1 Waaide! N.HOLLANDSE PERS 1945 Burgeroorlog in Korea brengt vrede in gevaar Zelftucht Veiligheidsraad beveelt staking Houding van Rusland, in zitting afwezig, nog volkomen onbekend President Truman onderbreekt vacantie vijandelijkheden Bij de duivel te biecht Belgische Socialisten verzetten zich tegen Leopolds terugkeer Moedig optreden kassier Vliegrampen vi&a&fc' ZESDE JAARGANG NUMMER 41 DINSDAG 27 JUNI 1950 WkS - ui»' Verantw. iedacteuri J. v. Zoonen Uitgave Stichting „De Yrfle Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaai Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 pej maand 1 3.65 per kwart, bij vooruitbel Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting Postbus 59, Alkmaar De „National Broadeastingr Coiupa nj" te New York heeft verklaard, dat volgens radio-Noord-Korea dit land aan Zuid Korea gormeeï de oorlog heeft verklaard. Volgens de omroep (NBC.) hebben Amerikaanse adviseurs In Zuid Ko rea bevestigd, dat de berichten over gevechten aan de grens jnist zijn. Langs de SSste breedtegraad de lijn, die Noord Korea van Zuid Korea scheidt, zijn Zondagmorgen vier nnr plaatselijke tijd gevechten uitgebro ken. Botsingen worden gemeld bij Tsjoen tsjon, Ougdyn en Kaesoug en langs do gehele oost-kust van het schiereiland Om elf nur plaatselijke tijd meldde de omroep van 1'yongyang, de hoofd stad van de Noord-K'oreannse Volks republiek, dat aan Znid Koren for meel de oorlog was verklaard. Boten Seoel, de hoofdstad van Znid Korea, zijn twee tliegtnigen van het Russische Yaktype waargenomen. John Mussio, de Amerikaanse am bassadeur te Seoel, heeft verklaard, dat Xoord-Koreaanse gewapende troe pen «een niet, geprovoceerde aanval tegen de verdedigingsposltles op ter schillende pnnten van de (Znid-Ko- renanse) republiek hebben onderno men langs de 88e breedtegraad." Thans hchhcn gevechten plaats, De Goreaanse defcnsiestrljdkrachteu na men hun positiesin en weerstonden de Noord Koreaanse aantallen. De Znid-Koreaanse autoriteiten vatten de sitnatfe kalm en met waardige hand aan. Kr was geen reden tof on gerustheid daar hef nog niet bekend was of de Noord-Koreaanse regering het plan had een algehele oorlogvoe ring te beginnen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie tan Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er een be richt nif Seoel was ontvangen „dat waarschijnlijk handelt over gevech ten op de 38e breedtegraad, de grens tussen Noord- en Znid-Korea". Het zuidelijke deel tan het Koreaan se schiereiland werd indertijd bezet door de Amerikanen, liet noordelijke staat onder commonistische Invloed. De woordvoerder zeidc dat het te legram nog ontcijferd werd en dat li'j niet de Juiste inhoud kende. Hogelijk zou het Ministerie later bijzonderhe den geven. Op 16 Jnni deed het Noord Koreaanse (communistische) vader landse front een oproep tot een nntlo nale strijd ter „vereniging van het vaderland" aldus een bericht tan Tass nlt Moskon. John Foster Dulles, de republikein se adviseur aan het Amerikaanse Mi nisterie van buitenlandse zaken, die kort geleden een bezoek aan Seoel en Japan bracht, heeft in de Kore aanse nationale vergadering ver klaard, „dat Znhl Korea „nooit alleen zal staan zolang liet een waardige rol blijft spelen in de strijd voor de menselijke vrijheid." V.8. VERZOEKEN ON MIDI) KL LIJKE BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Verenigde Staten hebben Zon dagmorgen vroeg de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verzocht onmld dellijk bijeen te koinen in verband met de door Noord-Korea in Zuid- Korea gedane inval Lincoln White, hoofd van de afde^ ling perszaken van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, deelde journalisten mede, dat zijn Minister dit verzoek had gedaan aan Trygve Lie. Het Minsterie verzocht de Veiligheidsraad nog Zondagmid dag bijeen te komen. Langs de gehele 38e breedtegraad, die de grenslijn vormt tussen