Russische activiteit in Zuid-China tegen India en Pakistan? Gemaskerden namen de*benen Hiroshima als laboratorium regen af SEannesnhijn Titoïsme in West Duitsland? Onthouders protesteren tegen reclamegebruiken drankhandel Toenemende criminaliteit en verruwing van velerlei sporien Liquidateur Grafische bedrijven ontloopt zijn straf niet de Telex tikt.. tijd Hoogste 2LSDE JAARGANG NUMMER 38 Wv>ENSDAG 21 JUNI 1950 Uitgave Stichting „De Vrije AlkmaarderY Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar, Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 perj maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet.*. Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten». 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting? Postbus 59, Alkmaar De conservatieve Daily Telegraph" publiceert heden een bericht uit Sri- nagar, afkomstig van zijn corres pondent Eric Downton, In dit bericht verklaart Downton dat de Sowjet-U nie bezig is van Sinkiang, dat de meest westelijk gelegen provincie van China is, een militaire basis te ma ken tegen India en Pakistan. Ook be trekt Rusland „aanzienlijke hoeveel heden" uranium (grondstof voor de atoomsplitsing) olieproducten, steen kool, ijzer en andere waardevolle erl sen uit Sinkiang. Volgens Downton worden in de woes tijngebieden van Sinkiang terreinen aangelegd voor proefnemingen met geheime wapens, atoomprojectielen en raketten inbegrepen. Ook bestaan er volgens hem aanwijzingen dat de Russen voorbereidingen treffen om hun zware industrie, indien dit, bij het uitbreken van vijandelijkheden in het westen, noodzakelijk zou blijken naar Sinkiang over te brengen. Downton noemt twee bronnen, waar uit hij zijn inlichtingen verkreeg: 1 Vluchtelingen, waaronder voorma lige regeringsfunctionarissen van Sin kiang, die de gevaarlijke tocht door enkele van 's werelds hoogste berg toppen (in het Kameroengebergte) heb gemaakt, om aan de achtervol ging der communisten te ontkomen. 2 Radio-uitzendingen van de omroep Zaterdag is kort na middernacht een overvalgepleegd op de vendu houder B. P. uit de Vosselmanstraat in Apeldoorn. Via een nog openstaande achterdeur drongen twee gemaskerde mannen de woning binnen, waar zij allereerst de vrouw des huizes met een revol ver bedreigden. Daar juist tevoren een familiefeestje was geëindigd, meende het echtpaar met een grap te doen te hebben doch de werkelijk heid bleek spoedig toen mevr. P. te gen de grond werd geslagen. Haar niari snelde daarop naar de voordeur om hulp te halen, doch een der man nen wist hem te achterhalen en dien de hem met zijn revolver enige harde klappen toe. Op zijn hulpgeroep snelden inmid dels enige buren toe, zodat de daders het raadzaam achtten ijlings de be nen te nemen, De heer P. moest zich In hot ziekenhuis laten verbinden, doch kon later huiswaarts keren. De recherche stelde terstond met behulp van een speurhond een onder zoek in doch zonder resultaat. Hiro8jima is een uitgebreid labora torlum voor de bestudering van de gevolgen op lango termijn van de a- toomuitstrallngen op de slachtoffers en hun nakomelingen tot in het twee de geslacht. De studie heeft betrekking op meer dan 150.000 personen in de zone waar de hom, die gedurende de zomer vau 1945 op Hlrosjima werd geworpen, de grootste uitwerking heeft gehad. Sedert 1947 zijn 85000 kinderen on der.zocht doch men meent dat dit aantal onvoldoende ls. Men zal 200000 afstammelingen moeten onderzoeken, wil de studie een wetenschappelijke waarde hebben. Het eerste verschijnsel, dat onder de gevolgen op lange termijn van de hom is waargenomen, was staar, Hetzelfde verschijnsel is hij Ameri kaanse atoomarbeiders vastgesteld, - Op 1000 personen die zich binnen 'n straal van 1000 kilometer bevonden van de plaats, waar de hom is neer gekomen, heeft men 40 zekere geval len van staar en 40 vermoedelijke ge vallen vastgesteld. Daartegenover staat, dat de slacht offers van de hom over het algemeen van de onmiddellijke gevolgen zijn ge liezen, zoals haaruitval, verlies van het voortplantingsvermogen en wijzi ging in de bloedsamenstelling. Men