REDERIJKERSTOONEEL IN NIEUWE BANEN Jitbreiding van de toude grondcultuur fd .30 Vrijdag 14 November 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Mogelijkheid voor ontplooiing geopend Centrale organisatie in Ned. Cnlfnurkamer SET .LANDJUWEEL" m HERSTELD. De heer F. Primo, hoofd van de afdeeling Theater en Dane van het Departement, van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft tegen- orer een redacteur van het V.P.B. een be langrijke verklaring afgelegd ten aanzien pan het leekentooneel. De overheid, aldus de heer Primo, itaat vol belangstelling tegenover het rederijkerstooneel, dat zij zooveel moge lijk zal beschermen, steunen en stimulee- pen, om liet, tot grooter activiteit, bloei en ontwikkeling te brengen, overtuigd als zij is dat Itet hier gaat om een heel bijzondere uiting van volkscultuur. Daar om zal een sterke band met de overheid gelegd moeten Vrorden. Het rederijkers tooneel zal in zijn geheel opgenomen worden in de Ned. Cultuurkamer, welke in oprichting is. Het aal in dat groote lichaam ondergebracht worden in het theatergilde en zal daar een aparte af- deeüng vormen. De 3 A 4000 vereenigingen in den lande le hei tooneelspel beoefenen, zullen zich us aanstonds als lid hebben aan te mel en, als waren zij een persoonlijkheid. Of ij alle zullen toegelaten worden, hangt af an de waarde en de beteekemis der ver enigingen. Er zijn er bij die den naam tooneel ver eniging misbruiken en beter genoemd kun- en worden amusementsvereenigingen. Ove- gens zullen deze amusementsvereenigingen oor de overheid toch niet aan haar lot wor- en overgelaten, want in een goede georden- e maatschappij is ook het soort amusement, at het volk geboden wordt, niet van betee- enie ontbloot. Het gaat voorloopig dus al- een om de ernstige tooneelvereenigingen. In de eerste plaats zal het er op aan ko len, te constateeren wat de vereeniging doet d hoe zij werkt. Het zal ook wel voorkomen, at in eenzelfde plaats vereenigingen met elijke strekking en doel beter gefusionneerd rorden, vereenigd tot een groote en sterke roep. Het zal er dus op aankomen te her- ipeeren, te ordenen, te coördineeren. Dit zooveel mogelijk plaatselijk gebeuren, 'anneer het betreft groote steden en anders ijv. ten plattelande, gewestelijk. De organisatie. Daar zal dan de streektaal een belangrijke 'Cfkctor kunnen zijn. Regel moet echter zijn, at in een plaats of gouw alle vereenigingen lamgevat worden in één bond of groep. Bin- bq die bond of groep blijft iedere vereeni- og natuurlijk zelfstandig. De plaatselijke bond of gewestelijke bond it onder de leiding van één persoon, een .tselijke of gewestelijke leider met om ch heen een aantal adviseurs, vertegen- oordigers meestal uit de verschillende in en bond saamgevatte vereenigingen. Ook voor het rederijkerstooneel moet het arool gelden, evenals voor het beroepstoo- eel trouwens, dat er tenslotte maar één con- urrentiemiddel geoorloofd is, n.1.: dat wat ch beweegt op het zuiver artistieke ter- ain. Binnen hun beperkt gebied zullen deze laatselijke of gewestelijke bonden of groe- en een zekere zelfstandigheid hebben, ech- >r met dien. verstande, dat de leiding van ie groepen op haar beurt weer verantwoor- elijk is tegenover een hoogere leiding en De aanvraagformulieren voor bijzondere el tv ergunningen voor het jaar 1942, welke ïans gereed zijn, bevatten, naar de Tuin- srij meldt, uitbreidingsmogelijklheden van ersohillenden aard. Men kan bijzondere teeltvergunning aan- ragen met een hoofdgewas en een voor- een nacultuur. Deze