Sabine Hurner Komt binnenkort de overvloed? Een koning vloog BRIEF UIT PARIJS De Place Vendome, een van de mooiste pleinen 250 jaar oud Kansas 150 jaar City Strijd tegen de nachtvorst vereist grote nauwkeurigheid KAPPIE De schaarsteperiode is verdwenen Nog leven wfl in de mcesfe landenin een phase van hoogconjunctuur en de goederen die worden aangeboden vooral de grondstoffen vinden een gerede afzet. Wy denken b.v. hierbij aan de laatste tabaksinsehry vin gen, In Amsterdam gehouden, waarbij de prijzen soms het dubbele of meer bedroegen van de taxatieprijzen. En toch zijn er tekenen aan dc wand ▼oor hen, die ze verstaan wil, die er op wijzen dat een ommekeer op komst ls, en hoe ongelooflijk het ook moge klinken voor ons die nog maar net de gang naar het distributiebureau ontwend zijn. men hoort reeds spreken van productie-overschotten. Zelfs gaan er reeds weer stemmen op ▼oor gezamenlijke productiebepreklngen. Inderdaad blijkt de situatie op de markten voor de meeste goederen zo te zyn, dat de productie de vraag overtreft en dat prijsdalingen reeds plaats hadden of op handen zijn. De bovengenoemde prijsbeweging op de tabaksmarkt ls een exceptie. GRAAN Bezien wij de situatie voor ieder van de goederensoorten afzonderlijk dan blijkt het de toestand op de graanmarkt de algemene tendenz dui delijk illustreert. Tijdens de oorlog ls de productie in de V.S. van granen door afname-garantie en prijssteunen sterk gestimuleerd. Vlak na de oorlog vond deze vermeerderde productie grif afzet in alle landen waar als ge volg van ontbreken van kunstmest en arbeidskrachten de productie stagneer de. Nu echter de productie ook el ders weer op hoog peil is gekomen xijn de betrokken landen weinig ge negen hun schaarse dollars voor graan aankopen te besteden. Naarmate de Marshall hulp zal verminderen zal 't afzetprobleem voor het Amerikaanse graan toenemen. Dat de huidige graan prijs zich nog lang zal kunnen hand haven op het huidige peil is dan ook niet te verwachten, al zal de inter nationale graanovereenkomst een snel afbrokkelen van de prijs voorkomen. Bij suiker is de productie reeds lang voldoende om de wereldbehoeften te bevredigen, doch ook hier speelt het valuta-probleem een rol. TEXTIEL Dit is ook het geval bij katoen, waarvan de productie vooral in de V.S. is toegenomen tegenover een kleine afname elders omdat de voed- selaanplant prioriteit had. Het tekort aan dollars veroorzaakt dat de andere landen kunstzijde gebruiken waar 't mogelijk is. De kaïoenprijs is maar Iets lager dan voor de devaluatie. Om bij textiel te blijven ka ngeconstateerd worden dat de situatie bij wol geheel anders ligt. De wereldproductie was In 1949 pracrtsch niet hoger dan in 1948. in de V.S. liep ze zelfs terug, de prijs liep na de devaluatie zeer sterk op en het mag dan ook wel ver wacht worden, dat wollen textielgoe- deren in dit najaar een prijsverhoging te zien zullen geven. Of de hoge wol- prijs zich kan handhaven is een open ▼raag. Uiteraard zijn er altijd substi tutie-mogelijkheden of kan een lan- durige onthouding van aankopen plaats vinden. Weliswaar geven de officiële statistieken een wereldte- kort aan wol weer, doch niets is zo bedrieglijk, want altijd weer blijktbij een e.v. prijsdaling, dat er onver wachte voorraden te voorschijn ko men. VETTEN Bij de eetbare oliën en vetten is de productie iets toegenomen en zijn de tekorten slechts gering. PETROLEUM Bij petroleum daarentegen is er geen productietekort meer, alleen is er nog een kleine