Kerstgeschenken Gondar overgegeven na eervollen strijd Luchtroovers VAN H01TIKA HOEST ABDIJSIROOP RADIOPROGRAMMA TEGEN HET KAPITALISME ROME, 28 Nov. In zijn weer- machtsbericht no. 544 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In N.-Afrika is de slag in de Marmarische woestijn, die gisteren voor het aanbreken van den dag was hervat, onafgebroken en hevig tot laat in den avond voortgezet. Bij Solloem en bij Tobroek aan beide zijden hevige activiteit van de artillerie. In den centralen sec tor en in het gebied van Fort Ca- puzzo (Solloem) hadden van beide zijden hevige aanvallen en tegen aanvallen tusschen pantsereenhe den en infanterie plaats. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan man schappen en pantserwagens, terwijl de verliezen der strijdkrachten van de as niet ernstig zijn. Het aantal gevangenen is nog gestegen. In To broek werden drie vijandelijke vlieg tuigen branden omlaag gehaald. Een vierde vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut der divisie Savo- ma neergeschoten. Italiaansche en Duitsche luchtformaties namen doeltreffend aan den strijd deel. In den nacht van 25 op 26 Nov. bom bardeerden Engelsche vliegtuigen Derna. Een machine werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. In O.-Afrika deed de vijand na de voorbereidingen der laatste da gen gistermorgen tegen 4 uur een hevigen aanval op de reeds van al le kanten ingesloten stad Gondar. Onze in verhouding tot de uitge breidheid der te verdedigen stellin gen, numeriek zwakke afdeelingen streden, hoewel onder ongunstige omstandigheden en ondanks het feit, dat inmiddels eenige koloniale afdeelingen waren geweken, daar zij zich onder de intensieve beschie ting en bombardementen minder goed konden standhouden, taai van stelling tot stelling, tot den namid dag toe, en ook nog nadat het aan vijandelijke troepen met talrijke pantserwagens gelukt was de woon wijken binnen te dringen.' Nadat alle mogelijkheden tot verzet waren uitgeput, en tevens om verdere slachtoffers onder de Italiaansche en inlandsche bevolking te voorko men, beval de opperbevelhebber van den sector om 2 uur des middags, Italiaansch Weermachtbericht de vijandelijkheden te staken. De dappere verdedigers van Gondar hebben de hun door het vaderland toevertrouwde taak volkomen en eervol vervuld. In den afgeloopen nacht onder namen Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels. Luchtdoelgeschut en jachtvliegers grepen vastbera den in. Er ontstond aanzienlijke materieele schade alsmede kleine branden, die terstond gebluscht werden. Onder de bevolking wer den vijf menschen gewond. Twee vliegtuigen werden door het lucht doelgeschut en één door onze nacht jagers neergeschoten. Van deze toe stellen viel er één bij Ischia en het andere in de haven in zee. Het derde stortte neer in de huurt van San Pietro. Onze strijdmiddelen in de Mid- dellandsohe Zee hebben drie vijan delijke duikbooten tot zinken ge bracht. voor dc Ned. Vrijwilligers Duizenden doozen voor verzending gereed en nog steeds Ivast de stroom van giften Het is druk op het hoofdkwar tier van het Vrijwilligerslegioen „Nederland" aan de Koningin negracht. Voor het gebouw staan vracht wagens; pakken en doozen wor- den naar binnengedragen. Sta pels doozen staan in de gan gen en steeds komen er meer hij. De binnendoozen, die eeni- gen tijd geleden naar de ou ders en verwanten der vrijwil ligers waren gestuurd, komen nu terug. Maar er komen ook ónderen zendingen binnen: doo zen met sigaretten, met tabak, met boèken en versnaperingen, blikjes levensmiddelen, wollen dassen en handschoenen. De Ne- derlandsche legioennairs wor den niet vergeten. Daarvan getuigen de drieduizend opgestapelde doozen van de N.S.V.O. Pakjes voor hen, die door hun ver trek naar het front de banden met ouders en verwanten moesten ver breken. In elk pakje zit een briefje met een groet van het vaderland. Maar niet alleen de N.S.V.O. heeft aan deze vergeten legioensoldaten gedacht. Een oud moedertje zond een pakje met gaven, opgediept uit het verborgenste plaatsje van haar provisiekast: een kostbaar blikje met