Noord Zuid-Korea wordt hevig gevochten De Nooïd-Koreaanse strijdkrachten die Zondagmorgen vroeg de 38e breed tegraad overschreden en Zuid- Korea binnenvielen, slaagden er vijf en een half uur na het begin van hun aanval in Kaesong in, een spoorwegcentrum van strategisch belang, dat ongeveer 65 kilometer van Seoel is gelegen, te bezetten. Gemeld wordt, dat twintig schepen een Noord-Koreaans regiment, uitge rust met tien gevechtswagens, te Kangnoeng aan wal hebben gezet. weerbericht Meest matige Zuidwestelijke wind, Overwegend droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Iets hogere tempera turen. Uit Tsjoenstjon, dat bijna honderd kilometer ten noord-oosten van Seoel is gelegen, wordt gemeld dat in dit gebied hevig wordt gevöchten. De Noord Koreaanse strijdkrachten voe ren in oostelijke richtingen zes grote stoten uit. President Syngman Rliec vraagt Generaal Mae Arthur om hulp. Amerikaanse officieren uit Tokio als waarnemers. President Syngman Rhee van Zuid Korea heeft Zondagmorgen telefo nisch een beroep om hulp gedaan op de geallieerde opperbevelhebber in Japan, de Amerikaanse generaal Dou glas Mac Arthur. President Syngman Rhee ontving ten antwoord, dat Ame rikaanse officieren Zondag uit Tokio naar Korea zouden vertrekken en als waarnemers zullen optreden. DE. Y. S. en de Koreaanse oorlog. De ambassadeur van Zuid Korea, John Mijoen Tsjaug, had een onder houd met de plaatsvervangende Ame rikaanse onderminister van Buiten landse zaken, Dean Rysk, die belast is met do behandeling van aangele genheden betreffende het Verre Oosten Na afloop van het onderhoud deelde ambassadeur Tsjang mede aan de journalisten dat de aanval van Noord op Zuid Korea „een aauvalsdaad is, die niet zou kunnen zijn uitgevoerd, indien zij niet door de Sowjet Unie was geleid." Hij deelde verder mede. dat de Z. Koreaanse ambassade te Washington en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken pogen zich van de huidige toestand in Korea op de hoogte te stellen. „Sprekend uit naam van de demo cratie, verklaar ik niet van mening te zijn dat de Verenigde Stalen ons ook maar in de geringste mate in de steek zullen laten" besloot de Zuïd- Koreaanse ambassadeur te Washing ton. Door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging is bekend ge maakt, dat geen Amerikaanse troe pen in de strijd op Korea zijn betrok ken. De enige Amerikaanse militai ren, die zich op Korea' bevinden zijn leden van de Amerikaanse militaire missie in Zuid Korea. Volgens een telefonisch doorgegeven bericht, dat het bureau van de Zuid Koreaanse regering te Tokio Zondag avond bereikte, hebben de Noord Ko reanen vaste voet gekregen aan de andere zijde van de Imjin, de laatste natuurlijke verdedigingslinie voor Se oei. Duizenden Noord-Koreanen zijn, naar gemeld de rivier overgestoken en er woedt thans een hevige strijd. Naar gemeld hebben de Noord-Ko reanen bij de Imjin negentig tanks ingezet. Tien hiervan zouden buiten gevecht zijn gesteld. Alle treinen naar het noorden zijn vol met Zuid Koreaanse troepen. De Britse minister van Staat, Ken neth Younger, die de leiding heeft op het ministerie van buitenlandse zaken, zolang Bevin in het ziekenhuis is, heeft zich Zondagmorgen naar Londen begeven om de toestand op Korea te bestuderen. De minister bracht zijn weekeinde buiten door. Generaal Mac Arthur en zeven an deregeneraals en John Foster Dul les, de republikeinse adviseur van het Ministerie van buitenlandse zaken hebben gedurende bijna twee uur de toestand op Korea besproken. De chef van Mac Arthurs voorlich tingsdienst heeft medegedeeld, dat be sloten is de evacuatie per vliegtuig van Amerikaanse burgers uit Seoel uit te stellen. Er staan echter op het vliegveld rondom Tokio vliegtuigen gereed. John Foster Dulles heeft de vorige week een bezoek aan Seoel ge bracht. Noord-Koreaanse Yak valt een Amerikaanse C 54 aan. Geen slachtoffers. Een Noord