achterstand bij de raffinaderij en de tankvaart, doch ook dit zal spoedig overwonnen zijn. Waar de Engelsen, onder het motto van dollarbesparing, aankopen in be paalde gebieden favoriseren, zal er voor andere productiegebieden spoe dig een afzeiprobleem ontstaan. De koning van Siam is onlangs rei ziger geweest en heeft met de KLM gevlogen. Dat is nog al een zaak ge weest. Hij had nog al wat noten op zijn zang. Leest u maar eens: Tevoren had de monarch de wens te kennen gegeven alleen maaltijden te willen gebruiken, die op Schiphol waren bereid. Me® siond op Schiphol dus voor de moeilijkheid deze maalti den, die altijd in bevroren toestand in de vliegtuigen meegegeven worden, zodanig te verpakken dat zij vijf da gen op vriestemperatuur gehouden konden worden. Immers, het toestel moest eerst van Amsterdam naar Bangkok en daarna van Bangkok naar Genève» vliegen. Twee dagen na dat het voedsel in B|ngkok aankwam zou de charter pas beginnen en het was een erezaak het voedsel van de koning in prima oonditie te houden. De maaltijden werden normaal inge vroren en daarna in de voedselkislen geplaatst, waarvan de wanden van te voren waren bedekt met karton om de warmtegeleidende eigenschap van de metalen kisten zovéél mogelijk uil te schakelen. Behalve de gewone platte dozen met het koelmedium fing er ook nog een hoeveelheid droog koolzuurijs mee, dat een temperatuur van 80 gr O heeft Gedurende 48 uur hield dit droogijs het voedsel en de kisten op temperatuur, waarna dit was ver dampt en de platte dozen de taak ver der overnamen. De diepvriesspcialis- ten hebben een succes kunnen boe ken, want voor zijn aankomst te Ge nève nuttigde de koning een welver zorgde Hollandse lunch, die reeds een week tevoren <jp Schiphol was bereid THEE EN RUBBER Bij de koloniale producten als Ihee en rubber blijkt het probleem van Indonesië een rol te spelen. Het sterk achterblijven van de Indonesische thee aanplant veroorzaakt nog een wereld tekort. Bij rubber is de situatie moei lijker te beoordelen omdat men nog niet weet wat er in Indonesië voor voorraden werden achtergehouden in afwachting van de monetaire maatre gelen aldaar. Wel is zeker dat de prijs van natuurrubber zich beter gehou den heeft dan men direct na de oor log verwacht had, de prijs in New York liep na de devaluatie zelfs flink op. METAAL Op de metaalmarkten tenslotte con stateert m<»i allerwegen gevoelige prijsdalingen en hier deed zich ook het verschijnsel voor dat als gevolg hiervan onverwachte voorraden op de markt kwamen. Alleen voor sommige staalsoorten is er nog een tekort, doch voor de overige soorten staat over productie voor de deur. Het is dan ook begrijpelijk dat van deze kant en wel met name van de zijde van de tinproducenten de eerste stemmen zijn opgegaan om maatrege len te treffen. Voorlopig absorbeert de voorraadvorming in de V.S. voor defensie-doeleinden nog een gedeelte van de productie, doch reeds bepleit men productie-beperking. Doch ook bij andere goederen, b.v. bij suiker, thee en zelfs bij wol dringt men aan op het maken van interna- ionale overeenkomsten, waarbij men de blik gericht heeft op de reeds ge noemde internationale graanovereen komst. Op grond van deze laatste overeenkomst hebben de consument- landen op zich genomen een bepaalde hoeveelheid tenminste voor een be paalde minimumprijs te kopen, terwijl de producentenlanden verplicht zijn een bepaalde hoeveelheid tegen niet meer dan een bepaalde maximumprijs te verkopen Daalt de prijs van de rest van de