Distributieoieuws DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA HET ZIEKENFONDSBESLUIT Nieuwe bonaanwijzingen Radioprogramma (Vorvolg van pag. 1.) DE UITVOERENDE ORGANEN. Als uitvoerende organen van het Zieken fondsenbesluit zullen fungeeren de zieken fondsen, waaronder verstaan worden door den secretaris-generaal van het Dep. van Soc. Zaken erkende of toegelaten instellin gen van iederen aard, welker doel is de uit voering van de verzekering van personen ingeval van ziekte, overeenkomstig de door de overheid vastgesteld minimum-eischen. De ziekenfondsen, die zich bezig houden met de verplichte verzekering, moeten door den secretaris-generaal voor de uitvoe ring daarvan worden toegelaten. Zij zullen den naam moeten voeren van „algemeen ziekenfonds". Voor de uitvoering van de v r ij e verze kering moeten de ziekenfondsen door den secretaris-generaal van het Dep. van Soc. Za ken worden erkend. Vanzelfsprekend zullen voor de toelating strengere regelen worden vastgesteld dan voor de erkenning, zoodat hieruit de conclu sie voortvloeit, dat de toegelaten ziekenfond sen zich automatisch met de vrije verzeke ring zullen kunnen bezig houden. Door den secr.-gen. van het Dep. van Soc. Zaken is de directeur-generaal der Volksge zondheid, Dr. C. v. d. Berg, aangewezen als commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Met de instelling van het commissariaat is in onze sociale verzekering een nieuwe fi guur getreden, n.1. een met verordenende be voegdheid belaste persoon. De commissaris voor het Ziekenfondswe- aen wordt bij de uitvoering van zijn toezicht bijgestaan door een „raad van bijstand", die bestaat uit 15 personen, t.w. een groep van 5 deskundige ambtenaren, 5 vertegenwoordi gers der geneeskundigen en 5 vertegenwoor digers der verzekerden. Erkenning en toelating. In het tweede uitvoeringsbesluit wordt in art. 2 gemeld, welke gegevens bij een ver zoek om erkenning resp. toelating moeten worden verstrekt. Te verwachten is, dat in den loop van de volgende week in de cou ranten en aan de postkantoren bekend zal worden gemaakt, welke ziekenfondsen dooi den secr.-gen. van het Dep. van Soc. Zaken op voordracht van den commissaris, belast met het toezicht op ziekenfondsen, zullen worden toegelaten. Deze erkenning, resp. toelating zal slechts gegeven worden aan ziekenfondsen, welke op 1 Augustus 1941 be stonden, waardoor het oprichten van nieu we fondsen onmogelijk wordt gemaakt. De erkenningen, resp. toelatingen, die na zullen worden verleend, zijn slechts van voorloopigen aard en nemen een einde vóór 30 Juni 1942, aangezien dan definitief er kenning of toelating verleend of wel ge weigerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoeling om tijdens den duur van deze voorloopige er kenning reep. toelating de noodzakelijke maatregelen te treffen, die voor oen sterke centralisatie in het ziekenfondswezen noo- dig zijn. In het tweede uitvoeringsbesluit worden in de art. 3 t.m. 9 uitvoerige voorschriften opgenomen met betrekking tot het toezicht op de bestaande ziekenfondsen, waarbij voor al uit art. 6 de groote bevoegdheid blijkt, welke de commissaris heeft ten aanzien van de centralisatie van het ziekenfondswezen. Hij kan nl. ambtshalve samenvoeging van bestaande fondsen verzoeken resp. gelasten. Wat de verzekering omvat In het Ziekenfondsbesluit wordt in de art. 4 en 5 aangegeven, dat het voorwerp dei- verzekering omdat de geneeskundige ver zorging en de geldelijke uitkeering bij over lijden. In de art. 14 en 15 van het tweede uitvoe ringsbesluit worden de verstrekkingen, waar op de verplicht-verzekerden reoht hebben, nader aangegeven. Deze zijn: Artikel 14: le. Volledige hulp door den huisarts, zoo wel