ABDIJSIROOP nmrftmiimumm DE WOESTIJNSLAG IN NOORD-AFRIKA llaliaansch Weermachtbericht TEGEN HET KAPITALISME Loterij van Winterhulp een succes OUDE EN NIEUWE RECHTSOPVATTING Geldige boooeo voor voedingsmiddelen ITALIAANSOHE EN DUITSOHE PANT- SERTHOEPEN IN TEGENAANVAL. Ook bij Gondar Britsche aanval len afgeslagen. ROME, 21 -Nov. Het Italiaansche weer- inachtsbericht luidt: De slag in de woestijn van Marmarica beeft zich gisteren verder ontwikkeld. De Italiaansche en Duitsohe gepantserde groe pen gingen, nadat zij tegen nieuwe aanvalt len van den vijand hardnekklgen tegen stand hadden geboden, tot tegenaanvallen over en sloegen de vijandelijke pantseraf- deélingen terug, waarbij talrijke pantserwa gens vernietigd en gevangenen gemaakt werden. De luchtmacht der spilmogendhe- den had een actief aandeel in de gevechten Aan het front van Tobroek heftig artil lerievuur van weerszijden. Britsche vlieg tuigen hebben Tripolis en Benghazi gebom bardeerd zonder schade aan te richten. In de nabijheid van de kust der Syrthe werden drie Engelsche vliegtuigen door den afweer neergeschoten, zij vielen in zee. Aan het'front van Gondar strandden nieu we krachtige aanvallen van den vijand, die ,met een steeds aanzienlijker overmacht aan -irijdkrachten en materiaal ondernomen «A'erden, op den dapperen tegenstand van on- m a/deelingen, die in herhaalde tegenaan vallen den vijand dwongen zich met zware verliezen terug te trekken. In den afgeloopen nacht) hebben Britsche i 'iegtuigen opnieuw Napels, Brindisi en Messina gebombardeerd. Woonhuizen wer- n getroffen. Te.Brindisi werden zes men- p -hen gedood en vijf gewond. Te Messina, v aar de bevolking een voorbeeldige rust en iiscipline in acht nam, werden 26 mensohen edood en 24 gewond. Te Napels geen ver- 'iezen. Door afweergeschut werd een vijan delijk toestel neergeschoten, dat tusschen Procida en Ischia brandend neerstortte. Onze vliegers hebben opnieuw militaire doelen gebombardeerd op Malta, waar groo- te branden uitbraken. In den vroegen och tend van heden heeft een onzer jachtafdee- lingen in scheervlucht een yLiegveld op Mal ta aangevallen en op het veld staande vlieg tuigen in brand geschoten. Een andere af- deeling heeft in een gevecht tegen kleine vijandelijke groepen drie Hurricanes neer geschoten. Propagandistisch offensief van Engeland. Geen tweede front. ROME, 21 Nov. (DNB). Van toonaange vende Italiaansche zijde wordt naar aanlei ding van den aanval van Britsche gemoto riseerde strijdkrachten, die Woensdag in de woestijn van Marmarica is begonnen, verklaard, dat de bewering der Engelsche propaganda, dat de 'Engelsche troepen reeds op den eersten dag 80 kilometer zouden zijn opgerukt, moet worden beschouwd als een der gebruikelijke verdraaiingen der Engel sche propaganda. De waarheid is, dat de Engelsche troepen op de lijn Dzjaraboeb- Solloem contact met de Italiaansche troepen gezocht hebben en daarbij een woestijnge bied hébben overgestoken, waarin 'zich tot dusverre Italiaansche nóch Engelsche troe pen bevonden. Bij den zg. .Engelschen op- marsch is dus in werkelijkheid slechts spra ke van het doortrekken van een woestijn gebied zonder militaire waarde en van een poging om de Italiaansche linies te naderen. Het groote propagandistische offensief, ■waarmede de Engelsohe regeering den aan val der gemotoriseerde strijdkrachten ver gezeld doet gaan, staat in geen verhou ding tot de eerste faze van den- strijd. De Engelsche propaganda hecht in haar voortdurende propaganda berichten uit Cairo bijzondere waarde aan het element van verrassing en beweert, dat de Engelsche aanval voor de 'Ikaliaaitsche strijdkrachten een. volkomen verrassing