ISwnaaidei' Alle winkels sluiten een halve dag per week Nieuws Tiygve Lies vredesplannen niet bijster enthousiast ontvangen Zon deed gordijnen ontbranden Frans stadje in de Telex tikt Ruimteplan ZESDE JAARGANG NUMMER 29 VRIJDAG 9 JUNI 11950 Uitgave Stichting „De Vrfle Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur! J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 22001971 van dag tot dag EEN VAN DE bezoekers van rennen te Londen is om het leven gekomen, doordat de bliksem insloeg in het haarfijne metalen strookje op enkele pondsterlingbiljetten, die zich in zijn zak bevonden. Dit metalen strookje be 'indt zich in de biljetten om ver valsing te bemoeilijken. De bankbil jetten, waarvan het strookje naar de grond wees, waren in tweeën ge spleten, terwijl de biljetten waarvan het strookje horizontaal lag, onbe schadigd waren. OP DE WEG door de woestijn van Cairo naar Fajoen is een autobus in b k; gekomen me* een tankwagen 11 Personen kwamen om het leven of Menen verwondingen op. Onder de o gele omen en bevinden zich vier uit één gezin. TE WARSCHAU is door Polen en D„: gemeenscbenpelij^e verklaring uitgegeven, waarin de O- der-Neissegrens tot de grens tussen beide landen verklaard wordt. De Oost-Berlijnse bladen noemen dit 'n zeer belangrijke stap op de weg naar een goede verstandhouding tussen Duitsland en Polen". DE STAKING IN de Belgische tcx tielindustrie duurt onverminderd voort. Een bemiddelingsvoorstel van de minister van arbeid is zowel door de werkgeversorganisatie als de ar beiders afgewezen. De werkgevers hebben zich evenwel bereid verklaard opnieuw te ondorhandeleai met de vakbonden, zij wensen evenwel dat hierbij geen regeringsvertegenwoor digers aanwezig zijn. Intussen heeft het algemeen Bel gisch vakverbond een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de textielfabrikanten van oor deel zijn, dat niet de lonen in de tex tielindustrie verhoogd, doch de lonen in de andere industrieëu in België juist verlaagd moeten worden. DE ANTWERPENAREN hebben door middel van een helicoptere de verdel ging ter hand genomen van muggen en andere schadelijke insecten, die in de kanalen, vijvers en moarassen rondom de stad een weelderige broeld plaats hadden gevonden. De helicoptere heeft gedurende enl ge dagen een sterk werkend insecten dodend poeder boven deze kweek plaats van muskieten verspreid en het resultaat was uitstekend. De keerzijde van de medaille is e- venwel dat het poeder niet alleen de muggen, doch ook de bijenzwermen op grote schaal heeft uitgeroeid. De bijenhouders zijn dan ook wan hopig en hebben besloten de stad Ant werpen een proces aan te doen. DOOR HET Nederlandse Jack Lon- don Verbond is aan de minister van justitie een telegram gezonden waar in de minister wordt verzocht, maat regelen te willen doen treffen tegen de ..onnodig wrede en strafbare wijze waarop dezer dagen soms kippen, be smet met vogelpest worden gedood" FRANKRIJG HEEFT Italië Duitsland en de Beneluxlanden voorgesteld 20 Juni de onderhandelingen te openen over het samensmelten van de Euro pese steenkool- en staalindustrie al dus een officiële bekendmaking te Parijs. ONDER STRALEND zomerweer zijn de Tiolse eeuwfeesten gistermorgen officieel ingezet. De stad Tiel komt bij deze gelegenheid goed voor do dag. Aan de verslering is zeer veel zorg besteed. Het feit dat vele Tiele- naren in historische costuums zijn ge stoken geeft aan het feest van deze 1500-jarige stad een speciaal cachet. KINDJE GESTIKT Dinsdag trof de moeder van een half jaar oud jongetje haar kindje aan in zijn bedje met het hoofd ge klemd tussen het houten schot en de matras. Het ventje had zich van het hoofdeinde naar het voeteinde ge werkt en is