DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKJ te Alkmaar De begrooting van het Hoogheemraadschap TEGEN HET BOLSjEWISME? Een boek van Churchill Radioprogramma Arrondissementsrechtbank VOOR DE POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 3 November). Anthraciet, van het Staatsbedrijf der Posterijen gestolen. Hij voerde een actie tegen de N.SJ3. Diefstal van een bankbiljet en. eenige klapzaken. Den ontslagen brievenbesteller J, M. te Broek op Langen dijk, werd ten laste gelegd, dat hij op. 16 Mei van dit jaar 20 Kg. poeier- enthrawet in. een zak had meegenomen, wel ke anthraciet aan het Staatsbedrijf der Pos terijen behoorde. Bij huiszoeking werk nog 100 Kg. bij verd. in beslag genomen. Verdachte erkende l^et hém tën laste ge legde; hij zeide uit armoede te hebben ge handeld en verkeerde in groote moeilijkhe den. De wnd. directeur van het hulppostkantoor te Broek op Langendijk, C. Schr., kwam een en ander bevestigen. De Officier van Justitie Mr. de Brueys Tack wilde er rekening mede houden, dat verd. thans was ontslagen en eischte f 40 boete subs. 20 dagen. De Politierechter, Mr. Krabbe veroordeelde verd. tot f 30 boete, subs. 10 dagen. Van October 1940 tot Januari 1941 had de brievenbesteller N. J. te Broek op Lan gendijk anthraciet weggenomen uit het hulp- postkantoor aldaar. Verd; beweerde nooit versche anthraciet te hebben meegenomen, het was steeds afval geweest en dit afval werd nimmer uitge leefd. De directeur deelde mede, dat er in No vember een zeef was aangeschaft. Daarna heb ik ook nooit meer iets meege nomen. Vroeger werd de onafgezeefde an thraciet door den vuilnisman weggehaald. De officier eischte f 20, subs. 10 dagen, en verd. antwoordde, dat 'hij héél graag zou zien, dat hij werd vrijgesproken. Dat is een beetje voorbarig, meende Mr. Krabbe en veroordeelde verd. tot f 15 subs. 6 dagen. Verdachte P. de L. uit Heiloo had op zijn 73-jarigen leeftijd nog 'n fel'le actie gevoerd tegen (ie N.S.B. De Officier had hem daar voor alreeds gewaarschuwd, omdat hij daar mede groot gevaar liep. De oude heer wilde praten over een hopeloos geval en verd. is niet meer op een leeftijd om zich met de politiek te bemoeien. Daarvoor zijn andere figuren dan deze verd. Verd: deed een omstandig verhaal, hoe hij op Woensdagavond 20 Augustus bij èen ze keren C. W. C. te Heiloo had aangebeld, met de bedoeling met dezen eens een hartig woordje over de politiek te spreken. De dochter van C. met den wellqKlenden en zoet klinkenden nqam Odelia, had hem de deur geopend, de garderobe gewezen en hem netjes in de kamer gelaten. Daar had verd. een sigaret opgestoken, om den tijd te kor ten. Toen C. binnenkwam wilde deze van een onderhoud niets weten en gelastte verd 'zijn woning te verlaten. Toen deze daaraan niet voldeed, sloot C. den man eenvoudig in de kamer op en waar schuwde de politie. Mr. Krabbe merkte op, dat inderdaad verd. de lastigste man was van^het vredige dorpje Heiloo. De Officier vond dit een onverkwikkelijk Voorgesteld het hefüngspercen-, tage te handhaven. In de vergadering van 14 November e.k. zal de begrooting 1942 Vvan het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier behandeld worden. Naar uit het ons gezon den exefnplaar blijkt sluit de begrooting in ontvangst en in uitgaaf met f 1203180 en wat geval en vroeg f 40.boete, subs. 20 dagen. De raadsman van verd., mr. Lesterhuis uit Alkmaar, wees erop, dat zijn cliënt rustig met C. had willen spreken, maar toen deze de kamer binnenkwam was hij dadelijk be ginnen te schelden. Van een wederrechtelijk zich toegang verschaffen en niet op aanma ning van den bewoner de woning van C. te hebben verlaten, was volgens pleiter niets gebleken en hij vroeg daarom vrijspraak voor zijn cliënt. In verband met verdachte's hoogen leeftijd, werd hij door Mr. Krabbe veroordeeld tot f25.boete, subs. 10 dagen. KI. W. uit Den Helder liet verstek gaan. 