Uit Alkmaar ZAALBERG IN LEIDEN BEKENDMAKING Radioprogramma Verlangen naar arbeidsdienst groeit Mpl tof ïoog ken een Jracb en het ruim De pring vier, geve: het lissen anke, i afst ook dat den teriei best enwj Se ehrer ileuli vei'to; de pleci mei w ste de iernii 30M 3T )NDS toezi ziek 1 kot zin ijn f tel straat plegit an di gen besti -verha paarf prikt de hter je eig gen, alle Daai uien twint ten g* vlak en vtf jperet aclitf and hen i, kf i acts eerste abonnementsconcert h.o.v. Solist: Marinus Flipse. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft ■voor het eerst in dit seizoen, Zaterdagmid dag in de Harmonie geconcerteerd. Het is verheugend dat vergeleken bij verleden jaar de belangstelling is gestegen en voor al ook, dat zich zooveel jongeren in de zaal bevonden. Een bewijs dat de jeugd inner lijke verdieping zoekt door het hooren van goede muziek en aan het slaafsch overge ven aan zinloos genot een einde belooft te komen. Het orkest begon met een goede bekende, de Tannhauserouverture en zooals van Adam en zijn mannen venvacht kon worden lieten zij de vier elementen van Wagners schepping, geest, zinnelijkheid. God en natuur alle recht wedervaren. Het orkest leek ons in enkele partijen beter bezet dan verleden jaar. De pianist Mari nus Flipse speelde op een wel wat. kleinen vleugel het pianoconcert in es groot van Franz Liszt. Het concert - zooals de meeste werken van Liszt grondig verpakt in veel virtuose emballage werd met groote tech nische vaardigheid ten gehoorte gebracht, het orkest secondeerde voortreffelijk, ont roeren konden 't werk en de uitvoering ons echter niet. Na de pauze hoorden wij de symphonie no. 4 in A groot van Jan van Gilse, hetzelfde werk dat men verleden week door de H.O.V. door de radio heeft kunnen beluisteren. De eerste drie deelen van de symphonie zijn in muziek omgezet- natuurindrukken, zeer melodieus en ef- sctvol, in het laatste deel, geschreven ;.ort na het uitbreken van den wereldoor log is de oorlogspsychose duidelijk merk baar en de effecten doen dan soms wel iets goedkoop aan. Het orkest gaf zich geheel, de fluitist viel op door een knap gespeelde solo. Het applaus dat na het spel van Flipse een ovationeel karakter aannam was voor de H.O.V. een bewijs dat Alkmaar cn wijde omgeving de komst der Spaarne- stedelingeon waardeert en reeds weer ver langend naar het volgende ontreden uit ziet. (Frod. Groot) „Ziekenhuisverpleging" wacht nog af De voorstellen van Alkmaar wel willend beoordeeld, doch nog geen besluiten genomen. zal woensdag de beslissing vallen? De Alkmaarsehe Vereeniging voor Zieken huisverpleging had Zaterdag verschillende zusterverenigingen uitgenoodigd tot een vergadering in de dancing van de Harmo nie, om te spreken over de bekende fusie en concentratie kwestie.. Zoodra de nieuwe voorschriften wetslcracht zullen hebben gekregen, is te voorzien, al dus de heer v. d. Vall, die de bijeenkomst presideerde dat vele verenigingen voor ziekenhuisverpleging practisch geen arbeids veld meer zullen bezitten. Spreker memoreert in dit verband de ver gadering, te Amsterdam bijeengeroepen door de federatie, waar men niet tot een resul taat kon komen en waarvan verder niets ge hoord werd. Het bestuur der Alkmaarsehe vereniging meende een beperkte centralisatie te moeten voorstaan, waarbij de verenigingen zooveel mogelijk zelfstandigheid zou kunnen behouden, al zouden de statuten moeten wor den gewijzigd. De vrijwillige Verzekering zou kunnen blij ven bestaan en uitgebreid, waarbij het in casso zou kunnen blijven geschieden op de zelfde wijze als thans. Men heeft voorts gedacht aan een vertrou wensraad, waarin alle verenigingen door één of meer leden vertegenwoordigd zou den kunnen zijn. Deze vertrouwensraad be noemt het bestuur van 7 leden, terwijl het personeel zou kunnen worden benoemd door deze vertrouwensraad op voordracht van het bestuur. Wat de financiën betreft het volgende: Er wordt afgedragen aan