55e c HISTORISCH SCHOUWSPEL 0? DE DAM N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Bruiloft van Rembrandt en Saskia hoogtepunt van feestelijkheden Nieuws fBgsn uF zonneschijn Op zoek naar de stad der liefde Daders van roofoverval op speelhuis gegrepen Fransen en Duitsers aan één tafel Plan Schuman plaaist Parijs in teken van Europees federalisme Djokja en R. I. S. worstelen om overeenstemming te bereiken de Telex tikt... Om de vrijheid van Vogeler ZESDE JAARGANG NUMMER JO DONDERDAG 22 JUNI 1050 Uitgave Stichting ,J>© Vrye Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand t 3.65 per kwart, bij vooruitbet.! Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten1 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledactgyrs. J. v. Zoonen Postbus 59, Alkmaar Vele duizenden Amsterdammers wa ren Maandagavond getuige vau het huwelijk en de huwelijksmaaltijd van Rembrandt van Rijn en Saskia van Uylenburgh, De plechtigheid, die leeds vorige week hij de opening van „Damstad" zou geschieden, doch toen wegens weersomstandighe den werd uitgesteld, begon om half zeven toen Johan Elsensohn (Rem brandt) en mej. Pit Rincker (Sas kia) in hun koets stegen en vooraf gegaan door drie herauten te paard en een wacht te voet, van het Thor- beckeplein naar Damstad reden. Een vijftigtal Vehrwse boeren en boerin nen vormden het gevolg. Onderweg werd tweemaal gestopt voor het aanbieden van bloemen aan de a.s. bruid. Nadat de beide verloofden ontken nend geantwoord hadden op de vraag van de Schout of zij reeds iu de echt verbonden waren dan wel bloedver wanten van elkaar waren, werden Rembrandt en Saskia de heer en me vrouw van Rijn. Hierna ging de stoat via het Rokln naar het Rembrandt- van dag tot dag ONGEVEER 60.000 textielarbeiders in de streek van Biella in noordwest Italië, zijn gisteren na middernacht in staking gegaan. Zij zeggen dat hun werkgevers zich niet aan de onlangs gesloten loonovereenkomst hebben ga houden. DE DUITSE POLITIE te Muencben heeft Karl Feitenhansl gearresteerd oprichter en voorzitter vau de ultra- nationalistische vaderlandse unie. Fekenliansl die enkele weken geleden door een zuiveringsrechtbank voor 2 jaar van alle politieke activiteit uit gesloten werd, wordt beschuldigd van het voorbereiden van een militairisti sche demonstratie. Volgens de politie wilde Feitenhansl Woensdag met zijn volgelingen die kortgeleden op enige honderden geschat werden, naar het oorlogsgdenktel en te Muenchen trek ken voor een herdenkingsplechtigheid DOOR STORMEN en overstromin gen zijn in de noordelijke districten van west Bengalen in de afgelopen twee weken minstens 130 personen omgekomen en veel meer gewond, al dus schatten functionarissen, die be last zijn met de hulpverlening in deze gebieden. Door ongeëvenaarde aard verschuivingen werden te Darjeellng 105 personen gedood. DE SAADIST1SCRE parlementsle den in Egypte zijn en bloc afgetreden als protest tegen de jongste Konink lijke decreten, op grond waarvan ve le senatoren onder wie de Saadisti- Bche leider uit hun functie werden ontzet. De liberale constitutionalisten overwegen een dergelijke stap naar aanleiding vande vervanging van de liberale leider De constitutionele par lij is de grootste in de senaat. DE FRANSE chasonniere Lucien- ne Boyer, die door haar Parlez moi d'amour" in de gehele wereld be kend is geworden, heeft haar aan klacht tegen haar echtgenoot Jacqeus Pills ingetrokken. Pills is niettemin veroordeeld een schadevergoeding van 6000 francs te betalen. Lucienne heeft haar advocaat Jean Jacques Bloch een brief laten schrij ven waarin zij het Hof verzocht haar echtgenoot te vergeven en haar aan klacht te seponeren. Hij heeft mij ge slagen doch niet veel pijn gedaan, en hij is geen kwade kerel, aldus Lu cienne. MEVROUW ROOSEVELT heeft In het Amstelhotel