DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Radioprogramma waarom met duitschland 89. Hij viel de vlie. geniers gewoonweg om hun hals, pakte toen Piet op, hield hem mei uitgestrekte armen bo ven zijn hoofd, zette hem weer neer en stel de zich als een dolle aan. „Wobosoekoe?' herhaalden de vliege niers telkens, maar d( man huilde en lachte tegelijk, schudden hen telkens de hand, trok dan Piet weer naar zich toe en kon eindelijk een woord uitbrengen. Een comediant. C. R. v. d. V. uit Den Helder was een co mediant, want toen hij, wegens diefstal van een beurs, inhoudenden pl.m. f7.50, op de Kooi, acht maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen, inspecteerde hij eerst de omgeving van het beklaagdenbankje, vond de dikke mat de meest geschikte plaats om er zich op neer te vleien en zakte snik kend ineen, terwijl hij uitriep: „Ik ben on schuldig, God o God, help me toch!" Maar de president, Mr. van Tuijll van Se- rooskerken, die een echte menschenkenner is, had verd. door en raadde dezen met luider stemme, zich niet aan te stellen en op te staan. Waarna verd. opgeheschen werd door den veldwachter en den deurwaarder en kalm de zaal verliet. Een der getuigen W. J. uit Hoorn en wer kend op de Kooi, had zich in een loods ver kleed en zijn overall aangetrokken. Op weg naar zijn werk had hij bemerkt, dat hij z'n beurs in z'n colbertjasje had laten zitten en was teruggegaan naar de loods. Op z'n te rugtocht was hij verd. tegengekomen. Deze had eerst ontkend in de loods te zijn geweest, doch dit later toegegeven; toen had hij hardnekkig ontkend in de kast der klee- ren te zijn geweest, doch daarna ook deze ontkenning teruggenomen. Bovendien was een getuige de loods binnengegaan en had verd. doelloos aldaar in een hoek zien staan. Deze getuige, een zekere J. P., metaalbewer ker, te Enkhuizen, had van de W.C. uit ge zien, dat verd. de hand uitstak naar de kast. Ja, om iets op te rapen, aldus deze. Bovendien bleek dat de weg terug welke verd. genomen had niet de kortste was naar zijn werk. Verdachte draaide er lustig op los: Maar dat hielp hem weinig en de Officier achtte het ten laste gelegde dan ook wettig en over tuigend bewezen. De eisch luidde acht maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De wijn in den man De man was niet nuchter meer en had in dronkemanschap een voor- en achterband van een collega doorgesneden. Verd. woon de in Den Helder en was genaamd J. v. O. Ook dit drama speelde zich af op de Kooi en de loswerkman Th. v. B. te Den Helder woon achtig, was de dupe geworden van verdach- te's vandalisme. Na z'n daad gepleegd te hebben, had verd. zich kalm in de loods neergelegd om z'n roes uit te slapen. In dezen tijd van grooten bandennood, noemde de Officier verd.'s handeling een ernstig feit en vorderde zes weken gevange nisstraf. De reeds bejaarde verd. bleef hardnekkig ontkennen iets met deze zaak te maken te hebben gehad. Uitspraak over acht dagen. In de middagzitting diende de zaak te gen de Heldersche caféhoudster Janke B., die in hooger beroep terecht stond, omdat zij twee minderjarige meisjes in haar zaak had gehouden als z.g. „lokvogels". Thans werd de 16-jarige A. v. Z., thans vertoefende in een gesticht te Zetten, ge hoord. Deze had, evenals het meisje L. W. v. d. Stelt, dat op 21 October alreeds was ver hoord, met Duitsohe matrozen in het café vertoefd en had in het perceel der caféhoud ster één nacht geslapen. Ook zij was van huis weggeloopen en had door Den Helder gezworven. Er kwam weinig nieuw licht in deze zaak en weer zeide de president, dat verd. direct naar de politie had moeten gaan. De Heldersche agent van politie, J. de H„ vond den toestand in de café's te Den Hel der lang niet ideaal en noemde den toe stand bij verd. een „rotzooi". Verdachte ontkende dit ten stelligste, had niet in haar bedoeling gelegen die mei jes op het slechte pad te brengen. De Officier zag geen nieuwe lichtpunt in deze zaak en vroeg bevestiging van vonnis van den Kantonrechter, n.1. 