Jkmaaftfei' N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Boos op tante: neef stak haar huis uit wraak in brand Aan onze abonnee's en adverteerders België trekt - zwervende jeugd vormt grensprobleem de Telex tikt... Planpolitiek ZESDE JAARGANG NUMMER 34 VRIJDAG 16 JUNI 1950 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet Advertenties 14 et. p. mm., familieberichten 18 cent Bü contract aanzienlijke korting Verantw. iedacteur: J. v. Zoonen Bureau, Postbus 59, Alkmaar West Duitse Bondsdag besloot tot toetreding Raad van Europa De Westdoltse Bondsdag heeft Dins dag het wetsontwerp tot toetreding tot de raad van Enropa in de eerste lezing aangenomen. De Bondsdag keurde met handop steken de verwijzing van het wets ontwerp naar de commissie goed. De sociaal-democraten, communisten, ie den van de llnks-kath. centrumpartij en twee uiterstrochtsc afgevaardigden stemden tegen. De eindstemming over het ontwerp is vastgesteld op Don derdag. Daar de bondsraad (senaat) het reeds heeft goedgekeurd, zal het na aanvaarding door de bondsdag door president Heuss worden ondertekend en wet worden. Met verwacht, dat de regering Doa derdag een grote meerderheid voor de toetreding zal krijgen. Bij de opening van een debat van zes uur verklaarde kanselier Adenau er te hopen, dat het plan-Schuman alle psychologische barrières tussen Frankrijk en Duitsland zou slechten en een tijdperk van vreedzame betrek kingen zon inluiden. Jeugdige dieven gepakt te Apeldoorn 'Een inbraak in de nacht van Zon dag op Maandag gepleegd in het ma- nufacturenmagazijn ,.De Duif" in de Hoofdstraat te Apeldoorn heeft <je recherche op het spoor gebracht van eer bende jeugdige dieven en helers, die zeker een t ental inbraken, in d? laatste maand in Apeldoorn gepleegd op haar kerfstok heeft. Het waren vooral winkels en woningen, die het doelwit vormden en waaruit de meest uiteenlopende voorwerpen, van lip penstiften tot kostbare electrische in strumenten, werden gestolen. Dodelijk ongeval met jachtgeweer Te Berkel-Enschot is Din6dag de heer J. Nachtzaam uit Den Dungen (Nr. Br.) die daar als rijkspolitieman gedetacheerd was, het slachtoffer ge worden van een noodlottig ongeluk. De heer Nachtzaam was in de tuin van een villa aan de Bosscheweg met een jachtgeweer aan het kraaien schieten. Plotseling hoorde men een schot en een gil. Omwonenden vonden de politieman stervende. Uit het on derzoek bleek, dat het slachtoffer met het geweer In de hand door het struikgewas was gedrongen, waarbij een schot is afgegaan, dat hem via een arm in de borst heeft getroffen. 73-jarige lichtte de Ned. Bank op In hoger beroep heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, opnieuw 3 maanden ge- eist tegen de 73-jarige Amsterdam mer Metz, aan wie ten laste wordt gelegd, dat hij op listige wijze de Ne derlandse bank voor f1000 heeft op gelicht. De verdachte ontkende iede re schuld. De verdediger vroeg vfij- spraak. Beulen uit Ravensbrueck terechtgesteld De voormalige bevelhebber van het concentratiekamp Ravensbrueck, Fritz Suhr en het hoofd van de ar beidsdienst van het kamp. Hans Pflaum zijn Maandag door een Frans vuurpeleton terechtgesteld. Ze waren schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden en deswege door 'n Frans gerechtshof ter dood veroor deeld. Een Duitse strafrechtbank te Muenchen heeft de 32-jarige Karl Splel mann, die tijdens de oorlog in het cou cnetratiekamp te Theresienstadt ver bleef, veroordeeld tot 4.5 jaar dwang, arbeid wegens het mishandelen van kampgenoten, van wie sommigen ora het leven kwamen. Uit een statistisch