vruchten, een wollen das. Er. was een briefje bij voor de jon gens, die geen thuis meer heb ben. Er heerscht een prettige drukte in het gebouw van het legioen. Er wordt gepakt, gesorteerd en steeds komen nieuwe zendingen binnen. Er worden verzamelpakketten ge maakt, bestemd voor verschillende eenheden. Een pak tabak van een pond gaat niet in de fctandaard- doos, maaj* wel in een verzamelpak- ket en dat pakket wordt verdeeld onder de jongens van een compag nie of een sectie. Andere geschen ken, te breekbaar om rechtstreeks verzonden te worden, vinden, ste vig in houtwol, vérpakt, eveneens een plaats in het verzamel pakket- Goed bedoeld, maar.-. De meeste binnendoozen, keurig ingepakt en van een duidelijk op schrift voorzien, kunnen straks zóó in de standdaarddoos worden ge pakt Maar er komen ook pakjes binnen, waarin potjes jam of kar tonnen bekers met chocolade zaten. In veel gevallen was de jam reeds door de geheele doos geloopen en de rest van den inhoud gedeeltelijk onbruikbaar geworden. Koekjes en gebak zijn na een reis van een dag reeds een hoopje kruimels gewor den. De pakketten hebben echter een langere reis te doen, voor zü eindelijk op de plaats van bestem ming aankomen. Het zij hier daar om nog eens gezegd: Géén gebak, géén potjes jam, géén flesschen au gurken, géén aan bederf onderhevi ge levensmiddelen in de binnendoo zen. Er komt niets van terecht en het geeft extra moeite en veel zorgen, om een dergelijke binnen- doos weer over te pakken en de schade te herstellen. Torenhoog zijn de gaven opgesteld, welke stfaks door nijvere vrouwen handen in de standaarddoos zullen worden gepakt en nog altijd blij ven de'giften in natura en in geld binnenstroomen. Dat moet ook, want er is veel noodig voor 12.000 pakketten. De Nederlandsche soldaten, die straks in den harren Russischen winter Kerstfeest zullen vieren, heb ben recht op medeleven, dat in den vorm van deze gaven rechtstreeks tot hen komen zal. Britsche bommen op Maastricht Droevig opruimingswerk Limburgers leeren waren aard der Britten kennen. (Vervolg van pag. 1) Nog in de avonduren werd het hulp- en ruimingswerk krachtig ter hand genomen, waarbij de desbe treffende Nederlandsche en Duit sche instanties hand in hand werk ten. In het bizonder heeft de Ned. Volksdienst onmiddellijk een hulp actie op groote schaal ter hand ge nomen. De gevolmachtigde van den N.V.D. heeft de meest zwaar getroffenen van deze armste laag der bevolking talrijke sommen geld overhandigd, opdat zij zich onmid dellijk de meest noodzakelijke ge bruiksvoorwerpen en levensmidde len konden aanschaffen. Ook werd onmiddellijk zorg gedragen voor het onderdak brengen van de hon derden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinderen. Het spreekt vanzelf, dat onder de slachtoffers van dezen wree- den en ongemotiveerden Brit- schen bomaanval de grootste verbittering heerscht togen de Britten, die dit groote leed ver oorzaakten. Ook elders. Ook op verscheidene andere plaat sen in het Z.O. des lands hebben de Britsche vliegerhommen offers ge- eischt. Zoo werd in een klein plaats je de eigenaar van een boerenhof stede en zijn drie knechts door een Britschen bom getroffen en in stukken gereten. De .mannen waren bij het hooren van het motorgeronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen. Door de open deur scheen een helder licht naar buiten. Deze onvoorzichtigheid, welke vier man nen het leven heeft gekost, zij een waarschuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lichten te doo- ven voor zij deuren en vensters ope nen tijdens een luchtaanval. In een andere plaats zijn vijf bur gers licht gewond. Hier zijn door den luchtdruk van neergeworpen bommen vier woonhuizen deels in gestort en twee schuren en drie broeikassen vernield. Op talrijke plaatsen is glasschade veroorzaakt, terwijl ook paarden en koeien werden gedood. Overal waar de bommen zijn neergekomen, is sprake van vreed zame oorden, welke ver liggen van ieder militair object. DE 107: Na 2 dagen hard werken slaagden ze er in het toestel zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen en ze maakten eerst een proef vlucht boven de planta ges, die gelukkig goed afliep. Ze stapten dus maar weer in en ver trokken, na een harte lijk afscheid, in de rich ting van Wobosoekoe. Nieuwe Burgemeester te 's Hertogenbosch Burgemeester van Castricum benoemd. 