Tob nooit Helder-Kinheim en Atlas-Schagen N.V.B. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA H.R.C. naai SantpoortSucces ontvangt Always Forward VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG Doordat er afgeloopen Zondag vele ver rassende uitslagen vielen te noteeren, is het programma van morgen nog be- langrljker als anders.De vraag ryst n.1.: Zal H.R.C. zich herstellen, weet Helder z^jn opgaande lijn te handhaven en zal het Schagen gelukken om Watervogels te paseeeren? Wy dienen dit alles af te wachten, hoewel o.L de spanning er nu geweldig in komt. De eerste klassers Distriet I. De kopgroep wordt hier gevormd door ADO met 8 punten, Feijenoord met 7 en DFC, Ajax en VUC met ieder 6 pnt. Dat VUC hier morgen afvalt is vrij zeker, want de Hagenaars moeten naar Ajax en aange zien de Amsterdammers hun vorm nu blijk baar te pakken hebben, kunnen we De Har- der's c.s. niet veel kans geven. Xerxes heeft, nu DOS naar Rotterdam komt, een serieuze ikans zich weer in de bovenste helft te neste len. In Haarlem kunnen de voetbal-enthou- eiasten genieten van Feijenoord'js spel, want EDO krijgt bezoek van de Rotterdammers en zullen zich tevreden moeten stellen met een stevige kas, want de punten gaan weer naar Rotterdam. ADO is de huidige leider dus, hoewel de positie der Hagenaars momenteel wel in gevaar is, daar een bezoek aan DWS nog altijd tot een moeilijkheid van beteekenis behoort. Stormvogels en DFC kunnen de punten wel eens gaan deelen. District n. Emma ontvangt Sparta! De clou van deze afdeeling dus en eigenaardig genoeg staan hier twee tegenstanders tegen elkaar, waar van de een nog geen jaar eerste klasser is en de ander één der oudste eerste klassers. Emma heeft met zijn acht punten juist één punt meer dan Sparta en ondanks de kracht van Sparta zien we toch de benjamins zege vieren. DHC en Haarlem ontmoeten elkaar in Delft en we zien voor de Haarlemmers maar weinig winst in dit reisje, zoodat zy met drie punten onderaan blijven staan. HBS en Blauw Wit hebben ieder 5 punten en een overwinning der Hagenaars brengt hen weer in de bovenste helft, waar we het op houden. RFC heeft een kans tegen VSV, terwijl 't Gooi met Hermes-DVS veel moeite zal hebben, want de Schiedammers staan als goede derde op de ranglijst. De overige eerste klassers. In het Oosten staan Quick met AGOW •n NEC aan den kop met 7 pnt., gevolgd door Enschedé, PEC en Wageningen met 6 pnt. Heracles sluit de rij met 1 punt, een schrale buit voor de kampioenen van Neder land. In het Zuiden heeft MW met 12 pnt. de leiding, gevolgd door Spekholzerheide, BW, Eindhoven en Longa met resp. 11, 10 en 9 pnt. Helmond, Roermond, NOAD en PSV sluiten de rij. In het Noorden hebben GVAV en Heeren veen ieder 8 pnt. uit 5 wedstrijden, terwijl Be Quick en HSC volgen met 7 en 6 pnt. Sneek staat voorloopig onderaan. 2e klasse A. HRC staat wederom voor een zware taak, nu een bezoek gebracht moet worden aan Santpoort. De benjamins in de tweede klasse doen het niet kwaad, hoewel de achterhoede van de Santpoorters reeds twaalf maal ge passeerd is. Juist daaraan moet Racing zich vasthouden, want ditmaal moet er beslist gewonnen worden en dat is mogelijk. De duels tusschen Van Bakkum, de eminente midvoor der thuisclub en de Racing-achter- hoede konden wel eens een spannend karak ter dragen. HBC moet naar WFC en de mannen van Kick