Gevarieerd program kon 700 toeschouwers bekoren! i Polderse ouden van dagen waren een dagje uit Juist.... Fa. HoltZ, Schag en School- en beroepskeuze een eis van deze tijd Rond de groene iafel Muziektuin 25 jaar Met een gevarieerd programma, .verzorgd door eer. aantal Schager verenl gingen ,is dan toch het 25 jarig bestaan van de Muziektuin gevierd. De weers omstandigheden waren wel niet helemaal ideaal, doch de dreigende regen be perkte zich gelukkig tot enkele druppels en op deze windstille avond was bet niet te koud om rustig naar zang en muziek te luisteren en naar ballet en gymnastiek te kijken We schatten het aantal bezoekers op ongeveer 700: rij hebben zonder twijtfel en prettige avond gehad. Jummer was, dat het keurige program ma niet iets vlotter werd afgewerkt. Dat was dan ook wel de reden, dat de in g-ote getale aanwezige jeugd af en tos rumoerig werd. Na de intocht van de Harmonie en een drietal nummers van het corps werd de opening verricht door bruge meester Wognum, die in enkele woor den de geschiedenis van de tuin de re vuc liet passeren. Voor de muziektuin op 21 Mei 1925 officieel In gebruik werd genomen was er heel wat strijd ge vocrd in de Schager gemeenschap Er waren n.1. pessimisten (zij meenden, dat Schagen voor een dergelijke gelegen beid te klein was) en optimisten, die het regendeel beweerden. De tuin kwam er de initiatiefnemer, de heer Joh. Govers Dz. (toen voorzitter van de Har mf rekapel), gesteund door een ijverige en doortastende muziektuincommissie het gemeentebestuur wonnen het pleit. In eerste instantie kregen de optimisten ■gelijk: er was steeds grote belangstel llng voor wat er in de tuin gebeurde, maar na enkele jaren sloeg de balans In de andere richting over. De animo ka de Terecht echter merkte de burgemeester In zijn rede op. dat Schagen trots op en dankbaar mag zijn voor het bezit van dit prachtige stukje natuurschoon. Hoevelen zullen hier in de loop der laren niet zeer prettige uren hebben doorgebracht? Thans heeft een nieuwe muziektuincommissie de schouders on der tet werk gezet. Ge poogd zal wor den de oorspronkelijke bestemmng door samenwerking o pbrede basis te verwer Kil'en en namens het gemeentebestuur beloofde d® heer Wognum alle mede werl ing. GYMNASTIEK De damesafdeling van Lycurgus had buitengewoon ved succes met de uit Voering van de KNGV bondsoefening 1950, welke over enkele dagen op de Olympische Dag in Amsterdam zal Worden uitgevoerd. Op de prachtige grasmat in deze idyllische omgeving kwam deze rhythmische oefening met knotsen ook wel bijzonder goed tot xljn recht! De herenafdeling van onze oudste sportvereniging maakte met een nummer pavdspringen eveneens een beste beurt Te.kens werden de prestaUcs beloond mei een hartelijk applausje. ZANG Gezongen werd er deze avond door de zangverenigingen De Lofstem en Eu phonia. Van de eerste vereniging (diri gent dhr. J L H J Westenberg) maakte vooral het Ave Maria van Arcadelt die pe indruk, waarbij de twee andere He deren in het niet vielen. Bovendien was teen de ..begeleiding' van n bromfiets wel heel erg hinderlijk. Euphonia" onder leiding van dhr. Prarger zong eveneens een drietal lie In de kermisweelc Gecostumeerde voetbalwedstrijd Naast diverse toneeluitvoeringen e. d. tal in de kermisweek nog een gebeurte ttts i. =-.ats vinden welke ongetwijfeld vele borderden Schaginezen naar het voet balveid aan de Loet zal doen gaan- Op Maandag 19 Juni a.s. des avonds half acht is er n.1. een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen Schagens Har moniekapel en de Woensdagavondkegel Club „Gooi Geen Poedels'. in de beide elftallen staan diverse bekende Schag«r mensen opgesteld, die ons die avond zeer zeker menigmaal hartelijk zullen doen lachen. De samenstelling van het Harmonieus