kmaai'dei' M 1 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Volg ens Amerikaanse inlichtingen heeft Rusland 6 atoombommen Geheimzinnige mist boven oceaan rBi/tsn af xunnaschijn Lahour wint weer Minimumprijzen vastgesteld voor groente in Duitsland Felle aanval van de voormalige Ministerpresident van Australië op Sukarno Frans vliegtuig neergestort Opstand in Peru Gecombineerde luchtoefeningen Nederlandse jagers vallen Amerikaanse bommenwerpers aan de Telex tikt... ZESDE JAARGANG NUMMER 35 ZATERDAG 17 JUNI 1950. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week i 1.25 per/ maand 1 3.65 per kwart, bij vooruitbet.] Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten] 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Veianlw. ledacteur: J. v, Zoonen I Bureau Postbus 59, Alkmaar Amerikaanse militaire deskondigen rijn vun mening, dat de Sowjet-Unie 23 September over 6 atoombommen ral beschikken, aldus schrijft het tc New York verschijnende blad „Ame rican". Volgons de lnchtvaarknndi- ge medewerkers van dit blad, fieor- ge Carroll, verwachten deze militai re desknndigen eveneens, dat de Sow jet-Unie de productie in de komende 12 maanden tot 25 zal kannen opvoe ren. .Volgens kapitein-luit ter zee WU liam T. Greenhalgli, professor van 't Industrieel college der gewapende strijdkrachten, is deze schatting ge baseerd op nauwkeurige geheime in lichtingen. onlangs van achter het ijzeren gordijn verkregen", aldus Car roll. ,,In een opmerkelijke rede ont hulde hij tegelijkertijd voor het eerst vele feilen, die de Russen hebben ge tracht verborgen te houden". Kapitein Greenhalgh zou gezegd hebben: „De Amerikaanse militai.*e autoriteiten beschikken over inlich tingen, dat 14000 Russen sinds 1915 aan het regiem van Stalin zijn ont komen, onder tvie zes generaals van het rode legeé. De ons ter beschik king staande inlichtingenbron neemt Wegenwacht voorkomt bosbrand Aan de rijksweg Amersfoort-Apel- doorn is door de ANWB-Wegenwacbt van de Vlekkert onder Milligen bet begin van osbrand ontdekt wel- ke veroorzaakt was door zelfontbran ding van een fosforgranaat uit de be zettingstijd. Hij heeft onmiddellijk getracht de brand te blussen en na de nodige assistentie verkregen te hebben, heeft hij per motor de politie te Milligen gewaarschuwd, waardoor tirdig de Apeldoornse brandweer kon worden gealarmeerd Met vereende krachten is de brand geblust. Naar 't oordeel van h< Veluws Bosbrand- weercomlte had hier een bosbrand kunnen ontstaan van zeer grote om- veng. Door het snel en doeltreffend optreden van Wegenwacht van de Vlekkert is he vuur tot een kleine oppervlakte beperkt gebleven. Automobilisten opgelet In deze tijd van het jaar worden Teel werkzaamheden verricht aan on ze wegen. Helaas reageren vele au tomobilisten en motorrijders niet cf nauweliiks op de bekende borden ,.L' ngzaam rijden" en .Werk in uit voering. Maar al te dikwijls wordt met onverminderde snelheid doorge reden. De wegwerkers verkeren voort durend in gevaar. Zelfs het opspatten van steentjes kan ai oorzaak zijn van verwondingen aan hun gezicht of han den. De ANWB wekt de weggebrui kers daarom met klem op aandacht te schenken aan deze borden en de werken voorzichtig te passeren. De zomer is tevens prismo-seizoen. Prismo is de reflecterende verf, waar mee verkeersstrepen op bet wegdek worden aangebracht. De ANWB dringt er bij de weggebruikers op aan niet over natte strepen te rijden. Zij wor den gemaakt ter verhoging van de