Smit zullen zich niet laten verrassen. De Kennemers heeft een kans tegen de Boys, hoewel de eerste overwinning van de Alkmaarders wel eens een steun kon zijn voor een nieuw Succes. RCH heeft tegen KFC de beste papieren en Alcmaria tegen West-Frisia. De stand is hier: R.C.H. 5 4 0 1 21—9 9 Z.F.C. 5 4 0 1 15—11 8 H.B.C. 4 3 1 0 9—2 7 Santpoort 5 2 1 2 12—12 5 K.F.C. 5 2 0 3 9—9 4 W.F.C. 4 2 0 2 7—14 4 H.R.C. 4 1 1 2 6—7 3 Alcm. Victrix 4 1 1 2 7—10 3 West-Frisia 5 1 1 3 14—18 3 Alkm. Boys 4 1 0 3 6—10 2 De Kennemers 5 1 0 4 8—12 2 8e klasse A. Succes heeft na den vrijen dag weer een thuiswedstrijd en wel tegen Always Forward, een wedstryd, die gewonnen kan en moet wor den, want na dezen wedstrijd komen de uit wedstrijden naar Hollandia en QSC. Onze tweede vertegenwoordiger, DTS, heeft het even zwaarder, want ZVV komt naar Oudkar spel en dat beteekent een zware strijd. Mis schien zit er een gelyk spelletje in voor DTS. Zaandijk wint van VVZ; Hollandia van KVV en QSC van GVO. Hier luidt de stand: Zaandijk 5 4 10 14—5 9 Z.V.V. 5 4 0 1 10—5 8 Succes 4 2 11 134 5 Hollandia 4 2 11 97 5 Q.S.C. 5 2 1 2 8—9 5 G.V.O. 5 2 0 3 10—16 4 K.V.V. 4 112 6—10 3 Alw. Forward 5 113' 1014 3 D.T.S. 5 113 6—11 3 V.V.Z. 4 0 1 3 2—7 1 3e klasse B. Helder speelt morgen zijn derden thuiswed strijd en wel tegen den ouden tegenstander Kinheim. De witja .ken kunnen in de Komen de weken, wanneer er even uitgekeken wordt, hun kans nog meer verbeteren, want den concurrenten wacht een uiterst zwaar pro gramma, terwijl Helder daarentegen een minder sterk programma wacht. Doch juist daarom moeten de witjes tegen hun komen de tegenstanders dubbel oppassen. Te begin nen morgen tegen Kinheim. Neemt het niet te licht op en speelt weer hetzelfde frissche open spel als verleden week. Beverwijk heeft wederom een moeilijke wedstrijd, n.1. tegen de Zandvoortmeeuwen in Zandvoort. Een nieuwe nederlaag ligt in de lijn. TIJBB wint waarschijnlijk van Ripperda. Schoten heeft misschien feen kans tegen HFC, terwijl Bloe- mendaal en DEM de punten wel eens konden deelen. De stand is: Beverwijk 5 4 0 1 9—9 8 T.IJ.B.B. 5 3 11 15—9 7 Helder 5 3 0 2 15—12 6 H.F.C. 5 3 0 2 11—11 6 Kinheim 5 2 12 13—10 5 Schoten 5 2 12 11—12 5 De Zandvoort meeuwen 5 12 2 107 4 Ripperda 4 112 7—12 3 D.E.M. 4 1 0 3 513 2 Bloemendaal 5 1 0 4 910 2 Ros. 2c klasse A. HRC 2 ontvangt Stormvogels 2 en we ver wachten nu dan toch eindelijk weer een over winning van de roodjakken. Het zou wel aardig zijn tegen de leiders. Helder 2 gaat naar Oostzaan tegen OSV 2 en de witjakken zijn verplicht in ieder geval weer 1 punt mee te nemen. Het programma vermeldt voorts: HFC 2 De Kennemers 2, Blauw Wit 3—EDO 2, VSV 2—WFC 2. 4e klasse A. Voor de leidende Watervogels bestaat een beste kans op versteviging harer positie, nu Alkmaar op bezoek komt. Been c.s. hoeden zich echter voor onderschatting der tegen partij. Alkmaar is geen gewillig slachtoffer. Na de verdienstelijke zege in Oudesluis zal Schagen keker op het goede pad willen voort gaan. We achten Atlas thans niet sterk ge noeg, zelfs niet op eigen veld, om dat te verhinderen. BKC ontvangt Bergen,' welke laatste op een merkwaardig record van ge lijke spelen kan bogen. Verdedigend is BKC prima, de halflinie en binnenspelers zijn tot keurig veldspel in staat, maar voor het vijandelijke doel ontbreekt dit jaar het door tastende element. Valt het ditmaal weer eens mee, dan blijven de punten in den Polder. Oudesluis tenslotte ontvangt Wleringer- waard. Wij twijfelen er niet aan of DOSKO maakt de misstap van vorige week goed. 4e klasse B. Sporters zal het waarschijnlijk tegen den leider Andijk niet redden, evenals Sybekar- spel niet tegen WW. Nieuwe Niedorp zal met MFC nog moeite genoeg hebben. Afdeeling Noord-Holland. 