Naar reorganisatie DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Vreemdelingenverkeer Wat doet U met Kerstmis Radioprogramma van het OP DE VERGADERING VAN V.V.V. IN NOORDHOLLAND WERPEN DE GROOTE GEBEURTENISSEN HUN SCHADUWEN VOORUIT Gisteren vergaderde de federatie van V.V.V., in Noordholland te Alkmaar. Toen de heer Mr. Breebaart de vergadering open de, kon hij een groot aantal aanwezigen be groeten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot Dr. Groene veld, bestuursraad van de provincie en tot den burgemeester .van Alkmaar, Jhr. Mr. v. Kinschot. Nieuw toegetreden zijn de vereenigingen .Wijk aan Zee en Midden-Beemster. Binnengekomen is een schrijven om te ko men tot samenwerking tusschen de V.V.V.'s en de Ijsbonden. Hieromtrent wordt mede gedeeld, dat door de Ijsbonden contact was gezocht met de A.N.V.V. ten aanzien van tochten en dergelijke. De Ijsbonden wilden daarbij de aangelegenheid zoodanig stellen, dat voor alles wat op hét gebied van het ijstournée werd gepresteerd, de toestemming noodig was van de Ijsbonden. Intusschen waren er verschillende V.V.V.'s, die. sedert lang hun sporen op het gebied van het ijs- tourisme hadden verdiend. Men is nu van meening, dat de Dlaatsèlijke V.V.V.'s niet zel den met de brokken soms bestaande uit éen slechte reputatie bleven zitten; deze V.V.V.'s in elk geval geheel in de aange legenheid dienden te worden gekend. Van het bestaande plan bleef zoodoende weinig over; onder de ingetreden omstandigheden acht het bestuur zich ven»licht een con cept-overeenkomst te maken, waarin de historisch geworden traditie eenigszins werd vastgelegd. Dit concept schijnt een basis te vormen, waarop verder kan worden onder handeld, men is echter nog niet tot definitie ve afspraken gekomen. De vergadering gaat met een en ander accoord. Door de provincie is een bedirag beschik baar gesteld voor het vreemdelingenverkeer in Noord Holland ad f 1800, dat is verdeeld over de vier afdeelingen en waarvan de fe deratie f 600 heeft ontvangen. De voorzitter doet een beroep op den heer Groeneveld om dit. bedrag in de toekomst te doen groeien. De heer Westerman deelt mede, dat het resultaat voor Noord Holland ten aanzien van dit handboek, feitelijk treurig mag wor den genoemd. Spr dringt er met kracht op aan, dat de V.V.V.'s zich in het boek doen opnemen, waaraan slechts een kostprijs van f 15 is verbonden. Er komen verschillende toezeggingen, zoo dat alles ten slotte voor Noord-Holland ook In orde schijnt te zullen komen. Aftredende bestuursledenzijn de heeren J. J. Dinkelberg en H. C. M. Nijpels. Beiden zijn herkiesbaar en worden met algemeene stemmen herkozen. Begrooting 1942. Toen deze werd opgemaakt was men ze ker van een subsidie ad f 600 van de pro vincie. Intusschen heeft het bestuur later gemeend de begrooting té moeten opzetten op grond van de reorganisatie, die te wachten. In verband daarmee is het pro vinciaal subsidie' opgevoerd tot f 2700, en sluit de begrooting met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven ad f 3100. De onkosten en bureaukosten werden tot dusverre veel :e laag opgevoerd, omdat de federatie eigen lijk steeds heeft geprofiteerd van het bureau en de uitrusting van de afdeeling Alkmaar De nu opgestelde begrooting is reëel voor zoover de uitgaven betreft en men moet trachten daartegenover de noodige inkom sten te stellen. Het typische van het vreem delingenverkeer in Nederland is, dat het uit gaat van particulieren en als gevolg daar van zijn de kassen veelal heel schraal. Thans is de aandacht der regeering geval len op het VVV-werk. Vóór de vrede, die eenmaal zal komen, moet het vreemdelingen verkeer opgebouwd zijn. Opgemerkt wordt dat voor reclame en propaganda nog steeds niets is uitgetrok ken en d'at de begrootin«r derhalve, voor wat de uitgaven betreft, nog steeds enkele duizenden guldens te laag is Van bestuurs zijde is men het daarmee eens, men heeft dezen post echter