Jkmaaidei' Se C Benauwd uur in een schacht Nieuws Groente en fruit areaal 1950 Opnieuw brand in trein Socialisten in conflict met regering Bidault Negen of tien? Meubelfabriek afgebrand de Telex Vacantiespreiding ZESDE JAARGANG NUMMER <2 MAANDAG Je JUNI 1950 Uitgave Stichting „De VrUt- Exploitatie N.V. Sprekend Papier, AiJunaar Abonnementen 1 0.30 per week f ÏJB por» maand i 3.65 per kwart bij voondflhat Advertenties 14 ct. p. ma, familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Verontw. xedacteur» J. v«_Zoonen Bure Postbus 59, Alkmaar Slachtoffer aan haren opgetrokken T het kleine Noord-Zweedse stadje Ljunse, Is men uren bezig geweest met pogingen om een bouwarbeider te redden, die In een negen meter nau we sehaeht, was gevallen. Onder :n bevond zich klei waarin de man weg zakte. Het duurde enige tijd voordat men zijn hulpgeroep vernam en toen men toesnelde was hij reeds tot 'iet middel weggezakt. De ongelukkige Larsson geheten, kon zijn armen niet gebruiken omdat t' schacht niet meer dan 30 cm. doorsnede had. Met koortsachtige brast begonnen de ^brandweerlieden «n andere een nieuwe schacht te gra ven doch toen men nog slechts enkele voeten diep had te graven, was Lars Kir reeds tot aan zijn kin weggezakt. Hij was zeer verzwakt en had de moed al opgegeven. Later lukte het een brandweerman met een touw onder zijn arm in de D> ilen p» Larsson bij zijn haren tot het middel uit de klei te trekken. Toen men hem echter in :t een windas wilde ophalen, bleek zijn voet bekneld te zijn zodat besloten werd met het graven van de andere schacht voort te gaan. Tenslotte ge- van dag tof dag GISTEREN HEEFT de bevelhebber van het Britse Rijnleger de invrij heidstelling van de soldaat Linsell bevolen, die door een militair ge- r chtshof ter dood veroordeeld was wegens het doodschieten van een Duit se agent van politie. Linsell verklaar de geschoten te hebben, toen de agent ,,die zeer dronken was" weigerde mee te gaan. De agent bevond zich in een auto met enige anderen. Het. schot werd op 'de auto gelost. Linsell die toen op wacht stond, beriep zich voor het gerecht op de „order tot do den." NAAR IN DEN HAAG wordt ver nomen, zal de Nederlandse delgatie iter conferentie over het plan Scbu- man vandaag naar Nederland terug keren ten einde overleg te plegen met de regering. Nn de conferentie enige dagen geduurd heeft is men volledig op de hoogte met elkanders standpun ten. Men acht het ter conferentie juist, voor ongeveer een week r:teon te gaan, zodat alle afgevaardigden naar hun land voor overleg terugke ren. Het hoofd der Nederlandse dele gatie de heer Spierenburg is voorne mens nog in Parijs te. blijven. GISTEREN hebben 6000 havenar beiders in Bombay besloten in sta king te gaan. Er is een geschil gere zen omdat de werknemers 3000 arbei ders, die gestaakt hebben voor hoger loon, geen werk meer wilden geven. IN REGERINGSKRINGEN ver klaart men dat de conferentie van de ministers der Beneluxlanden op 31 Juli te Brussel of te Ostende zal wor den geopend. Het overleg zal tot 2 Augustus duren. DE ROEMEENSE gezant te Rome. heeft ontslag genomen en weigert naar zijn land terug te keren. RADIO BRIEFTELEGRAMMEN kunnen met de volgende buitenlandse schepen, die militairen en burgers v. Indonesië naar Nederland vervoeren, via het Nederlandse kuststation Sche veningen radio worden gewisseld. De Engelse schepen „Dorsetshire" „So- mersetshire" „Cheshire" „Asturias" „Duttdalkbay" en 't Panamese schip „Nelly." NADAT HET Britse Lagerhuis te kwart voor zes gistermorgen ruim vijftien uur achtereen in vergade ring bijeen was geweest voor de ge detailleerde bespreking van de wet op het van kracht worden van de in April ingediende begroting, ging de mniistèr van Finautien, Slr Stafford Cripps, naar oppositieleider Winston Churchill, toe, legde hem de hand op de schouder en stelde voor, dat hij, Churchill, tezamen met Clement Attlee, de minister president, naar huis zou gaan, zodat hun beider stem men tegen elkander zouden wegval