Schagen Onderhoud met 2 stuwkrachten Er komt ruimte voor 90 verpleegden Schoolreisjes worden steeds duurder Bedrijfsvoetbal BlaauboOn heeft Dinsdagavond een kranige prestatie geleverd door het ster ke Water en Vuur een 5—3 nederlaag toe te brengen. Met de rust hadden de tuannen van Waterleiding en PEN nog «en 3—0 voorsprong, doch in de tweede helft gooiden de Jongens van Blaauboon I er een schepje !bovenop. zodat zij nog tot vijf goals konden komen. De stand luidt thans: Blaauboon 2 2 0 0 12-8 4 Spoorkezea l 1 0 0 12-2 2 TelefonU I 1 0 0 8—3 2 W. en V. 2 1 0 1 10-6 2 Trapman Boys 1 0 0 1 5-7 0 NACO il 0 0 1 1-7 0 GWB 2 0 0 2 5-20 0 Hoe HNK biljartte le klasse Peetoom 200 200 20 1000 Stammes 110 53 20 2.90 Roggeveen 150 150 20 7.50 Pater 160 116 20 5.80 Selhorst 70 70 13 538 Oosterkamp 95 33 13 5.38 Dissel «5 85 18 4.72 v. Eekeren 85 70 18 388 Stammes 110 110 25 4.40 Oosterkamp 95 95 25 3.80 Dissel 85 85 20 4 25 Jongebloed 75 54 20 2.70 Jonqebkjed 75 75 18 4 16 Brkker 90 52 18 2.88 ven Eekeretl 85 85 23 369 Selhorst 70 63 23 2.73 2e klasse Pool 80 90 18 4.44 Hiemstra 35 13 18 0.72 Prins 75 75 26 258 de Graaf 50 37 26 1.42 Prins 75 75 28 2 67 Balk 75 66 28 2.35 de Graaf 50 50 19 2 63 van der Beo 60 28 19 1.47 Huijsman 40 40 23 1.73 van der Ben 60 44 23 191 Vermeulen 40 40 30 1.33 Hiemstra 35 19 30 0.63 Huijsman 40 40 32 1.25 Otten 60 56 32 1.75 De getallen betekenen te maken caram- gemiddelde. Theater Royal Kinderen van de straat Dit weekeinde een Deense film van de makers van „Ditte, een mensenkind". Diegenen, die van deze film indertijd hebben genoten, en dat waren er heel wat, zullen ongetwijfeld verlangend uit tien naar dit nieuwe product. ..Kinderen van de straat" is een prachtig stukje werk. Een film, die in bijna alle opzichten „af" is. Deze boei eiide film geeft weer hoe men de jeugd van zich kan afstoten: maar bovenal, hoe men de jeugd voor zich kan win nen om deze dan in goede banen te lei-den. Het vertor Ai van deze film zal voor het gewone bioscooppubliek zeker stimulerend zijn voor het opwekken van belangstelling Inzake jeugdwerk. Het wekken van bereidheid tot helpen komt bier zeker op de eerste plaats. Wij twijfelen er niet aan. dat honderden dit weekend de film in Royal gaan raezoe ken. Sterk aanbevolen. Auto in brand Toen onze plaatsgenoot, dhr. L. zich per auto naar een in de omgeving plaats vindende raadsvergadering zou begeven schoot, terwijl hij de auto startte, plot seling een felle steekvam uit de motor kap. Met grote tegenwoordigheid van geest slaagde de heer L erin, daarbij geholpei door een buurjongen, de brand te blus sen. waardoor werd voorkomen, dat de garage in brand geraakte. Ook de scha 'de aan de auto viel nog al mee. Begrij pelijkerwijze was de schrik echter groot BREEZAND Viswedstrijd De Hengelsportvereniging Den Helder hield 24—25 Juni e«n hengelconcours voor haar adspirantleden in de Zand vaart te Breezand. Negen en veertig Jeugdige vissers namen Hieraan deel, waaruit na de wedstrijd de volgende Winnaars naar voren kwamen, t Oosterbeek, 24 stuks; 2 van Linge, 33; 3 K Daalder 10; 4 G Bossen 9; 5 Dij man 88; 6 Plas 6: 7 C. van Steyn 6; 8 Verresen 5; 9 W Huig 4; 10 G. ven Walen 4. De grootste baars was 24,8 centime ter en werd gevangen door K. Slot, het totaal aantal gevangen vissen was hon derd vijf en derlg stuks. Hef nieuwe rusthuis in Zijpe NA AFLOOP van de vergadering van de raad van de gemeente Zijpe, waar het zo belangrijke besluit 'geno men werd om medewerking te verle nen aan de stichting van een nieuw rusthuis hadden we het genoegen een onderhoud le hebben met de twee mensen, die zich nu reeds een viertal jaren als het ware het vuur uit de sloffen hebben gelopen om het ein delijk zo ver te krijgen, te weten de