OUDERS Tob nooit DE LUCHTROOVERS VAN H01TIKA Het inmaken 't HOEKJE önó nieuwe fieuiMeton Radioprogramma van zuurkool en zure roode kool 's-Gravenhage, 9 October. Het voorlich tingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: In het algemeen heeft men uit voedinge- oogpunt bezien niet veel meer aan groenten, die in het zout zijn ingemaakt. Door de ver schillende bewerkingen die deze groenten ondergaan, verliezen zij practisch alle voe dingsstoffen. Zuurkool, zure roode kool en zure snijhoo- nen maken hierop een gunstige uitzondering zij worden ook met zout ingemaakt, maar met een kleine hoeveelheid, zoodat normale rotting, gisting en schimmelvorming uitge sloten zijn, doah melkzuurbacteriën goed kunnen leven. De melkzuurbacteriën ver oorzaken een gisting in de groenten, waar door deze lichter verteerbaar worden en een aangename smaak verkrijgen. Het vitamine-C-gehalte van zuurkool, zu re roode kool en zure snijboonen loopt wel iswaar terug, maar na 7 maanden is dit ge halte toch nog zoo hoog, dat het zeker niet weg te cijferen valt. Gedurende de winter maanden en vooral tegen het voorjaar, zal deze inmaak dus een waardevolle bron van vitamine C kunnen zijn. Bovendien heeft deze inmaakmethode het voordeel, dat de groente niet afgekookt behoeft te worden, ja zelfs rauw kan gegeten worden en dat men de groente voor het bereiden niet behoeft te wasschen, wanneer men tenminste zelf in gemaakte groente gebruikt. Zoo gaan er dus vrijwel geen voedingsstoffen verloren. Hier onder volgen de recepten voor het inleggen van zuurkool en zure roode kool. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed, d.w.z. dan heeft zij de goede smaak om geblikt te worden. Den huisvrouwen, die voor het eerst op deze wijze inmaken of het slechts weinig gedaan hebben, wordt de onderstaande in maakmethode ten sterkste aangeraden, waarbij men de groente kneedt tot er pekel gevormd is. Men kan de geschaafde groente, n.1. ook direct laag om laag met het zout in de inmaak pot aanstampen, maar wanneer dit niet op de juiste wijze geschiedt, bestaat er kans, dat het zout niet door de geheele groente dringt en de inmaak bederft. Zuurkool 1. 2 maal zooveel witte als savoyekool. per kg. schoongemaakte kool 10 a 12 g. zout, 2 .peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout zoolang kneden tot er pe kel gevormd wordt. De jeneverbessen of pe perkorrels er door roeren. De kool overdoen X M. Ons nieuwe, uit het Deensch vertaal- de, feuilleton van Aksel Sandemose geeft de interessante levensgeschiede nis van Ross Dane, den Deenschen pio nier van den staat Alberta in Canada. Spannend van begin tot einde verhaalt de Deensche schrijver van den harden 1 strijd om het bestaan daar in het barre i Noorden tegen ijs, sneeuw en roofdie ren, maar niet minder tegen menschen- l haat en ijverzucht, die ook onder de i moeilijkste omstandigheden telkens weer den kop opsteken en den strijd tegen de natuur komt verzwaren. De schier heroïsche figuur van Dane, afgebeeld tegen den achtergrond van de woeste, maar schoone natuur van het onontgonnen land, dat dienstbaar wordt gemaakt aan 's menschen noo- den, is gaaf en scherp geteekend, zoo dat lüj ons meesleept in zijn worsteling i om het bestaansrecht voor hemzelf en i de zijnen. Wij twijfelen niet, of onze lezers zul- len dit nieuwe verhaal met stijgende t belangstelling volgen. in een sohoongemaakten keulschen pot, ste vig aandrukken, een schoone doek er op leg gen en langs de kanten instoppen, een plankje en een steen erop plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kaamlaag (schimmel), die zich op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wasschen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking herhalen, wanneer dit noodig blijkt Zuurkool i 2 maal zooveel witte als savoye kool. Per kg. schoongemaakte kool: 10 a 12 g. zout, 1 zure appel, 4 peperkorrels of 6 jeneverbes sen. Naar verkiezing wat dille toevoegen. Het voorgaande recept volgen. Het vat 'beginnen te vullen met een zeer dun laagje in schijven gesneden appel, daarop kool, tel kens onderbroken door een laagje appelen. De inmaak afwerken als in het vorige re cept. Deze zuurkool is buitengewoon geurig en smakelijk. Zure roode koel. Per kg. roode kool: 10 a 12 g. zout, 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of 4 jenever bessen. De kool behandelen op de manier als In recept 1 beschreven. Bij het overdoen in den keulsdhen pot zoo nu en dan een scheutje karnemelk toevoegen. Dagen in mineur Het leven heeft veel weg van sommige composities, waarin de overgangen van Mi neur naar Majeur en omgekeerd, op de meest verrassende oogenblikken plaats vinden. Er is een Majeur en Mineur vaa de om standigheden, -- geen mensch gaat 't heele leven door even goed of even slecht, de eene periode gaat het ons beter dan de andere. Er is ook r.og een Majeur en een Mineur van ons innerlijk, dat met het andere niet altijd gelijken tred houdt. Gaat U maar eens na: de tijden waarin het U althans naar het oordeel van het buitenstaander het beste ging, waren dat ook de levensmomenten waarop U zich het gelukkigst voelde? Waarschijnlijk niet, tenminste lang niet altijd. De stemmingen van een mensch be rusten zoo weinig op een practisch „waar om?" Stel b.v. uw huis of uw kamer is niet naar Uw zin, om de eenvoudige reden dat U een huis of een kamer overeenkomstig Uw smaak niet kunt bekostigen. Toch zult U er den eenen dag vergenoegd en zonder erger nis werken of lezen, en den anderen dag zit U misnoegd rond te kijken, somt voor Uzelf de diverse dingen op, die U niet bevallen, en vindt dat U diep beklagenswaardig is om i .et zoo'n omgeving genoegen te moeten ne men. Toch is het beide dagen dezelfde om geving, waarvan U op een derden, zéér op- timistischen dag vindt, dat zij „weliswaar eenvoudig, maar toch wel gezellig is!" Da gen in Mineur van ons uinerlijk, er is geen aanwijsbare reden voor, onze psychische hemel is wat bewolkt, het gaat wel weer voorbij. Hoe minder aandacht wij eraan be steden, hoe eerder het voorbij gaat. Niet iedereen vindt bij dezelfde middelen baat voor een psychische depressie. Maar wei is ieder mensch in zoo'n depressie geneigd, om precies datgene te doen wat wel voor ieder een het verkeerde is, n.1. te gaan zitten over denken hoe down hij wel is en hoeveel reden hy wel heeft om down te zijn. Vervolgens ziet hij door zijn geestesoog (dat tijdelijk onbetrouwbaar is door de zwarte bril van de psychische depressie) alles in rook vervliegen wat hij hoopt, en alles werkelijkheid worden wat hij in moede- looze oogenblikken soms vreest. Het resul taat is een nog grootere neerslachtigheid, die langeren tijd noodig heeft om voorbij te trekken. Als U ontwaakt in een Mineur-stemming, begin dan met onmiddelijk op te staan. Blijven liggen Is fataal, want blijven liggen vergt niets van onze energie en laat deze ge heel ter beschikking van zwartgallige be schouwingen. Zijn er niet direct verplichte bezigheden, zoekt dan een bezigheid, onver schillig wat. Gaat desnoods een kast uithalen, Uw hond wasschen of een boodschap doen aan het andere einde van de