te Amsterdam enige tiren na haar aankomst honderdvijf tig maal haar handtekening gezet In exemplaren van haar boek „Ik her inner mij". De extra opbrengst van deze hoeken komt ten goede aan het Koningin Wllhelminafonds" Het eer ste boek dat mevrouw Rooseveit sig neerde, voorzag zij van een speciale opdracht. Het was bestemd voor prin ses Wilhelmina. Meest zwaör bewolkt met af en toe regen, bier en daar met onweer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid «n West. Nog Iets lagere temperaturen plein, waar in de open lucht een feest maaltijd werd aangericht. Op de te rugtocht werd eenmaal gestopt. Dit maal werd Rembrandt een collectie huisschilderkwasten getoond, waar van de dunste tenslotte nog bruikbaar bleek als penseel. Op het Rembrandtplein hadden zich duizenden reeds opgesteld, teneinde getuige te zijn van een middeleeuwse bruiloftsmaaltijd. Achtereenvolgens werden soep speenvarken, brood, groenten en fruit opgediend en als dessert „oliebollen". Voorts werd rijkelijk bier in stenen pullen geschon ken. Tijdens de maaltijd voerden ,,de Ve- luwse boerendansers" verscheidene volksdansen uit en werden enige lie deren gezongen, alles begeleid door luit en viool. Een koddig ogenblik brak aan toen Jan Steen met vrouw en een zestal kinderen weer eens wegens geldge brek uit huis waren gezet en nu on derdak zochten op het Rembrandt plein, hetgeen hun door Rembrandt graag werd verleend. Aan het slot van de maaltijd werd door het gehele gezelschap een „boe rendansje" gemaakt. Een kransleg- ging aan de voet van het standbeeld van Rembrandt vormde het sluitstuk van deze avond, die door de vele aan wezigen zeer op prijs werd gesteid. Britse archeologen zijn de ruines van de grootste tempel van Aphro- dite, de Griekse godin van de liefde aan het opgraven met de bedoeling de geheimen van Paphos, „de stad van de Liefde" uit de antieke wereld bloot te leggen. De tempel werd tussen 1600 en 1050 voor Christus gebouwd bij de plaats aan de kust van Cyprus, waar Aphro dite „uit het schuim van de zee gebo ren zou zijn." Engelse geleerden legden in de 19e eeuw enkele gedeelten van de tempel bloot, maar het grootste gedeelte bleef verborgen onder de huizen van he* dorp Kouklia. De expeditie die nu aan de arbeid is tracht tevens uit te zoeken wan neer Paphos werd gebouwd. Als de eerste vondsten veelbelovende resnlta ten opleveren, zal men het volgend jaar met opgravingen op grote schaal beginnen. De expeditie staat onder leiding van de Schotse hoogleraar T. B. Mit ford. Verder werken mee professor John Henry Iliffe, voormalig hoofd van de Palestijnse archeologische af deling en de heer en mevrouw An- drew R. Burn van de Universiteit van Glasgow. NIEUWE AARDAPPELEN VOOR DE KONINGIN Van de eerste nieuwe aardappelen die op de veiling te Berllkum wer den aangevoerd, is een mand vol ver zonden aan koningin Juliana, een aan de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland en een aan de burgemeester van de gemeente Me- naldumadeel. Dank zij een nauwe santenwerking tnsscn de recherches Tan Amsterdam den Haag en Haarlem, zijn drie van de vier daders Tan de overval op de Jockeyclnb een speelhuis in den Haag gearresteerd. Het zijn de 28-jarige vertegenwoor diger B., de 23-jarige vertekenwoor- diger en de 22-jarige buffetchef de W. allen uit Amsterdam. Zij hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. De vierde dader Is nog voortvluchtig Zoals men zich zal herinneren werd in de nacht van 20 April in een speel gelegenheid in den Haag de Jockey club genaamd, door enkele gemas kerde mannen een overval gepleegd Onder bedreiging met een machine pistool, een revolver en een dolk wis ten zij met enkele duizenden guldens te ontkomen. De Haagse recherche tastte aanvankelijk volkomen in bet duister. Verschillende aanwijzingen liepen op