Smadelijke 4-1 nederlaag in Helsinki tegen „zwakke" Finnen Rammelende Ned. defensie viermaal gepasseerd Voor de 3e maal 0-1, Schagen werd vierde klasser HRC leidt weer Zweeds koor zong in Schagen o.a. het Wilhelmus Zwarte dag voor ons voetbal HET NEDERLANDSE ELFTAL heeft zijn tour naar het hoge Noorden wel heel droevig afgesloten. Tegen het zwak geachte Finland werd in Hel sinki een smadelijke 41 nederlaag geleden, en wat was, deze zege ran de mannen uit het land der Duizend Meren was volkomen verdiend. De Oranje-elf heeft een byzonder slechte wedstrijd gespeeld, in het by sonder de achterhoede, die steek op steek liet vallen en meost bemerken, dat de Finse aanval l eus wel in staat was, daarvan te profileren. Hier dient echter aan te worden oegevoegd, dat enige merkwaardige be slissingen van de Zweedse scheidsrecher Ericsson deprimerend hebben moeten werken. Tw«e goals hadden nimmer mogen worden toegekend en de penalty waaruit de Finnen de eerste goal maakten was een veel te zwa .e bestraffing. Geen excuus tl Ddt mag echter allemaal geen ex cuus wezen voor de fikse afstraffing. Want, zoals gezegd, de Finnen ver dienden de zege volkomen! Aanvoer der Stoffelen begon slecht, met de toss te verliezen, al had dit niet die gevolgen als in Stockholm, waar ïm mers de Oranjemannen de eerste helft tegen de laagstaande zon in moesten spelen, om na de rust tot de ontdekking te komen, da tde zon nu achter de Zweedse heuvels was ver dwenen. Vijf en twintigduizend Fin nen begonnen na de aftrap van Mi- chels hun landgenoten al enthou siast aan te moedigen. De eerste mi nuien waren voor Finland: na drie minuten spelen al een corner van Vaihela, door Huybrechls wegge werkt, maar de Finnen bleven terug komen. Dit kleine offensief werd on derbroken door Clavan, die na een minuut of vijf een gevaarlijke aan val leidde, welke door de stugge Finse spil Pylkkoenen werd ond broken. Nog even een hard schot van Lehtovirla, ne; naast, en toen was vjranje in de aanval, minuten lang: Heel Nederland op de Finse helft, een ver schot van Abe, naast, een kopbal van Hofma, gestopt door Laaksonen en als climax een paar gevaarlijke combinaties na een ra- mm, of tien, echter zonder succc Clavan draaide een paar maal han dig om aanvoerder Myntti heen, maar tfljn passes waren te onnauwkeurig en de enthousiast werkende Finse defensie kon alle gevaar bezweren. Nadat Lenstra ui, een combinatie met clubgenoot Hofma nog een keer in de handen van Laaksonen had ge kopt, kwamen de Finnen terug. Pot- harst dekte de linkervleugel direct slecht en van die kant begon toen al gevaar te dreigen. Lehtovirta kwam na een kwartier los, loste een PYLKKOENEN- de onvermoeiba re slopper schot, dat Kraak had. Een vrije trap even buiten het strafschopgebied nu werd door Martin hoog over gescho ten. Even kregen onze jongens de ruimte. Clavan, direct al hard wer kend en actief, kreeg een vrije kans werd op het laatste moment door Myntti gehinderd, de bal sprong naar Rijvers, die te gejaagd richtte, over! Micheis kreeg een pracht-kans. Alleen voor Laaksonen gekomen, wist de Ajaxied echter nog niets an dei'-s te doen, dan naast schieten. Finse goal En toen, plotseling, nadat er 20 mi nuten waren gespeeld, kwam bü een snelle Finse aanval Terlouw weer eens in duel met Yrjo Assikainen en drukte de kleine blonde Finse cen tervoor van de bal af. Te hardhan dig. vond scheidsrechter Ericsson en wees naar de beruchte stip. Aanvoer der Myntti kwam speciaal naar vo ren om Kraak vergeefs te doen dui ken (1—0) Het spel bleef afwisselend. Rijvers kreeg een kans na missen van Laak sonen. maar schoot hoog over en mast. De