Min. v. Maarseveen antwoordt Djokja N.-HOLLANDSE PERS 1945 In Barneveld centrale slachtplaats voor pluimvee ingericht PBgen BF zonneschijn Hotel door brand verwoest Vaticaan beschuldigt Russen van deportatie Lithauers Urk voor ramp behoed Windhoos teisterde Brabant Grote schade aangericht aan oogst en huizen de Telex tikt... Veranderde staat ZESDE JAARGANG NUMMER 40 VRIJD/raïf 1950 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Veraniw. redacteur» J. v, Zoonen Bure^ Postbus 59, Alkmaar 'Gisteren werd te Barneveld offici eel besloten in deze gemeente met in gang van Vrijdag 23 Juni een cen trale slachtplaats voor pluimvee in te richten Tegelijk werd bekend ge maakt, dat het met ingang van Don derdag 22 Juni verboden is op de bedrijven zelf pluimeve voor de ver koop te slachten. D© betrokken pluim veehouders kunnen van laatstgenoem de datum af hun overtollig pluimvee bekend maken op het bureau van de plaatselijke bureauhouder. Nieuws van dag tof dag MAANDAGAVOND zijn twee plan ters vermoord op de onderneming Tji buni nabij Bondoeng in het gebied van Patoeha. Volgens onbevestigde berichten zouden ondernemingswach ten bij de moord betrokken zijn, aan gezien 14 van de 24 wachten verdwe neh zijn. ZEVEN VLIEGTUIGEN van de na tionalistische Chinese luchtmacht hebben een gestrand Brits schip en een reddingsschip met bommen en machinegeweervuur aangevallen, zo verklaren de eigenaren van de beide schepen. Br zijn geen slachtoffers te betreuren of schade aangericht. Bei de schepen liggen voor Swatou. RADIO BRIEFTELEGRAMMEN kunnen met de volgende buitenlandse schepen die militairen resp. burgers van Java naar Nederland vervoeren via het Nederlandse kuststation Sche veningen radio worden gewisseld en wel tegen hetzelfde tarief als geldt in het verkeer met Nederlandse sche pen. Het Amerikaanse 6chip General Harry Taylor, het Engelse schip At lantis, het Noorse schip Goya en het Zweedse schip Anna Salen. MEVR. ROOSEVELT heeft gister morgen den Haag per auto verlaten. Zij is thans in Brussel, waar zij naar alle waarschijnlijkheid enige tijd zal verblijven. GISTEROCHTEND trok een wind hoos over het noordwestelijk deel van de gemeente Dinteloord. In een ogenblik tijds werden van een groot aantal huizen de pannen van de da ken gerukt en hoog de lucht in geslin gerd, terwijl in verschillende straten de kozijnen uit d-^ huizen wenden ge drukt. Door de luchtdruk werden eul ge duivenhokken en kleine schuurtjes welke achter ln de tuinen stonden, op genomen en tegen deze huizen gesmo ten. De materiele schade is aanzien lijk. VOOR HET EERST na drie maan den is het Belgische parlement weer bijeen gekomen, Sinds 1914 is dit de eerste keer dat het parlement onder de regering van een partij yergadert. Deze bijeenkomst had een zuiver ad ministratief karakter en duurde pre cies 10 minuten. Het parlement is nog orvolledig. daar de Senaat pas 27 Juni 23 leden door coöptatie zal be noemen. AUSTRALIË blijft bij zijn stand punt dat enige stappen tot wijziging vat de status van Nederlands Nieuw Guinea niet alleen Indonesië en Ne derland aangaan, zo deelde de Austra lische minister van Buitenlandse za ken. Percy Spender in het Huis van Afgevaardigden mede. Spender wer den vragen gesteld inzake de recente verklaringen van de Indische minis ter president, Pandit Nehroe, met Be trekking tot de Indonesische aa\isprn ken op het onder Nederlands bestuur staande gebied. Op een persconferentie te Goea- la Loempoer heeft de politie medege deeld, dat sedert 1 Mei 82 opstande lingen in Malakka zijn gedood en 18 gevangen genomen. In dezelfde perio de gaven 23 zich over terwijl 107 a- genten en 89 aanhangers werden ge arresteerd. In een van de slaapkamers van het huis van de Zuid Afrikaanse mi nister president ls Dinsdagmorgen vroeg brand uitgebroken. Via het bal con kon de minister president en zijn aangenomen dochter Marietje door de brandweer in veiligheid gebracht worden. Mevrouw Malan verliet het met rook gevulde hnis zonder" hulp. De brand richtte weinig schade aan, daar de brandweer baar spoedig be dwongen had. