Iadië over de positie van Japan Nederlandsdie rechtbanken in Engeland Radioprogramma Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen Plotselinge kabinetscrisis trekt groote aandacht. «KANSEN VOOR EEN AANVAL OP SIBERIë SCHOON". BATAVIA, 20 Oct. (A.N.P.) De plotselin ge kabinetscrisis in Japan heeft in Neder- landsch-Indië groote aandacht getrokken. Het „Nieuws van den dag voor Neder- landsch-lndië" schrijft o.a het volgende: Het lijdt geen twijfel of de kansen voor den aan val op Siberië zijn inderdaad schoon. liet is zeker, zoo gaat het blad verder, dat d!e Rus sen een deel van hun strijdmachten en voor al een deel van hun luchtmacht van het oosten naar het westen hebben overgebracht. Japan staat er dus gunstiger voor dan een tijd geleden, toen het ernstige reden had een sterke Russische strijdkracht aan de grenzen van Mandsjoekwo te vreezen. Elk oogenblik kan de beslising vallen, zoo besluit het Nieuws van den Dag. Het gevaar nadert zoo wel voor Rusland als voor de Vereenigde Democratieën. De Java-Bbde schrijft, dat de nieuwe pre mier Tojo, een van de meest uitgesproken voorstanders is van 'n actieve Japansche po" litiek. Het blad betoogt verder, dat de moei lijkheden, waarin Sovjet Rusland thans ver keert, in Japan beschouwd worden als Ja- paps beste kans om zijn aartsvijand in Azië te verslaan en dan een zeer ernstig begin te maken met de uitvoering der expansie plannen. De vorming van een militair ka binet, aldus besluit de Java-Bode, is de eer ste stap op den weg der uitvoering. Het Nieuws van den Dag neemt de even- tueele houding van Amerika in beschouwing wanneer Japan Sovjet-Rusland zou aanval len. Het blad meent, dat er geen enkele ze kerheid omtrent die houding bestaat. Het is in de eerste plaats zaak, zoo eindigt het Nieuws van den Dag, onze eigen positie zoo sterk mogelijk te maken. IR. MUSSERT» Aantal gevallen van sabotage en dienstweigering onzer landgenoo ten neemt toe. In verband met het toenemende aantal ge vallen van dienstweigering en sabotage, ge pleegd door de Nederlandsche bemanningen van in Engelschen dienst varende Neder landsche schepen, heeft, volgens den Engel schen berichtendienst, de uitgeweken Neder landsche regeering zich genoodzaakt gezien een speciaal Nederlandsch hooggerechtshof en zes rechtbanken in de voornaamste En- gelsche sche'epvaartcentra in te stellen. Deze maatregel werd getroffen in overleg met de Engelsche regeering, aangezien de berechting van Nederlandsche zeelieden door Engelsche rechters bij de Nedei'land- sche bemanningen groote verbittering bleek te wekken. Werkioozen hadden reeda jaren hun distributie Rede te Veendam. Tep gelegenheid van het ingebruik nemen van het kringhuis der N.S.B. vertoefde Za terdagmiddag en -avond de leider der NSB. ir. Mussert te Veendam. Des avonds werd een groote openbare ver gadering in hotel Parkzicht gehouden. De zaal, welke een zeshonderd menschen kan bevatten, was geheel gevuld. Ir. Mussert besprak de geschiedenis van de laatste honderd jaar. Een strijd tusschen twee werelden is thans ontbrand. Het Oude regime tegen het nieuwe regime, of het oude Europa tegen het nieuwe nationaal socialis tische Europa, de grootste revolutie aller eeuwen, Thans moeten ook de kapitalisten lijden onder het geweld van den oorlog, en van de schaarschte aan verschillende levensbehoef ten. De gezinnen der werkioozen hadden echter reeds vele jaren hun distributie. Spr. memoreerde het uitbuitingssysteem van de werkgevers en de vele zedelijk niet toelaatbare toestanden, welke nog op vele gebieden heerschen. Ir. Mussert becritiseerde hierna de conser vatieve houding der gevluchte Nederland sche regeering en memoreerde de gebeden, welke in de kerken uitgesproken werden voor de bescherming van het Finsche volk tegen het bolsjewisme. Zij zijn godslaster ge bleken, want thans zijn