't Bleek, dat hij in onmin leefde met z'n echt genoote mej. J. v. d. M. en op Vrijdag 20 Augustus was de órieenigheid tusschen de twee echtelieden tot een uitbarsting geko men. Verd. had z'n vrouw van een stoel af gesmeten en haar bij den keel gegrepen. Ze had bij den val 'n bloedende wonde aan het hoofd opgeloopen. De eisch luidde f 25.boete subs. 10 da gen. De Politierechter maakte er f 20.— boete subs. 10 dagen van. Op 28 Augustus had de losarbeider H. v. W. uit St. Maarten van z'n vriend G. O., winkelier te Noordscharwoude. uit een beurs een bankbiljet van f 25.wegge kaapt. Het was een zwak oogenblik van verd. v. W. geweest; hij zat om geld ver legen. Kort na dezen diefstal had hij f 15 aan O. teruggezonden en het resteerende tientje was ook alreeds betaald. De Officier vond het niet erg mooi van verd. zijn vriend te bestelen en eischte f 30 boete subs. 20 dagen. Het vonnis luidde f 30 boete of 10 dagen. Toen op 29 Augustus, 's avonds oha acht uur, de boot van Den Helderste Oudeschild de trossen uitgooide, en de loopplank werd uitgelegd, waggelde verd. J. H. M.. veehou der van beroep en wonende te' Den Burg, naar wal en zag daar den kruidenier C T. uit Texel staan, waarmede verd. nog een en ander had te verrekenen. Ik waggelde heelemaal niet, zeide verd. Maar de burgemeester van Teacel. die. zich eveneens op de boot bevond, had den verd. over 'de loopplank naar den wal zien wag gelen. Verd. beweerde, dat de kruidenier hetm eerst een klap had willen geven, maar daar kwam hii niet aan toe. En toen regende het slagen op het hoofd van T., stelde mr. Krabbe vast.' Ik handelde uit zelfverdediging, hield verd. vol en gaf die kruienier driemaal een .^vatjekouw". De Officier eischte f 75 boete subs. 60 da gen. Vonnis f 75 boete subs. 25 dlgen Ik neem d'er geen genoegen mee en ga in hooger .beroep, zeide verd, en ^verliet diep verongelijkt de zaal. den buitengewonen dienst aangaat in ontv. en uitgaaf met f 435.580. Het begrootingsbeeld staat in zooverre onder den invloed van de buitengewone tijdsomstandigheden, dat de begrooting wordt geopend met een batig saldo van den dienst 1940 van f 160.200 en sluit met een post van onvoorziene uitga ven van f 60530.alzoo een ongunstige ver houding van de ontvangsten tegenover de uitgaven van f 99670.De oorzaak hiervan is wel dat de bijdragen der provincie in de kosten van onderhoud der wegen pro-me morie zijn geraamd. Over 1939, toen de in komsten uit deze post nog vrij normaal wa ren, werd aan bijdragen ontvangen f 92000. Onder deze omstandigheden dient volgens het Dagelijksclh Bestuur over 1941, n.1. het heffingspercentage van f 1.74 ook voor 1942 te worden gehandhaafd. Het dag. be stuur stelt voor de vereveningsbelasting ge heel voor rekening van het Hoogheemraad schap te houden, daar het meent dat op de loorien een korting thans niet wel mogelijk is. De uit te voeren werken. Wat betreft de uit te voeren werken is re kening gehouden met den tegenwoordigen prijs der materialen. De uitvoering der wer ken ondervindt in toenemende mate belem meringen, door materiaal- en brandstof- sehaarschte. Uit den aard der zaak moest de aanvoer van stortsteen van de Hondsbos- sche zeewering worden stopgezet. Alle op de begrooting 1941 geraamde werken konden^ niet worden uitgevoerd. De volgende van nettolasten voor 1941 geraamde bedragen moesten daarom naar den dienst 1942 worden overgebracht: Werken Hondsbossche zeewe ring f 20.000, wegverbetering -Westfriesche binnendijk tusschen Winkel en Dikke Paal f 25.000.gewone onderhoudswerken f 35 duizend, totaal f 80.000.Het dag. bestuur vraagt toestemming om een gewone kas geld] eening van f 400.000.