Geldige bonnen voor voedingsmiddelen k* 1 De bolsjewistische plannen De oorlog der astronomische cijfers ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 iaar 14 t/m 20 jaar vol was senen 19 Oct. t.m. 25 Oct. 1941 in tiidvak van één week 1 40-4 brood 40 brood 40 vleesch 40 yl.waren 40 melk I 40-A aardapp. 40-B aardapp. 4 rants. Yz rantsoen brood of gebak rantsoen v|eesch 0f vleeschwaren 1 rantsoen j 'i% liter melk 1% Kg. aardappelen i/2 Kg. aardappelen 5 October t.m. 1 November 1941 121 algemeen 122 algemeen 123 algemeen 124 t.m. 127 algemeen D en E rijst 128 algemeen 129 algemeen 130 algemeen 131 t.m. 134 algemeen 1 Kg. 250 gram 500 gram suiker koffie-surrogaat jam 1 rantsoen bloem, brood of gebak 250 gram "250 gram •250 gram 100 gram 100 gram 14 Oct. t.m. 1 Nov. 1941 9-40 boter 19-40 vet '250 gram I '250 gram rijst havermout gort vermicelli of maizena kaas boter boter met reductie 9 18 22 18 rantj IV, 3 3 3 rantj 7 I3/4 lU 3'/, 3'/, Vv '/2 liter 1 ïg kg I in'tijdvak van vier wekenI 1 250 500 1 250 500 250 500 i 250 500 grail graal 4 4 4 4 rants,! 500 250 250 100 250 250 100 250 250 100 250 250 100 grand gram gram gram 400 400 400 400 gram in tijdvak van 19 dagen 250 250 500 500 5G0 500 500 500 gram gram f 'ste Kr stc wc mi ge Op GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van tot en metl 14 petroleum 21 petroleum 06 KF brandst.*) 01 tm 04 HK brandst. 05 tm 07 HK brandst. 08 HK brandst.2) 01 tm 11 CV brandst. 12 tm 20 CV brandst. Ie tm 4e per. brandst. 5e tm 6e per. brandst. 120 algemeen C zeep C toiletzeep J textiel (mannen) liter petroleum 1 een-h. brandstoffen jl rantsoen zeep 75 gram toiletzeep 8i 50 gram scheerzeep 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 1 Oct. 1941 1 Oct. 1941 1 Sept. 1941 27 Dec. 19411 22 Nov. 19411 30 Nov. 19411 31 Dec. 19411 31 Jan. 19421 31 Dec. 19411 31 Dec. 19411 31 Jan. 19 30 Apr. 19421 30 Apr. 1942 31 Oct. 19411 31 Oct. 19411 31 Dec. 19411 1) Hierop geen arithraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 18 Oct.: 39 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen EEN RANTSOEN brood gebak vleesch vleeschwaren jam bloem rijst havermout gort vermicelli maizena Brandstoffen Zeep 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 gram gevuld klein korstgebak. óf 500 gram gevuld groot korstgebak. óf 600 gram taart, gebakjes 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 graito gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult 500 gram jam. siroop, honing, enz. 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend1 bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlok- ken, gruttemeel. (gemengd meel.) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gem. meel), rijstgries, aardappeltapioca 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena. sago. aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder (maximaal 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industriebri ketten, eferbriketten, of cokes, gascoke^, of bruinkoolbriketten, of petroleumcokes, of cokesbries, cokesgruis, of pers turf, of baggerturf, of turf uit de Peel, of andere soorten turf 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na' 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.—31 Aug. 1941) of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), of 300 gram zachte zeeppasta, of 1 250 gram zeeppoeder, of het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch 1 H.L. 2 H.L. 110 K.G. 75 K.G. 150 K.G. 300 stuks 450 stuks 275 K.G. 200 K.G. Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen De veehouderijcentrale verdwijnt INSTELLING VAN DE BEDRIJFSORGANI SATIE VOOR VEE EN VLEESCH, PU BLIEKRECHTELIJK LICHAAM MET VERORDENEND. BEVOEGDHEID. 