ten huize van den patiënt als op spreek uur, waarbij inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en buitengewone verloskundige hulp op ver zoek van de behandelende vroedvrouw; 2e. Volledige hulp op verzoek van den huisarts, zoowel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleenen door specia listen. die ingevolge een door den commis saris te treffen regeling als zoodanig zijn OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. AFLEVERING EN PRIJZEN VAN TABAKSPRODUCTEN. Bericht No. 56. Onder verwijzing naar het persbericht inzake het doen van opgaven door groot handelaren in tabaksproducten, deelt de Gemachtigde voor de Prijzen mede, dat de op gaven, die gespecificeerd moeten zijn naar soort, merk, détailprijs-klasse en leveran ciers respectievelijk afnemers, tevens moeten vermelden inkoopprijzen en voor wat betreft verkochte hoeveelheden, bovendien de verkoop-prijzen. De namen en adressen van leveranciers en afnemers moeten nauwkeurig wor den opgegeven. De verplichting geldt zoowel voor grossiers als z.g. sub-grossiers. De op een be paalde week betrekking hebbende opgaven moeten uiterlijk des Dinsdags van de vol gende week verzonden worden aan den Gemachtigde voor de Prijzen, Bezuidenhout- scheweg 64, 's-Gravenhage. De eerste opgave zal gedaan moeten worden over de week van 27 October t.m. 1 November. Nadrukkelijk wordt er nog de aandacht op gevestigd dat groothandelaren inge volge het Prijsvormingsbesluit 1941 verplicht zijn aanteekening te houden van de door hen gemaakte verkoop-prijzen. De hierop betrekking hebbende copy-facturen, e.d; moeten gedurende twee jaren worden bewaard. 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Voor het tijd vak van Zondag 26 October tot Zaterdag 1 November zijn voor de gebruikelijke rantsoe nen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de bonnen 41 van de daarvoor be stemde kaarten aangewezen, en voor aard appelen bon 41-a. Voor de houders van vet kaarten is tevens bon 41-b voor aardappelen aangewezen. Na Zaterdag 25 October zijn de bonnen 40 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk en aardappelen niet meer geldig. Vermicelli en maizena Zooals bekend wordt per periode van vier weken een bon van de „bonkaart algemeen" aangewezen voor het koopen van vermicelli of maizena. Aangezien de winkeliers echter bij de bevoorrading bij den aanvang van elke periode op de door hen ingeleverde bon nen voor vijftig procent toewijzingen voor vermicelli en voor vijftig procent toewijzin gen voor maizena ontvangen, zullen zij uiteraard niet altijd in staat zijn op de bon nen van hun klanten uitsluitend maizena of uilsluitend vermicelli af te leveren. Plet pu bliek zal er dan ook uiteraard voor het ge val zulks noodig is in verband met den voorraad van den winkelier genoegen mede dienen te nomen een gedeelte van de op de ingeleverde bonnen verkrijgbare hoeveelheid in vermicelli e.d. en een gedeelte in maizena e.d. te ontvangen. Anthracietnootjes IV op genera tor-anthracieibosmen. De secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt met be trekking tot de distributie van vaste brand stoffen bekend, dat de met ,generator-an- thraciet tiende periode" gemerkte bonnen vanaf 24 Oct. ook recht geven op het koopen van één hectoliter (maximum 75 Kg.) an thracietnootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het ver volg elk recht op het koopen van één hec toliter (maximum 75 kg.) anthracietnootjes IV of V of 50 Kg. turfcokes. erkend, zulks evenwel, voor zoover het be treft niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten, niet dan na machtiging van wege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer; 3e. Tandheelkundige