was. Dit is in geen enkel opzicht juist. Zooals uit het Ita liaansche weermachtsbericht van 20 Novem ber blijkt, -zijn Italiaansche gemotoriseerde afdeejingen onmiddellijk tot den tegenaan val overgegaan. De bewering der Engelsohe propaganda, dat hier sprake is van het tot stand bren gen van een tweede front, dat reeds langen tijd door de regeering te Moskou verlangd werd, wordt niet door de feiten gerechtvaar digd. De Sowjetregeering verlangde geen Afrikaansch front, maar een tweede front, op het Europeesche vasteland. De Britsche propaganda bevestigt dus slechts, dat Enge land niet in staat is een tweede front in Europa tot stand te brengen. Offensief vijf maanden voorbereid Uit Berlijn meldt het DNB., dat minister president Churchill in het Lagerhuis het begin van een gedurende vijf maanden voor bereid Britsch offensief aan het front in Noord-Afrika heeft aangekondigd. Churchill vergeleek effen toestand aan dat front met den oorlog ter zee en zeide, dat in den loop van 24 uur alles voor de eene bf de andère partij beslist kon zijn. Het is echter veel te vroeg, aldus merkte hij uitdrukkelijk op, voor eenig vreugdebetoon. Alles hangt af van de ontwikkeling van den slag. DE VER. STATEN EN FRANKRIJK. Geen levensmiddelen voor Fransche krijgsgevangenen. De Fransche ambassadeur Henry Haye, heeft volgens de Ass. Press bekend gemaakt, dat hem door onderstaatssecretaris Welles is medegedeeld, dat dé V. S. het voorstel der Fransche regeering om levensmiddelen naar de Fransche krijgsgevangenen in Duitsch- land te zenden, niet in overweging kon wor den genomen vóór de Fransche positie is opgehelderd. EXAMENS VOETVERZORGING ONDER RIJKS-TOEZICHT. Door den wnd. secr.-gen. van Soc. Zaken is het rijks-toezicht verleend bij de examens in voetverzorging vhn het Nederl. Genoot schap tot Bevordering der Voetverzorging. Deze beslissing is van buitengewoon groot belang in verband met de bestrijding van de kwakzalverij op het gebied der voetver zorging. In de naaste toekomst zullen alle onder rijks-toezicht gediplomeerde leden van het Nederl. Genootsch. tot Bev. der Voetverz., een voor het publiek gemakkelijk herkenbaar deurschild krijgen naast het reeds bekende bord. EN WAARSCHUWING AAN DE BOEREN Hertzog tegenover Smuts. Onder den titel .,De stem van generaal Hertzog", heeff prof. Pfeffer in de West- deutsche Beobachter een hoofdartikel ge schreven over de pro-nationaal-socialistische verklaring van generaal. Hertzog, die deze onlangs heeft afgelegd. In deze weken, aldus prof. Pfeffer, Vol trekken zich in de Zuid-Afrikaansche bin- nenlandsche politiek gebeurtenissen, die ver boven het kader van Zuid-Afrika uit van beteekenis zijn. Zij toonen aan, dat de inner lijke verwarring bij vele Germaansche vol ken, die tot dusver hebben getracht op En gelsche wijze te leven, slechts een oplossing kent. Generaal Hertzog verklaarde onlangs, dat Duitschland een- duidelijke overwinning zal behalen en die practisch reeds behaald1 heeft. De toekomst van Zuid-Afrika ligt in het aanvaarden van het nationaal-socialisme. Het kapitalistische stelsel heeft Europa in het ongeluk gestort.'De roep naar verlossing klinkt niét alleen in Europa, doch ook in Zuid-Afrikaj want het nationaal-socialisme moet ontstaan, wanneer het volksche leven dit noodzakelijk maakt- De stervende demo cratie is woedend en hysterisch. Ons hoeren dom wordt niet alleen door zijn kapitalisti sche vijanden met uitroeiing bedreigd, doch ook door zijn vrienden en zoogenaamde bond- genooten in eigen gelederen. Het is belangwekkend, dat deze woorden thans in oorlog gesproken zijn in een land, dat nog steeds als een'Britsch dominion geldt. Op den breedsprakerigen