's-G raven h a k e, 17 October: De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij, maakt be kend, dat door hem met ingang van 15 No vember a.s. is ingesteli. de Bedrijfsorganisa tie voor vee en vleesch, gevestigd te 's-Gra- venhage. Deze bedrijfsorganisatie is de eer ste bedrijfsorganisatie, welke op grond van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 tot stand komt. Zij is een publiekrechte lijk lichaam in den zin van artikel 152 van de grondwet, waaraan verordenende be voegdheid is toegekend^Het gebied der voed selvoorziening, waarvoor de bedrijfsorgani satie voor vleesch wordt ingesteld, bestrijkt den handel in de be- en verwerking van vee en vleesch, zoomede de veeteelt. Dit lichaam zal dus naast haar bemoeiingen op het gebied van de teeltregeling in het bij zonder tot taak hebben het regelen "van den aanvoer en den afzet van vee, zoomede de regeling van de verdeeling van vleesch en vleeschwaren. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfsorganisatie bestrijkt, zal tot de be drijfsorganisatie behooren. De samenstelling en inrichting en bevoegdheid der nieuwe or ganisatie is geregeld in een regiemet, dat bij de beschikking is gevoegd. Daaruit blijkt, dat het bestuur uit 5 leden bestaat, n.1. twee veehouders, een handelaar in vee, een slager en een vleeschwarenfabrikant. Hangende de totstandkoming van de vakgroepen en ori- dervakgroepen van den handel en de in dustrie voor vee en vleesch zal als bestuur optreden de commissie van voorbereiding voor de instelling van een bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke onlangs bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale is inge steld. Aan de bedrijfsorganisatie zal. verbonden zijn een vee- en vleeschaankoopDureau, dat tot taak heeft het verrichten van aan- en verkoopen, opsl en zoo noodig doen ver werken van vee, vleesch en vleeschwaren. Dit bureau, dat in het bijzonder dus belast is met de commercieele transacties, welke uit de werkzaamheid van de bedrijfsorgani satie voortvloeien, staat rechtstreeks onder toezicht van den' Directeur-Generaal van de voedselvoorziening. De Staat is financieel aansprakelijk voor de door het Bureau ver richte handelsdaden, voor zoover deze tot uitoefening van zijn taak hebben gestrekt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch en het vee- en vleeschaankoopbureau zullen te zamen in de plaats treden van de Ne derlandsche veehouderijcentrale. De betref fende beschikking met bijlagen is gepubli ceerd in de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag 17 October 1941, no. 203. UITGESLOTEN SLAGERS. 's-Gravenhage. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat wederom eenige slagers wegens fauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van fraudu leuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Vee- hoderijcentrale zijn uitgesloten. Ilct zijn de slagers: fa. Rijlaarsdam-Maas, Waverstraat 69. Amsterdam; G. van Die pen, Dorpsstraat 275, Wormer; J. A. Schol- tes, Bezuidenhoutscheweg 167a, 's-Graven hage; B. J. Mol, Nunspeetlaan 234, 's-Gra venhage; J. C. van Nunen, A 141, Eersel; A. C. M. Cornelisse, Kloosterstraat 58, Oosterhout; C. P. Broeders, Laanstraat 2, Oosterhout; G. W. Berends, D 181, Plischert (gem. Epe); P. Korver, St. Anna straat 21, Alkmaar.. N. C. Nielen, Dorpsstraat 500, Assendelft; Gebr. Van Onseleh. Kerkstraat 18, Bussum; C. Zwaan, Keern 161, Hoorn; H. C. Wirken. D 68a, Bavel; Wed. G. Loo- man Ji\, Hoogstraat 26, Montfoort; Jan Prinzen. Nootweg D 86, Loosdrecht, en J. Slujs, No. 360, Lopik. Tegen deze slagers is proces-verbaal op gemaakt. UITZONDERINGSTOESTAND VOOR CUBA GEVRAAGD. New-York. 17 Oct. (D.N.B.) Volgens Radio