2 x 1 boete. subs. 2 x 20 dagen. Luid snikkend betoogde verd. dat zij nli mer de meisjes had vastgehouden. Uitspraak heden over 14 dagen. Uitsprai Voor de zitting een aanvang nam, d« de Rechtbank o.m. de navolgende uitspt ken: R. S. uit Barsingerhorn, die uit de hi van het bioscooptheater te Schagen een fie had gestolen, werd veroordeeld tot één jt gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar maanden. Adr. Jac. v. W., wegens diefstal van e heeren-polshorloge en een mes in sche< werd veroordeeld tot 2 maanden gevangen straf. De eisch luidde 6 maanden. LANDBOUWBLADEN. De directies van vrijwel alle provincit landbouwbladen deelden in het nummer v einde October mede, dat deze krachtens bericht van het rijksbureau yoox* verwerkf de industrieën vermoedelijk na 1 Novernl 1941 niet meer zullen verschijnen. De redt teur van het Hollandsche Landbouwwct blad bericht echter, dat dit orgaan nog twi maal mag uitkomen. Vermoed wordt, dat besluit verband houdt met een reorganisa1 van het geheele landbouw-publicatiewezen DONDERDAG 0 NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek, 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuzlek. 7.15 Morgengesprekken voor den 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramoloonmuzlek. Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 11.00 Vooi kleuters. 11.20 Planovoordracht. 12.00 Orgelconcert zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo sche berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Gramofooni ziek. 14.00 Zang met planobegeleiding. Als intermei Planovoordracht (opn.). 14.40 Rotterdamsch Phllhan nisch orkest en solist (opn.). 15.00 Gramofoonmui 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus „De eeredlenst kerk". 16.20 Gramofoonmuzlek. 16.30 Amabilo-scxtet. B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. Otto Hendriks en zUn orkest en zang met orgelbegelcld! 18.30 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.45 Gramol# muziek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Omroepsymphos orkest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rndlo-0 trales die over een lijnverbinding met de studio besci ken). 20.15 Brief van een Betuwsche collectante van Winterhulp. 20.30 Gramofoonmuzlek. 20.45 Omroep.-? phonleorkest en soliste. 21.30 Gramofoonmuzlek. 3! B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche ulUi ding: „National features of the Netehralnds" of „Voo; ouders". 22.30—24.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum n. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.! Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Mor( wijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.20 Fluit, viool alt. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Jonny Kroon orgelspel. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Klaas van Br en zijn orkest. 12.45 B.N.O Nieuws- en economische richten. 13.00 Omroeporkest en soliste. 13.45 Voordrn 14.00 Ensemble Joan Lancé en gramofoonmuzlek. 11 Voor de vrouw. 15.30 Hobo, piano en gramofoonmui 16.00 Alfredo Spezlalottl en zijn orkest. 16.30 Gramof# muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, e nomische- en beursberichten. 17.30 Zang met pianotx leiding en gramofoonmuzlek. 18.05 Gramofoonmuzlek. Cyclus „Sociale zorg". 18.30 2 Violen en claveclmbel. Actueel halfuurtje. 19.30 Gramofoonmuzlek. 19.45 Cm rie „Brandende kwesties". 20.00 Gramofoonmuzlek. (V af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over lijnverbinding met de studio beschikken). 20.16 Musel orkest. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Salonorkest en gr foonmuzlek. 21.45 B.N.O.Nieuwsberichten. 22.00 B. Toelichting op het Weermachtsbericht 22.10—22.15 A' wijding. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGES WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEÏ FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER DE NIEUWE ZIEKENFONDSREGELING HET WAS KORT DAO. Aanmeldingstermijn tot 16 No vember verlengd. 1 November is, gelijk bekend, bet nieu we Zieken! ondsbesluit in werking ge treden. Van de 291 bestaande Fondsen, die overeenkomstig dit besluit, toelating hebben gevraagd, kunnen voorloopig 260 hun werkzaamheid op den nieuwen grondslag voortzetten, 25 zijn afgewezen en 6 aanvragen zijn nog in behandeling. Dit zijn, naar de commissaris voor het Ziekenfondswezen, Dr. C. van den Berg, dezer dagen heeft medegedeeld, de Zieken fondsen in enge ren zin, die allereerst zorgen voor de zg. verplichte verzekerden. Hiernaast staan de Fondsen, verzekeringsmaatschap- ijen e.d., die zich in het bijzonder bezig ouden met vergoeding voor ziekenhuisver- pleging, met verzekering voor sanatorium- iverpleging, ziekteverzekeringmaatschappijen an soortgelijke instellingen. Voor deze is een erkenning alleen voldoende, welke dus de eerstgenoemde categorie óók moet hebben. Volgens de nieuwe regeling gaat n.1. toe- Jating verder dan erkenning. Van het aantal aanvragen om erkenning *ijn er tot dusver reeds 283 behandeld en hier zullen er nog wel heel wat nakomen, aangezien voor deze categorie 1 November geen fatale datum is. Ongetwijfeld zullen ierbij nog al heel wat concentratieplannen tot uitvoering moeten komen. „Nooit vertoonde prestatie". Dr. v. d. Berg heeft nog eens duidelijk ge- rr.askt, dat het verre van eenvoudig was, zu. een ingrijpende sociale organisatie op zoo korten termijn tot stand te brengen en het bureau van den commissaris, onder lei- ring van mr. J. C. van Heuven, heeft met o!torste krachtsinspanning een nog nooit o rtoonde prestatie geleverd. Niet alleen was rie reorganisatie ingrijpend, doch de moei- ikheid was vooral, dat de wettelijke rege ling zoo summier was. Het in Augustus van kracht geworden Ziekenfondsbesluit telt nl. óiechts 16 artikelen en was dus eigenlijk al ken maar een grondslag voor de verdere regeling, welke dan ook nog tal van Uitvoe ringsvoorschriften vereischte. Tot dusver zijn er twee principieele tot stand gekomen en het derde Uitvoeringsbesluit zal binnenkort voor tal van complicaties een oplossing brengen. Dg hoofdzaak was dat de zaak 1 November kon draaien en dat is het geval, kon dr. van den Berg met voldoening constateeren. De ■voorloopige erkenningen en toelatingen zijn verleend, waarbij veel medewerking is on dervonden van de fondsen, en de menschen weten waaraan zij toe zijn. Aangezien alle formaliteiten niet tijdig vervuld konden zijn, is de aanmeldings termijn verlengd tot 16 dezer. Maar de verzekering is per 1 November ingegaan en op den eersten betaaldag na dezen datum moet dus de 2 procent, de helft van de premie, worden ingehouden. In verband met de inning van de premies zijn bijzondere moeilijkheden te overwinnen geweest. Immers het Ziektewetsysteem en dat der Ziekenfondsen moest worden over brugd. Bij de uitvoering van de Ziektewet kan men zeer massaal te werk gaan, doch de financiën voor de Ziekenfondsen loopen geheel, over de Raden van Arbeid, in het Vereveningsfonds, waaruit dan weer per ziel aan de Fondsen wordt uitgekeerd. Coupon-systeem. Met het oog op deze overbrugging heeft de chef der financieele af deeling van het Bu reau van den Commissaris voor het Zieken fondswezen, de heer D. Sonnevelt in samenwerking met den pharmaceutischen hoofdinspecteur der Volksgezondheid, den hoer A.H. van der Velde, een coupon systeem uitgedacht en uitgewerkt, dat Dr. van den Berg waarlijk geniaal van eenvou digheid en doeltreffendheid noemde. De werkgever n.1. geeft bij de uitbetaling van het loon tevens een coupon, welke voor den werknemer bewijs van verplicht verzekerd- zijn is. De werkgevers koopen de coupon boekjes bij den Raad van Arbeid, Bedrijfs- vereeniging, of in kleine plaatsen, op het postkantoor. Voor hen heeft alleen het boek je waarde, niet de