op te sporen. Het andere wrak is inmiddels ge borgen. Daarin bevond zich het stof felijk overschot van zijn mede omge komen kameraad Verveer. Zodra de Marine in haar pogen 's geslaagd, zal van Kleef's stoffelijk overschot op de RK. begraafplaats le Noordseharwoude ter aarde wor den besteld. DE EERSTE KERSEN AAN TIELSE VEILING AAN GEVOERD Aan de veiling Septer te Tiei zijn de eerste kersen uit Boomgaard-varië telt vroegste van de markt - aange voerd door een teler uit Varlk. Ze werden gekocht door een Amsterdam se firma. vrouw met de niet meer smetteloos witte poedel inbegrepen. Toen eindelijk iedereen het toneel van de strijd had verloten bevond de politiechef uit de Franse zone, dat zijn handkoffer waarin zich, behalve kledingstukken, ook geheime politle- documenten bevonden, was verdwe nen. Duitse politie in Westduitsland Uit gewoonlijk betrouwbare bron to Londen wordt vernomen, dat de drie westelijke mogendheden de op richting overwegen van een Duitse politiemacht onder toezicht van de West-Duitse bondsregeling. Naar verluidt werd de vorming van deze macht besproken op de jong ste bijeenkomst van de drie westelij ke ministers van buitenlandse zaken De uiteindelijke beslissing zal binnen kort genomen worden door de geal lieerde hoge commissarissen en de West-Duitse regering. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men met nadruk, dat deze politiemacht geen gelijkenis zal ver tonen met de Oost-Duitse. Zij zou on der toezicht van de federale regeriug komen te staan, terwijl op het ogen blik de verschillende Westduitse sta ten zelfstandig* politi-eenheden heb ben. Het voorstel toe vorming van een centrale politiemacht is gedaan door de Westduitse kanselier Adenauer Als sterkte stelde hij 25.000 man voor Te Washington is meegedeeld, dat er nog geen besluiten zijn genomen wat betreft „de aard en de sterkte van eventuele nieuwe politie-eenhe- de> voor Duitsland". De drie wes telijke geallieerden hebben zelfs nog niet uitgemaakt, of versterking van de politie wel noodzakelijk is. De Nederlandse renners (in alpha- betische volgorde) Wim van Est Rck- phen, Henk de Hoog Antwerpen, Wim de Ruyter Rotterdam, Frans Vos den Bosch en Wout Wagtmans Breda zijn door de vertrouwensman in Neder land van de organisatoren van de ron de van Fraubrijk, Ru de Grood, ge kozen om deel uit te maken van de Nederlandse ploeg, die dit jaar hl de Tour de France zal starten. Voor de bezetting vande zesde plaats in de ploeg worden nog onderhan delingen gevoerd. Een aantal renners komt hiervoor in aanmerking, waar bij voornamelijk zal worden gelet op de resultaten welke deze candidaten in de komende wedstrijden zullen be halen. Wout Wagtmans is op het ogenblik ngo amateur, maar wij hebben ver- onmen dat hij dezer dagen een licen tie als professional zal aanvragen, welke doorde Nederlandse wielren- unie onmiddellijk kan worden ver strekt. De organisatoren van de ronde van Frankrijk hebben er hun goedkeuring aan gehecht om P. van Ierlant te Til burg te benoemen als ploegleider van het Nederlandse zestal, in welke functie hij zal worden bijgestaan doorde oudrenner Jan Pijnenburg, e- veneens uit Tilburg. De laatste zal als bestuurder van de volgauto fun geren. Aan de Nederlandes ploeg zullen wor den toegevoegd J. van Dinther Ant werpen en P. Gommans, Hoensbroek reep. als verzorger en mecanicien, voor welke functies beiden een uitno diging hebben ontvangen. HET FRANSE KABINET schijnt plotseling bezield te worden door een voortvarendheid, die een normaal mens respect inboezemt. En abnorma le mensen, waaronder wij diplomaten zouden willen verstaan, zullen van deze Franse voortvarendheid wel zo ongeveer de bibberatie krijgen. Enkele weken geleden lanceerde de Franse minister van Buitenlandse Zaken een plan om de productie van staal en steenkool voor wat betreft Duitsland en Frankrijk gemeenschap pelijk