New-York heeft de Cubaansche re- gcering het Congres verzocht den uitzon deringstoestand af te kondigen, vólgens welken het kabinet buitengewone, wettelijke volmachten ontvangt. Redenen voor dit verzoek werden niet opgegeven. De Scheveningsche strandjutters Barend Donker, zwemmer tus- schen ijsschotsen/ overleden. (Van onzen Haagsohen correspondent). Juttershet spijt me, dat ik het moet zeggen, maar ook Scheveningen vervoegt in dezen tijd van het jaar het werkwoord „strandjutten" op alle mogelijke manieren. Ik weet wel, als gewezen tijdelijke Nieuyve- dieper, dat er eigenlijk maar één soort jut ters is. maar tóchwij kennen hier een eoort van, meer huiselijk .jutten". Men ga nu maar eens in Scheveningen kijken! Dan loöpeh altijd wel een paar gebogen mannen- gestalten over het strand te sjokken. Zij «peuren niet naar aangespoelde scheepsla dingen of het nu hout of vaten Portwijn is, aan de vloedlijn, maar zoeken iets meer landwaarts naar centen of dubbeltjes, •ok wel andere kleine voorwerpen van veel al luttele waarde. Hun huit is niet, wat de Novemberstormen op de kust doen aanspoe len, maar wat de zomerstrandgasten verlo ren hebben' op het strand. Het zijn wat mistroostige lieden, deze Steheveningsche „jutters" als hun dezen naam gegeven mag worden en zij bekla gen zich bitter, dat de menschen tegenwoor dig haast niets meer verliezen of laten lig gen. Soms is de oogst van bijna een dag aoeken nauwe lijk een paar dubbeltjes aan centen of prullaria, als bazarringetjes en dergelijke dingetjes. Uit een soort traditie nemen ze trouw el- $«n dag nog een jutezak mee, je kunt nooit Zijn vrouw neergestoken Jaloersche echtgenoot had er twintig laar voor ovor. Zon derling verhaal voor de recht bank. Op 17 Juni j.1. werd de kleine Kattenbur gerstraat te Amsterdam in rep en roer ge- bracth door de mare van een moordaanslag welke in de morgenuren in een der wonin gen door een los-arbeider was gepleegd. Een 29-jarige werkster was gillend een apotheek komen binnenloopen en daar, badend in haar bloed, ineengezakt. Onmiddellijk wer den de geneeskundige dient en de politie gewaarschuwd. De vrouw bleek ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond te zijn. De politie toog dadelijk op onderzoeik uit. In de woning van den man,, die met het slachtoffer had samengeleefd, trof zij den bewoner aan in versuften toestand en bloe dend uit de knie. Deze man, die de dader van den aanslag was. ging gewillig mee naar het politiebureau, waar hij werd in gesloten. Gisteren stond de 39-jarige los-arbeider te recht voor de vierde kamer van de recht-» bank te Amsterdam, beschuldigd van po ging tot moord. De 29-jarige vrouw, die zelf gescheiden was en daarna was gaan samenleven met den verdachte, die getouwd was, kwam een omstandig verhaal doen van den moord aanslag. Zij was bij haar moeder gaan wo nen, omdat de verdachte haar had wegge jaagd na een ruzie over distributiebeschei den. Reeds eerder had hij haar bedreigd, zoo vertelde zij. Toen zij op 17 Juni 's morgens haar kind naar school had gebracht, kwam de verdach te haar woning binne^. Hij zag bleek, doch deed verder zeer vriendelijk. Hij haalde op hetzelfde moment echter een mes te voor schijn en begon haar ie steken. Er ontstond een worsteling, waarbij hij steeds probeerde haar in den hals 1. steken, herhaaldelijk greep hij haar ook bij de keel. Tenslotte schopte hij haar de trappen af. Zij was toen naar de apotheek gestrompeld. Een wonderlijke lezing. De verdachte zelf gaf een wonderlijke le zing van het geval. Hij was 's morgens naar de vrouw gegaan, die gezegd had: „Leg dat mes, dat je in je zak hebt, maar neer". Hij had het mes neergelegd. De vrouw had het toen gegrepen en gestoken, .waarop