verkeersveiligheid op de wegen! Een geheimzinnige mist heeft zich Woensdag over het zuidwesten van de Stille Oceaan, van Hawaii tot Mid- way-eiland, gelegd, over een afstand van ongeveer 3200 km. Het weerkun dig station van Honoloeloe heeft niet alleen toegegeven, niet te kunneu voorspellen wanneer die mist zal op trekken, dQch Is niet staat de oorza ken er van aan te geven. De mist kan veroorzaakt zijn door winden, welke zand uit de Afrikaanse woestijnen meevoeren, of wel door de jongste uitbarsting van de vulcaan Manoea Loa. tenzij hij zou ontstaan zijn In gevolge een atoomontploffing, wat door het weerkundig station evenmin als uitgesloten wordt geacht. Washington „het Witte Huis heeft er geen kenni-. van, dat een nieuwe atoomontploffing in de wereld heeft plaatsgehad", zo heeft de perssecre taris van president Truman, Charles Ross, tegenover de Journalisten ver klaard naar aauleiding van de berich ten. WISSELEND BEWOLKT Enkele verspreid optredende buien. Later opklaringen. Matige af en toe zwaxke wind tussen West en Zuid W. Weinig verandering in temperatuur. dientengevolge in kwantiteit en kwa liteit toe". Volgens Caroll schreef Greenhalgh het succes van de Sowjet-Unie op a- toomgebied voornamelijk toe aan spionnage en bijdrage van verraders in onze rijen". Uit de door de Ameri kaanse militaire autoriteiten ontvan gen inlichtingen was gebleken, dat men ongeveer 20 millioen Russen he vig en bitter gekant acht tegen de communistische part>j en de regering „Deze mensen hebben hun ware ge voelens met succes kunnen verhelen of zijn in gevangenkampen opgeslo ten", aldus Greenhalgh, die met na druk als zijn mening te kennen gaf, dat een gewapende oorlog noch op handen noch absoluut onvermijdbaar is. VOORSTEL TOT VERLAGING VAN DE BENZINEPRIJS IN HET LAGER HUIS VERWORPEN In het Engelse Lagerhuis is een conservatieve motie tot het ongedaan n aken van de door de regering inge voerde verhoging van de benzineprijs met ninepence per 4.5 liter met 302 tegen 288 stemmen verworpen. Dit was de twaalfde aanval der con servatleven sinds het nieuwe parle ment op 6 Maart bfieer.kwnm. De li beralen stemden aan de zijde van de oppositie. Om fi r0 uur in de ochtend ging Huis uiteen, nadat het 18 uur en 20 w*<5 geweest de langste vergadering van het huidige parlement. Het Huis was bijeen als commissie. Er werden in totaal 5 a- mendementen Ingediend, die alle wer den verworpen. De liberalen stemden met de conservatieven mee. PSEUDO VOGELPEST BREIDT ZICH ITT Zowel in Goor als in Markelo breidt zich, ondanks de strenge voorzorgs maatregelen, de pseudo-vogelpest uit. In Markelo is één geval en In Goor een aantal nieuwe gevallen ge constateerd. Het pluimvee op de be treffende bedrijven is afgemaakt. De helicoptere neemt een steeds gro tere plaats in in de luchtvaar. In het C;ijitenland worden reeds al van perso nenvluchten gemaakt tussen de verschil lende steden. Ook de PTT gebruikt de h.-hcoptere. Onze foto geeft een blik op een toestel .terwijl het boven hei IJsel meer vliegt, op weg naar de grote pol derf. om de insectenplagen te bestrijden. De gemengde Duits-Nederlandae commissie heeft, naar wij in het Hd. bl. lezen, te Bonn vergaderd en mi nimumprijzen in DM vastgesteld voor de invoer van Nederlandse groen ten en fruit in West-Duitsland in de maanden Juli en Augustus, o.a. voor kropsla (100 stuks) 2.20, rabarber 4.40 per 100 kg. asperges 44.spi nazie 6.60, peulen 13.20, andijvie 4.40 bloemkool 8.80 (per 100 stuks), kom kommers 7.70 per 100 stuks of per 100 kg (kromme), snijbonen 13.20 (per 100 kg), pronkbonen 11.tuin bonen 5.50, 6labonen 13.20, kroten 4.40, rode kool 5.50, savoye kool 5.50, groene kool 5.50, witte kool 4.40, spitskool 4.40, peen 8.80, augurkjes 5.50, erwten 6.60, tomaten 22.knol selderij 4.40 (per 100 stuks); veldsla 11.