houdt zich thans bezig met de stelselmatige lijkschouwing van doodgeboren kinderen en van kinde ren, die kort na de geboorte sterven. Jaarlijks worden te Hirosjima 700 pasgeborenen onderzocht. Het onderzoek geschiedt door een afdeling van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. Half tot zwaar bewol'/t met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk lussen Zuid en West, iets koeler. stations te Tasjkent en Oeroemtsji (de hoofdstad van Sinkiang) en in de Sowjet-Russische pers verschenen berichten. Downton meldt verder nog dat zich te Oeroemtsji vele officieren van de Sowjet Russische luchtmacht bevin den, die belast zijn met het toezicht op het aanleggen van vliegvelden. In Sinkiang bevindt zich een onbe kend aantal Russische troepen, Ook zijn er in de laatste tijd verscheidene eenheden van het Chinese communis -tische leger heen gezonden. De Chlneses communisten hebben de grenzen van Sinkiang gesloten, waardoor de naar Kasjmir leidende wegen niet meer door de vluchtelin gen kunnen worden gebruikt. De weinige vluchtelingen, die er toch nog in geslaagd zijn uit Sinkiang te vluchten, hebben mededelingen ge daan over terechtstellingen en het gevangen zetten van niet communis ten. Een aantal niet communisten is kortgeleden terechtgesteld op beschul diglng van „spionnage voor Groot Brittannie en de Verenigde Staten." Wegens het catastrophaal verlies van de communistische partij bij de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen, hebben verscheidene gewezen partij leiders, die wegens Titoisme uit het partijbestuur werden gezet, de west- Duitse communisten er toe aangezet binnenkort een congres te houden ora de socialistische beweging ln Duits land te redden. In een verklaring die o.m. onderte kend werd door Josef Schappe, gewe zen hoofdredacteur van het communis tische blad „Freles Volk" en door Georg PIsher, gewezen lid van het secretariaat van de communistische partij in Beieren, zeggen de vroegere communistische leiders o.m., dat de arbeidersmassa inziet, dat de huidi ge leiders van de communistische partij volledig afhankelijk zijn van de Russische opvattingen inzake bui tenlandse politiek en dan ook weigert hen te volgen." Verder wordt gezegd, dat tienduizen den. leden van de communistische par tij zich afzijdig houden en wachten op het ontstaan van een nieuwe com munistische beweging, die op Duitse leest geschoeid ls. „De cijfers over de laatste maanden tonen aan, dat het drankgebruik in Nederland per hoofd der bevolking dalende is. We zijn echter nog ze?r ver van het vooroorlogse cijfer af. Er is dus voorlopig nog geen reden tot juichen" aldus de heer B. J. J. Wij- kamp, de voorzitte'r vande Nederland se Vereniging tot Afschaffing vau AI coholhoudende Dranken, tijdens zijn openingswoord van de 114e algemene vergadering van deze organisatie die Zondag in het NV. huis te Utrecht werd gehouden. In het vervolg van zijn rede protesteerde hij scherp te gen de wijze waarop z.i. de drankhan del met reclamecampagnes haar om zet tracht te vergroten. De strijd in de gemeenteraden over het aantal vergunningen en verloven werd in de herinnering teruggeroe pen, waarbij spreker de nadruk legde op zijn eis voor plaatselijke keuze. Na de middagpauze hield ds. L. N. Ruitenberg een inleiding over het onderwerp „Drankbestrijding en gees telijke groeperingen" Hij analyseerde de motieven, die mensen van verschil lende richting tot de drankbestrijding brengen. Daarbij vroeg hij zich af, wel Mevrouw Roosevelt gearriveerd Met eenlijnvliegtuig van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena is mevrouw Roosevelt met haar zoon Elliott en twee kleinkinderen, komen de uit Kopenhagen gistermiddag om kwart voor twee op Schiphol geland. Ter begroeting was op het Amster damse vliegveld o.m. aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in ons land en de bedrijfsdirecteur van de luchthaven Schiphol. Mevr. Roosevelt, haar zoon Elliott en haar twee kleinkinderen, die kaar op de tocht vergezellen, zullen na het verblijf in ons land een bezoek bren gen aan Luxemburg. Een