onderzoek is gebleken, dat in Engeland 650 mll- lioen pond sterling aan wedden wordt uitgegeven, dat Is ongeveer de helft van hetgeen per jaar aan inkomsten belasting wordt betaald. Volgens radio Tokio heeft de eer ate walvis, die sinds 22 jaar de baai van Tokio is binnengekomen, 1 vis ser gedood en 7 gewond met een slag van zijn staart. regen oF SKunneschSjn Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Meest matige wind tussen Zuid West en West. Weinig veran deriig in temperatuur. Hij kapittelde de leider der sociaal democratische fractie, Schumacher, omdat hij de regering ervan had be schuldigd, dat zij het fascisme in Duitsland stimuleerde. Odenauer zei de, dat Schumacher eraan moest den ken. dat dergelijke opmerkingen in het buitenland een effect als van dy namiet sorteren. Drie jaar voor notaris De Haagse notaris Kraft werd gis ter door de Haagse rechtbank veroor deeld, tot 3 jaar gevangenisstraf, terzake van ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer 60.000 gulden. Hij heeft, blijkens het ttgen hem ingestelde onderzoek en zijn bekente nis ter zitting van de rechtbank, gel den van zijn cliënten voor zichzelf ge bruikt. Voor de Amsterdamse Arrondisse- mentsre'Jithank vertelde gistermor gen de 20-jarige lederbewerker Bran don uit Amsterdam, dat hij In Janu ari door wraakgevoelens gedreven de woning van zijn tante In brand hnd gestoken. Deswege eiste de officier 2.5 Jaar tegen hem, door te brengen In een jeugdgevangenis. De officier voegde daaraan toe, dat het aan het gedrag van verdachte zelf tijdens de ze gevangenschap zoo liggen, of hij de geheel straf zou moeten ondergaau dan wel eerder In vrijheid zon wor den gesteld. De verdediger achtte het niet raad zaam de jongen, die het grootste deel van ztjn leven reeds in kindertehui zen heeft moeten door brengen, aan gezien zijn moeder (een vader had hij niet) uit de ouderlijke macht werd ontzet, toen hij drie jaar oud was, op nieuw van zijn vrijheid te beroven. Verdachte heeft reeds geruime tijd in voorarrest doorgebracht. Daarom vroeg pleiter de rechtbank te vol staan met een straf gelijk aan het voorarrest en hem ouder toezicht te stellen van de reclassering. Verdachte zelf zelde, dat hü gaarne de gelegen heid wilde krijgen te gaan varen. Ter zitting bleek, dat de jongen ge ruime tijd bij zijn tante heeft ga- Pools qezant omgekomen Naar wij vernemen zou de Poolse gezant in Den Haag. de heer K. Pms zinsky, hij een ongeval in Duitsland zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde in de omge ving van Dusseldorp. Het Poolse consulaat-generaal te Frankfort deelt mede. dat Pruszinn- kl te Rynem op 120 km ten noordoos ten van Dusseldorp met zijn auto op een Duitse vrachtwagen reed en daar bij om het leven kwam. De heer Pruszinsky kwam op 14 Augustus 1948 als gezant in ons land Op 29 Augstus bood hij zijn geloofs brieven aan. Hij is journalist geweest en heeft letterkundig werk gedaan. In Neder land toonde hij zijn culturele belang stelling door in de legatie verschillen de culturele manifestaties te orga niseren o.a. op het gebied van film en muziek. woond. met wie hij bijna constant ru zie had. Hij liep tenslotte het huls uit en keerde op de bewuste dag te rug om zijn kleren te halen. Maar bo vendien had hij een mes bij zich ge stoken. Zijn tante was echter niet thuis, daar op stak hij in een kamer enkele kussens en wat afval ip brand en verliet daarop ijlings het huis. Daar de brandweer tijdig ingreep, bleef de schade beperkt. In een psy chiatrisch rapport stond, dat ver dachten geen misdadigerstype Is. maar eerder het