hij ge tracht had haar te omarmen. Toen was dé vrouw gewond geraakt. Een zonderlinge geschiedenis, waar nie mand natuurlijk iets van geloofde. Zeer in het nadeel van den man waren de verklaringen van een 20-jarigen drukker en een 65-jarigen ketelbikker, die eenige dagen vóór den aanslag den man hadden gespro ken. Hij had zijn nood geklaagd en vervol gens gezegd: „morgenochtend krijg ik haar wel, als ze niet goedschiks wil, dan maar kwaadschiks. Dan maak ik haar af." Ook tegen een echtpaar, waar de man over huis kwam, had de verdachte gezegd, dat hij de vrouw zou doodmaken. „Ik heb er twintig jaar voor over", had hij gezegd, „dan krijgt een ander haar tenminste ook niet." De officier eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee en een half jaar. Op 31 October zal de rechtbank uitspraak doen. HET STAFMUZIEKCORPS DER HAAGSCHE POLITIE GEPRESENTEERD. Gistermorgen om 11 uur is'op het plein 1813 te Den Haag het onlangs opgerichte stafmuziekcorps der 's-Gravenbaagsche poli tie aan den Befehlsihaber der ordnungspoli- zei generaal-majoor Schumann gepresen teerd. Zooals bekend is onder meer op initiatief van den hoofdcommissaris van politie, Mr. P. M. C. J. Hamer, een stafmuziekcorps op gericht, bestaande uit beroepsmusici, hoofd zakelijk leden van opgeheven militaire mu ziekcorpsen, waaronder van de v.m. marine kapel. De kapel is 40 man sterk en zal staan onder leiding van den kapelmeester inspec teur van politie 2e klasse H. J. A. Bokhove, vroeger als kapelmeester werkzaam bij de infanterie te Amersfoort FRANKRIJK STRAFT COMMUNISTEN. V i c h y; 17 Oct. (D.N.B.) De militaire rechtbank te Toulouse heeft 25 communis ten wegens onwettige activiteit veroordeeld tot straffen van een jaar gevangenis tot 15 jaar dwangarbeid. Alle beschuldigden zijn buitenlanders. weten, doch meestal blijft het bij een paar stukjes hout voor Tie kachel. Er moge dan weinig verloren worden 's zomers, nóg min- cjér wordt er in deze najaarsché dagen ge- avonden. En dat is maar weinig, zoodat de gevolg trekking voor de hand ligt: hoewel alle kleintjes helpen, blijft de oogst schamel. Het ergste is, dat het den laatsten tijd al maar regent, zoodat de bovenste zandlaag maar niet droog wil worden en de vaklui weten het wel: in het drooge zand zié je de centen tenminste duidelijk, vooral wan neer het zand dan gaat stuiven. De héél oude Scheveningers weten n u nog te ver tellen van die Fransche kolenboot die voor Schevenineen gestrand is op de plaats waar nu de Pier is. Daar is toen voor de Sche veningsche juffers heel wat afgekomen, koperen bouten en zoo. En zeker een halve eeuw geleden is. meer den Wassenaarschen kant. op. eerus een Engelsche viermaster hoog op geloopen. Nou, .dat dóór niet af kwam en aanzat! De „Jutter" die er niet zelf bij geweest is. heeft de verhalen ge hoord van zijn vader of grootvader en dat was om nooit te vergeten, zulke verhalen! Dat oude geslacht uit den tijd toen er werkelijk nog wat te jutten viel. is hard aan het iutsterven. Een heel bekende Sche veningsche figuur. Barend Donker, is heden ook overleden. Geen Scheveninger wa«j deze oud-voetballer uit „Haarlem" en D.F.C.. maar aan het strand was hij. zeker al 10 iaar. een daeelij'ksche bezoeker, omdat hij. weer of geen weer. tot in het hartje van den winter in zee kwam zwemmen en zich zelfs door ijsschotser; niet liet afschrikken. Het is niet te veel gezegd, dat hij meer dan 300 maal per jaar een zeebad nam. ONZE VOLKSKRACHT wordt mede door Winterhulp in stand gehouden. Gironummer van de W.H.N. 5553. Dagboek van polltieken commis saris brengt merkwaardige fei ten aan het licht. Berlijn, 17 Oct. (D.N.B.) Op een vaartuig in de noordelijke havenwijk van Odessa heb ben Duitsche