kort opont houd in Parijs zal het besluit vormen van de Europese reis, die begon met het bijwonen van de onthulling van het nieuwe standbeeld van wijlen pre sident Roosevelt in Oslo. Over het be zoek aan Vosseeneer zei mevrouw Roosevelt: „het is in feite de eerste maal, dat de kinderen en ik „thuis komen." BIJ HET ZWEMMEN IN* ZEE VERDRONKEN'. Zondagmiddag is ie Bergen .aan Zee de 14-jarige Henk Butter uit Heiloo, leerling van het Gymnasium te Alkmaar, bij het zwemmen verdron ken. ke de oorzaak is van de verminderde belangstelling voor de geheelonthou ding in die groepen. In de christelijke wereld is er volgens spr. vooral het feit, datde aandacht in veel opzich ten wordt afgeleid van het bekerings streven dat vroeger de geheelonthou der-, opleverde. Daarentegen vindt de spr. een Instelling als Kerk en We reld er een die nieuwe mogelijkheden biedt. In de politieke wereld is er het fa talisme en de vermoeidheid omdat men niet meer door de ellende heen kan zien. Er is daardoor minder be reidheid tot geheelonthouding en wij zullen dit moedig onder ogen zien, al dus spreker. De heer G. wan den Akker uit Zeist werd benoemd tot algemene secreta ris. De nieuwe secretaris komt vodrt uit de kring der Blauwe Jeugdbewe ging. De heer J.. Kiugma uit Zutphen werd lid van het hoofdbestuur we gens tussentijds bedanken van mr. II. Willemse. De hoofdbestuursleden ma- vrouw T. Kerkhoff-Pet, ds. L. N. Rul tenberg en dr. R. E. Wierenga werden herkozen. Gevolgen van de oorlog Wek jeugd uit onverschilligheid „De vervaging van liet rechtsbewustzijn ls een van de belangrijkste oor zaken van de stijging der criminaliteit in de na-oorlogse jaren" aldus ver klaarde mr. dr. Nagel, hoofd van het stndle en docuinenattiecentrnin van het gevangeniswezen, In zijn referaat over „Oorlog en Criminaliteit" dat hij in het Ministerie van Jnstitie heeft gebonden voor een gezelschap predikanten ln gevangenissen en rijksopvoedingsgestichten. Mr. dr. Nagel hesprak de invloed van de oorlog op de criminaliteit en op de verschijningsvorm vau verschil lende misdrijven. Hij constateerde een verband tussen oorlog en cri minaliteit. Niet altijd echter is dit verband zo direct aanwijsbaar als h:j misdrijven als moord, doodslag en mishandeling en delicten tegen de staat. De correlatie van oorlog en vermogenscriminaliteit is meer in direct. Bij misdrijven van dit soo^t is de nood meestal een belangrijke factor zoals o.m. blijkt uit het feit. dat de vermogenscriminaliteit in Pruisen in de jaren 19201923 met ongeveer eenzelfde cijfer steeg als het tbc. percentage onder de school kinderen. Wat de verschijningsvorm van delicten in een oorlog aangaat, constateerde spr. een sterke invloed uitgaande van een waardeverschil i- vlng die bovendien de criminaliteit vergemakkelijkt. In vredestijd zal geld bv. een van de meest gezochte objecten zijn. Wan neer echter in oorlogstijd het geld lu waarde vermindert, zullen schaar se goederen, dio meestal gemakkelij ker te bemachtigen zijn dan het in brandkasten weggesloten geld, bege renswaardige».- worden. Deze zelfde waardeverschuiving veroorzaakt te vens een daling van het aantal brand stichtingen, omdat men in oorlogstijd liever zijn goed behoudt dan ©r waar deloos geld van een brandverzekering voor terug te ontvangen. Mr. dr. Nagei wees erop dat de stijging ran de criminaliteit in de oor log, ook na de oorlog nog voortduurt Voor wat ons land betreft zag hij daarvan als een der oorzaken de ver vaging van het rechtsbewustzijn. ■Hat aanzien van het recht werd al reeds in de oorlog geschaad, doordat de bezetter er een handhaver van werd. Het publiek zag het overheids apparaat min of meer als een Jnstru ment van de vijand en koesterde wan trouwen. Dit wantrouwen bleef, zo zei spr., na de oorlog voortbestaan, De 47-jarige procuratiehouder P. van der Hoek, uit Bussum, die sedert anderhalf jaar op vrije voeten is en die veertien dagen geleden terecht stond voor de Bijzondere Strafkamer var de Amsterdamse Arrondissem. Rechtbank, is wegens de rol, die hij bij de liquidatie van de grafische be drijven in de