heren Van der Sluis en Bos. Voor ons op de tafel liggen tekenin gen en beschrijvingen van het tehuis zo als dat zal worden en terwijl wij die tekeningen en beschrijvingen be kijken, vertellen de beide heren en wordt er een serie vragen door de vertegenwoordigers van de pers op hen afgevuurd. Het is een groots plan. Het is een fijn plan. We willen niet nalaten de beide heren en het gehele gemeente bestuur van Zijpe te complimenteren met de hier ten toon gespreide durf. Want durf is er voor nodig geweest om dit te beginnen. Het is geen kwes tie van enkele tienduizenden guldens. Alvorens alles in kannen en kruiken is zal er wel een half millioen mee gemoeid zijn. Waarvan het Rijk na tuurlijk een behoorlijke portie voor haar rekening neemt, maar waarvan ook de gemeente een deel te dragen krijgt. Toch geen onevenredig groot deel. Ten minste als het Rijk zijn woord gestand do^' en de bouw nog plaats vindt onder de financieringsregeling 1948. Het zal hand*op zijn kant zijn. want er is immers een nieuwe rege ling op komst, die voor de gemeente ongunstiger is. Het zou echter wel heel onheus zijn. deze regeling van toepassing te verklaren, terwijl men vier jaar bezig is, om het uiteindelijk resultaat te bereiken. Vier jaar. Dat is een hele tijd. Maar als we het resultaat van die arbeid bezien en de heren Van der Sluis en Bos horen vertellen, wordt het ons duidelijk, dat men niet klaar is met het nemen van een besluit, waarin tot de bouw van een dergelijk tehuis wordt overgegaan. Wal moet er niet overwogen en ge rekend worden. Het is wel heel ge makkelijk om te constateren, dat Bui tenzorg te klein wordt. Dat kan zelfs een kind doen. Maar het is heel wat anders om dan te bepalen, hoe groot het huis moet worden, waarover men dan de beschikking wil hebben. Dat is mannenwerk. En we menen te .nogen constateren, dat dit hier is geschied. Zo als het plan er nu is, mag bet bekeken worden en het re- suliaai kan wat het financiële ge deelte betreft, voor de gemeente niet ongunstig genoemd worden. Ze zal zich een offer hebben le getroosten. Vanzelfsprekend. Maar is het bezit van een dergelijke inrichting geen offer waard? Moeten we ook geen offer brengen voor het in standhou den van het militaire apparaat? En zouden we dan voor de verzorging van onze ouden van dagen geen of fers over hebben? En is een bedrag van f 9000 per jaar nu zo heel erg? Ja. het tekort is groter. Dat weten we ook wel. De sociale dienst rekent np een tekort van ongeveer dertig duizend, maar daar worden andere verliezen en tekorten door opgevan gen. <).a. het tekort op Buitenzorg. De verminderde ondersteuning van een aantal arme ouden van dagen enz. Om u de waarheid te zeggen, het viel ons niet tegen. Verdeeld over 't aantal inwoners van de Zijpe en Cal- lantsoog zal het binnen niet al té lange tijd zo ongeveer een gulden per hoofd per jaar zijn. Want ook Cal- lanlsoog heeft de gelegenheid zijn be jaarde inwoners »n dit huis onder te brengen, tegen betaling van de door snee verpleegkosten, die op ongeveer f 1180.worden geraamd. Dat is een heel bedrag. Het bete kent echter niet. dat iedere verpleeg ce dit bedrag zal moeten betalen. El- is een glijdende schaal opgesteld, de een betaalt meer dan de ander, al naar de maatschappelijke welstand. Want dat is de voornaamste opzet van het gehele gebouw; Het is niet alleen be stemd voor de arme ouden van dagen, maar voor alle ouden van dagen. HOE HET WORDT Die opzet achten wij voortreffelijk. Zowel bekeken uit sociaal standpunt als uit een standpunt van volkshuis vesting. Er moet en er zal door de stichting van dit tehuis woonruimte vrijkomen. En de beide heren verze kerden, dat dit ook dringend nodig is. daar het gehele bouwvolume van de Zijpe zo ongeveer