DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER u Schapeaschurft bedreigt de schapenhouderij De begrooting aangenomen ECONDMISCHEN HECHTER Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 22 November 1941 Tvtfeede blad SCHAGEN Vereen, van Oud-leerlingen der R.L.W.S. organiseert de beetrtj- ding. belangrijke lezing ïAN prof. baudet. De bestrijding van schapensohurft is op et oogenblik een belangrijke zaak en ve- !ii waren dan ook gisteren op de door de 'ereen. van Oud-leerlingen der R.L.W.S. te diagen, in het Noordhollandsch Koffiehuis ^organiseerde bijeenkomst aanwezig, waar heer prof. dr. Baudet uit utrecht een wing zou houden over „schapenschurft én lare bestrijding"; beer v. d. Oord wijst in zijn openings- roord op de noodzakelijkheid de bestrijding er schapenschurft krachtig ter hand te amen. Steeds meer breidt het euvel zich it en de schapenhouderij wordt er door idreigd. Vervolgens krijgt de. heer Baudet het noord voor zijn lezing. Oorzaak dor schurft. Schurft wordt veroorzaakt door verschil- jnde soorten mijten, die zich in of op de mid bevinden en zöer kleine afmetingen ebben, zoodat zij slecht aan te ioonen zijn. 9 sarcoptes-mijt kan op mensohen en alle ieren voorkomen en gaat vrij gemakkelijk yer van het-ecne dier op het andere of van 1» op menseh. Deze mijt is zeer lastig te itrijdcn, want zij nestelt zich diep in de mid. De gorioptes blijft bij het zelfde soort dier veroorzaakt o.a. de stuitschurft bij run ieren, de beenschurft bij paarden en de sorschurft bij konijnen. psoroptes veroorzaakt bij schapen de w gevreesde wol schurft en neemt tJhans onrustbarenden omvang aan. Hoe be- uigrijk deze materie is, bewijst wel het feit it togen verschillende soorten schurft po- tiemaatregelen uitgevaardigd zijn. Verschijnselen bij woischurft De kwaal openbaart zich eerst als het be- reffende dier reeds tamelijk sterk aangetast Het begint met jeuk, de wol wordt plek- j en gaat tenslotte uitvallen. Indien een smet schaap tusschen een koppel goede ihapen loopt, kan het vrij lang duren, voor andere schapen teekenen van schurft ver- wnen. Vooral gedurende den weide tijd kan et zeer lang duren. De dieren hebben dan jeer weerstand en de warmte der zonne- tralen houdt de ontwikkeling der mijten ïgen. Als de dieren echter op stal komen, •lijkt reeds spoedig, of de dieren besmet zijn. Bij woluitvai moet men echter voorzichtig en niet dadelijk zonder nader onder- Kiek schurft constateeren, want ook andere lieken veroorzaken woluitvai. De bestrijding. De bestrijding is dikwijls zeer moeilijk, tengevolge van de dikke vacht. Vloeistoffen [dringen sleeht tot de huid door. Bovendien [is het euvel dikwijls ver gevorderd, als men pet ontdekt. Vele hoeren trachten daaren boven de ziekte te verzwijgen, omdat het Teel last meebrengt, als 't openbaar wordt. De bestrijding geschiedt door de wasschin- fen of gasbehandeling. De wasschingen wer- ►en niet zoo heel goede resultaten af, daar de vloeistof, zooals gezegd, slecht tot die uid doordringt, «ze methode kan beter toegepast worden tij dieren met een minder dikke vacht. De ^behandeling daarentegen is vrij grondig toch het bezwaar is, dat deze me thode zoo tijdroovend is. Men kan vier sciha- ten gelijk behandelen, die dan drie kwartier ot een uur in de cel moeten blijven, waar 10 tot 15 pet. zwaveldioxyde in gelaten wordt. Een voor Nederland nieuwe methode. In het buitenland, vooral in tropische en fcb-tropische gebieden en sedert eenige ja ren ook in Duitschlnad. gebruikt men een indere methode. De schapen worden ge durende ongeveer 2 minuten in een oplos sing van versch gebluschte kalk en bloem van zwavel gedompeld. Deze oplossing *erkt zeer lang na. In den wol ontstaat