DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ROSS DANE Radioprogramma Negentien jaar fascistisch bewind in Italië Rede van Mussollnl tot het volk. ROME, 28 Oct. (DNB.) Italië herdénlft vandaag den negentienden verjaardag van den rnarsch naar Rome. De betoogingen in Rome en alle andere" Italiaansche steden zijn gehouden in een eenvoudig, maar daarom niet minder plechtig bestek. Zij zullen in het teeken staan van den strijd tegen het bolsjewisme en van den vastbera den wil tot overwinnen der natie. Des avonds had zich een groote menigte verzameld op het Piazza Y'enezzia, die met aanhoudend Duce-geroep Mussolini op r*het balkon riep. Deze sprak de menigte als volgt toe: Kameraden. Gij zijt gekomen om cjen aan vang van het nieuwe jaar, het twintigste jaar der fascistische tijdrekening te vieren. Wij gaan het tegemoet met onbedwingbaren moed. Het bolsjewisme, waar wij twintig jaar geleden de eerste gevechten tegen le verden, ligt reeds door de wapens van het verbonden Duitschland, door onze wapens en door die der jonge verbonden volken, mid den in het hart getroffen in doodsstrijd en wacht op de hulp van zijn Europeesche en Amerikaansche geallieerden. De coalitie van brutale, egoïstische aanmatiging zal versla gen worden door de kracht der revolutie. Telegram van den Führer BERLIJN, 28 Oct. (DNB.) De Führer heeft naar aanleiding van den verjaardag van den opmarsch naar Rome gelukwensch- telegramimen gericht tot den Italiaanschen koning-keizer en den Duce. Italiaansch Weermachtbericht VERKENNINGSACTIVITEIT IN OOST-AFRIKA. ROME. 28 Oct. Het Italiaansche weer machtbericht van heden luidt als volgt: Gistermiddag hebben Britsche, vliegtuigen eeniee bommen neergeworpen in de streek van Ciro Marina (Catanzaro) en on de plaats Campana (Cosenza). Drie personen werden gewond, geringe schade is veroorzaakt. In Noord-Afrika geen bijzondere gebeurte nissen aan de fronten te land. Het vijande lijke luchtwanen heeft Benghasi aangevallen en een aantal bommen uitgeworpen, die voor een deel in zee en voor een deel op de markt en op de stadswijk der Arabieren neerkwamen, Ëènige huizen werden 'bescha digd. Onder de bevolking zijn drie slachtof fers gedood en twaalf gewond. Duitsche vliegtuigen hebben doelen in To- broek gebombardeerd. In Oost-Afrika levendige verkenningsacti viteit van onze vooruitgeschoven aWielin gen aan de fronten van Gondar. (Foto Polygoon) JUBILEUM VAN DR. GOEBBELS. BERLIJN, 27 Oct. (D.N.B.): Ter gelegen heid van het jubileum van Dr. Goebbels als gouwleider van Berlijn, is vanavond de oude garde der nat. soc. beweging in de Opera bij eengekomen om Dr. Goebbels hulde te bren gen. De minister hield een rede, waarin hij er vooral op wees, dat hij in de moeilijke ja ren van den strijd om de hoofdstad, die tot een zoo duidelijk resultaat heeft geleid, zich in de eerste plaats kon verlaten op zijn oude kameraden. De bijeenkomst werd gesloten met een ge lofte van trouw aan Führer 'en Rijk. ONLUSTEN IN BIRMA. SJANGHAI, 28 Oct. (A.N.P.): Volgens berichten uit Birma, hebben daar opnieuw onlusten plaats gevonden. De Britsche auto riteiten hebben den laatsten tijd in Birma vele nationalisten gearresteerd én wel in het bijzonder jongelui. Velen in Birma vreezen, dat dit land in den oorlog betrokken zal worden, daar de Engels hen Birma als uit gangspunt voor de leveranties van oorlogs materiaal naar de Tsjoengking-rcgeering ge bruiken. CONCENTRATIE VAN JODEN IN SLOWAKIJE. PRESSIBURG, 28 Oct. (D.N.B.): Van de 1500 Joden, die de Slowaaksche hoofdstad vóór 1 November moeten verlaten, zijn êb reeds 1200 vrijwillig uit de stad vertrokken. Naar men weet, wor len de Joden geconcen treerd in 14 Slowaaksche plaatsen. De „Jood- sche hoofdstad" wordt Sered. Riemen van andermans leer Typiste betaalde haar bontman teltje met cheque van kantoor. Mag.men de films geloof schenken, dan voert menifce typiste een romantisch bestaan Evenzöo deed dat een 35-jarige typiste, werk zaam op een Haagsch