eerste Nederlandse corner werd door Germ Hofma genomen, scherp voor het doei geplaatst. Mücheis haalde om. naast! Na 28 mi nuten begonnen alle Finnen plotse ling erg opwindend te doen. Weer stond Lehtovirta ongedekt en alleen kwam de Finse linksbuiten op onze doelman afstormen. Kraak hield een paar stevige knuisten voor het harde schot, de bal stuitte naar Stolpe, die echter jammerlijk miste. Even later schoot Pylkoenen bijna in eigen doel PIET KRAAKVier maal vissen De kans van de dag kreeg Micheis in dezelfde minuut. De stevige Ajax midvoor kwam plotseling op 3 me ter vrij voor Laaksonen te staan, maar "hij slaagde er nóg in de bal hoog over het Finse doel heen te krij gen De genadeklap Drie minuten la/er viel de beslis sing. Weer kwam er een lange Cross pass, waarvan de Finnen zich zo erg graag bedienden, bü de ongedekt s/aande Leh/ovirta terecht (die tus sen haakjes dik buitenspel stond), de Fin liep snel naar binnen en nu maakte hij geen fout. Kraak sprong levergeefs (20). De Nederlanders appelleerden algemeen, maar de arbi ter woof alle protesten weg en wc naar he( midden. Deze goal heeft onze jongens de ge nadeslag gegeven. De verdediging was zichzelf niet meer, stapelde blun der op blunder en de Finnen sneden met gemak door de zwak bezette li nies heen. Twee schoten van Lehto virta, aldoor weer die gevaarlijke 1. buiten, vlogen naast. Assinkainen kwam alleen voor Kraak na een mis ser van Potharst. maar schoot tegen onze keeper aan. De Finnen beheersten hét midden veld en stelden nog voor de pauze hun zege veilig. Lehtovirta stond weer eens vrij en zijn prachtige pass werd door Ryt koenen beheerst inge schoten (30) Van de tweede helft valt eigenlek niet veel te vertellen. De pauze had de Oranjemannen wei nig goed gedaan, ze konden er maar niet inkomen en het middenveld was doorlopend sterk door de Finse halfs Assikainen en Beijar bezet. Assikai nen kwam alleen voor Kraak, wee kon deze het gevaar keren, maar de Finnen kwamen terug, hartstochtelijk aangemoedigd. De verdediging was izo lek als een mandje en het was Imaar telkens op het nippertje, dat, ABE LENSTRASchoot nul weg. doorgaans door Terlouw, de bal kon worden weggewerkt. Het was in de ze periode, dat er een zeer goed Fin land in het veld stond. Lange cross- passes over de breedte van het veld vanuit de achterhoede verre ba naar voren, kortom, het was „Hol lands voetbal", dat deze jongens speelden. En wat zetten wij er tegen over? Niets of heel weinig. De voor hoede peuterde er lustig op los en verloor slag op slag elk duel met Martin, Pylkkoenen en Myntti. Als Nederland eens gevaarlijk werd dan kwamen zelfs de onvermoeibare Fin se aanvallers heel naar eigen doel gebied terug, om het gevaar te keren Abe scoorde Tocli leek het er even naar of er een verandering zou komen, toen na 20 minuten Van der Hoeven, die als een paard heeft gewerkt, de bal prach (ig naar voren speelde, waar Abc Len stra klaar stond om met een fraai, onhoudbaar schot, tenminste de eer te redden. Er kwam nu wat meer sa menhang bij de Hollandres, de aan vallen werden een takje gevaarlijker Abe schoot éven later tegen de paal en toen tegen de lat, Micheis loste een paar goede schoten en kopballen, maar toen dit offensief niets oplever de (Rijvers was intussen naar de r. buitenplaats gegaan en Clavan naar Rijvers plaats) konden wij weer gaan zitten turen naar hetzelfde uitzicht loze spelletje. De Finnen leken nu ook wat vermoeid te raken, maar be ten zich stug vast. Tegen het einde kwam heel Finland weer naar vo ren, kennelyk met de bedoeling een even hoge score als Zweden te krij-. gen. Ze zijn er in geslaagd, al was