de centrale kas per lid f 1.Ook het A.A.Z.A. zou ook in deze reserve moeten deelnemen. Voor de verplichte bescheiden blijft het A.A.Z.A. de aansprakelijke instantie. Inmiddels mag als vaststaand worden aan genomen, dat van het plan, dat te Amster dam was besproken, niets terecht is geko men. Het advies van Barsingerhorn om de voor vandaag belegde vergadering niet te bezoeken, achtte inleider onder de ihecrschende omstandigheden niet juist. Te meer niet, waar zoowel de federatie als het streekverband zijn uitgenoodigd. Spr. kan meedeelen, dat het A.A.Z.A. de Alkmaarsehe plannen niet on welgezind is, dat het de ziekenhuis verpleging niet kapot wil maken en dat het, tenzij dit door overheidsbe- palingen wordt verhinderd, bereid is tot samenwerking. Intussohen is er van de federatie weer een agenda binnengekomen voor een verga dering op 15 October. maar weer met een 'blanco agenda. Men zal natuurlijk aanwezig zijn, doch spr. begrijpt hier weinig van. Uit den aard der zaak is het plan van Alk maar slechts beperkt tot een deel van Nrd.- Holland. De heer Wiedijk uit Barsingerhorn, voor zitter van het Streekverband, wil niet in gaan op de motieven, welke aanleiding zijn geweest tot het doen uitgaan der circulaire van het Streekverband. Hij neemt het fede ratiebestuur in bescherming en verwacht, dat dit bestuur niet weer zal komen met plannen, waarvan het niet zeker is, dat de ze in vervulling zullen gaan. Spr. ziet alles in groot verband en zou dit bij voorkeur ge handhaafd willen zien. De heer de Jonge uit Bergen informeert naar de finantieele onafhankelijkheid der eventucele afdeelingen. De heer S. de Boer, Zuidscharwoude, kan nog geen toezeggingen doen, hij wil eerst de federatievergadering bezoeken. In het algemeen stelt voorzitter weinig vertrouwen in te groote centralisatie. De wijze, waarop Alkmaar de aangele genheid tracht op te lossen, acht hij in dit verband de meest gewenschte. wascht en ruwt dekens volgens eeuwenoude methode met klei, dus zonder zeepbon, a f 1.02. vracht niet inbegrepen. Door tusschenkomst van uw leverancier. Of voor de herverzekering goedkeuring zal kunnen worden verkregen van de re geering, is thans niet te zeggen. In ieder geval moet voor 1 November van de regee ring goedkeuring worden gevraagd van het uitgestippelde organisatieplan in over leg met het A.A.Z.A. De verdere uitvoe ring komt eerst daarna aan de orde. De heer v. d. Vall wil zijn antwoord aan den heer Wiedijk liever opschorten tot de federatie vergadering. Aan den heer de Jonge, Bergen, zegt hij. dat men zal moeten komen tot een „draagt elkanders lasten." Er moet dan een kring centrum komen, of dit later een landelijk centrum zal worden, onttrekt zich zijn ken nis. Indien er op 15 Oct. van de fede ratie geen behoorlijke voorstellen komen, vraagt inleider voor 24 Oc tober een bewijs van instemming van de vereenigingen opdat men voor 1 November de noodige stap pen kan ondernemen. Het resultaat is tenslotte, dat besloten wordt de vergadering van 15 Oct. ai te wachten. Indien daar geen goede resulta ten worden behaald, dan zal men verder zien. Voor strijd, daarvan mogen alle aan wezigen zich verzekerd houden, gevoelt Alk maar niets. Nadat de heer Wiedijk. voorzitter van het Streekverbond, nog heeft meegedeeld, dat ook niet bij het verbond aangesloten ver eenigingen voor ziekenhuisverpleging wel kom zullen zijn, volgt sluiting. LANGEDIJK Stervende glascultuur Alles weten is alles begrijpen- Het is al een aantal jaren geleden, dat men groote verwachtingen van de glascul tuur aan Langedijk koesterde, althans er een middel in zag om betere resultaten voor den tuinbouw te krijgen. Vooral toen ver schillende ziekten in de hier geteelde gewas sen den tuinbouw ten ondergang dreigden te doemen, begon bij velen niet het minst bij hen, die leiding moesten geven, de mee ning post, te vatten, dat er „iets" moest ge beuren, om uit de moeilijkheden te geraken. Uit dien tijd