stad.. Als U maar iets zoekt wat Uw aandacht opeischt. Want het beste middel tegen gedachten in mineur is: Actie! Dr. Jos de Cock. ZIJN 150STEN VERJAARDAG. Het is inderdaad een zeldzame gebeurtenis wanneer men een 150sten verjaardag kan vieren. Dit was onlangs het geval met den tammen olifant Shah, die in het bezit is van een familie te Delhi. Het dier werd in ge vangenschap geboren, waardoor men bij uitzondering zeker kan zijn van deze jaar tallen. Reeds gedurende de laatste 80 jaar werkt Sha"h niet meer en de laatste jaren begint hij ernstige teekenen van ouderdoms zwakte te vertoonen. Als verjaringsgeschenk kreeg de olifant een extra portie bananen, waar hij dol op is. VOOR DE Orde en netheid Er zijn kinderen, die het nooit leeren! Steeds laten ze alles slingeren en ze kunnen nooit iets vinden. Er zijn er ook, die van jongsaf n< tjee op hun spulletjes zijn en alles keurig opbergen. Voor vele moeders is het een wan hopig iets telkens maar weer -e moeten constateeren, dat hun kind zoo wanhopig slordig is. Wat doe je er tegen? Niet veel. Wanneer het kind eenmaal op den leeftijd van veertien jaren bijv. gekomen Is, wordt het al heel moeilijk het nog orde en netheid bij te brengen. Men moet daarmee in zjjn prille jeugd beginnen, Laat het kind, hoe jong nog, steeds zijn speelgoed opbergen na gebruik. Help het zoo min mogelijk. U be grijpt dat sommige dingen voor het kind te zwaar kunnen zijn. Wanneer het echter din gen betreft, die het kind gemakkelijk kan dragen, laat het dan die dingen opbergen. En vooral: houdt vast. Ik bedoel dit: geef nim mer toe. Zoo dikwijls zegt moeder: „Het duurt me veel te lang. De zal het zelf maar doen." Mis. Laat dan het kind liever wat eerder ophouden met spelen. Het gaat niet om den tijd in de eerste plaats, maar om de regelmatige wenning. Gewoonte wordt wet. U kent toch deze uitspraak. Welnu: bij de opvoeding is ze van eminente beteekenis. Vaak zijn we zelf de schuld van de tekort komingen bij onze kinderen. We hielden het lijntje niet strak genoeg en onderbraken de regelmaat zelf. Wanneer een kind tien weken achtereen zelf zijn speelgoed moet opbergen en zijn kamer opruimen en u laat het eenige malen achtereen „sloffen", dan is de kracht van die eenige malen voldoende al het vorige teniet te doen. Steeds weer consequent vast houden. En nu ik spreek me nog al eens tegen maar dat gaat nu eenmaal bij de opvoeding zoo meene men niet, dat het bovenste ande onder alle omstandigheden ge handhaafd dient te worden. Laat ik eens een voorbeeld nemen. Het kind is lusteloos, lich telijk ziek. In zulke gevallen helpt moeder. Heel natuurlijk. Maar u zult allen bemerkt hebben, dat na zoo'n periode net kind ver wend is en dat het u weer heel wat weekjes kost eer het weer als vroeger de regelmatige werkwijze veroverd heeft. In het begin blijft het tobben en zeuren. Maar dan weer op nieuw vasthouden. Zoo, en niet anders leeren we onze kinderen orde, regelmaat en netheid. Soms het komt zelfs veelvuldig voor krijgt een vader of moeder ineens een bui van vasthouden. Nu zal het gebeuren. Tot in de puntjes. En morgen ook en overmorgen ook en altijd! Ja, dat zeggen ze, maar over- mo gen of over drie dagen is de kracht der overtuiging al weer heel wat gedaald en be- 61. Van bovenaf zag bi nog even de twee man nen, heel klein, op hr. strand staan en ve.- ver weg. het watervliet tuig liggen. Als eg welopgevoede jongq wuifde hij nog met. zijn hand en de toen aan de an<ien zijde naar beneden, a! door een smal paadji tusschen de rotsen vol gende. 