hulp volgens syste- matisch-rationeele beginselen naar de vol gende regelen: a. consult, extactie. wondbehandeling. in cisie en verwijdering van tandsteen, zonder bijbetaling door den verzekerde; b. conserveerende en prothetische hulp te gen door den commissaris vast te stellen bijbetalingen: c. röntgenfoto's tegen bijbetalingen vol gens door den commissaris te stellen rege len; 4e. Verloskundige hulp door een vroed vrouw,' indien deze beschikbaar is; 5e. Volledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor den tijd van ten hoogste 42 verpleegdagen per geval, alleen op medische indicatie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer; 6e. Tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tubercu loselijders voor den tijd van ten hoogste 1 een jaar en tot een door den commissaris te bepalen bedrag, mits de verpleging heeft plaats gevonden op advies van een consul tatiebureau-arts; 7e. Alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bij gelijke werkzaamheid het loco-preparaat moet worden voorgeschreven, alsmede, dat door den commissaris goed te keuren beper kingen kunnen worden gesteld; 8e. Uitwendige geneeswijzen volgens door den commissaris te stellen regelen; 9e. Andere middelen, dan bedoeld in art. 5 van het Ziekenfondsenbesluit. zooals die hieronder zijn omschreven, doch slechts na machtiging vanwege het bestuur of van den controleerend geneesheer en tot dooi den commissaris bij nadere regeling vast te stellen maximumbedragen: brillen in model montuur. kunstoogen, breukbanden, buik banden, elastieken kousen, orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, alleen op voorschrift van den orthopaed. steun zolen uit voorraad volgens gipsmodel, al leen op voorschrift van een orthopaed, steunringen. grootere apparaten dan cor- setten, kunstledematen, krukken, draag- urinalen. anus-bandages, enz. Artikel 15. De uitkeering bij overlijden, bedoeld in artikel 6 van het Ziekenfondsenbesluit, be draagt voor verzekerden, als bedoeld in art. 3 van dat besluit, ten minste v ij f t i g gul den. Echter voor kinderen beneden den leef tijd van 2 jaar ten minste dertig gul den. In art. 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor ziekenhuisver- pleging en voor sanatorium-verpleging kun nen herverzekeren, alsmede de uitkeeringen bij overlijden. Dit geschiedt met het doel om de bestaande ziekenhuisverplegingsfond- sen en sanatoriumfondsen alsmede de volks verzekering hun bestaansmogelijkheid te doen behouden. Voor de vrije verzekering kunnen de ver strekkingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. De premiebetaling Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte van de premie zelf wordt vastgesteld door den secr.-gen. van het Dep. van Soc. Zaken. De halve premie, die door den arbeider moet worden betaald, wordt door den werk gever van het loon ingehouden en aange vuld met de andere helft, die door den werk gever betaald wordt. Doorgezonden aan de uitvoeringsorganen van de Ziektewet, die op hun beurt de bedragen in een Verevenings fonds storten, dat beheerd wordt door den commissaris, belast met het toezicht op het Ziekenfondswezen. Het Vereveningsfonds geeft aan ieder ziekenfonds het hem toeko mende bedrag, in verhouding tot het aantal verzekerden plus rechthebbende gezinsleden, vastgestelde kostenvergoeding. Op deze wijze wordt dus bereikt, dat de verschillen, die bij de diverse fondsen kunnen bestaan ten aanzien van den gezinsomvang der leden, worden verevend. Hiermede wordt voor het eerst in Neder land bij de ziekenzorg het sociale principe ingevoerd, dat de totale lasten der arbeiders niet in verhouding tot den gezinsomvang, maar, in de verhouding tot het loon worden