elftal is, behouden een kleine wijziging als volgt: de heren P Tolle, G Modder. Fr Koning, Peter Koning. J Sieuwerts Jr en J Sieuwerts Sr., B Koburg, R Rus S K de Jongh, J Ferwerda en P de Nijs De juiste opstelling van het elftal Gooi Geen Poedels luidt: Dorrepaal A Fielmich C D Schmalz W Evers Veearts Dekker dr de Boer Dr A J Koning W Elema C Rol Nots. de Boer A C Smit (gem w.) Begeleider: R Brugman Geestrijke verzorger: J H Schene Sr. Reserves: Chr. Dekker en M Tuinman Grer'.rechters: D. Brouwer (oud hoofd oschool en B. Roep. De entree voor de Interessante wedstrijd bedraagt f 0,25 en voor kinderen 10 c De opbrengst wordt afgestaan aan het Prins Bemhard Fonds, het ons allen be kende fonds dat voor jeugdverenigingen Ion* e1 verenigingen e. d. van zon groot be'a. g is. Laat niemand verzuimen deze wedstrijd t* gaan zlent deren. We hadden deze in de afge lopen winter al eens gehoord tijdens een zaaluitvoering .maar nu vonden we ze nog beter tot hun recht komen. Wat klonk de melodieuze zang uit „.Zigeu ner'eben' van Schumacn prachtig door de sulle avond. EN MUZIEK Zang klinkt in onze muziektuin be ter dan muziek... De „Harmonie' had overigens veel succes met een viertal vro'ijke marsen, maar het onmelodieuze nummer,, Hulde aan de arbeid' van Beaumez, waarmee men in Wijdenes 'n le prijs verwierf, maakte in het geheel geen indruk. Beter ging het tegen het einde van de avond met de ouverture „Ce ialis', doch velen hebben dit niet meer gehoord omdat na het optreden van „Euphonia' het grootste deel van het Publiek verdween. Medewerking werd ook nog verleend door de balletgroep van Calderon piet de Poppendans, welke destijds zoveel suces had. Nu kwam het ballet veel minder tot zijn recht en werd het on danks uiterste zorg van de dames min of meer een teleurstelling. Waaruit ge 1- erd kan worden, dat de muziekhall als toneel totaal ongeschikt is. Deze avond mag voor de muziektuin zouun ssie een aanwijzing zijn, dat een g®* arieerd programma meer trekt dan alleen muziek of zang. In dit opzicht is er zeker iets goeds te bereiken en wanneer daarmee de belangstelling voor „de mooiste plek van Schagen' gestj muleerd kan worden, dan is er heel veel gewonnen! Apolio Breezand Paniek in het Warenhuis Dit weekeind presenteert Apollo een dolkomische film met de beroemde Marx Brotuers. Zij spelen deze keer voor de lect'ves, die de taak krijgen de erfge name van een groot warenhuis te be schermen. Het behoeft geen verwonde rir.g te wekken, dat zij de meest dwaze dingt n uithalen. Een film, die zelfs de 'grootste Nurks kan doen lachen Moderne slagerij geopend In het gebouw van de vroegere melk richting ESMI in de Oudeslotstraat beeft de heer D. Kokkelkoren gister zijn nieuwe slagerij geopend. Zelden zal een bestaand gebouw zo geschikt zijn om er een slagerij in te vestigen dan juist dit en het is dan ook geen wonder dat de heer Kokkelkoren vol trots ons zijn nieuwe bedrijf l l't ziern Alles is wat gemoderniseerd en Sn d-* winkel vallen vooral de keurige be tegehng (van de fa. Keuris) en de ver chrnomde werktuigen op. De fa. Schaafs ma zorgde hier voor prachtige verlich ting en nu de heer Kokkelkoren door vre-.den en kennissen volop in de bloe men was gezet, maakte het geheel een wc! bijzonder fraaie indruk. Met de trots van de vakman heeft de fcer Kokkelkoren ons ook zijn slacht plaats laten zien Een grote, naar de cis-n van deze 'tijd ingerichte ruimte roet daarbij een grote kelder. Hier was vroeger alles reeds van tegels voorzien en Ion worden volstaan met bet plaat sen van de nodig werktuigen en het aar brengen van stalen balken, waar langs de geslachte dieren kunnen wor den vervoerd. De heer B. van der Ho ven heeft dit werk geleverd. De heer Kckkeltoren heeft veel moeten ploete ren r® alles zo goed