en onbe- trouwbaren minister-president Smuts, den vertegenwoordiger van den Engelschen oor log ih Zuid-Afrika, maken de duidelijke woorden van Hertzog nauwelijks indruk. Hij onderhandelt in Cairo met Oliver Lyttle- ton en verzwakt de volkskracht en de strijd vaardigheid van de numeriek zwakke blanke bevolking in Zuid-Afrika, door Zuid-Afri kaansche troepen te laten strijden voor den Negus of in de West-Egyptische woestijn. Hij weet, dat de Amerikanen met begeerige oogen kijken naar de vlootsteunpunten, die in het bereik van Zuid-Afrika liggen, op St. ï-ïelena en-vooral op Simonstown in de nabij- leid van Kaapstad. De door Hertzog afge legde verklaring beteekent een duidelijke scheiding tusschen Smuts en Hertzog. Voor het nationale hoerendom echter beteekent deze verklaring een oproep om innerlijk met zichzelf in het reine te komen. De geachte „groote oude man" der boeren, généraal Hertzog heeft thans een ondubbelzinnig pa rool uitgegeven. Thans is het allereerst zaak af te\wachten of dit parool onder de natio nalistische boeren veld wint. Wanneer dit het geval is, staat een werkelijke kracht te genover de^coalitie van Engelschen, Joden en bóeren-renegaten, wier veldmaarschalk Smuts de jeugd van Zuid-Afrika naar de slagvelden leidt DE DOOD VAN KOLONEL GENERAAL UDET. BERLIJN, 21 Nov. (DNB.) In tegenwoor digheid van den' Führer is heden in Berlijn de plechtige staatsceremonie voltrokken voor den verongelukten kolonel-generaal Ernst Udet, generalluftzeugmeister van het.puit- sche luohtwapen. Rijksmaarschalk Göring sprak bij de rouwplechtigheid lof over het werk en de persoonlijkheid van Ernst Udet MET DUITSCHLAND Hk/GRËEPen INFLUENZA zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Trekking 1 December a.s. De eerste loterij van Winterhulp Neder land is geslaagd. De loten zijn zoo goed als verkocht en op 1 December a.s. wordt In Den Haag ln het openbaar ten over staan van een notaris, de trekking ge- honden voor de premieloten. Een geweldig werk is hiermede tot een goed einde gebracht, in het belang van onze minder bedeelde landgenooten. Het was nog nimmer in ons land voorgekomen, dat een zoo groote loterij werd gehouden, niet min- dér dan zes millioen loten moesten worden verkocht In deze loten zaten "885.000 prijzen, varieerend van 50 cent tot f 1000.boven dien zat aan elk lot nog een z.g. premie- lot, én hiervoor is nu de, trekking vastgesteld op 1 December a.s. Op dien dag zullen 103 premies worden getrokken, n.1. 1 hoofdprè- mie van f5000.2 premies van f500.elk en 100 van f 100.elk. Voor de koopers van de winterhui ploten is het dus zaak om nu hun loten op te zoeken, teneinde de nummers op de trekkingslijst-te kunnen nazien. Plannen voor volgende loterij. Intusschen is men op het hoofdkantoor der W.H.N. reeds bezig met de plannen voor de volgende loterij, waarbij men natuurlijk ge bruik maakt van de ervaringen, die werden opgedaan in de achter ons liggende periode. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat eeh voorziening is getroffen voor het straatp^rsoneel van de loterij W.H.N. Deze week worden n.1. donkergroene capes met een zwarte kraag aan deze personen uitge reikt, waardoor zijzelf en de bakken met lo ten worden beschermd tegen de weersom standigheden, Ongeveer 3000 personen zul len zulk een cape ontvangen. Voorts ont vangen zij een donkergroene pet, met zwar ten rand, van een model zooals het P.T.T.