Misèreland Uil Alkmaar Koffie-bööne! Visitekaarten De Alkmaarsche begroofing Realiteit cader de oogen gezien. Verschenen is de Alkmaarsche begrooting, die een totaal-bedrag aan inkomsten ople- vert van f 3.233.075.— togen een totaal bedrag aan uitgaven van f 3.853.135.—, zoodat ze sluit met een nadeelig saldo ad f 620.060.—. Hoofdstuk II, Algemeen Beheeir, toont een batig slot ad f 134.935.— tegen f 121.880.— in het afgeloopen jaar. Het grootste deel van 'dit gunstiger resultaat is gelegen in een grooter uitkeering uit het gemeentefonds ad circa f 9000. Ook de openbare veiligheid biedt een voor deel, vergeleken bij Verleden jaar. Het na deelig saldo is gedaald van f 2021640.op f 170.025, een en ander dank. zij vooral het feit, dat de uitgaaf voor onderhoud van lan taarns ea verdere kosten der verlichting ten gevolge van de bijzonders omstandigheden kon worden teruggebracht van f 53.350 op I 4470. Hoofdstuk IV, Volksgezondheid, zag het nadeelig slot stijgen van f 27.615 op f 35.580, Jfsji hoofdzaak door een bedrag van ca. f 8000, ddat meer werd uitgetrokken voor tuberculo sebestrijding. Een belangrijke stijging vertoont ook het hadeeiig saldo van 'hoofdstuk VI, Openbare Werken. Het nam toe van f 14.315 tot f 46.810. Onder de uitgaven steeg in het bijzonder de jbijdrage in de kosten van uitvoering van Tiet Westfriesche Kanalenplan met iets min der dan f 4000.—, terwijl enkele aflossingen ,en annuïteiten opliepen met samen rond Onder de inkomsten vertoonen vooral de aharktgeèden een scherpe daling, n.1. van t 37.000.— op f 8.760.—. Gunstig is het resultaat van hoofdstuk IX 1, Ondersteuning aan Behoeftigen. Het na- deeling saldo daalde hier van f 511.955.op 479.160.—, voornamelijk doordat het M.H. beter boerde en f 34.500.minder vraagt dan verleden jaar. Het resultaat van hoofdstuk XII, Belas tingen, is circa f 13.000.onvoordeeliger. De verschillende uitkomsten liggen hier min of meer,, .verdeeld. De bedrijven. We komen dan aan de bedrijven en het is niet verwonderlijk bij het electrici- teitsbedrijf een aanmerkelijk ongunstiger resultaat te vinden. De beperkte rantsoe neering moest zich hier uit den aard der zaak- bemerkbaar maken en het batig slot daalde van f 122.750.op f 50.900. Een bedrag van belang! En het mag gelden als een bewijs voor de innerlijke kracht van het gasbedrijf, dat dit zich ten naasten bij wist te handhaven. Het batig saldo daalde met minder dan t '1000.—. Het grondbedrijf is geraamd met een lager batig slot van circa f 3.000.het sportpark- bedrijf zal volgens de begrooting ruim f 3000 minder kosten, zoodat deze tegen elkaar op wegen. Het slachtbedrijf ziet zijn batig saldo ad f 255.veranderd in een nadeelig saldo ad f 29.760.—, een en ander voornamelijk ten gevolge van de afname der slachtgelden, die op de bedrij fsbegrooting zijn geraamd met i 33.000.— minder. De gemeentewerken vragen omstreeks f 5000.— meer, het plantsoenibedrijf circa f 4500.—, de reiniging was e.vén voordeeliger met een teruggang van het nadeelig saldo met ruim f 4000. Voor het radiobedrijf ten slotte, dat ver leden jaar nog met f 35.300.werd opge voerd, is thans niets uitgetrokken. Het zijn abnormale tijden, waaronder we leven en het is niet verwonderlijk, dat de heerschende omstandigheden hun stempel bobben gedrukt op deze begrooting. De begrooting geeft blijk, dat men de rea liteit onder oogen heeft durven zien en slechts door dit te doen is he^-mogelijk zioh uit het moeras te werken en ten slotte weer .een steviger basis onder de voeten te krijgen. HEGEERLIJKE BUIT. Dezer <ïagen zijn uit een sigarenfabriekje in het Fnidsen alhier. 