hoofdgewassen zijn lamboonen, stokboonen, doperwten, bos- een, bloemkool, spruitkool en knolselderie. de keuze van de na- of voorcultuur ie ïen vrij. Voorts wordt de gelegenheid geboden in s schrijven voor vroege aardappelen met acultuur, waarvoor dan als nacultuur ge- oemd worden bloemkool, spruitkool en oonen. Een andere soort is ook mogelijk, laar dan moeten er bijzondere redenen voor anwezig zijn. Voor telers met een vergunning voor roege aardappelen zonder nacultuur be- taat gelegenheid tot het aanvragen van ergunning tot het telen van nacultuur van loemkool, spruitkool en boonen, terwijl ok hierbij een ander product is toegela- en. Tenslotte kan men vergunning aanvragen oor wartnoezerijgewassen als enkele teelt. >e producten, welke hiervoor genoemd rorden, zijn spruitkool zonder voor of na- Belt, bloemkool zonder voor of nateelt, roo- e bewaar kool, gele bewaarkool, witte be- raarkool, roode breek- en bewaarpeen, wit- [>fwortels, .zaaiuien en knolselderie. In de keuze der gewassen behoeft men ich niet tot een te beperken, mits de op per- lakte voor elk gewas minstens 5 Aren be haagt. Voor de teelt van augurken worden een bijzondere teeltvergunningen gegeven jij de aanvrage der gewassen diene men er 'an overtuigd te zijn, dat men van de ge raagde teelt voldoende op de hoogte is, dat le grond er voor geschikt is en dat over Jle benoodigde meststoffen kan worden be- chikt. Ook moet er voldoende gelegenheid ijn vcor het vervoer en den afzet van de iroducten. De genoemde artikelen zijn alle mderhevig aan de veilplicht Het op contract telen zal in 1942 voor geen nkel warmoezerijgewas zijn toegestaan. De ïed. Groenten- en Froit-Centrale behoudt ich het recht voor, het gevraagde al dan niet, of na overleg gewijzigd, toe te staan. dat is de centrale, de algemeen leider van het rederijkerstooneel in Nederland. De oonfessioneele vereenigingen. Voor confessioneele en andere vereeni gingen kan geen enkel bezwaar bestaan in de Ned. Cultuurkamer opgenomen te worden. Immers, alle vereenigingen die tooneel spelen, hebben één hoofdbelang gemeen: tooneelbeoefening. Waarom zou den ze dan niet in één organisatorisch verband kunnen werken? Binnen hun eigen kader kunnen ze natuur lijk die stukken opvoeren, die van speciale beteekenis zijn voor hun categorie .ledenal tijd vooropgesteld dat het cultureele peil in acht wordt genomen. Het werk van het re derijkerstooneel zal in de toekomst meer in volkschen geest moeten worden gericht. De streektaal een kans. De vereenigingen moeten dichter tot het volk komen te staan. In vele gouwen van ons land zal het stuk in de streektaal van grooter beteekenis gaan worden. Het opvoe ren van dergelijke stukken zal zelfs aange moedigd worden en het opvoeren van goed Nederlandsch werk in het algemeen zal ge steund worden. Dit is een aangelegenheid, die ook verband zal houden met speciale wedstrijden voor het schrijven van oorspronkelijke Nederlandsche stukken, uitsluitend voor het rederijkerstoo neel. De bekroonde stukken zullen opgevoerd worden. Rederijkers-competities. Om de activiteit der vereenigingen verder te stimuleeren, zullen zij ingedeeld worden in klassen: een eerste, tweede, derde klasse. Volgens verdienste. Dit is een zaak die ge regeld wordt door den toekomstigen leider van de afdeeling en zijn raad van advies. Ieder jaar zullen onder de vereenigingen competitiewedstrijden worden gehouden. Goede regisseurs. Zooveel mogelijk zal de eisch gesteld wor den, dat aan het hoofd van iedere vereeni ging een goed regisseur komt