'S-GRAVENHAGE, 28 Nov. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn ver-, ordening no. 108/40, den burge meester van de gemeente Castricum (N.H.) Mr. C. A. F. H. W. B. v. d. Clooster baron Sloet .tot Everlo, inet gelijktijdig eervol ontslag uit dit ambt, benoemd tot burgemeester van 's-Hertogentoosch. UTRECHTSCHE MEISJES NIET ALLEEN IN EEN CATé. UTRECHT, 28 Nov. De burge meester van Utrecht, Mr. G. A. W. ter Pelkwijk, heeft bij verordening bepaald, dat het vrouwen beneden den leeftijd van 18 jaar verboden is zioh na 6 uur in café's en derge lijke inrichtingen te bevinden, ten zij zij in het bezit zijn van een be wijs van ouders of opvoeders, waar bij toestemming tot cafébezoek ge geven wordt. INPLAATS VAN VETBONNEN EEN PAK PAPIER. 'S-GRAVENHAGE, 28 Nov. Ook dezer dagen weer is een Hagenaar het slachtoffer geworden van de reeds meer toegepaste bonnentruc. Hij was in contact gekomen met den 32-jarigen los-werkman B., die zijn bemiddeling zou verleenen bij den aankoop van twee honderd en vijf tig vetibonnen tegen een gulden per stuk. Als verkooper zou optreden een grondwerker, naar later bleek de 31-jarigen H. De transactie zou plaats hebben ergens in de binnen stad. Onze Hagenaar behoefde slechts honderd gulden mede te brengen, thuis gekomen kon hij het pakket met de bonnen dan inzien en vervolgens het overige betalen. De uitwisseling had plaats, doch thuis gekomen, ontdekte het slacht offer dat hem een pakket met waar deloos papier in handen was ge stopt. B. en H. zijn in bewaring gesteld. MOEDERS EN KINDEREN NAAR BAD BOEKELO. Maandag 1 December zullen 24 moeders en een tiental kinderen uit Rotterdam door den Ned. Volks dienst voor den duur van een maand naar Bad Boekelo uitgezon den worden. Dank zij de medewéfrking van den burgemeester van Rotterdam en den Gem. Geneesk. Dienst, zijn die vrouwen en kinderen aangewezen, die het meest voor deze uitzending in aanmerking komen. De directie van hotel Bad Boe kelo heeft voor dit doel haar in richting welwillend ter beschik king gesteld. STAATSBEGRAFENIS KOLONEL MöLDERS. BERLIJN, 28 Nov. (D.N: B.) In tegenwoordig heid van den Führer, als mede van den rijksmaar schalk, den rijksr^iister van Luchtvaart Gömig en andere vooraanstaande personen heeft hedenoch tend de plechtige staats begrafenis plaats gehad van den doodelijk veron gelukten, meest succes vollen Duitschen jacht- vlieger Mölders. kinkhoest slijmhoest Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanoads beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S ZONDAG 30 NOVEMBER. Hllvrsum I. 415.5 u. 8.00 GewUde muziek (gr. pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Oramofoonmuzlek. 9.00 Voor de Jeugd. 9.30 Oramofoonmuzlek. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Orgelconcert en zang. 13.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Ne- derlandsch Verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.20 6yl- vestre-trlo. 14.00 Oramofoonmuzlek. 14.15 Wlll Glahé en zijn Museite-orkest. 15.00 Radio- tooneel. 15.46 Familie-revue. 10.30 De Roman- cers. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Viola da gamba en clavoclmbel. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Nieuws van de platenmarkt. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Opera „Hangel und Gretel". Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 30.15 Oramofoonmuzlek. 20.30 Vervolg van 19.30. 21.30 Oramofoonmuz. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 23.00 B.N.O: Engelsche uitzending: „An American sees Holland" öf Oramofoonmuzlek. 32.15 Het Schrammelkwartet en soliste (opn.). 22.36 Fragmenten uit de operette „Frauen lm Metropol" (opn.). 23.05 Oramofoonmuzlek. 23.3024.00 De Ramblers (opn.). Hilversnm n. 301.5 m. 8.00 Oramofoonmuzlek. 8.30 B.N.O.Nieuws berichten. 8.45 Oramofoonmuzlek. 