achterwege gelaten. om dat de practij'k op dit oogeniblik zoodanig is, dat er voorloopig vermoedelijk niets van zou komen. De heer Klomp wil toch de post propa ganda verhoogen. Besloten wordt voor dit doel een pro-onamoriepost op te nemen met toelichting. Contactcommissie ter voorbereiding van een provinciale V.V.V. Er kan omtrent de structuur van het toe komstige vreemdelingenverkeer nog weinig definitiefs worden gezegd, de aangelegen heid vormt nog een punt van overleg tus schen het dag. bestuur van de A.N.V.V. en Arrondissementsrechtbank te Alkmaar (Zitting van Dinsdag 25 November.) De dreigbriefschrijverij te Schageo ONDERZOEK NAAR DE GEESTVERMO GENS VAN DEN VERDACHTE. De stukken in de zaak tegen J. de M. uit Schagen, die terecht had gestaan wegens het schrijven van dreigbrieven aan het adres van den heer S. Coltof aldaar, zijn in handen gesteld van den Rechtercom missaris, daar de Rechtbank een onder zoek naar verdachte's geestvermogens wenscheiijk achtte. Het was gister een roezige ochtend; telkens weer werd de zitting geschorst, en verscheen daarna de Rechtbank in een nieuwe samen stelling, terwijl er tot driemaal toe een zaak werd behandeld met gesloten deuren en twee zaken niet tot een einde werden gebracht. DIEFSTAL OF HELING? DAAR HEI JE EEN ZALFIE ANi Op 30 November j.1. had een zekere P. Kr. uit Den Helder alreeds terecht gestaan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Maart te Breezand een rijwiel van het merk „Ga zelle" gestolen had, subs. legde de Officier dezen verdachte heling van dit rijwiel ten laste. Verd. ontkende ook nü weer. Hij had het rijwiel voor f20.— gekocht en werd op 8 Juni aangehouden, toen hij er mede in de ge meente Anna Paulowna reed. Als get. k décharge werd nu gehoord een zekere L. P., van beroep chauffeur bij den Luchtbeschermingsdienst te Den Helder. Deze vertelde, verdachte alreeds sedert Maart te kennen. Hij had een autobox tegenover den Luchtbeschermingsdienst en verd. had hem dadelijk verteld, dat hij een „Gazelle" gekocht had voor f20.„Daar hei je een zalfie an" had get, nog gezegd, want de fiet sen kosten in den handel f35.a f40.De persoon van wien verd. de fiets had gekocht, ging naar Frankrijk en had dringend geld noodig. Het zonderlinge van het geval was nu, dat verd. den naam van den verkooper niet had gevraagd, wel wist hij te vertellen, dat de man op het vliegveld „De Kooi" werk zaam was geweest. De president achtte termen aanwezig om deze zaak aan te houden tot 2 December a.s., om nog eenige getuigen te hooren. ZE KWAMEN TERUG OP HUN BEKENTENIS. De Haarlemmers W. J. D. en M. F. v. d. A. hadden voor den Rechtercommissaris be kend, in den Wieringermeerpolder, ieder een zak tarwe te hebben gestolen. Op deze bekentenis kwamen ze thans terug: ze had- het departement. Wel echter dient in het verband een prov. organisatie te zijn. Hier toe is in Noordholland de contactcommissie in het leven geroepen, döe een overkoepe ling vonmt van de gewestelijke organisaties, welke hier thans bestaan. De commissie is geïnstalleerd, de voorzatter is de voorzitter van Amsterdam. De kwestie werkvergaderingen met prac- tijkmenschen vormt een afzonderlijk agen dapunt. Voorzitter dezer vergaderingen is de heer Dinkelberg. Alvorens te agan vergade ren heeft deze laatste verschillende „wilde" V.V.V.'s bezocht, ten einde hen tot de fede ratie te doen toetreden. In verband met eventueel te ontvangen subsidies lijkt dit voor deze V.V.V.'s den aangewezen weg. De bijeenkomsten zullen plaats hebben eenmaal per 6 weken of per 2 maanden. Ten einde aan de te houden besprekingen een basis te geven zijn een aantal algemee ne richtlijnen vastgesteld als verzorging en documentatie der bureaux, bescherming na tuurschoon, het samenstellen van hotel- en penisaongidsen. f.a.rn. Intusschen gaan in afwachting van het aansluiten der nog ongeorganiseerden, de provinciale conttcveragderingen beginnen, waarbij o.a. op de agenda zullen komen provinciale kwesties als de organisatie van de gewestelijke communicaties, de rijwielpa den, het adverteeren. 