soldaten gisteren den bolsje- wistischen corspcommissaris Moera gevan gen genomen. Deze had het laatst dienst gedaan bij den staf van het 21e Sowjetle- ger en was na de ontbinding van dat leger naar Odessa gevlucht. Uit zijn dagboek blijken duidelijk de bols jewistische plannen voor een aanval op Duitschland en de rest van Europa. Moerat schreef onder meer: „Ons politieke spel zal zich onvermijdelijk tot een oorlog ontwikke len. Met kleine tactische hergroepeeringen kunnen wij dien oorlog niet winnen, want de Duitsche aanvoerders hebben hun capa citeiten reeds bewezen door de verovering van de Maginotlinie. Wij moeten een massa- aanval van 5000 vliegtuigen op het oosten van Duitschland ondernemen en alles ver nietigen, dat verzet biedt. Stalin heeft ge lijk: onze pantserwagens moeten Duitsch land binnenrijden. Onze troepen moeten over de Karpathen trekken, om door Roemenië en Hüngerije naar Italië, Frankrijk en Span je "op te rukken." Reeds vier maanden voor het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-unie had de commissaris deze aanteekeningen bij wijze van leidraad ge maakt. TURKSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. Ankara. 17 Oct. (DN.B.) De regee ring is gisteren in een langdurige vergade ring bijeengekomen. Tot doisver is van offi- cieele zijde niets bekend gemaakt waarover de ministers geconfereerd hebben. KAMP VOOR WERKLOOZE JODEN BIJ BRUSSEL. Joden worden opgeleid voor de werk versch af f in g. Brussel, 17 October (A.N.P.): Even buiten Brussel, in de nabijheid van het Koninklijke Park van Tervueren, bevindt zich sedert eenige n tijd een kamp voor werklooze Joden, die tot dusverre werkloo- zensteun trokken en die hier onder leiding van een rasgenoot worden te werk gesteld aan het droog leggen van vijvers/Wanneer zij na zes weken in dit werk bekwaam zijn geworden, kunnen zij bij een openbare werk verschaffing tegen het norméle loon van een arbeider aangesteld worden. Bij onwillig heid wordt hun de werkloozensteun ontno men. GEEN UITREIKING VAN NOBELPRIJZEN. Stockholm, 17 October (D.N.B.) De Zweedsche regeering heeft besloten, naar T.T. meldt, dit jaar geen Nobelprijzen uit te reiken. TURKIJE KRIJGT WEER PETROLEUM. Leverantie door Roemenië hervat. Is tanboel, 17 October (D.N.B.): Tusschen de bevoegde Turksche en Roe- meensche x-egeeringsinstanties, is thans een overeenkomst tot stand gekomen omtrent Ce voortzetting der Roemeensche petroleumle- veranties aan Turkije, welke als gevolg van den oorlog tegen de Sovjets en de daarme de verbonden sluiting van de Zwarte Zee niet meer over zee konden geschieden. De transporten zullen voorloopig naar Bul garije gaan en vandaar met motorbooten naar Turkije. (Van onzen Haagsohen correspondent) Met de regelmaat van een uurwerk bijna komen thans de berichten binnen van het steeds groeiende aantal bolsjewistische krijgs gevangenen in den dubbelen omsingelings slag, welke sinds den tweeden van deze maand heeft gewoed op het middengedeelte van het Oostelijke gevechtsterrein. Ruim 500.000 Dinsdagavond, over de 560.000 Woens dagavondhet begint er op te gelijken, dat het recordcijfer van den slag bij Kief, dat bijna 700.000 bedroeg, zal worden gesla gen. Daar bij Kief werd in de tweede helft van September de ovei-winning behaald in een veldslag, „zooals de geschiedenis nog niet gekend heeft" en nauwelijks is het half Oc tober geworden, of de overtreffende trap sohijnt al te worden bereikt. Hiermede kent deze tweejaarsche oorlog der astronomische cijfers dan reeds zes slagen, welke in de ge schiedenis zullen blijven voortleven. De eer ste was die in de. bocht van den Weichsel en bij Kutno, waardoor toch eigenlijk het lot van Polen beslist werd, in September 