voor elkander te krijgen, maar hij heeft eer van zijn weik; we moeten ons al sterk vergissen w?reer hij het zijn klanten üiet *en volle naar de zin zal maken! W. Rezelman kampioen van B.I.O. De heer Wl Rezelman is kampioen geworden van de biljartclub BIO (Bij Inspanning Ontspanning), welke c2uh haar avonden houdt in café t Vosje. Na het beëindigen van de competitie bleek een barragepartij nodig te zijn tussen hem en J de Graaf, welke door Rezelman werd gewonnen. De einduit s'.ag iuidt: W. Rerelmaa 10 2 16 J. de Graaf 10 3 14 J. Bakker 9 3 12 G Tromp 9 3 12 P. Stam 9 5 8 H. de Jong 9 5 8 J Schouten 9 6 6 D Bakker 9 7 4 O. de Graaf 9 7 4 P. Lrantenaar 9 7 De cijfers betekenen achtereenvolgens gespeelde partijen, verloren partijen en matchpunten. P?ze hoogtijdag voor de ouden van dagen uit Anna Paulowna was weder om "Hogelijk gemaakt door de commissie Rijtoer ouden van dagen: het dagelijks bestuur van de commissie, de heren P. Harder, A. van Zandwijk Rz. en J. de Schipper heeft bergen w*erk moeten ver ztten cm deze rijtoer mogelijk te maken Om des morgens kwart over acht ver trok de lange file van 76 personenau tu's en 2 autobussen vanaf de Kleine Sluis om daarna de volgende route te v:. gen: Ewijcksluls. VViering'meer Lam n tschaag Abbekerk Twisk, Mid woud, Wognum, Nibbixwoud naar Hoom waar voor de eerste maal de koffie werd gebruikt Vanaf Hoorn ging de tocht via Berkhout, Rustenburg en Avcnhorn naar Alkmaar waar de oud les c«: thaald werden op een bordje soep broodjes en koffie. Van Alkmaar ging liet over Heiloo, Limmen en Eginond naar Bergen waar voor de derde maal werd opgestoken en men keerde tenslot te over Schoor! en verder lang de duin kant via de Kooy en Breezand naar Vee> burg terug, waar de stoet 's avonds om plm. half acht in Veerburg arriveer de Opnieuw hadden de diverse dames handen vol werk om de volle zaal met te- reden bejaarde reizigers alsmede allen die a-n deze tocht hadden meegewerkt tot .riot nog eens extra te verwennen. Toen de gebakjes, de koffie en de broodjes waren rondgedeeld, beklom de voorzitter \>n de commissie, de heer P. Harder het to.Vïel om zijn dank te be tuigen a3n allen die door daadwerke Iijke steun deze feestdag voor de Po! cierse oudjes mogelijk hadden gemaakt De beer Harder had allen in Alkmaar verwelkomd, zijn ahcheidswoord voor deze dag was tevens een dankwoord aan deze reizigers boven 65 jaar, die de commissie in de gelegenheid hadden ge steld, hen een genoeglijke dag te be zorgen, tevens richtte spreker zich tot de intekenaars op de destijds aange boden lijsten .zonder wiens geldelijke sttun deze rit niet mogelijk geweest ware. tot de bezitters van de auto's, die spontaan hun wagen ter beschik kiRg hadden gesteld en een arbeidsdag hadden geofferd tot dc dames, die de lijsten hadden aangeboden. Dokter Vee tiis en zijn vrouw hadden volgens spr. een makkelijke dag gehad evenals de heer K .de Boer. die met zijn montage wagen de tocht had meegemaakt, doch z:j verdienden daarom niet minder de er kenteijkheid van organisatoren en rei zigers. De plaatselijke politie en leden •an het corps verkeerspolitie, die resp, bij bet vertrek en aankomst hadden gezorgd voor een prima verloop van dé rijtoer, terwijl tenslotte de muziekver enig'rg Concordia en de zaalhouder, de heer Harder werden betrokken. Mr. Jonker in zijn kwaliteit van wethouder sprak er namens het gemeentebestuur toer zonder ongelukken was verlopen, en sprak woorden van lof, t.o.v. de commissie rijtoer Ouden van Dagen, over deze prettige dag. De heer H Jon ker Sr., dankte tenslotte namens de medereizigers en speciaal namens de heer J. C. Geerligs, die in vorige ge va'len het dankwoord utsprak, doch voor deze gelegenheid verhinderd was, de comm. voor de prettige dag en no digd® allen uit om met een applausje de~e dank kracht bij te zetten. Velé oud'es bleven daarna nog geruime tijd gCzdlig bijeen. NIP,UWE NIEDORP Jeugd hengelde De eerste wedstrijd voor de adsp. afd. der visclub de Niedorpen is uitstekend fes'dagd. De baarsjes tussen de Rijd en Bullebrug werden al vroeg in hun Zon cac.:rust gestoord. Na spannende strijd vas het eindresultaat: le prijs Tristan Kcmen met 4 baarsen .tevens grootste baars van 19.5 cm., 2e prijs Piet Heye 2 jt.