graanproductic beneden de minimum prijs dan zullen èn producenten- èn consumentt/.ilanden voorraden aanleg gen. Het nor waar van een dergelijke overcïnkor.st is dat zij zo zwak is als de zwakfie schakel, gaat één land roch legen een mgere prijs \Yrkopen, he'zü uit productie of uit voorraad, dan lO'Ot de riak mis. Toch. het schijnt dat men ook de oude productiebeperkingen niet terug wens: en Voorlopig is het probleem allerminst cpgelost. Overproductie' Het kan verkeren. De Place Vendome, in het hart van Parijs gelegen, in het eerste arrondis sement, staat weer in het middelpunt van de belangstelling doordat 't zijn 250e verjaardag zal vieren. Wat zijn architectuur betreft ij het «en broer van het Palais de Versallles, want ook dit plein is één van de geniale ont werpen van de architect Mansart. De uitbreiding van Parijs bracht Louvois op het idee om hier een enorm groot plein te gaan maken, dat met de Place des Victoires moest wed ijveren; aan Mansart werd de op dracht gegeven om dit te ontwerpen. Het grote herenhuis van de Hertog de Vendome stond te koop wegt financiële moeilijkheden van de eige naar en dit werd gekocht. Ook werd het klooster van de Kapucijnermonni ken onteigend om het plein ruimer te maken. Eerst was het plan om er de Bibliotheek van de Koning, de Aca demies, 1'Hotel des Monnaies (Munt) en dat van de buitenlandse Ambassa deurs te vesligen, maar, toen Louvois stierf, liet Lodewijk XIV, ontmoedigd door de ontzaglijke hoge kosten die er mee gemoeid waren, bijna het plan varen. Aan de stad Parijs werden alle terreinen overgedaan en deze nam op zich om het werk te doen voltooien. Zo zag men op het plein de ene prach tige gevel na de andere verrijzen, die met de strenge regelmaat van hun korinthische zuilen in het sobere van de architectuur van de grote eeuw, zeer voornaam aandeden. Maar het waren slechts gevels! Ach ter deze schitterende schermen werd de grond verkaveld en verrezen er langzamerhand rijke huizen, groten deels voor geldmensen. Zo behield het plein toch een homogeen karakter. Op lö Augustus 1699 werd in het midden van het plein een monumen De hoofdstad van het land. Was hington, is niet de enige Amerikaanse stad, die dit jaar een herdenkings feest, het 150 jarig bestaan, viert. In Kansas in de staat Missouri, werden deze week de feestelijkheden ter her denking van het honderdjarig bestaan geopend met een grote parade, die door 320.000 mensen werd bijgewoond en tevens had men eeti tentoonstelling genaamd „Sensationele gebeurtenissen uit de laatste eeuw" ingericht. Zowe' de parade als de tentoonstelling ga ven een beeld van de vooruitgang van de stad van een factorij uit de dagen der pioniers tot de bloeiende stad met 400.000 inwoners, welke z? thans is. De feesien worden voortge zet. Ais de clou van de viering van het eeuwfeest van de stad werden de veelbewogen dagen omstreeks 1850. toen de „paarden express" de post van stad tot stad vervoerde, weer eens ten tonele gebracht. In die oude tijden wisselden de ruiters elkaar af; wanneer paard en ruiter moe wer den nam een andere ruiter met een fris paard de postzak over en joeg in een stofwolk verder. Dit werd deze week nog eens herhaald over een af stand van ongeveer 100 kilometer, nl van St. Joseph in Missouri naar Kan sas City. Voor deze keer werden de wisselpaarden overgebracht in aan hangwagens, welke aan moderne auto mobielen gekoppeld waren en de post zak bevatte een brief met gelukwen sen ter gelegenheid van de aanvang der feesten van de