(per 100 kg) prei 8.80, spruit kool 13.20, chichorei 11.schorse neren 15.40. De heer Hnghes, die tijden, de eer ste wereldoorlog Australisch min.-pre sldent was. zeide bnlton het parle ment over de eisen, door president Sukarno ten aanz'en van Nieuw Gol- nea gesteld: ..Wat Sukarno wil Is vol komen duidelijk: hij wil Nieuw Gul- non hebben om In staat te zijn, zijn Jspanse vrienden een springplank te verschaffen". Hughes herinnerde aan de verkla- rfn- van Sukarno in 1942, toen deze heeft gezegd, „dat voor het verkrij gen van de nationale vrijheid, het Iu GEMEENTESECRETARIS PLEEG DE FRAUDE Op vermoeden van fraudo in 1934 gepleegd is de secr.-pennm. van het burgerlijke armenbestuur en tevens gemeente-secretaris te Geldrop, ge arresteerd. De functionaris, die in zijn gemeente groot aanzien genoot, heeft een volle dige bekentenis afgelegd. NEGER-BISSCHOP IN NEDERLAND Woensdagavond arriveerde in Eind hoven mgr. dr. Joseph Kiwanuka, die na afloop van de Afrikaanse be devaart naar Rome een bezoek aan Nederland brengt. Dit is de eerste neger-bisscbop die Nederland be zoekt. donesische volk sam.en met Japan, gewikkeld is in een worsteling op leven en dood, dip ten doel heeft, A- merika, Engeland en Nederland te vernietigen. Wij juichen over de Ja panse overwinningen ter zee en in de Baai van Leyte. Mogen deze overwin n'igcn leiden tot de eindoverwinning Sukarno zeide de heer Hughes - wi' Nieuw Gulnea hebben - en "wel heel Nieuw Guinea. Hij zeide verdar, dat Sukarno er goed aan zal doen, actie te nemen van Nehroe's „heil zaam advies" en dat hij beter de rea liteit onder de ogen kan zien dan te poseren op 's werelds schouwtoneel. „Sukarno's recht om namens Indo nesië te spreken, wordt door millioe- nen Indonesiërs fel bestreden en met dat deel van het volk, dat zijn leider schap erkent, zon hij tegenover een moderne mnelit geen 48 uur knnnen stand honden", aldns hesloot de heer Hnghes. WESTDUITSE BONDSDAG BE- SLUIT DEFINITIEF TOT TOETRE DING TOT RAAD TAN EUROPA De Westduitse bondsdag heeft Don derdag definitief besloten, dat West- Duitsland moet toetreden tot de raad van Europa. Het desbetreffende wets ontwerp werd met 220 tegen 152 stem men in derde lezing aanvaard. Het ontwerp wordt wet, zodra het door president Heuss is getekend. Voor uien, champignons en sjalot ten zijn geen minimumprijzen vastge- st< ld. Voor fruit gelden de volgende mi nimumprijzen; appels en peren 16.50 per 100 kg, kruisbessen 16.50, rode besren 16.50 zwarte bessen 16.50 ker sen 16.50, aardbeien 16.50, frambozen 16.50. Voor industriefruit (appels en pe ren) druiven, meloenen, perziken en pruimen zijn geen minimumprijzen vastgesteld. Een Skymaster van de Air Franee met 45 passagiers en een bemanning van acht, is Woensdagmorgen vroeg bijna op dezelfde plaats waar Dins- .