't jeugd'herbergwezen en de stichting van nieuwe jeugdherbergen enz. en plaatselijke vraagstukken als bet drukken van gidsen, het aanbrengen van wegwijzers, aangevende het bureau van dé V.V.V., het organiseeren van tochten, ten toonstellingen enz. enz. Als plaats voor de vólgende vergadering wordt aangewezen (in principe) Groet. Hierna sluiting, den de tarwe gekocht van een boerenknecht. De president, mr. baron van Tuyl van Se- rooskerken las de verklaring voor van verd D., zooals hij die in de instructie had afge legd. Daarin kwam o.m. voor, dat verd. spijt had van hetgeen hij had gedaan. Dit ont lokte den president de vraag: „Waarom verd. spijt had van iets, wat hij niet gedaan had." Verd. antwoordde, dat hij spijt had, die zak te hebben gekocht, omdat hij nooit met de politie in aanraking was geweest. Teneinde eenige getuigen te hooren, werd ook deze zaak aangehouden en wel tot Dins dag 16 December a.s. Uitspraken. De Rechtbank deed gisteren o.m. de na volgende uitspraken: J. B. en H. R., los arbeiders uit den Hel der, thans gedetineerd, werden wegens dief stal van een radiotoestel en lijfgoederen, uit een niet bewoonde woning te den Helder, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De Officier van Justitie had tegen J. B. één jaar en tegen H. R. één jaar en drie maanden geëischt. M. G. M. K. uit Enkhuizen werd veroor deeld wegens diefstal van een fiets, tot 5 maanden gevangenisstraf. De Officier had 1 jaar geeischt. WAS ER VALSCHHEID IN GESCHRIFTE? Mej. W. M. H., depothoudstcr van het bij kantoor van den P.T.T.dienst "te Midden- meer, stond nogmaals voor de Rechtbank te recht wegens' valschheid in geschrifte. Ze had in de maanden October en December van 1940 expresse-stukken medegegeven aan den hulpbesteller G. S. te Middenmeer en ofschoon genoemde hulpbesteller daarvoor een extra vergoeding moest uitbetaald krij gen, had hij niets ontvangen. Verd. ontken de zulks ten stelligste; hij had wel degelijk een extra uitkeering gehad. Sta hier niet te liegen; je weet het héél goed! aldus verd. Verd. legdè daarna den president haar kasboek voor en er ontstond voor de tafel der Edelachtbare Heeren een langdurige uit eenzetting, hoe de extra-uitkeeringen door haar waren verantwoord. Uit de behandeling der zaak bleek w^l, dat de boekhouding van verd. niet direct in orde was. De besteller K. uit Middenmeer draaide er een beetje omheen, toen hem door den pre sident gevraagd werd, of hij wel eens geld had gekregen voor de bezorging van expres se-stukken. Deze besteller zeide, dit niet meer te weten. Verd. zeide, dat zij K. steeds had betaald. De president kon er zich niet aan onttrek ken, dat verd. de minst schuldige was, doch dat zij liep aan den leiband van haar va der. De Officier van Justitie zeide, dat de va der kantoorhouder was en daarom de meest schuldige was. Vader, moeder, zoon en doen ter waren er bij betrokken en het is héél moielk na te agan, of deze verd. valschheid in geschrifte heeft gepleegd. Immers, het waren stukken voor intern gebruik, enkel en alleen bestemd voor de administratie. Er is niet bewezen, dat nadeel voor de pos terijen is ontstaan. Mr. de Brueys Tack eischte een geldboete van f400 subs. 50 dagen hechtenis. De Raadsman van verd., mr. Meijer uit Alkmaar, vond het vreemd, dat deze verd. werd vervolgd, terwijl volgens de Offi cier de vader de hoofdschuldige was. Het onderzoek door de P.T.T. ingesteld, heeft niet tot een resultaat geleid. Er is, aldus, pleiter geen nadeel -aan den Staat toege bracht. Mr. Meijer kwam na een uitvoerig pleidooi tot de conclusie, dat zijn cliënte diende te worden vrijgesproken,- subs. een zéér lichte straf, daar volgens Raadsman een nadeel aan de P.T.T. toegebracht door dozen verd. niet meer dan f 40 zou hebben bedragen. Na re- en dupliek, bepaalde de