burgemeester van St. Joseph. Stanley I .Dale aan Wil- liam E. Kemp. de burgemeester van Kansas Ciy. taal standbeeld onthuld van Lodewijk XIV, dat door Girardon gemaakt was. Maar de grote veranderingen in de onmiddelijke omgeving van het plein weden door Napoleon I aangebracht, die de Rue de Vivoli deed ontstaan, en de Reu de Castiglione en daarna de Reu de la Paix liet doorbreken. Te zelfdertijd liet hij ook de beroemde zuil oprichten met zijn beeltenis er hoog bovenop, welke het standbeeld van Lodewijk XIV verving en waar van de enorme afmetingen de harmo nie van het mooie plein wel enigszins verstoorden. De zuil werd in 1810 onthuld. Het bronzen omhulsel is afkomstig van de 1200 kanonnen die de keizer tijdens de campagne van 1805 op zijn vijan-i den veroverde. De zuil. die een lmita tie van die van Trajanus in Rome is; werd rondom spiraalvormig versierd met bas-reliefs van 260 meter lengtef die de voornaamste wapenfeiten van de bewuste campagne voorstelden; twee en dertig artiesten hebben er aan meegewerkt. Binnenin was een trap met honderd en tachtig treden. In 1871 liet de Commune op instiga tie van de schilder Courbet de zuil omverwerpen. In 1875 werd deze weer overeind gezet en Courbet, die per soonlijk voor de verwoesting aanspra kelijk werd gesteld, moest de kosten van de wederopbouw betalen. Maar hij wist naar Zwitserland te ontko men. Sindsdien heeft de Place Vondome. thans het centrum van de Franse ele gante wereld, enige van de grootste juweliers en couturiers tot zich weten te trekken en hun sprookjesachtig mooie producten zijn volkomen in harmonie met het prachtige décor van Mansart. HENSBROFK DIEREXTROUW Dezer dagen verliet de zoon van de heer Jac. Rooker te Obdam de ouder lijke woning wegens huwelijk,, om zich te Moerbeek als veehouder te ves tigen. Nu had vader op de boerdeiij een z.g. witgekopte koe, die steeds door de zoon verzorgd en gemolken was. De koe bleek het vertrek van zijn goede verzorger echter danig te betreuren, want op een goede dag nam het dier de benen op zoek naar zi'n ,,baas". Vanzelfsprekend slaag de het dier hierin niet, al had hij dan ook al een afstand van vele kilome ters afgelegd. De onrust ls nu verdwenen, omdat vader Rooker wijselijk besloten heeft het trouwe beest in de weide bij de zoon te Moerbeek te plaatsen. In de Verenigde Staten schenkt men in de streken, waar veel groente en fruit gekweekt wordt zeer veel aan dacht aan het tijdig gevën van waar schuwingen, dat er nachtvorst ver wacht wordt. Deze speciale dienst werkt nauw samen met de Ameri kaanse meteorologische dienst en de plaatselijke en andeer verenigingen van groente- en fruitkwekers. Elk jaar kan door deze waarschuwingen een schade ten bedrage van vele mil- lioenen dollars voorkomen worden. Om het werk van deze dienst zo doeltreffend mogelijk te maken is het land onderverdeeld in districten, die elk onder toezicht van een meteoro loog staan, die speciale ervaring heeft opgedaan in het voorspellen van weersomstandigheden, die een gevaar vormen voor de gewassen. Deze me teorologen worden bij hun werk bij VR JDAG 16 JUNI 1950 HILVERSUM I NCRV 7.00 en 8 00 Nws en gram. 8.45 Pianomuziek 9.15 Voor da zieken 9.35 Werken voor strijkor^c? :i.30 Morgen dier si. 11.00 Svinphonie concer 11.15 Vioolrecital il 43 Itussiscie volks dansen 1100 Marinierskade: 12 33 NCRV koor 13 OU Nws 13.15 Promenade orkes 100 EnsjTïole Lachmann 14.30 A Xauica -iapso- dy 14.40 Van oudet en nieuwe schril vers 15.00 Cellorecial 15.25 Pia nospel 15.46 