62. Hij rende, alsof de duivel hem op de hielen zat. maar in elk geval was hij vrij. Plotseling bedacht hij. dat zijn achtervolgers ook dit pad zouden volgen, dus nam hij vlug een be sluit, ging van het pad af en klaute^rde tegen een helling op, waar bovenaan groote vreemde struiken ston den. Daar kroop hij achter, om even uit te blazen en zijn schoenen aan te trekken. Maar wat was dat nu? Er suisde een steen door de lucht en kwam pre cies tegen zijn voor hoofd aan. merkt het kind, dat de teugels slapper han gen. Neen, de weg is: nooit te hard, nooit te veel-eischend, maar voortdurend v&st. Ge woonten vormen En dan: zelf het goe'de voorbeeld geven. Dat is ook iets van groote beteekenis! Laten we eerlijk zijn: we willen vaak wat we zelf niet doen of kunnen. We beseffen zelf de beteekenis van ons tekort en willen voor komen, dat het kind daaronder lijden zal. Maar... laten we dan toch goed beseffen, dat we dit kunnen voorkomen door van stonde af aan ons zelf te wennen aan orde en regelmaat! Slordige kinderen komen vaak uit slordige gezinnen. De school kan iets doen, maar dikwijls gaat hetgeen zij won in het gezin verloren. Ik ken een meisje, dat op school buitenge woon slordig was. Wat ik ook deed, ik kreeg haar niet naar mijn zin. Telkens en telkens moest ik ingrijpen en ik kon haar eigenlijk nooit haar gang laten gaan. Het huisgezin was slordig en wat ik in school won, verloor ik aan het kind, wanneer het thuis weer meeliep in de wanordelijke boel. Toen, na de schooljaren, kwam de ver betering. Het kind kwam als dienstbode in een net gezin. En zie: het kind onderging den in vloed en is nu een dame. Als het thuis is, gelukkig maar eenige dagen in de maand of twee maanden heeft dit kind natuurlek weer te strijden tegen wat het daar ziet. Het probeert nu de anderen net ter te maken, maar faa't. Verbetering zag ik vaak intreden, wan neer een jongen met een meisje kennis maakte. Het meisje kan meer dan de moe der! zegt men wel eens. Dat is niet geheel e: al waar. De zaak is deze: De jongen wil op zijn voordeeligst uitkomen en doet zijn best. Wanneer zgn meisje zin voor orde heeft, zal ze hem telkens en telkens weer aanspo ren en helpen. Dat ontbrak in het gezin maar al te vaak. Ten slotte nog iets: niet alle slordige kin deren komen uit slordige gezinnen. Het komt zelfs voor, dat uit een slordig gezin de kinderen zeer net zijn. Maar dan spelen sterke invloeden van buit'n een rol. Vaak is het de machtige invloed van ka meraadjes, die onbarmhartig kunnen zgn op dit terrein. Zij zeggen waar het op staat en dat is voor kinderen vaak een hard iets. Niettemin: ik zag verbetering onder dezen invloed tot stand komen. Van veel belang is voorts de omgang van de kmderen met kameraadjes. Het slordige wordt gauw overgenomen. Laat men daarom goed opletten met welke kameraadjes zgn kind veel omgang heeft! Het voorbeeld! Altijd maar weer het yk beeld! In dit licht bezien, valt er heel wat begrijpen! OVEEKA ZONDAG 12 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 8.00 Orgelconcert (opn). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberitil 8.45 Gramofoonmuzlek. 10,25 Rotterdamse!» Trio. 1 Meisjeskoor „De Krekels". 12.00 De Melodlsten en «oL 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten, Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en waren onze voorouders. 1.15 Sylvestre-trlo. 2.00 V cantabilo en gramofoonmuzlek. 3.00 Radlotooneel, l Operette „Der Zigeunerbaron". 4.50 Gramofoonma 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.05 van den dag. 6.30 Orgelconcert en zang. 7.00 Ata halfuurtje. 