Koreaans Yak gevechts vliegtuig heeft een Amerikaanse C 54 transporttoestel aangevallen, dat zich op de grond op de Koreaanse luchthaven van Kimpo bevond, en met machinegeweren beschoten. In het Amerikaanse toestel bevonden zich elf journalisten. Geen der Ame rikaanse inzittenden van het vlieg tuig werd gewond. Commissie der V.N. op Koren roept op tot staken van het vuren. De commissie der VN. op Korea heeft Zondagavond een officiële ver klaring uitgegeven, waarin opgeroe pen wordt tot staken van het vuren. Hot Chinese lid der commissie, Lioe Yoe-wan. zou de oproep Zondagavond via de radio tot Noord Korea richten De commissie, die in November 1947 door de algemene vergadering der VN. werd ingesteld, omvat de ver tegenwoordigers van Australië, Ca nada, China, Frankrijk, India, de Phi lippijnen, San Salvador, Syrië en de Oekraine. Op elf Juni van dit jaar kwam de commissie voor het eerst in contact met de Noord Koreaanse regering. Dringend verzoek van Zuid Ko rea aan de V. S. om wapens. De Zuid Koreaanse republiek heeft Zondag een dringend verzoek om wa pens gericht tot de VS., om weer stand te kunnen bieden aan de com munistische invasie uit Noord Ko rea, aldus heeft een woordvoerder v. het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. Minister Acheson heeft een desbe treffende nota ontvangen van de Zuid Koreaanse ambassadeur te Washing ton. Hoewel ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken het stilzwijgen bewaren, zijn er sterke aanwijzingen dat de VS. beslo ten hebben zoveel en zo snel mogelijk hulp In de vorm van wapens aan Zd. Korea te bieden. Gemeld wordt, dat de Amerikaan se politiek reeds vastgesteld is ro- wel met betrekking tot wapenhulp als het standpunt, dat de Amerikanen in de Veiligheidsraad zullen innemen NEDERLANDS COMMENTAAR OP DE GEBEURTENISSEN IN KOREA. Welingelichte kringen in den Haag zijn van mening, dat de aanval op Zuid Korea een krachtproef zou bete kenen voor de Amerikaanse politiek in Azie. Men kan na deze aanslag op de zelfstandigheid van een onafhan kelijke staat volgens de berichten met gebruikmaking van de meest mo derne wapenen, constateren, dat men uit het stadium van de koude oorlog begint te geraken in een phase waar in actief wordt gevochten, Indien de Verenigde Staten Zuid Korea aan zijn lot zouden overlaten, zouden de gevol gen voor Zuid Azie van verstrekken de betekenis kunnen zijn. In deze kringen gelooft men daarom stellig, dat de Verenigde Staten niet zullen terugdeinzen voor actieve steun aan de bedreigde staat. De ogen van de wereld zijn nog meer op Washington gericht dan op Seoel. TTet bijeen komen van de Veilig heidsraad. De Verenigde Staten hebben beslo ten de Veiligheidsraad te verzoeken Noord Korea als „aanvaller" te brandmerken en onmiddellijk een ac tie te ondernemen om de vijandelijk heden tot staan te brengen. De Sowjet Unie was bij de openiug vau de speciale zitting van de Vei ligheidsraad niet vertegenwoordigd. OPDRACHT TOT HET ZENDEN VAN WAPENEN. Amerika heeft generaal Mac Arthnr opdracht gegeven alle beschikbare wa]>cnhn]p wet spoed van Japan naar Znid Korea te zenden, teneinde een lm al van de communistische volksre publiek in Znid-Korea af te slaan. Deze opdracht viel samen met een oproep tot vergadering van de staf chefs van het Amerikaanse leger door generaal Omar Bradley. Door de Haagse recherche is aange houden de 32-jarige accountant C. W. uit den Haag die ervan verdacht wordt verschillende zakenlieden voor een bedrag van 17500 gulden te heb ben opgelicht. Door de indruk te wekken dat men in zijn accountants capaciteiten veel vertrouwen kon hebben wist hij ver schillende personen te bewegen zaken met hem te doen. De contacten die W. echter zeide te hebben, bleken bij nader onderzoek vrij dubieus te zijn. Nadat verscheidene vorderin gen en aanmaningen tot terugverkrij ging van het geld zonder resultaat waren gebleven werd de zaak