president de uitspraak in deze zaak op over veertien dagen. Fiflscb leger bericht Hangoe onder vuur genomen HELSINKI, 25 Nov. (DNB.) Hst Fin- sche weermachtsbericht van 25 Nov. luidt: „Front van Hangö: de vijandelijke artil lerie en het afweergeschut hebben de Fin- sche stellingen voortdurend en buitenge woon levendig beschoten. Ook het infante- rievuur was levendig. De Finsclie infanterie heeft vijandelijke batterijstellingen en de havenwerken en spoorwegemplacementen van Hangö onder vuur genomen. „Karelische landengte: het gewone vijande lijke vuur duurde voort. De Finsche artil lerie en het pantserafweergeschut hebben vijandelijke machinegeweernesten en artil leriestellingen beschoten. „Swirfront: de gewone bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. „Oostelijk front: in het Zuiden geen bij zondere gebeurtenissen. In het Noorden duurt de vijandelijke druk voort. Onze troe- 104. Hoe komen we hier nu vandaan? klaag den de vliegeniers. Plot seling was het, of een heeleboel voeten door water plasten en zijzelf voelden ook hun, voeten nat wordenDoor het reddingswerk wa ren er zakken met wijn uit het toestel gestooten en kapot gegaan en nu stroomde de wijn zoo maar over den tfrond en liep in beekjes tus schen de planten. italiaansch Weermachtbéricht Verbitterde gevechten in Afrika BRITSCHE PANTSERDIVISIE VERNIETIGD. ROME, 25 November (Stefani). Het 541e communiqué vau het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Op het slagveld in de Marmarische woestijn hebben de strijdkrachten der spilmogendhe- den ook gisteren den geheelen dag verbitterd gevochten. In de zone van Bir el Gobi heb ben, na een omsingelingsmanoeuvre, die den 23en was begonnen, de divisie Ariete en de Duitsche gepantserde divisies de 22e Brit- .sche pantserbrigade vernietigd. Opnieuw werden gevangenen gemaakt. De zuivering van het terrein, d'at bezaaid is met onbe stuurbaar geworden of in brand gestoken Engelsche pantserwagens, duurt voort. Er zijn geen wijzigingen aan het front van Tobroek, waar de vijand met steun van ar tillerie en luchtmacht door middel van pant serwagens uitvallen trachtte te doen, die al le door onze troepen werden verjaagd. Twaalf pantserwagens werden vernield, 3 vliegtuisen neergeschoten. Aan het front van Solloem stuitten de aanvallen, welke de vijand met uit het Oosten aangevoerde divisies ondernam, op de vastberaden verdediging der Duitsche en Italiaansche troepen. Genoemd dient te wor den de prachtige houding vtn de divisie Sa- vona, die verbitterd vocht en de belangrijk ste stellingen behield. De verbonden luchtmacht greep door in tensief bombardeeren en beschieten in. Ook de installaties en de haven van Tobroek wer den herhaaldelijk gebombardeerd. Bij lucht gevechten heeft onze luchtmacht 8 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, 12 andere werden neergehaald door de Duitsche lucht macht, die ook 6 op den grond staande vlieg tuigen in brand deed geraken. Bij de hevige gevechten tan dezen dag werden den vijand zware verliezen aan manschappen, pantser wagens en ander materiaal toegebracht. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. In het Zuiden van Cyrenaica bood het kleine garnizoen der oase Dzjala hardnekki- gen tegenstand tegen den vijandelijken druk. Onze luchtmacht deed opnieuw heftige aanvallen op de gemotoriseerde Engelsche colonnes, die in de richting van de oase trek ken. Wederom werden talrijke auto's der co lonne getroffen en in brand geschoten. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Tripolis, Benghazi en eenige kleinere plaat sen in Libye, waarbij geen slachtoffers te betreuren zijn en slechts weinig schade is aangericht. Boven Tripolis heeft een onzer jagers een Blenheim neergeschoten. Op Sicilië heeft gistermiddag het afweer geschut een Hurricane neergeschoten. De bestuurder werd gevangen genomen. In Oost-Afrika kwam de vijand in contact met de vooruitgeschoven stellingen van Gondar. Met vliegtuigen en artillerie viel hij onze verdedigingsstellingen aan, die zich hef tig "verweerden. Aan het noordelijke front van Gondar wei-den vijandelijke afdeelingen voor het steunpunt Tsjartsjer (Walag) aan gevallen en door onze formaties verstrooid. pen hebben in zware gevechten eenige rijen kazematten ingenomen en pantserwagens vernield. „Luchtstrijdkarchten: door het slechte weer was de activiteit zeer beperkt. Boven de beneden Swir hebben onze jagers op den 24en een vijandelijken jager, die transport vliegtuigen begeleidde, neergeschoten." Een vraag, die herinneringen oproept verwachtingen wekt. Wat doet u met Kerst mis? Uw gedachten gaan terug naar dii gezellige uren, doorgebracht rondom den Kerstboom, herinnert u zich die feestelijk gedekte tafel: die kandelaars, waarin de kaarsen brandden en aan het geheel dat in tieme karakter gaven? Wat doetu met Kerstmis? Inderdaad, het Kerstdiner zal dit jaar veel eenvoudiger zijn, misschien zal het zelfs een gewone inaaltijii worden, maareen Kerstboom zal er zijn cn in dien boom zullen de kaarsen flonlie- ren, net als vroeger jaren, toen geen oot- logsgewekl de feestvreugde temperde. Oorlogsgeweld, ja, want Kerstmis 1941 het derde Kerstfeest zijn, dat wij in oorlogs tijd vieren, alleen dit jaar zijn er diiizenden Nederlanders, die geen Kerstboom en geen Kerstdiner kunnen genieten. Het zijn on« landgenooten aan het. Oostfront, die daar hun plicht doen ter wille van de toekomst van ons land en volk. Landgenooten, wat doet u voor hun Kerst feest? Natuurlijk alles wat u in de gegeven omstandigheden kunt doen: dat is ervoor te zorgen, dat onze dappere vrijwilligers, met Kerstmis hun Kerstpakket uit het va derland ontvangen. Ook voor hen zal het Kerstfeest zijn, zij zullen weten, dat wij ia Nederland met onze gedachten bij hen zijn. Wat doet u met Kerstmis, landgenoot! Genieten van uw feest in den familiekring dubbel genieten, omdat u tegenover ona strijders uw plicht hebt gedaan, door nu uw gaven voor de Kerstpakketten te storten op girorekening 432100 ten name van het verzorgingsfonds Nederlandsch Legioen, Ko ninginnegracht 22, te Den Haag. Me Üinir aan taaie f 0.80 .ten Gh 0-L dam Vo An B. e oude m De beef gene we i ganf m groo cok jhui NJ heef hooi gerc lieer 'men Di ?e ie mer te i spr. moe H DONDERDAG 27 NOVEMBER, Hilversum 1. 415,5 m. 7.15 Morgengesprekken foor den boer. 7.30 -Gramofoa- muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7-55 GramofoonmuiltL 8,00 BN.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 15 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor dl huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kist tere. 11.20 Cello, plano en gramofoonmuzlek. 12.00 Gerut Lebon en zUn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.0.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Otto Hendrito en zyn orkest en pianospel. 14.00 Planovoordracht a gramofoonmuzlek. 15.00 Klaas van Beeck en z\)n orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus „Het geweten". 15.29 Gramofoonmuzlek. 16.30 De Melodisten en solist. n.Ii B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 11.1» Omroeporkest en solisten. 18.30 Sociale zorg ook vee D. 18.45 Gramofoonmuzlek 19.00 Actueel halfuur. 19J» Omroepsymphonle-orkest. (Vanaf 20 15 alleen voor ót Radio-Centrales, die orer een lijnverbinding met de studk beschikken). 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Omrcepsya- phonie-orkest en solist. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21 BN.O.: Nieuwsberichten. 22 00 B.N.O.: Engelsche uitten- ding: „National features of the Netherlands" of Gramc- foonmuzlek. 22.15 Amusementsorkest en soliste (opn.l. 23.0024.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301,5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.308.45 Zie Hilversum t 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gr»- mofoonmuziek. 