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Er wordt de aandacht op gevestigd dat deze regeling uitsluitend gezond pluimvee geldt. In bespreking is nog, of ook het pluimvee van gezonde be drijven grenzend aan besmette bedrij ven dat tot nog toe uit voorzorg vernietigd werd geslacht kan wor den voor de consumptie. Hierover is nog geen beslissin'g genomen. Ondertussen breidde sedert het af gelopen weekeinde de pseudü vogel pest zich in de gemeente Barneveld niet belangrijk uit. Gisteren kwam één aanmelding van vermoedelijke pseudo vogelpest binnen. Het is merk waardig dat uitbreiding tot nog toe voornamelijk in de richting van A- mersfoort geschiedde. Deskundigen vragen zich af, of dit in verband met de windrichting staat Het geval Stou tenburg is nog het enige buiten de gemeente Barneveld in de Gelderse vallei. Officieel is er thans een op- hokgebod in de gemeenten Barne veld, Sckerpenzeel, Stoutenburg en het noordelijk deel van Ede. In Scher penzeel en Ede werd nog geen pseudo vogelpest vastgesteld. Grote schade. Gister ontdekte een dame, die op het terras van hotel Je Maintiendral te Muiderberg was gezeten, dat uit de bovenetage van het hotel rookwol kei naar buiten sloegen. De kellner waarschuwde de echtgenote van de hotelhouder, die naar boven snelde, doch halverwege moest terugkeren, omdat de vlammen haa rreeds tege moet sloegen. De brandweer van Muiderberg was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel uitrichten. De brandweer van Bussum, die om assistentie was ge vraagd nam het blussingswerk on middellijk ter hand en heeft het vuur met drie stralen bestreden. Dank zij de hulp van omwonenden kon veel van de inboedel van de be nedenverdieping worden gered, doch van de bovenetage is vrijwel alles verloren gegaan, o.a. de bezittingen van twee gasten, waaronder een be drag van f550. In kringen van het Yaticnan wordt vernomen dat niet-communistische partijen in Lithanen zich hebben ver enlgd en een „opperste bevrijdings- comité" hebben gevormd, dat zich fea doel stelt tegenstand te bieden kan de Rassen. Gemeld wordt dat in Ue zes jaren, dat Llthauen door de Russen Is bezet, een vijfde gedeelte val» de bevolking, zijnde ongeveer 520.000 personen, naar Siberie is weg gevoerd. De Russen zijn thans bezig met 'n zuivering op grote schaal onder ,ver daehte elementen" in de gebieden langs de Duits-Poolse en Lithaus- Poolse grenzen. In de plaats van de weggevoerde gezinnen komen Russi sche families, die „betrouwbaar wor den geacht." Langs de genoemde grenzen wor den versterkingen aangelegd. Er zijn hier tien kilometer diepe, „zones des doods" ingesteld, waar een zeer strenge controle op het zich verplaatsen van perso nen wordt uitgeoefend. Nederland oefent voorlopig nog de souvereiniteit over N Guinea uit IN EEN ZEER verhelderende rede, door de minister van Maarseveen in de Eerste Kamer uitgesproken, zijn bijzonderheden bekend gemaakt over de gedragslijn, welke onze regering hoopt te volgen Inzake het beleid ten aanzien van Nieuw-Gninea. De minister zeide daarbij nadrukkelijk, dat alles er voor pleit, dat de Nederlandse sonvereinitelt over Nienw-Gninea ook na afloop van dit jaar bestendigd zal blijven in het waarachtig be lang >an het van Nieuw-Gulnea. De minister sprak zijn rede nit, omdat de heren van de Eerste Kamer ontstemd waren, omdat de minis ter als gewoonlijk de ware bedoelingen der regering ten aanzien van dit reusachtige land in nevelen gehuld liet. Betreurenswaardig is het overi gens, dat de minister nog steeds niet de gedachte kan loslaten, dat Nieuw- Guinea naar taal, godsdienst, zeden