het zwavel-dioxydye en het duurt nog ong. rijf dagen voor het jeuken ophoudt. Deze aethode kan echter niet toegepast worden pasgeechoren schapen. Men wacht daar [echter niet tot de schurft zich openbaart, doch de baden worden jaarlijksch herhaald, waarbij de parasieten gedood bor den. Bij het gebruik van een kleine kuip ïan men. ongeveer 250 schapen per dag behandelen. Bij gebruik van een grootere kuip kan men 8 k 900 schapen behandelen per dag. Het bad wordt met stoom op 37 tot 40 gra" kn verwarmd. De minder sterke rassen moeten in het tijdperk van September tot Mei behandeld warden. Alvorens de schapen in het bad te doen, Moet men ze veel laten drinken, om hun de lust daartoe in het bad te otnemen. Na de lezing worden lantaarnplaatjes vertoond, waarin de vernietigende uitwer king van de schurft duidelijk uitkomt. De film, die daarna vertoond wordt, laat de nieuwe methode zien. - Organisatie der bestrijding. De heer v. d. Oord vraagt nu hoe de be- itrijding aangepakt dient te worden. De heer Hakkesteegt heeft, 25 schurftige «chapon en zou daar mee willen beginnen. De heer de Boer vindt echter, dat er di- rect aangepakt dient te worden. Er zijn Proeven genomen en die zijn geslaagd, zoo- tint nu niet nog eens proeven behoeven te worden genomen. De schapenhouderij wordt fodroigd. Er moeten krachtige maatregelen *orden genomen. Tenslotte wordt besloten, dat de heer Hakkesteegt zal beginnen met de 25 scha pen. Tntusschen zal een commissie gevormd wonden, die met, steun van den beer de Boer, de zaak zoo spoedig mogelijk in orde ral brengen. In zijn slotwoord deelt de heer d. Oord Dog mede. dat de heer Baudet waarschijn lijk op de eerstvolgende cursusvergadering «en lezing zal houden over strongulose bij Paarden en longworm bij kalveren. SCHAGER IJSCLUB HAD EEN GOED JAAR. Elf leden waren aanwezig, toen de heer Blaauboer, voorzitter der Schager IJsclub, de vergadering Woensdagavond bij Igesz open de. ingekomen is een schrijven van den Ijs bond voor Hollands Noorderkwartier, waar in verzocht wordt als lid toe te treden, waarmede de vergadering accoord gaat. De heer Tolle zal bij afwezigheid van den heer Koning, het penningmeesterschap tij delijk waarnemen. Het jaarverslag maakt melding van den strengen winter die achtèr ons ligt. Er is toen veel gebruik gemaakt van de ijsbaan. Het ledental is aanmerkelijk toegenomen en bedraagt thans 441. De rekening geeft een batig saldo te zien van f 129.61. De schuld is teruggeloopen tot f2953.58. De heeren Sohier én Sleutel hebben de boeken en bescheiden gecontroleerd en alles in uitstekende orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren Breed, Wissekerke en de Wit worden her kozen. In plaats van den heer Sleutel wordt tot lid van de financieele commissie benoemd de heer Schotten, als plaatsvervanger de heer Nap. In de rondvraag deelt de heer de Wit mede, dat hij alle medewerking zal verleenen om een andere tent op de baan te plaatsen, zoolang de groote ijstent door évacué's be woond wordt. De heer Nap bepleit het instellen van een baan voor hardrijden een een voor schoon- rijden. Hiervoor zal gezorgd worden. Niets meer aan de urde zijnde sluit voor zitter de vergadering met een woord van dank voor de geanimeerde besprekingen. VERKOCHT. Naar wij vernemen is de garage, annex bergplaats, aan het Noord, behoorende aan de erven J. K. Boontjes, in eigendom over gegaan aan den heer Nic. Kamp alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frederika Johanna. dochter van Herman Roelof Weide en van Neeltje Sepers; Catharina Johanna Maria, dochter van Gerardus Johannes Pater en van Jo hanna Cornelia Streng; Stijni. dochter van Jacob de Best en van Aafje Houter. Getrouwd: Willebrordus Purmer en Eijtje Josina de Boer. Overleden: Pieter Sluis, oud 74 jaren; Cornelis Oosterman, oud 66 jaren, echtge noot van Neeltje Spaans. POLITIE. Gevonden: een sleutel van een fietsslot, een regenkapje, een vulpen, een nikkelen laarzentrekker, een armbandje, en een por- temonnaie met eenig geld. Verloren: een lipssleutel, een armband horloge, een kinderwantje, een portemon- naie en een paar glacé handschoenen. BARSINGERHORN STAGNATIE. Met de opvoering van „Der Bettelstudent" doen zich moeilijkheden voor. Na de twee buitengewoon geslaagde middagen te Bar- singerhorn, zou het werk voor de derde maal in Winkel worden gegeven. In verband echter met een vrij ernstige ziekte, welke een ziekenhuisopname tot ge volg had, van één der hoofdpersonen, heeft men zich genoodzaakt gezien de op voeringen tot nader aankondiging uit te stellen. Het is ongetwij-feld voor velen een teleurstelling, niet het minst echter voor de medespelenden zelf. De besturen hebben in overleg met den Directeur gemeend het lief en leed samen te moeten deelen en op de terugkomst van het trouwe mede-lid te moeten wachten. Wij hopen op een spoe dig en algeheel herstel. Hoogheemraadschap N»H. Noorderkwartier Verbetering der posities van het personeel besproken. Alleen belangstelling voor koffie met room? Hoofdingeland Ham werpt dit ver van zich. Nog maals de aanbeveling voor dijk graaf. Onder presidium van den dijkgraaf, den heer Mr. Kamp vergaderde gistermorgen het bestuur van het Hoogheemraadschap Noord Hollands Noorderkwartier. Secretaris was de heer Boersma; ter ver gadering waren mede aanwezig de penning meester, de heer Groot, en de ingenieur de heer Poppens. De ingekomen stukken en notulen geven geen aanleiding tot discus sies. Voorstellen van het Dag. bestaar. Aangenomen werden o.a. de volgende voorstellen: tot wijziging van het besluit van 16 Juli 1941 inzake overname onderhoud ver schillende wegen en weggedeelte banne Ha ringhuizen, eigendomsverwerving gedeelte binnenwaterkeering waterschap Schermer, tot aankoop van gronden in verband met den aanleg van een rijwielpad langs den Winkelerweg in de gemeente Nieuwe Nie- dorp; tot verkrijging van den eigendom van den weg op den Valkkoogerdijk en tot ver koop van twee perceelen grond en van den medeeigendom in een perceel grond aan den ouden Westfrieschen dijk te Schagen; tot verkoop van grond langs den Geest- merambochtsdijk aan J. G. Pauw te Veen- huizen; tot vaststelling van een wachtgeldregeling ten behoeve van de ambtenaren der op te heffen bannen Haringhuizen en Oude Nie- dorp. Bijzonderheden omtrent deze voorstellen namen wij reeds eerder op. Bij het punt eigendomsverwerving dijken, waterschap Schermer, merkt de beer v. d. Siuijs op, dat de formule voor overdracht bij dergelijke zaken reeds tien jaar oud is, terwijl de omstandigheden zoozeer veran derd zijn. Voorzitter meent dat de deugdelijkheid niet steeds betwist kan worden, wanneer een zaak oud is, doch zegt een onderzoek toe. Overige voorstellen. Voorgesteld wordt nog een gedeelte ge dempte vaars! oot bij de Hensbroekerbrug van de banne en polder Hensbroek alsmede een strook grond voor verbreeding van den Bovenweg in de ge meente Koedijk, te verkoopen een gedeelte van den Voorsloot, aangekocht van den Zijpe- en Hazepolder en aan te koopen den mede eigendom van de sloot in een gedeel te van den Westfrieschen binnendijk (Geest- merambadhtsdijk) in de gemeente Warmen- huizen. Ook deze voorstellen worden aange nomen. Verbetering salarispositie. Het dagelijksch bestuur ontvangt machti ging .om wanneer door 't rijk amatregelen getroffen worden tot verbetering van de sala rispositie van in rijksdienst zijnde personen soortgelijke