coupons, want men be taalt aldus bij wijze van voorschot op zijn latere verplichting jegens Raad van Arbeid of Bedrijfsvereeniging, aan welke men eens per half jaar 4 procent van het totale door hem uitbetaalde loonbedrag moet uitkeeren. Eigenlijk zouden de Fondsen telkens gedu rende jaar moeten voorschieten, hetgeen ook weer niet doenlijk is, aangezien het be drag aan verplichte premies per half jaar meer dan 130 millioen gulden bedraagt. Het gaat nu zoo, dat bij de halfjaarlijksche afre- FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 22. Theodor lag in zijn huis en luisterde In den winternacht. Hij zag een van de sparren uitloopen in een langwerpige klomp en wist, dat het de hoorn-uil was. Toen deze vooi het eerst zijn lach uitgilde, had hij een half uur lang naar hem liggen kijken. De woeste lach bleef hangen in het dal ver de prairie. Nu was het dan werkelijk nacht. De wolven antwoordden; afgrijs'lyke, gebarsten klokke- klanken, verloopend in een langegrekt ge huil, om te eindigen met een krrjschend jan ken als van een onzalig schepsel met den muil vol bloed. Toen het ophield, antwoordde weer de uil, en zoo ging het om en om; maar toen de uil den laatsten keer schreeuw de ,trok' en de wolven reeds verder en lieten zich niet meer hooren. Met wilde angst-oogen zag Theodor uit tua- Bchen de openingen in de wanden. Een her innering had zich vast in zijn geheugen ge grift, eenige nachten geleden had hij bui ten een dier gehoord, welks stem hij niet kende. Die stem had alle andere leven tot TEGEN HET BOLSJEWISME? Omdat het bolsjewisme de jeugd ver nielt met een wreed sadistisch genot. Omdat jeugd het grondelement van leven is waar uit al het goede en eerlijke voortkomt Omdat de jeugd leven is en moed, eerlijk heid, geluk. En dat mag niet vernietigd, mag niet ver minkt worden, niet vertrapt en opgeofferd aan deze krankzinnige gedachte van het Bolsjewisme: „Gelijkschakeling van alle menschelijke geesten". Dat kan niet! Dat mag niet! Het is een loochening van de men schelijke zelfstandigheid, een afwijzing van de vrije wil, een ontkenning van de ziel. Dit is een gelijkstelling van den m e n s c h die geest en verstand bezit, aan het dier dat handelt volgens zijn instinc ten. En daarom was het noodig dat godsdienst en beschaving werden uitgeroeid, dat maat schappelijke ontwikkeling werd tegenge gaan, dat alle remmen werden stukgesla gen. Het Bolsjewisme moest heerschen. Het Bolsjewisme, dat geen bewust leven kon gebruiken ,geen helderheid van geest geen eigen meening. Het heeft alles trach ten te vernielen wat den mensch tot rn e n s c h maakt En dit is niet van ons menschen. Dat kan niet Daarvoor zijn wij te goed, te rijk van geest te edel, te sterk. Wij zijn geen Mongolen. O, konden wij ons eenigszins voorstellen wat er gebeurd zou zijn als één keer deze horden begonnen wa ren op te rukken, daar was geen houden aan geweest .Daar zou niets tegen opgewassen zijn. Wij hadden alles verloren wat wij bezaten. En nu menschen? Duitschland staat tegen het Bolsjewisme, Duitschland bezit de jeugd. Duitschland bezit het be wuste leven ,de moed, de kracht ,de eerlijk heid te staan tegen den springvloed der horden. Het Bolsjewisme paste de menschelijke ziel aan, aan de toestanden die er heersch- ten. Rusland huldigt het principe „leed te verzachten door erover te schreeuwen". Al les wordt verlaagd tot armoede, ellende en verlatenheid, tot domheid. Men moest vech ten als een dier tegen geluk en beschaving. De wereld moest één ruïne, één slagveld zijn. Dat kan niet, Dat is tegennatuurlijk! Staan wij op en luisteren wij, eerlijk, on bevooroordeeld. Duitschland wil de volkeren richten naar het hoogste goed: een eigen wil, geestkracht, geluk. Duitschland vecht voor beschaving, voor Godsvertrouwen, tegen vernieling en onbeteugeldheid. Mensch vecht tegen beestmensch, beheer- sching tegen onbeheerschtheid, eerlijkheid tegen blindheid. O, durven wij