slachtoffer is .ge worden van de omstandigheden. Nira mer had hij In zijn jonge leven enigo genegenheid of liefde ondervonden. De jongen had volgens dit rapport een openhartig karakter maar moest licht verminderd toerekeningsvat baar worden geacht. Kci-ng Leopold en zijn echtgenote zijn cocr de Paus in particuliere audiëntie "ntvangen. De Koning en prinses de Rcthv bij het verlaten van het VaUcaan Sukarno: „Kwestie Nieuw Guinea moet voor 1 Jan. 1951 geregeld" Op weg van Djogjakarta naar Bali stond president Sukarno tijdens een oponthoud op het vliegveld van Sura- baja de pers te woord. Op de vraag, waarom hij geen aanspraken laat gel den op geheel Nieuw Guinea. ant woordde hij, dat dit niet wordt ge daan. omdat oostelijk Nieuw-Guinea Australische is. Wij willen uitsluitend Nederlands- Nieuw-Guinea bij Indonesië voegen en wel voor 1 Januari van het vol gend jaar. In antwoord op een desbe treffende vraag deelde de president mede, dat het onderzoek naar de ge dragingen van sultan Hamid voltooid is Het wachten is op de berechting. Spoken bij Charleroi Wittebroodsweken wredelijk door geesten gestoord De nachtmst van een Jong Belgisch paar dat de wittebroodsweken te Brac qnegnies bij Charleroi doorbrengt, wordt gestoord door geestverschijnin gen. De brnld, de 20-jarige Maria de Bonverlet klaagt, dat haar nachtge waad kapot getrokken wordt door 'n geest met een haartooi als mist in- gnette, ogen als theeschoteltjes, een haviksneus en een bochel. Haar 22» jarlge echtgenote Hector verklaarde: „Ik transpireer aan een stok en moet drie maal per nacht een andere py jama aantrekken". Ook anderen ver klaren de geest te hebben gezien. „Ik zag hoe de schaduw van een mense lijk wezen dicht hij de denr van do slaapkamer en een hoofd boven op «1e kleerkast in het voorvertrek", ver telt tante Gflda De priester van het dorp bracht 'n nacht hi het spookhuis door om het raadsel op te lossen, maar zei de vol gende morgen: ,.Ik werd door een onzichtbare hand gekrabd". Twee maal had hij het huis gezegend, maar tevergeefs. ..De geest loopt nog rond' verirl^nrde hij. Emlle Pnref. de P9» [jarige burgemeester van het mijn- Istadje, heeft de medewerking ver kregen van een groot deel der 9000 In woners voor een nachtelijke jacht op ,de geesten. Het „bezoekuur" der gees ten is van tien voor half één tot 4 uur volgens Hector. „Wanneer wij naar bed zijn gegaan worden wij bij de keel gegrepen en geslagen', verklaart de echtgenoot. Hij veronderstelt, dat iemand uit de buurt zwarte magnie toepast uit wraak voor een hem mo geluk gedaan onrecht of uit afgunst op hun geluk „Ik snak naar een rus tige wittebroodstijd", voegde hij er aan toe. Hierbij delen wij U mede, dat ons kantoor in Alkmaar, Ridderstraat hk. Oiidegracht per 15 Juni a s. wordt opgeheven. Correspondentie kan gericht worden aan onze administratie: Dagblad „De Vrije Alkmaarder" Postbus 59. ALKMAAR. Ook ons telefoonnummer 3971 komt hiermede te vervallen. Men wachte enkele dagen op nadere berichten. Stichting „De Vrije Alkmaardt mmm Moeilijk te controleren fraude ontdekt In Meppel 'Is proces-verhaal opge maakt. In een merkwaardige fraude zaak, welke misschien wel over het gehele land zal voorkomen, maar die tevens uiterst moeilijk is om te cou- troleren. De regeling immers van de kinder bijslag voor losse arbeiders is geba seerd op het vertrouwen, dat in de werkgevers gesteld wordt. Werkt ':i losse arbeider bij een werkgever dan dient deze dagen dagen te kruisen, waardoor de arbeider de kinderbij slag uitbetaald krijgt. Valt echter 'n losse arbeider gedurende enkele da gen in