dagteekent de opkomst van de bollenteelt en ook de drang, om zich meer op de teelt van jonge groenten onder glas, in kassen of warenhuizen, toe te leggen. Men stak toen zijn licht op in het Westland, en op enkele plaatsen in Noordholland werden voorbeeldbedrijven gesticht. Verschillende tuinders maakten van die voorlichting ge bruik en zoo voor en na werden kassen ge bouwd, in St. Pancras, Broek op Langendijk, Heerhugowaard, waar, in de nabijheid van Broek, ook een voorbeeldbedrijf werd ge sticht en sporadisch in enkele andere plaat sen in dit uitgestrekte tuinbouwdistrict. Intusschén is de crisis in den .tuinbouw ook niet onberoerd voorbijgegaan aan de be drijven. Er werden flinke stroppen gehaald. De bouw van een kas eischte heel wat kapi taal. en de meesten zullen er wel een zil veren dak op hebben gekregen. Dat onder die omstandigheden, men niet enthousiast ge stemd was over de nieuwe cultuur is duide- lijk.Bovendien bleek ook wel, dat velen moeilijkheden ondervonden bij het exploitee- ren van het bedrijf, dat toch nog altijd werd uitgeoefend naast het telen van grove tuin bouwproducten. Het glasbedrijf eischt voort durend zorg, meer en intensiever dan de teelt van grove groenten. Men moet er bijna altijd bij zijn. Maar als men behalve zijn kas, ook nog zijn ander bedrijf heeft, waarvan de akkers soms ver van de plaats, waar de kas is gebouwd, zijn gelegen, dan valt het niet mee, om aan alles de noodige zorg te beste den. Dit alles overwegend en in aanmerking ne mend, dat op het oogenblik het bouwmate riaal, waarmee eer kas is opgetrokken, te gen een besten prijs kan worden verkocht, is het nog niet zoo vreemd, dat er verschillende kassen door verkoop verdwijnen. Met den groven tuinbouw gaat het nu heel wat beter en verschillenden zullen zich financieel aan merkelijk prettiger gevoelen, als zij de dure kas vöor goed geld kunnen opruimen. Ver schillende factoren, ook nog wel anderen welke we boven hebben genoemd, doen dus hun invloed gelden op het, oppervlakkig be keken, ietwat vreemde verschijnsel, dat de beoefening van een cultuurtak, waarvan toch ook de resultaten zijn verbeterd, achteruit gaat, terwijl "men er vrij goede verwachtin gen van had gekoesterd. In zekeren zin geldt hier ook: Tout savolr, c'est tout par- donner alles weten is alles begrijpen! KOOL BINNEN HALEN. Van verschillenden hoorden we, dat he den. weer en wind dienend, een aanvang wordt gemaakt met het snijden van de kool in de polders. Daar is dit jaar weer heel wat uitgeplant en dat moet alles per schuit of per auto worden thuisgehaald. Het meeste zal geschieden per vrachtauto of per eigen vaartuig, vaak gecombineerd. Er zijn er ook, die het zonder motorische kracht zullen doen de schuit zelf voorttrekkend en voortdurend door middel van de bekende „kloet". Waren de verwachtingen van den kool- oogst enkele weken geleden hoog gespannen toch zal, naar we van verschillende tuin ders hoorden, de oogst niet in die mate mee vallen als op bepaalde tijdstippen werd ge dacht. ER WORDT WEINIG GEKROOSD. De bouwers blijken nog weinig belangstel ling aan den dag te leggen voor het bemes ten van het land met kroos. In de eerste piaats moet dit wel toegeschreven worden aan de omstandigheid, dat er de laatste we ken veel werk op den akker was te verrich ten en tweedons is het kroos doorgaans met zooveel „rommel" vermengd.'dat waarde als meststof daardoor voor een deel vertoren gaat. Intusschén is er geen gebrek aan kroos. In een dikke laag ligt het in uitgestrekte oppervlakte op het water der vele slooten verspreid. KOOKCURSUS. Bij voldoende deelname zal hier een kook cursus worden gehouden voor huisvrouwen of haar plaatsvervangsters. Het voornemen is, dien cursus tg Noordscharwoude te geven GEEN CONSUMPTIEAARDAPPELEN MEER GEVEILD. Vanaf 15 October a.s. mogen geen consump tieaardappelen meer worden geveild. Na dien datum moet levering aan de VBNA ge schieden. Voerkriel mag niet meer worden verkocht zonder een veevoederverklaring door de P.I.C.A. Die verklaring wordt door den Yocdselcommissaris voor Noord Holland afgegeven. E.H.B.O.