Ikmaanfcr .-HOLLANDSE PERS 1945 öde C In Australië verzet tegen Indonesische eis inzake Nieuw Guinea Amerikaans superfort bij Engelse kust in Noordzee gestort Nieuwe stap: Plan - Schuman ook voor de landbouw? de Telex tikt... Nieuws Saterdag 10 juni iim éE JAARGANG NUMMER l Uitgave Stichting «De Vrfje Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen BureauRidderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 2200*1971 !£-= Vo >i de Zondag Boete en Bekering 2 Koningen 20 19 Tal van voorbeelden van stille be- rus'ong beval hel Oude Testament. Zo Aaron, die bij de dood zijner zonen zwijgt, zijn spijl verbijt ,daar staat met strakke blikken, stom en berustend. Daar is Eli, wie de val van zijn pries terlijk huis verkondigd wordt en die de armen kruist, het hoofd buigt cn spreekt „de Heer doe wat goed is in zijn ogen!" en daarmede is 't uit, geen woord meer. Daar is David ,die zijn kind van de dood tracht te redden door bidden en vasten; maar straks, wanneer het gestorven .is, zijn hoofd zalft en zijn aangezicht wast en de zelfde is van te voren. En hier is Hiz kia, die aan de gezanten van Babel zijn schat kameren en tuighuizen heeft laten zien ,voor deze ijdelheid gestraft wordt met de verwerping van zijn dy nastie en met de gelatenheid van Eli en Aaron zijn vonnis aanhoort: „de Heer doe wat goed is in Zijn ogen!" Hij wringt zich niet in de ketenen, die hem worden aangelegd. Hij vliegt niet op tegen de traliën van zijn kooi 't Is hem goed en hij zal het dragen. Er is zeker iets groots en fiers in deze houding. Geen verzet, geen ver nederend geklaag, geen gezochte troostgronden. Zij laten Gods wil als de storm, over hun hoofden gaan. Er schuilt verbeten smart, er schuilen in gehouden tranen en verkropte zuch ten in deze fiere en mannelijke berus ting, en aan dat zwijgende, onderwor pene, niet tegeniprekende stille lijden heeft Jezus de schoonste uitdrukking verleend met zijn „niet mijn wil, Uw wil geschied!" Lijken ons de Israëlietische lijders niet al te kalm in de manier, waarop zij hun leed dragen? Met een indruk wekkend „het zij zo'r nemen zij de last aan: maar *t heeft er iets van als of zij zich verharden legen hun lot Wij willen ook niet over het hoofd zien ,dat die gelaten lijders van het Oude Testament de een meer de ander minder maar toch allen enigs zins, ten minste naar de bedoeling des schrijvers, hun lot hebben verdiend. Een Strenge goddelijke gerechtigheid voltrekt haar oordelen aan hen. Maar is 't niet, alsof zij in de waan verke ren dat, nu de vergelding heeft plaets gehad, God er ook het Zijne van heeft en zij van de schuld af zijn, evenals iemand, die een opgelegde boete betaald heeft? De zaak is afge daan. Is er in hun ziel geen jammer en spijt achtergebleven? Verwijten zij zich zeiven niet wat zij deden en an deren aandeden? Slaat Hizkia zich niet voor het hoofd met een pijlijk: Wat heb ik gedaan?" God, zo schijnen zij te menen, vordert zijn boete in en heeft daardoor met hen afgerekend Waar blijven berouw en bekering? Ei is geloof aan vergelding is er niet meer dan dit? „We moeten ons schikken in 't geval." zegt gij. 't Is niet anders," gaat gij voort ,de schouders ophalend, „geda ne zaken nemen geen keer! 't Was dom ,ik moet het erkennen en wan neer de mensen zeggen, dat het eigen schuld is. welnu, dan kan ik het niet tegenspreken. Maar nu het eens zo is en er toch niets aan gedaan kan wor den, nu moeten we ons maar zien te schikken in 't geval en" met een zucht „ons maar goed houden. Wal geeft het of je al klaagi?" Wat het geelf? De ziel zou er mis schien wat bij winnen .ten minste zo gij niet over het lot en de mensen, maar over u zei ven klagen wilt. Zij zou aan waarheid winnen en aan te derheid en dal zou zegenend werken op uw stemming, uw karakter, uw omgang, 't Zou een begin zijn van ver betering en ernstig nadenken. Bij God zijn geen afgedane zaken. Zijn laatste woord