- personeel draagt,waarop met zilveren let ters het embleem W.H.N. .Bovendien krijgt iedere colporteur een nummer, waardoor identificatie, bij eventueele klachten van het publiek e.d., gemakkelijker is. Gedurende bijna een menschenleven heeft men den arbeiders van Nederland voorge- zwendeld, dal het Marxisme hun den heil staat zou brengen. Achter hun organisaties zaten de Joodsohe leiders, die hen opzweep ten tegen het Kapitalisme. De arbeiders waren goedgeloovig en merk ten niet dat de bonzen de boel verraden had den en dat de- kapitalisten ongestoord hun gang konden gaan. Bovendien zat de arbei der vast aan zyn „bond": aan handen en voeten gebonden. Aan den eenen kant door de kapitalisten en aan den anderen kant door de Joodsohe partij leiders. Plotseling kregen' de bonzen het erg be nauwd. Ze hadden aan Duitschland gezien, hoe de arbeider daar, eenmaal ontwaakt, met één klap de marxistische en kapitalis tische zwendeljoden er uit gesmeten had. Duitschland was echter ver en zoo volston den zij er- mede een fabelachtige leugen- campagne in de verjoodschte Nederlandsche Pers te ontketenen, waarin het Socialisti sche Duitschland als één groot concentra tiekamp geschilderd werd. Maar nu stond er-in Nederland een waar Socialist op, die den arbeiders de waarheid ging verkondigen; dit was de leider "der N.S.B., Mussert. Toen werden de arbeiders van Nederland opgehitst tegen dézen waren Socialist. Geen leugen was grof genoeg 'om deze jonge beweging verdacht te maken. Wat tot dan toe alleen achter- de scher men geschied was, kon men nu openlijk aanschouwen: de socialistische machtheb bers verbonden zich met het kapitalisme om de Nationaal-Socialistische Beweging te be strijden. Er is maar één waarachtig socialisme: het Nationaal-Socialisme. De democratisch-ka- pitalistische jodenkliek zonc^ de arbeiders bij tienduizenden in de stempellokalen. Van geneAijde van het Kanaal belooft men weer hetzelfde paradijs onder Harer Majesteits Wilhelmina's oppertoezicht tracht men ons dagelijks te.infeeteeren met de oude vuilspuiterij van Joodsche samenstelling. Weten de Nederlandsche arbeiders dan niet dat dit geschiedt door de volksverra ders, die gevlucht zijn voor. het s o- c i a 1 i s m e van Adolf Hitier? Het nationaal-socialisme brengt het tijd perk van het Volk; zijn revolutie hééft ten doel: Arbeid, Vrijheid, .Vreugde, Eer en Fat: soen. Waarom nationaal-socialisme? Omdat een volk zonder nationalisme geen volk is! Daarom: met Duitschland tegen het Kapi talisme. Met Duitschland, omdat het Socia lisme van Adolf Hitier strijdt voor de be vrijding van den werkenden mensoh. Onder Mussert mét Duitschland tegen het Kapitalisme; want: zonder volk geen' I socialisme zonder Nationalisme geen Yolk zonder Mussert geen Nederland. 1 P. G. v. d. H. Herziening uitspraken door Vredesgerechtshof HET BELANG VAN DE GEMEENSCHAP VEREISCHT HET BELEVEN VAN DEN NIEUWEN TIJD. 'S-GRAVENHAGE, 21 Nov. Het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: In de regeling der rechtsmacht van het vredegerechtshof (verordening 156/1941) komt een bepaling voor (artikel 17), welke bij velen ernstig bezwaar blijkt te ondervin den: het betreft de mogelijkheid, dat het vre degerechtshof op vordering van den procu reur-generaal strafzaken, waarin de gewone strafrechter reeds een onherroepelijke uit spraak gegeven heeft, opnieuw in behande ling kan nemen. Gevolg hiervan zou dus kunnen zijn, dat een eenmaal vrijgespro- kene alsnog wordt veroordeeld, een opgeleg de straf in een zwaardere wordt gewijzigd, maar ook, dat een veroordeeling in "êen vrij spraak wordt veranderd of een zwaardere straf in een lichtere. Aan deze beide laatst bedoelde gevolgen denkt mep gewoonlijk niet bij het formuleeren van zijn bezwaren tegen de onderhavige bepaling, doch het is vooral de gedachte, dat een vrijge^prokene of lichter gestrafte later alsnog veroordeeld of zwaarder bestraft za. worden, welke velen