-CURSUS. De afdeeling Langedijk van de E.H.B.O. houdt weer een cursus eerste hulp bij onge lukken onder leiding van dr. J. de Wit. DE POSTVERBINDING. Nu de postverzending per HABO-bus ge schiedt, komen tal van klachten binnen over onregelmatige ontvangst, aangezien de bus sen niet precies op tijd rijden. De vereeni ging De Koophandel heeft nu een verzoek tot den directeur van het postkantoor te Alkmaar, waaronder de Langedijk ressor teert, gericht, om verbetering in» deze ver bindingen aan te brengen. DE HERVERKAVELING IN HET GEESTMERAMBACHT. Bezwaren tegen de ruilyerkave- lingsrente. Nu aanstonds de herverkaveling van het Geestmerambacht, waarvoor het eerste blok thans is aangegeven, zal worden besproken in een vergadering met den bestuursraad der provincie, den heer J. Saai, hoort men onder de belanghebbenden bezwaren bespre ken. Het grootste bezwaar wordt wel gevon den de jaarlijksche ruilverkavelingsrente van f50 per H.A., welke gedurende dertig jaren zal moeten worden betaald door de eigenaren. Daarover zal eind October onge twijfeld wel het een en ander woiden ge zegd. DE STAND DER PRODUCTEN IN DEN PROEFPOLDER. Wat den stand der tuinbouwproducten in den proefpolder in het Geestmerambacht betrheft, vernemen wij, dat deze over het algemeen heel goed is. De uien, welke daar gezaaid zijn op de proefvelden, geven een uitstekend beschot. Ook de kool groeit er goed. Wij zagen dezer dagen eert tuinder kool uit den proefpolder veilen, welke van uitstekende kwaliteit was. Er was een heele partij bij van acht pond per stuk, terwijl er ook heel wat van tien pond bij waren. KERKELIJK LEVEN. Combinatie van kerkelijke gemeenten? Naar wij vernemen, heeft de Ned. Herv. gemeente van Zuidscharwoude aan de Ned. Herv. gemeente NoordscharwoudeOud- karspel gevraagd, een eventueele combinatie dezer kerkelijke gemeenten të willen overwe gen. BESTUUR N.H. JEUGDRAAD GEVORMD. Het bestuur van de Ned. Herv. Jeugdraad voor de gemeenten Zuidscharwoude, Noord scharwoude en Oudkarspel is thans definitief vastgesteld. Ds. W. A. Nell en de heer C. A. Korndörffer zullen bij toerbeurt het voor zitterschap waarnemen. Secretaris is de heer H. U. Albertz, bestuursleden de dames M. BlokkerWagenaar te Noordscharwoude en M. Spaans te Zuidscharwoude. Verder zal de jeugdraad bestaan uit vertegenwoordi gers van diverse kerkelijke colleges. ZUIDSCHARWOUDE. VERKOCHT. De bekende brood- en banketbakkerij van den heer J. Broers is overgegaan in handen van den heer C. Boots alhier. DE HEER PIERSMA BEDANKT als secretaris van de Langedij- ker Winkeliersvereen. De heer Piersma, die gedurende een lange reeks van jaren op uitstekende wijze de be langen van den Langendijker middenstand als secretaris van de Langendijker Winke liers-, Nering- en Vakvereeniging heeft be hartigd, heeft als zoodanig bedankt. BROEK OP LANGENDIJK. OP MONSTER VEILEN VAN PEEN. KOOLRAPEN EN UIEN. Mede in verband met de moeilijkheden van het vervoer, verleent de Ned. Groenten en Fruitcentrale tot nader order aan de vei lingen vergunning om roode breek, en bewaarpecn. koolrapen en uien op monster te veilen met inachtneming van de volgen den voorwaarden: Het monster en de partii moetoji voldoen aan de daarvoor gestelde kwaliteitseischen. De veiling is verplicht bij levering de na koming van dit voorschrift te controleeren, evenals de afgeleverde hoeveelheden. De betaling moet over de veiling plaats hebben, terwijl bet geldende veilincspercen- tage in rekening moet worden gebracht. Het op monster veilen moet plaats heb ben op vaste dagen en op vaste veilings uren. dus niet op willekeurige dagen en uren. De levering moet geschieden ter plaatse der veiling, of op een anSere door de vei ling aan te wijzen leveringsplaats. De leve ring moet uiterlijk drie dagen na d?n dag der veiling nlaats