Voordracht 16.00 Kamerorkest 17.00 Wetenswaardig allerlei 17.30 Fries programma 17.45 Orgelconcer 18.15 Lezing 18.30 Geestelijke liederen 18.45 Le zing 19.00 Nws 19.15 Regerings uizending 19.35 Gram. 19.40 Ra diokrant 20.00 Nws 20.05 Reclas sering 20.20 Radio Philharmonisch Orkest 21.20 Lezing 21.40 Estrel lia 22 05 Gram. 22.30 Oratorium 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nwj 23.15 Als de nacht valt.... HILVERSUM H VARA 7.00 en 8.00 Nws en Gram. 8.50 Voor de huis vrouw 9.00 NIR symphonie orkest VPRO 10.00 Toespraak en morgen wijding VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw 10.45 Liederenreci- tal 11.05 Radio feuilleton 11.20 Juel trio 11.30 Orgelsepl AVRO 12.00 The Skvmasters 1233 Sport en prognose 12.45 Melodieën fantasie 13.00 Nws 13.15 The Avrolians 13.40 Kookpraatje 14.00 Ialiaans radio symphonie orkest 15.00 Ons Volk in zijn dichters 15.20 Wals 15.30 John Renova and his music VARA 1600 Trio Pia Beek 16.30 Jeugduitzending 17.00 Klein koor 17,20 Wij en de muziek 18.00 Nws 18.15 VARA feliciteert^— 18.30 Strijdkrachten 19.00 Denk om de bocht 19.15 Pianoduo VPRO 19.30 Op bezoek bij anderen 19 45 Klank beeld 20 00 Nws 20.05 Reclasse ring 20.20 Zangrecital 20.40 Cur sus VARA 21.00 Men vraagt en wij draaien 2134 Klankbeeld 22.00 Buitenl. overz. 22.15 De Jonge Flierefluiters VPRO 22.40 Avond- wijding VARA 23 00 Nws 23 15 Symphonisch concert. gestaan door een groot aantal regislra liestalions, waar zich thermometers en hygrometers bevinden ,die ononder broken, zowel de temperatuur als de vochtigheidsgraad van de lucht re gisteren. Van de door de waarnemingsposten verzamelde gegevens wordt gebruik gemaakt om na te gaan of en hoe lang temperaturen zullen optreden, waarbij schade aan de gewassen wordt aangericht. Bij het samenstel len van het weerbericht gaat men uit van de door de waarnemingspos ten verzamelde gegevens. Meermalen per dag wordt een nieuw weerbe richt opgesteld en per radio, telegraaf, telefoon, door dagbladen en langs elke andere weg verspreid. Dreigt de temperatuur plotseling te dalen, dan worden door de omroepstations in de betreffende streek met korte tussen pozen waarschuwingen uitgezonden. Wordt een dergelijke waarschuwing ontvangen ,dan nemen de kwekers onmiddellijk maatregelen om hun ge wassen te beschermen. Meestal wordt hierbij gebruik gemaakt van met olie steenkolen, cokes of hout gestookte kacheltjes, die in de boomgaarden of tuinderijen voor dit doel neergezet zijn. De talloze rijen kacheltjes, die in nachten, waarin nachtvorst verwacht wordt, de horizon in rosse gloed zet ten, vormen een fantastisch schouw spel. Vaak moeten de kwekers de he le nacht doorwerken om de kachel tjes aan te houden tot de zon de vol gende ochtend zoveel kracht krijgt, dat het gevaar geweken is. Dit nv vaak ettelijke nachten achter elkaar herhaald worden tot de koudeperiode weer achter de rug is. Ook met andere methoden om vorst schade te voorkomen zijn proeven ge nomen. Men heeft bijvoorbeeld ge tracht, door vliegtuigen laag over de boomgaarden te laten vliegen. de lucht, die in heldere windstille nach ten vlak boven de grond het kouds! is, met de warmere bovenlucht ie vermengen. Deze methode heeft ech ter geen bevredigende resultaten opge leverd. De kosten van deze speciale meteo rologische dienst worden gezamenlijk gedragen door de regeringsinstanties van de staten en districten ,de parti culiere organisaties van groente- en fruitkwekers en de Amerikaanse me teorologische dienst. Van