—. Voorgesteld wordt een wachtgeldregeling te treffen voor de ambtenaren van de op geheven bannen Haringhuizen en Oude Nie- dorp. De duur van het wachtgeld wordt glo baal beperkt tot 3 maanden, vermeerderd met 3 maanden (voor èen niet-kostwinner iy2 maand), voor elk jaar volbrachten diensttijd). WAAROM MBT DUITSCHLAND Wanneer de ARBEID, die 's-menschen ieven zin en inhoud geeft, die kracht en luister schenkt aan een volk, die schept en vormt met de natuurgoederen, wordt ont luisterd. wordt veracht en tot straf wordt gedegradeerd, dan komt de tijd. neen, dan is zij er reeds, waarin de 'mensch zich gaat be ginnen op leven en levensdoel. Na een liberale vloedgolf schoten de gifti ge parasieten uit den bodem omhoog; een Joodsch-Marxistisch en een Joodsch-Com- munistiscih moerasgewas grijpen om zich heen. De arbeider, gaandeweg verkocht door den groot-ondernemer, klampt zich vast a'an den iokkenden schijn van beide „stelsels"j syste men, die, feitelijk niets menschelijks meer hebben, omdat zij met Joodsche sluwheid de natuurlijke waarden van het leven ont kennen. De arbeider, slaaf van het goud- en beurs- canaille, wordt in de BOLSJEWIEKEN Staat nog erger verdrukt. Hij wordt de slaaf van een meedoogenlooze staats-machine, de glaaf van geweld en terreur. Naast den arbeider in engeren zin staat van ouds in onze landen de BOER, de werker in de aarde. De boer, die ons <yolk dient door al zijn krachten te geven voor de voorziening in de eerste levensbehoeften. Hij kent zijn taak en zijn plicht; hij kent zijn verheven stand en wetten. Ook deze .sterke stand, deze zelf bewuste trotsche mensch moet dus als slachtoffer der moordenaars van Moskou vallen. Een geraffineerd en voor-niets-terugdein- zend collectivistisch systeem doet ook hom van zijn grond vervreemden, doet ook hem zijn arbeid als een vloek beschouwen. Als zoo {Ie beide pijlers van een Germaan- sohen Staat zouden worden weggerukt, als zoo ONS VOLK zou worden vertrapt en uitgeroeid, dan eerst zouden wij de volle uitbloei van den liberalistischen geest heb ben aanschouwd. Dat wij echter door de god delijke voorzienigheid zijn gespaard geble ven voor de invasie van die Mongoolsche en JoodSthe Horde, dat wij cultuur en volks aard, erfgoed en levensstijl mogen bewaren en behoeden, dat is alleen aan D UI T S C H- LAND te danken, 't groote nieuwe Duitsch- land, dat ALLEEN onder alle Europee- sdhe volkeren den strijd moest aangaan te gen deze BARBAREN. Voor het behoud van de hoogste waarden in het leven van arbeider, boer en volk staat DUITSCHLAND pal. Is er dan nog nader antwoord noodig op boven, ge stelde vraas? Omdat alles, wat ons dierbaar is, op het spel staat! DAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME!! v. d. B. Bekentenis van* Britsche wreedheden tegen weerloozen BERLIJN, 3 Not. (A.N.P.). Te Leipzig is in. Duitsche vertaling het boek versche nen van^Winston Churchill: „Wereldavon- turen in den dienst", waaraan de volgende passages ontleend zijn. Bladz. 12T: den volgenden ochtend zetten wij, zonder ons iets aan te trekken van de brutaliteit der Mamunds, den marsch naar Nawagai voort. Maar de stam was nu nijdig geworden, en toen onze tweede brigade, die op twee dag- marschen afstands vqlgde, op de plek aan kwam, vergenoegden eenige honderden krijgslieden uitgerust mét allerlei soort wapens, van het oude geweer met vuur- steenslot tot het modernste geweer toe zich er mede om.onafgebroken drie uur lang op de dichte massa mensschen en dieren los te schieten. Deze nachtelijke spori kostte de brigade ongeveer veertig officieren en man schappen en bovendien een groot aantal paarden en .lastdieren. Tqen sir Bindon Blood hiervan bericht kreeg, gaf hij bevel tot krachtige vergeldings maatregelen. Generaal Jeffreys, de comman dant van de tweede brigade, kreeg opdracht om den volgenden dag het Mamund-dal bin: nen te rukken en de aanvallers te tuchtigen. Als bestraffing was bepaald, om in het dood loopend dal geheel en al door te dringen, den oogst te vernielen, de waterreservoirs on bruikbaar. te maken, alle versterkte schuil hoeken, voor zoover de tijd zulks toeliet, in de lucht te laten springen "en iedereen neer te schieten, die zich tegen deze maatrege len verzette. En verder, op bladz. 