de steunregeling van socia'.e zaken, dan krijgt hij uitbetaling door deze Instantie. Omdat het erg moei lijk is losse arbeiders te krijgen, krui sen daarom werkgevers meer dagen aan dan er door een arbeider gewerkt zijn om hem gunstig te stemmen. Bo vendien krijgt dan over deze dagen de losse arbeider deze tegemoetkoming ook van sociale zaken uitbetaald. Hij krijgt dus dubbel betaald. Rustverstoorder in kerken veroordeeld Het Haagse gerechtshof veroordeel de gistermorgen de 45-jarige A. P. J. van D. uit Rotterdam tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar Van D. heeft hij de behandeling van deze zaak verklaard, dat er naar zijn mening in de Ned. Herv. kerk wan orde heerst, doordat, het vrije woord er niet meer v.ordt gegeven. Hij had deze menselijke wanorde door de or de Gods willen herstellen. De op dracht daartoe zei hij van God ontvan gen te hebben. Zijn wijze van hervor ming, het herhaaldelijk verstoren van godsdienstoefeningen bracht hem evenwel in botsing met de justi tie. In eerste instantie werd hij des wege door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot één dag gevangenis straf en tot ter beschikkingstelling van de regering. CONGRES VAN ZAKENVROUWEN Bijna 1800 zakenvrouwen van 19 verschillende landen zullen eind Juli in Londen bijeenkomen om het vijfde congres van de Internationale federa tie van Zakenvrouwen bij te wonen. De Britse regering zal op een specia le receptie op 31 Juli deze vrouwen verwelkomen, waarbij waarschijnlijk ook de Duchesse of Kent tegenwoor dig zal zijn. Bovendien valt hun «Ie eer te beurt de eerste vrouwelijke or ganisatie te zijn aan wie in de oude Londense Guildhall een banket zal worden aangeboden. De Siciliaanse bandiet Annibal Mornino. beter bekend als „Pepe". die talrijke misdaden en aanslagen op zijn geweten heeft is door de speciale strijdkrachten voor de bestrijding van het banditisme gearresteerd. De regering van Ecuador heeft be sloten diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen. In de laatste weken groeit aan ue Nedorlands-BeUische grens een pro bleem van morele pard. Vele Maas trichtse kinderen sommige nog in dr schoolplichtige leeftijd, proberen de grens over te komen om In de bossen en hHdrst'-eken over de grens in B.'l glsch Limburg en de kampen vertier •e zoeken. Ze kunnen niet alleen de grens over omdat ze geen papieren hebben. Daarom vragen ze aan vol- wn«s^«on. of die hei als hun kinde- rer iree de grens willen overnemen, hetgeen vaak wordt toegestaan. Maar eenmaal ove" de grens in België blij ver de kinderen soms een hele dag zonder toezicht rondzwerven, ver dwalen in de bossen en zijn blootge steld aan morele en lichamelijke ge varen. Een professor in de psychologie aan een Amerikaanse universiteit heeft een aantal duiven tafeltennis en pianospel geleerd. De pingpong'a fel is 60 bij 60 cm., doch heeft geen net. De duiven raken de bal met hun snavel. Soms gaat de bal drie of vier maal heen en weer. maar meestal blijft het bij een slag. Voor elke tref fer krijgen zij een beloning in voedsel Melodietjes worden gespeeld op een piano met zeventoetaen. Wanneer n duif de toetsen in een bepaalde volg orde aanslaat, krijg' zij een beloning oEen aantal Franse cabarettis- ten, die door de beroemde Mistinguet te in Rome ziji gebracht, zaten in il- nanciële moeilijkheden. Mistinquelte trachtte er wat op te vinden, organi seerde een weldadigheidsvoorstelling, waar zij haar beroemde benen ten toon spreiden, opdat de artisten van het geld konden reizen. De voorstel ling liep op niets uit. Mlstingquette en dus ook haar