7.30 De Romancers. 8.00 Gevarieerd prop ma. 9.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 9 45 B.X Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche ulo ding: An American sees Holland. Hilversum II. 801,5 m. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberii 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zon morgen zonder zorgen. 12.00 Causerie: „Waarom »r ongeloof ln de wereld Is". 12.15 Bachcantate (opn.),' B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. Ensemble Bandl Balogh. 1.30 Gramofoonmuzlek. 2.00 Ba bespreking. 2.15 Gramofoonmuzlek. 2,30 Concertgel» orkest, solist en gramofoonmuzlek. 4.00 Causerie: „BH bouw", 4.15 Viool, plano en gramofoonmuzlek. 5.00 D sche taalcursus. 5.25 Gramofoonmuzlek. 5.30 B.N.O.: 6j uitslagen. 6.40 Gramofoonmuzlek. 5.45 Voordracht, i Variété-programma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Grs foonmuzlek. 7.45 Reportage. 8.00 Hartveld-kwartet. I Gramofoonmuzlek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1U 10.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 18 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.40 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. .800 B.N Nieuwsberichten. 8.15 Gewjjde muziek (opn 8.30 Gri foonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9 20 Gramoft muziek. 10.40 Voordracht .10.50 Sylvestre Trio. 1 Voordracht. 11.40 Gramofoonmuzlek. 12.00 Viool en pu 12.40 Almanak. 12.45 BN.O.: Nieuws- en economische richten. 1.00 Gramofoonmuzlek. 145 Ensemble F Balogh. 2.15 Orgelconcert m.m.v. klarinet, fluit en 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 B. lezing. 4.20 Vier-handige pianovoordracht. 4.45 Voci Jeugd. 5.15 B.NO.: Nieuws-, economische- en beur richten. 5.30 Salonorkest. 6.15 Voor de Jeugd van platteland. 6.30 De Ramblers. 7.00 Actueel halfun 7.30 Musette orkest en het klavierduo Hans Bund. Utrechts Stedelijk orkest, soliste en gramofoonmuzlek. B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00—10.15 B.N.O.: Engü uitzending: Things worth knowing about Holland. Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O Nleuwsberid 8.I5 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 l met planobegeleiding en gramofoonmuziek. 10.45 Gr* foonmuzlek. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofooma» 12.00 Otto Hendriks en ztJn orkest. 12.45 B.NO.: Nle: en economische berichten. 1.00 Melodlsten, solist en gr foonmuzlek. 2 00 Gramofoonmuzlek. 3.00 Ensemble t Kroon 3.45 Voordracht. 4.00 Gerard Lebon en zijn ort 4.45 Gramofoonmuzlek 5.15 B.NO.: Nieuws-, economls en beursberichten. 5.30 Zang met pianobegeleiding gramofoonmuziek. 6.00 Causerie: „Muzikale actuallte van de week". 6.15 Romancers en soliste. 7.00 halfuurtje. 7.30 Zang met orgelbegeleiding. 7.45 weekpraatje. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.25 Landman» h jpn.i. lO.lf AvondwUdlng. 10.1 FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE Wel verduiveld... jou... wacht... daar dan, leelijke boef! Rasmus Dansker keek bliksemsnel achter om, maar nog voor hg de kans had, iets te zien, kreeg hij een geweldige opstopper, pal op z'n rechteroor. Hij sloeg van den hoogen spoorwagen af in het basaltslag, rolde ver dei den dg'k naar beneden en bleef ten laat ste hangen in een boschje. Boven zijn hoofd draaiden de wielen rond en rond, de heele wereld draaide rond. Meer van voren in den trein, die nu flink op gang begon te komen, hing een man met z'n heele bovenlijf uit een remhuisje en brulde de (jselijkste bedreigin gen tegen Rasmus