hoeveel be lang deze dienst voor de kwekers is, blijkt uit het feit, dat m de gebieden, waarin deze dienst haar werk doei, elk jaar voor ongeveer 300.000.000 dol Iar aan winter- en voorjaarsgewassen geteeld vCordt. Blinde fluitist brengt publiek in vervoering Toen een lange, breed geschouderde jonge man met een donkere bril op, het toneel op kwam en een licht klas siek muziekstuk begon te fluiten, wa ren de toehoorders lawaaierig en toon den zij aanvankelijk weinig interesse, doch langzamerhand werd het stiller in de zaal tot men nauwelijks meer een geluid hoorde, behalve het helde re zuivere fluiten van de jongeman. Toen hij ophield sprongen de toehoor ders enthousiast op, juichten hem toe, applaudiseerden en trappelden en eisten een toegift. 15 jaar lang heeft deze man met de donkere bril millioenen toeschouwers, radioluisteraars, bezitters van telev:- sieontvangers en gramofoons in de Verenigde Staten in vervoering ge bracht. Hij heet Fred Lowery en is sedert zijn tweede jaar volkomen blind. De bekende humorist en acteur Bob Hope heeft hem de grootste flui ter van deze tijd genoemd en de we reldberoemde zanger Bing Crosby, die zich ook op dit gebied niet onbetuigd heeft gelaten, heeft Lowery vroeger eens verzocht hem les in het fluiter te geven. Lowery verklaart: „Als ik niet zo vroeg wees geworden was en als mijn boerderijtje van mijn grootmoeder niet zo armzalig geweest was, dat er zelfs geen put was. venttte ik nu mis schien potloden". Als kleine jongen behoorde het tot zijn dagelijkse werk om water te halen bij de put van hun buurman, die op enige kilometers af stand woonde. Fluiten leerde hij dc- de vogels, die hij buiten hoorde als hij water ging halen, na te bootsen. Zijn eersie successen behaalde hij als medewerker aan de programma's va neen plaatselijke omroepzender in Texas, waar hij geboren is en daarna trad hij op met de dansorkesten van Vincent Lopez en Horace Heidt. Ja renlang heeft hij al zijn vrije tijd ge bruikt om gebrekkigen en zieken wat ontspanning te brengen. Fred is de mening toegedaan, dat iedereen, die een gebrek heeft, de een of andere gave heeft, die hem kan helpen zijn minderwaardigheidsgevoel te overwin nen. Zelf levert hij hiervan het overtui gend bewijs. Fred is gehuwd en heeft een zoon. Nu zijn eigen slrijd om zich in een wereld van zienden succes en geluk te veroveren gewonnen is. doet Lowery zijn uiterste best andere men sen met een gebrek te helpen hetzelf de te bereiken. Zijn hartelijkheid en belangstelling voor zijn medemensen is tevens een voobeeld voor hen, die wel kunnen zien. LANCEDUK RESULTAAT CAMPAGNE NED. ROODE KRriS Dat onze bevolking het Nederland sche Roode Kruis eeu warm hart toe draagt blijkt ook nu weer uit het re sultaat van de campagne 1950 der af deling Langedfik. De 4 dorpen aan de I^ngedyk hadden de volgende op brengsten: Broek op Langendijk f369, 77. Zuidscharwoude f194 50. Noord- scharwoude f321 69. en Oudkarspe! f275.31. Tezamen met de in ons blad reeds vernielde opbrengst van St. Pancras f 156.31 heeft de campagne der afdeling dus totaal opgeleverd f1317.58. Hartelijk dank aan allen, die aan dit p-achtige resultaat meewerk ten! EN DE STAD VAN IVOOR 18. Het aapje sprong vlug en handig langs de lianen en de luchtwortels naar de oever toe. ..Mijn Zuidwester!" gilde de maat. „Mijn Zuidwester!' Geef hier, beest!" Maar het beest kwam niet terug, en uit louter wan hoop trok de maat zichzelf ook aan Maar de maat stoorde zich aan niets. Hij kroop verder, en was al