beneu, zijn -65 jaar oud. De moeite van het zien niet ni';sr waard oIn de omgeving van Zwolle heeft een stier zijn begeleider gedood oEen 54-jarige Rotter damse schipper wilde in de oorlog hu wen met een Duitse juffrouw in Karls ruhe, hoewel de papieren in orde waren, kreeg hij geen toestemming. Later maakte hij kennis met een 33- jarige Duitse juffer en door de vroe gei e papieren, ging de trouwpartij door. De zaak kwam echter uit. Pro ces-verbaal volgd - en de vrouw met kind gaan per enkele reis naar de Hei mat —oIn Oudetonge is een drie jarig meisje in een s'oot geraakt en verdronken. oIn Engeland is een helicop'ere neergestort, waardoor 3 inzittenden het leven verloren o— Bij het ongeluk met het Franse vlieg tuig, dat in de Perzische Golf neer stortte, zijn thans reeds 45 slachtof fers te betreuren. oOnlangs werd tijdens een voetbalwedstrijd tussan twee Vietnamese elftallen, de kee per van een der elftallen door de scheidsrechter var. het veld gestuurd omdat er, toen hij een uitval maakte, eeu pistool uit de zak van zijn sport- broekje viel. De protesterende kea- per zeide, dat hij do revolver bij zich had voor he: geval het publiek tot vil andelijke daden zou overgaan o Zonder dat zijn makkers het zagen, verdween een 18-jarige Haagse jon geman bij het zwemmen in de diepte en ve-dronk oEen Jordaans vliegtuig met aau boord een Brits pi loot cn vijf Arabieren, is door de Is raëlische luchtmacht gedwongen te landen oBij aardverschuivingen en overstromingen in Bengalen zijn 45 personen om het leven gekomen en 20 anderen gewond. o— In Bra zilië is een communistische samen zwering ontdekt. De leider is gear resteerd. oEen postbode uit Sit- tard werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, omdat hij zich bezondigd had aan diefstal van post stukken. Diever.poeder had men ge bruikt om de dader te ontmas,keren. o— Drie inwoners van het Franse plaatsje Vannes hebben aan de kust een vis gevangen, zoals er tot nu loe nog geen werd gezien. De vis heett geen schubben. doch wei een soort huid, die er r.ls zilververnis uitziet. Hij heeft geen staart, doch draagt aan zijn achterlijf een parelmoeren band, die dienst doet als diepteroer. Hij beweegt zich voort door middel van vleugeltjes. De Belgische politie moet dagelijks kinderen, die zonder geleide ronddwa len, naar Maastricht temg brengen. Om te voorkomen, dat dit euv«:l van jeugdbelerf verder om zich hem p-Mnpn. heeft de Nederlandse douane ter plaatse het toezicht op de kinderen, die de grens overgaan, ver scherpt. Men zal thans moeten bewij zen dat de kinderen, die in gezelschap van volwassenen zijn en de grens wil len passeren, inderdaad tot het &"■- zin behoren. Gaan helicopters ook naar vasteland? De passagiersdienst met helicopters die de British European Airways in Engeland reeds tussen Cardiff en Lt- verpool heeft opgezet, wordt in de toekomst uitgebreid met de aanschaf van 12-persoons helicopters met twee schroeven. De BEA prefereert dub- belmotorige helicopters aangezien bij een storing In één van de motoren altijd nog op de tweede kan worden teruggevallen. Van het gebruik vaa dergelijke helicopters hangt ook af van de passagiersverbinding tussen Engeland en her vasteland van Euro pa, waarvoor BEA ook plannen heeft. Hoewel de snelheid van helicopters minder groot is dan die van gewone vliegtuigen, heeft 'n dergelijke dienst het voordeel, dat passagiers vanuit het entrum van de stad vertrekken en ook weer in het centrum van de plaats van beslemming worden afge leverd. De soms zo langdurige reis naar en van het vliegveld wordt dus onnodig. HET