bezettingstijd heeft ge speeld, gistermorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar en vier maanden met aftrek van de tijd doorgebracht in yoorin- ternering en tot betaling van een boe te ten bedrage van f10.000 subs. 6 maanden. Verdachte werd voorts voor de tijd van hei leven ontzet uit de kiesrech ten. Aangezien hij na de bevrijding reeds 3 jaar en 4 maanden in voorin- tenering heeft doorgebracht, zal hij geen verdere gevangenisstraf meer behoeven te ondergaan. Hem werd het recht gegeven om van dit vonnis in cassatie te gaan. Veertien dagen geleden eiste de off. van Justitie mr. J. C. Loust Fiesser 8 jaar gevangenisstraf tegen de ver dachte met aftrek van de voorinterne ring en met verzoek tot gevangenne ming van verdachte ter zitting. Voorts eiste de off. ontzetting vau verdachte uit het recht werkzaam ie zijn in de grafische machinehandel voor de tijd van 5 jaar. De recht bank achtte geen termen aanwezig verdachte onmiddellijk gevangen te nemen en heeft hem bij de uitspraak van vandaag evenmin ontzet uit het recht werkzaam te zijn in de grafi sche machinehandel, Aangezien de veroordeelde thans opnieuw in deze machinehandel werkzaam is en wel te Hilversum zal hij zijn werkzaam heden normaal kunnen voortzetten. In het vonnis werd als bewezen aangenomen, dat hij als leidende fi guur van de Duitse firma Springer und Muller, die een filiaal had te Am sterdam, voor deze firma alsook voor eigen rekening tijdens de be zetting werkzaamheden heeft ver richt in verband met de sluiting van de grafische bedrijven door het ver zorgen van taxatie en het treffan v; maatregelen voor de expedlering vau machinerieën naar Duitsland, Bovendien achtte de rechtbank hem schuldig aan het plegen van verraad doordat hij aan de voormalige direc teur van de Arbeiderspers Kerkmees ter en aan inspecteur Douwe Bakker van het Inlichtingenbureau te Am sterdam mededelingen had verstrekt over de gezindheid en de werkzaam heden van personen, die in dienst wa ren van ondernemingen, welke de Duitse voorschriften niet naleefden. De Duitser Willy Schmitz, een voor malige bokser heeft na een recordtijd van 53 dagen zijn ononderbroken vas ten beëindigd en zijn verzegelde gla zen kooi te Frankfort verlaten. De man is ongeveer 60 pond afgevallen en weegt thans 87 pond. Hij is onmid dellijk naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij met een speciaal di eet weer op krachten moet komen. Hij dronk tijdens zijn vasten alleen sodawater en rookte meer dan 2600 sigaretten. Hij is van plan „ter wille van het medische onderzoek" op nieuw te gaan vasten nadat hij her steld ls. Overigens is de zaak een fi nancieel fiasco geworden, aangezien de toegangskaarten nauwelijks de on kosten konden dekken. oHet brood is in Spanje van de bon nadat het sedert het einde van do burger oorlog gedistribueerd was. oEen zanger uit een nachtclub te Parijs heeft 1000 francs boeten gekregen, omdat hij zijn kaartje niet wilde to nen aan een treinconducteur, die niet de voorgeschreven witte handschoe- den droeg., oDe Amerikaanse Yogeler, die in Praag we gens spionnage veroordeeld werd tot vijftien jaar dwangarbeid in de Rus sische steppen, zal waarschijnlijk binnenkort op vrije voeten worden ge steld. oHet is nog niet bekend of de Engelsman Sanders, die tót 13 jaa werd veroordeeld ook vrij zal komen. oDe Amerikaanse pro- fessor Einstein heeft verklaard, dat de leer van Ghandi dat men niet moet deelnemen aan Iets, dat men als kwaads beschouwt de weg naar de vrede zal zijn. Een bewape ningswedloop leidt volgens de profes sor naar oorlog, en hij raadde de A- merikanen en Russen aan, de bommen aan een boven nationaal gezagsor gaan af te staan. oTwee jeugdi ge Amsterdammers, die zich aan straatroof hadden bezondigd werden t tweo jaar jeugdgevangenis ver oordeeld. —oAlle geruchten om trent een mogelijke devaluatie van de Zwitserse franc zijn uit de lucht gegrepen. oDe Oostenrijkse bok ser Karell werd tijdens een wedstrijd te Baden zo ernstig gewond, toen hij van zijn tegenstander een rechtse slag op de kaak kreeg, dat hij later in het