en gewoonten, ligging en oorsprong niets maar dan ook niets met het ouderling reeds sterk verdeelde Indo nesië te maken heeft. Héewel dus de rede dnidelijk laat uitkomen, dat Niew-Gnluea voorlopig nog van ons blijft, sluit de rede een toekomstige inlijving bij Djokja niet nit. Hieronder volgen enkele passages nit de rede Nederland heeft tot taak Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen, hetgeen allereerst wil zeggena dat de bevolking van Nieuw Gninea moet opgebeurd worden uit het primitieve stadium van beschaving, waarin ze op dit ogenblik verkeert. Voor alles zullen wij dus onze aandacht moeten concentreren op de bevolking zelve en mede naar gelang deze bevolking zelf tot meerdere ontwikkeling komt zullen wij ook de economische ontwik keling van Nienw Gninea met een betere kans op welslagen ter hand knnnen nemen. Deze economische ontwikkeling eist, wil zij doeltreffend behartigd worden, nog diepgaande onderzoekin gen, weloverwogen voorbereiding, en geleidelijke uitbreiding en verbete ring van het overheidsapparaat in Nieuw Guinea. Overhaasting zou ook op dit terrein slechts kunnen schaden ean de te betrachten doelmatigheid bij de uitvoering van de grote cultu rele, sociale en economische taak van het Nederlandse bestuur over Nieuw Guinea. Indien men in dit verband nagaat wat het belang van de bevolking van Nieuw Guinea eist, dan is het niet twijfelachtig dat dit belang volstrekt vordert, dat Nederland zijn taak ten aanzien vaij Nieuw Guinea voortzet. Indonesië i« namelijk vooralsnog vol strekt niet bij machte deze taak van Nederland over te nemen. Onder de huidige omstandigheden zon het niet in het belang van de bevolking van Nienw Guinea zijn, wanneer de last Nienw Gninea tot ontwikkeling te brengen op Indonesië werd afgewen teld. Naar menselijke berekening zon daarvan slechts het gevolg knu- nen zijn dat de verdere ontwikkeling van Nieuw Gninea voorlopig werd afgesloten. Ik twijfel in dit verband niet aan de goede wil van Indonesië ten opzichte van Nieuw Gninea, maar goede wil alleen Is niet voldoende. WAAROP ECHTER zal het ont wikkelingswerk van Nederland ten aanzien van Nienw Gninea uit kipeui Op dezelfde doelstelling wekle de Nederlandse politiek ook ten aanzien van Indonesië in deze eenw gekenmerkt heeft, na melijk op het tot zodanige graad van culturele, sociale en staat- knndige rijpheid brengen van het Nienw Guinese volk, dat het in staat Is zijn eigen lot in han den te nemen en zich zelf te be sturen. Wanneer Nederland het volk van Nieuw Gninea zo ver zal hebben ge bracht, dan zal dit volk in volkomen vrijheid zelf zijn staatkundige sta tus kunnen bepalen .Wil het In dat geval zich aansluiten Dij Indonesië, dan zal Nederland daartegen geen bezwaar mogen maken. Wil het een eigen onafhankelijk volksbestaan lei den, dan zal Nederland ook daarin bewilligen. Wil het de band met Ne derland in enige vorm bestendigen, dan zal Nederland daarin evenzeer moeten toestemmen. Over de toekom stige status van Nieuw Guinea die gebaseerd moet zijn op de wens van de bevolking van Nieuw Guinea, kun nen Nederland en Indonesië reeds op dit ogenblik vruchtbare besprekingen voeren, waarbij voorop moet staan, datde bevolking van Nieuw Guinea eens tot voldoende ontwikkeling ge bracht, in volkomen vrijheid zijn ei gen staatkundige status zal moeten kunnen bepalen. MEN HEEFT opgemerkt dat Ne derland nu minder geschikt aan zijn om Nieuw Gninea te bestu ren omdat op Nederland het stig-" ma van koloniale overheersing zon drukken. Ik geloof, dat men zo sprekende aan Nederland een historisch onrecht aandoet. Ik mocht reeds vermelden dat ook in Indonesië de Nederlandse politiek in deze eeuw steeds is gericht ge weest op de behartiging van de so ciale. economische en culturele ba lgen vande bevolking van Indo en dat Nederland er bij