omgeslagen. De eerste premie zal met ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pet., zoodat de arbeider 2 pet. van zijn loon zal moe- 79. Hij kroop er handen en voeten naar toe. De brief zat dicht geplakt en het doosje was een sigaretten- koker. Piet keek eens in. Tjonge, wat een mooie groote siga retten. I-Iii stak gauw twee in zijn en wenkte toen dea bestuurder. Hier baas, gevonden voorwerpen," De bestuurder trok he.m de brief bijna uit zijn hand, die bevatte zijn geheime opdrach ten en daar mocht niemand achter komen In de koker keek hij gelukkig niet. 80. Piet kreeg geducht slaap en daar de zak ken toch te zwaar voor em waren, zocht hij een goed plekje op en deed zijn oogen dicht. Hoe lang hij geslapen had. wist hij niet, maar toen hij eindelijk wak ker werd, en eens door een rond raampje keek. zag hij diep on der zich een land schap. dat hij heele- maal niet kende. Wat zal ik nou weer bele ven! Het lijken wel negerhutten daar! ten betalen. Dit door den arbeider te be talen bedrag is, de hooge verstrekkingen in aanmerking nemende, aanzienlijk minder dan de tot nu toe betaalde con tributies. Inwerkingtreding. Voor 1 November a.s. moet de toelating der algemecne fondsen zijn geschied en alle arbeiders, die onder de verplichte verzeke ring vallen zich zullen moeten laten in schrijven. Dit is, gezien het korte tijdsbestek een krachttoer, maar in de eerstvolgende dagen zal zoowel de toelating als de inschrijving nader worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat de inwerkingtreding positief per 1 November a.s. zal plaatsvinden. Het zal echter noodig zijn, dat arbeiders en werkgevers in de komende week alle handelingen verrichten, die middels vlug schriften, radio en persberichten, bekend ge maakt worden Wij rekenen er op. dat zulks* ook inderdaad zal gebeuren. Wanneer wij nu in dit korte bestek .heb geheel van de voorschriften van het Zieken fondsbesluit en de daarbij behoorende be sluiten overzien, dan blijkt daaruit, dat het huisartsensysteem met alle voordeelen van dien, alsmede het fondsensysteem in dezen gehandhaafd blijven. Verder blijkt uit den omvang der verstrek NIENWE VERBINDING WEST FRIESLAND. Alkmaar voor het verkeer open gesteld. Maandag a.s. zal de nieuwe provinciale weg door de Schermer, die de nieuwe ver binding vormt tusschen West-Friesland en Alkmaar, voor 't verkeer opengesteld wor den. Tevens wordt dan Maandag a.s. de eeu- wen-oude verbinding tusschen West-Fries land en Alkmaar via de Breelaan onder de gemeente Oudorp verbroken. Men is thans bezig aan de oprit vanaf Middenweg Heerhugowaard naar de nieuwe brug over de ringvaart aan den Iluygendijk de laatste hand te leggen en van een weg dek te voorzien. Over dit gedeelte zal het verkeer voorloopig moeten worden geleid, daar de oprit van den iluygendijk naar de nieuwe brug nog niet gereed is. Ten behoeve van het maken van deze laatste oprit is het zand reeds aangebracht, zoodat ook dit ge deelte binnenkort zal kunnen worden vol tooid. kingen en de gedeeltelijke premiebetalinr dat de arbeiders door de verplichte verze kering een omvangrijke verbetering vat hun sociale positie verkrijgen. Wij zijn overtuigd, dat door de goede sa-i menwerking tusschen en de groote daad- kracht van het Dep. van Sociale Zaken en het N.V.V. met dit Ziekenfondsbesluit word: voortgebouwd op de reeks sociale maatree len, die reeds genomen worden, zooals loot verordening, verhooging sociale renten, vet hooging werkloosheidsverzekering. Uit al deze maatregelen blijkt, dat on danks de moeilijke omstandigheden waar onder wij leven de sociale ontwikkeling in verhoogd tempo blijft plaatsvinden. ZATERDAG 25 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 8.45 Gr^mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Uj Gi-aihofoonmuzlek. *7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.NIl Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor 41 huisvrouw.. 