-.ks: 4 prijs Cees de Boer 1 baars Een twaalftal hengelaars bonden de strijd aan. In de Rijd wordt druk gezwommen Sinds de opening op de frisse 2e Pink ste-dag is er, dank zij het uitstekende weer, druk gebruik gemaakt van de zwemyelegenheid bij de Rijd. De zwemvereniging zal er wel geen spijt van hebben de heer Immers als badmeester te hebben aangesteld. Niet aiieen heeft de heer Immers het toezicht »vcr het zwembad wat hoog nodig is, doch cok geeft hij zwemonderwijs. Aan 25 leerlingen brengt hij de eerste zwem beginselen bij. Zwemmen is een gezonde sport, nog te vee' Nederlanders zijn de kunst niet machtig. Ouders laat het uw kinderen dus vroegtijdig leren. Voor 'n matig lesgeld leren zij een sport waar van ze hun gehele les-en voordeel van hebben. Het aantal leden v-an de Rijd g.iat met sprongen vooruit. /els voor U Grote sortering plastic en leder damestassen WINKEL GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. Janske Peet coro slaagde dezer dagen in Den Haag voor het staatsexamen onderwijzeres. Onze gelukwensen! DIRKSHORN Kind gered Toen Zondagmiddag de heer D. Nierop ir. zijn tuintje liep hoorde hij kinderge bui!. Cp zichzelf is dat niets bijzonders Toen het gehuil echter even later weer opklonk, vertrouwde hij het echter niet cn ging eens kijken bij de sloot naast zijn luis. Tot zijn grote schrik zag hij daar het tweejarig kind van de heer Ka*b voorover in de vieze moddersloot liggen. Zich niet om zijn Zondagse kle ren bekommerend, sprong de heer Nier op zonder aarzelen in de blubber en bij smaakte het genoegen het kind be houden op het droge te brengen. Groot was vanzefsprekend de vreug de en dankbaarheid der ouders, die uit waren en bij hun thuiskomst het nieuws vernamen. Een compliment aan hei eores van de heer Nierop is hier stellig op zijn plaats. OUDESLUIS GESLAAGD 9 van de 10 leerlingen der hoogste k'asstn der OLS alhier behaalden bij het verkeersexamen hun diploma. Dit was een mooi succes, wijl ze de eerste keer aan dit nuttige examen deelnamen. Ze zullen bij de uitreiking der diplo ma's vergast worden op de vertoning van ecu film. Daarnaast bedrijfspsychologie Wie schoolgaande kinderen heeft zal ongetwijfeld met ons van mening zijn, dat de eisen, die op de scholen gesteld worden heel anders zijn, dan 80 cn 40 jaar geleden. Het was in die tijd al heel wat heter gestéld met het onderwijs dan in de dagen, dat onze ouders hun sommen met lei eu griffel maakten. Het is thans zo, dat van leder kind verlangd wordt, dat liet. Iets leert. Hiervoor bestaan verschillende mogelijkheden, al naar ge lang het meisje of de jongen aanleg heeft. Yoor vele ouders schept dit moeilijkheden. Men zou zijn dochter of zoon wel deze of gene richting willen uitsturen, maar of liet de goede keus is? In vele gevallen werd advies ingewonnen van het hoofd der school, hetgeen gewoonlijk wel tot goede resultaten leidde, maar ook wel eens tot ver keerde. I Psychologen en opvoeders hebben liier veel over gedacht en men kwam lot de conclusie, dat voorlichting bij school een beroepskeuze een eis van de tijd is. De overheid heeft hierbij een taak te vervullen en zo is sinds kort tn Alkmaar een bureau geopend van de Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid in Noordholland, met een afdeling voor school en beroepskeuze en daarnaast