300 sigarèn ont vreemd'. Een onderzoek wordt ingesteld. Tevens is uit een pakhuis aan de Oude gracht alhier, een nieuwe binnenband ont vreemd. Een onderzoek wordt door de po litic ingesteld. SCHAGEN THEATER ROYAL: Carréensemble met „Narciss', ro mantisch tooneelspel in zes be drijven door A. Brachvogel. Er ontbrak tóch wat aan deze voorstelling. We misten de overrijpe tomaten en de bloèm- kooistruiken van het schellinkje af voor de voeten van de verraderlijke markiezin 'dEpi- nay en den listigen Diderot geworpen om ons heelemaal in den beteren tijd van vijftig jaar geleden te wanen, toen dergelijke tref fende bewijzen van deelneming er zoo bij boorden. Aan het spel van Jan Musch en de zijnen lag jhet waarlijk rfiet, maar we zijn er te genwoordig te netjes voor, en juist omdat we zoo netjes zijn geworden, kan zoo'n zes- bedrijvige romantische geschiedenis ons als kijkspel en stuk van overtuiging hoe onze "vooroudei's zich vermaakten, nog wel boeien maar niet meer ontroeren. We zijn te veel gewend geraakt aan het fondantrose minne spel om van de hartebloedroode liefde nog te genieten, we hebben te veel den reclassee- ringsambtenaar om den hoek zien gluren om in den boef nog den boef te herkennen, we glimlachen nog slechts, waar onze- voor ouders schaterden, we zijn het fluisteren te veel gewoon om niet te schrikken van het bulderen. Wij hebben onze argeloosheid ver loren, wij vinden het alleen nog maar ko miek, wanneer een huisknecht een gesprek heeft afgeluisterd en ons in zijn eentje op het eerste plan links komt zitten vertellen wat hij nu verder van plaai is, we hebben in de komedie te veel moeten raden om het niet zonderling te vinden dat de hertog de Choiseul ons zijn zicleroerselcn in schoone volzinnen zoo maar openbaart Neen, wie met een ander doel naar de schouwburg gaat, dan om komedie om de komedie, kunst om de kunst te gaan zien, zal zich met stukken als Narciss tekort ge daan voelen. De geschiedenis zelf, een (gefantaseerde) samenzwering tegen Madame de Pompadour 'de gunstelinge van Lodewijk den zooveelsten, met als inzet den - versohooierden aan lief desverdriet bezwijkenden eersten echtge noot van de favoriete des konings, is span nend genoeg. Daar niet van. Maar... het is nu niet meer dan een prentenkabinet met sprekende beelden, een oud boek, dat men soms van de plank haalt, dat lichtelijk ver schimmeld riekt en dat men niet te lang in handen houdt Zooals van den grooten acteur Jan Musch verwacht kon wórden, heeft hij ons als Nar ciss groot tooneelspel laten zien. Daarnaast zij genoemd Mary Smit.huyzen, die een voor treffelijke creatie gaf van de, actrice Doris Quinault. Annie Verhulst was een statige, ietwat kille Pompadour. Paul Huf een prachtige, hertog de Choiseul. De overige dames en heeren, die allen hun fraaie acht tiende eeuwsche costumes met gratie droe gen, speelden zeer vlot. De speciale decors voldeden bijzonder. Ondanks de voortduren de changementen waren de Pompadour en Narciss Rameau aan het einde van het zesde bedrijf nog voor elf uur overleden. Den tooneelmeester hulde. (Fred. Groot). -SCHAGEN NIEUWS. Programma voor Zondag 2 November 1941. Schagen 1B.K.C. 1. Aanvang 2.30 uur. J. J. Slikker H. Middelbeek. A". de Wit G. C. Anneveldt, S. Grootes, N. N. N.N., J. van der Ben, G. Boontjes (A). R. van Haren, P. Stam. Reserve: Th. de Weger. Succes 2—Schagen 2. Vertrek per trein 11.40 uur. P. Schoorl (A) C. Slikker, G. Anneveldt Lzn. J. Weeland, H. Volten, P. Boontjes. J. Kater, Jb. Ypey, J. Slikker, A. v. d. Pijl, Joh. Franzen. Reserve: P. Dekker. Z.A.P. 2-rSchagen 3. Vertrek per trein 11.40 uur. - W. Domper. Jb. Molenaar, P. Slik. H. Naber, T. Moransard (A.),.Th. v. Rooij C. de Jager, Jb. Schoorl, J. Koning, G. C. Sloof, G. Rempt Reserve: C. Bosch en A. Flapper. Nogmaals verzoeken wij onze spelers ten allen tijde hun persoonsbewijzen mede te nemen, daar controle door den scheidsrech ter steeds te verwachten is. HET BESTUUR. DE SCHAGER MARKT DE PRIJZEN DALEN. Ondanks het slechte weer, veel bezoek. Voor de Centrale was wel iets minder aan gevoerd dan wij gewend zijn. Mooie aanvoer, 50 stuks, tijdkoeien, waarvan noteering tot f400.liep. De handel was wel gedrukt waaraan het slechte' weer niet vreemd was. De handel in geldekoeien, waarvan er 74 waren aangevoerd, was niet best; zij no teerden tot f350.—. In de vaarzen was de handel stug.De daling van de rundveeprij- zen wordt veroorzaakt door de waardever mindering van de leveringsbonnen. De waar de hiervan is n.1. verlaagd en het ligt voor de hand, dat de veeprijzen hier den terugslag van ondervinden. De aanvoer van graskal veren was 'zeer groot, 224 stuks. Voor den gewonen handel was de noteering tot f 185. .met papieren tot f250.—. Aan deze" markt was ook verbonden een najaarskeuring van kalfstieren. De handel in deze dieren ging nog wel. In doorsnee waren de prijzen f250f600. Een enkeling werd nog verkocht voor den prijs van f925.—r. Dat geluk had de heer K. Reine te Barsingerhorn. Nuchtere kalveren voor de Centrale 21 stuks aange voerd» Schapen voor de Centrale slechts 7 stuks, maar de volgende week zullen er 350 stuks aangevoerd worden. De handel in overhouders was stug, hoogste noteering tot 62 gld. Bokken en, geiten kalm. Biggen matig. Ko nijnen prijshoudend. Kippen iets minder. Eendert gewone handel. Ondanks het gure weer toch veel bezoek. LANGED1JR DE NED. VOLKSDIENST BEGINT ZIJN ARBEID. Het Buurtschapshoofd van den N.V.D. in de gemeente Lange dijk heeft aan alle gezins hoofden een oproeping gezonden om zich aan te sluiten bij den N.V.D. In dien oproep is uiteengezet, wat de N.V.D. wil: de voor naamste taak is, de noodtoestanden, die nog in breede kringen in het NederiandSche volk heerschen, op te heffen en bij te dragen tot de gezonde ontwikkeling van de tegenwoor dige en komende generaties door doeltreffen de maatregelen op het gebied van de volks verzorging. Gewezen wordt dan op het ont spanningswerk, gezinshulp, schooltandver- zorging. Verzocht wordt, om als men geen medewerking wenscht te verleenen door lid te worden van deh-N.VJ)., een met redenen omkleed antwoord. GEVOLGEN VAN HET VERVOER VAN DE POST PER BUS. Met ingang van a.s. Maandag zullen de ingezetenen o.m. het avondblad van de groóte bladen biet méér ontvangen. Wat aan past met den trein, die ook de avondbladen meebrengt, te Alkmaar arriveert, wordt niet meer met de daarop aansluitende bus naar Langedijk gezonden, maar blijft in Alkmaar tot den volgenden morgefo. "Voor velen zal dit een ongerief beteekenen. HARENKARSPEL DIRKSHORN. „ONDER ONS". Door den Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam is aan de muziek- vereeniging „Onder Ons" toestemming ver leend tot. het houden van een verloting ter bate van de kas. Het ligt in 'de bedoeling 1000 loten uit te geven a 20 cent, terwijl de verloting in de maand Jan. 1942 zal wor den gehouden. Agrarisch nieuws COLLECTIEVE LOON REGELING SN ZUIVELBEDRIJF. In de verschillende provinciën van ons land zijn dé loonen en arbeidsvoorwaarden van de personeelen van de zuivelfabrieken in collectieve loonregelingen of in reglemen ten van arbeidsvoorwaarden geregeld. Uni formiteit in loonen en arbeidsvoorwaarden bestaat in de meeste provinciën niet; Slechts in Friesland, Noord-Holland en Drente, als mede in NoordrBrabant is in die