129: „Sir Bindon en de voorste brigade waren zelf in den afge- loopen nacht hevig aangevallen. Zij hadden verscheidene honderden dieren en twintig tot dertig menschen verloren, maar overigens waren zij er niet slecht aan toe. Sir Bindon gaf bével, dat wij eerst nog in het Mamund- dal blijven en hefr ter vergelding te vuur en te zwaard zouden verwoesten. Dat deden wij dan ook, hoewel met gepaste voorzichtigheid. Wij gingen systematisch te werk, van dorp tot dorp, verwoestten als strafmaatregel de huizen, wierpen de putten dicht, haalden de torens omver, v&Wen de groote schaduw brengende boomen, verbrandden den oogst en vernielden de waterreservoirs. Dat was heel gemakkelijk, zoolang de doppen in de vlakte lagen. De bevolking had'zich on de bergen teruggetrokken en zag tandenknar send de verwoesting van haar have en goed en haar middelen van bestaan aan. Toen wii echter naar de dorpen in de bergen optrokken, bood de bevolking woe dend Verzet en ieder dorp kostte ons twee tot drie Britsche officieren en 15 tot 20 in- landsche soldaten. Of het geval dit waard was, kan ik niet zeggen. In ieder geval was het dal na 14 dagen tijds een wöestijn en was onze eer gered De Indische regee ring besloot, ook een expeditie naar Tirah Maidan te sturen. Daar zou zij de meeste korenschuren, kudden en het grootste deel van de rrederzettingen der Afrudi vinden. Dit alles kon men verwoesten en de stam men met vrouvéen en kinderen midden in den feilen winter de bergen injagen, waar zij het ongetwijfeld onbehaaglijk zouden heb ben. Aldus de tekst dezer passage uit Chur- chills boek, dat geheel den Britschcn geest ademt, dien dc Nederlanders kennen uit den Tranvaalsehen oorlog en dien -7.0 heden ten dage nog iederen dag kunnen waarne- •men. Meet U niet met een waardigen te genstander. maar terroriseer de weerloozen zoo zou de moraal van dit boek en van de geheele Britsche mentaliteit van tegenwoor dig kunnen luiden. Eens heette het Britsche rijk, een natie te zijn, .waar de sportiviteit op het hoogste plan stond. Van dat zoo hooggeroemde „Snortmanship" is op den huidigen dag weinig meer te bespeuren. Het is weer al9 bijna een halve eeuw geleden ook nu weer: voer den oorlog tegen burgers, honger de bevolking uit... Gelukkig is het wanen der blokkade dank zij het optreden vdn het Duitsche Riik ni?t langer gevaarlijk en richt het zich zelfs tégen Engeland, dat thans zijn trekken thuis krijgt Propagandabluf van Londenscbe rbdio BERLIJN. 3 Nov. (ANP.) De Petit Pari- sien sdhrijft het volgende naar aanleiding van de jongste propaganda-bluf van de Lon- densche radio, volgens welke de Franschen slechts den wensch koesteren, de Engelsche blokkade verscherpt te zien: „De Èngelschen willen de wereld reeds wijsmaken, dat, de bewoners der door de Britsche luchtmacht gebombardeerde Fran- sche kustplaatsen vurig naar bomaanvallen verlangen, welker slachtoffers zij zijn. Nu beweren de Èngelschen ook nog, dat de Franschen de hun opgelegde beperkingen te licht achten. Op deze bluf zijn de Franschen echter niet ingeloopen, zoo constateert het blad. Zij weten, dat niét Duitschland, maar Frankrijk onder de Engelsche blokkade te lijden heeft. Er bestaat derhalve ook weinig kans op, dat zij naar een verscherping der blokkade verlangen." Dit is weer een typische staal van de bru taliteit der Engelsche .propaganda. Voor een juiste beoordéeling van de beteekenis dezer Britsche „verklaring" leze men in plaats van „Fransche" en „Franschen" eens de woorden „Nederlandsehe" en „Nederlanders" Dan be grijpt men beter, dat de Rotterdammers „vérheugd" zijn over de Britsche bombarde menten op de woonwijken dezer stad. Men legge zijn oor maar eens te luisteren' in de MaasstadHet is met de Britsche men taliteit den laatsten tijd wel treurig gesteld. Itatiaansch Weermachtbericht 88. Tegen den-avoni vlogen ze boven uitge strekte plantages, waai witte huizen in vei spreid lagen en ook zt Piet weer veel huttet Hier was het moeilijk om een goed landing} veld te vinden, niaa tenslotte waagden zehi er op en ze kwamet veilig terecht. E« groote dikke mag donker, maar duideliij een Europeaan, met ei groote tropenhelm o; was bet eerst bij toestel. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen I stookten het veldlazaret van Culquabert.i duidelijk voorzien was van het roode kr- teeken. met maehinegeweervuur. Onder verpleegden vallen slachtoffers te betreur Aan de fronten van Ualag en Celga voni gevechten plaats die voor onze troepen g stig verliepcll. De vijand liet eenige dooé alsmede wapens en munitie op het gevec! terrein achter. VLOOTBASIS VAN LA VALETTA GEBOMBARDEERD. Rome. 3 Nov. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtbericht luidt als volgt: In den afgeloojjen nacht hebben eenhede^p van onze luchtmacht opnieuw de vootbasis La Valetta gebombardeerd. Noord-Afrika: Aanzienlijke bedrijvigheid van onze artillerie aan het front van To- broek. Aanvalspogingen van den vijan*d wer den terstond afgeslagen. Tijdens een lucht* aanval op het gebied van Bcnghasi werden eenige woonhuizen beschadigd. Onder de Arabische bevolking werd één persoon ge dood en eeni-gen gewond. In luchtgevechten schoten onze jagers een Engelsche machine neer. Roode-Krois-anfo door Bolsjewisten beschoten Met veronachtzaming van het Roodekn teeken hebben talrijke bolsjewisten zich bij Klesczele een Duitsche ziekenauto schoten. De auto vertoonde na deze la overval ongeveer honderd kogelgaten, gewonde, die met de ambulance-auto t voe'rd werd, kreeg tien nieuwe wond waardoor hij gedood werd, ook de cha feur en zijn collega werden door den t der Sowjets gedood... Ziedaar een kort bericht, dat.deZer dat in de dagbladen verscheen, een sobere b ding, van een tragedie, vyelke zich ini Oosten heeft afgespeeld, een geval uit i zenden. Het is niet de eerste maal. dat wondentransporten door de Sowjets best ten of gebombardeerd worden. Telkens w moeten de waerlooze gekwetsten, met wapenen in de vuist door hun begeleid! verdedigd worden. Maar er zal geen kwa met kwaad worden vergolden. De Nederlandsehe ambulance, die naar het Oostfront vertrekt, zal hulp bied aan vriend en v ij and. Daarom is het de plicht van iederen derlander deze ambulance te steunen. Stort Uw bijdrage, iets meer dan u n sen kunt, op girorekening Nederlandsehe Ambulance, Koninginnegracht 22, te Den Haag, woensdag 5 november. Hilversum I. 415,5 m. 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 1 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 T" Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.i. 8.3l mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramoio muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentra ter. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.25 Voor boer. 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- eu ecoM sche bérlchten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en mofoonmuzlek. 13.40 Gramofoonmuziek, 14.15 Revid&-i tet. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Gramofoonmuziek. I Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmia 17.15 BN.O.; Nieuws-, economische- en beursberlcW 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.44 Omroepori en solist (opn.). 18.15 Causeyle „Volksgezondheid". !1 Boya Bachman en zijn orkest. 19.00 Actueel haifuufl 19.30 Melodie en poëzie. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rai Centrales die over een lijnverbinding met de studio! schikken). 20.1£ Gramofoonmuziek. 