niets uit. Zo is een drietal verdachte Polen, waarvan er een bij eer der beroofden inde kost was, aan gehouden. Een toevallige samenloop van omstandigheden bracht de poli tie op het goede spoor. De Haarlemse politie zocht op dat moment naar een 19-jarig meisje, uit Haarlem, dat van huis was weggelo pen. Op 15 Juni werd zij door Haar lemse rechercheurs aangehouden. Deze politiemensen hadden ondertus sen reeds ontdekt, dat het meisje om gang had met een zekere de W. uit Amsterdam. Toen zij dan ook was aangehouden, werd haar het een en ander over deze man gevraagd. Zij vertelde dat hij degene was, die de roofoverval op een bejaarde mana- IN DE ALOUDE Franse hoofdstad waar in de luop der eeuwen reeds zo vele internationale conferenties plaats vonden, is in de loop van Maan dagavond de eerste stap gezet op de weg, die hopelijk zal leiden tot een hechte Europese federatie. Afgevaardigden van Ft ankrijk en Duitsland wareif in de Lichtstad bijeengekomen om te beraadslagen over het des tijds door de Franse minister van buitenlandse zaken ingediende „plan- Schuman" En mocht de conferentie waaraan later ook de Benelux- landen zullen deelnemen in de prettige sfeer verlopen, zoals die op de openingszitting aanwezig was, dan valt er niet aan te twijfelen of de be haalde resultaten zullen dienovereenkomstig zijn. Door de Franse en Duitse afgevaardigden werden hartelijke woorden gesproken op de open bare bijeenkomst. De behandeling van de agenda en de problemen die ter sprake zullen komen, zullen echter In gesloten vergadering behandeld worden. Graaf Coudenhove-Kalergi noemde in zijn openingswoord het initiatief van Schuman een belangrijke stap op de weg naar de Verenigde Staten van Europa, „zelfs belangrijker dan de Raad van Europa." „Indien in 1927 een dergelijke ver standige, gedurfde en edelmoedige politiek was voorgesteld en aangeuo men, zou er geen derde rijk en geen tweede wereldoorlog zijn geweest" al dus spreker. „Het initiatief van Schuman is de eerste stap naar de wedergeboorte in een moderne, sociale en democra tische geest, van het grote rijk van Karei de Grote om de driehok Rome —ParijsAix de Chapelle." Om te vermijden, dat de hoge tuito riteit die de hoogste zeggenschap tn het plan Schuman krijgt, machteloos wordt door verantwoording schuldig te zijn aan de 6 nationale parlemen ten, of te veel persoonlijke macht en gelegenheid tot willekeur krijgt door boven de volken en regeringen verheven te zijn. achtte graaf Con- denhove het noodzakelijk, dat de Unie van Karei de Grote wordt gewijzigd in een werkelijke federatie. Paul Loebe, voormalig president van de Rijksdag, ontving een luid applaus, toen hij verklaarde: „Ik spreek namens alle Duitse af gevaardigden, wanneer ik zeg, dat wij hier zijn gekomen om de banden te versterken, die ons reeds verbin den. De vrtaw heeft een belangrijke rol te spelen in het streven naar een Europese Unie, omdat zij meer dan wie ook de zinloosheid beseft om haar zonen de oorlog in te zenden,aldus Loebe. De conferentie ging in vier com missies uiteen om in het geheim de politieke, sociale en economische zij <ien..van het plan en zijn Invloed op de jeugd en vluchtelingenvraagstuk ken!: te bespreken. HET TROEPENSCHIP „Hellenic Priiice" wordt vanmorgen vroeg voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal behoudens on voorziene omstandigheden heden morgen te 9.