is niet vergelding .maar opvoeding en leven. Betaal de boete, maar doe 't met een hart, dat zich wil bekeren. Ontploffing in kajuit van motorjacht Woensdag is in de jachthaven van Heerenveen in 'n motorjacht 'n ont ploffing voorgevallen, die aan de 38- jarige mevrouw Gaastra-Landmeter het leven heeft gekost. Mevr. Gaas tra had een ketel water opgezet op ©en gastoestel. Het toestel ontploft© enr er schoot een steekvlam uit. Me vrouw G. werd ernstig gewond Enige werklieden, die in de omgeving werk zaam waren, hebben haar door een verbrijzeld raam van de kajuit naar buiten gebracht. Zij werd naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd er. is daar in do loop van de nacht aan haar verwondingen overleden. weerbericht l Toenemende bewolkig ,maar overwe geni droog weer .meest matige wind, Icr!mpend van Noordwest naar Zuid West en over het algemeen iets hogere jdagtemperaturen In een vergadering van liet Anstra Jiscln» parlement heeft de minister van buitenlandse zaken een verkla ring afgelegd en namens zijn rege ring officieel medegedeeld, dat do toekomst van Nederlands Nieuw Gui nea niet alleen een zaak is, die Indo nesië aangaat, doch potentieel van wijder strekking is. Naar onze mening, aldus de minls ter, zou hei geen zaak tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs meer zijn, wanneer de onderhandelingen tussen die twee partijen in het geschil een loop zouden nemen waarvan mo gelijk het resultaat zou zijn een wij ziging van de status van het weste lijke deel van Nieuw Guinea. De oppositieleider Evatt zeide in antwoord hierop, dat een verande ring in deze status zou kunnen lei den lot bedreiging van de internatlo uale veiligheid. Het is de eensgezinde wens van het Australische volk eti zijn parlement, dat er in de status van Nieuw Guinea geen wijziging zal worden gebracht, die niet de instem ming van Australië zou hebben. Pr. Evatt adviseerde tot „onmiddellijke en openlijke stappen" bij de Neder landse en Indonesische legeringen die er toe kunnen leiden, dat Australië Werk aan Oosterpolder is begonnen Vorige week Vrijdag omstreeks kwart voor twaalf is een begin ge maakt met de werkzaamheden voor de drooglegging van de Oosterpolder, op dat tijdstip begon de baggermolen „Willem Alexander" met het maken van een baggergeul enkele kilome ters uit de kust bij het Keteldlep Die baggergeul was nodi"? om aan het ei genlijke werk te kin nen beginnen. Daarmede is begin dezer week in sa menwerking met een andere bagge--- molen een aanvang gemaakt. Gedu rende ongeveer vier weken zullen de ze molens grond baggeren om een goede uiiuer grond bloot' le leggen (onder water) voor het toekomstige dijklichaam van zeven kilometer lengte. Over vier weken zal een zuiger ter plaatse verschijnen ora het gedeelte van.de Meerdijk dat thans is aanbe steed te persen. Volgend jaar Novem ber zal dit stuk Meerdijk, dat van het Keteldiep in de rh'iting Harder wijk zal lopen, gereed zijn. Op het ogenblik zijn twee bagger molens. vijf onderlossers en drie sleepboten bij het Keteldiep aan het werk. Vakcentrales over de goedkope brandstof De raad van vakcentralen, ge vormd door NVV, KAB, CNV verzond aan de minister van economische za ken het volgende telegram: raad van vakcentralen, kennis genomen heb bende van berichten brandstoffenhan del, dat onnjogelijk is te voldoen aan levering tegen voorjaars- en zomer- prijzen voor gestelde termijn, vestigt aandacht op standpunt van de vak centralen inzake lonen en prijzen, waarbij met lage voorjaars- en zo- merprijzen brandstoffen is rekening gehouden. Verzoekt uwe excellentie dringend maatregelen te treffen, teneinde scha de voor betrokkenen en moeilijkheden bij loonbeleid te voorkomen. o In een periode van ruim 5 weken. n.1. van 9 Juni tot 16 Juli a.s. zullen aan de kade van de Koninklijke Rott Lloyd bijna 15000 passagiers uit In donesië aankomen. Bij hen zijn ongeveer 6000 