Koeien in étagewoning DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zwarte wolken aan den melkweg Die vencomplot ontmaskerd Oudeliedeotehuis of menschenpakhuis? Woensdag 5 November 1941 Tweede blad De merkwaardigste boerderij pan Nederland i Hoophuizen tij Harderwijk EEN VESTING VAN GEWA PEND BETON. (Van onzen eigen verslaggever). Hoophuizen... Je komt er, wanneer je een ituk voorbij Harderwijk op den weg naar 5wolie linksaf slaat, en' een kronkelweggé- je volgt, dat zidh vlak bij de zee in het «verzand verliest. Hoophuizen wil volgens de b'uurtgenooten liet anders zeggen, dan „een hoop huizen", in die moeten er vroeger hebben gestaan ook, vant Hoophuizen moet eeuwenlang het mid-, lelpunt van scheepvaart, handel en vissche- ij zijn geweest. Pas in het laatst van de •orige eeuw, toen Harderwijk een haven reeg en de pogingen tot bevaarbaarmaken an de Hiérderbeek waren opgeheven, werd loophuizen de wind uit de zeilen genomen. Het waren eigenlijk groote waaghalzen, ie boeren, die in de zestiende eeuw daar lak aan zee begonnen te bouwen, maar ze adden er toch ook hun goede redenen voor. de het stormde liep het „vleuwaoter" over landerijen, het was troebel water, dat vette ydiblaag achterliet, waarmee de oer natuurlijk zijn voordeel deed. j,fear het vleuwaoter was een verraderlijke vriend, gai slib, maar het nam de Kuizen mee. den loop dei- tijden is geen boerderij blij- en staan, alle huizen tusschen Harderwijk o ELburg werden verwoest tot een kasteel an toe. De geweldige stormvloed van 1825 af den genadeslag. Vele al te vermetele boe- n vonden hun dood in de golven. Een ge acht echter braeht het e>r steeds goed af, it waren de den Herder®, waarvan een azaat, Eiber den Herder zich, zooais wij ■rieden week vertelden, totterdood tegen droogmaking, van de Zuiderzee zal ver- tten. De den Herders wisten van geen wijken, hadden steeds de roeiboot, goed geteerd wélfoeriemd in het sohuitenhuis klaar gen, en waren steeds gereed te vluchten s de nood aan den man kwam. In 1825 was het al heel erg. Na een open inter en veel regen en wind uit de Zuid- esthoek stak in Februari bij volle maan n\ zware Noordwesterstorm op. Zwolle en n groot deel van Overijsel gingen er diep te Staphorst stond het water mans- K)g in de boerderijen, in Harderwijk steeg vloed tot 3 meter. Twee dagen na volle maan is het spring- met springvloed, de visschers zeggen, n moet de wind naar zee of de lucht moet rsten. Ze kregen gelijk. Tegen den avond van den feeden dag schoot de wind in het Noor- n. Hot was het sein voor de burgerij in Har- •rwijk om de meubelen naar de vloed- tmer te sjouwen en de visschers leken wel are duivels. Als bezetenen baggerden ze or het snel opkomende ijskoude water om botters nog te bereiken en tegen midder- chtvoeren de botters" door de straten n Harderwijk. Voor de zoove eiste maal werd. Hoophuizen moest, de den Herder, die er toen woonde, er"" met een Harderwijker kubboot dwars er de eenige jaren later bestrate Zuider- estraatweg, strandde eendge kilometers rder bij de heuvelruggen en stapte in de nnébosschen uit. Een koftjalk met hout teg bij Hoophuizen tot wrak en, nog steeds ten de brokstukken diep onder het, zand. den loop der jaren heeft men van de iing verschillende gouden munten vonden. Dat Harderwijk niet van de aard- verdween is te danken aan den zee ltlis ber Het jaarverslag van de BToord- hollandsche oonsumptiepielkver- eeniging. In het jaarverslag van de Noordholland- he consumptiemelkvereeniging worden irschillende „zwarte wolken aan den Melk eg" gesignaleerd. Het prijzenbesluit 1941, dus het verslag, heeft de inkomsten van langhebbenden een zo o gevoelige slag geven, dat vooral de kleinere zaken niet slechts met de allergrootste versobering Uen kunnen voortbestaan. Hoewel de goe- |H bedoeling tot saneering van den melk- ndel kan worden erkend, wordt aan de dere zijae gewezen op den geweldigen c M.1 welke op den melkhandel wordt ge- Voor(s wordt in het jaarverslag herin- rd aan de moeilijkheden in de kwestie lustriemelk. consumptiemelk en de daar- n verbonden uitbetaling aan de veehou- rs. Met de intrede van de standaardisa- ard. 