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. HET FINSE parlement heeft Maan dag zijn goedkeuring gehecht aan de Fins-Russische handelsovereenkomst welke voorziet in een uitwisseling v. goederen gedurende de periode 1951 1955. De besprekingen In de gemengde Commissie van de republiek Indone- sia en de RIS. over de vorming van de Eenheidsstaat doren thans reeds 14 dagen zonder dat er noeniensvvaar dige vorderingen zijn gemaakt. Hat- ta beloofde het parlement dat de be sprekingen begin Juli zullen zijn be ëindigd, doch waarnemers twijfelen aan de mogelijkheid hiervan wanneer de hnidige Interne moeilijkheden blij ven voortduren. In de kringen der RIS. kan men een toenemende wrevel waarnemen met betrekking tot de houding van de Djogjase leden dezer commissie. Men hoorde deze houding reeds kenschet- sei met het woord „obstructie." In de stad Djogjakarta kon de groei ende opvatting geconstateerd worden dat het kabinet der republiek Indone sia de kern moet vormen van het eer ste eenheidskabinet en dat de wetge ving der republiek Indonesia als ge heel dient te worden gehandhaafd. De leden voorde RIS. achten zulks *n strijd met de overeenkomst tussen de RIS. en de republiek Indonesia. Voorts wil men in Djogja, Djogja karta op de een of andere manier handhaven als hoofdstad van de niou we eenheidsstaat, zulks vooral, zo als men daar zegt, om psychologische redenen. Wederom rijzen voorts bezwaren te gen het opheffen van alle deelstaten inclusief de republiek Indonesia, bij het tot stand komen van de eenheids staat, ofschoon de regering der repu- biek Indonesia zich aanvankelijk ook tot opheffing van Djogja als deelstaat bereid had verklaard. Communistische Invloeden Waarnemers zijn echter niet ge- Aan vijf Duitse oorlogsmisdadi gers die door een Amerikaanse mili taire commissie te Sjanghai in 1947 tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot tien jaar waren veroordeeld, is de rest van hun straf kwijtgescholden door de opperbevelhebber van het A- merikaanse leger in Europa. Zij wer den onmiddellijk uit de Landsberg gevangenis in Beieren ontslagen. Zij hadden, in strijd met de bepalingen betreffende de onvoorwaardelijke o- vergave van Duitsland .hun activi teit voor de geheime dienst en andere activiteit in het door de Japanners bezette China ten voordele van de Ja panse strijdkrachten na acht Mei 1945 voortgezet. Uit Washington wordt gemeld, dat vijftig leden van de algemene fe deratie van Amerikaanse vrouwen clubs in September aanstaande een bezoek aan Europa zullen brengen, „teneinde te pogen de wereld In vre de te houden." Denemarken Nederland België, Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Italië, Frankrijk en Groot-Brit- tannië zullen worden bezocht. Een passagierstrein met inheem se reizigers is, bij het binnenrijden van het in de buitenwijken van Johan nesburg gelegen Kroonstation, in bot sing gekomen met een locomotief van het mijnbedrijf ter plaatse, die een aantal lorries voort trok. Een blanke is gedood. De blanke bestuurder .en zeven inheemsen werden gewond. De locomotief van het mijnbedrijf en 4 wagons vau de passagierstrein ont spoorden. Een veertienjarige schooljongen Edward Andrew, is te Flamborough nabij Bridlington in Yorkshire vau een klip van 25 meter hoogte gevallen Hij kwam op enkele meters afstand van enige zonnebaders op zijn voeten op het zandige strand terecht. Met gebroken benen werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Te Melbourne is een leeg hotel vau drie verdiepingen door een ex plosie verwoest. 23 personen werden gewond. Het hotel was gesloten om dat het gerestaureerd werd. Zaterdag zijn tengevolge van plotselinge overstromingen in de sta ten Washington en Ohio vier perso nen omgekomen. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geraamd. De beperkingen op het houden van openbare vergaderingen zullen na 25 Juni verzacht worden. De poli tie zou echter voortgaan vergaderin gen te verbieden welke georganiseerd zijn door „ongewenste organisaties, zoals bijvoorbeeld het communisme" aldus een woordvoerder van de rege ring.. In het Tsjecho Slowaakse St. blad wordt gemeld, dat bij besluit van het nationale centrale comité te Praag het Leger des Heils iu Tsjecho Slowakije is ontbonden. De in Oostenrijk geboren dr. Fa bius Gross, die met succes proeven verrichtte met het versnellen van de groei van vissen, is op 44-jarige leef tijd te Edinburgh overleden. facturier in Haarlem en op twee Am sterdamse taxichauffeurs had ge pleegd. Tevreden met het resultaat van dit verhoor het werd in Am sterdam afgenomen gingen de re chercheurs in de Amsterdamse bin nenstad een broodje eten. Zij waren nog aan het zoeken naar een geschikt eethuisje, toen zij de W. pardoes te gen het lijf liepen. Hij werd ingere kend en bekende de overval op de manufacturier en de twee taxichauf feurs.. De Haagse recherche had inmiddels vande Amsterdamse politie gehoord dat een zekere W. H. van <Ter W. bij de overval op de Jockeyclub betrok ken zon zijn. Deze tip gecombineerd met een zekere interesse In de reeds gearresteerde R. de W. leidde de Haagse politie tot de volgende ontdek king: R. de W. was op 15 April naar den Haag gekomen, waar hij met mej. van der A. gedurende vier dagen onder een valse naam in een hotel lo geerde. Op een avond is hij met haar naar de Jockeyclub gegaan waar hij zich, alweer onder valse naam, als lid liet inschrijven. Eenmaal dit ont dekt hebbend, gingen de Haagse re chercheurs nog eens met de W. pra ten. Hij viei door de mand en legde een volledige bekentenis af. Daardoor konden op 16 Juni J. B. en E. H. J. aangehouden worden. Ook zij beken den. J. B. is een oud S.S.-er. Hij heeft nog drie en een half jaar gevangenis straf tegoed. Bij de overval heeft hij een min of meer leidende rol ge speeld. R. de W. E. H. J. en W. H. van der W. zijn onlangs als burgers uit Indonesië gerepatrieerd. Zij ko men uit een goed milieu. Volgens het verhaal van de drie arrestanten is de overval op de Jockeyclub slechts door vier man gepleegd. De vierde man H. van der W. is nog voortvluch tig. Na de overval zijn zij t© voet vertrokken. Onderweg zijn ze op een late tram gesprongen. Per taxi heb ben zij zich vervolgens naar een per ceel in de Irisstraat laten brengen, waar van der W. een kamer had ge huurd. Van hun wapens is alleen het dolkmes- teruggevonden. Het machine pistool dat E. H. J. volgens zijn zeg gen in Port Said heeft gekocht het zou afkomstig zijn van Duitse dumps bij EI Alamein zou J. na de over val in Amsterdam hebben verkocht. De revolver zouden zij ergens in Zandvoort in het water hebben ge gooid Het meisje A. M. van der A Is onder tussen naar haar moeder terugge stuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de overval. rust over de houding van Djogja, omdat naar hun mening velen in de hoofdstad der republiek Indonesia niet beseffen, dat zij hierdoor in de kaart spelen van de communisten cd de uiterst links georienteerde arbei ders organisaties, die de nationale sentimenten gebruiken om een stem ming tegen de RIS. aan te wakkeren en om de politiek© leiding van Djog ja voor de toekomst te verzekeren, aangezien deze elementen ervan over tyigd zijn. dat zij daardoor grotere kansen hebben. De terusnrave van de duizend jaar oude ijzeren kroon van Sint 8tetanus aan Hongarije wordt te Wenen ge noemd als een der voorwaarden waar op de Hongaarse regering zich bereid heeft verklaard de Amerikaanse za kenman Yogeler, die onlangs tot 15 jaar gevangenisstraf Is veroordeeld, vrij te laten. De andere voorwaarde zou, volgens gewoonlijk welingelichte bron, de her opening zijn van de Hongaarse consu laten in Amerika, die uit protest te gen de behandeling van Vogeler zijn gesloten. Koning Stefanus van Hongarije werd in 997 tot het Christendom be keerd en ontving in 1001 van Paus Sylvester II de „Heilige Kroon van Hongarije" die zes pond goud en ju welen bevat. Na d© tweede wereldoorlog werd de kroon in de Amerikaanse zone van Oostenrijk aangetroffen. Men ge looft dat hij zich thans in Amerikaan se handen bevindt. Voor