9 25 Gramoloonmuziek. 10.00 Ernstige muzlfcl programma's (opn.i 12.00 Gramofoonmuziek. 13.10 Orjil concert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws-el economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Vtc net gezin. 2 20 Na gedane arbeidMuziek en vroom heid. 4 00 Wijdingswoord. 4.20 Zang en orgel. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5-30 Gramofon- muziek 7 45 Ulrechtsch Stedelijk orkest. (8.308 45 IS- gelsche berichten). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.! Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzen ding. Dutch'News Reel. Hilversum II. 301,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberlet- ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.U Lichte muziekprogramma's (opn.). 12.00 Viool en piiw. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1,09 I» Romancers en solist. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Zang nat pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 2.45 Causerie „Uc de muziek" 3.00 Fluit en piano. 3.25 Gramofoonmuüit 4.00 De Melodisten en solisten. 4.45 Voor de binnenschip pers. 5.15 B.NO.: Nieuws-, economische- en beursberich ten, 5.30 Orgelconcert. 6.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 6,15 De Rambleri 6.45 Voor den boer. 7.00 B.N.O.: Praatje in Gronlngith dialect- 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.20 Klaas vis Beeck en zijn orkest. 7.45 Reportage. 8.00 Cabaretprfr gramma. 9.15 Causerie „Muziekcritiek". 9.30 Gramofoo:- muziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10 00 B.N.O.: Toe lichting op het Weermachtsberlcht. 10.10—10.15 Avon* wijding. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek. Van 21.1522.00 uur Hllv. ET woril het tweede deel van het orkest-concert van hrt Utrechtsch Stedelijk Orkest uitgezonden, waarin ten gt- hoore wordt gebracht de tweede symphonie van Osksr van Hemel en de Hari Janos-Suite van Zoltdn ICodalj. Van 16.2017.15 uur Hilv. I zingen Jan Schipper Bram Kee-eveer duetten van Calvisium. Seile, Schüh o Krieger. Jacques Bley begeleidt op het orgel en spttó soll van Michael Praetorius. Soeh en J. S. Bach. Voor de rijpere Jeugd: In de rubriek: „Dat zou Je oct wel willen w orden - van 13.40—14.00 uur Hilv. II wori'. vandaag het beroep van den man op de locomotief be sproken. Reportage. WU maken van den nood een deugd la dea titel van een reportage over den wederopbouw van 1"' delburg van 19.4520.00 uur Hllv. II. Voor den boer: Van 18 45—19.00 uur Hllv. II L... van den Hak vervolgt zjjn causerie „Als ik het voor hrt zeggen had", FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 12. Een zwerver, zei hij. Als er geen ge schoten is, terwijl ik naar het Oosten was, zijn het er niet meer dan twee, die hier in dertig jaar zijn neergelegd. Ik dacht anders, dat er hier altijd meer dan genoeg wild zou zijn, lachte Pedersen en streelde zijn baard. Zijn oogen ginsterden. We zullen een huis bouwen daarginds op die platte hoogte. Dan liggen we beschut en hebben het gericht op alles en bouwgrond, als een dansvloer zoo fijn, achter ons. Ja, ja. Zoo zijn we er dan eindelijk toch gekomen. Het is zeker nie noo dig, direct al den grond op je naam te laten overschrijven? Alles maar tijdverlies. Het is niet meer dan drie uur ryden naar de stad, zei Charles. Het zou verstandig zijn, het wel te doen. Maar een station? vroeg Rasmus voor zichtig. Men rekent er op, dat met een paar jaar de spoorlijn langs de stad zal komen te