te staan, hetzij een ontwikkeld en ervaren liefhebber, of liever nog een vakman.Ook daarom reeds zal het noodig zijn, dat financieel zwakke vereenigingen zich samenvoegen tot een sterkere, zoodat dan de gelegenheid bestaat eventueel een vakman-regisseur te honoree- ren. In principe moet het spelen zonder er kende leiding tegengegaan worden. Daar komt in de praktijk nooit iets goeds van. Dan zal blijken, dat het rederijkerstooneel het voorportaal van het beroepstooneel zal zijn. En het gevolg van al deze op elkander in werkende maatregelen zal zijn, dat de rede rijker, de liefhebber, het niet meer zal kun nen stellen zonder geregeld de voorstellin gen van het beroepstooneel zelf te volgen, hetgeen tot hiertoe slechts zeer uitzonderlijk geschiedt Scholing dor leiders. De scholing van den rederijker zal in de toekomst van zeer groot belang blijken te zijn. Wanneer de vereenigingen onder behoor lijke leiding moeten komen, dan zullen lei ders moeten gevormd worden, die eenige scholing hebben. Dat kan alleen op „scho len" gebeuren. Die bestaan in ons land niet Een systeem zal gevonden moeten worden, waarbij het mogelijk is, dat het in de toe komst in tal van plaatsen-van ons land op leidingscursussen worden gehouden, b.v. aan de muziekscholen e.d., door middel van avondleergangen of iets dergelijks. Ik ben er overigens van overtuigd, besloot de heer Primo, dat het rederijkerstooneel van de voorgenomen maatregelen slechts een ze genrijken invloed zal ondervinden. Want op deze wijze wordt een sterke band gelegd tus- schen de overheid en de uitingen van volks cultuur. Agrarisch nieuws DE BOND VAN LANDPACHTERS EN DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND. Over den Nederlandschen Landstand schrijft .,De Landpachter", het orgaan van den bond van landpachters in Nederland, in een woord aan zijn lezers o.m.: „Ons lijkt de Landstand een gezonde, logi sche opbouw van het landibouwleven in z'n ruimsten zin. Ingesteld door Nederlandsche autoriteiten, steunend op de Nederlandsche grondwet, bedoelt de Landstand de Neder landsche belangen te dienen dooi* onze boe ren de positie te geven in het volksgeheel die de bewerkers van den bodem toekomt Die positie brengt rechten en plich ten mee. Voor onze pachters was het geslachten lang, een onzeker bestaan, een afhankelijke positie, een uiterst sober stuk brood. Als het nu wordt: een vast gebruiksrecht, vrije be drijfsvoering en een alleszins redelijk loon, dan kunnen alle pachter daar dankbaar voor zijn, hoe ze overigens ook mogen den ken over de omstandigheden waaronder en de autoriteiten waardoor deze verbetering tot stand kwam. Een verbetering in positie en belooning die na de talrijke zeer moeilijke jaren bitter noodig is en helaas voor velen reeds onherroepelijk te laat, voor anderen nog net op 't nippertje komt. Zal de pachter dus meer rechten, betere belooning en grooter waardeering verkrijgen, dit brengt ook plichten mee, n.1. om met aanwending van alle energie de voedselvoor ziening van ons volk zoo goed mogelijk te dienen, en zich verre te houden van alle ge heime tegenwerking of sabotage van maatre gelen in 't algemeen belang genomen. Met behoud van onzen eigen aard, ons ei gen volkskarakter, moeten we loyaal mee helpen nood en verwarring te voorkomen en er naar te streven uit het bedrijf te halen wat mogelijk is. Ook door aan den Land stand mee te werken. Wij mogen dat als pachters doen op onze eigen wijze, met onze Alvorens hei tentoonstellingsterrein te betreden moest ieder exemplaar van de