kantoor. Doch het ro mannetje, waarin zij de hoofdrol speelde, was slechts van korten duur en bovendien haar rol- weinig charmant. Het geval waar voor .zij met de handen in het haar zat, was een schuld voor een bontmanteltje, groot 50 gulden. De bonthandelaar had een paar keer gemaand en ten einde raad schreef zij op haar naam op een postcheque van kantoor een bedrag van f 70 uit. De bonthandelaar accepteerde de cheque en betaalde prompt 20 gulden terug. Eenigen tijd later herhaalde zij deze manipulatie door met een cheque ten bedrage van 21 gulden nog een schuld van f 3.50 bij hem te delgen. Van het bedrag, dat ze overhield, betaalde zij haar andere uitgaven. Nadat de bonthandelaar zich ter inning der bedragen echter tevergeefs tot den poet cheque- en girodienst had gewend, omdat de adviezen ter uitbetaling niet verstuurd ble ken, belde hij het kantoor der typiste op. De lichtzinnige dame werd daarop spoedig aangehouden. SPEELHOL IN AMSTERDAM ONTDEKT. Politie stoorde aangenaam gok spelletje. Een brigadier en eenige agenten van poli tie hebben gistermiddag een inval gedaan in een perceel aan de Prinsengracht te Amster dam, waar gelegenheid tot kansspel werd gegeven. Het was een onaangename gewaar wording voor de 20 aanwezigen, op zoo on verwachte wijze een einde aan hun samen zijn te zien gemaakt. De exploitant, een werklooze kaslooper, werd gearresteerd en de kas, die een bedrag van f300 bevatte, als mede de roulette en andere speelbenoodigd- heden. werden in beslag genomen. De overige" prsonen konden, nadat op het hoofdbureau proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, huiswaarts keeren. BIJ MOSKOU VALT REEDS SNEEUW Bii Moskou valt reeds sneeuw: de winter staat voor de deur. Dat wil dus zeggen, dat de nood van de getroffen burgerbevolking nijpender wordt, dat het lijden van den ge wonden, strijder erger wordt Daarom moet de hulp", dié aan deze menschen verleend wordt, intensiever worden. Daarom zal het arbeidsterrein van de Ne derlandsche Ambulance vergroot worden. Maar daarom zal het ook nooddg zijn. dat de'ze ambulance volkomen beslagen ten ijs komt. Het is uw plicht. Nederlanders, daar aan mede te helpen, opdat straks gezeed kan worden, dat Nederland niet achter bleef toen het ging om in nood verkeerende medémenschen te ^helpen. Wie snel helpt, helpt dubbel. Stort daarom nog vandaag uw bijdrage voor de Nederlandsche Ambiance op giro rekening Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Olficieele Publicatie yan hat Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart BETALINGSVERKEER HET KROATIË. Het Nederlandsohe Clearingsinstituut deelt het volgende mede: De afwikkeling van het betalingsverkeer met Kroajië geschiedt over clearingrekening via Berlijn. Onder de regeling vallen alle wederzijd- sohe verplichtingen wegens: 1) Den invoer van góederen van oor sprong uit het andere land, of die aldaak- een be- of verwerking van beteekenis heb ben ondergaan. 2)V Nevenkosten in het wederzijdsch goe derenverkeer. 3) Veredelings- en reparatiekosten. 4) Betalingen in het verzekeringsverkeèr incl. herverzekeringsverkeer,, voorzoover de verplichtingen zijn uitgedrukt in Rijksmar- ken, Kroatische valuta of guldens. 5) Spoor- en bjnnenscheepvaartvrachten 6)" In Nederland of Kroatië ontstane bin nen- en zeescheepvaartkosten, in het bijzon der haven- en kadegelden, loodsgelden en dergelijke uitgaven, kosten van laden en lossen, voorts sleepkosten en kosten van op slag. 7) ln Nederland of Kroatië ontstane uit gaven voor scheepsproviandeering en -be- noodigdheden. 8) Immaterieele prestatie, b.v. patent- of auteursrechten, licenties, filmhuren. 9) Honoraria voor journalisten, leeraren, kunstenaars, schrijvers, advocaten, enz. 10) Pensioenen, uitkeeringen en betalin gen aan studeerenden,, zieken, evenals on- derhoüds- en ondersteuningsbetalingen. 11)- Het wederzljdsche, niet-zakeiijkè reis verkeer. 