het dan ook via één van de meest vreemdsoortige goals, die we ooit za gen maken. De grensrechter had ge" HENK POTHARST- -ZEER slechie dag. appeleerd en de arbiter liep naar hem toe om te horen, wat er aan de hand was. De Finnen echter speelden door en scoorden een goal. De scheids rechter stond met de rug naar hel doel van Kraak gekeeld, kon niet zien, wat er gebeurd was en wees desondanks naar de middenstip- Natuurlijk protesteerden alle spelers maar Ericsson bleef onverbiddelijk. Micheis mocht nog aftrappen, toen was het tijd en had Nederland de smadelijkse nederlaag van na de oor log te pakken, De Finnen werden na afloop in stormen van enthousiasme door het publiek gehuldigd, in het byzondej- Laaksonen, die een beker voor de beste individuele prestatie bij de Finnen uitgereikt kreeg. In de iweede helti overspeeld Schagen is gedegradeerd. Er was tot gisteravond negen uur nog een sprankje hoop, maar één doelpunt heeft voor de derde keer Schagen verliezer gemaakt—evenals van RKA FC en Grashoppers werd ook de 3e thuiswedstryd met 01 verloren. Verdiend? Ja, al had de uitslag voor hetzelfde geld precies andersom kun nen zün. Welk een schone kansen heeft de Schager voorhoede deze keer weer gemist! In een wedstrüd, waarin de club, die het eerst scoort ook winnaar is, is dat uiteraard funest. Tocli hebben we van deze wed strijd meer genoten dan van de twee vorige ontmoetingen. Er werd me| veel geestdrift gevoetbald en. dat vergoed heel ved. Zelfs het slechte plaatsen, waaraan de Schagers zich (vooral na <!e rust) bezondigden Trouwens c»ok Beverwijk vocht met overgave voor het plaatsje in de 3e klasse. De roodbroeken mochten overigens niet mopperen, dat Schagen het derde kwar t.er van de wedstrijd geen doelpunten maakteHet Beverwijk doel werd i-n die periode belegerd en een stort vloed vanaanvallen bleef slechts zon der resultaat omdat men niet gelukkig was met schieten. Diverse keren ging de bal rakelings over of naast en er was dan sprake van goede schoten. Wie gedacht had, dat Schagen na c'.e tthee dit felle aanvalsspel zou blij ven spelen (een gelijk spel immers was reeds funest) was er naast. Beverwijk begon direct met een fris spelletje, dat de Schager achterhoede zwaar op de maag lag. Met lange pas ses over de vleugels, met scherpe Cross passes door het midden trokken steeds maar weer de roodbroeken op Slikker af, die zich echter uitstekend weerde een ongetwijfeld nog niet voor de voet halsport verloren is. Grootes, Molenaar en De Wit bleven echter meester van het terrein en de enkele open aanvallen van de geel zwarten waren gevaarlijk Door een eigen 20 zege in Wor- merveer op QSC en een (onverwach tel 21 nederlaag van Zaandijk in Weesp heeft HRC wéér de leiding. Als men echter de stand beziet, dan is het duidelijk, dat er nog veel kan gebeuren: HRC Zaandijk Rapiditas QSC 3 2 0 1 8-5 4 3 1114-33 3 1115-83 3 0 2 1 1-3 2 RKAFC is de voorsprong van vier punten kwijt, maar Schagen heeft de kans niet gepakt! Grashoppers stond met rust met 01 achter (doelpunt van Tijm), maar de Hoogwouders wa ren na de hervatting duidelijk in de meerderheid. Mulder maakte gelijk en in de laatste seconden voltrok Rui ter het vonnis aan de Alkmaarders. (21). Schagen verloordat kan men elders lezenmet 01 en degra deert. RKAFC ontmoet de Schagers nog in Alkmaar, Grashoppers gaat nog naar Beverwijk. Beverwijk Grashoppers RKAFC Schagen 5 3 0 2 12-8 6 5 3 0 2 9-7 6 5 3 0 2 5-7 6 5 1 0 4 2-6 2 In de andere groep klopte CSV Succes met 50 en won OFC van ADO met 3—2. Gaf allemaal niets meer, maar er kwam een eindstand. CSV OFC Succes ADO 6 5 0 1 12-6 10 6 3 12 12-6 7 6 1 2 3 