Hoornsche najaars-veemarkt op mond- an klauwzeer gekeurd worden (Pax-Holland-De Haan m) De voorbereidingen tot verkaveling van den Eierlandspolder 830 HJL ZULLEN VEKAVELD WORDEN. Een landaanwinst van 200 HJL 1500 personen gedurende 4 jaren arbeid. De voorbereidingen tot verkaveling van den Eilandspolder onder de gemeente De Rijp zijn thans in een laatste stadium ge komen. Het met redenen omkleede advies van de Centrale Cultuur Technische Com missie te Utrecht, optredende als centrale commissie met de algemeene leiding in deze ruilverkavelingszaak belast, is thans ter inzage gelegd op de gemeentesecretarie ën van Dè Rijp, Graft, Zuid- en Noord- Schermer, Schermerhorn en Beemster. Te vens is hierbij een kaart gevoegd waarop staan aangegeven het blok van ruilverka veling, met het plan van de wegen en wa- terloopen, zooals dat door den Commissaris der Provincie voorloopig is vastgesteld. Uit een en ander teekenden we aan, dat de verkaveling pl.m. een oppervlakte van 830 H.A. zal bestaan, waarvan plm. 620 H.A. thans reeds uit landerijen bestaan en de rest door water wordt ingenomen. Hier uit valt dus reeds te concludeerèn, dat hier sprake zal zijn van een landaanwinst van plan. 210 H.A. In dit ruilverkavelingsblok zijn twee hoofdwegen geprojecteerd die respectieve lijk de verbinding zullen vormen tusschen Graft en Groot-Schermer, De Rijp en Schermerhorn. Hiernaast treft men bij deze plannen drie dwarswegen aan tusschen de dorpen Noordeinde en Groot-Schermer. Ten zuiden van Schermerhorn is een weg ont worpen. opdat de perceelen van het blok aan de noordzifde van den Provincialen weg per as bereikt kunnen worden De kruin'breedte derwegen zal 8V? meter be dragen. De waterafvoer zal door een ring vaart geschieden, die aan de binnenzijde der kade getrokken zal worden. Eenige tochtslooten monden hierop uit. De. rich ting van deze slooten is Oost-West, Met het oog op de verkaveling van het overige deel der Eilandspolder, na beëindiging van de onderhavige verkaveling is een groote hoofd sloot geprojecteerd van het gemaal naar een punt tusschen Noordeinde en. Graft De bebouwde kommen van Graft en De Rijp zullen met 't oog op de fundeeringen ap hoog peil gehouden worden Dit water wordt ingelaten van de ringvaart om den Beemster. Voor de overige deelen koimt het water uit de Schermerringvaart. Chn de kosten voor de ingelanden billijk te doen worden heeft de provincie zich t.a.v. deze verkaveling in principe uitgesproken tot het verstrekken van een subsidie van f 224.000 in de bijkomende kosten. Het restant van deze bijkomende kosten eal worden gedekt door de aanwinst van pl.m. 210 H.A. land, dat uit het water ge wonnen wordt, en de waardevermeerdering eigen menschen, die 't vertrouwen der leden hebben. Daar zijn we blij om, maar dat ver plicht ook tot eerlijk en energiek meedoen. Zoo dienen we trouwens 't belang van ons eigen volk ook 't beste. De Landstand is een offlcleele instelling, bij Verordening ingesteld, los staande van elke partij. Onze organisatie zal dus in ge- wijzigden vorm ook in de toekomst de pach ters dienen en leiding geven aan hun stre ven." DORSCHBEDRIJF ONDER HANDEL EN AMBACHT. Uit ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat het dorschbedrijf wordt gerekend te be- hooren tot de bedrijfsgroep „handel en am bacht" en niet tot landbouw. Dat geldt niet alleen van het particuliere-, maar ook van het coöperatieve dorschbedrijf. GROEI NEDERLANDSCHE LAND- ARBEIDERSBOND. In de maanden Augustus, September en October schreef de Nederlandsche