1939. Een klein jaar later brak de slag in Vlaan deren en in Artois feitelijk Frankrijks weer kracht; en de afgeloopen zomer beleefde al lereerst het einde van de allermodernst uit geruste hoofdmacht der Sovjet Unie bij Bya- listok en Minsk. Amper twee maanden later werd bij Kief een bres geslagen in het Sov jet-verdedigingsfront, werd als het ware de eerste grendel geforceerd van de poort, wel ke den toegang afsloot tot het industriege bied der Oostelijke Oekraine en van het Do netsbekken. Vijftig divisies werden bij deze gelegenheid uitgeschakeld, tusschen de zes tig en zeventig, naar Duitsche raming, zijn nu ingesloten bij Wjasma en Brjansk en een belangrijk deel hiervan schijnt al te zijn „vernietigd". Zestig tot zeventig divisies, dat zou betee- kenen, dat Moslcou's beste strateeg met een kleine anderhalf millioen man uitgeschakeld is. Daarmede verdwijnt dan 't laatste, mo dern uitgeruste, militair-volwaardige deel van de Sovjet-legermacht van het strijdtoo- neel. Dit verwachte resultaat deed den Rijks - perschef dr. Dietrich een week geleden reeds constateeren, dat „de veldtocht in het Oos ten beslist is met de verbrijzeling van Ti- mosjenko's legergroep. De beslissing is, zoo zeide hij tot de buitenlandsche dagbladcor respondenten te Berlijn, militair, definitief gevallen. De Sovjet Unie heeft militair af gedaan" Nu moet de leek weer niet te haastig met zijn conclusie zijn, dat het dus daar in het Oosten nu spoedig afgeloopen is. Vraag het den militairen deskundige dien U wilt en hij zal U vertellen, dat ook en zelfs zulke slagen als in de afgeloopen weken zijn toe gebracht, nog niet beteekenen, dat de strijd aan het Oostelijk front nu bij wijze van spreken de volgende week gestaakt zal kunnen worden. Wel is, zoo ^edeneei-t de vakman, reeds komen vast te staan, dat een numeriek overwicht aan moderne wa penen en aan manschappen-zonder-meer nog niet is opgewassen tegen uiterste ge schooldheid, intelligentie en een doelbewus te, geperfectionneerde leiding. Het pad is thans, aldus onze deskundige zegsman, geëffend, maar er zal, ondanks den naderenden winter, nog heel wat werk' verzet, nog harden strijd gestreden moeten worden, aleer het geheele Europeesohe ge bied der Sovjet-Unie, dat is dus tot aan den Oeral, bezet is. En dat is blijkens W dedeelingen van bevoegde zijde, toch uiteu delijk de bedoeling. Al met al is het aantal bolsjewistisa krijgsgevangenen in weldra vier maand! oorlog in het Oosten tot over de drie mi liocn gestegen en aan Duitsche zijde neen men aan, dat het aantal gesneuvelden lil dubbele bedraagt. Voor het feit, dat i roode commissarissen roekeloos en onmfl doogend met het menschenmateriaal cc springen, werd ons uit vertrouwelijke lichtingen, hier ontvangen, als bewijs k medegedeeld, dat de bolsjewisten bij hc vertwijfelde pogingen om de omsingelingI doorbreken, op sommige plaatsen in geslotl ■formaties van meer clan vijftien geledere diep stormliepen en dat zich hierbij vei vrouwen en jongens van ten hoogste 14 jai bevon'den. Bij de vernieling van liet on' ruimde Wjasma is verder de stad in brac gestoken en zijn steenen gebouwen in I lucht gevlogen zonder dat de bewoners f legenheid hadden gekregen, tenminste i* veege lijf te redden. Dat is toch een mentaliteit, dat zijn tod toestanden, waar men zich hier in het Wei ten niet in kan denkon! „Een menscthlew schijnt daar geen waarde te hebben, hoof den wij betoogen. Welk een geluk, aldu onze zegsman, dat het beschaafde West» dank zij het inzicht van den Führer en^ tijdig en krachtig ingrijpen van de Du* sche weermacht, voor een overval door dfli half-Aziatisohe horden gespaard is geblfr yen,"

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2