12) Opbrengsten van vermogensbestand- deelen, belegd in het andere land, zooals renten op leeningen, bankcredieten, enz., winstaandeelen uit aandeelen en andere deelnemingen, evenals huren en pachten. 13) Koersverliezen, ontstaan tussohen het tijdstip van storting in het eene land en dat van uitbetaling in het andere land. Vooruitbetalingen kunnen, voorzoover usantieel, in bijzondere gevallen worden toegestaan. Particuliere compensaties zijn in beginsel niet toegestaan. Voor stortingen in de clea ring is een vergunning van het deviezen- instituut te 's-Graven,hage vereischt Bij invoer uit Kroatië moeten de gebruike lijke clearingdocumenten aan de douane ambtenaren worden overgelegd. Voor den export naar Kroatië is naast het exportcëHificaat voor industrieele of de uit- voermachtiging voor agrarische producten een vereffeningscertificaat vereischt. Dit certificaat kan op de gebruikelijke wijze worden aangevraagd bij den Centralen Dienst vbor In- en Uitvoer c.q. de betrokken Landbouwcrisiscentrales. BELANGRIJKE GIFT. VGRAVENHAÓE. 27 Oct. Met het doel. de cultureele banden tusschen Duitschland en ons land te verstevigen, zal het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten aan de DeutschNiederlaendische Gesell- schaft een aantal boekwerken schenken, die door de leden van deze organisatie kunnen worden geraadpleegd. Een keur van boeken, welke een overzicht geven van de Vlaam- sche en Nederlandkche literatuur, zal worden samengesteld. 8-1. Wobosoekoe. riep dï bestuurder. De •neper wees met zijn speér achter zich. Toeropon- dara? Kai! roep de ne ger terug. We schijnen er nog niet te zijn. Dan vliegen we maar wner verder. Het drietal liep naar het toestel tem?, maar nu kwamen een kreet van den woordvoerder de ande ren aansnellen. Als ze >ns maar goedschiks la ten vertrekken. De mannen stonden aan alle. kanten van het toestel te kijken. Zet de schroef aan! Exportmoeilijkheden voor Ned. Indië BATAVIA. 27 Oct. (A.N.P.) ,Naar men uit handelskringen in Nederlandsch-Indië meldt, heeft de verwachting als zou de uit voerhandel. speciaal die van suiker, met de landyn rond de Perzische Golf wederom kunnen worden hervat, tót teleurstelling geleid. Deze teleursteling is hoofdzakelijk gele gen in de financieele afwikkeling, waarbij men met groote moeilijkheden te kampen heeft. SCHOLIEREN IN DE WAFFEN-S.S. Maatregelen voor verdere studie. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. In den laat sten tijd hebben verscheidene leerlingen van de hoogste klasse van scholen van voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs en van middelbare landbouwscholen, dienst ge nomen bij de SS of het Nederlandsche le gioen, anderen zijn voornemens zulks te doen Verhinderd moet worden, dat deze jonge lingen, die hun leven inzetten in den strijd tegen het bolsjewisme, in hun verdere loopbaan daarvan nadeel zullen ondervin den. Mitsdien heeft de Rijkscommissaris be paald, dat degenen hunner, van wie op grond van den stand van hun kennis bij het ver laten van de school kon (kan) worden ver wacht, dat zij aan het einde van het school jaar met goed gevolg het eindexamen zou den (zullen^ afleggen, van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, een beschikking zullen ontvangen, krach tens welke zij worden toegelaten tot de exa mens aan universiteiten en hoogescholen. Betreft de bedoelde dienstneming leerlin gen van genoemde scholen, die in een lage re dan de hoogste klasse waren (zijn) geze ten en van wie op grond van den stand hun ner kennis bij het verlaten der school kon (kan) worden verwacht, dat zij aan het ein de van het schooljaar tot een hoogere klas se zouden zijn (zullen worden) toegelaten, dan zqllen deze leerlingen bij hun terugkeer zonder nader onderzoek tot de desbetreffen de hoogere klasse worden toegelaten. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming is heiast met de uitvoering hiervan. DE SCHOLINGSBIJEENKOMST DER DUIT SCHE EN NED. NAT. SOCIALISTEN. In het verslag van de gemeenschappelijke scholingsbijeenkomst te Utrecht van Duit sche en Nederlandsche Natïonaal-Socialisten, dat wij gisteren publiceerden, is een onjuist heid geslopen. De leider der N.S.B., ir. Mussert, heeft op deze bijeenkomst gezegd, dat na den Abes- sijnschen oorlog, de N.S.B., hoewel zij een binnenlandse!» politieke beweging wilde zijn, bijna uitsluitend werd bestreden met b u i- n 1 a n d s ch politieke argumenten. Het woord „buitenlandsch" was in bedoeld ver slag weggevallen, hetgeen tot misvattingen aanleiding zou kunnen geven. TEXTIEL VERDWENEN. Een manufacturenfirmk, die goederen heeft opgeslagen Sn een pakhuis in de Bethaniën- straat te Amsterdam, kwam, toen daar een dezer dagen controle van den voorraad werd gehouden, tot de ontdekking, dat 1200 meter damesstoffen, ter waarde van bijna f2400.— verdwenen waren. Tot nog toe heeft men nog g-en enkel gegeven kunnen vinden, op wel ke wijze en wanneer de diefstal is geschied. UIT DE KOMENDE RADIOPROGRAMMA! Morgenavond; Fouten, die menk vermijden. De Persdienst van den Nederlandse!» Omroep meldt: Donderdag, 30 dezer, zal de heer Van 0v« beek over den zender Hilversum II, 20.0620.15 uur, spreken over het ondt werp: „Fouten, die men l$an vermijden". Zondag, 2 November, van 15.001520 ui zal Adriaan van Hees over den zender Hi versum II de ballade der 4000 Friezen voc dragen. TaallttMi Door de oprichting van een taalclub, it len dezen winter in wekelijksche bijeenkc* sten de voornaamste moeilijkheden, die Nederlandsche taal voor Nederlanders opi vert, op geheel nieuwe wijze voor de rad worden behandeld. De eerste bijeenkomst op Zondag, 2 November, van 18.30—19.00 over den zender Hilversum II worden gezonden. Luisteraars kunnen zich als respondeerend lid" van de taalclub opgera en ontvangen dan mettertijd kosteloos boekje: „Onze eigen taal", dat een sama vatting zal inhouden van hetgeen in de tai club wordt behandeld. De 20 uitzendingen zullen samen een coa pleten cursus in zuiver Nederlandsch men. DONDERDAG 30 OCTOBEE. Hilversum L 416.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtentteymnastiek. 1(1 Gramofoonmuzlek. 7.15 Morgengespreldsen voor den 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Causerie over het bouwbeleid. 8.40 Gramofoonmuzlek. 9 15 Voor de vrouw 9.25 Gramofoonmuzlek. 10.40 Pianovoorc" 11.00 voor de kleuters. 11.20 Vlooi en piano. 12.00 En Jenny Kroon. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuw* economische berichten. 13.00 Klaas van Beeck en orkest en het ensemble Bandl Balogh. 14.00 4-hc pianovoordracht en gramofoonmuzlek. 15.00 Gramol» muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus „De eeretllKf der Kerk". 16 20 Gramofoonmuzlek. 16.30 Otto Heiidir en zijn orkest. 17.16 B.N.O.: Nieuws-, economisch* (beursberichten. 17.30 Omroeporkest en solist. 18.30 Spi en lichamelijke opvoeding. 18.45 Gramofoonmuzlek. 15.11 Actueel halfuurtje. 19.30 Concertgebouworkest. 20.00 ?!i en plano. 20.30 Gramofoonmuzlek. 20.45 Causerie „Bs volkskrakter ln onze Saksische streken". 21.00 Gramofc» muziek. 2145 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O gelsche uitzending: „National Features of the NeUr lands" of Voor de ouders._ 22.15 Omroeporkest^ gemci Hilversum II. 301,5 m. 8.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 1# Oramofoonmu^iek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O: Nieuwsberichten. .8.15 Oramofoonmuziek. 10.00 Morgeni» ding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.40 Voor de plattelini vrouw. 11.00 Qerard Lebon en zUn orkest en gramofm» muziek. 12.00 De Melodisten en solist. 12.45 B.N.O: Nieuws- en economische berichten. 13.00 8alonorkest. 136 Voordracht. 14.00 Amabile-sextct en zang met orgeltap leiding. 15.00 Voqr de vrouw. 15.20 Zang met piano!** leiding en gramofoonmuzlek. 16.00 Musette-orkest mofoonmuzlek. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramof— ziek. 17.15 B.N.O." Nieuws-, economische- en beursberlc* ten 17.30 Orgelconcert. 18.15 Causerie „Sociale zorj- ook voor 0". 