dezelfde heeren bondgenooten van 'Rusland en bestrijden Finland. Het Nederlandsche nationaal-socialisme wil de toekomst van ons land in het nieuwe Europa verdienen door Duitschland jen Ita lië te helpen in hun strijd voor een geluk kige toekomst van heel de Europeesche be volking. Wij, aldus besloot spr., die géloo- ven en vertrouwen in de toekomst, wij zijn trotsch en dankbaar nationaal socialist te mogen zijn ten tijde van de geboorte van een nieuw volk in een nieuw Europa. Een fooitje van twaalfduizend gulden Misbruiken bij de verlenging van pachtcontracten. Evenals zich bij woningschaarschte soms het euvel van de sleutelgelden voordoet, waarbij1 de financieel meest draagkrachtige het huurcontract kan afdwingen, duiken bij het pachten van landerijen in abnormale tij den de pachtfooien op. Zoodra de boer van zijn arbeid een .behoorlijk resultaat te zien krijgt en de pachtsom, onder de huidige om standigheden voorgeschreven, niet verhoogd mag worden, zijn er lieden, die direct trach ten wegen te vinden om de overheidsvoor schriften op dit gebied te omzeilen. Een graanhandelaar te Groede, in Zeeuwsch Vlaanderen was er een van en hij heeft het wel heel bont gemaakt. De man trad op als rentmeester voor enkele buitenlandsche eigenaren van landerijen, met wie het direc te contact op het oogenblik niet mogelijk isv Toen hem gebleken was, dat een van de pachters, een boer te Zaamslag, wiens con tract afliep, gaarne opnieuw wilde\inhuren, kwam hij, nu van de zijde van zijn opdracht gevers geen inmenging te verwachten viel, met zijn eischen op tafel. Deze waren lang niet malsch. Hij vroeg buiten de gewone pachtsom een „handschoen" van f 12000. De pachter, of hij wilde of niet, moest na eenig marchandeeren, waarbij het bedrag tot f 11500 verlaagd werd, hiermede wel accoord gaan. f6000 kwamen bij het teekenen der overeenkomst op tafel, de rest van den „handschoen" de ter plaatse gebruikelijke benaming van wat bij huizen.sleutelgeld ge noemd wordt zou later betaald worden. Schijnacten. De rentmeester liet om zich zeker te stel lij den pachter een schuldbekentenis van f 2500 teekenen, zoogenaamd wegens geleend geld en bovendien werd een koopcontract op gemaakt voor een partij te velde staande tarwe, waarvoor de rentmeester reeds f3000 betaald zou hebben. Schijnacten dus. Op veel kleinere schaal deed de man het zelfde bij twee andere pachters, een boer en zijn aanstaanden schoonzoon. De controleurs van de prijsbeheersching, die deze zaak op het spoorlavamen, hebben krachtig ingegrepen en, hoewel de rentmees ter eerst ontkende een „handschoen" van eenige beteekenis te hebben ontvangen, werd tenslotte de zaak in zijn geheel aan het licht gebracht. Hij werd veroordeeld tot betaling van f2500 boete, terwijl publicatie van het vonnis in een gewestelijk blad voor zijn rekening zal plaats vinden .Tevens werd de rentmees ter verpicht tot teruggave van alle onrecht matig verkregen gelden. Da kampioenschaps-draverijen, welke Zondagmiddag in het gemeentelijk Sportpark te Alkmaar werden gehouden, trokken, ondanks het minder gunstige weer, veel kijkers. Een moment nlt den strijd. (Pa* Holland-de Haan-M.) DUITSCHE MOEDERSCHOOT TE 's-GRAVENHAGE GEOPEND. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Tot de zör- gen van de N.S.-Frauensch^ft behoort o.a. de moederdienst, welke zich meer in het bijzonder tot de vrouw en moeder richt, om haar bij te staan in haar huishoudelijke en. moederlijke plichten en haar de noodige kennis van zakep, bij te brengen. Nadat reeds te Amsterdam, Hoensbroek en Eindhoven moederschoten vanwege bo- vengenoemden dienst in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. waren ingericht, terwijl te Rotterdam de opening van zulk een school in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert, is heden een inrichting van dezen aard geopend in het gebouw Koninginne gracht 60 te 's-Gravenhage, bij welke gebeur" tenis mevrouw Seyss-Inquart, mevrouw Lierihardt. hoofd van de afdeeling moeder- dienst van de N.S. Frauenschaft te Berlijn en commissaris-generaal Sehmidt, .ober- dienst-Leiter der N.S.D.A.P. .hier te lande aanwezig waren, tezamen met vele genoo- digden uit Nederlandsche en Duitsche na- tionaal-Bocialistische kringen en zusterin stellingen. 