's begrip industriemelk en consump- Rnelk wel versmolten, dóch omtrent de ijswaardeering loopen de meeningen nog eeds sterk uite^p. Het bestuur stelt zich zich ig steeds op het standpunt dat de melk- tAX orziening het meest gebaat is bij een raffe controle en dat verslapping daarvan schts verkeerde praktijken aanmoedigt, i vakcursus, waarvoor zich 257 cursisten dden aangemeld, wierp goede resultaten verlies- en winstrekening sluit tot een dracr van f 22511.53 met een batig saldo van bw. In de begrooting 1942 is de contributie ge- amd op f1500, lager dan gewoonlijk, 'om- t wordt verwacht, dat verschillende leden lehouders zullen bedanken, Aan omslag is raamd f 19000. slechts f 1000 minder dan woonïijk. Hoewel namelijk het melkver- uik door de distributievoorschriften zeer langrijk is beperkt, is anderzijds ook de iders niet onbelangrijke burenplióht mi- am. In het vereenigingsjaar 1940/41 is van *20 leden- eontribiitie ontvangen, terwijl in 131 leden vrijstelling van contributie verleend. Het totaal aantal leden bedroeg öj, waarvan 17 melkinrichtingen, 61 zui- elfabrieken, 555 melkslijters. 812 veehou- W'S, overige groepen 606. aal* Op een eeuwenoude fundeering. nog geen vijftig meter van het strand der voormalige Zuiderzee, staat in de buurt van Harderwijk een boerderij van gewapend beton, zooals men vergeefs in Nederland een tweede zal zoeken muur, die de golven brak en het feit, dat de storm plotseling bedaarde. In 1877, in 1894 en in 1916 ging Hoophuizen er weer diep onder, in.1916 waren de den Herders eindelijk verdwenen, en bracht het gezin, dat toen op de alleen overgebleven boerderij woonde, doordat het geen boot be zat, er ternauwernood het leven af. Toen was de maat vol. De eigenaar had schoon genoeg van den eeuwigen strijd tegen de zee, waarbij de mensch altijd verliezer bleef. Hij droeg een Belgischen architect, Julius Schrover,als zoovelen in die jaren geïnter neerd in een kamp bij Harderwijk,, op, iets té maken, waarop dé zee geen vat zou kun nen krijgen. En dat heeft Julius Schovers naar menschelijke berekening gedaan! Er is een dubbele stal gekomen. De koeien staan achter dikke betonnen muren, een meter ongeveer, onder het maaiveld en de deuren zijn evenzooveel waterdichte sclïot- ten. In de meeste gevallen zullen die het water wel kunnen houden. Komt de nood echter aan den man, dan wordt het vee via een betonnen op rit naar boven geleid en vindt het op de eerste étage een andere stal, die wel anderhalve meter hooger ligt, dan de hoogste vloedstand ooit is geweest. De boerderij, eigenlijk meer een heerenhuis, dat 's zomers als pension wordt geëx ploiteerd, is al even solide. Zware wan den en muren van gewapend'beton, trap pen van gewapend beton, zolderingen van gewapend beton en een zware bui tentrap van gewapend beton, die naar de bovenverdieping leidt. Gaat Hoophuizen er nu nog eens onder, dan zullen de bewoners uit de bovenver dieping af kunnen dalen in een roeiboot. In 1918, toen deze „waterbunker" verrees, was de Afsluitdijk er nog «niet, en de som bere profetieën van den heer den Herder ten spijt, schijnen de boeren rond Hoophui zen zich vrij veilig te voelen. Doch mócht hét ooit zoover komen dat de Zuiderzee zijn zooveelsten stormaanval op •Hoophuizen doet, dan zal het bouwsel van Julius