18.30 Zang met pianobegeleiding, 19.6 Actueel halfuurtje. 19.30 Oramofoonmuziek. 19.45 „Brss- dende kwesties", causerie. 20.00 Oramofoonmuziek. 30.* Radiotooneel. 21.00 Gramofoonmuzlek, 21.45 B.NO.' Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Wuf machtsbericht. 22.1022.15 Avondwijding. Belde zenders sluiten om 20.15. Het programma !oql door. alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I* 24.00; op Hilversum H tot 22 15. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAM, SCftAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage, Streeknieuws' en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteiff DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 16. Ook Pedersen zette den ploeg in den grond; en iederen avond moesten ze over elkanders land rijden om te zien, hoe ze opschoten. Jensen had Pedersen bepraat met een mooi en verleidelijk plan tot samenwerking, en Pedersen had geknikt en „ja" gezegd en „zoo" en hierdoor Jensen een gevoel van zekerheid gegeven. Maar Jensen deed beter, met zich wat minder zeker te voelen. Want nu gaf hij zich wat al te veel bloot, en ten laatste streek Pedersen zich politiek langs z'n baard, nee, neeee, papieren? Deelen? O jé nee, dat wou hij niet, dót was hij niet van plan, dat geld rechtstreeks uit z'n eigen zak, en déL&rvoor was hij niet hier gekomen in het zonnige Alberta! Jensen krabde zich mismoedig achter het oor. Hij kon hier niet met goed fatsoen zeggen: Denk er aan, dat ik een oud man ben. Want Pedersen was twee jaar ouder. En wie weet iri hoeverre hij op de hoogte was van de gedroogde bankbiljetten van toen.. Och ja, het leven was niet gemakkelijk! En het slot van de heele geschiedenis was, dat Pedersen vroeg, wat hij eyeigenlijk deed. Waarom bouwde hij niet op z'n eigen land?' Want hij was toch zeker niet van plan, den heelen winter over bij Pedersen te blijven hangen? Jensen wrong zich in allerlei boch ten. Twee man haalden toch altijd meer uit een zaak dan één alleen. Ja, behalve als 't op eten aankwam, zei Pedersen. Ga liever naar de Staten. Maar Jensen bleef. Iederen dag werd Pedersen een tikje onhebbelijker. Maar het was best uit te houden, dacht Jensen, en zoo'n verstandig man als Pedersen zou van zelf wel spoedig gaan inzien, wat het beste voor hem was. Jensen had een idee gekregen. Hij maaide gras. Wel is waar stond het best op Rasmus' en Pedersen's land, en was het op andere plaatsen lang zoo goed niet; maar toen hij zich op een keer waagde op een moerassig stuk grond van Rasmus, gooide die met steenen naar hem, en Rasmus trof r^p,k ook. Daarna probeerde hij het bij Pedersen. Maar deze kwam nijdig op hem af en vroeg, wie dat hooi zou hebben? Als het niet voor hem, Pedersen zelf, bestemd was, zou hij het zeer op prijs stellen als het bleef staan. Maar Jensen had het hooi voor zich bedoeld. Hij droomde van een corner in hooi! De anderen zouden er wel g.een tijd voor hebben, en als het dan winter werd, zouden ze wel handel baar worden. Hij maaide nu gelaten verder op "z'n eigen terrein; maar het gras daar was niet half- zoo goed. 'n Mirakel, dat die twee nou juist de stukken getroffen hadden, die het vruchtbaarst bleken. Pedersen en Rasmus ploegden" groote lappen. Hoe moe Pedersen ook was als hij thuis kwam, altijd lachte hij en had een goed woord voor de kinderen, 't Jonge, 't jonge, dat was me nog eens grond hier. En over twee jaar hadden ze een spoorlijn. Hij begon z'n avondgebed te zeggen en lachte nog in zichzelf, terwijl hij insliep. Het zonnige Alberta! Zoolang het licht was, rustte de ploeg geen oogenblik. Frederik en zijn vader losten elkander af. Op een dag hield Rasmus op met ploegen en begon te maaien. Dag aan dag schoof zijn gebogen rug over de landen, of hij harkte het hooi bijeen en stapelde het op. Onvermoeid was hij aan het werk, van zonsopgang tot donker, zoodat Jensen er ten laatste giftig onder werd. Wat moest men met het hooi, als je er geen corner in kunt hebben. De