73. Zoo kwam de hei karavaan tenslotte het strand aan. na w voorzichtige afdaling en het laden van zal ken met wijn in bootje begon. Piet tusschen zoo'n zakken ingezet, om het eerste' vrachtje rug naar het vliefttj gestuurd te worden. E stonden nu flinke roI ven en het bootje ht de bedenkelijknsj links en naar reek over. 74. Het was zwaar roei* en met al die ballast en ze schoten lang zaam op. Opeens kwam een extra hooge golf, het bootje stond bijna met zijn kant op het water. Piet sloeg om zijn evenwicht te bewa ren zijn arm^n om de zakken, die naast hem stonden JODEN IN HET BRITSCHE LEGER. DERDE KINDERUITZENDING VAN DEN N.V.D. 540 kinderen naar Nuërnberg en omgeving. Voor de derde maal in zijn nog kort be staan wordt door den Nederlandsehen volks- dienst begin November een groot, aantal kinderen met vacantie uitgestuurd, ditmaal naar de Gau Franken (Nuernberg en om geving). De onderbrenging is wederom bij particu lieren, voor den tijd van zes weken. Aan dit transport zulten ongeveer 540 kin deren deelnemen, waarvan 250 uit Rotter dam. Steunt de Nederlandsche ambulance Steunt de Nederlandsche ambulance. Zij behoeft ook uw steun, want zij wil zijn een expeditie die gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk. Zij wil zijn een hulpactie voor gewonde strijders en getroffen burgers in het Oosten. Zij heeft een menischlievende taak te vejrichten, waarmede zij de eer van ons land zal hooghouden. Nederlanders! Uw taak. uw plicht is het deze actie te steunen, want nog nooit is Nederland afzijdig gebleven als het er om ging in nood verkeerende menschen te steunen. Stort daarom uw bijdrage op girorekening 8-7-6 0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravemhage. ADANA. 20 Oct (D.N.B.) Een groote werfcampagne voor de toetreding van Jo den tot het Britsche leger is vorige week begonnen door de Jewish Agency te Jeru zalem. onder het parool „Engelands oorlog is ook de oorlog van het Jodendom". In een oproeping schrijft de Agency, dat ook de Joden, die tot dusver een zekeren afkeer van actieve deelneming aan den oorlog had den. met het oog op de critieke positie van Engeland naar de wapenen moeten grij pen. Tevens is te Tel Aviv een „Joodsche soldatendag" gehouden, waar eenige Jood sche militaire eenheden in het openbaar exerceerden om de aanwervingspogingen te steunen. Succesvolle uitval in Oost-Afrika ROME, 20 Oct. Het Italiaansche Hoofd kwartier maakt bekend: Gisteren vlogen* vijandelijke (vliegtuigen boven de plaatsen Comiso en Licata op Si cilië en lieten brisantbommen vallen, die grootendeete in zee vielen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aange richt. In luchtgevechten werden twee Brit sche vliegtuigen aan de kust van Sicilië neergeschoten en vier andere machines ge troffen. Onze vliegtuigen leden geen verlie zen. Noord-Afrika: Groote formaties Italiaan sche jagers vielen vijandelijke eenheden op den weg van Boegboeg aan, alsmede tenten kampen en automobielen in het gebied van Sidi el Barrani. Verschillende automobielen geraakten in brand en andere voertuigen werden beschadigd. Duitsche vliegtuigen bombardeerden inrichtingen en stellingen luchtdoelgeschut voor Tobroek. De vijand ondernam een aanval op Benghasi. In de omgeving van de stad werd eenige schade aangericht. Oost-Afrfka: Drie colonnes nationale en koloniale troepen onder bevel van den com mandant der stellingen van Culquabert, ko lonel