«LÏg een dergelijk vliegtuig neerstortte In de zee bij Bahrein verongelukt. Tot nu toe zijn 10 personen met in- begrip van de piloot gered. Bij het ongeluk van Dinsdag kwa men 45 van de 51 personen, die zich aan boord bevonden, om het leren. Beide vliegtuigen waren op weg van Saigon naar Frankrijk. Zij zijn on der bijna gelijke omstandigheden neergestort. Het toestel stortte neer, even voor het op Bahrein zou landen om brand stof in te nemen. Het ongeluk ge beurde bijna op dezelfde tijd als de ramp van Dinsdag. Naar het ANP verneemt zijn twee overlevenden van het verongelukte vliegtuig opgepikt door de „Talisse" van de maatschappij Nederland, die op weg is van Basrah naar Karatsji en te Bahrein aan land gebracht. Radio Snatiago deelde Woensdaga vond mede, dat zich in Arequipa, in Zuid-Peru, een opstandige groep ge vormd heeft. Er waren reeds vele do den gevallen in botsingen tussen po litie en Btudenten. Volgens een radiobericht uit Lima woedt er ln Zuid-Peru een revolutie. In hevige straatgevechten waren reeds 50 doden en 200 gewonden* gevallen. De opstapd werd geleid door de can- didaat voor het vice-presidentschap van de oppositie bij de vorige verkie zingen en ontwikkelde zich in een vo! ledige opstand tegen de huidige re gering. Botsing op Merwedebrug Op de Merwedebrug aan de Muider straatweg slipte Dinsdagavond een Renault personenauto:. De wagen draalde een paar maal om zijn eigen as en tolde prompt tegen een tegen ligger op. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de Renault liep een hoofdwonde op. Een in de andere wagen gezeten da me bekwam lichte verwondingen. Het ongeval veroorzaakte enlgG stagnatie ln het autoverkeer. Bij 't oprijden van de file wagens slipte we derom een auto en volgde het voor beeld van zijn voorganger door tegen een tegenligger op te botsen. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het gevolg van deze aan rijdingen was, dat drie auto's moes ten worden weggesleept. Een der wa gms, die bij de tweede aanrijding be schadigd was, kon door de Wegen wacht ter plaatse voorlopig worden gerepareerd. GEEN SAMENWERKING TUSSEN NEDERLANDSE EN INDONESI SCHE MARINE Naar Aneta van bevoegde zijde ver neemt staat he' thans vrijwel vast, dar de Koninklijke Marine haar taak in Indonesië ultimo 1950 za", hebben beëindigd. Wel zullen 800 tot 1000 man van het marinepersoneel deel itma- ken van de afdeling zeemacht van de Nederlandse militaire missie in In donesië, doch het is de bedoeling, dat de gezinnen van het Nederlandse personeel, dat thans in Indonesië aanwezig is, voor October zullen thuisvaren. Tan genoemde zijde eaf men aan Aneta te verstaan, dat in leder ge val een voortzetting van de besaande volgens de overeenkomst der ronde tafelconferentie voor een jaar over eengekomen, samenwerking tussen de Koninkliike Marine en de Indone- sisehe marine niet zal plaats vinden. Voor de Zondag De Amerikaanse en Nederlandse luchtmachten znllen deelnemen aan gereircjde gemeenschappelijke incht- oefeningen, zo is door het Amerikaan se departement van defensie meege deeld. „Daar men een aanzienlijk deel van het Nederlandse radarnet thans ge reed is en de piloten van de pasge- vórmde Nederlandse meteorstraalja- gereskaders voldoende vaardigheid hebben verworven in de tactiek van het onderscheppen van vliegtuigen, zijn geregelde oefeningen van beide Een kruitmagazijn van het Spaanse leger is in de lucht gevlogen, waar door 3 personen werden gedood en 72 gewond. oHet aantal slachtoffers van de mijnramp bij Gelsenkircheu is gestegen tot 78 doordat nog een mijnwerker aan zijn brandwonden is overleden. oDoor zware regen val werd ln Japan een hevige over stroming geconstateerd, die tot nu toe 13 mensenlevens heeft geëist. 