ziekenhuis overleed. De man was 21 jaar. oVanavond om acht uur zal over beide Hilversumse zen ders een vraaggesprek met Prins Bernhard worden uitgezonden in ver band met de naderende Anjerdag en de dan te houden collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds. o De Bulgaarse communistische partij heeft ongeveer 30.000 analphaheten In haar gelederen. oVan 28 Juni tot 8 Juli zal in het Beursgebouw te Utrecht een tentoonstelling gehouden worden onder de titel „Met Prins Bernhard op reis." Tevens wordt dan een brochure uitgegeven over de emi gratie naar die landen van Zuid Ame rika. oDe finale om de KNVB. beker tussen Haarlem en Feijenoord zal Zaterdag 24 Juni om 7 uur in het Fijenoordstadion te Rotterdam wor den gespeeld. o.m. door een onadequate zuivering Hierdoor is een gezagscrisis ontstaan, die spr. zeer gevaarlijk acht. Als een symptoom van de spanning tussen overheid en volk signaleerde spr. de weerspannige houding van het pu bliek tegenover de politiek. Mr. dr. Nagel betoogde, dat aan deze gezags crisis meer aandacht geschonken dient te worden. De overheid moet het verloren terrein herwinnen. Spr. wees verder op de vergro ving en verruwing, die na de oorlog aan het licht getreden is. Echter niet alleen in de criminaliteit, zo zei hij ook in de verschillende takken tmo sport zag hij een verruwing, getnige o.iu. het feit, dat 51 bokswedstrijden na de oorlog een dodelijke afloop hadden. Deze verruwing komt voort, zo meende spr., nlt een tekort aan gevoeligheid voor de eieunaasten, de zelfde ongevoeligheid, die een auto mobilist demonstreert door verder te rijden wanneer liij iemand heeft aan gereden. Sprekend over roof en roofoverval len. wees spr. op het feit, dat derge lijke misdrijven voor de oorlog in ons land niet „inheems" waren met uit zondering dan van het geval Oss. Als de daders noemde hij ontslagen poli tieke delinquenten die niet in de maatschappij werden opgenomen en voormalige illegale werkers, van wie er sommigen in het verzet de morele normen uit het oog hebben verloren, terwijl anderen door teleurstelling in hun verwachtingen tot de misdaad zijn gekomen. Een uitzicht in dit alles kon spr. niet geven. „Ik geloof ln de inte grale verdorvenheid van de mens" zo zei hij, ..<:n ik hen er van over tuigd, dat we de oorlog niet zullen kunnen uitbannen." Wel wees hij erop, dat de jeugd, die in de stijging van de criminaliteit een groot aandeel heeft gehad, ge wekt zal moeten worden uit haar on yerschilligheid. De manier, waarop dat thans door sommigen wordt be proefd, kan spr. niet toejuichen. „Er bestaat een tendens" zo zei hij ,om de Bergrede te veranderen in de geest van: zalig zijn de jongens van Jan di WItt, die zich de kaas niet van het brood laten eten." In de discussie welke op dit refe raat volgde, werd door verschillen- predikauten betoogd, dat alleon een verlevendiging van het Godsbe sef de maatschappij naar orde en rust kan terugvoeren. Dit is een taak voor de kerk. zo werd gezegd, een opdracht waarvan enkele sprekers het resultaat in twijfel trokken, zo lang de verdeeldheid der berken zal blijven bestaan en de kerkelijke ver kondiging in haar huidige vorm de grote massa niet bereikt. Doris Rijkers hofje geopend De blauwe zeeridders van Nieuwe diep, Texel en Callantsoog verkeerden gisteren in een bijzondere feeststem ming, omdat het borstbeeld van de vermaarde Doms Rijkers in hun mid den is teruggekeerd. Dit borstbeeld was dertien jaar geleden dicht bij de zeedijk met koninklijke eer onthuld. Het verdween toen de oorlog nauwa- lijks enkele dagen oud was, naar een geheimzinnige plaats. Op initiatief van het Dorus Rijkersfonds Is het gisteren teruggekeerd temidden van de nazaten van de oude Dorus. Het Dorus Rijkersfonds heeft namelijk in het verdwenen oude den Helder, dn stadswijk, waar Dorus Rijkers heeft gewoond en ookde Gorrel, de Tab bie en de Gul. Janus Kuipers en Kees Runnerberg en vele anderen een Hofje laten zetten van tien woningen, waar nabestaanden en weduwen van de blauwe ridders een woonoord heb ben gevonden. Aan de ge%*els van een dezer