hebben. De dag der afle vering dient tp worden beschouwd als de dag van veiling. Het administratief veilen van groenten en fruit is verboden. Alle tot beden verleende vergunningen ziin hiermede vervallen. Tn afwijking hiervan is bet administratief vei len slechts geoorloofd op een na 10 Oei. 1041 door de Centrale verleende schrïftelii- 'ijke vereunning met onvoorwaardelijke in achtneming van eventueel in deze vergun ning gestelde voorwaaarden. DF. PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. De prijzen voor groenten en fruit, welke met. ingang van Dinsdag 14 October zullen gelden, zijn grootendeels ongewijzigd geble- ven. Bij de peen zonder lof is een belangrijke wijziging aangebracht. Deze zal nu in vie ren moeten worden gesorteerd. Voor export komen in aanmerking de sorteeringen B 51 —200 gram ongewasschen, welke f 3.40 per 100 Kg. zal opbrengen, C van 201—500 gram, Italiaansch Weermachtbericht Rome, 12 Oct. (Stefani). Weermacht- bericht no. 497 luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijandelijke in fanterie. gesteund door gemechaniseerde strijdmiddelen onze stellingen in een sector aan het front van Tobroek aangevallen. Onze troepen deden het optreden van den tegenstander volkomen mislukken. Hii werd met verliezen teruggeslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben opnieuw met bommen van zwaar en middelzwaar kaliber doelen aangevallen in de zones van Tobroek en Mersa Matroe, waarbij nieuwe en aanzienlijke verwoestin gen werden aangericht in de installaties en vijandelijke verdedigingswerken. Alle toe stellen. waarvan sommige zonder ernstige gevolgen getroffen waren, zijn op hun bases teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Derna: eenige burgerlijke ge bouwen zijn beschadigd. Twee door het af weergeschut getroffen toestellen zijn bran dend neergestort. Drie andere vijandelijke machines zijn door Duitsche jagers neerge schoten boven de Marmarische woestijn en boven zee. In Oost-Afrika hebben onze koloniale ba- taillons. die ter offensieve verkenning uit de Redoute Celga waren getrokken, een ontmoeting gehad met een groote vijande lijke formatie, die. na door onze detache menten krachtig te zijn aangevallen, uit eengedreven werd en talrijke dooden op het slagveld achterliet. Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den lldcn October vijandelijke vliegtuigen verscheidene malen gevlogen over het plaatsje Vittoria „Ragusa" waar zij bom men van klein kaliber lieten vallen: scha de aan woningen en vier gewonden onder de bevolking. Op de Middellandsche Zee hebben torpe dobooten. die onze convooien escorteerden, drie toestellen neergeschoten: de vijande lijke vliegers werden deels gevangen geno men, deels kwamen zij om. welke f3.— per 100 kg. zal opbrengen en D 501 gram en hooger, ongewasschen, die met f2.50 per 100 kg. zullen worden betaald. Voor het binnenland uitsluitend bestemd zijn de A-peen, van 20—50 gram, waarvoor f7 per 10 Okg. is vastgesteld. Deze moeten gewasschen worden. Ten aanzien van de peen is bepaald, dat de voor export bestemde in eerste instantie beschikbaar moet worden gesteld aan die verwerkers, die van de Ned. Groenten en Fruit Centrale een vergunning hebben ont vangen to het inblikken van peen. Peen met een gewicht van 51 gram of hooger moet on- gewaschen worden geveild. Jonge bospeen, uitsluitend voor binnen- landsche gebruik, is van f6 tot f7 per 100 bos verhoogd. Op de exportlijst komen thans ook de schorseneeren voor. De sorteering 1 tot 20 stuks per kg. is gewaardeerd tegen f 16.50, de sorteering II, tot 45 stuks per kg. tegen f 11 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE. SCHAAKMAT. De uitslagen waren als volgt: le klas: GoudsblomKoorn 1-0 KlinkerKroon 0-1 KoornW. Kaan 0-1 klas: KuilmanK. Bouwens 1—0 OotjersKamper 1—0 N. KaanDe Vries V2-V2 Witsmeer—N. Kaan 1—0 De VriesOotjers O-l klas. PrangerHeidsma 0-1 Moraalvan Loenen 0—1 Van LoenenMoraal 