opgesoupeerd was door de wederopbouw van Petten. En het gebouw wordt zodanig, dat het ook voor gefortuneerden zeer aanlok kelijk moet zijn hierin te wonen. Het ksn een grote gemeenschap worden van mensen die in de zelfde omstan digheden verkeren; Ouder geworden en daardoor een andere kijk hebben op de gemeenschap. Wanneer dit gehele complex, zoals wij dat op tekening hebben gezien, op het terrein van de r.k. kerk, pa rochie Schagen, in gebruik bij de heer Van Schaik te Schagerbrug, zal zijn verrezen, dan zal men een hoofdge bouw zien met twee grote zijvleugels. In het hoofdgebouw komen de ver schillende grote zalen. Recreatiezalen voor mannen en vrouwen, een ge meenschappelijke eetzaal, wat niet be tekent, dat men niet apart zou kunnen eten, die tevens als toneelzaal zal kun nen worden gebruikt. Wat is dit niet een groot voorrecht. Wat moet het voor de toekomstige bewoners niet heerlijk zijn te weten, dat hun voort schrijdende leeftijd geen belemmering is om evengoed nog deel te kunnen nemen aan hel culturele leven en dit in hun eigen huis te kunnen doen. Twee en negentig mensen zullen in dit huis hun eigen kamertje hebben. Er zijn een en dertig kamers ontwor pen voor twee personen en dertig voor één persoon. De meeste van die kamers zijn ondergebracht in de zij vleugels waar tevens nog aparte zitjes in zijn aangebracht, waardoor de licht val in de gangen veel beter zal wor den. Dertien personeelskamertjes alsme de enige vertrekken voor de meest vitale verpleegden zijn op de verdie ping van het hoofdgebouw aange bracht. Voor hen is het trappenlopen nog niet zo bezwaarlijk en de gele genheid om later een lift in te bou wen is aanwezig. De kamers zijn heel goed ingericht. De oppervlakte van de tweepersoons kamers is veertien, die van de één persoonskamers 10 m2. En dan de entourage. Wat komt dit gebouw er prachtig bij te liggen, met tuinen en bossages. Het terrein, dat ongeveer een en een kwart h.a. groot is, leent zich er prachtig voor. Wat een heerlijk luw zitje moet er niet te maken zijn in de ruimte tussen de twee vleugels. Want het wordt groots! 8500 m3 inhoud, dat is niet bepaald weinig te noemen. Het wordt groots om trots op te zijn. Dat kunnen de mannen van de sociale dienst, dat kan de gehele be volking van Zijpe zyn. EN WAT MET BUITENZORG? Was het misschien een onbeschei den vraag die we stelden? Wat ge beurt er met Buitenzorg en staat het tehuis open voor alle gezindten? Dat is immers in Holland een teer onderwerp. Het tehuis staat open voor alle gezindten. Katholieken en Her vormden kunnen er naast ongods- dienstigen een plaats in vinden, maar aldus onze zegslieden, de praktijk leert, dat de Katholieken er slechts sporadisch gebruik van maken, daar zij liefst dicht bij hun kerk zijn. Nu is er gedacht aan Buitenzorg, om dit geheel in te richten voor Katholieke verpleegden en er b.v. een kapel bij te bouwen, maar ook dit plan stuit op bezwaren, daar Buitenzorg ietwat slecht gelegen is. De pastoor van het Zand. die er eerst wel oren naar scheen te hebben, is er tenminste van terug gekomen. Dit probleem is dus nog niet opge lost. Evenmin als beslist is, wat er met Buitenzorg zal gebeuren, als het nieuwe tehuis er eenmaal is. Reeds hoorden we de mogelijkheid opperen van een verenigingsgebouw, 'n jeugd herberg, een hotel, och, er is immers zo veel. Hoofdzaak is, dat er schot zit in de plannen, waarover in de Zijpe reeds zo lang gesproken is. Wij komen ter zijner tijd nog wel op deze zaak terug. Ouderavond Wieringerwaard Voor de Maandag gehouden Ouder avond was de belangstelling niet zo gfoot als voor de vorige bijeenkomst, N3 opening van voorz. Slikker volg de lezing der notulen welke onder dank zegging werden goedgekeurd. Allereerst volgde