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen. 12.00 Raad en daad. 12.15 Krönungsmesse van W. A. Mozart (gr. pl.). 12.45 B.N.O.: Nleuwa- en economische berichten. 13.00 Frans Wouters en z«n orkest. 13.40 Oramofoonmuzlek. 14.00 Boekbespreking. 14.15- Herdenking van Wolfgang Amadeus Mozart. 18.00 Causerie „Ona oude steden schoon". 16.15 Zang met pianobegeleiding en planosoll. 17.00 Duitsche taallef. 17.26 Oramo- foohmuelek. 17.30 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 17.45 Voordracht. 18.00 Orgel concert. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Sport- luisterspel. 19.45 Spiegel van de week. 20.00 Causerie „Het boek als geschenk". Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Salonorkest. 21.00 Oramofoonmuzlek. 21.15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 31.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsberlcht. 22.1033.15 Oramofoonmuzlek. MAANDAG 1 DECEMBER. Hilversum L 415.5 n. 7.16 Oramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.56 Oramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.16 Oramofoonmuzlek. 8.36 Ochtendgymnastiek. 8.45 Oramofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Oramofoonmu zlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble WUly Kok. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.30 Oramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten, 13.00 Vlooi en piano, 13.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.15 Mol- to Cantabllo. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Ora mofoonmuzlek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Klaas van Beeck en zün orkest. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Ora mofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.80 Zang met pianobegeleiding (gr. pl.). 20.45 Klarinet met pianobegeleiding. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Things worth knowlng about Holland" öt Het Amusementsorkest en soliste (opn.). 23.0024.00 Oramofoonmuzlek. Hilversum n. 801.5 m. 7.15—6.46 Zie Hilversum 1. 8.45 Oramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.16 Orgelcon cert (opn.). 10.40 Causerie „PrUsopdryvers". 10.50 Pianovoordracht. 11.30 Reportage. 11.40 Oramofoonmuzlek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 18.05 Gerard Lebon en «Un orkest, en gramofoonmuziek. 14.00 Cello met piano begeleiding. 14.35 Oramofoonmuzlek. 16.00 John Kristel en zyn orkest en solisten. 15.45 Voordracht. 16.00 Spaanscb Oramofoonplaten- programma. 16.30 De Melodisten en solist. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Oramofoonmuzlek. 18.00 Om roeporkest en solisten. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Oramofoonmuzlek. 19.45 Politiek week- praatje. 20.00 Oramofoonmuzlek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverbindlng met de studio beschikken. 20.15 De Ramblers. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Romancen en soliste. 21.46 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Oramofoon muzlek. 22.10—23.15 Avondwyding. "MET DUITSCHLAND De Nederlandsche Socialisten, die nooit hebben bereikt, wat 'zij als eerlijke arbeiders hadden willen be reiken en dat ook niet hebben ge kund omdat zij misleid waren, om dat zij het Marxisme volgden in- plaats van het waarachtig Socialis me, zij zagen in het verleden het Kapitalisme om Het Kapitalisme, de Geldmacht zonder meer, steeds sterker en tirannieker worden. Zij hadden het beter dan hun ouders, maar dat hadden zij niet te danken aan het z.g. Socialisme na 1920, toen de geest van den grooten vech: ter Troelstra, die Socialisme wilde en geen Marxisme, al lang was uit gebannen door de Joden uit het N.V.V. en uit de Arbeidspers. De meerdere welvaart was een onver mijdelijk uitvloeisel van de evolu tie, juister van de revolutie der ziel- looze techniek, waardoor een ar beidsapparaat werd geschapen, dat zonder overdrijving, 40 X zooveel kon produceeren, als 40 jaren gele den. De Nederlandsche Socialisten heb ben niets bereikt in het verleden na 1920; thans kunnen zij het berei ken. Ook voor de voorheen confes sioneel georganiseerden, die zeker zoo socialistisch dachten maar