richting gestreefd, dank zij een totstandgekomen overleg tusschen de Commissies voor Ar beidsvoorwaarden uit den Bond van Coöpe ratieve Zuivelfabrieken en de arbeidsorga nisatie. Naar wij nu vernemen is het College van Rijksbemiddelaars druk bezig voor de ver schillende provinciën te komen tot unifor- meering van de loonen en arbeidsvoorwaar den en zulks overeenkomstig de door, dé Commissies voor Arbeidsvoorwaarden en ar beidersorganisatie vastgestelde regeling. ONGEVALLENVERZEKERING VAN MELKVERVOERDERS. Door een plaatsgevonden wijziging vallen thans melkrijders onder de bepalingen van de Land- en Tuinbouw-Gngevallenwet, ook zonder dat zij in loondifenst van een zuivel fabriek zijn Of met deze een aannemings contract hebben gesloten. In verband met deze wijziging heeft het bestuur van de Zui- vel-Onderlinge van de Centrale Landbouw- Cnderlinge bepaald, dat alle melkrijders van de aangesloten fabrieken geacht wor den verzekerd te zijn, ook helpers of vervan gers van- melUrijdei's,, hetzij zoons, familie leden of knechts. ZIEKTEVERZEKERING 1939. Blijkens het pas verschenen verslag van den stand der ziekteverzekering, uitgebracht door het bestuur van de Rijksverzekerings bank, bedroeg einde 1939 het aantal bedrijf s- vereenigingen 53 en dat van de ziekenkas sen vpn de Raden van Arbeid 24. 27 bedrijfs- vereenigingen hadden 540 afdeelingskassen ingesteld, terwijl 't aantal zg. „eigen-risico dragers" 1463 bedroeg. Het aantal werkgevers en ondernemingen, aangesloten bij de ziekenkassen van de Ra den van .Arbeid bedroeg op 31 December '39, 113.534 en dat bij de Bedx-ijfsvereenïgingen 174.165 of totaal 287.699. Het voor premiebetaling in aanmerking komend loonbedrag was iri 1939 bij de werk gevers van de Radexi van Arbeid f 149.906.000 en bij die van de bedrijfsvereenigingen f 1.11G.S8S.000 of tezamen bijna 1266 millioen gulden. In 1938 was dat bedrag 70 millioen gulden ïagei\ Het aantal ziekmeldingen bedroeg bij de Raden van Arbeid 57.000, bij de bedrijfsver eenigingen 549.000. Afgewezen werden resp. 11.000 en 157.000 gevallen. Uitgekeerd werd in 1939 aan ziekengeld enz. door de Raden van Arbeid rond f 1.862 duizend en door de bedrijfsvereenigingen f 13.485.000. Het gemiddeld aantal dagen, waarover was uitgekeerd, was per ziektege val bij de Raden van Arheid 20.11 exi bij de bedrijfsvereenigingen 14.24 of gemiddeld over de jaren 1930'39 bij de R. v. A. 21.48 en bjj de B.V. 15.50. Als altijd was opoe door het gezin in blijde venvachting verbeid. Ook nu zou zij ouder gewoonte voor ieder wat mee brengen, natuurlijk. En met fijne tact wist zij ieder het zijne te geven. Moeder zelf zou het niet beter kunnen doen Alleen, er was een verschil. Als moeder zelf gaf, bleef er voor haar altijd het kleinste stukje over. Als opoe verdeel de, was het grootste stuk voor moe. Zoo wachtte men dan in. spanning. Tot eindelijk het gele gevaarte met het aanhangwagentje voor het huis stopte, wat een in de voor het raam gezette leuningstoel bevestigde jonge spruit de kreet ontlokte: „De boes, de boes. Opoe komt" Moeder wds reeds op den weg. Mèt een blijde glimlach van herkennen; nam zij eerst het karbiesje in ontvangst en reikte toen opoe, die in breede welvtöng van rokken het portier uitwrikte, ge dienstig de hand. Toen gebeurde, gelukkig niet opge merkt door chauffeur en passagiers, het verschrikkelijke. Later vermeende opoe, clat zij vermoedelijk te nauw had gezeten, maar hoe dan ook, juist toen zij met de eerste voet de glibberige, vies-natte straatsteenen aanraakte, gulpte van onder de wijde rokkenbun del tegelijkertijd een regen van koffie- boonen neer. Gebrande