gauw uit het gezicht verdwenen. „De suffert" dacht Kappie. „Roe moet dal nu weer aflopen. Misschien zien we de klont nooit weer terug! Wat moet ik doen! Waarom luistert hij ook niet? Er is een liane op, en kroop vervolgens op ja altijd wat! Die klont goot me al- een luchtwortel. Hij was vast van plan het aapje achterna te gaan, om zijn Zuidwester terug te krijgen. „Kom hier! klont!" riep Kappie. „Doe dat niet! Laat die aap! Kom hier!!" tijd een bult zorgen!" De maat kroop intussen maar verder. Hij was omge ven door grillige lianen en takken ,van bomen, en grote bladeren, die hem alle gezicht benamen, en van 't aapje was geen spoor meer te beken nen. „Mijn Zuidwester!" snikle de maat. „Ik móet hem terug hebben., dat akelige beest., waar ben je, beest?" Maar inplaats tan de aap. zag de maat ineens de kop van een grote slang, vlak bij zijn neus. „Een., een., een., sl.. slangj" mompelde hij met starre ogen van schrik. „Gagaga w..weg, bee.. bees.. die., dier., beest!" Het noodlot van .,0, uitstekend. De dokter w» hebben Crawford en die heeft een goe de naain kwam eerst elke dag. Dat is uu niet meer nodig. Hij ver schijnt nu om de drie dagen maar al leen om een praatje te maken. Ik denk dat hij ook een beetje verliefd te op Sabine." ..En wat is zijn oordeel? Neen, niet over Sabine als onderwerp voor een verliefd man, maar als dokter." „Zijn oordeel is zeer gunstig. Sabine was volledig uitgeput, en eerst was hij bang voor haar hart. Maar achter af bleek die angst ongegrond. Uit putting, niets anders Dat is trouwens geen wonder. Zo'n jong meisje en dan in zulke avonturen gewikkeld. Waar om heeft iemaud dat goed kunnen vin den?" Colliu trok een gezicht, waarop dui delijk te lezen stond, dat hij zich me de schuldig voelde. „Ik was niet ener giek genoeg" zei hij toen ronduit. „Eigenlijk moest ik voor straf nooit meer eeu partijtje whist met u spelen Het was werkelijk onverantwoorde lijk" „Zeg eens eerlijk, mijnheer Dicey. gelooft u oprecht dat deze jonge dame kan beletten les te doen wat zij zich in het hoofd heeft gezet?" Dicey keek Collin verbaasd aan. „Neen." aarzelde hij toen, ..eerlijk gezegd geloof ik dat niet". „Ziet u. daartoe moet men „Dertig jaar jonger zijn dan wij" maakte Dicey de zin af. .,Ik kan er niet bij dat dit meisje niet verloofd is Daarom zit zij zo vaak in gepeinzen. Ik heb eerst de oorzaak van haar ge pieker gezocht in haar ziekte. Maar dat was verkeerd. Natuurlijk, dacht ik toen, zij heeft haar vader verlo ren. Maar bij jonge mensen gaat het I verdriet over een dergelijk verlies spoedig over in herinneringen. Neen,, neen, er ontbreekt haar iets en dat kunnen wij oude wrakken, haar...." „Tut, tut, tut!" zei Colliu. ..Nou ja, een oud wrak en een oude manDie kunnen haar het ge mis van een, verloofde niet vergoeden De beide oudjes die Ik op uw aanbe veling in dienst heb genomen, probe ren ook tevergeefs haar gedachten af te leiden. De vrouw bemoedert haar eu haar man doet ook wat bij kan. Maar dit meisje .moet trouwen en liefst met een behoorlijke vent, een man." „Windt u zich niet zo op." mijn heer Dicey, antwoordde Collin. „Zij heeft iemand." De oud-officier keek Collin met grote ogen aan. „Schrikt u daarvan?" vroeg Collin lrchend. ..Dat zal ik vrouw eeus vertellen." „Voor mijn part" bromde Dicey, „wie is de gelukkige? Een behoorlijke vent?" „Geen flauw idee van" was het ant woord. „Hij woont in Amsterdam en studeert in de wijsbegeerte." „Wat?" riep Dicey.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3