Augusto Ugolini, hebben op 18 Oct. een uitval gedaan en zijn diep in het door den vijand bezette gebied doorgedrongen. Na een hevigen strijd, waarbij een krachtig verdedigde vijandelijke stelling bestormd en in brand gezet werd, werd de vijand det vlucht gedreven, met achterlating meer dan 200 dooden op het slagveld, colonnes maakten wapens, materiaal ei vensmiddelen buit. Bij deze zegevierei actie hebben zich de afdeeling der car. nieri en de 14e en 240e bataljons der mi hemden, alsmede het 67e bataljon kolom troepen door taaien aanvalsgeest ott scheiden. In hej oostelijke bekken van de Mid landsche Zee hebben onze vliegtuigen dens een gewapende verkenning een \1j delijk koopvaardijschip aangevallen zinken gebracht. WOENSDAG 22 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 645 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BI Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 8.30! mofoonmuzlek. 9.15 Voor de -huisvrouw. 9.25 QroB Orkestvereeniging (opn.). 10.00 Gramofoonmuzlet. Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 11,5' gelconcert en gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer, Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische tl ten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonm 1.30 Gramofoonmuziek. 2.15 Ensemble Molto Cwrt 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Het Haagsch Trio. 4.00 1 lezing. 4.20 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. Nationale Jeugdstorm-kwartier. 5.45 Gramofoonma 6.15 Cyclus „Volksgezondheid". 6.30 Klaas van BtKi zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Cabaretprcfi ma. 8.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding. (8.30- Engelsche berichten). 9.00Ensemble Bandi Balogh. Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. I 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: The Dutch Aüi raents in the Netherlands Indles. Hilversum II. 301,5 m. 0.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: NJeuwibe ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 1 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 0 mofoonmuziek. 11.30 Planovoordracht. 12.00 Gerardle en zUn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economisch richten. 1.00 John Kristel en zijn orkest en soliste. Gramofoonmuziek. 2.15 Voordracht. 2.30 2e en 3t I van de opera „Die Walküre" (opn.). 5.00 Voor de jr 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberlü 5.30 Schrammelkwartet en soliste. 6.00 Gramofoonmi 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfQI 7.30 Gramofoonmuziek. 4.75 „In en om de N.S.B." (I bereid door de N.S.B.). 8.00 Omroeporkest en sol!* 8.46 Cyclus „Onze eigen taal". 9.00Omroeporkest B.N.O.: Nieuwsberichten. 1000 Gramofoonmuziek. li 10.15 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Riele Queling en Gerda von - zijn van 20.1621.00 uur Hilversum n solisten van Omroep-orkest concert; zij spelen ln het kader vi Mozartherdenklng de symphonie consertante K.V. Hel Haagsclie trio speelt te 15.20 uur Hilversum I posities van den Spanjaard Turina en van den Poot. Voor de Jeugd: Van 17.0017.15 uur Hilverso* heeft de eerste lezing plaats van efn reeks uitzend over de levenswijze van de Jeugd in Duitschland Hans Horsters. Reportages. Vnn 19.45—20.00 uur Hilversum H de Rubriek „In en om de Nationaal Socialistische weging" voortgezet. Voor de Vrouw. Van 15.0015.20 uur HilveriUB wordt de rubriek -„Echtgenooten en moeders van gr# ma'/nen" door Ellen Russe voortgezet met de besprfB. van Katharlne Ellsabeth Textor, de moeder van Godl FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE In den loop van den dag kwam Jensen en smeekte om medelijden. Het was niet makke lijk, oud te zijn, en hij moest zorgen voor een gezin in Denemarken, dat er op wachtte tot hjj zooveel geld had overgespaard, dat