1—0 BoodCoppens t 0—1 RustenburgAbeele 0-1 Borstde Jong 0-1 SINT MAARTEN SCHAKEN. Uitslag wintercompetitie schaakclub „St. Maarten": le klasse: C. KrijgsmanJ. Krijgsman 01 J. ten HoeveB. Jonker 10 J. H. Wolters—J. Wit 1—0 R. KooimanJ. Wit 10 C. Zij de w^ncl—G. C. Sloof 1—0 H. v. GeebergenC. Dirkmaat 10 C. Dirkmaat—G. C. Sloof 10 C. ZijdewindH. v. Geebergen 10 3e klasse: D. HeneweerJoh. de Ree 10 Joh. de ReeP. Heneweer 01 J. Boontjes—C. Schrijver 1—0 K. DoetsG. Slot 01 J. Groet—M Boll 0—1 G. SlótK. Doets Vz K. DoetsD. Heneweer 01 P. HeneweerK. Doets 10 POLITIE. Gevonden: een dameshandschoen. Inl. bij de gem.politie. Z1JPE 'T ZAND. ZIEXENHUISVERPLEGING BIJEEN. Het ziekenhuisverplegingsfonds „Noord- Zijpe en Callantsoog" hield een algem. vergadering ten huize van den heer Kreij- ger. Voorzitter deelt mede. dat de inlichtin- en welke zij bij verschillende instanties ge daan hebben, geen resultaat hebben opge leverd. Spreker erkent dat het besluit, dat de vergadering de vorige keer heeft geno men goed is gebleken, n.1. niet dadelijk toe te treden tot het landelijk fonds, daar is gebleken, dat dit fonds niet als zoodanig was erkend. Het bestuur heeft zich ook in verbinding gesteld met het bestuur van A.A.Z.A. te Alkmaar, doch ook zonder re sultaat. Verder deelt voorzitter mede, dat Woensdag 15 Oct. een veragdering gehouden zal worden te Alkmaar, waaraan ook het bestuur zal deelnemen, daar er door den nog onzekeren stand van zaken niets voor uit besloten kan worden, vraagt spreker vrij mandaat voor-het bestuur, wat door de vergadering wordt goedgekeurd. Na rondvraag volgt sluiting. VOETBAL. Zondagmiddag speelde Geel Zwart een thuiswedstrijd tegen B.K.C. II met een eindoverwinning van 6—1. De Burgemeester van SCHAGEN brengt ten verzoeke van den Lt. u. Führer der Fan- heit, alhier, ter algemecne kennis, dat met ingang van heden de toegang tot en het verblijf in de openbare lagere school alhier, met inbegrip van het terrein binnen de om heining, voor burgers is verboden. (Ook voor kinderen en kooplieden.) Deze bepaling geldt niet voor hen die za kelijk met de troepen in verbinding staan of om grondige redenen iets willen bespre ken. Schagen, 7 October 1941'; De Burgemeester, J. CORNEUSSEN. DINSDAG 14 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.46 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N O.: Jleuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgelconcert en zang.» 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Hobo en piano. 1.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Lichte Toet*. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de Jeugd. 5.00 Bielerelder kinderkoor (gr.pl.i. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandl Balogh. 6.00 Voor de werkende vrouw. 6.15 Melodlsten en solist. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met planobegeleiding en gramofoon muziek. 8.15 Radio tooneel, 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.; Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hilversum II. 801,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.NO.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel concert. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1 00 John Kristel en zijn orkest en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Groninger orkest vereeniging en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Muziek uit het Hemelsche RUk, causerie met gramo foonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest, solist en Dameskoor „Aethercharme". 6.15 Boekbespreking. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Reportage. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Klaas van Beeck en zijnorkest en Gramofoonmuziek. 9.00 Gra mofoonmuziek. 9.45 B.N O Nieuwsberichten. 