eerlijk zijn. Jeugd van Ne derland, durven wij vechten voor de ziel, ólles hiervoor geven, èlles offeren ,ons zelf geven totaal zonder terughouding; durven wij alles weg te werpen wat wij bezitten aan fouten en tekortkomingen en vooruit te gaan, een standpunt te bepalen. Wie zich er nQg op beroept mensch te zijn en een ziel in zijn lichaam te dragen; wie zich erop beroept eerlijk te zijn en vooral Gij, Jeugd van Nederland, die nuchter en sterk wilt heeten, dapper en goed durft keningen de schutbladen der in de afgeloo pen termijn gekochte couponboekjes „in be taling" gegeven worden en alleen het ver schil tusschen de waarde der boekjes en het totaal verschuldigde premiebedrag in con tanten voldaan behoeft te worden. De fondsboden blijven ook voortaan in functie, zij halen nu elke week geld of de coupon op, of krijgen bericht dat iemand uitgetreden is. Door deze geheele regeling zijn admi nistratie en controle zoo eenvoudig mo gelijk geworden. De werkgevers behoe ven alleen den datum op de coupon te stempelen, de Fondsen hebben ook geen individueele controle meer, want bij den bode moet alles kloppen. Het klinkt haast onwaarschijnlijk, aldus Dr. van den Berg, maar iedereen die met de voorbe reiding van de Ziekenfondsorganisatie te maken had, vond dit couponsysteem di rect prachtig! Oplossing van moeilijkheden. Als gezegd, zijn er reeds twee Uitvoerings besluiten tot stand gekomen; het eerste re gelt de samenstelling van den Raad van Bij stand en de inrichting van het Bureau van den Commissaris, in het tweede zijn toela ting en erkenning, als de meest urgente za ken, welke in elk geval vóór 1 November gereed moesten zijn, geregeld. In het derde Uitvoeringsbesluit van den secretaris-gene raal van Sociale Zaken, dat weldra komt, worden voorschriften gegeven voor allerlei zwijgen gebracht. Het was alles één geweest, de nacht met zrjn duivelsche verschrikkingen en dit nieuwe, yselijke geluid. Als dit maar nooit weerkwam. Toen het zweeg had een smartelijk -erlangen zijn hart vervuld; een verlangen naar Denemarken, naar regenda gen, als je gedwongen was, gezellig in huis te blijven. Dit land vermoordde hem; die nach telijke, niet te verzadigen wanhoop van wol- vengehuil, opstijgend naar den hemel, waar de witte vuurgloed van het noorderlicht ant woordde. Hopeloos lang was de winter; nooit zou de aarde de knellende banden van ijs en sneeuw kunnen verbreken... Theodor had Charles, toen deze hem kwam bezoeken, verteld van wat hij dien nacht had gehoord. De oogen van den halfbloed fonkel den, hij vloog naar buiten. Even later kwam hij terug, het is de los, die je gehoord hebt Theodor, z'n spoor staat in het dal. Ken je den los niet? Hebben jullie dien niet in Dene marken? Ik zal probeeren hem te schieten; maar de los is een zwerver, dus èls ik hem al krijg, kan het lang duren... Thedor lag en dacht aan den los, een groote kat met pluimen aan de ooren, had Rasmus hem later gezegd, 's Winters kwam de lynx uit de bosschen op zijn verre zwerftochten; hij schreeuwde erbarmelijk, schandelijk, maar gevaarlijk was hij niet, alleen als je hem ver wondde... Maar Theodor kon zich niet bevrijden van den indruk, dien het beest op hem gemaakt had, en daarbij kwam nu nog de naam. Lynx lynx met afschuw sprak hij het uit, en herinnerde zich het minuten-lange, bevende te staan voor het goede, tegen de bar baarsheid. Er kan geen mensch afzijdig blij ven staan. Wij moeten kiezen. Het is belachelijk om te wachten. Waar op? Wij durfden ons niet meer afvragen wat een gezonde wereld is. Wij durven het nóg niet! Wij stellen ons tevreden met wat er bereikt werd. Maar er i s niets bereikt. Het eenige wat in onze handen en harten bleef, is weer een oorlog, weer een leed, een haat en een pijn die ondragelijk is. Naast een verschrikkelijke passiviteit en ge slagenheid. leeft een harde drang naar da den. Het is niet te verkroppen, dat de pas siviteit het altijd schijnt te