af- gestooten werden door den geest der leiding van het voormalige Marxis tische N.V.V., is thans den tijd aan gebroken, om voor te bereiden, al les te bereiken, waarnaar zij heb ben gemeend te moeten streven. Boeren, neringdoenden, schippers, zij allen hebben gekend en gevoeld zoo goed als de arbeiders, de ab solute dwinglandij van het ver vloekte geldkapitalisme. Men moet probeeren de hardheid van dezen tijd te begrijpen. Alleen harde, de hardste strijd kon de ti rannie van het Joden- en vrijmet- selaarskapitalisme uitroeien. De Führer heeft dien strijd aangebon den met den onmeedoogenden vijand aller werkers van Europa, aller wer kers van Nederland. Staan wij daar om niet langer schuw en angstig, strijden wi} met Duitschland, strij den wij met het goud van joden en vrijmetselaren en verachtelijke jo denknechten. Beseffen wij dat de groote strijd van vandaag niet de oorlog is, tus schen Duitschland en de Geallieer den en zeker niet tusschen Duitsch land en Nederland. Het is noodza kelijkerwijze niets ontziende eind afrekening tusschèn het Evangelie van den Arbeid en de duivelsche wreedheid van de goudaanbidders. De hopelooze crisisjaren, die eidi- gen met de grootste ramp, die Ne derland trof in 500 jaren, hebben wij te danken aan slechts eene hoofd oorzaak: de tyrannie van het geld kapitaal. De werkers weten dat al len. Maar het is moeilijk, haast onmo gelijk, om in de nabije toekomst de vrijheid te zien blinken, met alles wat bij de vrijheid behoort, als men zit met de hardheid van dezen .tijd en men bovendien reeds in de cri sisjaren de haast ongeneeslijke defaitist was. Maar wij komen er, wij komen er dezen keer zeker, wij strijden met Adolf Hitier, met den hardsten vechter en werker, die helaas hard moet zijn en meedoogenloos om don strijd te winnen van de wreede geldtirannen. Maar zijn machtig ge nie, dat op de eerste plaats gedre ven wordt door zijn liefde voor de werkers, zal den strijd onfeilbaar zeker winnen. De werkers van Nederland, strij den daarom mede met Duitschland, met den Führer, tegen het bloed dorst jge kaoitalisme. Zij strijden mede, flink eerlijk en loyaal, ook als de tragiek hun nog belet, om het met volle sympathie te doen. Dan komt de tijd en dat duurt niet lang, dat de werkers van Neder land als gelijkberechtigden «en Na tionaal Socialistische Maatschappij zullen stichten in het land aan de Noordzee, waarvan de pilaren zul len zijn Arbeid en Gemeenschapszin en de vruchten Vrijheid en Be staanszekerheid! FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE 43. Hij liet zich neervallen in het boschje en hij wist dat, zoo hij verder gegaan was in het eerste tempo, hij thans dood neerlig gen zou op den bodem der kloof. Diep onder hem in sneeuw en rotsgruis, lag het cadaver van een paard, een gebroken voorpoot blank heenstekend door het vel. Met gebogen hoofd en ómhooggewenden blik stonden drie wol ven, de oogen als kleine, groene vensters van een verloren ziel.' Daarop draafden ze weg, met stijve pooten, zooals wolven doen, wan neer de sneeuw hoog ligt: een schokkerige varkens-gang. Spoedig waren ze uit het ge zicht. Even later vertoonden ze zich op een hoogte; ze stonden stil en moesten om zich heen zien; wolven moeten altijd om zich heen zien. SCherp teekenden hun lange, driekan tige ooren zich af tegen de lucht. Daarop verdwenen ze. Theodor keerde dadelijk terug; zijn knieën trilden. Aan den voet van den heuvel viel hij neer in de sneeuw, en bleef vele minuten lang liggen, geknield, wegzakkend tot aan zijn middel, terwijl hij nadacht over wat geschied was. Na eenigen tijd stond hij op en merkte, als betrof het een ander, die dit deed, dat hij glimlachte. Hardop zeide hijDe wereld is zoo groot, zoo groot mensch, kleine, zwakke mensch. Doch hij was bang voor de eigen stem. VL Vóór de sneeuw kwam, nam Ross dienzelf den herfst de auto en reed met zijn jongens op een Zaterdag naar de stad, om volk te huren. Het was regenachtig en mistig; het dorschen was begonnen, zoodat het druk was in de stad. Bovendien zou er des avonds bal zijn in het hotel; maar dit werd afgelast, om dat de waard zich