JUBILEUM VAN HE NEH. HAMBON D IN 1951 Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Dambond zullen op Hemelvaartsdag 1951 te Amsterdam pr«»vinciale massakani- pen worden gehouden waaraan 1200 dammers zullen deelnemen. HET IS uitermate grappig om strijd gade te slaan die gevoerd wor in alle stilte, maar toch niet minder fel daarom, tussen de heren Stikker en Oud. De heer Oud heeft het van het begin af moeilijk kunnen verkrop pen, dat de heer Stikker het tot een ministerportefeuille heeft weten te brengen en het heeft er al geruime tijd de schijn van, dat hij hard hollen de bezig is, zich van de heer Stikker te verwijderen. Het is begonnen met de Indonesische kwestie. De heer Oud kon de heer Stikker die met zijn neus op de feiten werd geduwd en deze als nuchter zakenman onder ogen zag, niet. volgen. Twee weken geleden heeft de heer Oud in het Parlement een motie ingediend, ken nelijk medegericht tegen zijn parij- genoot. En hij heeft er van de zijde van de heer Stikker prompt 'n ant woord op gekregen, dat klinkt als een klok. Men herinnert zich, dat de Franse regering bij monde van de heer Schuman een plan heeft inge diend om de Franse en Duitse zware industrie onder gemeenschappelijk toe zicht te stellen. Het gevolg was, dat er klanken opgingen, om ook Enge land en de Beneluxlanden onder d«t plan te laten vallen. Degenen, die het goed menen met Europa, zagen in, dat samenwerking noodzakelijk is en spoe dig tot stand moet komen. En won derlijk genoeg kwam het verzet van Engelse Socialistische zijde. Men had juist van die kant meer begrip ver wacht. In Engeland rekent de Labour regering en vooral de partij was i die regering steunt, dat het voor de Engelse werkers te gevaarlijk zou kunnen zijn, haar industrie onder be heer te stellen van een krachtig con cern met sterke kapitalistische in vloeden .daar men dan geenszins ver zekerd is, dat de sociale politiek zo als de Engelse Labourpartij die wenst gerealiseerd zal worden. De gedach- tengang is verklaarbaar. Maar even verklaarbaar is het. dat degenen die Europese samenwerking willen, van oordeel zijn dat men me» die samenwerking niet kan wachten, tot in alle landen een socialistische meerderheid zal zijn verkregen. Zo is het o.m. ook met Nederland. Er is in ons land een sterke stroming, die in- ter Europees overleg en samengaan wil. Dat betekent niet, dat er in meer dei heid een socialistische stroming aanwezig is. Maar om nu toch iets definitiefs te bereiken, heeft onze re gering bij monde van minister Stik ker een plan opgesteld, waardoor aan 'do bezwaren van de Engelsen tege moet kan worden gekomen. Een plan, dat in vele landen een goede weer klank heeft gevonden. Een plan eeh ter. dat uitgaat van een bepaalde planmatige politiek. Een politiek die de heer Oud aan het rillen brengt. Wij verheugen ons niet in de moei lijkheden die ten gevolge van deze tegenstellingen tussen de twee belang rijkste figuren uit de WD ongetwij feld zullen ontslaan. Waar we ons wel over verheugen, dat is over de persoonlijkheid van de heer Stikkér, die de kracht weet op te brengen aan het reactionnaire streven van de vroe gere minister van financiën een balt toe te roepen. Ons land is niot ge baat met een partij, waarin uitslui tend hel conservatisme hoogtij viert. We wachten inmiddels niet spanning af welke richting uiteindelijk zege vierend uit de strijd zal komen, de voormalige PvdA. man Oud. die naar het conservatisme is afgedwaald of de voormalige conservatief Stikker die planpolitiek wil gaan voeren v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1