winnen. Jeugd, staat op, richt U, weest eerlijk en oprecht, nuchter. Grijpt alles aan, zonder vooroordeel, zonder verwijt en afweer, maar met liefde en verlangen naar het juiste, het eerlijke, het eenige dat wij belijden moe ten, waarmee en waarvoor wij moeten vechten. Durven wij dat, dan zal het geluk zijn tussohen ons, dan zullen wij sterk zijn. Wij eischen van onszelf een standpunt. Wij kunnen er niet buiten. Dat is oneerlijkheid, lafheid, zich verschui len achter den rug van een ander, zich verschuilen in de massa. Op uit de massa waarin de geest ver drinkt. Zien wij naar de ontzettende, bittere voorbeeld dat het Bolsjewistische Rusland ons schenkt De jeugd in Rusland werd ge dood. Doen wij haar weer leven. Vooral in onszelf. Wij zoeken geen middenweg. Die bestaat niet! Wij staan eerlijk. Wij leven ,en strijden: mèt Duitschland tégen het Bolsjewisme. B. F. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 4 November.) Schaap nit een weide gestolen. - Een verdachte die zich aanstelde en van den President den wind van voren kreeg. Doorgesne den fietsbanden. De nacht van 28 op 29 September was don ker, toen de beide vrienden A. N. uit Lim- men en J. de B. uit Koedijk er per fiets op uittrokken. Ze waren naar de Beemster ge peddeld en van hun fietsen gestapt bij een weide, waar tal van schapen zich bevonden. Aangezien de beide heeren echt zin hadden in een schapenboutje, stalen zij een van de vetste dieren uit de weide van den veehou der N. P. K. te de Beemster. Ter plaatse werd het dier afgeslacht, gevierendeeld en in een zak vervoerd. Maar het geluk diende de bei de nachtelijke fietsers niet, want op weg naar huis werden zij door de marechaussee aangehouden. Aan ontkennen viel niet te denken. De Officier van Justitie, Mr. de Brueys Tack noemde in zijn requisitoir een en an der diefstal annex frauduleuze slachting. De eisch luidde tegen beide verdachten: één jaar gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. buitenissige en moeilijke gevallen, welke voor een deel 't gevolg zijn van de koppe- ling-met-één-slag, van het toezicht op de Ziekenfondsen en de regeling voor de ver- plidhte verzekerden, die onder de wettelijke ziekteverzekering vallen. Er moet b.v. nog een oplossing komen voor de menschen die formeel geen loon ontvangen en toch onder de Ziektewet behooren te vallen, zooals ren tetrekkers, ondersteunde werkloozen, verder moet de artsenkeuze definitief geregeld wor den, evenals de kwestie van den welstands- grens. Zooals men weet, zijn alle toelatingen voorloopig; na verder onderzoek en het aan brengen van verbeteringen en uitbreidingen moet vóór 1 Juli 1942 de definitieve toela ting verkregen zijn. Voorshands ging het er om op 1 November van wal te kunnen steken Binnen 3 maanden moeten nu echter alle Fondsen, willen zij definitief erkend worden, het Begrafenisgeld heibben ingevoerd, even als Ziekenhuis- en Sanatorium verpleging en tandheelkundige verzorging. Naar zoo spoe dig mogelijke volledige verstrekking wordt gestreefd, waarbij in den aanvang groote soepelheid zal worden betracht, hetgeen ook mogelijk is, dank zij de algemeene groote medewerking der Ziekenfondsen om alles in dezen overgangstijd terstond vlot te doen verloopen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat waarschijnlijk het volgend jaar ook het huispersoneel onder de Ziektewet zal worden gebracht en hierdoor tevens in de Ziekenfondsregeling zal komen. klagen van den los, dat dalen kan tot een zacht fluisteren, als wanneer de wind door een sleutelgat zucht en stijgen opnieuw tot schroeienden klank, die smartte als een lichamelijke wonde. Een langaangehouden, snerpend fluiten de toon barstte uiteen in een krater van ge luid, dat lag buiten alle menschelijk begrij pen. Van de aarde kon het niet zijn; dit moest een voortbrengsel wezen van de hel. Theodor gevoelde zich niet beter. Zoo hy toch moest sterven, waarom dan eerst de ?ansche ellende der onderwereld te doorleven? 