Schrovers den spits moeten afbijten en dat vermoedelijk beter doen, dan de min der solide behuizingen onzer voorvaderen! Uit onze.omgeving LANGEDIJK Jeugdige boefjes aan het werk. Naar wij gisteren vernamen heeft de ge meentepolitie van Noordscharwoude, Zuid- soharwoude en Oudkarspel een dievenbende ontmaskerd, bestaande uit vijf opgeschoten jongens van 17 tot 20 jaar. Onze correspon dent meldt ons heden nog de volgende bij zonderheden: 'Den laatsten tijd werden aan den Lange dijk en omgeving een groot aantal rijwielen ontvreemd. Na van de banden te zijn ont daan, werden de karretjes meestal eigens in het water geworpen, waar zij dan na ©enigen tijd door den een of ander werden opgevischt.'Zonder banden, dus 'niet meer te gebruiken. De daders waren steeds onvindbaar. Het leek er veel op, dat er een complot bestond, dat goed georganiseerd te werk ging. Wan neer de dieven het bij het stelen van rijwie len hadden gelaten zou het misschien nog eenigen tijd doorgegaan zijn zonder dat de politie, die al haar best deed, om de daders te pakken te krijgen, vat op hen zou krijgen, maar het stelen beviel blijkbaar zoo goed, dat de zaak uitbreiding onderging en men ook belangstelling begon te vertoonen voor andere zaken. Zoo wérd in het einde van de vorige week .aangifte gedaan" van een diefstal van een -hoeveelheid bruine boonen, uit de consisto riekamer van de Ned. Herv. Kerk, welke de koster, die deze zelf geteeld had, daar had neergezet, maar op een gegeven oogemblik verdwenen waren. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat er door een der smeden de vorige week eenige werkzaamheden in de consistorieka mer waren verricht. Een der knechts, de jeugdige R. J„ bleek zich aan den diefstal schuldig te hebben gemaakt, nadat hij zich bij zijn werkzaamheden van de situatie op de ..hoogte had gesteld. De boonen waren in middels reeds van de hand gedaan. De koo per hiervan zal ongetwijfeld ook niet vrijuit gaan. De boontjes werden in beslag genomen. Bij het verhoor van J. door de veldwach ters Prins en van der Mars, bekende J. nog verscheidene andere diefstallen, o.a. die van rijwielen aan den Langedijk, een drietal te Dirkshorn, een te Waarland en drie aan de Luizeknip. Dat was allemaal geschied door een complotje van een vijftal jeugdige boos doeners. Ook bekende hij, benzine te hebben gesto len van den heer van N. te Noordscharwou de en deze ook weer te hebben verkocht. Voorts bleek er iets te zijn gebeurd met tar we, waaraan dit complot niet vreemd was. J. en een jongere broer, die zich eveneens aan deze feiten schuldig had gemaakt zijn, na een bekentenis te hebben afgelegd, naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht. Dat hier van een tameliik wijdver takt complot sprake is, blijkt wel uit de om standigheid, dat de reéds gedetineerde R, S. üit Barsingerhom, die zich aan dergelijke delicten schuldig" had gemaakt, bij het edele vijftal behoorde. De twee overige leden van de bende A. en Z., hadden niet zoo'n groote rol gespeeld in deze geschiedenis. Zij hadden voornamelijk meegeholpen om het op deze wijze verkregen geld, de banden werden bui ten de distributie om natuurlijk heel duur verkocht, op te maken. Want dit werd be steed voor het maken van goede sier. Siga retjes, groote potten bier hebben hun aan trekkingskracht ^ehad op deze, eigenlijk zeer beklagenswaardige jongens. De politie heeft echter een goede slag ge slagen en het zal voor velen een opluchting, zijn, dat tenminste deze de straten onvei lig makende bende achterhaald is. Voor degenen, die afnemer zijn geweest van deze door diefstal verkregen goederen, staat ongetwijfeld ook nog een potje te vuur. CURSUS E.H.B.O. Voor dé cursussen van de