te beheren. De Engelsen die ér niet van te voren van in kennis wa ren gesteld schrokken zich naar en ze werden zelfs kriegelig. En nog ismen niet bekomen van dit revolutionnaire voorstel, of opnieuw komen uit Frankrijk berichten, dat men wil op schieten. Dat men inziet, dat het zo niet langer kan met Europa. In een vergadering van Franse boeren heeft de oud minister Delesalle voorge steld over te gaan tot het stichten van een tarwe- en vleespool voor beide landen. De Franse boeren steunden dit voorstel van harte en in Duitse kringen werd het niet minder welwillend ontvangen. Op de bijeenkomst van de burger luchtvaart te Montreal stelde de Franse Minister van luchtvaart voor een gemeenschappelijk gezagsorgaan in te stellen voor de luchtvaart van de West Europese landen. Twee voor stellen dus in een week, die er van getuigen, dat in Frankrijk althans bij velen het besef levendig begint te worden, dat het tijd wordt om de ba kens te verzetten. Het is niet toeval lig, dat deze stemmen, die van een zekere voortvarendheid getuigen utt Frankrijk komen. Frankrijk ig steeds een land geweest van verlichte gees ten. En daar komt nog bij dat er Frankrijk alles aan gelegen is, «Mi in het wordende Europa een invloed rijke plaats te verzekeren. Duitsland heeft daar de kans nog niet toe en Engeland, dat er krachtens zijn po sitie toe gerechtigd zou zijn, is on danks zijn Labourbewind nog dusda nig conservatief, misschien nationa listisch ingesteld, dat het er noff steeds niet toe kan besluiten een Europese politiek te gaan voeren. We dienen dus wel te beseffen, dat het niet alleen liefde is tot een Ver enigd Europa of tot een inter Euro pese samenwerking, die de Fransen tot deze voortvarendheid brengt. Er spreekt wel degelijk een beetje na tionaal belang mee. Maar toch verheugen we ons over deze gang van zaken. De Frans Duitse toenadering is nog geen feit De instelling van beheersraden voor de kolen- en staalindustrie zal nog wel wat op zich laten wachten. De vlees- en tarwepool tussen Duitsland en Frankrijk is er nog niet Maai als ze er is, zal ze uitgebreid moeten worden. Zullen automatisch de lan den van de Benelux er deel van uit maken. Maar het is verheugend, dat in vele kringen in vele landen mter nationaal gedacht wordt. En het is nog verheugenjer 'e kunnen consta teren, dat de volkeren wat dat be treft hun regeringen bijkans vooruit zijn. Wanneer dat besef eenmaal tot de nationale regeringen doordringt, kan het niet anders, of binnen afzien bare tijd zullen die regeringen snel ler moeten opschieten dan anders langs diplomatieke weg te doen ge bruikelijk is. Dan zal toch eenmaal de tijd komen, dat West Europa weer een factor wordt, waar iets van kan uitgaan, inplaats van een verzame ling gewichtig doende landjes, die zonder de steun van Uncle Sam vol komen verloren zouden zijn. v. Z. WILLIAM CLAYTON de voormali ge Amerikaanse vice-minlster van Buitenlandse zaker. heeft verklaard, dat Zuid-Oost Azie, Indo China, en Indonesië inbegrepen, over twee a 3 jaar volledig doorde Sovjets zullen worden beheerst. regen of zonneschijn IETS MELR WIND Droog en zonnig weer met zwakke tot matig© wind tussen Noord en Oost. In de kustprovincies iets minder warm, elders weinig verandering in t«npera- tuur. „De regeringen van Frankrijk, Duitsland, Be|gh», Italië, Luxemburg ai Nederland hebben besloten een gemeenschappelijke actie te voeren voor vrede, Europese solidariteit en economische en sociale vooruitgang en stel len zich als onmiddellijk doel voor ogen bet samensmelten van de steen kool en «taalproducties en de instelling van een nieuwe hoge autoriteit, waarvan de besluiten bindend zullen zijn voor bovengenoemde landen en de landen die daarmee znllen instemmen, aldus een communiqué dat Za terdag in alle West Europese landen Is gepubliceerd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1