Landarbei- dersbond bijna 9000 nieuwe leden in, van wie ruim 8100 werden overgeschreven uit de christelijke en katholieke landarheidersbon- den. Uit de bonden werden in deze periode overgeschreven: Groningen 687, Friesland 1579, Drente 574, Overijssel 442, Gelderland 339, Utrecht 69, Noordholland 493, Zuid-Hol land 1119, Zeeland 2139 en Noord-Brabant 704 leden. ZWAAR LAND LIEFST VOOR KERSTMIS OM. BETER VRIJWILLIG DAN ON DER DWANG. Na de mededeelingen in de pers, aldus schrijft de provinciale productiecommissa ris voor Noordholland, kan ieder die er mee te maken heeft, weten waar hij aan toe is met het scheuren van grasland. Toch lijkt het mij goed toe hieronder nog eens samen te vatten waaraan men moet denken! Het staat vrijwel vast, dat het vrijwillig scheuren gevolgd zal worden door een scheurplicht aan alle gebruiksgerechtigden. Het scheuren behoort dus tot de plicht van den bodemgebruiker en niet tot die van den eigeuaar-niet-gebruiker! Ieder die zijn belangen wil zien doet er goed aan vrijwillige aangifte te doen vóór 22 November a.s. De premies eljn dan tenminste binnen het bereik van den landgebruiken Wordt tot dwang overgegaan, dan verspeelt men in Ieder geval de kans op de premie, terwijl men toch aan het scheuren vast zit. Men maakt zich dikwijls zorgen over de mogelijkheid om te kunnen scheuren. Toch moet dit geen reden zijn om niets op te geven, want juist door de aan gifte toont men in ieder geval bereid te zijn om aan de .vraag van de Overheid tegemoet te willen komen. Bovendien kan het lichte land ook later in den tijd nog gescheurd worden! Het zware land moet liefst vóór Kerstmis gescheurd zijn. Wie absoluut geen trek kracht beschikbaar heeft, kan een aanvra ge om benzine richten tot ondergeteekende. Men moet dan een formulier op het plaat selijke distributiekantoor halen en daarop vermelden dat men een bepaalde opper vlakte gasland wil scheuren. Ook moet de grondsoort worden aangegeven. Het formu lier moet daarna worden ingezonden naar het kantoor van den Productiecommissaris voor Noordholland te Schaden. Blijkt uit nader onderzoek dat het ge vraagde inderdaad noodig is, dan volgt een benzinetoewijzing van maximaal 70 liter per ha. voor kleigronden en maximaal 50 liter voor zandgronden. De aanvrage voor deze benzine moet geschieden door den hoer welke gaat scheuren. Mocht de benzine noo dig zijn voor den trekker van een ioonploe- ger, dan dient men tevens aan te geven welke trekker dit i§ en wie de loonploeger zal zijn. De overdracht. Een vraag welke ook veel wordt gedaan Wie slordig op zijn bonnen is Staat met één been in de gevangenis. is hoe de overdracht van de scheurplicht moet gebeuren. Dit dient als volgt te ge gaan. De boer die wil overdragen dient bij den Productiecommissaris een formulier in te sturen, waarop hij zijn te scheuren opper vlakte e.d. aangeeft. Tevens vult hij op dit formulier in aan. wie de scheurplicht is overgedragen. (Liefst volledig adres). Die gene welke van een ander scheurplicht over neemt blijft natuurlijk voor eigen portie ver antwoordelijk. Van deze portie moet hij ook aangifte doen, teneinde voor zichzelf zeker te zijn voor de eventueele premiebetaling. Mooht de vrijwillige aangifte vóór 22 Novem ber onvoldoende zijn, dan komt de „dwang" Het spreekt vanzelf dat de vrijwillig aange geven ha. allereerst in mindering komen van de dwingend op te leggen oppervlakte le scheuren grasland, terwijl het eveneens een natuurlijke zaak is dat bij dwang aller eerst zal worden ingegrepen op die bedrij ven