uitein delijk in handen van de politie gesteld W. die inmiddels een huis heeft ge kocht, een kantoor heeft ingericht en zich een auto heeft aangeschaft, zal voorde officier van Justitie wor den geleid. MINIMUMPRIJS VROEGE AARDAPPELEN. De minimumprijs van vroege aard appelen is voorlopig vastgesteld op f8.per 100 kilogram, met een hef fing van 30 cent. De VS. dienden een resolutie in, waar in de Noord Koreaanse autoriteiten wordt verzocht hun troepen terug ie trekken naar de grens langs de 38e breedtegraad. De commissie der VN. voor Korea zou op de uitvoering hier van moeten toezien en de Veilighieds raad op de hoogte moeten houden. De Sowjet Russische afgevaardigde was afwezig omdat zijn land de bij eenkomsten van de Veiligheidsraad boycot zolang China door een natio nalist wordt vertegenwoordigd. In antwoord op een daartoe door de voorz. aan hem gestelde vraag, antwoordde Trygve Lie, dat hij op het horen van de geruchten over een conflict telegrammen had verzonden aan de commissie der VN. voor Ko rea eu een antwoord had ontvangen dat onder de leden van de Raad had gecirculeerd. Uit het rapport blijkt al dus Lie, dat Noord Korea militaire acties heeft ondernomen, die een di recte schending betekenen van de re solutie der algemene vergadering en ook een schending der beginselen van het hand^st der VN. Lie verklaarde dat het naar zijn mening de plicht van de Veiligheidsraad is, stappen te ondernemen om de vrede te her stellen. De president van Zuid Korea be schouwt het bericht vau radio Pyong gyang niet als een officiële kennis geving aldus het telegram. De aan dacht van Lie wordt gevestigd op „de ernst van de toestand" en „de gevaar Iijke situatie, die het karakter van .een volledige oorlog aanneemt en liet handhaven van de internationale vro de en veiligheid in gevaar kan bren gen. In de Amerikaause resolutie, die door Eraest Gross werd ingediend, wordt een beroep gedaan op alle le den der VN., De VN. alle hulp te ver lenen bij het uitvoeren van deze reso lutie en zich te onthouden van het geven van hulp aan de Noord Kore aanse autoriteiten. Uit gewoonlijk weliingelichte bron te Parijs wordt vernomen, dat Frank rijk bereid is met kracht alle maat regelen te steunen, die de Veiligh. raad wil nemen om de orde in Ko rea te herstellen. Dit zou de secre taris generaal van het Franse minls terie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, David Bruce, hebben meegedeeld. TRUMAN KEERT NAAR WASHING TON TERUG. Na een telefoongesprek met zijn minister van buitenlandse zaken Ache son heeft president Truman besloten zijn vacantie te Kansas City af te breken en naar Washington terug to keren. Op het Zaterdag gehouden congres van de Belgische socialistische partij heeft de voorzitter Max Buset, op nieuw verklaard, dat de socialisten een medogenloze strijd tegen de ko ning zullen voeren indien hij naar Bel gie terugkeert. „Wij zullen hem iedere medewerking weigeren en hem het regeren onmogelijk maken," zo ver klaarde Buset. Buset hekelde ver volgens zekere verklaringen van li berale zijde, volgens welke de oppo sitie der socialisten slechts schijn zou zijn en de socialisten het juiste ogen blik zouden afwachten om met de C VP. de macht te delen. Buset verklaarde verder dat de B SP. gekant blijft tegen de vrijlating "der politieke delinquenten en zal strlj den tegen „het clericalisme en een overdreven toepassing der taalwet ten." Buset zeide vervolgens dat de Bel gische socialistische partij in de ge zamenlijke vergadering van Kamer en Senaat hulde zal brengen aan de Prins-Regent voor de diensten, die hij het land heeft bewezen. „De socia listen zullen echter niet toestaan, dat de CVp. zich bij deze hulde aansluit, gezien de houding, die deze partij steeds tegenover Prins Karei heeft aangenomen," zo zeide hij. Het Congres heeft met algemene stemmen een motie aangenomen waar in de beslissing van het nationale comité om met