loo- pen. Met beide handen greep Pedersen z'n baard. Ja, ja, nou zijn we, waar we wezen moeten, hè Jensen? Maar Jensen's oogen dwaalden van den eenen kant naar den anderen; hij zat leelijk in de knoei en dat had hij al lang zien aankomen. Hoe kon je nu een compagnon schap aangaan met een van die lui, en wie moest het dan zijn; en zou er een notaris wezen, om alles behoorlijk op papier te zet ten, zooals je het hebben wou? Pedersen was eigenlijk niet zoo geschikt. Pedersen was gierig. Rasmus was een eigenwijze stomme ling, een betweter, een kopstuk, maar hij zou wel voor leiding vatbaar zijn och ja, hij was oud, en kon niet meer zoo werken; maar Rasmus zou de onderneming wel doen floreeren; als hij een handreiking kreeg van hem; en dan kon Rasmus zooveel als z'n knecht en compagnon worden, wat nog lang zoo kwaad niet was voor een jongmensch. Hij had immers ondervinding, wist, wat er te koop was in de wereld; en het zou heel goed en voordeelig zijn voor Rasmus, al voel de hij nu niet voor dien snotneus of het z'n bloedeigen zoon was. Charles ging z'n eland opzoeken, en Ras mus groef fanatiek in den heuvel met Pe- dersen's spade. Hier gaan we bouwen, jon gens, zei hij zweetend van inspanning; hier gaan we bouwen hier blijven we! Theodor en Frederik, pak an, kap boomen, laat de takken eraan zitten, tot je er hier mee komt; Else en Mette, meisjes, pluk gras, maar trek je vingers niet kapot; we moeten gras hebben voor dakbedekking en om in te slapen, heer lijke bedden, fijne bedden zullen jullie krij gen. Pluk gras, Jensen. Pedersen, zorg dat er wat te eten komt. Voor den duivel, Jensen pluk gras! En kook eten, Pedersen. Maar beneden bij den gevallen eland, stond Charles Villeneuve, Galliër en Indiaan in één persoon, en keek misnoegd naar die luid pra tende menschen, die Europeanen, die binnen korten tijd hun ploeg zouden trekken door zjjn Coulee. Zelf was hij farmer, zelf had hij deze menschen hier gebracht. Was niet het ras van zijn moeder verdrongen van Ameri- ka's grond... ja, Charles had gekozen. Hij wilde zich buigen voor de blanken en zijn bloed, vermengen met dat der blanke rassen; dat was geen verraad jegens het roode volk, want was hij niet een halfbloed en kon hij niet gaan naar welke zijde hij wilde? En was het niet het beste, z'n kinderen samen te brengen met het ras, dat het overheerschende zou worden, dit reeds was? De rooden ston den in veel ver boven de blanken; en dat wisten de veroveraars in het Noorden. Hier was Injun geen scheldwoord, geen beleedi- ging; dus was er niets tegen, zich bij de Rooden te houden, hoefde men daar niets te gen te protesteeren er was hierbuiten trouwens niets om tegen te protesteeren. Ja. Charles had gekozen, was farmer geworden en wilde trouwen met een blanke vrouw. Maar drie jaar geleden ontmoette hij een meisje, hier in Beaver Coulee. Het was gedu rende een van die perioden dat hij, naakt tot aan den gordel, weken aaneen vastgesmeed zat op den rug van z'n paard; een eenzaam Attila, jagend op de prairie. Zeker, hij had gekozen! Maar niemand kiest z'n eigen natuur. Indiaan en Galliër hadden zich niet vermengd in hem. Als de eene leefde, was de andere dood. En dat yoorjaar leefde de roode man, die een meisje nam volgens zijn eigen keuze, op een donkeren nacht in Beaver Coulee. De natuur had zijn keuze te niet gedaan en hem Indiaansche kinderen geschonken. Doch daar na had slechts de Franschman geleefd in Charles Villeneuve. Hij zag op langs de hellingen, waar hij iederen boom kende, ieder uitstekend graniet- blok. Er lag iets nieuws over, nu hij het alles weerzag in Werkelijkheid. Terwijl hij rond zwierf in het Oosten, was de Coulee in zijn herinnering grauw, als 't ware versleten, ge