maatregelen in te mogen voeren voor degenen die in dienst van het hoog heemraadschap een hoofdbetrekking vervul len, zulks in afwachting van de door de al- gemeene vergadering ter zake nader te ne men beslissing. Ook de in vasten dienst zijnde arbeiders vallen onder de regeling. BEGROOTING 1942. Vervolgens komt de begrooting 1942, waar van wij de cijfers reeds publiceerden, in be handeling. De heer Ham (Wijdenes), houdt een alge- meene beschouwing. De tijdsomstandigheden zetten hun stempel op de uitvoering van wer ken. Spr. herinnert aan de aanbeveling van den dijkgraaf. Er is geen „gekonkel" ge weest, zooals het Noordhollands Dagblad schreef; bij niemand zat de lage gedachte voor, toen genoemd. Geen vermeende pen- sioenjagerij, doch uitsluitend de reden der anciënniteit maakte ook spr. tegenstander. Agiatie tegen het waterschap komt voort uit onwetendheid of wangunst. Er is geschreven dat de belangstelling meer uit ging naar de koffie met room, doch spr. weet welk een werk hier verzet wordt Spr. is van meening dat nu het water schap meer instituut voor wegenbouw is ge worden, het werk van de heemraden een voudiger is geworden, zoodat de salarieering gewijzigd kan worden. Spr. meent voorts, dat de watersnoodkosten en de kosten van dijkonderhoud te zwaar op het Hoogheemraadschap rusten. Met eenige vriendelijke woorden tot den dijkgraaf ein digt spr. Voorzitter vindt het niet gelukkig tijdens een vergadering een aanval te doen op een dagblad, daar zijn andere middelen voor. De kwestie der salarieering zal voorzitter be zien. Bij de post onderhoud wegen merkt de heer Best op, dat de wegen goed in orde ziin. Spr. brengt een compliment over de behandeling der wegen, speciaal in de vorst periode. Spr. hoopt dat het hoogheemraad schap zijn reputatie zal hooghouden. Voorzitter belooft dat gedaan zal worden wat kan. Benzine en banden spreken ech ter ook een rol. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Langedijk, merkt voorzitter op, dat de kwestie der vereveningsbelasting nogal nevelachtig is, nader zal worden uitgezocht, hoever de verplichtingen van het Hoogheem raadschap strekken. De begrooting wordt vervolgens z.h.e. goed gekeurd. Aanbeveling Heemraden. De heer J. Versteeg Jr. moet per 1 Jan. aftreden wegens bereiken van den leeftijds grens, de heer H. Klaver en H. Koster Kz. treden periodiek af. Namens de algemeens kies ver een iging wordt medegedeeld dat de heer J. Laan, Kwadijk, candidaat is gesteld. Gekozen wordt in de vacature Versteeg na tweede vrije stemming de heer Langedijk, Beemster, met 10 stemmen. De heer Kroonenburg, St. Pancros, had 5 stemmen, de heer Laan 2 stemmen. Als no. twee wordt benoemd de heer Blaauboer, Kolhorn, na twee vrije stemmingen en her stemming tusschen de heeren Kroonenburg en Blaauboer. Als derde wordt gekozen de heer Kroonenburg. In de vacature Klaver, wordt als no. een gekozen de heer Klaver, Alkmaar, met op een na algemeene stemmen; als no. twee de heer Sluis, Enkhuizen, als derde de heer v. Kampen, Spierdijk. In de vacature Koster wordt als no. een gekozen de heer Koster, Wieringerwaard, met algemeens stemmen; als no. twee de heer Best, Berkhout, als no. drie de heer Waiboer, Anna Paulowna. Aan het einde der vergadering spreekte voorzitter den scheidenden hoogheemraad, den heer Versteeg hartelijk toe. Van de op richting af was de heer Versteeg in functie, ook als waarnemend dijkgraaf. Spr. prijst de verdiensten van den heer Versteeg, wiens publieke werkzaamheden gaan eindigen. Op joviale hartelijke wijze deed de heer Versteeg zijn werk. Hij was een persoonlijkheid. Voorzitter wensdht den scheidenden hoog heemraad een lnage welverdiende rust. Sipr" Voor den Zelf kazen is niet