Coulee veranderde van kleur; het groen en goud en geel ging over tot grijs en bruin. Als Rasmus des avonds naar zgn huis terug ging, zag hij uit over de dalen: het land was ook nu prachtig, terwijl de herfst z'n intocht deed ln Beaver Coulee. Het was de weg vliedende zomer, die met ragfijne spinne- webben sluiers weefde in de bedauwde dalen, waar wazig de ochtend aanbrak. De nachten werden frisch, maar te harder pakte men aan om het bloed te doen stroomeri... Als Rasmus op de koude morgens door een kijkgaatje tuurde naar de prairie, zag hij Nicoline. Ze was te ver weg om haar van hieruit-te kunnen neerschieten; o, hoe haatte hfl dat beest. Niet voor dien beet in z'n hals; dat was al lang genezen. Hij wist zelf eigen lijk niet goed, waarom hij zoo gruwelijk het land had aan het dier. Maar één ding kon hij in ieder geval niet uitstaan; dat die voor malige coyotte-hater het nu hield met dat tuig. Dat was onwaardig verraad; en Nicoline zou wel weer ergens op de prairie een nest jongen verbergen. Huskies! En telkens meer huskies! Een prachtig vooruitzicht! Hij wilde Eva liefst niet hier hebben, zoolang Nicoline leefde. Eva Dat is anders nog niet zoo zeker, Rasmus; wéét je er wel iets van, of je haar meekrijgt naar je eigen homestead? Komen er. niet dagelijks een troep hongerige eowboys op de ranch, is ze niet begeerlijk, en weet jij, hoe ze over jou denkt? Hg begon zwaarmoedig te worden. Het was een stomme streek geweest, weg te gaan uit Youngstown zonder 'n behoorlijk antwoord. Was dat zoo iets bijzonders, dat ze zei, dat ze elkaar van 't voorjaar terug zouden zien, waar hij zejjf het wel twintig en meer keeren had ver kondigd? Glimlachte ze niet, toen ze het zei? Lachte ze hem soms toe, toen hg wegreed en zij voor het raam stond? O, Eva. Heb je een anderen man genomen, als ik naar Youngs town kom rijden? Was je misschien al een anders liefste Ja; hg was dom geweest. Waarom had het moeten wachten tot het voorjaar. Ze had evengoed nu hier kunnen zijn. Met brandende oogen zag hij om zich heen. Ja, ze had hier moeten rijn, nu. Des morgens lag de Coulee verblindend wit van rijp. Als Rasmus uitging voor de zon den rijp versmolten had, zag hij op de heuvel toppen Nigoline's spoor. Wacht maar. tot er sneeuw ligt^ dan zal ik jou en je duivels- gebroed wel weten te vinden, gromde hij. Eva zal jouw grijnzeryl, valsch snuit niet zien. Weer zette hij den ploeg in den grond: misschien kon hij nog heel wat doen voor hef invalllen van de vorst. In den witten ochtend lag -het nieuw ontgonnen land achter hem al» een woud; een woud, waaruit rijke oogst w' opbloeien. En weer dacht hij aan Eva, Eva.. Pedersen kwam overloopen; hij had M anders druk, ook hg ploegde en kwam slecht* zelden. M>ar nu wilde hij zaken doen rtf Rasmus samen. Voor de kinderen vyas noodig, dat hij een koe hield, en zelf had hj ook behoefte aan iets anders dan enkel dier lijk vet. Rasmus telde z'n geld. Ja, hij kon ook best een koe gebruiken. Die hoorde bij. En zoo trokken ze samen naar stad en keerden terug met hun veestapel. Dienzelfden dag zette Pedersen Jensen deur uit: Je hebt nu tijd genoeg gehad, jfi l! bedenken, Jensen. Misschien is het niet heele- maal in den haak, dal ik je dat eerst nu zeg. nu het bijna winter is; maar je hebt liet lang genoeg geweten en ik heb altijd gedacht, dat je nog wel uit jezelf gaan zou. Je had al lang zelf een huis kunnen bouwen en goed begin gemaakt hebben voor het voor jaar. Maar dat gaat mij niet aan. Nu mort je weg, vandaag nog. Jensen bad en smeekte. Maar Pedersen lachte en streelde z'n baard: Nee JenBen. vriend, ga jij. maar op kamers wonen; ik heb genoeg van je. Jensen ging naar buiten en zag naar 2'n hooi. Hooi! Daar had h$j genoeg van... Dien naqjit sliep hij in hun eerste hol. Den dag daarop kapte hij boomen in het Indianen* bosch. Hij werkte als geen der anderen. En toen de sneeuw kwam, was Jensen onder dak op zgn eigen grond. (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2