burgers, voor een groot deel KNIL-gezinnen, als mede een kleine 9000 militairen. zal deelnemen aan de onderhandelin gen. Het liberale parlementslid Kenthu ghes, die de rechtmatigheid van pre sident Sukarno's eis bestreed, noem de de gronden voor deze eis een kunstmatig opgezette redenering, die de klaarblijkelijke bedoeling heeft om het enthousiasme bij de volgelin gen van de huidige regering der RIS te stimuleren. President Sukarno, al dus de heer Kent-Buglies, maakt het voor de meerderheid van de Austra liërs zeer moeilijk, dat Indonesiërs vriendschappelijk gezind te zijn om hen te steunen, indien hij voortgaat me' deze els te poneren. Naar zijn mening dient de Australische regering het parlement in de gelegenheid te stellen, om zijn mening over de In donesische houding op een duidelijke wijze kenbaar te maken. Homogeen katholiek kabinet gevormd Gistermorgen heeft de Belgische ka binetsformateur, Duvieusart hekend "©maakt, dat hij er in geslaagd was een regering samen te stellen, die ui: sluitend rooms-katholieke ministers bevat. Do samenstelling is als volgt: Eerste minister Jean Duvieusart, ml nieter van buitenlandse zaken Paul v. Zeeland; Binnenlandse zaken Albert do Vleeschauwer; Financiën Albert vnn Houtte; Economische zaken Gas ton Eyskens; Landbouw Maurlce Or- bnn; Koloniën Pierre Wigny; Ver keerswezen Pauj Segers; Arbeid Os car Behogne; Onderwijs Pierre Har- mei; Landsverdediging Henri Mo- reau de Melen; Openbare werken Al hert Coppee; Volksgezondheid Ali'r. dó Taye; Wederopbouw de Quae; Jus iltie Graaf Carton de Wiart. Ken Superfort van liet Amerikaan se leger Js Woensdagavond voor de Engelse kust in de Noordzee gestort. Een Engelse trawler heeft twee o- verlevenden eu één dode opgepikt. Acht inzittenden worden nog verinIsl. Nader wordt vernomen, dat vol gens een mededeling van de trawler de 8 vermisten uit het vliegtuig in zee zijn gesprongen. De geredde gezagvoerder van hei vliegtuig heeft verklaard, dat de 8 in het water gesprongen vliegers waar schijnlijk ronddrijven in May West- reddingsgordels, voorzien van lamp jes. Het vliegtuig is vermoedelijk van Politieke vluchtelingen in Den Helder Iu de haven van Nienwediep is hit tien ton metende Finse luxe motor jacht „Fia" afkomstig uit Raahe (Ka relie) binnengelopen. Het scheepje is' bemand met zes mannen, drie vrou wen en drie kinderen. Zij verklad den, dat zij politieke vluchtelingen waren op weg naar Australië. De „Fia" is binnengekomen omdat an- ltele reparaties noodzakelijk bleken, doch de schipper hoopt zo vroeg mo gelijk wederom zee te kiezen om des te spoediger in Australië te kunnen arriveren. Het scheepje is op deze lange tocht uitstekend berekend. Vliegtuig voor iedereen In de Ver. Stalen worden proeven genomen mot een klein vliegtuig voor particulier gebruik, waarmee men bij na even gemakkelijk kan landen en opstijgen als met een helicoptere. 't Is door twee Amerikaanse hooglera ren ontworpen en heeft de naam He liophaan gekregen. Uiterlijk vertoont de Heliophaan grote overeenkomst met een normaal één-motorig vliegtuig De propeller is echter langer dan normaal, n.1. 2.E meter, en maakt minder toeren. In de vleugel is een ingewikkeld systeem van Airlerons en spleten aangebracht en de staartroeren bestaan uit van elkaar gescheiden gedeelten die on afhankelijk versteld kunnen worden. Het vliegtuigje kan zeer langzaam - met een snelheid van 43 km. per 'uur - vliegen zonder in vrille te ge raken. De minimumsnelheid van nor male lichte vliegtuigjes bedraagt bij na het dubbele hiervan. Als de lan dingssnelheid ten opzichte van de grond 27 km. per uur bedraagt kan de helicophaan binnen de 14 meter tot stilstand gebracht worden. Nor male lichte vliegtuigjes hebben hier voor ongeveer 70 meter nodig. Amerikaanse nationaliteit. Enkele scheper^u de omtrek nemen deel aan de reddingspogingen. Reu'er meldt thans, dat de redding boot van. Gorleston, bij