voordeeliger*^. BENZINE GEBRUIKEN ZONDER VERGUN NING IS OOK DUUR. Gistermiddag heeft een aantal veehouders terecht gestaan, die zelf kaas of boter had den gemaakt, zonder daar vergunning voor te hebben. Van de meesten werd aangeno men dat zij dit hadden gedaan voor eigen gebruik, een enkele had aan anderen ver kocht Hoewel de économische rechter in vele gevallen zich kon indenken dat 't moei lijk was zich als produoent 4e onthou den van heit gebruik der eigen producten, waren de opgelegde boeten niet malsch. Immers, aldus redeneerden officier en rechter, als men den boeren de vrije teu gel liet, zou alleen deze bevolkingsgroep binnen afzienbaren tijd nog te eten heb ben en de overige landgenooten aan den honger zijn prijsgegeven. De welbekende veehouder Jb. Kuijs uit Bergen de rechter sprak van hernieuwde kennismaking had het al heel bont ge maakt. „Een beetje had hij er bij gekaasd", vertelde hij, maar dat beetje bleek te bestaan uit 41 kazen. Kuijs trachtte zich er uit te draaien door te vertellen dat hij tijdig had opgegeven een kaasmaakinrichting te bezit ten, maar de ambtenaren hadden die niet verzegeld, dus zou hij nu deze ambtenaren maar aansprakelijk stellen, omdat hij niet „opzettelijk" een ongezegelde inrichting in voorraad had gehad. De rechtbank waardeer de deze juridische knobbel des onnoozelen landmans zichtbaar, maar het belette de of ficier niet f 150.boete of 60 dagen te vra gen. „Het is bij jullie een familiekwaal", zei Mr. Ubfoens, „je zoon staat ook terecht,", waarop verdachte prompt repliceerde: „Ik denk dat er wel meer zijn die kaas en boter maken, edelachtbare." De rechter gaf dit grif toe, en aeide aulks wel zeker te weten. Kuys werd veroordeeld tot f 100 of 30 dagen*en kreeg het ver maan mee, nu niet meer terug te komen. „Ja, edelachtbare sprak verdachte, ik hoop 't ook, maar beloven kan ik niks, 't is een maal gevaarlijk in de wereld tegenwoordig. De zoon van dezen boer. A. G. Kuys, eveneens veehouder te eRrgen had gekarnd. Er was boter gevonden onder de schoor steen en onder de piano, ook al „een beet je", maar toch nog 34 Kg. Het kostte de zen Kuys f 60 of 20 dagen hechtenis. De uitspraken in de andere boter- of kaaszaken luidden: J. Appel, Heerhugowaard, f 40 of 10 da gen; A. Schoorl, Schagen, f 150 of 40 dagen; A. Apeldoorn, Bergen, f 50 of 15 dagen; C. ZwartOukes, Schagen, f 50 of 15 dagen. In alle gevallen werden de producten en de werktuigen verbeurd verklaard. Benzine gebruikt zonder vergun ning. De tweede groep verdachten bestond uit personen, die óf benzine of olie zonder ver gunning hadden gebruikt in auto, motor fiets of stationnaire motor, dan wel zonder vergunning hun aftapinrichting weer in gebruik hadden gesteld. Een zonderling geval was dat van den heer J. B. Post. oud-directeur van de WACO te Hoorn. Het was voor den dienst noodig, dat hij uit een tank te Andijk 2500 liter benzine vervoerde naar Hoorn. Hij belde het bureau van aardolieproducten op, sprak negen minuten en meende permissie gekregen te hebben. Aan het einde der maand gaf hij de verbruikte benzine pp. doch kreeg prompt proces-verbaal, want het bureau voor aardolieproducten beweerde nergens van te weten. De rechter nam aan. dat de heer p. te goeder trouw was ge weest. doch hij had zeker een schriftelijke bevestiging moeten vragen. Deze onacht zaamheid gezien ook het feit dat P. reeds herhaaldelijk heeft terecht gestaan voor administratieve onnauwkeurigheden kwam hem op f 100 of 30 dagen te staan. De Officier bad f 500 of 30 dagen geëisoh*. Enkele andere vonnissen in benzinezaken luidden: J Homan. Alkmaar f 20 of 5 da gen en f 10 of 5 dagen; A. Buvs, Texel f 3o of 10 dagen; H. J. Jes. N. Niedorn f 10 of 3 