zodoende waarschijnlijk beklemd geraakt. Eu is toen gestikt Een Duitse rechtbank te Hamburg heeft de hoofdredacteur van de com munistische Hamburger Volkszeitung veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf wegens smaadschrift en laster ten nadele van burgemeester Max Brauer. regen af xanneschSjn Vrli vee bewolking, maar overwegend droog >»ecr. Zwakke tot matige Weste hike wind. Verdere daling van tempe rafimr, vooral in het Oosten van het Nieuwe winkelsluitingswet Op werkdagen om 18 uur gesloten Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting (winkelsluitings wet). Een korte samenvatting van de hoofdzaken van de voorgestelde re geling volgt hieronder. 1. Alle winkels moeten op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 18 uur gesloten zijn. 2. Bij algemene maatregel van bestuur kan voor het gehele land of gedeelten daarvan worden voorge schreven, dat bepaalde groepen van winkels gesloten moeten zijn op Maan dag voor 13 uur, op Dinsdag na 13 uu of in enkele gevallen op Zater dag na 13 uur. Hetzelfde kan bij plaatselijke verordening voor een ge meente geschieden. 3. De uitoefening van de markt- handel, de straathandel en de handel te water is op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en nu 19 uur verboden. 4. De uitoefening van andere vor men van kleinhandel dan het winkel bedrijf, de markthandel, de straat handel en de handel te water volgt de winkelsluitingstijden. 5. Verkoopautomaten, die zo ge plaatst zijn, dat zij in of vanuit een winkel of een zijner besloten aanhorig heden kunnen worden bijgevuld, vol ge., het regime van de winkel. Voor andere automaten geldt gedurende de winkelsluiting een bijvulverbod. UITZONDERINGEN 1. Algemene uitzondering voor de verkoop van genees-, hulp en verband middelen in apotheken, van lectuur, eet-rookwaren in winkels in stations gebouwen, van alle waren in winkels in stationsgebouwen op luchtvaart terreinen, opengesteld voor intercon tinentaal verkeer, van consumptie ijs, van nieuwsbladen en tijdschriften, van brandstoffen en smeermiddelen voor het verkeer en van waren ten behoeve van schepen. 2. De verkoop van geringe eetwa ren in de straathandel en de handel te water is op Zondag na 5 uur ge oorloofd. 3. Brood en melk mogen worden bezorgd gedurende de halve werkdag, dat de winkels, waar deze artikelen worden verkocht, gesloten moeten zijn. 4. Enkele dagen voor Sint Nico- laas en Kerstmis en op Oudejaar mo gen de winkels tot 21 uur geopend blijven en zijn de straathandel en de handel te water tot dat tijdstip geoor loofd. b. Bij plaatselijke verordening 1. De gemeenteraad kan een la ter sluitingstijdstip vaststellen, uiter lijk 20 uur en voor een dag in de week 22 uur. 2. De gemeenteraad kan onder goedkeuring van de Kroon een ande re halve werkag als wekelijks slui tingstijdvak aanwijzen dan de onder I, sub 2, genoemde, en wel Maandag of Donderdag na 13 uur. 3. De gemeenteraad kan voor ten hoogste een en twintig werkdagen per jaar bepalen, dat de verboden in za ke de openstelling van winkels en het drijven van straathandel, mark hau- del en handel te water niet gelden. 4. De gemeenteraad kan op grond tan bijzondere omstandigheden on der goedkeuring van de Kroon afwij kende regelingen vaststellen. 1. Burgemeester en wethouders verlenen aan winkeliers, die op grond van hun godsdienstige overtuiging hun winkels gedurende de sabbath of de zevendedag gesloten houden ontheffing hetzij van de voor die win kels geldende verplichtig tót sluiting gedurende een halve werkdag per week, hetzij, voor een vijftal uren per week. van de algemene verplichting tot sluiting op werkdagavonden. 