welke zich van de vrijwillige aangifte afzijdig hebben gehouden, hoewel ook hun grond zich zeer goed leent voor gebruik als bouwland! Vele graslandgebruikers meenen dat huil land zioh absoluut niet leent voor het ge bruik als bouwland. Dit is ten deele juist, vooral als we denken aan de echte laag* veengebieden in Noordholland. Aangezien de uitbetaling van de pre mie vérband zal houden met den toe stand waarin het nieuwe bouwland in 1942 zal verkeeren, is het logisch niet tot scheuren te dwingen waar alle ze kerheid bestaat dat het akkerbouwge was er in 1942 zeer slecht bij zal staan tengevolge van onvoldoende mogelijk heden voor de toepassing van goede cul tuurmaatregelen. Anderzijds moet dan niet vergeten worden, dat er heel veel goed land ligt in de weidestreken dat ook als bouwland uitstekende resulta ten zal te zien geven! Wie het bovenstaande goed heeft gele zen, kan daaruit wel opmaken dat het zaak is aan de vrijwillige opgave deel te nemen en wel met dat land waarvan goede akkerbouwresultaten zijn te verwach ten. Het scheuren van ongeschikte perceelen leidt er toe, dat men in 1942 geen kans op de premie maakt, terwijl men ook nog z'n grasland kwijt is. Dit moeten de richtlijnen zijn voor ieder een die graslandgebruiker is. Argumenten als onvoldoende trekkracht, onvoldoende werktuigen, onvoldoende kundigheid e.d. mogen in andere jaren nog zoo doorslag gevend zijn, op het oogenblik worden ze niet als excuus aangenomen om aan de ver grooting van het akkerbouw-areaal te kun nen ontkomen. Een volgende maai hoop ik iets, naders mede te deelen over de teeltregeling, de premiebetaling en de kunstmesttoewijzing m verband met het grasland scheuren. die het bestaande land door betere ligging en de mogelijkheid van hoogeren bodem opbrengst zal verkrijgen. De Centr. Cult. Techn. Commissie neemt een schatting van de waarde van het land tegen f 3000.— per H.A. Door deze landaanwinst alleen ver krijgt men dus een waarde van pl.m. f 600.000. Vftn overheidswege ls bovendien een sub sidie van 100 pet. toegezegd in de kosten van de arbeidsloonen. Deze verschillende punten in oogenschouw genomen, worden de verkavelingskosten geraamd op f 200.— per H.A.. wat neerkomt op een ruilverkave- lingsrent van f 10.— per jaar en per H.A. gedurende een termijn van 30 jaren. Vol gens de deskundigen moet dit bedrag billijk genoemd worden. Een ander voordeel is dat velen gedu rende langen tijd hij dit productieve werk arbeid en verdiensten zullen vinden. Men schat n.1. dat voor 1500 personen hier ge durende niet minder dan 4 jaar werkgele genheid zal zijn. Ingezonden Westwoud, 6 Nov. '41. Aan de Redactie van Dagblad voor Hollands Noorderkwartier. Waarde Redactie, Verzoeke beleefd plaatsing te willen verleenen aan een nadere beschouwing n. a. v. het artikel van Uwe verslaggever, om trent het Oudeliedemhuis te Oud-karspel. Bij voorbaat hartelijk dank voor plaatsing. Er is in b.g. artikel naar wij meenen wel sprake van overdrijving, Het ergst evenwel is. dat „Vader Bruin" en zijn assistente groot onrecht is aangedaan. Ter toelichting diene het volgende: Het was naar wij meenen in het jaar 1925 dat de tegenwoordige assistente daar zwaar ziek lag. Zoo hevig, dat welhaast niemand kon gelooven dat zij er door zou komen Zelfs de huisarts niet! Maar dank zij de bijna bovenmenschelij- ke zorgen en de uitstekende verpleging van Vader en Moeder Bruin (eere hare na gedachtenis) werd „Grietje" weer beter. Bij het overlijden van Moeder Bruin, bleek G. in staat, het werk van wijlen Moeder