8-16 4 6 114 12-16 3 Koedijk heeft zich door een 2—1 zege op Schoorl fraaie kansen verwor ven. Met rust leidden de Koedijkers met 20 door doelpunten van De Graaf en Hartog, daarna scoorde ech ter Schoorl legen. De stand: Koedijk Schoorl N. Niedorp 2 2 0 0 5-3*4 2 10 15-3' 2 0 0 2 3-7 f In de andere groep greep Berdos de strohalm vast en bezorgde Blok kers een 21 nederlaag. Blokkers moet ®chter van Andijk (uit) win nen om het kansje van de Berge- naren te realiserenvia beslissings wedstrijden! We zien het er niet van komen: Andijk Berdos Blokkers 3 1 2 0 4-3 4 4 12 15-54 3 0 2 1 3-4 2 BEKERFINALE TUSSEN PSV EN HAARLEM In de halve eindstrijd voor de Ned Voetbalbeker zijn de 2e klassers uil- geschakeld. PSV won met 21 van Excelsior en Haarlem met dezelfde cijfers van DHC Finale: PSVHaar lem. schrijvende lezers Mag ik als voorzitter van de commis s!e voor het stichten van een zuurkool fjb*-;'k even een paar opmerkingen ma naar aanleiding van uw artikel Zuurkoolperikelen. U schrijft: „Men zou een \ereniging willen stichten waar alle nïet Lij een bepaade confessionele land bouworganisatie aangesloten tuinders '.kl van zouden kunnen worden." Wat hier irt d ze keurig opgebouwde zin staat, is a' wel Keel erg en als de commissie een ctrgelijke vereniging zou stichten, zouden wij ons in een klap onsterfelijk beroemd of belachelijk maken. Wij wa ren de eerste coöperatie in Nederland die zo.i bepalen dat een bepaalde groep niet zou worden toegelaten. U moet een cergelijke start niet van ons ver wachten, de bedoeling is, dat in de op cc richten coöperatie iedere witte kool verbouwer lid zal kunnen worden, on geacht richting of confessie. Of de fa briek er zal komen hangt voor het aller arootste deel van een ding af: de wil van de witte kooltelers. De rest, hoe belangrijk ook, is maar bijzaak. Wat betreft de houding van de heer Nijssen: Hij heeft alleen maar gewaarschuwd en gewezen op het gevaar dat door het nieuwe het bestaande en veelal goede •:i nevaar zou komen. De reden van zijn waarschuwing was een zeer optimistisch gesteld artikel over coop. zuurkoolfabricatie, gebloeid uit vn ietwat diep gedoopte journalistieke en. Ik meen het hierbij te moeten laten, ae zi ak is nog niet rijp genoeg om verder op door te gaan. Met dank! J. LONT Pz genoeg om er iets van te mogen ver wachten. Schoorl echter knalde een maal tegen de doelman op en een kans van Peetoom ging verloren omdat de overigens goed leidende scheidsrechte!; voor buitenspel floot. Sporadisch echter waren culke uitvallen, want op het mid denveld slaagde men er niet in de bal met flinke trappen naar de sprinters Schoorl, Peetoom en Kohnhorst te bren gen. Een kwartier voor tijd ontstond bet enige doelpunt een scherpe cor ner van rechts draaide ineens achter Slikker. En omdat Beverwijk iets in de meerderheid bleef cn Schagen niet aan forceren toekwam bleef het bij dit dure doelpunt, dat Schagen nu toch de fmitief 4e klasser maakte. Pretiig uurije Het initiatief van de heer Jaspers om een Zweeds zangkoor, dat op doorreis was van Groningen naar Haarlem en in Schagen de lunch ge bruikte, in de muziekluin te laten op treden, heeft een flink aantal Scha gers een heel prettig uurtje bezorgd! In de prachtige tuin zong het koor, waarvan de leden in keurige blauwe uniformen was gekleed, allereerst het Wilhelmus. De uitspraak en de zang waren zo voortreffelijk, dat de Zweden meteen aller harten had den gewonnen. Daarna werden nog een aantal Zweedse volksliedjes ten gehore gebracht en telkenmale kla terde een hartelijk applaus op. De liederen werden aangekondigd door Mcj. Aly Koning uit Haarlem, die de Zweedse taal