Great Yar- ntohdt, is uitgevaren. Zij meldde la- fe'\ dat zij de treïler „Warren", di© drie inzittenden van het vliegtuig zou hebben opgepikt, naderde. Een vliegtuig dat naar overlevenden zoekt heeft geseind, dat een motorboot ui' Great Yarmout eveneens op zoek ge gaan is. De treiler .Warren", die inderdaad 2 overlevenden en één dode aan boord heeft, heeft geseind, dat hij naar Lo- Wêstoft terugkeerde en daar vermoe delijk Donderdagochtend zou arrive- iTïi. Het vliegtuig lxad zijn basis in het Engelse graafschap Norfolk. ■De gezagvoerder van de bommen werper. kapitein Henry Walsh, is een de twee geredden aan boord van da trciicr „Warren. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft later mee gedeeld, dat een der vier motoren van het vliegtuig in brand is geraakt Touristen mogen ook naar Duitsland De Nederlandsche Bank heeft aan de deviezen banken een algemene ver gunning verleend tot het verkopen van reisdeviezen aan ingezetenen en tijdelijk hier te lande verblijvende, in Indonesië woonachtige niet-inge- zetenen, die zich voor Biet-zakelijke doeleinden tijdelijk naar West-Duits- land begeven. Deze vergunning strekt uitsluitend tot het verkopen van reisdeviezen luidende in Duitse marken voor rei zen naar West-Duitsland, aanvangen de in 1950. Op grond van deze vergunning mag ten behoeve van dezelfde persoon ten hoogste worden verstrekt de tegen waarde van f300. Indien die persoon op 1 Januari 1950 14 jaar of ouder was en van f150 indien die persoon op 1 Januari 1950 jonger dan 14 jaar was, mits daarmede het voor de des betreffende persoon geldende jaar maximum van f400, respt f200 niet wordt overschreden. Voorts dient, In dien de desbetreffende reiniger in 1950 reeds een bedrag aan Duitse marken heeft opgenomen A» tegen waarde daarvan in mindering te ko men van het ingevolge de onderha vige vergunning ten hoogste te ver strekken bedrag. Per dag mag per persoon ten hoog ste worden beschikt over de tegen waarde van f50 resp. f25. Troepen op Nieuw Guinea worden afgelost Naar wij vernemen, wordt op het ogenblik bij de Koninklijke Lau 1- inacht, nagegaan, welke militairen bereid zijn gedurende één jaar naar Nieuw Guinea te gaan. Door deze en rtuete wil men tijdig een contigent troepen vormen, dat over enige maan don het nu op Nieuwe Guinea ver blijvende deel der K.L. kan gaan af lossen. Deze troepen komen name lijk in aanmerking voor repatriëring. De Haarlemse polHie-inspecteur F van Sintmaartensdijk, die zich veer tien dagen geleden voor de Haarlem se reehtba.uk te verantwoorden had, wegens vermeende schending van de ambtsgeheimen tijdens een door hem geleid onderzoek naar de juistheid van klachten, dat er politieke dos siers waren weggemaakt, is vrijge sproken. Franse en Duitse gedelegeerden naar hef congres >nn de internationale fe deratie van agrarische producenten, dat op het ogenblik nabij Stockholm wordt gehouden, hebben een gemeen schappelijke verklaring ondertekend waarbij wordt aangedrongen op een ..plan-Marshall' voor de landbouw. In de verklaring wordt het vol gende gezegd: „De afgevaardigden zijn van mening, dat er geen wezen lijke hinderpalen bestaan voor de su menwerking tussen franse en dnitse boeren op een gemeenschappelijke markt. Moeilijkheden knnnen met we derzijdse goede wil worden opgelost door overeenkomsten voor producten en door seizoensbesprekingeu, die het mogelijk zullen maken de ge rechtvaardigde belangen der produ centen in beide landen te beschermen De afgevaardigden zijn er van over tuigd, dat het economische leven van elk der landen in beider belang el kaar kan aanvullen en zij betreuren de onvoldoende uitwisseling op alle gebieden. Het belang van de Duitse consumentenmarkt inziende, consta teren zij, dat de jongste verdragen tussen de beide landen geen voldoen de resultaten hebben opgeleverd en Woensdag wenf in diergaarde Blij- dorp een nijlpaard geboren. Dit is