len. Churchill nam met eên dankba re glimlach het voorstel aan en ver liet tegelijk met zijn politieke tegen stander de zaal. Het voorbeeld der leiders werd door een honderdtal La. gerhuisleden van beide zijden ge volgd. AARDSCHOKKEN IN EQAFDOR. Een groot aantal huizen in enkele Eqaudoriaanse steden in de omge ving van de hoofdstad Quito, die tij dens de aardbevingsramp in Augus tus 1949 werden beschadigd, zijn gis teren Ingestort, toen zich in hetzelfde gebied opnieuw hevige aardschokken deden gevoelen. Ook in Quito werden de schokken waargenomen. Schade werd er niet door aangericht. Er is tot dusverre nog geen melding ge maakt van slachtoffers. lukte het hem zijn voet vrij te maken en men kon hem ophalen. De geredde werd in het ziekenhuis onderzocht, doch hij bleek geen li chamelijk letsel opgelopen te heb ben. Wel was hij geheel van streek. De eerste voorlopige cijfers van de landbouwtelling 1950, welke dit jaar ls gehouden in het kader van de we reldlandbouwtelling, zijn thans be kend. Volgens mededeling vaü het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de oppervlakte beteeld met vollegronds groente in Mei van dit jaar 45.858 ha. tegenover 45.093 ha. in Mei 1949. Een belangrijke uitbrei ding ondergingen de teelten van aard beien, asperges, augurken, tuinbonen rode winterpeen, witlofwortelen en za&iuien. Een vermindering vertonen de teelt van vroege sluitkoolsoorten en die van vroege aardappelen. De totale met glas bedekte opper vlakte waarop groente en fruit wor den geteeld, heeft thans het peil van Mei 1939 bereikt. De groenteteelt onder glas breidde zich uit van 1926 ha. tot 2177 ha. De teelt van tomaten nam toe met bijna 100 ha. die van komkommers steeg met 136 ha. Hier staat tegenover, dat de fruitteelt onder glas werd inge krompen met ongeveer 60 ha. welke inkrimping voornamelijk betrekking heeft op druiven perziken en prui men. Gistermorgen is een wagen van een extra trein met schoolkinderen bij het station De Klomp tussen Utrecht en Ede in brand gevlogen. De trein, die bestond uit tien wa gens van een electrisch treinstel was met schoolkinderen van Koog aan de Zaan op weg naar Arnhem. Een van de beide middelste wagens vatte, door tot nu toe onbekende oorzaak, vlam. De brand is uitgebroken in het ze vende rijtuig. Een der geleiders van de schoolkinderen, bemerkte rook ontwikkeling en iumidels had de wa genvoerder ook reeds ontdekt, dat er iets gaande was. Hij bracht onmid dellijk de trein tot stilstand. De vlam men sloegen toen reeds In de zevende wagen uit, die onmiddellijk afgekop peld werd. De kinderen verlieten direct de trein, zonder dat van enige paniek stemming sprake was. De brandweer uit Ederveen slaagde er na korte tijd in de brand te blussen, de brand weer uit Ede, die eveneens aanwezig was, moest door motorstoring wer keloos toezien. i Ongevallen hebben zich onder de kinderen of het treinpersoneel niet voorgedaan. Het schoolreisje naar Arnhem is na het ongeval met een wagen minder voortgezet. De kinderen uit de zevende wagen zijn over de andere wagens verdeeld en in de beste stemming werd het doel der reis bereikt. Vliegrampen in Amerika Van politiezijde wordt vernomen, dat een vliegtuig, dat verscheidene passagiers aan boord had, in de om geving van Bedford, in da Ameri kaanse staat Virginia is neergestort. Er zijn nog geen nadere bijzonderhe- der bekend. Nader wordt gemeld, dat het bier betreft het eerste exemplaar van een nieuw vliegtuig der Amerikaanse ma rine met twee gewone zuigermotoren en een straalmotor. Het toestel vloog in de lucht in brand tijdens zijn eer ste lange vlucht. Volgens ooggetui gen werden de inzittenden uit het vliegtuig geslingerd. Vier of vijf per sonen zouden om het leven zijn geko men. Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaans vliegend reuzenfort, met een bemanning van elf koppen aan boord .wordt vermist. Het vermiste toestel was van het eiland Goeam vertrokken voor oefenings-bombarde mentsvluchten boven het eiland Oki- nawa. Er worden nasporingen naar het vermiste toestel gedaan. BELGISCHE PREMIER NAAR GENEYE De Belgische premier heeft voor Maandag een audiëntie aangevraagd bij koning Leopold. De eerste minis ter zal Dinsdagmorgen weer te Brus sel terug zijn. Woensdagmorgen trok ecu windhoos over liet westelijk deel van Nrd. Brabant, waarbij hier en daar aanzienlijke schade werd aangericht* Vooral de plaatsen DInteloord, Fijn aard en Willemstad werden zwaar getroffen. Do windhoos boven bet Hollands Diep hij Willenisfnd, waar o.m. 25 hnizen werden beschadigd en twee noodwoningen totaal werden vernield Do Franse premier, Bidault, heeft de vertrouwenskwestie gesteld, nadat de nationale vergadering tegen de wil der regering in een socialistisch voorstel tot verhoging der ambtenarensalarissen goedgekeurd had. De minister van Finantlcn, Petsche verklaarde, dat het voorstel strij dig was met de wet van Januari waarbij de maxiinumcijfers der begroting van dit jaar werden vastgesteld. Volgens deskundigen zou de uitvoe ring van het socialistische voorstel de regering ongeveer drie milliard francs kosten in het lopende begro tingsjaar en in het volgende tien mil liard. Bidault, die een krachtig beroep op de Kamer deed, verklaarde dat de verschillende eisen tot loonsverho ging vaak gerechtvaardigd waren. He- was echter de plicht van de re gering te zeggen wat mogelijk was. De aanvaarding van het socialistip sche voorstel zou betekenen, dat men een hypotheek op de volgende begro ting zou nemen en hiertoe had men niet het recht. De socialisten hebben tot nu toe doorgaans met de regering, waarin zF niet vertegenwoordigd zijn, mede gestemd. Er bestaat groot gevaar, dat Bi- daults regering heden ten val wordt gebracht. Oppositie tegen het plan Schuman wa-; een der factoren van de revolte tegen de regering. Enige radicale, ge matigde en rechtse afgevaardigden, die het met de regering eens zijn met betrekking tot de kwestie der ambte narensalarissen, stemJen tegen de re gering, omdat hetzij gekant zijn tegen het plan Schuman, hetzij de weigering van de regering om meer inlichtingen over het plan te verstrek ken afkeuren. De Gaullisten hebben Donderdag avond verklaard, dat zij de regering Zaterdag om politieke redenen niet zullen steunen, indien Bidault Zater dag wil winnen, moet hij practisch alle afgevaardigden der andere par tijen, met inbegrip van de vijftig tot zestig Gaullisten, verenigen tegeno ver de Socialisten en communisten. SABOTAGE IN BRITSE ONDER ZEEBOOT? De Britse admiraliteit heeft Don derdagavond medegedeeld, dat er vermoeden bestaat dat er in de on derzeeboot „Tally-Ho" welke thans op de werf *an Devonport wordt op geknapt sabotage is gepleegd. Men meent te weten dat er zand is gevon den in een vitaal onderdeel van de onderzeeboot, die tot reserve be hoort. Dit is het vierde geval van vermoe de sabotage op een schip, van de Britse marine in de afgelopen acht tien maanden. Tijdens een wedstrijd tussen de Zd. Slavische club en een Deense ploeg werd een vande Zuid Slaven van het veld gestuurd omdat hij zich verzette tegen het nemen van een vrije schop door de Denen, Een andere Zuidslaaf die prompt op de scheidsrechter was toegelopen, diens handen had gevat en diepe buigingen had gemaakt, wal deze official niet nam, werd wegens belediging eveneens naar de kleedka mer verwezen. De wedstrijd werd voortgezet met negen Zuid Slaven. Dat dacht tenmin ste de scheidsrechter, totdat hij een minuut voor het einde meende een bekend gezicht te zien, tellen ging en tot tien kwam. Een van de zou daars was tersluiks het veld weer opgekomen en had braaf en zo onop vallend mogelijk zijn partij verder jneegeblazen. Hij kon Hitier niet vergeten Karl Wurmann, die bestemd was Toor de post van viee-consnl in En geland, is van de lijst van sollicitan ten voor de buitenlandse dienst afge voerd, zo Is officieel te Bonn mede gedeeld. De west Duitse regering is hiertoe overgegaan naar aanleiding van een protest van de Raad van Britse Jo den tegen uitlatingen