ze een kleine boerderij konden koopen in het vader land... Rasmus geloofde er geen woord van. Maar hij had altijd te doen met menschen, die logen. Hij sprak er echter niet meer over, Jensen weg te jagen. Dien dag en nacht zagen ze vreemde fata- morgana's boven de heete prairie, waar de damp opsteeg uit de asch. Tegen den hemel spiegelde zich een zee fhet verre zeilen; het beeld verbleekte en er kwam een aqder met ijs en sneeuw, geweldige ijsbergen en koude, verlaten hoogvlakten. Op zijn beurt werd het vervangen door boerenhoeven, vriendelijke groene akkers, tuinen, waar boomen groeiden met afhangende takken, zwaar van vruchten. Reeds nu keerden de vogels terug: de leeu werik zat in de asch en klaagde z'n nood: de kleinen hadden niet kunnen vluchten. In kakelende troepen kwamen de hoenders, het klapperen hunner vleugels maakte het land levend: Hi-hi-hi-hi-ha-ha-ha-ha! Een prairie- wolf, stralend van leven en een: „ik heb het 'em' gelapt," zocht fijne, gebraden hapjes. Een aardmuis kwam uit het moeras te voor schijn, toen de zon z'n velletje gedroogd had; voorzichtig scharrelde het diertje wat heen en weer, maar een havik kreeg het in de gaten en nam het muisje mee. Bloedrood daalde de zon onder over de af gebrande vlakten. De bovertste zonnerand scheen niet achter den aardecirkel te kunnen verdwijnen, maar bleef hangen aan roode en lila kleuren-banden, tot deze eindelijk uiteen- rafelden. En ineens werd de heele zonneschijf als herboren en straalde in vollen omvang aan den hemel, tot langzaamaan alle gloed ontweek- en ze verdween zonder onder te gaan. Doch waar zij geweest was, vownde zich uit den nevel een menschelijke schedel, uitgroeiend tot een hoofd; de kin rustte op den horizon, en de diepe, bodemlooze blik lag over de wazige vlakte waar de zwarte h'eu- vels der prairie als ademhalend begonnen te bewegen: borsten, die op en neer gingen boven het hart van de wereld. Dien nacht sliep iedereen zwaar. Doch mid den in den nacht ontwaakten allen door en kele schelle fluittonen die denken deden aan mislukte trillers van een vink. Met een ruk schoten de mannen overeind en staarden naar Jensen, want die was het. Met gebogen knieën "en spiernaakt sprong hij op en neer, op en neer, als verrijzend uit de asch. Zijn fluiten Was zeker als één enkele toon be doeld, maar het springen deed z'n maa^ schudden. Toen hij zich moe gefloten had, ging hij voort met huppelen en begon te jan ken, erger dan een coyotte. Met den staart tusschen de pooten vluchtte Nicoline. Wel verdraaid, hij is aan 't slaapwan delen, fluisterde Pedersen. Wandelen, snauwde Rasmus. Kun je dan niet zien, dat de kerel springt? Ineens kwam Jenseh overeind en wezenloos om zich. 'Ben je klaar? vroeg Rasmus, 'n Pracht van een voorstelling, waar leer je dat moois? Het is een ziekte, die ik heb, mompelde Jensen en keerde hem den rug toe. Grinnikend ging Rasmus weer liggen. Onder een stortregen kwamen ze op een dag aan een ranch in de buurt »van Young- stown, een eindje in Alberta; daar namen ze hun intrek gedeeltelijk om den regen, die het verdergaan ten zeerste -bemoeilijkte, maar ook om voedsel in te slaan en de noodige re paraties uit te voeren. Daar woonde een echtpaar van middel baren leeftijd. De gebouwen waren primitief, met overal gaten en groote reten. Het hoofd gebouw was in twee ruimten verdeeld, een voor de mannen en een voor de vrouwen. De regen bleef in stroomen vallen; in kleine, hel dere meren stond het water op de prairie. Kippen en varkens scharrelden door de mod der. Buiten was het nat en binnen was het nat en donker, de lucht stond om hen heen als dik, dof glas. In den stal werkten Charles en Rasmus aan den slijpsteen, terwijl de eige naar in een leege krib zat, waar hij met een wijs gezicht z'n jaar-rekening opmaakte met krijt op den achterkant van een schop. Af wisselend