Danskers breede zitvlak, dat uit het boschje stak. Maar een bocht in de lijn bracht Rasmus uit het gezicht van zijn vijand en weinige seconden later klau terde hij op handen en voeten den steilen kant op, terwgl de scherpe stukken onder hem weggleden. Het lukte hem net nog, zich aan den achtersten wagen vast te grijpen, die een ijzeren uitsteeksel had, juist geschikt om op te zitten voor een man, die er de voor keur aan geeft te reizen met een goederen trein. Voorzichtig bracht Rasmus de eene hand naar z'n hoofd. Wat een buil! Hjj likte het bloed van z'n kapotte lippen, zuchtte en veegde z'n bebloede handen aan z'n broek af. Daarop ging hij gemakkelijk zitten, voor zoover dat mogelijk was op het scherpe ijzer en zoog onderzoekend aan elk zijner lange, gele tanden afzonderlijk om te weten, hoe- velen er los geraakt waren. Verstrooid floot hij een vrookjk liedje in treurig begrafenis tempo, terwijl hij naar het landschap staarde. Het was een zachte, nevelige voorjaarsdag in Noord-Dakota. De trein reed naar het Noorden, dicht langB de Canadeesche grens, die Rasmus van plan was over te trekken om een vijf-en-twintig stuks paarden te zoeken, die volgens de bewering van m Noor, een wjjs man, zouden grazen in een nader aange duid dal aan de Souris River. Rasmus Dansker grinnikte bij de herinnering aan den Noor man... Dat zat zoo: Rasmus was van het Zuiden gekomen in een kleine Noorsche ne derzetting, op zoek naar de vijftig wegge- loopen paarden, waarin hij z'n heele vermo gen belegd had; maar de Noren hadden niets gezien of gehoord van de paarden van den Deen. Voor Raumus er wegging, hoorde hij spreken van een Noor, die samen met z'n grootmoeder midden op de prairie woonde. Die man kon zeggen, waar je water kon vin den. Als dat werkelijk zoo is, dacht Rasmus, dan kan die knaap me ook wel vertellen, waar mijn paarden zijn. Hij naar den Noorman toe; maar hij vond a"een de grootmoeder thuis. Dus wachtte Rasmus tot zonsondergang, toen de man kwam. Ze gaven elkaar de hand, en nog vóór Rasmus met zijn boodschap voor den dag gekomen was of ook maar iets anders had gezegd, viel de Noor in trance, werd blauw en geel in z'n gezicht, draaide z'n oogen, zoodat enkel het wit te zien kwam en lis pelde: Jij bent Ross Dane, en je zoekt naar vijf-en-vijftig stuks paarden, die je recht matig eigendom zijn. Ze grazen bij elkaar in Sunny Valley aan de Souris River in Canada. Daar kun je ze halen zonder losgeld. De Noor had dit advies gratis gegeven, en Rasmus Iiad er niet al te veel vertrouwen in, maar hij kon even goed in de aangegeven richting zoeken als ergens anders. Grinnikend liep hij het erf af, denkend aan de verander de gelaatskleur van den profeteerenden Noor, rolde een dikke sigaret en zocht de dichtstbij- gelegen spoorlijn op, om op de manier, waar van hij zich tegenwoordig bediende, naar Sunny Valley te reizen. De locomotief trok den langen goederentrein naar het Noorden met een vaartje van nauw- kjks twintig kilometer. In het eerst leed Ras mus onder een onbehaaglijk, pijnlijk gevoel in z'n pantalon, vanwege de slechts enkele cen timeters breede zitplaats. Later begonnen z'n beenen te slapen; het was een marteling, die echter langzamerhand overging in gevoelloos heid, zoodat het ret was of hij kunstbeenen had. Met de handen hield hij zich vast, maar stak nu en dan een arm uit om er het leven in te houden. Zooals hij daar achter op den wagen zat op den buffer, den eenen arm uit gestrekt, had hij iets manends over zich, wat, gezien zijn roode gezicht met het in fantasti sche striemen