koffieboonen. Heerlijke geurige, bruin-gebrande kof fieboonen. Nog uit den tijd van de echte koffie, zuinig opgespaard en veilig be waard in de blikken trommel in de gortlaad - La-maar liggen, vermaande de dochter, ik stuur zoo meteen de jongens wel. Maar wie heeft ooit verteld waar de muizen vandaan komen, als er tarwe op zolder is? Toen opoe's klein-spruiten met blik jes arriveerden, was er al onraad. Een steeds vermeerderend kluwen van kin- deren, die onder de opgetogen kreet: Koffie-bööne, koffie-bööne, zakdoeken, pettep en mutsen op de straat had uit gespreid en met stokjes en lucifertjes tusschen de steenen peuterde om het begeerde goedie machtig te worden. Waarom zouden kinderen anders doen dan groote menschen? Die koffie-bööne komme van .ons opoe. Wol hewwe ze 't eerst vonden. Het werd een formeele oorlog in het klein. W1ER1NGEN VISSCHERIJ. Na het goede begin van de sardienvissc'herij in de vorige week, was het wel een tegen valler dat né Vrijdag, toen nog «300 kisten van f 34.tot f 41.— p. k. aan den afslag kwamen, zoo goed als geen sardien meer .is gevangen. Vermoedelijk is dit toe te .schrijven aan het weer. Slechts enkele kistjes werden aangevoerd. Dinsdag was de hoogste aanvoer 4 kist (andere visschers hadden één of anderhalf kistje) welk echter den buitengewoon hoogen prijs van f 60.per kist opbrachten. Wel wordt nog tamelijk veel bliek aange troffen, welke tegelijk met de sardien wordt gevangen. Thans is er meer bliek dan sardien. Bliek was vroeger een niet gangbaar artikel, dat aan de vischmeel- fabriek werd afgeleverd en als z.g. „puf" werd verhandeld voor luttele centen. Zelfs vorig jaar gingen nog ruim 1000 kisten als „puf" of „nest" weg. afgezien nog van de gamalenafval. Thans echter wordt vobr een kist bliek reeds f 18.besteed, zoodat ook al wordt geen sardien gevangen, eenige kistjes van deze visch het bedrijf toch loo- nend kunnen maken. Het komt voor dat 15 —20 kist bliek per schip binnenkomt, ver kocht tegen prijzen die vorig jaar voor sar dien werden betaald. Evenwel, sardien blijft de hoofdtzaak en men is nog lang niet- aan de 5000 kisten vtoe. die vorig jaar werden aangevoerd. Of zal het gaan als dezen zomer? Toen was het begonnen om ansjovis en kwam men met makreel thuis, waarmede we nog niet willen zeggen, dat we bliek als een waardig vervangingsartikel van de sardien beschouwen. „Vluchtelingenzorg grijpt radi caal ia. De weg langs de misèi'e in den Noordkóp is een lange weg. Men zou vele weken moe ten reizen, wilde men alle ernstige gevallen bezoeken. En dan zou men ze nog niet alle maal hebben. Neem bijv. het geval in Veenhuizen. In een schuurtje, dat met alle middelen zoo „huiselijk" mogelijk is ingericht, vinden we een jonge vrouw met eenige kinderen, die het wel heel zwaar hebben gehad. De vrouw vertelt 't verhaal: eerst in Drenthe hadden ze gewoond, totdat het spook van de werk loosheid verscheen. J)e weinige spaarpen ningen gingen er aan, en voor men 't wist, zat men in de armoede. Toen vertrok men naar Noord Holland, naar Den Helder. Daar was wérk, daar zou mexx een nieuw leven gaan beginnen. 't Nieuwe leven kwam, maar ook een bom bardement, dat hen de laatste bezittingen ontnam. De man werkt in Den Helder, maar de verdiensten zijn poover. En in Veenhui zen wacht een gezin... Op beter tijden en meer geluk. 