het zesde kind van vader Bod en Moeder Coba. Toen de oppasser langs het buitenbassin ging zag hij de jongee borene reeds op de rug van moeder meevaren. In het ruime bassin wa ren vader, moeder en tante aanwezig zig. Daar tante binnenkort ook ge zinsvermeerdering verwacht heeft de oppasser haar naar het buitenver blijf gebracht. Mocht ook die ge boorte gunstig verlopen, dan hebben deze twee moeders in acht jaar tien kinderen in deze diergaarde het le venslicht doen zien. Steeds zijn de jonggeborenen in het water ter we reld gekomen. Tijdens een voetbalwedstrijd in Gea- nep alarmeerde plotseling het fluit je van de scheidsrechter de in het zweet huns aauschijns zwoegende spelers, ofschoon zich op dat moment niemand van een overtreding bewust was. De scheidsrechter belegde een krijgsraad over een plotseling opge doken proleem: op het veld was zijn oug namelijk gevallen op een nest met leeuwerikseieren, waarvoor hij het ergste vreeste als werd doorgespeeld Men werd het eindelijk eens om de eitjes tijdelijk buiten het veld te be waren. Na afloop werden ze weer in het nestje gelegd. De goede bedoeling van de sceidsrechter baatte echter niet, want het vogelpaar was zo ge schorken, dat ze niet meer terugkeer den oIn de Houthaven te Am sterdam is een achtjarig jongetje bij het baden verdronken. Twee uur la ter eiste hetzelfde water een tweede slachtoffer. Een 13-jarige jongen werd overvallen door een hartverlam ming en verdween in de diepte. In Rusland is thans als bewezen ver klaard, dat leven kan ontspringen aan anorganische stoffen oIn Helmond gebeurde gisteravond een ongeluk, dat enkele persoonlijke on gevallen bracht. Na het ongeluk werd de rem geprobeerd van een der au to's Opeens werd zo krachtig geremd dat de chauffeur tegen de cabine wand sloeg en met een hersenschud ding naar het ziekenhuis gebracht werd. En de schuld van de politie. In Lemmer herdenkt het echtpaar Huisman-van der Meer vandaag zijn 60-jarig huwelijksfeest oTer hoogte van station Luuteren ontstond plotseling brand in de electrische trein, als gevolg van het vastlopen van een remblok. o-— Bij Geneve is een vliegende schotel waargenomen doch niet te laat. De lezer zij gerust Het was geen raadselachtige schotel Een dame die daar iu een der hoofd straten wandelde kreeg hem op het hoofd. De bijbehorende kop, die ook van het balcon gevallen was, miste haar echter. oIn een clichéfa briek te Rotterdam is door warmte brand ontstaan. Schade was vrij aan zienlijk oHet Nederlandse mili taire elftal is door het Belgische elf tal met 41 verslagen, nadat de rust met 20 was ingegaan oMet 400 emigranten aan boord is de Jo- han van Oldenbarneveldt naar Zuid- Afrika vertrokken. De helft der pas sagiers zijn Duitsers. dat er administratieve moeilijkheden zijn ontstaan, die het terrein der prac tische toepassing van de verdragen hebben beperkt. De afgevaardigden hebben besloten er bij hun regeringen op aan te dringen, dat een permanen te goederenstroom op alle gebieden in hun gemeenschappelijk belang tüs sen beide landen tot stand komt. De afgevaardigden hebben besloten een commissie uit de door hen vertegen woordigde organisaties te vormen met het oog op een blijvende samen werking, die enerzijds moet leiden tot een vermindering van de kleinhandels prijzen van landbouwproducten en an zijds tot de totstandkoming van een markt voor alle producten der beide landen met normale prijzen voor hun boeren". In een protocol, dat de verklaring vergezelt, werd de eerste bijeen komst van de commissie vastgesteld op 3 Juli te Parijs. Intussen zullen de Franse en Duitse afgevaardigden lijs ten opstellen van landbouwproducten, die door beide landen kunnen worden uitgewisseld. Tijdeus de bijeenkomst te Parijs zullen de lijsten vergeleken worden. Daarna zullen zij naar de regeringen worden gezonden, die dan besprekingen zullen voeren over 'n nieuwe Frans-Duitse liandelsovereen