1 D. Alc. Victrix 4Schoorl I 10 uur, Petten 1—Winkel I 2 uur, Vrone IKoedijk I 2 uur. 2 D. Alkmaar 2Alkm. Boys 10 uur, Berdos 2—Alkm. B. 4, RKAFC 2—DTS 2 12 uur. 2 G. Schagen 2Dirkshorn 2 uur, ZAP I BKC 2, Winkel 2—Succes 2 2 uur, JVC I— Geelzwart I. 8 H. Succes 3Oudesluis 2 12 uur, W.waard 2Petten 2 2 uur. 8 E. Koedijk 2Egmondia 2 2 uur, Schoorl 2 Vrone 2 2 uur, Gr. Schermer IDTS 3 2 uur. 4 F. Bergen 3Egmondia 3 2 uur. 4 M. Dirkshorn 2—BKC 3, St. M. v. Brug I ZAP 2, Schagen 3B.horn 2 10.30 uur, Geelzwart 2Winkel 4. Adsp. J. Alk. Boys B.DTS A 12 uur, Ber genAlcm. A 11.15 uur, Schoorl AAlkm. B. B 12.30 uur. Adsp. K. DTS BPetten A 10.30 uur, Ber gen BDTS C 10 uur, Vrone AAlcm. D 12.30 uur. Adsp. N. Sybek. A—Winkel A 12.30 uur, Winkel BNieuwe Niedorp A 12.30 uur, N. Niedorp BVCL A. Adsp. O. Succes ACallantsoog A 10.30 uur,. Wieringerwaard ASchagen A, St. M. Vlbrug AOudesluis A 10.30 uur. Waarlijk helpen Hulpvaardigheid is zonder twijfel prijzens waardig, en over 't algemeen mocht men wenschen, dat er meer hulpvaardige men- schen in de wereld waren. En toch is het niet altijd zoo gemakkelijk als wij denken. Menschen in financieel sterk verminderde omstandigheden moeten allerlei dingen zelf doen, waarvoor ze vroeger hun personeel hadden. De een past zich gemakkelijker aan dan de ander, leert \lugger de bezigheden, waaraan hij tevoren niet gewend was. Een ons bekende dame paste zich al heel moeilijk aan; zij kon niet koken, noch ver stellen, noch een kamer aan kant maken; ze was, op haar huurkamer zonder pension en zonder bediening zoo hulpeloos als een kind. Zg deed ook niet de minste moeite om zich deze huishoudelijke kundigheden eigen te maken, want eenige malen per dag kwam een vriendin, oie al jarenlang zichzelf redde, van een klein salaris, m die medelijden met haar had, de dingen voor haar doen waar ze zelf geen kans toe zag. De vriendin ruimde dan de kamer op, kookte voor een paar da gen en zag na wat er aan verstelgoed en strijkgoed te doen was. Dat was heel hulpvaardig en zeker goed bedoeld, maar practisch was het niet en waarlijk helpen was het ook niet. Immers, wat zou het onredzame, luxe vrouwtje moe ten beginnen, wanneer de helpende vriendin eens ziek werd of anderszins verhinderd werd haar te komen helpen? Veel reeëeler en praktischer hulp zou zijn geweest, haar het een en ander een paar maal voor te ^en, en het haar daarna zelf te laten probeeren. Op die wijze zou ze in korten tijd geleerd hebben, haar eigen bezig heden zelf te verrichten; het zou haar on afhankelijk gemaakt hebben, terwijl de ver strekte soort hulp haar daarentegen voort durend in een toestand van afhankelijkheid hield. Het is nooit waarlijk helpen, om iemand in een zwakheid te stijven; hem te leeren, die zwakheid of onkunde te overwinnen, is een veel waardevoller hulp. Stelt U b.v. het geval, dat iemand op zyn maandelijksch inkomen geregeld 10.te kort komt, wie zou hem dan doeltreffender helpen: degene die hem