't Menschje is vermagerd en de kinderen zien er bleek en goor uit. Een verkommerd, een „opgegeven" geval. Niet „opgegeven" voor Vluchtelingenzorg" echter. Het gezin krijgt een der woningen in Koegras toegewezen. De menschen blijken dolgraag weg te willen, maar met schroom wijst de vrouw er op dat ze eigenlijk niets meer heat. Ook dat wor-dt geregeld. Onze weg voert verder en we komen er gens bij 't Veld, gemeente Nieuwe Niedorp, in een huisje, dat wellicht als geitenhok nog wel recht van bestaan zou hebben, doch zeker niet als „woning" voor menschen. Ver- goor d en verkleurd hangen er wat dekens en lakens over een stoel. Een schim van een voormalige, azalia-plant poogt vergeefs eeni ge gevoelens aan fleur op te roepen. Ook hier brengt „Vluchtelingenzorg" uit- koxixst. Er zijn echter moeilijkheden. De oudste zoon gaat op de Ambachtsschool in Alkmaar en zal dan niet meer kunnen want-wie betaalt de verhuiskosten Bij „Vluchtelingenzorg" is Alles mogelijk. Die zorgt dat de menschen komen te wonen inde omgeving van en Helder, die zorgt dat de verhuiskosten' betaald worden en die zoi'gt dat de jongen naar de Heldersche ambachtsschool gaat. Het wordt een eentonig verhaal, 't Is al tijd weer de geschiedenis yan een schamel onderkomen,.van vervlogen hoop pn idea len, van verslonsde kinderen. Er is maar één principe: helpen waar dat noodig is. en zoo... snel mogelijk helpen. Is dit theorie of praktijk...? Hieronder vindt men hét antwoord. Wij rijden dienzelfden dag weer door den Noordkop. maar thans niet langs de armoe- huizen, doch langs andere. Thans langs -de nieuwe woningen, de verbouwde woningen en de in aanbouw zijnde woningen van „Vluchtelingenzorg". Verscheidene honder den arbeiders zijn dag-in, dag-uit bezig met dit groote werk. In letterlijk alle dorpen en gehuchten van den noordkop verrijzen de woningen en wat niemand, eerst verwacht had. ziet men zich thans voltrekken: nieu we woningen voor Heldersche vluchtelingen ontstonden en ontstaan! 't Zijn geen mon daine paleizen, maar dat was ook niet noo dig. Noodig waren huizen, waarin de vluch telingen voor den duur van den oorlog be hoorlijk kunnen leven. En waarin zij de gedachte aan het' „kippenboet-bestaan" als een kwalijke en lang-geleden gedroomde droom zullen beschouwen. TUINHOEKJE Waarom niet alle vruchtboomen vruchten dragen. 'Eenige dagen geleden doe1 de iemand in(j mee, dat hij een pereboom had, die nooit vruchten voortbracht. Daar dit verschijnsel wel vaker voorkomt, leek het mij goed hier eens een artikeltje over te schrijven. Het gebeurt wel, dat zoo'n boom te jong is om vrucht te geven. Boomen moeten eerst een zekeren ileeftjjd bereiken voor ze dragen,. Daarom blijft de bloei de eerste jaren ook weg. Komt ér al eenige bloei, dan valt dezg .gewoonlijk weer af en heeft er geen vrucht zetting plaats. Als voorbeeldep noemen wij de Bellefleur en de Goudreinet, die niet of slechts bij uitzondering de eerste jaren na het planten dragen. Dit kan wel een jaar of zes duren. Eerst dan begint de vruchtzetting, ter wijl men na een jaar of tien een rijk dragen- de boom heeft. De vroeger hoog geroemde Juttepeer men ziet ze nu maar zelden droeg eerst na een nog langeren groeitijd. Zoo dragen de Beurré Hardy (deze geeft een eer- ste soort tafelpeer) en Duchesse WlUlamj ook eerst op lateren leeftijd. Het niet-dragen in den eersten tijd na het planten behoeft ons dus niet te verontrusten. Wie spoedig vruchten wil hebben neemt natuurlijk vroeg dragende soorten. Als aippel kan men nemen de Yellow Transparant. Deze draagt spoedig na het plakten en is al in Augustus rijp. Bjj de peren is het vooral de Clapps Favorite et de Nouveau Poitèau die uitmunten in het brengen van vruchten op jeugdigen leeftijd. Het niet-dragen kan echter ook wel aan de bemesting liggen. Wordt te veel stikstof ge. geven of elk jaar met beer gemest, dan is de houtgroei te sterk en komt er geen vrucht- hout. Geef jaarlijks als bemesting per 10 m' 2 kg