20.45 AmusemH orkest (opn.). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.NI Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Uitzending in de Engels taal „The Dutch Ac-hievements in the Netherlandu dies" of Gramofoonmuziek. 22.15 Kurt Hohenbefli orkest (opn.). 22.45 Gramofoonmuziek. 23.20—24.00 Pu Wouters en zUn orkest (opn.)" Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: NieuwsberlcM 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Plï voordracht 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuziek. 21 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B.NO.: Nieuws- economische berichten, 13.00 De Melodisten. solist gramofoonmuziek. 14.15 Voordracht. 14.30 „Daplitt opera (opn.). 16.00 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor jeugd. 17.15 B.N.O.:_ Nieuws-, economische- en beuril richten. 17.30 Omroeporkest en solist (opn.). 18:00 Ori concert en zang. 18,30 Vocale duetten met pianobega ding. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B Ni Nieuwsberichten. 19.20 Volkszangkoor met pianobegd en om de N.SiB." (Voorbereid door "jS.B.). 20;P° Nederlandsch Kamerockest en soliste. 0 af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over e?n 'o verbinding met de studi? beschikken). 21.00 Voordr» Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: NieuwsberlcM 22.00 Gramofoonmuziek. 22 10—22.15 Avondwijding. HOOFDREDACTEUR: -J. KEESMAN SCHAGEH WND. HOOFDRED,: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEH FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE Jensen stak een arm boven dek uit, greep een half opgegeten haas 'en kloof een stuk* langs de ruggegraat af. Het leek wel, of hij een mondharmonica bespeelde. Hij legde de haas weer neer en nam een handvol sneeuw, om z'n mond mee af te wasschen. Hm, ja, een beste partij. Maar de kinderen zouden niet gedoopt worden, daar kwam niks van in een man was toch zeker baas in z'n eigen huis. Vergenoegd schurkte Jensen zich en kroop wat dieper onder dek. Winter, winter, eeuwigdurende winter, win ter tot in de eeuwigheid. Ijzige stormen gier den weken aaneen over de prairie, en des nachts werd het"lachen der uilen al feller, de weerklank van hun steriel boosaardigen kreet bleef hangen in het dal. Des ochtends zag Rasmus omhoog naar de prairie, waar Nico- line stond, die al magerder werd; veel konij nen en hazen waren er niet, dit jaar. De paarden stampten op de sneeuw, die smar telijk knerste onder hun hoeven. Op een hoogte zat de zwarte arend, de vleugels schuin omlaag gestreken als tijdens een regenbui, en was de Zwijgzaamste van alle dieren. De boschhoenders kwamen tot vlak bij de huizen, maakten diepe gangen in de sneeuw en jjepen er door als mollen, terwijl een den kop omhoog draaide om te zien of er pok een mensch op komst was. Als de troep opvloog, lachte ze niet gelijk de uilen, die geen hart in hun lichaam heÓben; de hoenders riepen zeven maal „Idioot" en twaalf maal „Fjolo", als tenminste een schot hagel hen niet onderbrak. Rasmus had meer dan genoeg gekregen van smeltwater; hij wilde een gat slaan in het ijsdek der beek on behoorlijk water te hpbben, dan had hg meteen wat te doen. Op verschillende plaatsen maakte hij openingen, tot hij uitvond, waar diep vater was. Het was grijsblauw en smaakte naar leem, maar het was net of hij daardoor vasten grond onder de voeten kreeg dien leemsmaak nam hg graag op den koop toe, dan wist je tenminste dat de aarde nog bestond. Terwijl.hij van het ijs opstond, zag hij Ni- coiine. Een moment staarden ze elkaar in de •oogendaarop verdween de hond, niet met de staart tusschen de pooten,. maar recht omhoog. Rasntus greep z'n geweer en schoot; in een wolk van stof stoof de sneeuw op rond de hond, maar ook dit keer was het niet raak. Woedend vloekte hg en liep door, Nicoline kwam niet ve'el vlugger vooruit