een afd. voor bedrijfs psychologie. Sinds 1 Juni j.1. is als leider aan dit bnreau verbonden drs. P. E. Boeke, die de psychologische adviezen uitbrengt. Persconferentie In een Dinsdagmiddag te Alkmaar gehouden persconferentie werd door drs. Boeke. leider van het Psycho technisch bureau voor enige persver tegenwoordigers een uiteenzetting ge geven van het doel en de werkwijze van dit bureau. Hierbij was ook de directeur van het bureau de heer G. H. Hoytink tegenwoordig. Dit komt hier op neer: De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noordholland is lang zamerhand genoegzaam bekend ge worden door haar belangrijke werk in de Medisch Opvoedkundige Bu- reaux en de Voor- en Nazorg voor Geesteszieken .Thans heeft de Stich ting op nieuw een zeer belangrijke taak op haar schouders genomen door het in leven roepen van 2 nieuwe af delingen, t.w. die voor school- en be drijfspsychologie. liet is toch wel merkwaardig, dat in de gemeente Winkel, waar toch werke lijk gebrek is aan woningen, althans vck.de woningen, de gemeente het bouwvolume moet opgebruiken, omdat de particulieren van de financieringsre ge„ng geen gebruik wensen te maken. Dat kwam wel sterk naar voren in de laatste raadsvergadering waar de raad liet iesluit nam om B en W te machti gen, te trachten een dubbel woonhuis toegewezen te krijgen, te bouwen met flnancicringssteun.. Komt het .omdat de mensen geen ver trouwen hebben In deze financieringsre geling of is het omdat ze er volslagen cnlckend meer zijn? We geloven dat het e.'lebei is. Want het wil ons toch ïf er onwaarschijnlijk voorkomen, dat onder de dertig a veertig woningzoeken den die de gemeente Winkel op het ogennlik wellicht Dog heeft, er niemand te vh den zou zijn. die het benodigde bedrag niet bij elkaar zou kunnen krij gen. Want daardoor heeft men het vc-errechfc dat men het gebouwde huis zelf kan betrekken en met de wachtlijst niet te maken heeft. En dan vinden we het ong verwonder lijW. dat een zo grote coöperatieve Zui "elfnbriek. die toch ongetwijfeld ook met personeel zit, dat een woning dol graag zouden willen hebben, maar nog in iar,ge tijd niet aan de beurt is, de gelegenheid om te bouwen «iet met bei cie handen aangrijpt. We hebben wel de indruk.dat het geen probleem van Winkel alleen is. Men komt hef Jn meerdere gementen tegen. Dat wantrouwen is een nare zaak en we zouden belanghebbenden willen aanraden hun licht eens op te steken bi; mensen, die volgens de financierings veye'ing hebben gebouwd. Het grote punL de bouw van een n-euw tehuis voor ouden van dagen vermocht de tongen niet in beweging t® brengen. We hadden er iets meer van verwacht en met ons waarschijnlijk ic mensen die de publieke tribune be volkten. Feitelijk is er niets over ge zqd, want de opmerking van de heer Kor., dat B en W de zaak op de lan ge baan wilden schuiven,, sneed toch wel in het geheel geen hout. Dan von run wij de houding van de heer P Dekker in ieder geval heel wat sym path'iker ,to en hij met voorbijgaan van war er in een der vorige vergaderin gen was geschied, hulde aan B en W biarht voor hun arbeid. Na verloop van tijd en het kan wel sen heel lange tijd zijn. maar daar is het gemeentebestuur volkomen onschul diy aan, zal het probleem van de huis vesting van de ouden v. dagen in Win ke". dus daadwerkelijk aan de orde ko L'en. Vindt u het erg, als we vanaf deze plaats toch nog eens wijzen op wat er dour mogelijke gemeentelijke samenwer kiag tot stand kan komen? Onze stem zal wellicht die van een roepende in de woestijn zijn, maar er zijn al zovelen die vergeefs hebben geroepen, dat we liet er op wagen. Di rondvraag had bepaaldelijk een fae cai'.