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.1010.15 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek. Albert Dana zingt hedenavond Noor- sche liederen, van KJerulf cn Grieg (Hilversum I. 19.30 uur) De Groninger Orkestvereeniging brengt van 14.00 15.30 uur (Hilversum IIi een ccncert voor fluit, hobo. fagot en strijkorkest van Frangois Couperln in de bewer king van Alfred Cortot. Voor de Vrouw. Mevr. J. Holsbergen—Mensé, vervolgt haar causerie: „Waar werken onze vrouwen en meisjes?" In, deze laatste uitzending van genoemde cyclus geeft, zij een nabetrachting onder den titel: „Arbeid moet een blij moedig vervulde taak zijn maar waarom is het dat vaak nog niet?" Sport. In de uitzending „Sport en Spel voor de Jeugd", van 16.4517.00 uur Hilversum I, zet de heer P. Korver zijn practlsche lessen voort met de tweede hockey-les. Reportages. Binnen het kader van het streven om de Nederlanders in het algemeen belangstelling voor zijn land en liefde voor zijn steden bij te brengen, wordt in een reportage, getiteld: „ArasterdamRotterdamDen Haag" van 19.4520.00 uur Hilversum n, de verschillende karak ters van deze steden tot uiting gebracht. Rede van General-arbeitsfuehrer Decker. 's-Gravenihage, 11 Oct. Gcneral-arbcits- feuhrer Dr. W. Decker heeft hedenavond, voor het arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en Reichsarbeatsdienst in Nederland, het woord gevoerd. Dr. Decker wees er- op, dat in het Oosten een der grootste worstelingen uit de wereld geschiedenis plaats heeft. Het is de strijd tusschen hakenkruis en Sovjetster, tusschen het licht en de duisternis. Duitschland vecht hier voor een zaak, die de zaak van de ge- heele wereld is. Het is Duitschland immers niet te doen om eigen welzijn, of om de macht der partij. Het is wel te doen om een hieuwe vormgeving van Europa ten aanzien van een nieuwe wereldbeschouwing. Het is over eenige dagen tien jaar gele den, dat de Duitsche arbeidsdienst gesticht werd. Hij werd met een zeker wantrouwen begroet, doch men begreep spoedig algemeen het mooie devies: de gemeenschap voor de individu. Spr. constateerde, dat ook in Ne derland reeds veel politiek leed achter den rug is en men hier sterk op weg is de een heid te vinden. Tot zijn vreugde heeft hij ook in den Nederlandschen arbeidsdienst den waren geest gevonden. De arbeidsdienst maakt een volk arbeid zaam en een arbeidzaam volk is altijd ster ker dan een volk waarbij geld de hoofdrol speelt Duitschland ziet men als het voor beeld daarvan. Om dit te bereiken heeft, de arbeidsdienst een belangrijke rol gespeeld en zoo ziet men bijna overal het verlangen naar een arbeidsdienst ontstaan. Doch deze dienst kan slechts bestaan in een nationaal-socia listische gedachtensfeer, omdat hij de jeugd van het land moet verbinden en niet moet scheiden. Wie het volk dient, dient goed. Op deze gedachte heeft Adolf Hitier het groot Duitsche rijk gebouwd, en op die gedachte zal Europa onder zijn leiding een gelukkiger toekomst tegemoet gaan. Hierna heeft oberdienstleiter Schmidt een slotwoord gesproken en het bolsjewisme als een macht der duisternis fel gehekeld. Hij zeide den Fuehrer dankbaar te zijn, dat hij hier gekomen is, want anders zaten hier misschien bolsjewieken. Aan het einde der bijeenkomst werden de nationale liederen gezongen. WIERINGEN GEITENFOKVER. D.E.S. Onze Wieringer afdeeling, lid van de ver eeniging ter verbetering van het geitenras in Noord Holland, hield Zaterdag haar. jaarlijk sche keuring. Tot het hulpregister werden toegelaten de melkgeiten van L. Hollander, K. Helder en S IJzer. Tot het stamboekregister werden toegela ten de melkgeiten van L. Hollander en G. Goedkoop. Deze moeten zijn wit en onge hoornd. De utislag der keuring was: Eén jarigen: 1. G. Goedkoop, 2. K. Helder, 3. L. Hollander. Meerjarigen: 1. L. Hollander, 2. T. Takes (Belt). Lammeren: 1. Goedkoop, 2. K. Ilelder. De eereprijs voor de mooiste geit viel ten deel aan L. Hollander. Door het ongunstige weer was de opkomst, gering. Ongeveer een tiental dieren was aan wezige

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 3