elke maand die 10.voor hem bijpast, of degene, die hem leert hoe hij 10. op zijn uitgaven kan bezuinigen Ongetwijfeld de laatste. Waarlijk helpen is moeilijker en vergt meer tijd en toewijding dan de andere hulp, die wij eigenlijk verhelpen zouden moeten noemen. De laatste soort hulp neemt de conse quenties van zijn fouten voor iemand weg. Maar hy houdt de fouten, en zal dientenge volge steeds opnieuw voor dezelfde conse quenties men te staan. Werkelijke hulp daarentegen tast de oor zaak van die consequenties aan, en voorkomt deze voor de toekomst. Wie een ander waarachtig wil helpen, zal zich steeds als doel mccten stellen, hem te leeren zichzelf te helpen. Drr. Jos de Cock. 81. Ze daalden snel en nadat de bestuurder het landingstoestel had la ten zakken, rolden ze eindelijk over een groo- te vlakte, begroeid met stoppelig gras. Toen de machine stil stond, ver kende Piet het uitzicht door een der raampjes en zag hij een aantal negers komen aanhol len, in bespottelijk lan ge witte gewaden, allen met een, speer in hun hand. 82. Gelukkig waren de bestuurder en de ande re vliegenier al uitge stapt en bleef Piet voor alle zekerheid maar achter hen staan. Ze stonden vlak naast el kaar en hij kon net tus schen hun armen door gluren. Wat konden die kerels rennen. Toen ze zoowat tien meter van hen vandaan waren, vielen ze ineens voor over op de grond en bleven zoo liggen. De vliegenier riep iets en een van de mannen kwam al kruipend na der. Het bewaren van wintergroenten en fruit Zonder veel zorg blijft er weinig van over. 's-Gravenhage, 16 Oct. Het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Wie zelf een tuin heeft, komt op een oogenblik voor de vraag te staan, hoe met de geoogste producten te handelen? Als bewaarplaats komt de kelder in aan merking, mits deze vorstvrij is en op een zonnigen, milden dag gelucht kan worden. Bij zeer strengen vorst hangt men voor het raampje een mat of iets dergelijks om de koude buiten te houden. Voor groente en fruit neemt men, zoo mogelijk een geschei den ruimte. De aardappelen. De aardappelen mogen niet nat in den kelder gebracht worden. Men moet de aardappelen op een koele, vorstvrije plaats bewaren, daar ze anders te gauw kiemen, zij blijven nl. na het oogsten doorgroeien, halen adem en gaan uitloopen. Ook moeten zij niet in het licht worden bewaard, daar zij anders groen worden. Een kleine hoeveelheid aardappelen kan men desnoods op wat planken of losse turf in een hoek van den kelder leggen, maar de kelder blijft er altijd rommelig en stoffig door, daar de aardappelen geregeld (om de 3 weken) omgewerkt moeten worden. Beter worden de aardappelen bewaard in een aardappelkist, waarvan de bodem hel lend afloopt naar een luikje, zoodat men de aardappelen onder uit de kist kan halen en de voorraad voortdurend in beweging blijft De koolsoorten. Roode-, witte- en savoye kool en bloem kool kunnen met een touwtje aan den stronk en met den kop naar beneden opge hangen worden. Van bloemkool verwijdert men hiervoor de al te stugge, buitenste bla deren en de binnenste worden als beschut ting over de bloem getrokken. Als men de kool op een hoop legt, gaat zij spoedig rotten, tenzij men de hoop weke lijks omwerkt. Voor wie meerdere kooien heeft, is het geschikter de kooien op een koolrek te leggen, zoodat zij voldoende lucht- ververeching krijgen. Het