komst. Ontslagen arbeider sloeg patroon neer Gistermorgen zegde de -aannemer Hendriks te Gemert de arbeider van B onmiddellijk ingaand ontslag aan. Als reden werd opgegeven, dat van B. zijn arbeidsverplichtingen niet na kwam. Na een heftige woorden wisse ling verwijderde van B zich. Hij kwam terug met een breekijzer, dat hij uit een opslagplaats had gehaald en sloeg daarmee de aannemer neer. Hevig bloedend viel deze bewuste- loo- ter aarde. Een arts constateer de een ehrsenschudding. De de der, dte vluchtte, werd later op de dag aan gehouden. HET ATLANTISCHE „opperbevel", de plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der 12 landen van het Atlantische pact, zal waarschijnlijk volgende week te Lon den bijeenkomen voor zijn eerste ver gadering, zo wordt uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen. van dag ioi dag NAAR EEN OFFICIëLE Russische woordvoerder Woensdagavond heeft medegedeeld, is generaal-majoor A.- lexander Kotityn van zijn functie als Sowjet-commandant van Berlijn ont heTen. Hij zal door Serge! Dengin ver vangen worden. De woordvoerder ver klaarde verder, da ook de vertegen woordigers van de Sowjetmsslsclie controlecommissie in drie Oostdniten provincies van hun functie zijn ont heven en naar de Sowjet-Unie zullen terugkeren. Westelijke waarnemers achten het veelbetekenend, dat de nieuwe Russi sche commandant een burger is. Het zou naar hun mening de eerste stap- kunnen zijn naar een algemene deml- litarisatie van de Russische bestuurs commissie. ZEVEN EN DERTIG overlevenden van het AmeriLaanse vliegtuig, dat Maandagavond in de Atlantisehe O- ceaap, moest dalen, zijn door een A- merikaanse torpedobootjager te Char leston aan land gezet. Van acht pas sagiers is bekend, dat zij zijn omge komen. Twintig worden nog vermist/ Voor hen bestaat weinig hoop meer Het vliegtuig had 62 arbeiders uit Porto Rico aan boord, die in de VS zouden gaan werken bij de suiker bieten oogst. VOLGENS EEN Woensdag .gepubli ceerde verklaring van de Britse en Amerikaanse hoge commissarissen zijn 93 schepen met een totale tonna ge van 16000 ton aan de Westduitse republiek teruggegeven. Onlangs wer den 840 van deze z.g.n. „X-schepen" van totaa] 120.000 ton overgedragen. Deze schepen zijn de rest van de kleine Duitse vaartuigen, die in 1945 in beslag genomen werden. ANTHONY EDEN. de voormalige Britse minister van buitenlandse za ken en de plaatsvervangende leidei der conservatieve Lagerhuisfractie, heeft een eis tot echtscheiding op grond van kwaadwillige veriatiDg in gediend. Eden huwde in 1923 met Beatrice He len Beckett, de dochter van Sir Ger- vase Beckett. Hun oudste zoon is als lilloot bij de RAF in 1945 In Birm» gesneuveld. Men gelooft, dat mevrouw Eden - zich in de Ver. Staten bevindt. Meneer kwam terug en nam de kas mee... Woensdag stapte een meneer het kantoor van een brandstoffenhande- laar in Den Haag binnen. Hij wilde graag een biljet var. honderd gulden gewiss^d hebben. Dat kan gebeu- renren, zei de kassier van het kan toor. Hij maakte de honderd guldon „klein", waarop de meneer vertrok Vijf minuten later kwam een buur man de kassier waarschuwen, dat hij bij hem (huis een klant aan de lijn had, die een bestelling wilde doen. De klant beweerde, dat de telefoon van het kantoor defect was. De kassier liet daar op het kantoor alleen en ging met de buurman mee om een bestelling op te nemen. Toen hij in zijn kantoor was teruggekeerd, be merkte hij dat de geldlade gefor ceerd was. Het kasgeld, ongeveer f650 was verdwenen. De kassier had niet veel tijd nodig om in te zien dat de meneer van het honderd gulden bankbiljet zijn slag geslagen had in de tijd, dat zijn compagnon hem aan 's buurmaus telefoon met een z.g. bestelling aan de praat had gehou den. Deze bestelling werd opgegeven uit een telefooncel, die recht tegen over het kantoor staat.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1