bestuursverkiezing. aftredend mevr. Glim van der Lippe. Op voor stel van dhr. K. Koster werd zij bij ac clzmatie herkozen. Punt drie financieel verslag Sint Nicolaasfeest. Zoals de lezers nog wel bekend zal zijn, was er van de feesten nog een saldo van f 605,31 over. Er werd dus niet gecol lecteerd, doch desondanks was er nu non een saldo van f 297,07 Door het hoofd van de school nut Hazeloop volgde een voorstel aan dq vergadering. Er zijn op het moment twee spaarbankboekjes, n.1. een van de Vereniging van Getrouw Schoolbezoek en een van het Snit Nicolaasfeest en andere gelegenheden Wanneer het nui nodig, blijkt dat de gelden voor bet schoolfeest niet toereikend zijn. zal men ook mogen putten uit het 3ndere boekje Er zal echter getracht worden deze evengoed gescheiden te houden. Allen w?ren hiervoor. Ook hier bleek dat men wat betreft de lijsten in sterk da lende lijn is De kosten van het school feest waren in 1949 f 605,31, terwijl de opbrengst van de lijsten f 520,50 be droegen. Het batig saldo is nu al gesion ken tot f 71,84. De kosten van de schoolreizen in '49 waren voor de kinderen naar Arnhem f 8,56 per kind ea voor de kinderen naar Bergen per kind 3,66. De Texelreis is weer buitengewoon geslaagd, In dit verband werd door meester Hazeloop sterk aanbevolen om via een spaarsysteem dit voor alle kin dren te laten gelden inplaats van de reisjes, die nu nog volgens het school ftestplan worden gemaakt. De waarde van de Texelreis is zeer hoog. wanneer ir.en begrijpt dat hier per week een kwartje voor wordt gespaard, en dat WIERINGERWAARD „Olympia" houdt groot turnfees| Als sluitstuk van haar 60 jarig jubi leum organiseert de gymnastiekverenl ging Olympia as. Zondag 2 Juli natie» nale turnwedtrijden. Het programma voor deze dag ziet er interressant uit Na gezamenlijke op mars en vaandelgroet wordt er in twee gedeelten gewerkt, één gedeelte bestaat uit de verenigingswedstrijden voor da mes en heren in toestelturnen. terwijl htr andere gedeelte de rhythmische gym nastiek te zien geeft. Wanner men daar bij in aanmerking neemt .dat oncfer de deelnemende verenigingen zich o.a. be vinden de Halter uit Alkmaar met baar vele keurturnsters en turners en OKK uit Dordrecht, terwijl uit de naaste om geving o a. DOKEV uit Anna Paulow na, UDI Kolhorn, Sparta. Winkel enz. deelnemen, dan kan men zeker van een prachtmiddag getuige zijn. Des avonds wordt als klap op de vuurpijl op het sportpark een bal in de openlucht gehouden op de fraaie dans vloer van de firma Zon uit Juiianadorp terwijl de heer Kliukert uit Wieringer wf.ard het geheel zal omtoveren in een verlichte sprookjestuin. Verdere bijzonderheden volgen per tul verten tie in dit blad. De ingezetenen van Wieringerwaard wordt verzocht de vlag uit te steken om de gasten op feestelijke wijze te ontvaji gen. de kinderen zich hierop een heel jaar lang concentreren. Hiervoor was gespaard f 9,50 en de kosten waren f 9,35. Er ia per rijwiel 109 km afgelegd, gewandeld 16 km. Ket bezoek aan Texel was weer zoals het vorige jaar en de geleiders meester Hazeloop en meester Donders met zijn vicuw kunnen dan ook weer terugzien op een zeer geslaagde Texelreis. In de pauze werd een heerlijk kopje thee ge schonken door de dames van het perso r.eel en Oudercommissie. Door het hoofd volgt nog een mededeling over het spaarsysteem, dit blijft nJL op een maximum van f 0,25 in de week. Door de schoolartsendienst tand ver zerging zijn de eerste en de tweede klas onderzocht .evenals door de schoolart sendienst. de uitslag was goed Voor het Veilig Verkeersexamen zijn van de 22 kinderen vijftien geslaagd. Wat betreft de school fotograaf wordt besloten om de fotos in klasseg roep ver band te laten maken. Punt zes; Schoolreisjes. Voor de oud ste leerlingen