voort- ng naar gestreefd heeft de In donesiërs een zodanig© graad van ontwikkeling bij te brengen, dat zij in/staat zouden zijn een eigen zelf standig volksbestaan te volgen. IK MEEN MIJ hiertoe te mogen be- palen en do slotsom tc mogen trekken dat alles er voor pleit de Nederland se sonvereinitelt over Nienw Gnlncn ook na afloop van dit jaar te besten digen in het waarachtig belang van het volk van Nienw Gninea, aldos eindigde minister van Maarsseveen. Itutgen nfBie. i dwing In de kringen van het Vaticaan, die de bronnen zijn van deze medede lingen, wordt verklaard dat de be richten afkomstig zijn van twee per sonen, die erin slaagden uit Lithauen te ontkomen. De zestien anderen, die tegelijkertijd probeerden te ontsnap pen, werden bij het overschrijden van een der Lithause grenzen dood geschoten. Volgens dezelfde kringen van het Vaticaan hebben de twee vluchtelin gen „vele en belangrijke documen ten bij zich, waaruit blijkt, dat de toestand op politiek en godsdienstig gebied in Llthauen en ook in andere door de Russen bezette Oostzeestaten hoogst ernstig is." Snel en doeltreffend optreden van de jeugdige chauffeur Jaap Hakvoort is waarschijnlijk oorzaak geweest, dat Urk voor een ernstige brand ge- spaard is gebleven. In een nauw straatje, voor een hooipakhuis waar in dnizenden kilo's hooi waren opge slagen, stond een vrachtauto belader» met hooi. Door nog niet bekende oor zaak vatte het hooi op de auto vlam en in een minimum van tijd stond de vracht In lichter laaie. Voor het hooipakhuis en voor de huizen betekende dit uiteraard een groot gevaar. Toen greep Jaap Hak voort in. Hij sprong op de brandende wagen en reed haar het smalle straatje uit. Hier en daar waren al reeds plnkken brandend hooi geval len van de auto waardoor enkele tuin hekjes en een woning in brand ge raakten. Brandweerlieden rukten on derweg delen van de brandende la ding af en involle vaart, links en rechts een baan van vuur achter zich latende, stoof de wagen door het dorp naar het vrije veld. Het gevaar dat de benzinetanks van de auto zouden exploderen was niet denkbeeldig er Jan Hakvoort reali seerde zich dat. Hij wist de tanks stuk te slaan en daarmede een explo sie te voorkomen, nadat hij zwart gé blakerd de auto bulten het dorp tot stilstand had gebracht. Inwoners van Urk en de brandweer hadden middelerwijl de brandjes in de straten geblust, waarbij zo over vloedig van water werd gebruik ge maakt datde druk op de waterleiding sterk verminderde. Het aantal werklozen in Zwitser land bedroeg op 31 Mei van dit jaar 5880. Dit is minder dan een procent van de werkende bevolking. Gistermorgen tegen tienen is een windhoos over lie- westelijk deel van Noord Brabant getrokken, waarbij hier en daar aanzienlijke schade is aangericht. Volgens dc tot dusverre ontvangen berichten zijn de plaatsen Dinteloord, Fijnaard en Willemsoord getroffen. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere hemel ra trok met veel geraas over het land, totdat zij zich boren het Hollands Diep in een zuil van opgestuwd wa ter oplostte. Het Noordwestelijk deel van Dintel oord werd beschadigd, en vervolgens bewoogde hoos zich in noord-ooste lijke richting met als volgend slacht In Padua werd een Italiaans journa list gearresteerd. Op het politiebu reau bleek, het tegen hem uitgevaar digcle bevel tot inhechtenisneming reeds zes jaar oud te zijn. Het was uitgevaardigd door de Gestapo we gens spionnage voor geallieerden. Met duizend verontschuldigingen heeft de politie de man weer vrij gelaten. o— In Doetinchem werd een slager door „een vriend van zijn broer" opgelicht. De kennis had zijn portemonnaie vergeten en leende wat geld. De slager vertrouwde het ge val niet en de kennis bleek een op lichter. —oIn Amerika lopen mo menteei drie millioen werklozen rond oBijna zestig millioen werken