in verzet tegen deze regeling doet komen. Zij zou in strijd zijn met een rechtsbeginsel dat ook in ons wetboek van strafrecht (arti kel 68) is neergelegd en een herziening^ van eens onherroepelijk geworden strafvonnissen ten nadeele van den eenmaal berechte ver biedt De rechtsopvatting, waarvan laatstbedoeld rechtsbeginsel uitgaat, is die welke met de rechtszekerheid van den individu samen hangt: het belang van den individu eischt uitsluiting van de herziening van een von nis te zijnen nadeele, indien hij volgens de bestaande gerechtelijke procedure mocht aannemen, dat deze haar beslag heeft gehad. Deze opvatting had stellig haar waarde en zij heeft het tot op zekere hoogte nog, hoe wel zij ondergeschikt is geworden aan een andere, namelijk die, welke niet de indivi- dueele, maar de rechtszekerheid dér gemeen schap en haar belang op den voorgrond stelt. Het is de rechtsopvatting, die zich in onzen tijd baanbreekt. Gold vroeger als' eisch van recht, dat een strafvonnis slechts herzien kon worden ten voordeele van den veroor deelde, thans geldt evenzeer, dat herziening plaats vindt indien het belang der gemeen schap het eischt, ook al ondervindt de in dividu daarvan nadeel. Een grens. Daarmede is vanzelf een grens gesteld aan de redelijke toepasselijkheid van hét in het hierboven .genoemde artikel 17 bedoelde beginsel omtrent dc nieuwe mogelijkheid van herziening van straf- yonnissen, ook ten nadeele van den be- ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 23 Nov. ttn. 29 Nov. 1941 45-4 broocl 45 brood 45 vleesoh 45 vl.waren 45 melk I 45-A aardapp. 45-B aardapp. Kg. 4 ran ts y2 rantsoen j brood gebak x\ ran,S0(!n I vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen liter melk 134 Kg. aardappelen aardappelen 2 Nov. t.m. 29 Nov. 1941 136 algemeen le per. cacao 137 algemeen 138 algemeen t.m. 142 alg D en E havermout 143 algemeen 144 algemeen 149 algemeen 145 t.m. 148 alg 1 Kg. suiker 50 gram cacao 250 gram koffie-surrogaat ">00 gram jam 1 rantsoen bloem, brood of gebak 250 gram 250 gram '250 gram 100 gram 100 gram 21 Nov. Lm. 9 Dec. 1941 53-54 boter 53-54 vet I 125 gram I 125 gram rijst havermout gort vermicelli of maizena kaas boter boter met reductie Beschikbaar per rersoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen in tijdvak van één week 7 l'U 3'/, 3'/, S'Ul 3'/, 'I: ranta. rants. liter kJS kg in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 50 50 gram 250 250 250 250 gram 500 500 500 500 gram •4 4 4 4 rant». 500 gram 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 400 400 400 400 gram in tijdvak van 19 dagen '250 500 500 500 gram 250 500 500 500 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 petroleum 21 petroleum 06 KF brandst.1) 01 tm 04 HK brandst. 05 tm 07 HK brandst 08 HK brandst2 01 tm 11 CV brandst. 12 tm 20 CV brandst. le tm 4e per. brandst. 5e tm 6e pér. brandst. 135 algemeen D zeep D toiletzeep J textiel (mannen) geeft recht op het koopen van ^2 liter petroleum j 1 eenh. brandstoffen 1 rantsoen zeep 75 gram toiletzeep 80% 50 gram scheerzeep 6 OcL 1941 12 OcL 1941 1 Nov. 1941 1 Nov. 1941 1 Sept 1941 tot en met 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf .verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 22 Nov.: 44 brood, vleesoh, vleeschwaren, melk I, aardappelen 21 petroleum EEN RANTSOEN brood gebak vleesch vleeschwaren Jam bloem rijst havermout gort vermicelli maizena Brandstoffen 100 gram 75 gram 100 gram 300 gram 400 gram 500 gram brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek of cake óf gevuld klein korstgebak. óf gevuld groot korstgebak, taart, gebakjes 100 gram vleesch gewicht van been inbegre