alle middelen de strijd tegen koning Leopold voort te zet ten, met voldoening wordt begroet. Jan Remie overleden Gister is de lichtgewicht bokser Jan Remie uit Breda aan de gevolgen van zijn gevecht met Jan Nicolaas, welke Zondag in Rotterdam werd gehouden, overleden Dit is de eerste keer, dat in ons land een bokswedstrijd noodlottig afliep. Dit moge voor de NBB een waarschuwing zijn. Een actieve en oplettende kassier van de boerenleenbank te Haarlem heeft Zaterdagmorgen waarschijnlijk een roofoverval op deze bank voorko men. Omstreeks tien uur kwamen 3 jonge lieden kennelijk met minder goe de bedoeliugen de bank binnen stap pen. De kassier zag het drietal aan komen en sloot onmiddellijk het lo ket. De aspirant bankrovers waren daardoor zo beduusd, dat ze direct het hazenpad kozen en in een buiten wachtende auto wegreden. Deze au:o hadden ze waarschijnlijk gestolen, want even voor de mislukte overval was op de Bronsteeweg, enige hon derden meters verder van de bank, een auto verdwenen, waarin, volgens ooggetuigen, drie jonge mannen ge stept waren. Deze auto werd om streeks half twaalf op de Wagner- kade te Heemstede terug gevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, waarvan het sig nalement bekend is. DE AMERIKAANSE RESOLUTIE AANGENOMEN. De Veiligheidsraad heeft de Ameri ka,nis eresolatie aangenomen. In de ze resolutie wordt do inval in Znid Korea een daad van agressie ge noemd, wordt verzocht oin onmiddel lijke beëindiging der gevechten en wordt de Noord Koreaanse troepen bevolen zich onmiddellijk achter de 88e breedtegraad terug to trekken. Met betrekking tot de koningskwes tie bevestigde het Congres de reso- - lutie, die door de Algemene Raad van de Belgische socialistische partij op 17 Juni is aangenomen en waarin wordt verklaard, dat het verzet te gen de koning zal worden voortgezet totdat deze zal zijn afgetreden. Zoals reeds werd gemeld is een vliegtuig van de North West. Airli nes" op weg van New York naar Seat tie vermist. Een grote olievlek en drijvende wrak stukken, die in het Micbiganmeer op gemerkt werden, hebben thans blijk baar alle twijfel weggenomen over het lot van het vliegtuig, dat sedert Zaterdag vroeg was verdwenen. De Nothweth Airlines maken een lijst bekend van 55 slachtoffers, veel al inwoners van de streek van New York en studenten van de kuststrook van de Stille Oceaan die -met vacantie naar huis keerden. Het toestel had een bemanning van 3. Het was volledig geladen en waar schijnlijk onmiddellijk gezonken is. Men meent dat het in een zwaar on weer geraakt is. Een Brits vliegtuig, dat van West Hartlepools naar Blackpool op weg was, is na een geslaagde noodlan ding hij Clitheroe in Lancashire ver ongelukt, waarbij de vier inzittenden het leven verloren. De piloot die in de mist zijn koers was kwijtgeraakt, zette het toestel in de hei aan de grond. Toen hij zich georiënteerd had, steeg hij weer op. Het toestel raakte daarop een muur en stortte brandend neer. Ooggetui gen konden wegens de felle vuurgloed geen hulp meer bieden. Volgens het ANP. is aan alle sche pen ln de buurt vande Ierse zee ver zocht uit te zien naar een vleigtuig dat over tijd Is en dat Zaterdagmor gen van Leels naar Ronaldsway op het eiland Man is vertrokken. Twee overlevenden van een Frans legervliegtuig van het type Junker, dat twaalf dagen geleden tussen Ta- nanarive (Madagascar) en Tamata- ve werd vermist, zijn 45 kilometer van het dorp Fito, in het Ivandrao- dal aangetroffen. Zij zeiden dat zich nog vier zwaar gewonden bij het wrak bevonden. Tien anderen, allen militairen waren omgekomen. Twee groepen parachutisten, onder wie een arts, zijn nabij het dorp Fito neergesprongen, waarna radio-appa raten en geneesmiddelen werden neer gelaten. Militaire reddingsploegen en burgers geleid door vliegtuigen spoe den zich in allerijl naar de plaats. AMERIKA OPNIEUW BESCHUL DIGT VAN HET UITSTROOIEN VAN COLORADOKEVERS