zal een reisje per spoor worden gemaakt naar Apeldoorn. De kosten zullen f 6,95 per kind bedragen. Als datum is vastgesteld, althans voor lopig 26 Juli, dit gaat samen met de beschikbaarstelling van de autobussen Om de kosten te bezuinigen was men eerst van oordeel de kinderen zelf het brood mee te geven. Dit gaf een be sparing van f 61,90. Er is echter beslo ten om eerst even af te wachten wat de opbrengst is van de lijsten. Op een voorstel uit de vergadering zal zo no dig de kinderen een kleine bijdrage wor den gevraagd voor het brood. Mm vend het algemeen prettiger als er voor die dag een uniforme regeling was, wat "betreft de belegging enz. Ook volgde nog een geanimeerd praat je over de begeleiders voor dit school feest. Enkele dames zagen hierin wel eens graag verandering, doch op voor stel van meester Hazeloop zullen door het personeel de daarvoor geschikte per sc-ncn worden aangewezen. In verband met de vervroegde bouw vakvacantie kunnen ook de kinderen met hun ouders in dit bizondere geval deze week vacantie krijgen. Ook zal binnenkort riet de Radio- cvrsus in deze schol worden begonnen Het was dan ook al weer elf uur toen voorzitter Slikker tot de sluiting over ging. Keuring dienstplicht De uitslag van de gehouden keuring van dienstplichtigen uit deze gemeente is: geheel ongeschikt verklaard: H. Eriks en R de Bruine. Geschikt verklaard: C J Bakker, H Boltjes. J Breed, W van der Hoek, M Verkerke. W van Veenen. L P Hofste H G de Block. Voor herhalingsoefeningen lichting '47 zijn opgeroepen: D Smit, P Dijkstra. Uitstel voor eerste oefening is ver Ieend aan C J Tragter. NIEUWE NIEDORP GEZINSZORG KOMT. In een een dezer dagen gehouden ver gcdering van de commissie voor Ge zinszorg werd medegedeeld, dat het vrij wel zeker is, dat per 15 Augustus een gediplomeerde gezinsverzorgster in dienst zal treden. Aan de gemeentebesturen van Oude en Nieuwe Niedorp zal een verzoek om en bijdrage in de salariskosten worden gericht. Verdere bijzonderheden zullen per circulaire aan de ingezetenen ter kennis worden gebracht. Raad St. Pancras „Gas en water raadpraat" Eerlijk gezegd hadden we een meer uitvoerig debat verwacht In de raadsvergadering tan Maandagavond, naar aanleiding van liet voorstal tot Tormlng van een „Pool Gnsvoorziening kop Jfoordholland", een voor stel dat tenslotte met algemene stemmen werd aangenomen. Zelfs de heer Akkerboom direetenr van de gasfabriek die ter vergadering aanwezig was om een mogelijk spervuur van de zijde der vroede va- deren te beantwoorden, behoefde slechts in actie te komen, toen het voorstel reeds aangenomen was. Alle leden waren aanwezig, toen de burgemeester de vergadering opende Een speciaal woord van welkom richt te voorz. Kroonenburg tot de heer Akkerboom, die bij het voorstel gasconcentratie mogelijk enige op heldering kou verschaffen. Mededelingen De voorz. deelde mede, dat twee suppletoire begrotingen waren inge diend, omdat de begrotingen v. '49 en 1950 op sommige punten enigszins te laag waren geraamd. Bijna had de voorz. de beide wijzigiugen door „ge hamerd", toen de vroede vaderen toonden niet voor niemandal raads lid te zijn. Op de door hen gestelde vragen, antwoordde voorz., dat de wijzigingen hec gevolg waren van te lage ramingen in verband met inmid deis gestegen kosten. Van de middenstaudsvereuigiiig was een brief binnengekomen, waar in dank werd gezegd voor de mede werking, ondervonden bij de tentoon stelling, niet in het minst voor de fi nanciële bijdrage, die echter niet aan gesproken behoefde te worden. Voorts was van gedeputeerde Staten be richt binnengekomen, dat het besluit tot goedkeuring van het uitbreidings plan nog wel enige tijd op zich zoa laten wachten. Gasconcentralie Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling voor het gas bedrijf in Nöordscharwoude in ver band met de vorming van de „Pool gas voorziening kop van Noordholl." eer voorstel dat ge zo laugzamerhaud wel zult kennen. Voorz.: Voor de belanghebbenden zal deze nieuwe regeling geen nadeel doch wel voordeel opleveren. Indien we zelf op de oude wijze waren voort gegaan, zou niet alleen de gasprijs verhoogd worden, doch diende te vens veel kapitaal geinvesteerd te worden in de fabriek a.d. Langedijk. De burgemeester wees op de rede van de heer Hoytiuk in de raad van Alkmaar, waarbij deze spreker te recht had aangetoond, dat deze nieu we oplossing in de vorm van een N.V. zeer goed was, omdat dan de gemeenten nog een .vinger in de pap' konden krijgen. De heer de Vries (Gemeente Bel.) had liever een oplossing gezien in üe vorm van een coöperatie. Als er winst, gemaakt wordt, zou deze ten goede komen aan de gemeenschap. De voorz. wees er echter op. dat de N.V. zodanig vervormd is, dat het democratisch ellement wel zeer sterk is. Nu ontvangt de gemeente St. Pan cras als aandeelhouder toch ook een deel van de winst Als bezwaar van de coöperatie zag burgemeester Kroo nenburg, het feit, dat er geeu ver antwoordelijk persoon is. Wel is ge sproken van een gemeenschappelijke regeling, maar tenslotte is het plan te- tafel gekomen, zoals het thans is E. volgens deskundigen de beste oo- lossiue. De heer Duif (C.H.) wees er op. dat de raad tocli eigenlijk niet anders kan. Destijds werden de kleine be drijven opgeslokt door de grotere "a- brieken We móeten, volgens spr op de toekomst zien om dan sterk te sla dn tegenover eventuele monopo listische instellingen. De spreker er keude gaarne, dat hij de ingewikkel de voorstellen niet omvatte, maar ver klaarde zich onomwonden vóór het plau, omdat de voordelen de nadelen verre overtreffen. De heer Timmers (A.R.) Wat nu op touw gezet wordt, verdient ieders warme hulde. De bevolking krijgt goedkoper gas, terwijl ons bedrijf schatten geld zou gaan kosten. Hierna werd het voorstel met .«1 gemene stemmjn aangenomen, maar aan het „gaspraatje" kwam voorlo pig geen einde Integendeel. De aan wezigheid van directeur Akkerboom was er de oorzaak van, dat de vroe de vaderen hun slechte kennis om trent gas en zijn productie eens wil den verrijken. En omdat het in de officiële raadsvergadering bespro ken werd. moeten we eigenlijk wel een verslag van deze „onderwijzing" brengen. De heer Duif (C.H.) wees er op, dat de aardse wegeu toch kronkelig zijn. Vroeger was het zo'n best be drijf en nu dit ingrijpend voorstel. Wethouder Groen: De tand des tijds knaagde er aan. Zelfs te hard. De heer Duif stelde de vraag of de vroegere generatie met alle eer bied overigens voor de vroegere re genten niet te zuinig was geweest bij de exploitatie, hetgeen ten koste ging van het bedrijf. Overigens zag men het nut vau dit „nakaarten" uiet iu en het was de lir Schut (A.R.) die vroeg welke be stemming de gasfabriek te Noord- scharwoude nu kreeg. I)e heer Akkerboom antwoordde, dat het productiebedrijf in handen van slopers zal rallen. Het personeel zal overgaan naar de nieuwe Pi.V„ terwijl een zevental arbeiders met pen sioen of op wachtgeld gaat. Nadat de heer Timmer de voorde len van gasverwarming beluisterd had. eindigde dit „gaspraatje" als de bekende nachtkaars. Vermakelijkheidsbelasting Zoals wij gisteren ook reeds mel- deu, is het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de bond van caféhouders om de vermakelijkheidsbelasting ta verlagen van 50 naar 20 pCt, aange nomen. Eu wel met 5 tegen 2 stera men. Vóór stemden de heren Groen, Nierop, Timmer. Schut en Duif, ter wijl de heren de Vries en Klooster boer tegenstemden. De belasting blijft dus gesteld op 50 pCt. De