EiHBO-afdeeling Langedijk bestaat steeds goede belangstel ling. Voor den nieuwen cursus hebben zich 27 cursisten aangemeld. BROEK OP LANGENDIJK. DAT KWAM LEELIJK AAN. Gisteren is de heer J. S. uit Zuidscharwou- dé .toen hij uit een poortje kwam geloopen, door een wielrijder aangereden en is daar bij zoo komen te vallen, dat doktershulp noodzakelijk was. Dr. de Wit uit Oudkarspel oordeelde het noodig, dat de heer S. het bed houdt NOORDSCHARWOUDE. OMZET NOORDERMARKTROND. De omzet van de veilingsvereeniging Noor- dermarktbond alhier was gedurende de maand October f374.812.99. tegen f266.332,48 in dezelfde maand van verleden jaar.. Een toename alzoo van ruim fl07.Ó00. POLITIE. Verloren: een gymnastiekschoen (van een kind). Gevonden: Manchester werkmansbroek; een paar wanten en een .paar beenpijpen. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. SCHAGEN ONDERWIJZER LICH. OEFENING. Naar wij vernemen zal de heer J. Schots man uit Alkmaar, die benoemd is tot onder wijzer in de lichamelijke oefening aan de ULO-school te Noordscharwoude, ook de 1. o. onderwijzen aan de ULO-scholen te Schagen en Winkel. Een gelukkige coiyhinatie! STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 1 November standen 3 werk- loozen ingeschreven,' waarvan 1 in de steun- ve'rleening en 1 in. de centrale werkverschaf fing, terwijl 1 werklooze uit zijn bondskas trok. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 1 November stonden bij het bijkantoor Schagen van het gewestelijk Ar beidsbureau 12 personen ingeschreven, t.w. 5 landarbeiders, 1 chauffeur, 1 schipper, 1 conciërge, 1 kantoorbediende, 1 bouwkundig opzichter en 2 kooplieden. In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 37; in 1939 21 ep in 1938 46. WIERINGERWAARD VERGADERING HOLL. MIJ. v. LANDBOUW Maandagavond vergaderde de afd.' Wip- ringerwaard van de H. M. v. Landbouw in café Breed, onder leiding van den heer C. Boekei. Secretaris de heer J'b. Sleutel. Aan wezig 11 leden. Voorzitter deelde mede dat de spreker voor heden, die een inleiding zou houden inzake het Gewestelijk Arbeidsbureau, zoo even telefonisch mededeeling heeft gedaan, dat hij door het slechte weer niet kon ko men. Ook de behandeling van den beschrij vingsbrief kan vervallen, omdat de verga dering door de bekende maatregelen niet zal doorgaan. Als bestuursleden moeten aftreden de voorzitter C. Boekei (niet herkiesbaar), en de secretaris Jb. Sleutel (herkiesbaar). Laatstgenoemde werd herkozen, terwijl ge kozen werd de heer B. Visser Az. In verband met te houden lezingen werd door den heer P. Visser voorgesteld om eens een spreker te laten komen om een inlei ding te houden over aardappelselectie. Dat kan misschien een begin zijn voor een cur sus. Het teelen van zaaizadd en poötgoed kan tevens onder de loupe worden genomen. Dit voorstel vond algemeen bijvaJ, zoodat aldus werd besloten. Een tweede voorstel van den heer 'V. de Wit voor een spreker van de Heide Mij. viel eveneens in goede aarde, zoodat ook dit werd aangenomen. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld dat de nieuw benoemde consulent voor de Bedrijfsvereeniging eerstdaags rond komt om keilnis te maken. Hierna sluiting. NOG MEER OP DE KERFSTOK. Naar wij vernemen wordt zekere M. van het Wad, tegen wien kort geleden proces verbaal is opgemaakt wegens clandestien. Slachten, ook nog verdacht boter- cn vètkaar- ten verhandeld te hebben en stelt de rijks politie deswege een onderzoek in. ALKMAAR VROUWENFEEST. 