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11.00 En semble Lajos Veres. 11.46 Gramofoonmuzlek. 12.00 AM- blle-sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.05 Musette-orkest. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.91 Ensemble „De Kwintslag" en gramofoonmuziek. 15M Naaicursus. 15.30 Vlooi met pianobegeleiding. 16.00 Zsaj met pianobegeleiding. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beun- berichten. 17.30 Kamerorkest „Ars Nova et AntlQU»", 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 19.00 B.NO.: Wil Nederland schrUft. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.29 Radiotooneel, 19,40 Gramofoonmuziek. 19.45 Causerk „Brandende kwesties". 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanit 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijs verbinding met de studio beschikken I. 20 15 Salonorkeit 20.55 Zang en orgel. 21.15 De Ramblers (opn i. 2l4i B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op M Weermachtberlcht. 22.10—22.15 AvondwUdlng. HOOFDREDACTEUR: J. KEESMAN, SCHAGEN WND. HOOFDRED.: A. R. JONKER, Buiten en Binnenland. - SCHAGEN FRED. GROOT, SCHAGEN, Alg. repor tage, Streeknieuws en Kunst A. C. VAN KAMPEN, Rayon-redacteur DEN HELDER FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 40. Giftig keerde Pedersen zich om., Z'n zoon had zich dwaas gedragen. Wat had-ie noodig, naar die vlag te staren. Hij deed betep met naar Ross te gaan en samen een verstandig woord te spreken. Wel verduiveld, stond-ie daar nou nog altijd, de suffert. Als-ie met z'n achterwerk voor den spiegel ging staan, kon-ie ook een vlag zien, de Danneborg en de Stars and Stripes erbij. Dat was alles wat' je er bij won, als je het met Ross Dane aan den stok kreeg. Wie anders ter wereld kreeg een drieling en verdiende geld aan eerlijk ge meende hulpvaardigheid als Ross Dane? Nee, Frederik bedierf de heele zaak, hier in het zonnige Alberta. Het volgende vcorjaar verschenen de eer ste motors in Beaver Coulee. Er kwamen er een half dozijn tegelijk, iedereen had iedereen willen verrassen. Het merkwaardige was, dat de eerste, die stralend van vreugde op zijn motor het land doorvloog, Charles Villeneuve was, de halfbloed. Dat was nu voor hem het ware vervoermiddel als er elanden gejaagd moesten worden in het Noorden. Jager was Charles met hart en ziel; iets anders werd hij nooit, al simuleerde hij nog zoo, farmer te zijn. Het automobilisme voerde tot velerlei dwaasheden. De wagens waren nog te nieuw, om niet in de eerste plaats te worden gebruikt om mee te pronken. Een onverstandig lange Kopenhager, die evenals Charles voor farmer speelde, maar die geen verstand had van de jacht, wierp zich op den autohandel. Hij had nooit van zijn leven een cent verdiend, maar kreeg geld toegezonden uit Denemarken, ze ker een vaders zoontje, dat men maar liever zag blijven in het zonnige Alberta. Nu werd hij een nuttig lid der maatschappij, door den bewoners van Beaver Coulee de verschillende modellen te demonstreeren. Hij maakte zich belachelijk, of tenminste vrijwel. Doch erger werd het, toen hij z'n allervlotste type motor thuis kreeg, maar er niet op kon rijden, om dat zijn beenen te lang waren en de knieën boven het stuur uitkwamen. Daarna maten de boeren steeds met een eindje touw, of ze er wel met hun beenen tusschen konden, vóór ze een motor kochten. Het nieuwtje was er echter gauw af. Bin nen een maand waren ze geheel ingeburgerd. En de prairie bleef dezelfde, kaal, golvend, eenzaam, verlaten. Den zomer over bleef het twisten en moei lijkheden maken, maar er begon iets van standsverschil te komen, hoewel dit niet bleek in den omgangstoon, en het waren de groo- ten, die vochten, terwijl de kleinen toezagen. Een man, die op een nacht een lucifer af streek bij een hooiberg, vlak naast de schuur van Ross Dane, kreeg een kogel door z'n kaak. Niemand kende hem, en hij hield zich stil. Ross liet hem loopen; hij was voldoende