in de diepe sneeuw, hier en daar nam ze een sprong, viel en zakte weg. Rasmus schoot opnieuw, na eerst zorgvuldig te hebben ge mikt. Met open mond staarde hij een paar tellen voor zich uit; hij had Nicoline's staart afgeschoten, pal bij het achterlijf. Nicoline nam een zijsprong, pakte haar staart en liep verder; ze wilde haar eigendom niet achter laten en verdween achter een boschje. Ras mus zette het op een dra. om dichterbg te zijn als z'n doodsvgand zich opnieuw zou vertoonen. Maar hij kreeg Nicoline dien dag niet meer te zien. De ijskorst brak ondef hem, en ter- wgl hij er doorheen zakte, zag hij het blanke dal rondom hem gifgroen worden als zwavel. In half duister belandde hij op een nieuwe gsverdieping. Dezelfde weg terug gaan was onmogelijk, hij moest zich schuin naar boven uitgraven door de sneeuw. Het duurde niet lang; maar toen hij weer op den beganen grond stond, was Nicoline niet meer te vin den. Hg liep naar het boschje, ontdekte het bloedige spoor en volgde het naar den kant van het dal. Doch dit nam veel tijd, herhaal delijk zakte hij tot z'n hals toe in de sneeuw, maar hij gaf het niet op en ploeterde voort, tot hij boven was. Op korten afstand van daar ging het spoor opnieuw het dal in. Rasmus sloeg zichzelf voor het hoofd en erkende, dat Nicoline slimmer was dan hij. Ja, en toch geef ik het je te doen, een afgeschoten staart er weer aan te zetten! Het lijkt wel, of we jou bil stukjes en beetjes moeten afmaken, 't Zou me niet verwonde ren als je je staart had meegenomen om 'era op te eten. En dan groeit-ie vanzelf wel weer naar buiten, ongeluksbeest. Danig uit z'n humeur ging hij heen en vulde z'n pan met het woest stroomende wa ter. Die verweaschte Nicoline! Het werd midden winter; de nachten duur den eindeloos. Tevoren had men Jensen af en toe buiten gezien, maar nu was hij heele maal asociaal geworden en vertoonde zich hooit meer. Op een dag, dat Rasmus telkens overliep naar Theodor, sprak Pedersen z'n ongerustheid uit, je kon toch niet weten, of er niet iets'gebeurd was, eigenlijk moes ten ze er heèn gaan; maar ja, Jensen kan nu eenmaal niet tegen bezoek; hij vond dan, dat ze zich met hem bemoeiden en wilde van alles hebben. Hij is den winterslaap ingegaan, zei Rasmus, en het kan me ook eigenlijk niks schelen. Stomme hond, vuile dief. Hij nam mijn land,- toen ik er m'n huis op gebouwd had. i Als hij daar nu dood ligt, Rapmus? Nou ja, ik kan de dooden niet opwek ken. En het is tgd genoeg, hem te begraven als hij tegen het voorjaai ontdooit. Pedersen wilde iets zeggen, maar bedacht zich en lachte, Haha, die Jensen! Maar Jensen was heelemaai niet zelfs niet half dood. Men kan lang toe z'n mondvoorraad, als men flegmatiek i in bed ligt. Jensen deed niet anders wachten en zich omkeeren. Als het heïn i veelde, op z'n linkerzij te liggen, draaide zich op z'n rechterkant. De maaltgden bruikte hij op z'n rug en de Zondagen aan, door op den buik te gaan liggen, was een gelukkig bestaan. Af en toe dacht hij aan het voorjaar zijn toekomstplannen. Eva moest toch vade hebben, bedacht hij. Hij hoopte, deze in leven was. Misschien kon hij h met een paar flinke werkpaarden. Dat toch ook niet meer dan billijk, als de ter onder dak was. Misschien had z spaarduitje, dat weggelegd kon worden slechtere tijden. Men kon zeggen wat wilde, maar Eva had geen strop aan huwelgk Eigenlijk een zonderling idee hem, eerst, dat hg haar een cadeau zou f* ven. Ernstige bedoelingen waren op zich al mooi genoeg. Als 't er op aankwam eeh mensch veel te royaal. Ze kreeg een eigen thuis. Jensen's oogen puilden telgk uit; behaaglijk krabde hij4 zich. Terwijl de storm klagelijk huilde Beaver Coulee, verdiepte Jensen zich droom en. .--01 gaf! 8 - helpa at iWö doch e ee vctf mz i ti.' toe: liet' door j1 zei Wordt vervolgi

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2