is noodzakelijk om regelmatig de rotte plekken te verwijderen. Winterwortelen, knolselderle en bleten. Deze kunnen in kisten laag om laag met zand bewaard worden. Van de bieten wordt het blad voorzichtig verwijderd. Uien worden in bosjes ge-bonden en han gend bewaard; ook kan men ze als ze goed droog zijn in dunne, zeer grof geweven zak ken bewaren. Fruit Zooals hierboven al even opgemerkt wordt, moeten appelen liefst apart gehouden wor den. Men kan ze zoowel op zolder, als in den kelder bewaren, indien deze plaatsen vorstvrij, maar ook niet te warm zijn. Een verwarmingskelder is niet geschikt voor t' bewaren van fruit Wormstekige en schurftige vruchten ko men niet voor bewaring in aanmerking, daarom dienen de vruchten bij het neerleg gen stuk voor stuk nagekeken te worden. Legt men het fruit op rekken, dan mogen de appels elkaar niet raken en moeten zij van tijd tot tijd gekeerd worden. Het bewaren op rekken heeft het bezwaar, dat de scher pe kanten van het hout de vruchten kneu zen, daarom legt men een dikke laag kran ten onder de vruchten. Appels en peren kunnen ook op planken of op den zolder vloer gelegd worden, doch hierop moeten eerst weer kranten woeden uitgespreid. Bij vorst moeten de appelen beschermd wor den. Het verdient aanbeveling om het fruit, teneinde uitdrogen en rimpelen te voorko men, ook met kranten af te dekken. Peren worden bij voorkeur op rekken in den kelder bewaard. Welke wijze van be waren ook wordt toegepast, men moet er voor zorgen, dat de vruchten elkaar niet raken en dat er geen aangestoken vruchten tusschen de goede komen. Het fruit dient daarom regelmatig te worden gecontroleerd en de aangestoken exemplaren verwijderd Bij zeer strenge koude kunnen de appels op de rekken of in de kisten afgedekt wor den. Bij dooi dient de deklaag weer verwij derd te worden. WIST U DAT...? het lichaamsgewicht van een mensch 42 maal zoo groot is als dat van zijn herse nen? dat Noorwegen jaarlijks gemiddeld 8 uur, Duitschland 4*4, Frankrijk 5y2 en Span je 8 uur per dag zonneschijn heeft? FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 13. Rasmus kende de winters van het vasteland en hij wist dat het tijd werd, aan het bouwen van een huis te denken. Hij wist Pedersen te overreden, iedere poging om dit jaar nog wat te verbouwen, op te geven en den noodigen mondvoorraad voor den aanstaanden winter te koopen. Om te beginnen moesten ze onder dak en zonder verder met de anderen te overleg gen, besliste Rasmus, dat Pedersens huis het eerst klaar moest komen. De kinderen moes ten geborgen! Boomen konden ze voor niets uit het India- nen-bosch halen, zooals ze het gedoopt hadden, doch de paarden waren daar niet sterk genoeg voor. Als ze er die voor zouden gebruiken, schoot het veel te langzaam op. Nee, dat was werk voor Charles' ossen. Maar die waren niet gewend, te trekken. Rasmus overwoog de zaak een paar minuten, sprong op z'n paard en reed naar Charles. Deze was met z'n wolvenhuiden bezig. Drie koper kleurige kinderen met steil, zwart haar en haviksneuzen in de smalle gezichtjes, drongen zich tegen hun vader aan, toen Rasmus kwam. Charles noodde hem niet binnen, maar een tijdje later kwam de vrouw naar buiten. Er ging een schok door Rasmus heen. Het was een groote, sterke Injun-vrouw met booze oogen, toch opvallend knap. Ze had een gebit als van een beer. Rasmus