7 Personen worden vermist oDe Ja panse regering had een prijsvraag uit geschreven, waarbij men moest ra den hoe lang het zou duren, voordat een telegram rondom de gehele we reld was gegaan Vier en dertig Ja panners raden goed: 32 min. en 30 6ec oElke vergadering van het Westduitse parlement zal voortaan voorafgegaan worden door een gods dienstige bijeenkomst. oHet is vandaag 50 jaar geleden, dat de heer Boon op 14 -jarige leeftijd in dienst trad bij de houthandel van Pont te Zaandam oIn het gezin Enland te Haaksbergen is Maandag de 12000 ste inwoonster geboren. Burgemees ter heeft aan de ouders een spaar bankboekje aangeboden. In hetzelfde gezin werd - indertijd ook de 10.000st9 inwoner van de gemeente geboren. oTwee straten in het Cyperse plaatsje Limasol hebben nieuwe na men gekregen, ^naar pas nadat de op positie van de burgemeester en wet houders was gebroken door hun ge vangenzetting oGistermiddag ls voor de ingang van het Merwedeka- naal in Amsterdam op een woonark- je, dat op weg was van Lemmer naar Rotterdam een man over boord ge- slagen en verdronken. Het slachtof fer was vader van drie kinderen o- De op 1 Juni aangewezen koffiebon 464 algemeen, moet uiterlijk op 17 Juni bij de winkelier ingeleverd wor den. De volgende koffiebon wordt op 13 Juli aangewezen oDe leiden de organen van d AVRO en VARA hebben besloten gezamenlijke sclxool- uitzendingen te verzorgen. De KRO en NCRV hebben deze reeds geruime tijd. De VPRO begint in September Het Belgische kabinet heeft de voor waarden die door de OEEC gesteld zij voor België's deelneming aan de voorgestelde Europese betalingsunie als onaanvaardbaar van de hand ge wezen voor zover het België betreft. oEen Frans vliegtuig heeft met 28 passagiers aan boord een noodlan ding op één wiel gemaakt op een vliegveld bij Parijs. Het had eerst de benzine opgebruikt door te blijven rondcirkelen oNegen personen verloren het leven toen een militair vliegtuig van het type B25 neerstort te o— De toeschouwers op de pu blieke tribune van de rechtszaal van Viterbo in Italië toonden zich te leurgesteld, toen 27 bandieten, naar men verklaart medeplichtigen van Giuliano, in Zondagse kleren en keu rig gekamd, doch aan elkaar geke tend, voor de rechter verschenen. Zij hadden het aanzien van een tamme groep. Een van hen viel flauw, een ander brak In ranen uit en verklaar de drie kinderen te hebben, die van honger zullen ontkomen, als ik niet voor hen kan werken. Weer een an der las een filmblad. Ze hadden elf boereu gedood door machinegeweren te richten op een mensenmenigte. Opst luchtmachten gezamfenlijk mogelijk en zullen dan ook worden gehouden aldus de aankondiging. De Amerikaanse vliegende reuzen forten, die in Engeland gestation- neerd zijn, zullen de routine oefen- vluchten op Helgoland over Neder lands gebied maken en zullen daar worden aangevallen door Nederlandse jagers. Filmcamera's in de jagers en bommenwerpers zullen de succes sen van deze aanvallen registreren. Dit is de eerste proef van directe Amerikaanse samenwerking met het oefenschema van de West-Europese luchtmacht, aldus het Amerikaanse departement Het voegde hieraan toe, dat de be tekenis van gemeenschappelijke oe fening voor het Integreren van de West-Europese luchtmachten moei lijk te overschatten is. SPEURTOCHT NUR VERDWENEN MANUSCRIPTEN Dr. Carlton Smith de directeur van de Na(ionai Arts Foundation in de Ver. Staten, is thans op weg naar Europa om te trachten verdwenen ma nuscripten van grote componisten, zoals van de negende symphonie van Beethoven, te achterhalen. Dr. Smi'h