zuchtte hij of toonde teekenen van voldoening. Na een tgdje plukte hij met twee vingers z'n pruim uit z'n mond en wierp dien een varken toe, dat er zich bégeerig aan te goed deed, terwijl het pienter knipperde met de witbehaarde oogjes. De man boog het hoofd, steunde de ellebogen op de knieën en trok zich aan z'n haren. Eentonig trommelde de regen op het koepelvormige dak van den stal. Charles onderzocht de scherpte van z'n mes op den nagel van zijn duim, terwijl Ras mus melancholisch bleef doordraaien om den slijpsteen niet weer op gang te moeten bren gen. Hij dacht. Dat wil zeggen, voor zoover hij dan dacht altijd. Hg had bijna visioenen. Heilige Madonna, wat een meisje, daar in dat huis! Héé-r moest een man altijd om zich heen hebben bij regenweer. Zou ze de doch ter zijn van dien ouwen bullebijter in de krib? Nou, je kon een beroerder schoonvader tref fen. Beter hier te blijven en de kat uit den boom te kijken - en die onwijze karavaan zonder hem te laten trekken. Natuurlijk, je kon je das voor haar mond binden en haar eenvoudig mèenemen. Char les was een geschikte vent, die nergens aan stoot aan nam; alleen als iemand hem opzet telijk op z'n teenen trapte, werd hij kwaad aardig. Verder liet hij iedereen vrij. Maar be halve hem had je de twee ouwe kerels ja, wat Pedersen betreft, die mocht z'n handen toeknijpen als er een vrouw kwam om voor z'n kinderen te zorgen. En Jensen kon op z'n gezicht krijgen. Na deze psychologische overwegingen, zuchtte Rasmus diep. De moeilijkheid zat em daarin, dat hg het niet over zich kon ver krijgen, zoo'n aardig en knap meisje op die manier te behandelen, al had hij er in z'n hart best zin in. Ha, die Jensen: die had zich zelf meteen een warm plaatsje uitgezocht... Ze keerden terug naar de woonkamer; met open mond, wèg in bewonderende aanbidding, keek Rasmus naar het meisje, terwijl ze het deeg kneedde. Het was warm in het vertrek, de deur stond wijd open. Buiten viel de regen bij bakken uit den hemel. Een varken of een kip hadden af en toe de brutaliteit, naar bin nen te willen, maar vluchtten verschrikt op het hooren van Eva's stem. Eva! Vreemd, dat hij er nqoit eerder over gedacht had, wat een mooie naam dat elp lijk was; het werd tot meer dan een enfe naam, het werd iets tastbaars, iets dat r aanvatten kon... Eva! Pedersen kwam en vertelde, dat er rondreizende dokter op komst was. Pedera had plezier: een mirakel van een paard, dl die knul voor z'n kar had! Rasmus keek uit het raam. Daar nadêfl een tamelijk oqoogelijk gevaarte. Het was een magere knol, niet beslagen. De wap zakte tot aan de assen in den doorweekt! grond, maar #iet kwam niet in den dokter uit te stappen; hoog verheven boven de m reld én zijn medemenschen zat de geleerd op de kap en schreeuwde: hu hu. Zonde de minste waarschuwing ging hij zich af« toe plotseling te buiten aan een stroom vloeken en ranselde op het paard los, wató telkens weer ertoe bracht, stokstijf te blijfl staan tot de baas uitgetierd was. Als t eindelijk de zweep liet zakken en zweeg, over woog het rammelend skelet voor den wage gedurende eenigen tijd de situatie, alvoreN verder te gaan. O zoo, als je het maar I* grepen hebt! riep de man van de wetensduj triomfantelijk. Midden op het erf hield hij stil en onderzoekend om zich. Maar niemand nam moeite, nRar buiten te komen. Geduren* eenige minuten bleef de dokter zitten gluurde naar het huis, maar toen de uit1 noodi ging tot binnenkomen achterwege bW liet hij de leidsels vallen, klauterde naar W' neden en liep- op de deur tóe. Daar wachtti hij opnieuw even,* kuchte als voorberqjdlnf en trad binnen. Hij groette, kreeg een wedr groet en fixeerde om beurten de verschillen aanwezigen. Ten laatste deed hij z'n regenjü uit en hing die aan een spijker. (Wordt Vervolgd).

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2