perfect beheerst. Het a-capellakoor „Sangerkratzen" is afkomstig uit Stockholm en is een geheelonthouders-zangvereniging. Het ig op uitnodiging van de Ned. Bond van geheelonthouderszangver enigingen naar ons land gekomen om deel te nemen aan het concours t.g.v. het 60 jarig bestaan van „Poliehym- nia" uit Haarlem. Dit concours werd gisteravond gehouden. Zaterdagavond heeft het koor reeds te Groningen ge zongen en in Schagen werden enkele liederen uit het repertoire, dat in Groningen ten gehore werd gebracht gezongen. Hel zal ongetwijfeld opgevallen zijn, dat naast het koor de Zweedse vlag zo zorgvuldig werd gedragen. Deze vlag heeft het koor kort voor het vertrek uit Stockholm uit han den van de Zweedse koning Gustaaf ontvangen. Ook de grote bus, waar mee het koor reist, was voorzien van Zweedse vlaggen. Na afloop van het concert werden ^•»or burgemeester Wognum hartelij dankwoorden gesproken. De heer «Vognum sprak de wens uit, dat, wan neer "t koor nogmaals naar ons land komt, Schagen niet vergeten zal wor den en overhandigde de dirigent, de heer Gabriël Gravier, een herinne ring aan Schagen. Op zijn beurt sprak een der leden van het koor *t publiek toe. Hij vertelde o.a. dat men wel veel in de Scandinavische lan den had gereist, doch nog nooit zo ver van huis was geweest. Niettemin voelde iedereen zich in ons land di- De Baars hield eerste clubwedstrijd De cersle clubwedstrijd van „De Baars" in het nieuwe seizoen is, wat betreft de vangst, geen groot succes geworden. In hel prachtige eigen vis wal er tussen Tolke en Schagerwaard werd door 47 leden vijfmaal 'n half uur gevist met een vangst van slechts 114 baarsjes. Slechts enkele daarvan waren groot genoeg om door hoofdcontroleur De Boer gebakken te worden. Hij had echter nog meer. want er werden ook enkele witvis- sen gevangen, een flinke zeelt, enke le stevige palingen en een (te klein) snoekje. Ondanks de kleine vangst werd er geanimeerd gevist. De grootste baars (25 cm.) werd verschalkt door de heer C. de Moei, die naast een fraaie hengel ook met de beker naar huis ging. Het groot ste aantal was voor A. Brommer, die het laatste halfuur alle concurenten de loef afstak en met een vangst van 5 nog op 11 kwam. Derde werd Jb. Schram, 10 st., 4. S. Visser. 8 st. 5. A. Jonkman 7 st, 6, 7, en 8. D. Warde naar, W. Korshuizen en W. ter Heid' 5 st. 9 en 10 Jn. Bakker en C. Beets 4 st. Tenslotte waren er zeven vis sers met 3 st. Na loting werden de vier overgebleven prijzen gewonnen door H. Timmer, C. Bas, P. Bas en C. Pronk Besloten werd op Zondag 2 Juli een vrije wedstrijd te houden in het NoordholLands Kanaal. Hieraan kun nen ook niet-leden meedoen. Inleg geld f 1.opgave bij S. Visser en A. Brommer, resp. adressen Nieuwe Laagzijde en Lagedijk. Viscompetitie van „De Baars" Ir. de voorbije week werd de zwaar ste snoekbaars voor de onderlinge com pei'tie van De Baars gevangen door D Groen, gewicht 6 pond. De zwaarste Varner (4 pond) werd getoond door W Kershuizen ,die dus met Groen voorlo pig de leiding heeft. Jeugdige hengelaars maken we er op altent. dat hedenavond in De Posthoorn de oprichtingsvergadering van de jeugd afdeling van De Baars zal plaatsvinden. Er zal een lezing worden gehouden. Jongelui, die belangstelling hebben, zijn welkom; aanvang 8 uur. Administrateur van fraude verdacht NAAR ONS VAN DE ZIJDE DER VLEESKEURINGSDIENST word( mee gedeeld, is bü de laatste controle van de boeken gebleken, dat er in ern stige male fraude is gepleegd door d« voormalige administrateur van de «HensI, G. T. te Schagen. De politie stelt een nader onder zoek in. reet thuis en er was dankbaarheid voor de