van Wurmann in de „Picture Post" waarin hij ge schetst wordt als iemand die bewon dering voor Hittler had Wurmann die zich nog in Duitsland bevindt, heeft toegegeven dat de aangehaalde pas sages inderdaad van hem afkomstig waren. Een woordvoerder der regering te Bonn zeide, dat Wurmann piloot van de Luftwaffe was geweest, doch hij had zich nooit bij de nazipartij aan gesloten Overigens was op Wurmann niets aan te merken. Donderdagnacht is een gedeelle van de meubelfabriek der firma Hui bers en van Beek, in de bunrt van Ede, door een felle brand In de as gelegd. De vuurgloed trok de aandacht van een in de buurt wonende landbouwers vrouw, die was opgestaan om een klein kind te helpen. Zij alarmeerde haar huisgenoten, waarna pogingen werden aangewend om de brand met emmers water te blussen, hetgeen echter onbegonnen werk was. Ook politie en brandweer waren ge waarschuwd en het gelukte de blus sers uiteindelijk het kantoor en een gedeelte van de meubelwerkplaatsen voor het vuur te behoeden. Het mid delste gedeelte van de fabriek met de kostbare machines, brandde uit. De aangerichte schade beloopt, naar schatting, een bedrag van 75000 gul den. Het bedrijf was laag verzeke.'d. Het wordt mogelijk geacht dat de brand door kortsluiting is veroor zaakt. BENZINE DOOR KORTSLUITING ONTBRAND. In een Haagse garage is brand ont staan bij het vullen van een autotank Door een toeval raakte de koperen kraan van de vulslang de sluitklem- men van een twaalf volts accu, die naast de benzinetank geplaatst was Door de kortsluiting die in de kope ren kraan ontstond, ontvlamde de ben zine De auto verbrandde gedeeltelijk Een schade van ongeveer duizend gul den wordt door verzekering gedekt. Alle Hagenaars zijn niet gesteld op gevogelte. Zo ook een ambtenaar die aan de raad een adres richtte, waarin hij verzocht om te verbieden dat houders van volkstuintjes hanen en kippen zouden houden. Het houden van hanen zou volgens de ambtenaar storend werken op de gemoedsrust van de mens, vooral wannaer reeds bij het krieken van de dag deze die ren hun doordringend geluid laten ho ren, bij open ramen alsof ze naast je bed staan te kraaien, liefst tegen elkaar in, aldus het verzoekschrift. Het houden van hanen viudt hij ove rigens ook niet nodig, om dagelijks van de kippen een vers eitje te krij gen. oDe bewoners van enkele huizen in een Deens stadje waren de zer dagen verbaasd toen zij uit de koud waterkraan kokend heet water kregen. Men gelooft dat de waterlei ding bij het onweer als bliksemaflei der heeft gediend. oEen vrouwe lijk Lagerhuislid in Londen zal Dins dag met een paar geladderde nylon- kousen ter vergadering verschijnen, om de minister te tonen wat een rom mei geïmporteerd wordt. oDe vierde dader van de roofoverval op de Haagse Jockeyclub, de oud SS.-er van der Werf is gegrepen. oTn de omgeving van Amersfoort kwam een motorrijder terecht in een grep pel en overleed aan de verwondingen. toHet nationale rampenfonds heeft achtduizend gulden overge maakt aan dé gemeente Willemstad wegens schade veroorzaakt door de windhoos. oTwee jeugdige Duit sera hebben een Joods kerkhof geplun derd en zijn deswege veroordeeld tot 15 maanden dwangarbeid. oEen Londenaar die uit de gevangenis ont- tilzt slagen werd omdat de gevangenisdok ters verklaard hadden, dat hij nooit van zijn blindheid genezen zou, kon de dag na zijn vrijlating plotseling weer zien. Hij zal in vrijheid mogen blijven, —o— Ooi. in Ottersum heerst de vogelpest. Ongeveer 200 kippen zijn verbrand. o— Een 2S-jarige schoenmaker uit Rotterdam is na n wilde vlucht over de daken gegrepen. De man had zich door een Antwerp setaxi van Belgie naar de Maasstad VORIG JAAR hebben we op deze plaats reeds een artikel gehad dat over het zelfde onderwerp handelde. We hebben toen met argumenten aan getoond, dat het ondoenlijk is, dat de vacantie in een periode van een maand wordt opgenomen. Veel ver andering is er sedert niet in de toe stand gekomen. We hadden het ook niet verwacht. Er