11 3 moed begon hem te ontzinken. Het was -liet gemakkelijk, mensch te zijn. Als hy hoestte, beet de koude hem vlijmscherp in de keel, zocht zich een weg tot diep in zijn inge wand; maar als ze er uit moest, klemde ze zich vast in hem als me. duizenden weer haken een marteling zonder eind. Zou Rasmus het niet goed hebben ingezien? Maar het was te sneu, het hem te vragen, dacht Theodor, wanneer het weer dag was. Want geen nacht verging, zonder dat hij zich voornam, het morgen te vragen. Hij vroeg nooit. De dagen werden tot we ken en maanden, hij leefde en leed. De vorst nam een pink en z'n eene oorlel. Maar steeds brandde zyn levensvlam, flauw en flikkerend Graag zou hij ni. gestorven zijn; maar ter- wille van Rasmus sprak hy het niet uit. xn. Rasmus kwam op de gedachte, dat Peder- sen wel een en ander weten mocht van de waterratten. Pedersen spitste de ooren ongeveer een dollar voor ieder vel en waren er veel van die beesten? Hij kreeg het eensklaps druk; hij en Frederik maakten op groote schaal vallen, en ook begon hij belang te stellen in de coyotte-jacht. Want al een heelen tijd had Rasmus geweldig afgegeven op de coyottes, die de ratten doodbeten en de vellen beschadigden. Ze scheurden de huiden stuk, maar lieten de ratten meestal liggen, het leek wel, of zelfs dit duivelsgbebroed niet hield van muskus. Charles was kwaad aardig toen hij hoorde van het optreden der prairie-wolven: Dat heeft Nicoline ze geleerd t Geen Rasmus niet vriendelijker stemde jegens zyn voormalige vriendin. Ze werkte meer in het verborgene, sedert hij haar staart had afgeschoten; maar na iederen sneeuwval stond haar spoor versch in de dalen; ze leefde en was waakzaam. Maar haar uitkijkpost op den rand van de prairie had ze opgegeven. Was het niet Jensen, die van den zomer al Nicoline neerschieten wilde? Ja zeker. Jensen had gelijk gehad, en Rasmus werd nog giftiger op Nicoline, die onder meer het nu ook nog zoo had weten te draaien, dat Jensen het bij het rechte eind had gehad. Wees op je hoede, Nicoline! Maar hij zei het onder veel nadruk en overtuiging, want tot dusver had het er allen schijn van, dat hij degeen was, die op z'n tellen passen moest. Op een dag, tegen het vallen van den avond lag Jensen opnieuw over zyn huw'lijk te den ken. Bij vergissing was hij 's morgens in slaap gevallen en had van Eva gedroomd; ze was weerspannig en onvriendelijk, maar aange zien droomen het tegenovergestelde moeti beteekenen, kwam het prachtig uit en wi hj, wat dat betreft, plezierig wakker; mi toch had hij het land, want nu zou hy allic '3 nachts niet kunnen slapen. Daar hoorde hij een piepend geluid bij i deur. Wat was dat? Jensen had weinig lu z'n warme bed uit te gaan, maar toen t zachte piepen aanhield, schoot hij een ps kleedingstukken aan en kwam overeind. I voelr'"3 zich zoo licht in het hoofd, zoo vn« delijk gestemd. Lang te bed liggen kwam 1 slist een mensch z'n humeur ten goede. Hij opende de deur op een kier. Het v Nicoline. Jensen schrok zich een ongele maar Nicoline liep een tamelijk eind .weg keek zoo zielig, ging op den rug liggen rc de pooten stijf omhoog en de tong ver uit di bek. Eensklaps werd Jensen kwaad. Die deu niet van een Rasmus had het arme dier nai buiten gejaagd in kou en ellende, en natuurl; was hy het ook, die de arme stumper 'r stat had afgeschoten! Hij floot: Kom maar, ffi hondje, hier is een lekker kluifje voor je, bt beestje Nicoline scharrelde overeind en liep in wij kringen om het huis heen. Vatte ten laats moed en kwam tot by de deur. Jensen pras te vleiend en goed, ging rechtop in z'n t* zitten en liet de deur half open. Nicolu draaide haar achterste heen en weer, grijns^ en kwijlde. Na heel wat vijven en zessen 9lo: ze binnen, schuw en rillend over het hef lichaam; kfm dan toch, Nicoline, beste hon Rasmus is een gemeene kerel. Wordt vervolgd,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2