over te kunnen nemen. Ik ben er vaak op bezoek geweest, en dan trof het mij altijd zoo aangenaam, dat ieder, die daartoe in staat en genegen was, een taak had. Mijn ervaring is, dat ieder de hem toegewezen taak, of liever „werkjes" met liefde uitvoerde. Ik denk b.v. aan dien ouwen Heer, die vol trots wees op „zijn" moestuin. „Het is zoo'n mooi werk. en dan nog erg nuttig ook, want je hale dei nag een zoot uit!" zoo zeide hij. De meeste verpleegden, zoo niet allen, zijn dankbaar als ze weer eens iets voor „Grietje" hebben mogen doen. Hoe zouden deze menschen zich ook niet gruwelijk ver velen, als het niet mocht! Ze hebben nu im mers het gelukkige gevoel, nuttig te zijn. Wat d-ien arbeid buitenshuis betreft is mij o.a. bekend, dat iemand er op een leeftijd van ongeveer 36 jaar gekomen is, en die zal nu omstreeks 50 zijn. Die was en is kern gezond en nog jaren m staat eenvoudige landarbeid te verrichten. Wat zou hierop tegen zijn? Ook die z.g. triestheid, waarvan Uw ver slaggever sprak, is mij nimmer opgevallen. Integendeel, er heerscht een stemming, die m.i.z. volkomen past bij deze oude mensdh- jes. Maar dat „Vader Bruin" na het geleden onrecht, hem aangedaan, thans in een tries te en troostelooze stemming zou kujinen komen, zou mij niet verwonderen. Hij toch is er zelf oud en grijs geworden en heeft er onnoemelijk veel zorgelijk werk opge knapt met liefde en ijver! Ik houd me er van overtuigd, dat velen hem er dankbaar voor zullen blijven. Aan die dankbaarheid uiting te geven was wel mijn voornaamste bedoeling van dit inge zonden stukje. Uw abonné, J. KOS. (Onze critiek was niet zoozeer tegen be paalden persoon als wel tegen een bepaald systeem gericht. Wij blijven op een objec tief deskundig onderzoek aandringen, waar na dan vanzelf geopenbaard zal worden, of en zoo ja welke personen lm gebreke moe ten worden gesteld en of en zoo ja welke verbeteringen noodig zijn. Wij blijven op goede gronden van meening den vinger op een wonde plek te hebben gelegd en de tijd zal hopelijk leeren of wij gelijk gehad heb ben. Red.) Uit het Familieleven W ARMENHUIZEN. LOOP DER BEVOLKING OVER DE MAAND OCTOBER 1941. Geboren: Wilhelmus Joseph, zoon van A. Boekei en G. de Groot. Catharina, dochter van A. F. Gomes en M. Meijer; Adrianus Nicolaas, zoon van W. Tesselaar en J. M. Huibers. Adrianus Simon, zoon van S. Sui ker en M. C. Bakker. Jacobus Lourentius, zoon van Jc. van den Berg en C. M. Stet; Simon, zoon van M. Pronk en M. M. Vlugt; Marie, dochter van Jc. Westra en M. M. Pie. Gehuwd: Johannes G. Liefting, wonende te Bergen en Maria M. Smit, wonende al hier. Gerardus M. Tesselaar en Cornella J. Vlugt. beiden wonende alhier. Petrus Blok ker en Maria C. Dekker, beiden wonende alhier. Overleden: Dirk Molenaar, echtgenoot van A. Ooijevaar. oud 73 jaren. Vertrokken personen: E. B. Bossdhieter, van Dorpsstraat 108 naar Deventer, J Wijn gaardstraat 9. M. A. Smit. van Krankhoorn 2 naar Bergen N.H., Molenkrochtlaan 5; A. A. Hoogeboom. van de Fuik 2 naar Hoorn, Koepoortaweg &5; Tr. N. Mink, van Oudewal 45 naar Amsterdam, S'arphatistraat 120; Br k Bakker, van Westfrieschedijk 35. Schoorl- dam, naar Bergen, Dr. van Peltlaan 11. Ingekomen personen: Th. Dieben, van iAQd<^' Zoeterw- singel 18, naar Dorpsstraat 108; E. C. Klant, yan Amsterdam, Banstraat 19 naar Stationsstraat 4; N. Mink—Boon- acker (Wed.) van Schoorl, Heereweg C 56 naar Dorpsstraat 116; M. W. I.ansing. van Bergen N.H., Loudelsweg 20 naar Dorps straat 175. t

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5