aandacht, waar-mee naar de zang was geluisterd. Bur-gemeester Wognum en wethouder Jaspers moch ten daarna een Zweedse rozet, waar in het symbool van de zangers was aangebracht, in ontvangst nemen en daarna ging het direct naar Hotel Igesz. Weinige ogenblikken later had iedereen weer een plaatsje in de bus gevonden en vertrok men naar Haar lem, hartelijk nagewuifd door vele inwoners van Schagen. Van graan tot brood De vrouwenbond van het NW be le ;de een avond in de Nijverheidssch. wa* de heer Meilema een lezing hield ovet het onderwerp „Van graan tot brecc". De heer v. d. Werve, hoofd van deze school opende deze avond met een woord van welkom tot de aan wezigen. Na rog enige discussie werd het woord gegeven aan de heer Mollema. De_e leraar aan de Nijverheidsschool gaf ten duidelijke uiteenzetting over 't groeiproces van de tarwe en graankor iris en het verwerken daarvan tot Lrood. Tijdens de lezing werden er verschillen de vragen gesteld die de spreker met een toelichtte. In de pauze werd er thee geschonken en een koekje gepresenterd, die door de joncens zelf gebakken waren. Na de pauze was er nog gelegenheid tl; vragenstellen, waarvan door een drietal aanwezigen dankbaar gebruik werd gemaakt. Ook hierop gaf de spre ker ten duidelijke uiteenzetting, zodat deze avond met een hartelijk woord van dank aan dhr. v. d. Werve en Molle ma *erd besloten, na nog een rondgang door ne school gtmaak; te hebben, wat door allen zeer op prijs werd gesteld. Collecte reclassering In vele plaatsen in onze omgeving wo-dt in de week van 12—17 Juni een collecte gehouden voor de reclassering. We herinneren aar» het artikel dat wij dnaiover in een va nonze vorige nura me«s van vorige week plaatsten. Een cvekking ora aan -deze collecte met milde hand te geven is zeker wel over bcdig Als de collectrices of collectanten aan uw deur kloppen, denkt dan aan de or'slagen gevangenen. Zij moeten weer ip de maatschappii worden voortgeho! pen. Zij komen teruq M«*t het troepentransportschip Grooté Beer. d3t vermoedelijk 19 Juni te Am sterdam zal arriveren, komen o.a. de volctnde personen mee: J A Dekker, Broek op Langend!jk A VVallaart, Heiloo A. Folkers, Wieringen Tli. C. Groot. Opmeer G J W Westerveldt Opmeer A Hazevoet, Alkmaar A Laan. Heiloo G R Rosemuller. Bergen J Wiersma. Schagen H Koot. Alkmaar D Hart. Bergen H W de Ruiter. Alkmaar F P Snijders. Alkmaar >e volgende personen zijn op weg na.T huis met de General Mc Rae, wel kp vermoedelijk 25 Juni in Rotterdam aan zal komen: C Kooy, Sint Pancras W v d Laan, Kolhorn C Jonker, Breezand J J Kloosterman. Breezand K Wispelwey, Wieringerwaard Th C Bakkum, Alkmaar M J Davidson, Heerhugowaard C J Faas, Julianadorp A W Kramer,. A'kmaar W P Muller, Middenmeer H J Stoffers, Heiloo J S'rijder, Alkmaar H Timmer, Anna Paulowna C P Vader, Warm enb ui zen C G Entes, Kalverdijk P Groen, Alkmaar L K'aver, Oudkarspel H 'vVestrik, Alkmaar P J Groen. Nieuwe Niedarp K Groot, Egmond a d. Hoef H'mmelreich, Alkmaar A J M Jelierse, Breezand J C Raven, Schagen. DWV en Emma zijn 1e klasser Emma heeft de beslissingswedstrijd tegen Neptunus met 2—1 gewonnen en promoveert dus naar de le klas seeen omgeving, die de Dordtena ren niet onvertrouwd is. DWV slaag de er in een 30 achterstand in le lopen en won tenslotte met 53 van Zeeburgia. Waarmee „The Whites" naar de 2e klasse verhuizen en de Nieuwendammers (eindelijk) het do rado bereikten. Door deze resultaten heeft geen enkele van de le klassers zich weten te handhavenZeeburgia, Neptunus, Quick, Friesland, Kerkra de en Juliana werden stuk voor stuk gewipt!

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2