Thomasslakkenmeel of 1% kg super fosfaat en 1 kg patentkali. Als de boomen te dicht ^bij elkaar zijn g*. plant staan ze te donker. De bloem kan niet ixitkomen en vruchtzetting volgt niet. Een groot gevaar kan ook het onoordeel kundig snoeien zijn. Beter is het niet .te snoeien dan dat dit vferkeerd gebeurt. In de jeugd van den boom is het de tijd, dat de kroon zich regelmatig moet ontwikkelen. Zij mag niet te dicht worden. Op lateren leeftijd -kan men volstaan met overbodig takken ii de kroon weg te nemen. A. r. d. LIJN, BLOEMBOLLENVEILINGVEREENIGING „WEST FRIESLAND" TE BOVENKARSPEL De plantgöedveilingen worden kleiner. Gladiolen, aanvoer was er nog niet. De vol gende week zal niet geveild worden, zoodat de eerstvolgende veiling zal worden gehou den op Woensdag 12 Nov. a.s. Besteed werd voor plantgoed: Brillant Star 65, Cram Bi'illant 6070, Crimson Queen 40, Coul. Cardinal 8090, van der Neer 37, Oranje Nassau 6075. Peach Blossom 44, Prosperity 37—50, Flamingo 48. Grand duc 65, Herm. Schlegel 42—50, Ibis 37—60, Murillo. 55, Prins van Oostenrijk 7580, Schoonoord 60, Theeroos 42, Vermillon Brillant 7090, Witte duc max 42, Wouwerman 37; April Queen 37, Barti gon 3765, Clara Butt 42, Francombe San ders 40, Ibl. Yellow 40, King George V 37, Krelage's Triumph 4255, King Mauve 37. Mozart 40, Rase Copland 37—60,. Sultan 37. Ursa Minor 4060, Victoire d'Oliveira 42, Wil] Copland 3648, Yellow Giarit 37, Zwa nenburg 37—55, Zenober 3770. Alles in centen per kilo. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER, Distributiebescheiden verkocht, - Nicolaas Volkers, kappersbediende te Den Helder, had op 5 September distributie bescheiden verkocht aan een zekeren F. B. H. Mooy te Den Helder en werd deswege conform den eisch van den Officier veroor deeld tot f 75 boete, subs. 30 dagen hech tenis. De winkelier Anton Mooy uft Den HeU der, die ook al distributiebescheiden h&f verkocht aan N. Volkers aldaar, voor riea prijs van f 8, hoorde f 150, subs. 40 daffa tegen zich eisohen. De verdediger, Mr. Leesberg Jr., bestred op juridische gronden de dagvaarding, rei de, dat het hier textielpunten betrof, welke op een opplakvel waren geplakt en dus niet geldig meer waren. Pleiter vroeg daar om vrijspraak. Mr. Ubbens voerde in zijn vonnis aan, dat de textielpunten geplakt öp een opplakvel in dé praktijk wel degelijk worden ingeleverd en veroordeelde vprcL tot f 75 boete, subs. 30 dagen. F. B. H. Mooy uit Den Helder, die even eens 100 textielpunten van N. Volkers had gekocht, hoorde f 75 subs. 30 dagen t zich eischen. Mr. Ubbens veroordeelde verd. tot f .40 boete, subs. 10 dagen. gunnen krachtens ontvangen machtiging tot 15 November door ons worden gedrukt Drukkerij Trapman N.V. ZIJPt BURGERLIJKE STAND. Opgave van 24 tan. 30 Oei 1WI Geboren":. Anna Alida Maria, dochter van Theodorus Smit en Elisabeth' Maria Mulder, Ondertr.ouwd: Pieter Koole. 20 jr., schip per. te Oude Tonge en Neeltje Schouten, 20 jr„ z. b., te Zijpe; Norbertus Groot, 27 jr-, boekhouder, te Amsterdam en Anna Ma ria Strooper. 26 jr., z. b.. te Zijpe. Getrouwd: Jacob Vriendjes, 23 jr.. dijk werker en Neeltje Bood, 22 jr., z. b., beiden te Zijpe; Dirk Seijts. 30 jr„ chauffeur, Maria Cornelia Bakker. 24 jr.. z. b., beiden te Zijpe. Overleden: Geene. koedijk SCHAKEN. Uitslagen wintercompetitie 28 Oct. 1941 Uf. Visser—C. Harte* 0-1 P. VingerlingW. Wagemaker 1—9 H. J. SchutN. Verwer 1—0 2de klas: B. StevensS. Bloothoofd 0—1 A. HeemanJ. Masteling 0—i S. Visser—M. Barsingerhov 0—1 3de klas. R. Ploeger—F. Wezel 5—1 C. HartlandJ. Geus 0—1 M. Sloten—W.. Otlo 0-1

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6