BOVEN OOST- DUITSLAND. De konde oorlog verscherpt. De regering van de Oost Duitse Volksrepubliek heeft aan de Russi sche .Poolse en Tsjecho Slowaakse regeringen nota's gezonden, waarin zij opnieuw verklaart, dat Amerikaan se vliegtuigen coloradokevers over haar grondgebied hebben uitgewor pen „wat een gevaar oplevert voor de Duitse bodem en voor die van de naburige landen." „De oorlogsstokers van het Ameri kaanse kamp hebben zodoende, wat zij de koude oorlog noemen, ver scherpt. Bewust van de zwakheid van hun eigen positie hebben zij ge handeld uit vrees voor de groei van de vredelievende krachten" aldus de nota. HET NEDERLANDSE VOLK heeft'n tegenzin in discipline. Het is maar al te zeer geneigd om discipline te be schouwen als iets, dat de mens om laag haalt. Geheel onjuist is deze zienswijze niet. We hebben gedurende enkele jaren kennis gemaakt met dis cipline in de slechtste zin des woords Discipline, die ontaardde in kadaver- discipline. Tot het opvolgen van "een bevel, omdat het een bevel is. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat ons volk een tegenzin tegen een derge lijke moreel heeft. Een volk, dat zich zelf respecteert, kan nier gehoorza men, zonder in bepaalde gevallen eerst het geweten te raadplegen. Toch schuilt er in een te grote te genzin in discipline een gevaar. Niet zozeer voor het individu, al zal ook die op zijn tijd de gevolgen van de uit tegenzin voortgevloeide ongehoor zaamheid als minder prettig aanvaar den moeten. Er schuilt een gevaar in voor de samenleving. Het is niet zo, dat er sprake is van discipline, als men een door de overheid gegeven bevel opvolgt. In iedere maatschappij moet een bepaalde orde zün. En iede re samenleving zal dus regelen stel len, die niet overtreden mogen wor den zonder met de strafrechter in aanraking te komen. Overtreedt men die regelen, dan loopt men tegen de lamp. Maar veelal heeft men anderen schade gedaan. En in sommige geval len grote schade. We zitten nu in ons land opge scheept met de pseudo vogelpest. La ten we het gemakshalve maar hele maal vogelpest noemen. Dat betekent een gevaar voor alle pluimveehouders Voor de mensen, die er van moeten leven, maar ook voor de mensen, die enkele kippen houden, ten einde iedere dag een ei te kunnen consu meren. Ten einde die vogelpest zo veel mogelijk te bestrijden, heeft de overheid voorschriften uitgevaardigd. En we geven het direct toe, die voor schriften zijn niet prettig voor tal van mensen. Is dat echter niet zo met alle verbodsbepalingen En nu dreigt onze tegenzin in dis cipline ons parten te spelen. Reeds voor de oorlog was er fc>U een deel van ons volk de neiging om een gebod zo veel mogelijk te saboteren. Dat is er in de oorlog niet beter op gewor den. Toen gold het immers als een eer om een gebod van de overheid, die een vijandige overheid was, te ontduiken en tegen te werken. Die kwade gewoonte gaal er ge makkelijker in als er uit. En zo kun nen we thans constateren, dat er weer verscheidene lieden zijn, die zich van de maatregelen ter bestrijding van de vogelpest geen zier aantrekken. Die lustig hun kippen vervoeren en ver handelen en aldus een besmettingsge vaar vormen, dat we niet mogen on derschatten. Reeds is enkele malen gebleken, dat het juist de clandestien overgebrachte kippen zijn, die de uitbreiding van de gevreesde ziekte in de hand wer ken. Dat geval van die vogelpest staat niet op zich zelf. Er zijn meer van die dingen. Is het bij besmetting met Mond en Klauwzeer niet het zelfde? En hoe staat het met de be strijding van de coloradokever? Werkt een ieder mee? Ons volk zal moeien leren, zichzelf zo zeer in bedwang te hebben, dat maatregelen, door de overheid uitge vaardigd om het algemeen belang voor grote schade te behoeden, zon der meer worden nagekomen. Door deze zelftucht zal het zelfrespect niet kleiner worden. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1