dagen. A. Rustenburg. St. Pancras f 1° of 3 dagen: T. Fels. Den Helder, f 15 of 6 dagen; P. S. de Nijs. Burgerbrug. f 5 of 2 dagen; G Dobber. Alkmaar, f 10 of 3 dagen G. Minkema, Camperduin, f 15 of 5 dagen; J. C. Kok, Burgerbrug (700 liter benzine zonder vergunning gebruikt) f 75 of 20 da gen; H. J. J. van Koningsbruggen, Den Helder, f 15 of 5 dagen. Van slaolie en een beminde dienst bode. Wie loog: de verdachte pensionhouder J. M. de Lange te Bergen of zijn ex-dienstbode, die bij de politie zulke bezwarende verkla ringen had afgelegd, doch tevoren zeer on eervol was ontslagen, omdat de heer de L. haar in zoet gezelschap had aangetroffen op een platas, waar dit voor.een ongetrouwde dame in andermans nette woning niet past! Het ging om een in 1940 eerlijk en tegen gangbaren prijs gekochte bus slaolie. Vol gens den heer de L. had hij de dienstbode gelast de bus op zij te zetten, opdat contro- leerende ambtenaren niet zouden struikelen, volgens het meisje moest de bus echter in den tuin worden verstopt, terwijl de heer de L. de controleurs aan de praat hield. In ieder geval was de bus bij dit eerste bezoek niet, bij het tweede bezoek wel gevonden. De officier geloofde van het verhaal van den heer de L. geen steek en eischte f 50 of 15 dagen, de rechter twijfelde meer aan de verklaring van de minzieke dienstbode, acht te verdachte wel schuldig, doch legde geen straf op. Een moeilijk geval. De houthandelaar W. H. Krimp uit Scha gen had benzine uit zijn aftapinrichting ge bruikt ten behoeve van de Duitsche Weer macht Hij dacht: „gedekt" te zijn door het bevel van zijn opdrachtgever, bovendien had de burgemeester toestemming gegeven de pomp te openen. De veldwachter van Haren, als getuige k decharge meegekomen, beves tigde een en ander. De burgemeester ech ter had geschreven zich niets te herinneren van een toestemming, hij zou zich hierover zeker in verbinding hebben gesteld met het buren" van aardolieproducten. De officier, waarschijnlijk over wegende, dat het geheel in den lijn van den burgemeester van Schagen ligt, zich te dekken achter hoogere instanties en de heer Krimp zich wel vergissen zou, maar anders zins aannemende dat de heer Krimp de op dracht der officieren van de weermacht moeilijk kon negeeren, achtte het feit bewe zen, doch vroeg ontslag van rechtsvervolging. De rechter kon zich hiermede vereenigen. De kaasmarkt heeft vrij plotseling haar winteraanzicht aangenomen. De .aanvoer was heden scherp gedaald en bedroeg nog slechts circa 7500 kg. tegen 19.000 kg. op Vrijdag j.I. De toegenomen behoefte aan con- sumptiemelk begint daarmee aan den dag te treden en we zullen de periode van stij gende melkproductie moeten afwachten, al vorens een opleving aan de markt te kun nen verwachten. Een algeheel ontbreken van kaas is voor- loopig nog niet te vreezen. Verschillende van de aanvoerders van heden bleken steeds nog kaas te maken, zoodat ze zullen blijven verschijnen. Daarnaast is af en toe nog wel iets te verwachten van producenten, die door de geringe aanmaak thans af en toe over slaan. De aanvoer blijft zich verdeelen over 20 plus en 40 plus, waarbij kan worden gezegd, dat men de fabricage van 20 plus nu dege lijk onder de knie schijnt te hebben. Al thans de kwaliteit van de tegenwoordige productie wordt algemeen uitstekend ge noemd. Onnoodig te zeggen, dat de aangevoerde kaas vlot werd afgenomen en dat de hoog ste prijzen overeen kwamen met de maxi male, te weten f 43.50 voor 20 plus en f 56 voor 40 plus. ciaal dankt voorz. den heer Versteeg voor de wijze waarop hij door hem in het werk is ingeleid. De heer Versteeg acht het een voorrecht op zijn 70-jarigen leeftijd nog zoo in staat tot werken te kunnen zijn, anderszijds