heer de Vries (Gem. Bel.) was er vóór om het percentage te verlagen „Want, aldus deze spr., het ls in cul tureel opzicht van groot belang, In- dle de caféhouders meer armslag krijgen. Voorz.: Wat voor cultureel opzicht? De heer de Vries: Dansavonden zijn samenkomsten van jongelui, om zich te vermaken en kennis te maken Zo zelfs, aldus spr., dat ze daar een vrouw of een mau vinden om tenslot te te trouwen. Als de belasting nl-?t verlaagd wordt, vreest spr., dat de jongelui elders in andere gemeenten gaan dansen. Voorz. antwoordde, dat op ééu dans j avond slechts 40 personen geteld worden, die voor de caféhouder toch al geen zoden aan de dijk zetten. Er ger nog, de dansavondeu kosten de caféhouder toch al geld. Ook de heer Kloosterboer (Gem. Bel.) is vóór verlaging. Als de jeugd naar elders trekt, vaugen audere ga me enten extra belastinggelden. De voorz. wijst er op, dat voor cul turele avonden slechts 20 pCt belas ting wordt gevraagd. Het bezoek aan d voorstelliugen laat overigens zeer te wensen over. De heer Duif (C.H.) verwacht nie\ dat bij lagere belasting, het bezoek aan dansavonden beter zal worden. Dat de conjunctuur omlaag gaat, vo als de heer de Vries vertelde, kon spr. aan de dansende jeugd in ieder geval niet bemerken. De heer de Vries wenste stemming n" het hierboven vermeldde resul taat. Rondvraag De heer de Vries informeerde bij de rondvraag of bet gerucht juist was, dat de nieuwgebouwde burge meesterswoning gedeeltelijk op grond stond van een particulier. „Inderdaad zei vrz.. dat gerucht is juist, maar 't heeft uiet veel om het lijf. Waar schijnlijk zal het fundament, door verkeerde metingen, enkele centime ters op terrein van de heer Hulsman liggen, maar aldus voorzitter, dan zullen we desnoods een ra'ndje vau de fundering laten afhakken. En daar mee was een overdreven gerucht tot de juiste proporties teruggebracht. De heer Kloosterboer bracht nog maals ter sprake een kwestie van de heer de Jong en de Wasfabriek. De burgemeester verklaarde, dat de hr. vau Herwijuen reeds in de arm ge nomen was, maar dat een definitie ve oplossing niet direct voor de hand lag. Wellicht zal het aanleggen van een riolering 'n definitief einde aan deze kwestie kuuuen brengen. Hierna sloot de vrz. de vergade ring. OUDE NIEDORP GESLAAGD Onze plaatsgenoot, dhr. A. van Zoo nen slaagde voor het een dezer dagen "Li de Rijkskweekschool te Alkmaar ge houden examen handenarbeid. Onze gelukwensen. BREEZAND GESLAAGD Hans Blaauboer. leerling der C-hr. school te Breezand .slaagde voor het toeatingsexamen Gem. Lyceum te Den Helder. De nieuwe competitie-indeling De indeling van de eerste klassers Ajax en DWS in de Oostelijke afdeling Biijkens de Sportkroniek heeft de KNV B de indeling van de eerste klasse als volgt samengesteld: Eerste klasse A: HSC. Veiocitas. Be Quick. GVAV, Frisia Leeuwarden Zwartemeer. Heerenveen, Sneek Achil les Zwolse Boys en Go Ahead. Eerste klasse B: Enschede, Enschedese Boys; Heracles. Hengelo, NEC, Vitesse Wageningen. AGOVV DOS 't Gooi Ajax en DWS Eerste klasse C: KFC, Blauw Wit: Volewyckers. DWV. EDO, RCH Haar lem, VSV HBS ADO HDVS en SW Eerste klasse D- Feyenoord Sparta, Emma. Xerxes, RBC. NAC De Baronie TSC NOAD, Willem II Longa en B W. Eerste klasse E: Brabantia Eindho ven. PSV, VVV. Helmondia, Sit'ardse Boys.; Maurits; MVV; Sportcl. Emma Limburgia; Bleyerheide en Chevremont. Geen verrassende indeling; insiders hadden iets dergelijks wel verwacht. Twee Oostelijke clubs zfjn bij het Noor den gevoegd, vier Westelijke, waaron der DWS bij het Oosten. Een interessante afdeling is D, waarin de West Brabantse en Rotterdamse le klassers spelen. De twee andere afdelin gen zijn zuiver regionaal.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2