énluchtje Men vergeve ons de ver zuchting. dat het toch eigenlijk niet no dig is om de rondvraag voor dergelijke dingen te misbruiken. Als we b.v. de opmerking van de heer Blaauboer onder de mup nemen, dan geven we onmiddel lijk toe, dat dit niet onbelangrijk is. Mt.ir waarom daarmee gewacht tot er een openbare raadsvergadering is? Toch zcxer niet alleen om te demonstreren, dat men waakzaam is voor het belang va3 de gemeente» Een klein telefoontje met het gemeentebesuur gepleegd on m'adellijk na het constateren van het fel; is even doelreffend en het werkt sneller. Want nu duurt de stank, de vliegen en verder ongerief voort, tot het eindelijk in de raad „behandeld' 'is. En geldt eigenlijk hetzelfde niet voor de opmerking van de heer R. Dekker 'en zanzien van het ledigen van de beer put door gemeentepersoneel? Bereikt m»n niet veel meer, indien, men van 'e "oren bij de gemeentelijke autoritei ten informeert hoe de vork in de steel zit? En als dan blijkt dat de gemeente een mispas heeft gemaakt, dan is daar de openbare vergadering er om van leer te trekken. Dat is altijd prettiger dan zelf een terugtocht te moeten ma ken, gelijk we nu te zien krijgen bij de beschuldiging die aan het adres van B en W werd uitgesproken, als zouden ze d» raad opzettelijk passeren. Want daar bleef tenslotte niets van over. Het scheen ons toe. dat er een be pa tlde geprikKeldheid heerste en we hebbtn ons ernstig afgevraagd, of daar in dij geval reden voor was. We heb ben het zo op het eerste gezicht niet 1'ur.ï cn ontdekken. We zullen het maar op ickening van de rondvraag schrijven Die Is er immers Ook nog maar zo kort in Winkel. En men vergeve ons de ver gelijking. ook de koeien maken wel eens rare sprongen als z$. na een half jaar lang de vrijheid te hebben gemist, einde lijk weer in de vrije natuur kunnen rond dartelen. En alles in het openbaar? We zijn een minnaar van openbaarheid. Maar toch zijn er nu eenmaal zaken, die men beter bi" nenskamers kar, behandelen. In het V :i?.ng der gemeente, maar ook in het belang der betrokkenen. Dierentrouw Dezer dagen verliet de zoon V3n de heer Jac. Rooker te Obdam de ouder lij'-e woning wegens huwelijk, om zich ♦e Moerbeek als veehouder te vestigen. Nu had vader op de boerderij een z.g. witkopt koe, die steeds door de zoon verzorgd en gemolken werd. De koe bleek het vertrek van zijn goede wrrorger echter danig te betreuren, want op een goede dag nam het dier de ber.en op zoek naar zijn „baas". Van zelfsprekend slaagde het dier hierin niet al hu! het dan Ook al een afstand van vele kilometers afgelegd. De onrust is nu verdwenen, omdat vader Rooker wijselijk besloten heeft liet ticuwe beest in de weide bij de zoon te Moerbeek te plaatsen. De Brits-Italiaanse besprekingen over een nieuw handels- cu navigatie verdrag, die te Londen zijn gehouden, zijn verdaagd. Zij zullen volgend jaar te Rome worden hervat. —Als gevolg van zeer zware regenval zijn in Tokio 2244 huizen overstroomd In een district kwamen vier perso nen om het leven. Het verdient aanbeveling bij de aan vang van dit werk even in te gaan op de perspectieven die hier door de Stichting zijn geopend. Het komt he laas maar al te veel voor dat jonge mensen een school, opleiding of wek kring kiezen, die later geheel onge schikt voor hen blijkt te zijn. liet is dikwijls niet alleen een kwestie van verstand aiieen, of men deze of g?