is daarom juist het afscheid van het ambtelijke leven zwaar. Groot respect heeft spr. voor den vroegeren dijkgraaf, den heer Wijde nes Spaans, met wien hij lang samenwerk te, de heer Kooiman ging helaas vroeg heen, spr. weet echter dat onder de prettige en' zakelijke leiding van Mr. Kamp het Hoog heemraadschap goed zal gaan. Hierna sluiting. ALKMAAR BEROEP AANGENOMEN. Ds. K. J. F. Keuning, Evangelisch Lu- thersch predikant te Woerden, heeft het be roep naar Alkmaar aangenomen. ANNA PAULOWNA OM HET POLDERSCHE DAMKAMPIOEN SCHAP. Door de sterkste dammers in onze gemeen te wordt een competitie gespeeld om het kampioenschap van Anna Paulowna. Een achttal der beste spelers heeft zich hier voor reeds opgegeven en zal a.s. Dinsdag in Veerburg den strijd aanvangen. Het is de bedoeling dan Vrijdag daaraanvolgende bij Borst kt Breezand te spelen en zoo vervol gens om beurten te Kleinesluis en Breezand. Liefhebbers, zoowel spelers als kijkers, zul len hun hart dus kunnen ophalen aan in teressante partijen, die zeker te verwachten zijn. ZIJPE BURGERLIJKE STAND. Opgave van 1420 Nov. 1941. Geboren: Arie, zoon van Barend Kistema- ker en Aafje Bakker. Johan Barend Andries, zoon van Johan Diedrich Rigbers en Eliza- beth Marie Potjer. Ondertrouwd: Theunis Elzinga, 24 jaar, landarbeider te Anna Paulowna en Trijntje Bakker, 19 jaar, z. b., te Zijpe. Thibault Pe ter Bigot, 21 jaar, kok en Teetje Hoveling, 23 jaar, z. b. beiden te Zijpe. Gescheiden: Cornelis Kuit, veehandelaar en Nellie Schram, dienstbode, beiden té Zijpe. ST. MAARTENSBRUG. MOLLEN-VERGUNNING. De Commissaris der provincie Noordhol land heeft den heer J. Kooij te St. Maartens- vlotbrug vergunning verleend tot het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbie den, verkoopen en vervoeren van mollen of de huiden daarvan. LANGEDIJK DE KLEINE TUINDERSSTEUN. Het aantal kleine tuinders, aan wie met ingang van het volgend jaar nog steun zal worden verleend, is van ongeveer 80 tot 4 ge daald. Eigenlijk wekt dit geen al te groote verwondering, als men bedenkt, dat de steun verleend werd aan hen, die uit hun bedrijf niet een bepaald inkomen konden halen, dat gegrond was op theorethische normen en dus onafhankelijk van de prijzen, waarvoor de tuinbouwproducten practisch werden ver kocht. Nu de prijzen der producten het laat ste jaar meer bevredigend zijn geworden, sprong dus meer in het oog de mindere nood zakelijkheid om op grond van de theoreti sche opbrengst steun uit te lteeren. We ver nemen nu, dat de betrokkenen in de gele genheid worden gesteld om teeltvergunning te krijgen voor een oppervlakte van 2 en 2% H.A., waarop voor 1 persoon voldoende werk is, zoodat, bij de prijszetting, die tegenwoor dig voor de tuinbouwproducten is ingevoerd, aangenomen kan worden, dat het bedrijf zon der steun rendabel kan zijn. Zoo moest het aantal gesteunden wel aanmerkelijk slinken. OUDKARSPEL. NIEUWE ZAAK. Blijkens de advertentie in dit nummer, heeft de heer C. Voogt alhier een administra tie- en assurantiekantoor gevestigd. Wij wen- schen den heer Voogt, die op dit gebied over een jarenlange ervaring beschikt, veel suc ces toe. BROEK OP LANGEND IJK. VEILING BEGINT LATER. Naar wij vernemen, zal de veiling te be ginnen met Maandag a.s. 's morgens om 10 uur aanvangen. HARhNKARSPEL DIRKSHORN. SCHAKEN. De uitslagen van de voor de competitie gespeelde partijen luiden: Eerste klasse: Wit Zwart P. TijsenJon Bakkum 10 P. TijsenW. A. Bullooper afgebr. Jan LevendigJan Bakkum afgebr. H. Stins—Jb. Bakkum 0—1 Tweede klasse: P. Hoeve—E. H. Wind 1—0 Jan Kant Az.D. Nierop afgebr. A. N. IpingP. Slotemaker Y2—V2 A. van DijkC. Sdhuit Az. 01

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5