dagelijks. oOp Anjerdag zal des avonds een radioprijsvraag gehouden worden ten bate van het Prins Bern hardfonds. Hoofdprijs een Solex. o- Een jager te IJselmonde die tijdens de jacht omstanders zou hebben aan geschoten is vrijgesproken. o - Een 26-jarige verlamde Fransman is Dins dag in zijn met de-hand voortbewo gen invalidenwagentje te Roine aan gekomen na een afstand van 1800 ki lometer te hebben afgelegd. oDe gemeenteraad van het kleine Franse stadje Outreau heeft besloten de stad tot „wereldBtad" te verklaren. Rede neu onbekend. oDe Noorse poli tie maakt jacht op mensen, die er de gewoonte van maken om bossen in brand te steken. Sinds Mei zijn reeds 30 branden voorgekomen. oEen 28-jarige koopman te Lubeck wilde zijn linkeroog afstaan om een blind geworden Duitse of Russische sol daat te helpen. Maar de Oostduitse president verklaarde, dat dank zij 't grote Rusland de medici in slaat zijn het hoornvlies van ogen, die voor dergelijke doeleinden van doden wor den genomen, te gebruiken, in tegen stelling tot Amerika, aldus spreker waar mensen dikwijls hun ogen moe ten verkopen. oDe spoorbrug bij Nijmegen die in de laatste oorlog 2- maal vernield werd, zal binnenkort weer opengesteld worden. oOp de eerste Juli zullen de eerste Be- tuwse Meikersen aangevoerd worden Men verwacht een overvloedige oogst oGezien de ongunstig finantiele resultaten zal de kunstijsbaan te Am sterdam verdwijnen. oIn het vol gende jaar zal men in Amerika een slordige 15 milliard dollar besteden aan de derfens'> van de Verenigde S?a ten. oDinsdag is door de Spoor wegen te Utrecht aanbesteed het slopen van twee woningen te Leiden. De aanbesteding had een merkwaar dig resultaat. De hoogste inschrijver vroeg 1500 gulden De laagste inschrij ver wilde nog wel 2000 gulden tocge ven. oEen beschuitfabrikant in Frankrijk is doo. de regering ver volgd wegens het uitbetalen van ie hoge lonen aan zijn personeel. Zijn personeel zal u.t sympathie met hem in staking gaan oDe Enge se theater directeure- hebben de acteurs ve-boden grapjes te maken over de lege schouwburgzalen. De directeu ren zijn bezorgd en schrijven de ge ringe belangstelling toe aan geld- schaarste en het opheffen van ile ban zinedistributie. oEen Amerikaan se sterrekundige beeft verklaard, dat er op de planeten Pluto en Mars geen mensen wonen. Dit was het resultaat van een langdurig en zeer kostbaar onderzoek. oIn Amerika vallen slechts 45 van de 60 millioen perso nen onder de sociale verzekeringen. oVoor de eerste maal zijn thans in Hongarije talrijke katholieke bur gers cn geestelijken gearresteerd, die volgens de communisten althans, een complot tegen de regering vormden. offer Wille in stad. Hier was de schade groter dan in Dinteloord. De bewoners van het stadje wer den om 10 nur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aan groeide tot en enorm lawaai. Schut tingen dakpannen werden door do Incht geslingerd en honderden meters verder neer gesmeten, bomen wer den ontworteld en kwamen met zware klappen op de grond terecht. Vijf en twintig halzen werden zwaar beschadigd, twee noodwoningen wer den geheel vernield en acht gezinnen in! ««oor de verwoesting dakloos ge worden. Alle ambachtslieden in de gemeente zijn opgeroeid» voor herstel, en op ruimingswerkzaamheden. De dakloze gezinnen zijn in andere lunzen ondergebracht. ONWEER MET ZWARE HA- GELBUI BOVEN JUTPHAAS. Boven het dorp Jntphaas ontlastte zich gistermorgen omstreeks half 12 een onweer, dat gepaard ging met zware liagelbnien. Er vielen stenen waarvan enkele een doorsnede van meer dan vijf centimeter hadden. - Grote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Van de ap pel- en perenbomen werden de rrneh ten afgeslagen. De kersenoogst is gro tendeels verloren gegaan. De tuinders kregen ernstige glas schade. D* straten stonden blank en de riool