pen 150 gram paarde vleésch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch. óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst, zure* zult 125 gram 150 gram 500 gram 70 gram Zeep jam. siroop, honing, enz. tarivebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 granj rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort. aardappelmeelvlok- ken. gruttemeel. (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gem. meel), rijstgries, aarddppeltapioca 100 gram vermicelli macaroifl. spaghetti 100 gram maizena. sago, aardappelmeel óf 100 gram N zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder 1 H.L. (maximaal 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industriebri ketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K.G. bruinkoolbriketten, of 75 K.G. petroleumcokes, of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 300 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf X)0 gram 150 gram huishoudzeep, of eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachje zeep (samenstelling 1 Jan.—31 Aug. 1941) of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), of 300 gram zachte zeeppasta, of 250 gram zeeppoeder, of het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch rechte. Want de vraag of een nieuwe behandeling van een overigens reeds af gedane strafzaak gewenscht is, hangt uiteraard ten nauwste samen met de vraag of deze zaak voor het huidige ge meenschapsbelang nog van zooveel ge wicht is, dat er voldoende aanleiding kan zijn voor een hernieuwd onderzoek. Dat dit een zeer hoogeuitzondering zal zijn, "ligt voor de hand en zoo werkt vanzelf een tijdslimiet, al Iaat deze zich niet nauwkeurig uitdrukken. Als uitzondering is het hier bedoelde nieu we beginsel van herziening van strafvon nissen evenwel een eisch van hedendaagsche rechtsopvatting. Dat voor den nieuwen rech ter dezelfde waarborgen van onafhankelijk heid behooren te gelden als voor den vroe gere, spreekt vanzelf. Ook hij zal uit zijn onderzoek wettige en overtuigende gronden moeten putten, alvorens zijn oordeel (al dan niet veroordeelend) te kunnen uitspreken, zij het ook, dat zich in de waardeering van schuld en strafmaat veelal het verschil in levensbeschouwing de nieuwe tegenover de oude die toch aan elke rechtspraak bewust of onbewust ten grondslag ligt, zal openbaren. Wanneer het belang der nieuwe gemeen schap met het oog op de zich voltrekkende wijziging van waarden en maatstaven aan de 'bevoegde macht, die voor dit belang waakt, een hernieuwde behandeling een strafzaak als hier bedoeld, wenschelijk heeft doen voorkomen en tenslotte de daar toe geroepen rechter (het vredegerechtshof) een ander vonnis dan het eenmaal geweie- ne mocht uitspreken ten voor- of ten na deele van den berechte dan ligt hierin allerminst een schending van beginselen van rechtvaardigheid. Veeleer is het een daad van gerechtigheid er voor te zorgen, dat de oude, afstervende orde niet over d« nieuwe heerscht en haar kwetst door on aantastbaarheid van haar oordeelen, hoe zeer ook in strijd mfet~tiet nieuwe bewust zijn en zijn normen. Zoo ook op het gebied van het strafrecht. Het openen der mogelijkheid van herzie ning van strafvonnissen, als bovenbedoeld, is een /eisch van recht, al zal van haar op beleidvolle wijze gebruik moeten worden gemaakt. Hier past een vertrouwend afwachten, oo-k 'door hen, die zich nog niet van de kluisters van een zichzelf overleefd hebbende dogmatiek konden bevrijden. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER^ Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT. SCHAGEN, Alg. repor- cage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2