h^eft het plan opgevat alle Europese .anden te bezoeken. Hij hoopt n.1. ook in de landen achter het 'izeren gordün zijn speurtocht te kun nen voortzetten. Zijn belangstelling gaat speciaal uit naar een klooster in Silezië. waar de nazi's gedurende de laatste wereld oorlog manuscripten van componisten zouden hebben verborgen. aan LUI CAS 5 17—25 Sta op en wandel! Zo moet Jezus ge zegd hebben tot de lamme. „Neem uw bed op, ga er mee naar uw huis!" Het is mij alsof ik de lamme ongelovig zie staren. Hij gaan?! Hij wan delen?! Hij zijn bed opnemen?! Wat een eis! Maar is de eis minder zonderling, dat de tollenaar weer een mens worde ,dat de zondares zich weer de naam verdiene van een er- •- bare vrouw ,dat Zacchaeus zijn aan de armen geve, dat het verlamde leven kracht hervindt? Wij horen de stemmen rondom ons: „Ik de' \v pen? Ik prediken? Ik <ui staan en met dezen meegaan? dapper zijn? Ik opstaan?" Maar zie, wat daar gebeurt! „Sta op," zegt de meester. M meent wat hij zegt, de glimlach verdwijnt, recht z:<.' lukkige de meester in de ge boeid ,getrokken door de lover kracht die van de machtige uitgaat door het onweerstaanbaar geweld dat op hem uitgeoefend wordt, rijst hij op. hij weet niet hoe. en staat op zijn voeten en werkelijk! gaat daarheen! O. blij en heerlijk beeld van een an dere opstanding ,een andere opheffing waarover .volgens de Schrift, o-;™. len juichen in de hemel en op aarde. De genezing is moeilijk. „Richt n zegt de schrijver van de Brief aan de Hebreeën. „Sta op," zegt Jezus. En al lereerst is er dan iemand nodig die dat woord spreekt. Soms is zulk een woord genoeg .wanneer het zulk een meestf-r, strijder en held achter zien heeft die het beeld van de ernst is en de waarborg dal wal hij -;st geen eis in da lucht is. a: n heef», soms onze ziel maar aal toverwoord nodig, om op t? staan uit üe str.»;' uit de deur;,:' uit de traa'f-,. kloek op 'o s-cion. Soms rni u wo »rd dc goede krrcatcn wwr ne ven tn oude h?rir Jugoo vat- krv. en wij staan cp er. .■Jemen cv- or en wandeler Maar niet altijd baat het woord, het machtwoord van de sterke. Soms moei de lamme een lange en ingrij pende behandeling ondergaan en geen betere dan het voorbeeld, de omgang, de persoonlijke invloed. de stroom, die door het persoonlijk verkeer van 2iel op ziel gaat. Er worden in het leven zoveel verwij ten gehoord, zoveel scheldwoorden ge rnompeld, zoveel ergernis genomen. Beter ware 't, zo men met die liefde, die niet verwijt, wat beters gedaan en zich wat moeite gegeven had. en desnoods ook „door het dak gebro ken" ware, om de lamme in aanra king te brengen met de kracht, di» 't leven en de veerkracht hergeeft Lamheid en verlamming kunnen tij delijk zijn. t Kan liggen in een ogen blikkelijke verdoving. Wel hem. die roept, wel hem, die gebieden kan: s»a op! Een weldadige indruk «och maakt het. wanneer de slappe knipën zich oprichten en de trage handen zich verheffen en alle hoofden en allé harten meedoen aan het grote werk des geestelijke levens, en wanneer zij al werkende da geestelijke veerkracht vermeerdertm naar de wet van God dat hem. die heeft, ook gegeven wordt L'IL1AAL GEVESTIGD De firma Herman Plas uit Alk maar, heeft te Egmond aan Zee aan de Voorstraat bij het Pompnlein °cn filiaal geopend voor de verkoop van goud- en zilverwerk. In de loop van dit jaar zal dezelfde firma bij de her bouw op het Pomplein een nimiwe zaak openen. L -LM 3

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1