huizen ls nu het borstbeeld van Dorus Rijkers opnieuw onthuld. Oud burgemeester G. Ritmeester, hoofd bestuurder van het fonds, heeft de plechtigheid verricht. Hij was verheugd en tegelijk trots zo vertelde hij aan de ruige zeelui, die om hem gegroepeerd stonden, vooral omdat de gemeente en het ge hele land nu eindelijk erkend hebben datde verdiensten van de redders 'e groot waren om vergeten te kunnen worden en datde moeilijkheden waar in velen van hen verkeerden, gedra gen moesten worden door het gehele volk. Doortje de 79-jarige dochter van Dorus Rijkers had bij het beeld van haar vader op de erestoel plaats ge nomen. Zij legde als eerste aan de arm vande voorzitter van „Moed, Voi harding en Zelfopoffering" een krans hij de beeltenis. Minister Joekes heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt de verschillende sociale verzekerinfen eenvoudiger van ad ministratie te doen worden. Het ia hier niet de plaats om die vereen voudigingen te bespreken. Het is wel de plaats, om er onze voldoening over uit te spreken, dat er eindelijk een begin wordt gemaakt met een zaak, die velen een doorn in het oog is ge weest. Het deed er weinig toe in wel ke kringen men zijn oor te luisteren legde, er heerste een algemene onte vredenheid over de gang van zaken bij tal van lichamen, die te maken hadden met bepalingen, voortvloeien de uit sociale voorzieningen. Men hoorde ze ook in de kringen der ar beiders. De sociale voorzieningen met hun hele administratieve rompslomp dreigde een kind met een waterhoofd te worden. En dat is het juist, wat tot elke prijs moet worden voorko men. De sociale voorzieningen heb ben een uitermate nuttige functie in onze maatschappij. We zouden zeniet graag willen missen. Niet voor de ar beiders die er in de eerste plaats van profiteren, maar we zouden ze ook niet kunnen missen in het belang van de ondernemers en van het gehele volk. Afschaffing of vermindering van sociale voorzieningen zou een ontstem ming en ontwrichting veroorzaken, die een enorm schadelijke weerslag zou hebben op de arbeidsmarkt. De sociale voorzieningen zu'< i. de komende jaren nog steeds :r» nni vang toenemen. En wij prijzen or..- volk daarom gelukkig. Een v H aan willekeur èn ellende ten o» op sociaal gefcv-d kan nimmer lukkig volk zijn. Maar er is e- es, die we aan het complex van ai- maatregelen mogen stellen: Ze moe ten naast doeltreffend zo ef' ejon» mo geljjk worden uitgevoerd 7 e nv-sen niet verambtelijken. En dat i- ;n ons land meermalen gebeurd. Tal van mensen, tal van organen waren inge schakeld. Af en toe vroeg zich af, of juist de omslachtigste -n de kostbaarste weg moest worden geko zen. En hierin schuilt voor de verdere ontwikkeling der sociale aapiemn- gen een groot gevaar. Sociale voorzieningen röoe'en popu lair zijn. Zo mogelijk bij het gehele volk. En dan mag het niet voorko men, dat een groot deel van hei volk gegronde redenen heeft om te klagen i.ver de uitvoering er van. "Wie de rompslomp ziet, die de bedrijfspen- sioensfondsen veroorzaken, stelt zich niet alleen de vraag, of dat nu niet eenvoudiger en goedkoper en t-v'-ns doeltreffender had gekund. Dat nog niet alleen. Hij stelt zich dan ook de vraag, of de hoge kosten van het ambtelijk apparaat misschien de oor zaak zijn van de relatief lage uitke ringen. En als het zo ver is, is een stuk goed sociaal werk reeds voor 'n groot deel in discrediet gebracht. Men zal geen sociale voorziening voor het volk van de wieg tot het graf in het leven kunnen roepen, zon der dat daar ambtenaren en admini stratie voor nodig zijn. Men zal ook moeten beschikken over een controle apparaat. Maar er zal een ontzaglijke vereenvoudiging moeten worden aan gebracht zonder de voorzieningen zelf aan te tasten. We hopen, dat de Mi nister er in zal slagen deze tot stand te brengen. Te lang reeds heeft men met reden gekankerd op sociale voor zieningen, terwijl in feite alleen de uitvoerende maatregêlen de aanstoot gevers waren. Het is de hoogste tijd, dat daar veranderingen in worden aangebracht. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1