gestraft. Een toenemende stroom emigranten vloeide naar Beaver Coulee, de Denen hadden de overhand, daar nu ook de Noren een eigen kolonie stichtten op de vlakte. Maar de jonge mannen gingen naar de plaatsen, waar wei'k te krijgen was ;zij vormden het onrustige, gemengde element in alle nederzettingen. De oude kolonisten konden niet te best opschieten met de jeugd en ergerden zich, de knechts praatten van eenzaamheid en verveling, ja, ja, het was hier dan ook wel triest in tegen stelling met de dagen van weleer. Dan had den jullie ons hier buiten moeten zien, zei Ross: we hielden een winterslaap, net als de das. De vrijdenker Jensen lag maanden aan een op z'n bed en staarde naar de deur, tot op het laatst zijn gedachten aan den buiten kant daarvan verschenen in den vorm van een groote, karakteristieke teekening. In dien tijd liepen er hier coyottes rond met het hoofd van een mensch en zonder staart, maar ze stierven uit, toen de duivel den vrijdenker haalde. Een ervan schoot ik neer, op de plaats waar Fjodor nu boert: de ziel van dat ondier is in Fjodor gevaren, dat is duidelijk. Hoe kan een mensch, die oogen in z'n hoofd heeft, vrij denker zijn! Je moet wel dom en doof wezen, als je niet stiet dat Fjodor van een coyotte stamt en Frederik van een das. Alleen goede christenen stammen nergens van af. Van alle kanten komen de menschen- aandraven, om den andere zijn ze atheïst, of steken de ba zuin. Jullie Labans hebben tegenwoordig voor alles tijd— Zulke toespraken hield Ross Dane er vele, als hij aan het hoofdeind van de tafel zat en naar de twaalf, veertien knechts keek, die in drukke tijden bij hem aanzaten. De eene helft haatte hem, voor de andere helft was hij een afgod. Maar niemand ontkwam aan den invloed van „koning" Dane. Daarvoor was hij een te levende persoonlijkheid. V. Theodor leefde en werkte in de afgelegen liggende North-Coulee, waar bijna nooit een mensch kwam. Daarbuiten lag het land, een zaam en vergeten, en wist van de tijden, toen een half dozijn Indianen de streek doortrok ken, éénmaal in de honderd jaar; maar verder was het er stil geweest: de stilte van de eeuwigheid, groeide in Theodor de gedachte, dat niets onmogelijk was. Alles kon gebeuren, en alles zou gebeuren. Men kon geen enkel voorval bedenken, dat niet plaats vinden zou. De menschelijke fantasie was de lijst om het geen komen ging. Alles, wat de menschen ge droomd hadden, was waar. Alles, wat tot heden niet gebeurd was, zou gebeuren in de komende dagen. In miraculeuse, door licht verwoeste steden, woonden menschen, die door het vele licht het vermogen tot zien hadden verloren. Hoe grooter het wonder, hoe geringer het men- schëlijk vermogen, dit te zien en te onderken* nen. Op het laatst was alles geschied en wsj de mensch geworden tot een vegeteerend» plant. In North-Coulee worstelde Theodor zich door de jaargetijden heen en leefde met te mee. Als hij niets anders te doen had, zwierf hij rond met z'n geweer en dacht aan Kaja, aan Eva en aan de Coulee. Véél schieten deed hij niet, maar een volwassen man kan toch niet zoo zonder meer, doelloos, rondloopen. Af en toe bracht hij een konijn thuis. Hij leef de met de kleine levens. Vele dagen achtereen ging hij op de prairie naar een met riet om zoomden poel, waar het geraamte van een paard lag. De vormen van het lichaam kon men nog opmaken uit de beenderen, die op den stofhoop lagen, die eenmaal het paard was geweest De verdwaasde grijns van hét doods hoofd zeide: Memento Mori, bedenk, dat de wereld een eindelooze prairie Is met licht-wê- zens, die ontbranden en dooven in smart. Doch de prairie is eeuwig. Een tijdlang werd dit voor hem de heele we reld: de prairie en het geraamte van het paard. Vóór zich legde hij een paar vuile', met bloed bevlekte werk wanten; ze hadden den vorm van levende dingen en lagen als twee afgehouwen handen over de geweerkolf. (Wordt' vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2