komen nog al ver scheidene problemen kijken bij dit onderwerp. Daar is in de eerste plaats de schooljeugd. Indien de bij het on derwijs betrokken autoriteiten niet willen medewerken is c.e vacantie spreiding voor allen die kinderen op de scholen hebben, een vrijwel holle leus geworden. Vader en moeder nemen dan als 1 enigszins mogelijk is hun vacantie op in een periode, waar op ook de kin deren vacantie hebben. Wie zal het hen kwalijk nemen? Is het tegendeel geen echt Hollandse deugd, het gezin als een geheel te willen beschouwen? Inmiddels hebben de bouwvakarbej ders het goede voorbeeld gegeven. Ze zijn van hun gewoonte afgestapt om alleen de eerste week van Augus tus als zodanig te bestemmen en pas sen nu een spreiding van die vacantie toe. En ziet, daar komen, naar ons een lezer verzekerde, de moeilijkhe den. Deze lezer maakte er melding van, dat de inspectie van het lager onderwijs niet wilde medewerken om de vacanties te veranderen. En het ge volg zou kunnen zijn, dat de bouw vakarbeiders weer in hun geheel te rug zouden grijpen naar de eerste week van Augustus, daar dan alle .scholen gesloten zijn. We zeggen niet dat het gebeurt. Maar de mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht. We hebben ook de klacht van onze lezer niet onderzocht en we beschuldigen geen inspecteur van het Lager onderwijs. Daarvoor zitten er aan deze zaak te veel kan ten. Want. er is niet alleen het pro bleem van de verplaatste vacantie voor de kinderen. Daarmee houdt ver band de vacantie van het onder vij zend personeel en de vacantie van de kinderen van dat personeel die weer andere scholen bezoeken. Daarmee houdt ook verband de overgangsda- tum. En we maken ons sterk, dat 'n algemene verzetting van de vacanties van I Augustus naar 15 Juli weer be zwaren zou ontmoeten bij de groepen die na 15 Augustus vrijaf hebben. Slechts in zoverre zouden we de klacht van deze lezer ernstig willen nemen, dat er overleg moet zijn tus sen tal van groepen en personen, wil men op het gebied van vacantiesprei ding iets bereiken. En dat die nodig is, wordt niet alleen bewezen door de overstelpende drukte in de seizoen plaatsen en e vervoersmiddelen, ook de ontwrichting van het bedrijfsleven is er een demonstralie van. Ons zijn vele bedrijven bekend, waarbij de bedrijfsleiding een heel jaar tegen de vacantietijd opziet, omdat allen tege lijk willen en er geen reserves te vinden zijn. En in dat overleg zal ook de inspectie van het onderwijs, zul len de onderwijzers zelf, en zullen Rijks en gemeentelijke autoriteiten de nodige soepelheid moeten betrachten. Indien van deze zijde een standpunt zou worden ingenomen, waarbij men aan geen bezwaar tegemoet zou wil len komen, is er reden om een woord van protest te laten horen. Wij kunnen ons echter niet voor stellen, dat men in deze kringen geen open oor zou hebben voor gegronde klachten. v. Z. laten brengen, maar zonder te beta len had hij de vlucht genomen. Hij bivakeert nu in de cel met een kogel in zijn enkel. oTwee astronomen hebben een exploderende ster ontdekt die verder van de aarde is verwijderd dan elke tot nu toe bekende ster. o De kersenpluk In de Betuwe is in volle gang. De aanvoer aan de vei lingen neemt dagelijks toe. o Een Haags militair is in den Bosch tijdens een oefening bij het omslaan van een boot verongelukt en om het leven gekomen. oDe Belgische textielindustrie, die gedurende een maand stil werd gelegd door een sta king, zal volgende week weer gaan werken. oEn ook de stakende havenarbeiders in Antwerpen hebben besloten weer aan het werk te gaan. oEen groep Italiaanse oorlogs gewonden is het gebouw van de Se naat binnengedrongen om te proteste ren tegen, de langzame gang van za ken met betrekking tot de verhoging van de pensioenen. oBij een huis zoeking in Bergen op Zoom werden hardleerse munitieverzamelaars aan getroffen. Men vond er onder meer een geweer, een stengun, een machi- nepistooi en 88 scherpe patronen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1