2. Burgemeester en wethouders kunnen ontheffing verlenen van de al gemene regelingen: a. Op grond van plotseling opko mende bijzondere plaatselijke omstandigheden. b. Ten behoeve van tentoonstellin gen, liefdadigheidsfeesten e.d. en veilingen. Voorts kunnij zij ontheffing verle nen, indien de minister, op grond van buitengewone omstandigheden van kortstondige aard, die zich ten aan zien van het Rijk of een deel daarvan voordoen, daartoe machtiging heeft gegeven. Een week alles vergeten Te Ievenshulme (Manchester) wordt van 17 tot 24 Juni een ge luksweek gehouden, waarin de mensen moeten lachen en ge lukkig zijn „of zij willen of niet". Aan particulieren en win keiieren is verzocht de vlag uit te steken en van vlaggedoek ge bruik te maken om sombere gebouwen op te fleuren. Ver schillende feestelijkheden wor den georganiseerd onder het motto: „Vergeet uw inkomsten belasting en huiselijke zorgen voor één week". De organisa toren hopen, dat andere plaat sen het voorbeeld zullen volgen BOERDERIJBRAND TE DEURNE Terwijl de ouders op een bruiloft waren, ontstond brand in de boerde rij van de heer Vogels te Deurne, waar zes kleine kinderen alleen thuis waren. De boerderij brandde geheel uit. De kinderen konden alle gered worden. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Van het meubilair kon slechts een klein gedeelte worden ge red. De aangrenzijde boerderijen kon den door de brandweer worden behou den. President Truman heeft generaal George Marshall voor een periode van 3 jaar benoemd tot vrz. van de Amerikaanse Rode Kruisvereniging. .Twintig-jarenplan tracht oplossing voor alle problemen te vinden Trygve Lie, de secr.-gen. der VN., heeft Dinsdag zijn „twintigjarenplan' voor de vrede gelanceerd in een me morandum aan alle leden van de YN Dit document bestrijkt alle vraagstuk ken waarin de VN twee jaar lang zijn bleven steken. Bij het lanceren van zijn program verklaarde Lie, dat hij uit zijn be sprekingen met de regeringen der VS Engeland, Frankrijk en de Sowjet-U- nie de stellige overtuiging had geput dat de VN een primaire factor bleven in de buitenlandse politiek van elk dezer regeringen. Hij was ervan ower tuigd, dat de hervatting van werke lijke onderhandelingen over zekere hangende kwesties mogelijk was. Lie ontweek de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in de VN. doch maakte het duidelijk, dat hij waar schijnlijk het hele program op de a- genda van de volgende algemene ver gadering in September zou plaatsen. Hij verklaarde ook te overwegen, de kwesties op de agenda van de vei ligheidsraad te plaatsen voordat de Assemblee bijeen zou komen. In zijn inleiding zeide Lie er stellig Aanstoot gevende lectuur in beslag genomen De zedenpolitie te Amsterdam is in overleg met de justitie opgetreden tegen twee Amsterdammers, die te zamen een C-.al blaadjes uitgaven, wearvan de inhoud aanstotelijk voor de eerbaarheid kan worden geacht. Tegen beiden is proces-verbaal op gemaakt en zij bevinden zich in hech tenis. Een hunner verzorgde het re dactionele en de ander het adm'ni- stratieve gedeelte vau de uitgavm. Zen zullen voor de officier van jus- titi» worden geleid. van overtuigd te zijn, dat een nieuwe en krachtige poging moest worden gedaan om de z.g. koude oorlog te beëindigen en de wereld nogmaals 'n weg op te voeren, die grotere hoop zou geven op een duurzame vrede. Lie's voorstellen waren vervat in een programma van 10 punten, dat yagenoeg hetzelfde is als dat hét- wélk Lie aan de V.S., Engeland, Frank tijk en de Sowjet-Unie onlangs heelt voorgelegd toen hij een bezoek bracht •an de hoofd steden der vier landen Men neemt te Lake Success aan dat Lie's plan te Washington. Moskou Parijs en Londen slechts een matige ontvangst ten deel is gevallen. Met het oog hierop zou Lie beslo ten hebben de algemene vergadering over zijn plan te laten beslissen. Slachtoffers van het koele water Bij het baden in een insteekhavea in de Spaanse polder bij Rotterdam kwam de 27-jarige cartonnagewerker J. A. levens, te ver van de kant. De man die de zwemkunst niet machtig was, verdween plotseling in de diepte Eev zestienjarige jongen begaf zich t© water en wist na twee maal dui ken de man op het droge te bren gen, maar de levensgeesten waren reeds verdwenen. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis aan do Coolsingel overgebracht. Bij hét zwemmen in de rivier de Waal is de veertienjarige H. van Ech teld uit Waxnei verdronken. De poli tie uit Tiel dregde naar zijn lijk, maar tevergeefs. Op het strand te Vlissingen troffen twee meisjes gisteravond laat een be wusteloze jongeman aan, gekleed in een zwembroek en hoewel twee ge neesheren gedurende twee uren de levensgeesten trachtten op te wek ken, slaagden zij daarin niet. Het bleek een 28-jarige jongeman te zijn die de zwemkunst niet machtig was. In de Lek bij Culenhorg is een 16- jarig meisje verdronken. Ook «Bij was de zwemkunst niet volledig mach tig. Zij kwam in een dieper gedeelte van de rivier en verdween in de diep te. Tevergeefs trachtte men de le vensgeesten op te wekken. Erfenis Viclor Emanuel is nu verdeeld Door een Romeins gerechtshof is bepaald, dat vier vijfden van koning Victor Emauuels nalatenschap aan 4 van zijn vijf kinderen zullen koman- het andere vijfde deel komt aan Je Italiaanse staat. Het Hof veroordeelde het Italiaan se departement van financien, tegen hetwelk de erfgenamen een proces aanhangig hadden gemaakt, .tot de kosten van het proces. Ex koning Umberto de' enige zoon van Victor Emanuel zal geen deel van de nalatenschap ontvangen. Drie van Victor Emanuels vier dochters zijn nog in leven. De vierde prinses Mafalda Assia, stierf in een Duits krijgsgevangenkamp. Haar deel zal aan haar vier kinderen komen Een dame heeft bij de Amsterdam se politie aangifte gedaan, dat zij Maandag in de vooravond bij het parkeren van haar auto op het Leid seplein uit haar wit gouden ring 'n steen heeft verloren, die de eigen schap bezit driemaal per dag van kleur te veranderen en wel in groen, rood en blauw. Hoe heet de zon was Nadat Frankrijk sedert 5 dagen dcor een hittegolf overstroomd was geworden, vielen gistermorgen zwa re regendruppels naar beneden. He vige onweersbuien barstten los boven Parijs en omgeving, maar toen de laatste donder weggerold was, bleef het weer benauwd. Om een idee te geven van de grote hitte in Frank rijk. vermeldden wij het Reuterbe- bericht uit een Frans Provinciestad je. waar een huis afbrandde, doordat de hitte van de zonnestralen - ver sterkt door het vensterglas - de gor dijnen van de woning in brand zetten Oo» uit Duitsland Engeland en België worden hoge temperaturen gemeld, maar in het noorden in Scandinavië is bet heerlijk en koei zomerweer. Wat de vooruitzichten betreft, kan gemeld worden, dat het ook vandaag De voormalige generaal Remer, dia in Juli 1944 het complot tegen Hitier deed mislukken, is tot voorzitter ge kozen van de Duitse Rijksdag o— De Ierse hoofdstad Dublin was Dins dag van gas verstoken door een sra kiug van 1000 arbeiders, die het werk neerlegden uit sympathie met 34 schilders, die in staking gingen om meer loon te eisen voor het schil deren van de gashouders. oEr bestaat een grote belangstelling voor de komende najaarsbeurs te Utrecht en thans is de aanvraag reeds groter dan de beschikbare ruimte oGis ternacht zijn op het baanvak Tilburg Breda twee wagens van een goedeien trein ontspoord. Het reizigersverkeer was gedurende enkele uren gestremd Terwijl 21 saluutschoten weer