zijn arrestatie had kardinaal Mindszenty de Amerikaanse autori teiten schriftelijk verzocht d© kroon die door het gehele Hongaarse volk als het symbool van de Hongaarse eenheid en souverelniteit wordt ver eerd, aan de Heilige Stoel terug te geven. DEENSE ONDERZEEBOTEN NAAR ROTTERDAM. Twee Deense onderzeeboten de U2 en de U3 zullen Vrijdag in de Rotter damse haven arriveren voor een on officieel bezoek dat tot volgende week Woensdag zal duren. Waterig geval WE ZULLEN binnen niet al te lan ge tijd opnieuw onthaald worden op een debat in de Tweede Kamer over de vraag of gemengd zwemmen al dan niet in strijd is met de goede ze den en dus verboden of toegestaan moet worden. Wellicht herinnert men zich, dat een paar jaar geleden de toenmalige minister van Sociale Za ken, de heer Drees tijdens de behan deling in de Kamer het wetsontwerp introk, door een amendement, inge diend door de heer Stokman. Bij dat amendement werd het ge mengde zwemmen vrijwel onmogelijk gemaakt en werden degenen die in zulk gemengd zwemmen een genoe gen vinden tot zedelc/.e mensen ge brandmerkt Het gevolg was, dat de goede dingen die de Minister met zijn wet op het oog had niet konden wor den uitgevoerd. Thans heeft de op volger van de heer Drees, de heer Joekes opnieuw een wetsontwerp in gediend. Aan de bezwaren van de tegenstanders van gemengd zwemmen is gedeeltelijk tegemoet gekomen. In het nieuwe ontwerp wordt bepaald, dat elke zwemvereniging in voldoen de mate gelegenheid zal moeten ge ven voor gescheiden zwemmen. Dat betekent dus, da de bestaande zwemverenigingen in een moeilijke positie zullen geraken. Behalve dan de zwemverenigingen, die reeds ge scheiden zwemmen hebben ingevoert Voor hen gelden deze moeilijkhedei niet, omdat andersdenkenden van hu* organisaties praktisch geen lid zijn. Voor hen is de zaak dus vrij eenvou dig. Maar voor de andere verenigin gen wordt het heel iets anders. Daai is het publiek het als een recht gaai. beschouwen, dat man en vrouw, broei en zuster gelijk in het bad mogen We begeven ons niet in een debat of de zedelijkheid daardoor in gevaar komt. We constateren in dit artikel alleen feikn. Wie het leven in de zwembaden in onze omgeving beeft meegemaakt, weet dat het op warme dagen de gehele dag een komen en gaan is van kinderen en ouderen van beiderlei kunne, die zich op heerlijke wijze vermaken in het frisse nat. Dat zal dus in het vervolg onmogelijk zijn. Slechts een gedeelte van de dag zullen de kinderen en de ouders in ongestoorde vreugde samen in het zwembad mogen vertaeven. Een ander gedeelte zal de vader geen getuige mogen zijn van de verrichtingen van zijn dochter, de moeder niet van haar zoon. We hebben juist deze scherpe voor beelden genomen om te demonstreren voor welke moeilijkheden alle zwem verenigingen bij aanneming van dit wetsontwerp komen te staan. Maar ook, hoe veel onaangenaamheden hier aan mensen die een ruimere opvat ting hebben in de weg worden gelegd Hier wordt met twee maten gemeten. Want wel wordt aan verenigingen die op het gebied«van de zwemsport het spits hebben afgebeten een voor schrift opgelegd, terwijl verenigingen die zijn opgekomen na dat de zwem sport door het moedig initiatief van anderen zulk een hoge vlucht had ge nomen, geen voorschrift wordt opge legd. Billijk zou zijn, dat deze vereni gingen de verplichting kregen, dat ze evenveel uren moesten openstaan voor gemengd zwemmen. Maar daar den-kt men niet aan. Misschien is het ook wel te riskant en zou het zwem men op uren, waarin gemengd zou mogen worden gebaad er te druk worden. In ieder geval wordt hier wel duidelijk gedemonstreerd, dat de wet niet voor iedere Nederlander ge lijk is en dat met de verlangens van de een meer rekening wordt gehou den dan met die van een ander.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1