't Was gisteren in het Payglop vrouwen- feest. Een winkelier in textielgpederen, die, aldus vernemen wij van welingelichte zijde, een deel van zijn voorraad niet had opge geven, was door de autoriteiten genoodzaakt zijn winkel uit te verkoopen tegen zeer ver minderde prijzen. Het liep storm, de dames stonden rijen dik en velen keerden met een magere textielkaart, doch vette buit huis waarts! ZUPE WIJZIGING SCHOOLTIJDEN. In verband met de braradstoffenschaarsoh- te zal aan de O. L. scholen dezer gemeente gedurende de wintermaanden op Maandag tot en met Vrijdag den geheelen dag onder wijs worden gegeven en zal op Zaterdag geen school worden gehouden. Zal eindelijk aan den wantoestand in het tehuis voor Ouden van Dagen te Oudkarspel een einde gemaakt worden? Een kamer meisje van taohtig jaar Actie van vooraanstaande burgfcrs 9 (Van onzen eigen verslaggever). Het klachtenhoek over wat officieel ge naamd is „Tehuis voor Ouden van Dagen" te Oudkarspel is vol. Toen de voorganger der Ned. Herv. gemeente te Zuidscharwoude in een rede voor de afdeeling van den Bond voor Staatspensioneering te Heerhugowaard sprak over een toestand, waarbij de dekens aan de bedstede'vastvriezen, doelde hij op Öat tehuis, instandgehouden door de zorgen van kerkelijke en gemeentelijke liefdadig heid. Voor enkele vooraanstaande persoonlijk heden in de Langedijk is de maat overge loopen. Zij hebben een aantal goedgefun- deerde klachten verzameld en hebben den •meer dan treurige omstandigheden in het tehuis met deh burgemeester besproken. De-» ze, die zooals mén weet eerst korten tijd aan het hoofd yan alle J^angedijker dorpen staat en dus zelf niet voor den toestand ver antwoordelijk gesteld kan worden, heeftr„yer- zodht de klachten schriftelijk in te dienen. Er zijn grieven bij, welke men moeilijk in een dagblad kan bespreken, zij zijn niet de minst erge. Wij hebben ons te bepalen tot de feitelijke omstandigheden, waarin de. ouden vangdagen zelf leven. Het is dan wel het eenvoudigste om te vertellen wat or niet Is en wat degenen, die than6 óp verbetering aandringen als het meest noodzakelijke beschouwen. 1. Behoorlijke slaapkamertjes op het Zuiden, met ledikant, vaste wasch- bak. tafeltje en stoeL 2, Een badkamer. ,_3. Een ziekenzaaltje, dat aan eenvoudige eischen van hygiëne voldoet. 4. Een. rookkamer voor de mannen. 5. Een kamer voor degenen, die door hun gezondheidstoestand geen tabaks rook kunnen verdragen. 6. Centrale verwarming. 7. Een behoorlijke keukeninrichting, waar ook voorgeschreven dieetvoedsel direct kan worden bereid. - Het moet niet meer voorkomèn. dat degenen die geroepen zijn een zeer zware zieke in zijn laatste dagen te verzorgen, dezen vinden in een donkere bedstede, op een doorwaterd bed. Hel moet niet meer zoo zijn, dat. men met een zieke „verlegen" is en de stakker de gemeenschap geen betere dienst kan bewijzen,' dan» zoo spoedig mogelijk dood te gaan. Dit zijn harde woorden, maar ze zijn niet minder waar helaas Een enkel woord over het „bestuur" van het huis. Dit was toe vertrouwd aan een echtpaar, waarvan de vrouw epkele jaren geleden is overleden. De man is „vader" gebleven en wordt ge assisteerd door een ionee vrouw, die zelf min of meer als verpleegde moet worden beschouwd. Voor den vader en zijn assis tente zijn een paar zeer behoorlijke kamers' gereserveerd, het verblijf van de ouden van dagen is troosteloos en triest. De mannen en vrouwen verrichten, zoolang ze er eenigszins toe in staat zijn. corveedienst. passen elkaar bij ziekte op. een .van de mannen beeft o.a. tot taak de hedriéö op te maken, het ,.nach,sanitair"e tp ledigen enz. Een kamermeisje van tachtig jaar Zoolang dp mannen daartoe in staat zijn. werken ze buitenshuis, verdienen nóg een stuiver of wat en dragen die. precies als Keesje, het diaconiehuismanpetie van Hil- debrand, netjes aan den vader af. Degenen, die de zaak met den burgemeester hebben besproken, zien de oplossing in: 1. het bouwen van een nieuw tehuis met plaats voor veertig verpleegden of ver bouwing van een daartoe geschikt pand, bijv. de pastorie te Zuidscharwoude; 2.