opgedroogde bloed, een tame lijk komisch effect gaf. Met een zwaarmoedig gerammel sukkelde de trein door het onbewoonde land. Stralend groen lag de prairie, bezaaid met kleurige bloemen. Rond de poelen stonden kromge groeide boomen, waarboven haviken zeilden. In Rasmus kwam de gedachte op, dat dit wijde, open land ergens op te wachten lag... Boven het stooten der wielen over de rails uit klonk eensklaps een vervaarlijke stem: Wel beware, zit je nou daar, kanalje? Dan zal ik je nou toch anders leeren, jou vervloekte. Hoewel voor het oogenblik lam in het on derlijf en in buitengewoon slechte conditie, bedacht Rasmus zich geen seconde. De stem kwam van boven, maar hij keek niet op. Hij liet zich vallen. Iets sloeg zwaar neer op het steenslag, geen halven meter van zijn hoofd. Het was een groot brok ijzer. Vanaf den wa gen schreeuwde de man naar hem, terwijl de trein verder rammelde. Maar Rasmus hoorde niets en gaf geen antwoord. Er verliepen verscheidene uren. De schaduwen werden langer. Twee zwarte aren den vlogen in wijde ellipsen boven de spoor baan, maar toen ze zoo laag kwamen, dat de zon hen ln de oogen scheen, stegen ze omhoog en verdwenen. De man lag als slapend met de eene rail onder zrjn nek, de beenen opgetrok ken. De avond begon te vallen. Rasmus lag nog steeds in dezelfde houding. Ver, heel ver voor hem uit, ving een nieuw leven aan, een nieuwe wereld. Een wereld, die slechts een zalig sidderen was, en waar hij één was r .et het heelal. Daar had nooit iets anders bestaan; alleer dat zachte, weldadige trillen. Aarzelend opende hij de oogen, en zag suffig op naar de sterren. Het verwonderde hem niet. Er was nimmer iets anders ge weest in de wereld; slechts dit aanhoudende, steeds sterkere dreunen, en een blik, die den sterrenhemel weerspiegelde. Spoedig werd het dreunen tot een beven- den toon, die van buitenaf kwam. Maar op andere tijden klonk die toon ln hem. Nader kwam het, een al luider wordende, heftige zang... Langzaam keerde hij het hoofd op waarvan het eerste gevolg was, dat hij eigen persoon bewust werd. Zonder den te buigen, sleeDte hij dien in een boog te over de steenen, tot de hand tegen de stiet. Nadenkend bevoelde hij het kot staal. Het maatvaste dreunen in zijn h<x plantte zich nu, hoewel zwakker, voort in hand. Zijn vingers omknelden de spoorsti in vasten greep: Nu wist hij, wat er aan' hand was. In het volgende twintigste van een seconde dacht Rasmus meer anders in een heelen dag. Er was geen om heelemaal overeind te komen; uit macht zette hij zich af en vloog van de als e n pjjl uit een boog. Weer draaiden eindelooze reeks wielen langs hem heen. een ziek gevoel keek hij op naar den zwart goederentrein, met een gewaarwording kwam hg terug van zijn eigen terechtstelli met het hoofd losjes op de schouders. Maar de trein ging naar het N« den. Verder overleggen had geen zin. Als armen en beenen heel waren, zou hjj zó wel mans genoeg wezen om een goedeK trein te enteren! Haastig scharrelde hij ow eind. Z'n heele lichaam deed hem gewei! zeer, maar gebroken was er blijkbaar Hij wachtte en schatte de lengte van trein: om en bij de honderd wagens, maal zou hij wel in vrede achterop den 1« sten mogen zitten De sprong mislukte. En wat erger hij rolde een valf dozijn meters neer steenigen berm, eer hij stopte in een 0 rasachtigen poel. Nat en modderig kroop eruit en staarde moedeloos den trein na. V duiveld nog aan toe, snauwde hij en spu' een rotte plant uit, terug naar de plaats herkomst. (Wordt vervolgt

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6