zei, waarvoor hy kwam. Ja, hij kon de ossen leenen. Maar Charles schudde beden kelijk z'n hoofd de ossen waren duivels voo. een wagen! Charles had .ze nog nifet kunner africhten. Als Rasmus het probeeren wou. kon hij. met alle genoegen z'n gang gaan. Hij kon ze alle vier wel koopen ook. Rasmus ging er dadelijk op in en nam alle acht dieren mee. Ik zal ze wel klein krijgen, zei hij; en als ze trekken willen, krijg je de jouwe terug. By de Coulee gekomen, trof Rasmus zijn voorbereidingen. Gewillig lieten de ossen zich voor den wagen spannen. Mooie beesten, mooie beesten, zei Pedersen; dat gaat oest. Maar Rasmus zei niets. Hij spande twee stuks voor z'n kar en bond de anderen aan een boom. Mag ik mee rijden? vroeg Frederik, toen Rasmus in den wagen klom. Nee, antwoordde Rasmus kort. Ga op zy. Nou, vooruit dan! Get up, get up! De ossen deden een stap naar voren, maar toen ze den wagen achter zich voelden, bleven ze staan. Rasmus liet de zweep knallen. De dieren bewogen niet. Nu daalde suizend de leeren riem op hun rug. Tien tellen later wa ren ze eenige honderden meters ver. Rasmus liet de teugels slap hangen en de dieren voortrazen. Hij hoopte, dat het lot hem gunstig zou zyn en ze niet zouden botsen tegen groote steenen; maar hij moest nu eenmaal het risico nemen, dat de wagen versplinterd werd. Het duurde niet lang of hij was uit het gezicht. Als ze tijdens den levensgevaarlijken wedloop over struiken en steenblokken vlogen, werd Rasmus van den eenen kant naar den anderen gesmeten; een paar maal kwam hij niet weer op z'n beenen terecht, hij stootte z'n ellebogen en schramde z'n neus ten bloede. Maar zoodra de ossen vaart minderden, viel de zweep striemend neer; razend brulden de dieren en schoten vooruit. Ineens hiel len ze halt, schudden zich en gingen liggen. Rasmus gunde zich ever. den tijd, diep adem te halen, om dan opnieuw de zweep boven z'n hoofd te laten gieren. De ossen b*" -Ten -V t U<j sloeg en sloeg met alle kracht van z'n sterke armen, waar de spieren als kabeltouwen spanden, get up! Maar de ossen verroerden zich niet. Rasmus veegde bloed en zweet van z'n oogen Ja. jullie z rj n lamstralen, dat is nu eenmaal niet anders; Charles heeft altijd gelfjk Rasmus was nu kwaad, maar daarom nog niet radeioos. Met een duwelscne-i trek op z'n gezicht haalde hij een twaalf voet lange Ket ting uit z'n diepen broekzak en schikte de schakels op den bodem van de tar Z'n oogen fonkelden onheilspellend. Zoo, dus jullie wilt Ross Dane niet gehoorzamen! Maar nu zul je er dan van lusten wat bliksem nog an toe! Vier, vijf keer slingerde hij de ketting boven z'n hoofd voor ze den eenen os over den rug te halen van kop tot staart. Het dier bruldc- en wilde overeind, maar kon niet door den ander... daar kwam de ketting voor de tweede maal neer, en kreeg de andere os evenveel haast om op te komen. Rasmus liet z'n ijzeren zweep vallen en greep de leidsels. Voort ging het in wilde jacht, Rasmus werd opzij geslin gerd, bezeerde zich danig, kwam overeind en sloeg opnieuw tegen den grond. Tegen zonsondergang keerde hij terug met twee bruikbare ossen. Maar zelf zag hy er ontoonbaar uit. Den volgenden dag ging hij voort met africhten, terwyl de anderen boomen kapten in het bosch. De ossen dreigden z'n leven en z'n gezondheid te verwoesten. Maai toen er tien dagen verloopen waren, gehoor zaamden ze hem