pntten konden het water niet verzwel gen. DE WERKLOOSHEID IN DUITS LAND. x Volgens de gepubliceerde gegevens daalde het. aantal werklozen in w. Duitsland dat in Februari meer dan 2 millioen bedroeg in de eerste helft van Juni met 60.000 tot 1,608.900. Niettegenstaande het aantal werk loden in de afgelopen 4 maanden met 400.000 is teruggelopen was de ver mindering niet zo snel als iedereen had verwacht. WIE EEN vergelijking maakt tus sen de staatsbemoeiingen en uitgaven van het jaar 1900 en tegenwoordig, slaakt een zucht. En als men over een zucht hoort, koppelt men daar onwil lekeurig aan vast; Hoge belastingen en wat daar bij behoort. Ja, inder daad het is zo. U hebt volkomen ge lijk. Over het jaar 1949 werd per hoofd door iedere Nederlander aan de fiscus betaald het min of meer ont stellende bedrag van f 377. Als men dat cijfer vergelijkt met 1900 begint het u te duizelen. Toen betaalde ieder Nederlander aan de ??ait slechts 29 gulden per jaar. Als we er rekening mee hoiden, dat de waarde van de guiden aanzien lijk lager is dan in het begin dezer eeuw, dan kunnen we toch met zeker heid vaststellen, dat er in Nederland in ieder geval bijna vier maal zo veel belasting betaald wordt. Is het dan te verwonderen, dat een aangeheven leus om belastingverla ging zonder enige motivering, bij vele mensen levendige instemming ontmoet Vooral ais men er dan nog aan vast koppelt de beschuldiging, dat we met een teveel aan ambtenaren zitten, ge woonlijk door de onlevreden belasting betaler ..struifplukkers" genoemd. Dal gaat er zo lekker in. Dan denkt men niet na over de consequenties van belastingverlaging. Dan wordt de rede verdrongen door de redeloosheid En in die redeloosheid schuilt een gevaar voor een gezonde democratie. Men moet, indien men bewust verla ging van de belastingen wil. ook kij ken naar de verandering die zich in het wezen van de staat zelf heeft vol trokken. Omstreeks 1900 was de staat een lichaam, dat tal van burgers huis vestte, maar zich om het welzijn van die burgers slechts in zeer beperkte ma;e bekommerde. De algemene op vatting was, dat de burger ten op zichte van de staat burgerplichten had. maar dat de staat ten opzichte van die burger tamelijk onverschillig stond. Of de burgers van die staat werke loos waren, wat deerde het de staat? Of die burgers verkommerden en ver pauperiseerden, wat kon het de geze ten burger deren, die in feite de staat in ieder geval het staatsbestuur uit maakte: Wat maalde de staat om ziekte onder de minst bedeelden? Wat om ongevallen? Wat kon de staat de huisvesting van het volk schelen? De gehele staatkunde draaide er om, zo weinig mogelijk uit te geven en de rest op zijn beloop te laten. Om pre cies te zijn: Voor onderwijs, volks huisvesting, sociale zorg, gezondheids dienst en alles wat er bij behoort, 'oe taalde de staat in 1900 dertien millioen gulden. In het gehele jaar. En thans wordt datzelfde bedrag voor dezelfde doeleinden per week uitgegven. Het is natuurlijk en gebiedende eis, dat de overheid met het geld, dat ze van haar burgers int, zo zuinig mo gelijk omspringt. Er mag geen geld verkwist worden aan onnutte uitga ven. Maar als men schreeuwt om be lastingverlaging, eist men tevens, dat de staat weer van karakter verandert En een terugzetten van een klok in een tijd, dat we sneller schijnen te leven dan ooit te voren, is een zo ris kante onderneming, dat men zich wel twee maal mag bedenken, voor men roekeloze dingen gaat doen. v. Z. Een militair tribunaal te Cluy in Transsvlvanie heeft twee perso nen ter dood veroordeeld, twee tot 25 jaar dwangarbeid en vier tot on der de 25 jaar dwangarbeid. Zij zijn allen schuldig verklaard aan een sa menzwering tegen de Roemeense re gering en bet plegen van daden vaa terreur in Transsylvanie.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1