- ne school kan doorlopen, een bepaald beroep kan uitoefenen, een cursus kan volgen. Bij de geschiktheid voor een studie of een beroep speleu veelal zoveel factoren een rol dat het voor de leek soms onmogelijk is te beoor delen of iemand daarin zal slagen. Men ziet dan ook helaas maar al te vaak mislukkingen. Niet alleen ei sen deze dikwijls grote flnantiële of fers of kostbare jaren, doch ook voor de ontwikkeling van de mens kan zo'n mislukking soms zeer onaangename gevolgen hebben. In zeer veel gévallen kan een psy chologisch school- of beroepskeuze onderzoek hier uitkomst brengen. Op verantwoorde wetenschappelijke wijze gaat men hierbij na in welke richting de candidaat zich het best zal kunnen ontwikkelen, welke capaciteiten hij heeft, in welke school of welk be roep zijn persoonlijkheid zo goed mo gelijk tot zijn recht zal kunnen komen Een dergelijk onderzoek moet uitvoe rig en diepgaand zijn en zal dan ook meestal een gehele dag In beslag ne men. Wie komt er nu voor zo'n onder zoek in aanmerking, zal men vragen Hierop kan het antwoord eenvoudig zijn: Iedereen voor wie bovengenoem problemen bestaan, of voor wie de keuze moeilijk is. Hier kunnen wij denken aan ouders wier kinderen het Lager Onderwijs verlaten. Het is vaak moeilijk voor hen te beslissen welk beroep hun kind moet kiezen, of zij verder moeten leren en dan nog op welke school. Ook wanneer zich sehoolmoeilijkheden voordoen kan 'n psychologisch onderzoek vaak de weg naar verbetering of verandering van opleiding wijzen. Doch ook anderen kunnen om ad vies komen, wanneer zij in hun be roep geen bevrediging vinden of er ongeschikt voor bleken. Wanneer men twijfelt of een psy chologisch onderzoek iu een bepaald geval wel op zijn plaats is, dan kan men eerst eens naar het spreekuur gaan. In overleg met de psycholoog, met wie men het geval daar be spreekt. kan men dan tot een beslis sing komen. Wat de bedrijfspsychologische af deling betreft ligt de zaak iets an ders. Hier is het een bedrijf dat om advies kan komen vragen. In elk be drijf bestaan een groot aantal pro blemen van psychologische aard. net eerste en duidelijkste is wel "t kiezen van de beste sollicitant voor een bepaalde functie. Door middel van een psychologisch onderzoek van de candidaten wordt dan uitgemaakt wie daar voor het meest in aanmer king komt. Vaak hoort men de opmer king. dat dit een onjuiste methode is die van nadeel zou zijn voor de niet aangenomen candidaten. In werkelijk Ifeid kau men echter zeggen dat men het prettigst werkt op een plaats waar men het meest voor geschikt is en daar ook het beste werk levei;t. Mocht men voor één functie zijn af gewezen, een andere stelt ook andere eisen en waarom zou men daarvoor niet worden aangenomen als men aan die eisen wel voldoet? Niet alleen psychologische selectie wil de Stichting voor bedrijven uit voeren. Minstens even belangrijk zijn andere problemen in de bedrijfs psychologie. De mogelijkheden die hier liggen zijn echter zo groot in aantal, dat men ze moeilijk k.in gaan opsommen. Het ging er hier om, een indruk te geven van het werk waarmee deze afdelingen van de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid in Noord- Holland. die onder leiding staan vaa drs P. E. Boeke, thans een aanvang hebben gemaakt. Mogen velen van de hier geboden mogelijkheid, om i". deze belaugrijke problemen advies te kunnen ontvangen, gebruik maken. Ten overvloede volgt hier nog het spreekuur: Vrijdags van 2 tot 3 nnr aan hot bureau van de Stichting, Kennemor- straahveg 108, Alkmaar oi na voor afgaande afspraak. Welk gebied Het gebied van de Stichting omvat geheel Noordholland boven het IJ eu het Gooi. Amsterdam en Haarlem v.il len hier buiten. Alle gemeente geven subsidie voor deze nuttige instelling, behalve Graft. Naast onderhoek in schoolverband, bijv. de hoogste klas van een lagere school is het moge lijk individueel advies te vragen, waarvoor een tarief naar draagkracht is ingesteld. De gemeente Langedijk geeft ook subsidie aan het bureau en er werd aleerder van de diensten gebruik ge maakt bij schoolonderzoek. Resume rende is onze mening, dat psycholo gisch onderzoek zowel bij school als beroepskeuze almede bedrijfspsycho logie een eis van de tijd is.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2