- het aanstellen van - een gediplomeerd verpleegster als inwonend directrice, met als hulp een echtpaar als vader en moe der, of een leerling-verpleegster met eenig huispersoneel;, 3. behoorlijke, controle op de gang van za ken in de huishouding. Er moet geen „mooi" maar een „goed huis" komen; een huis dat men zijn eigen vader en moeder zou kunnen toevertrouwen. Doofpotpolitiek. Het is niet aan ons de schuldigen aan het feit, dat daar in Oudkarspel een aantal ou den van dagen verkommert, aan te wijzen. Wij hopen dat het rapport aan den burge meester grondig zal wordèn bestudeerd en deze den moed zal vinden het gezwel uit te snijden. Wel willen wij wijzen op de doof potpolitiek van het voormalige gerheentebe- stuur van Oudkarspel, want het is niet de eerste keer dat er in het openhaar is ge klaagd. Wij meenen dat mevr. PSarlberg de zaak in den Raad al eens heeft aangesneden en dat er „plannen" waren, die echter nim mer zijn uitgevoerd. Wij hebben het er al tijd voor gehouden dat de angst van burge meester Wijnveldt, dat Oudkarspel noodlij dende gemeente zou worden, dus zijn overi gens betrekkelijke zelfstandigheid zou ver liezen. door een te groote uitgave aan het tehuis het steeds gewonnen heeft- van de plicht van den staatspensioenpropagandist Wijnveldt, op te gaan voor wiens levenszon ondergaat. Het woord is tot dusverre geweest aan menschen, wien de een na den ander de moed ontbrak de knoop door te hakken. De daad is thans aan burgemeester Scholhaas, die grooter machtsbevoegdheid heeft dan zijn voorgangers en om minder heilige huisjes heeft te denken. Dat die daad dan het eindelijk inlossen van de eereschuld zij, die gemeente en kerk bestuur tegenover de ouden van dagen heb ben! VAN ALLES WAT UIT DORP EN STAD Smakelijk eten. In een smerig schuurtje op een volkstuincomplex te Amsterdam heeft de politie gisteravond een clandestiene slagerij ontdekt. Drie levende schapen waren in het schuurtje aanwezig Verder vond men twee huiden van schapen en een emmer met ingewanden. Later op den avond heeft de politie twee mannen, die „toevallig" even kwamen kijken, gearresteerd. Weinig pleizier van de buit. In den, nacht van Zaterdag op Zöndag zijn inbrekers op -bezoek geweest in een stoffenzaak in de Kalverstraat te Amsterdam. De buit, 12 rollen stof, ter waarde van pl.m. f 2000. is gisteren reeds door de politie achterhaald in een perceel aan de Hasebroekstraat. De bewoner, een 54-jarig los-werk man, is ge arresteerd. Meisje vermist De chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt na mens de ouders de opsporing van Comelia Sphoordijk. oud 17 jaar, die sedert 27 Octo ber 1.1. wordt vermist. Zij heeft een groot postuur, bol gezicht, frissche gelaatskleur, donkerblond haar, dikke neus. draagt een groene regenjas, groene jurk met gestreept! bovenstuk. Daar was nog thee en zeep Gis»» termiddag, terwijl de bewoners even afwe* zig waren, zijn inbrekers binnengedrongen in een perceel aan den Eemnésserweg ti Hilversum, in het centrum der gemeente, bewoond door de favilie C. Alles werd over1- hoop gehaald. De buit bestond uit ruim! f 300.5 ons thee en 35 stukken toiletzeep. Eerder ^aren inbrekers in actie geweest in eeniee perceel en op Eindegooi. waar eeld era flinke hoeveelheden levensmiddelen toer4 den ontvreemd. Doodeliik mijnongeval. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 53-iarige schutgoot- meesfer A. Hakens in de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinselen onder plotseling afvallend ge steente geraakt. De man kon vrij spoedig worden bevrijd, maar de mijnarts kon nog slechts den dood constateeeren. De overle dene was gehuwd, had zes kinderen en woonde te Spekholzerheide. Winkelvoorraad* in beslag genomen. Te Amstelveeen is bij een kruidenier die ah lerlei waren zonder bon. doch tegen buiten sporig hooge prijzen verkocht, de heele winkelvoorraad in beslag genomen en naar elders overgebracht UITBREIDINGSPLAN. Onlangs deelden wij mede, dat aan deze gemeente de verplichting was opgelegd, tot vaststelling van een uitbreidingsplan vóór de geheelé gemeente. Wij vernemen, dat het vervaardigen van dit uitbreidingsplan is op gedragen aan Ir. R. Versteeg te 's-Gra- venhjige. Ingezonden M.H. Beleefd verzoek ik U onderstaand stukje, in Uw veelgelezen blad op te willen nemen, in het belang van el-ken lezer. „TUINHOEKJE". Fruitteelt in kleine duinen. Dezer dagen kwam mij een dergelijk stuk je onder de oogen, geschreven door v. d. L. Dit stukje betrof hoofdzakelijk de fruit teelt in kleine tuinen. Daar werd o.m. de kwestie, niet dragende vruchtboomen be sproken, om hier even op door te gaan aou ik daar het volgende aan toe willen voegen. Als U een vruchtboom heeft, is het niet altijd aan den boom te wijten dat hij niet vlug draagt, maar heel vaak aan den kwee- ker of leverancier van die(n) boom(en) Als u met uw tuinman of kweeker een plannetje bespreekt voor de aanplant van wat fruit- boompjes, vertelt U hem natuurlijk direct dat gauw vruchten wilt hebben en dat kan! Zelfs vlugdragende goudreinetten, wel een van de slechtste, volgens Chr. v. d. L., kunt u krijgen. Dit zijn dan zgn. zwakke onderstammen, hiervan wordtJ de boom niet groot, maar draagt direct en rijk; vraagt U bv. maar naar type IX voor goudreinetten, Signe Fillits, Notaris, Bramly Siedling en anderen. Voor Cox Oranje Pippin kunt u be ter type IV of II nemen. Ook zijn op die onderstammen de James Grave, Beauty of Bout en Jacstone Cuperb. vlug dragend en regelmatig. yoor peren kunt u de Kwee nemén; nog vlugger draagt Kwee a onderstam; de soorten Bon Louise d anor en Conferancé zijn wel een van de fijnste peren, die direct en regel matig Vruchten geven. Verdet wil ik nog het een en ander over de bemesting zeggen. Het komt maar zelden of nooit voor dat er een geval is, dat de boomen te veel stikstof krijgen, b.v. beer. Kunstmest is er niet, dus geeft U zeker niet te veel. Wanneer een boom goed onderhouden wordt en door een vakman bewerkt, kunt U van al Uw boomen vruchten verwachten; de sproei o.m. is een heel voornaam punt, maar ook het sipuiten is een groote factor, en het is dan oök bijna uitgesloten dat er vruchtboomen zijn, die na 4 of 5 jaar nog geen vrucht dragen, behalve pruimen; er zijn soorten pruimen, bw. Reine Claudes, die pas op lateren leeftijd beginnen te dragen. Voor huisgebruik kunt U maar het best de Reine Victoria vragen, dat is de groote rose zeer sappige pruim, die u als laatste pruim op de groentenkar ziét. Ook kan deze geschikt als leiboom langs een j4iuur of schut geplaatst worden, op een zonnigj)lck- je, wanneer u wéinig of geen ruimte in den tuin zou hebben. Ook peren en kersen kunnen goed als lei- boomen geplaatst worden; daar appel niet zoo geschikt is voor dat doel, wordt er toch wel eens een enkele voor gebruikt, o.m. Cox Oranje Peppin of Charl Rose, die het goed doen als leiboom. Oudere struiken van appel of peer kun nen na een vakkundige behandeling aan. het wortelgestel, nae en paar jaar goed vrucht baar worden gemaakt, maar probeer niet eerst zelf als u er niets van afweet, om later den tuinman het door u bedorven werk weer op te laten knappen, het. kost meer en het duurt nog langer eer u er de resultaten van ziet. Wieringerwnard. C. Zeeman.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5