alle acht Charles kreeg zyn deel terug en Rasmus bracht de gevelde stam men naar Beaver Coulee. Op een dag, dat Rasmus met z'n ossen weer naar het bosch wilde gaan, klampte Jensen hem aan. Je ziet, dunkt me, niet wat er hier ge beurt, m'n beste Rasmus... Wat gebeurt er dan? Ja, daar komt me nu die Pedersen over de prairie en haalt anderen over, met hem mee te gaan; ze redden hem en zyn kindei en en alles, wat hij bezit, terwijl de prairie ln brand staat; de Injun werkte den heelen weg over voor hem, jy werkte en ik werkte, en nu kappen we boomen voor Pedersen zonder aan ons zelf te denken. Wij moeten toch ook onder dak tegen den winter... Ja, of beter gezegd, j ij moet onder dak. Als 't je hier niet bevalt, ruk dan uit. Wie heeft js wat gevraagd? Als je er genoeg van krygl, hoef je niet langer voor je kost te wer ken en kunt vertrekken. Ja, jawel, Rasmus, maar een mensch moet ook aan zichzelf denken; en dat doe jy niet. Pedersen n$m den besten grond hier, ja toegewezen is die hem nog niet... Rasmus kwam een stap dichterby. Niet toegewezen? Een ander heeft toch gelijke rechten, mom pelde Jensen. Waarom moet hy het beste hebben. Omdat hy het eerst z'n mond open deed. En nu doe i k het: Heb het hart niet, Peder sens land op jouw naam te laten zetten, want dan breek ik je je nek. En het stuk, dat daar tusschen die twee hoekige heuvels ligt, je weet wel, datisvanmy! Rasmus laadde z'n stammen op en Jensen kreeg den indruk, dat het onderhoud geëindigd was. Alles liep nu ook altyd verkeerd, als hij eens wat zeggen wou!. Nooit begreep Rasmus hem, dat was het... Het was anders werkeiyk huiseiyk gewor den en gezellig op de helling, waar ze zich voorloopig hadden Ingegraven. Dunne stam men vormden een dak boven het hol, en daar over lag een heele hooiberg uitgespreid. An dere stammen waren aan den voorkant in den grond geslagen, zoodat er slpchts een smalle ingang overbleef. De kippen liepen kakelend rond en de haan was heer en meester In Beaver Coulee. Nicoline begreep de situatie en at de kippen niet op. Als de maan opkwam, jaagde ze tezamen met de prairiewolven in de dalen, maar ze moest zich hebben laten inpalmen door den ouden erfvyand, dacht Rasmus ge ërgerd. Na eenigen tyd viel hieraan niet langer te twyfelen en ten laatste leverde Nicoline zelf het bewijs door voor den dag te komen met vyf blinde huskies, die door Rasmus in een oud dassenhol ontdekt werden. Dat mankeerde er nog maar aan! Een schande was het en wilde huskies waren erger dan coyottcs foei, Nicoline! Hoe kun je je afgeven met dat huilende tuig die bewijzen zoo'n zeldzaam slechten smaak te hebben, dat ze zich met jou inlaten, zoo'n half verschroeid monster. Maar Nicoline was anders dan de coyotte-moedere, die wegliepen en vanaf de hoogte toezagen, hoe hun kroost naar de andere wereld geholpen werd. Ineens hing ze aan Rasmus' keel. Hij liet den jongen los, klemde beide handen om Nicoline's hals en kneep uit alle macht. Het lukte hem, de hond vrijwel te worgen, vóór z'n eigen keel heelemaal stuk gescheurd was. Hij smeet Nicoline een eind van zich af, tolde een oogenblik op z'n beenen, maar nam dan de jongen en maakte ze dood. Daarop greep hjf een steen om de schynbaar levenlooze Nicoline de hersens mee in te slaan, maar eensklaps gleed ze als een schaduw weg in het gras. Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6