klonken, voer de kruizer „Delhi" de haven van Djakarta binnen, met aau boord de Indiase premier Pandit Neb roe, die een bezoek van tien dagen aau Indonesië zal brengen oKr worden besprekingen gevoerd tussen Frankrijk en West-Duitsland inzake een plan-Schumau voor beider land bouw oMinister Stikker heeft ons land wederom verlaten op weg naar Oslo voor een driedaags verblijf aldaar. oDe Friese Jongeren Bond heeft bij de minister van jus- titie geprotesteerd tegen de discri minatie van het Fries" oMorgen zal het echtpaar Vas-Hildering in Zaandam zijn 55-jarige huwelijks feest vieren oHet Vaticaan heeft de arrestatie gemeld van de laatste bisschoppelijke hoogwaardigheidsbe kleder in Roemenië oDe Oekra ine heeft Amerika beschuldigd van het uitstrooien van coloradokevers bo ven de Oost-Europese landen o Wegens verraad en spionnage zijn in Joegoslavië twee generaals tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld Volgens een opinie-onderzoek zijn 75 pCt van de Duitsers in de westelijke zone van mening, dat het voor hun veiligheid van belang is, dat de bezet ting voorlopig nog zal blijven o Gisternacht hebben Aaltense politie ambtenaren twee mannen gearres teerd, dié enkele tientallen gestolen kippen bij zich hadden oDe drie Engelse spionnen, die per vliegtuig boven Albanië waren neergelaten ziju dooreen tribunaal in Tirana ter dood veroordeeld. oEr zijn nog 400 Griekse partisanen op Grieks grond gebied oDe regering heeft be kend gemaakt, dat sedert 16 Mei van dit jaar wederom 14 soldaten van het KNIL zijn gesneuveld oDe aan- lèg van de dijken voor de nieuwe Zd. Oosterpolder in het IJselmeer Is ge gund voor de totaie som van ruim 24 millioen gulden aan de firma's Broek hoven te Arnhem en aan de MUZ te Den Haag oBij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp tot credietverstrekking aan Indone sië tot een bedrag van 300 millioen gulden oDe KLM heeft behoefte aan maar liefst 80 milloen gulden we gens uitbreiding en deelneming in de Indonesische luchtvaartmaatschap pij. De regering heeft thans voorge steld aan de Tweede Kamer om voor genoemd bedrag deel te nemen in de maatschappij oGeneraal Brad- ley heeft verklaard, dat indien hel huidige bewapeningstempo wordt aangehouden, ons wereld deel tegen iedere vijandelijke aanval zal kun nen worden verdedigd. De generaal is voorstander van actieve Duitse mi litaire deelneming oIn de om geving van Velp heeft men thans ook enkele gevallen van vogelpest gecou stateerd. Alle aanwezige kippen zijn afgemaakt. uitgesloten is, dat de eerstkomende dagen van enige afkoeling geen sprake zal zijn. De weerrapporten spreken nauwelijks van depressies en de hoge luchtgebieden boven Oceaan en Oost-Europa houden elkaar in evenwicht. Men kan wel hier en daar onweersbuien verwachten, maar een definitief omslaan van het weer is niet direct op komst. Rijsselse fakir door adder gebeten Fakir Burman, die te Rijssel een recordpoging in het vasten doet, is in zijn glazen doodkist gebeten door een van de zwarte Afrikaanse adders die hem sedert Zondag gezelschap houden. Hij was de slang aan het stre len toen hij hem plotseling in de duim van zijn rechterhand heet. De tanden drongen, diep in het vlees, en braken af. Twee uur later was de onderarm van de fakir zeer gezwollen. De fa kir klappertandde van de koorts. Zijn helpers smeekten hem, zich naar het ziekenhuis te laten brengen, doch hij weigerde. Hij liet zich door de gleuf, waar door men zijn brieven in de kist laat glijden, een klein verband aangeven, dat hij om zijn gewonde vinger deed. Doord ee buis waardoor hij water krijgt, ontving hij een klein beetje al cohol, waarmee hij het verband be vochtigde. Dinsdagochtend was de arm minder sterk