weest. Hij bedacht dat daarboven op een van de hellingen een granietblok moest liggen, waar het smeltwater in den loop der eeuwen in het midden een kleine ronding had uitgehold. Men kon de hand door de opening heenwringen en vond dan een iets grootere ruimte. Dikwijls had hij er over gedacht, hoe lang het wel ge leden zou zjjn, dat het water z'n arbeid aan ving. Bij den steen gekomen zag hij, dat er een verschuiving had plaats gehad. De steen was omgerold, zoodat de opening nu opzij lag. Wat strootjes en dons staken naar buiten. Voorzichtig sloop Charles naderbij. In het hol letje lag een broedende musch. In gedachten bleef hij staan. Er gebeurt iets; maar het is, alsof het nooit is gebeurd. Nu was het water ontelbare jaren aaneen neer- gedruppeld op den steen, misschien was het proces reeds begonnen, voor de Franschen de Sint Lawrence opzeilden. Druppel na druppel was gevallen, zoodat in den loop der tijden een ruimte ontstond, groot genoeg voor een vogel nestje. En onvermoeid vielen de druppels nu op den anderen kant van den steen, werkten ze aan een nieuw musschennest; en intusschen konden de musschenmoeders eeuwen lang uit en in hun nest vliegen en hun dorst lesschen aan de bron. Charles boog het hoofd. Juist in zijn tijd was het wonder geschied en hadden de mus- schen hun nest gekregen. Over duizend jaar... nee, nu zou het water vergeefs neer druppen op den steen. Binnen een honderd jaar lag hier in Beaver Coulee een stad, stralend van licht. Plotseling streek Charles z'n lange haar naar achteren, klom naar beneden en trok den eland met rappe hand de huid af. Van tijd tot tijd keek hij naar de anderen en glimlachte. Er zat schot' in. Rasmus' luide roep weerklonk door de dalen en in de diepten van de Coulee dreunden bijlslagen. Rasmus wilde een huis gebouwd hebben, nu dadelijk. Stil schudde Charles het hoofd en glimlachte weemoedig. Wat baatte het, af te stammen van opperhoof den en ouden adel, als men tien jaar noodig had om een zaak tot op den grond toe I e over wegen en eindelijk te weten, wat liet juiste was, wanneer men den strijd en de over we gingen van tien lange jaren besloot met li onherstelbare en verkeerde te doen, een don keren nacht in Beaver Coulee! Hij daaren boven, Ross Dane, liet de zon niet onder gaan over zijn gedachten, hij deed altgd het goeie, hoewel hij waarschijnlijk evenmin zelf wist als dat anderen het wisten, of hg begon met te handelen of met te denken. Bij tijden tenminste had het er allen schijn van,dat hij zelf tamelijk verwonderd was over wat hjj juist had ge daan dan stond hij op één been en lachten en straalden z'n oogen. Dan was Charles er van overtuigd, dat Rasmus, wel wat laat, be peinsde hetgeen hij juist had gedaan. Aan hèm was de toekomst! VII. Dagelijks veranderde de Coulee van aanzien; iederen dag bracht onverwachte voorvallen, iedere dag was een nieuwe zomer, iedere dag werd geboren in een nieuw land. Op een mor gen stonden de dalen vol bloedroode papavers, die zich met zulk een hartstocht naar de gloeiende zon keerden, dat ze slechts één enkelen dag in hun jonkvrouwelijken staat doorbrachten. Den volgenden lagen de bloem bladen verfomfaaid in het gras, bergjes ver loren onschuld, terwijl de bladerlooze, zwan gere hoofden hun naaktheid zagen, zonder zich te schamen. In gedachten stapte redacteur Zon zijn kantoor op en neer en dacht nieuwe sensaties uit voor de wereldpers; bij wijze van proef scheen hjj een tijdlang op Rasmus Dana* ker, die weliswaar bcgorr te denken aan een meisje in Youngstown, maar bleef, waar h" was. Dus maakte de zon voor een dag Beaver Coulee goudgeel en ging verder naar de vol gende bergkloof. Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2