gezwollen, maar <le fakir had*nog steeds koorts. Hij vast nu al 33 dagen. Op het Scheveningse strand waren Dinsdagavond enkele jongelui met 'n stuk hout aan het, werpen. Een van hen, een jongeman van 17 jaar, trof daarbij een voorbijganger, de 57-ja- rige Hagenaar A.z. Deze werd zwaar aan het rechteroog gewond. Hij Is naar een ooglijdersgesticht overge bracht waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek DE TWEEDE KAMER heeft zich be zig gehouden met een wetsontwerp waarbij plannen worden geregeld, die voor het Rijk, de provincies of delen der provincies zullen kunnen worden vervaardigd. De plannen zelf worden in het betreffende ontwerp natuurlijk niet aan de orde gesteld. Maar wel is er gesproken over het principe van een zekere ordening, *n zekere planning, die er ten aanzien van de nationale ruimte moet komen. Niet alleen de woonruimte. Dat js wel heel belangrijk, maar minstens even belangrijk is de vraag, waar die woonruimte zal komen te staan. Waar een industrie zal worden gevestigd. Waar nieuwe dorpen zullen worden gebouwd, steden worden uitgebreid, wegen en kanalen worden aangelegd. En hierbij zal rekening moeten wor den gehouden met het feit, dat ons land een miserabel klein landje is, met een steeds toenemende vraag naar cultuurgrond. Met een groeiende bevolking, die moet worden gehuis vest. Een lange tijd is er op het gebied van de planmatige in gebruikneming van grond voor het bouwen van wo ningen, wegen, industriecentra, enzo voort maar wat geliefhebberd. De grotere gemeenten hadden hun uit breidingsplannen, maar deze plannen waren gebaseerd op de eigen gemeen te. Slechts in enkele gevallen werd rekening gehouden met de omliggen de gemeenten Veelal slechts als de grote gemeente plan had, de kleinere ie annexeren. Provinciaal liet men alles maar een beetje zijn beloop. In Rijksverband was er niemand die in dorst grijpen. Hei nieuwe wetsontwerp doet een bescheiden poging om uit de chaos te komen, waarin we dreigden te ver zeilen, voor een belangrijk gedeelte reeds verzeild zijn. Het is wel de hoogste tijd. Als we doorgaan zonder rem, zonder overleg, dan zou het niet lang meer duren, of het Westen van bet land zou een onafzienbare huizen rij worden. Iedere grote stad streeft naar tuindorpen. Streeft naar een zo ideaal mogelijke woonruimte voor haar bevolking .Een loffel k slreven. Maar een streven, dat in het kader van de geringheid van onze cultuur grond niet kan en niet mag worden getolereerd. De beste grond ligt in het Westen van het land. Wie zich aan deze grond vergrijpt, maakt een fout. die zich in de komende jaren onherroepelijk zal wreken. Wie de bevolking wil huis vesten in tuindorpen, kan daaraan niet ongestraft onze grazige weiden opofferen. Afgezien nog van de vraag of in de tuindorpen de goede oplos sing moet worden gezien. Wij menen dat te moeten ontkennen. De afstan den van en naar het werk zouden zo groot worden, dat een ieder die in 'n tuindorp woont, wel over een a" o mag beschikken om fabriek of kan toor te bereiken. Wat weer verkeers problemen van enorme omvang met zich brengt. Al deze problemen zullen door middel, van plannen kunnen wor den bekeken. Men zal tevens een po ging kunnen doen om de schoonheid van ons land te bewaren voor de ge welddadigheden, welke die schoon heid in de laatste jaren zijn aange daan. Tenminste, als we van ordening van planning willen weten. En als de organen die met de uitvoering van die plannen zijn belast, de grote lijn in het oog weten te houden, zonder in ambtenarij te vervallen. Dat zijn twee dingen, die in de eerste plaats nodig zijn en waarover we in een vrij grote ongerustheid verkeren. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1