had opgehangen tot groote ergernis van Ross Dane, wien hij geld schuldig was, en van de jeugd, die in grooten getale was opgekomen. Ross begon dadelijk knechts te zoeken, maar kon in het eerst geen mensch vinden. Daar kwam een wagen aanrijden en hield sti! voor den winkel van. den Chinèes. Het was een nieuwe, mooie auto, een gloednieuw type, met een platten bak op rubberwielen er ach teraan bevestigd door een stang, die onder de auto vastzat. Zoodra de wagen stilhield, werd het levend onder de dekens in den aanhang wagen. Meer dan een half dozijn mannen staken de hoofden naar buiten. Een hunner kreeg Ross in het oog, verhuisde zijn pruim naar den anderen wanghoek en vroeg: Hoe heet het hier? Ross zei het en wilde meteen alle mannen huren. Nee, dat ging zoo maar niet, ze moesten verder, verdorie! zei de man, sprong uit den bak en haalde brood en boter bij den Chinees. Dat nam hy mee onder de dekens, waar naast mekaar op den bodem van den aanhangwagen de tien mannen lagen uitgesterkt, zij aan zij, en zoo schoot de auto de stad uit gelijk een komeet met een staart van modder. Grinnikend zag Ross de komeet na. Als dat niet het snuit van zijn ouden vijand, den vrij denker Jensen, geweest Was, middenin den wagen,, dan liet hij zich hangen. Biykbaar sloot Jensen zich op grond van zijn armoe dige omstandigheden nog altijd aan bg kara vanen. Even later trad er een farmer op Ross toe en vroeg hem, een paar mannen te willen huren, die bfl den Chinees b'nnen zaten. Het waren Denen, getrouwde lui, die hun gezin wilden laten komen, zoodra ze er het geld voor hadden. Rosa zag hen; ze heetten Terkei en Hans; en maakten een goeden indruk, zoo dat hij met hen afsprak, 's Avonds zouden ze mekaar ontmoeten. Toen dat in orde was, kocht Ross een eigen dorschmachine. Het was een dure grap, maar hij had langzamerhand meer dan genoeg ge kregen van het huren men kon zich nooit richten naar het weer en mankeerde herhaal- delgk de beste werkdagen. Ook berekende hy, te kunnen verdienen, door zyn eigen machine te verhuren. Het zou wel een goed zaakje worden, lang niet onvoordeelig. Hij gaf de jongens vrg en ging de ver schillende vrinden begroeten. Óp alle vier straathoeken stonden troepjes redeneerende en discussieerende jongelui, van diverse natio naliteiten, in bonte kleedy, met leeren been kappen. Cowboy's waggelden voorby op hooge hakken, en tengere prairie-meisjes liepen tus schen baardige mannen in overalls. Een dikke Ier behegrschte de heele straat met zyn uit puilende lippen en reusachtige sigaar en z'n breeden gordel. Midden tusschen de pratende mannen zat een jongmensch met z'n meisje en verwerkte een portie gs. De oogsters ston den onder de lantaarns, 'aten appels en rook ten. Een stelletje wist een bal te organlseeren op een zolder, en daar maakten ze een pret, dat den lui in het postkantoor beneden, hooren en zien verging. Wie dansen kon? sprong in het rond. Wie het niet konden, vochten om de meisjes of liepen op hun handen. De leemen kruik met wgn ging rond, de stemming was meer dan goed. Daar ontmoette Ross Eugen Huseby en vertelde hem van z'n dorschmachine. Het is voor mekaar, Huseby, en bij my kun je het machien voordeeliger hebben dan by de oude verhuurders! Huseby antwoordde in het eerst niets. Ja. dan krijgen weopnieuw spul, zei hy. Fjodpr heeft ook een dorschmachine aangeschaft. Hij heeft me ook gevraagd, of hy voor me dorschen zou; ik heb hem afgescheept, maar hy denkt vast, dat ik „ja" gezegd heb. Ross werd nijdig, maar zeide niets. Het was volkomen in orde, dat Fjodor een dorsch machine gekocht had. En hy had deze ook in de eerste plaats voor zichzelf aangeschaft. Maar moeilijkheden geeft het, meende Huseby. Want Fjodor zal jouw als een uit daging beschouwen. Luchtig antwoordde Ross: Fjodor is een rat. Hij zal langzamerhand wel geleerd hebben, dat ik een terriër ben. Laat op den avond beleedigde de dronken Fjodor Huseby's vrouw, en Huseby liet er geen gras over groeien. Toen hg Fjodor bj] den Chinees vond, ranselde hg hem duchtig af. Ruiten en tafelpooten waren ermee gemoeid. Ross genoot. Ja, ja, Eugen Huseby zou zijn dorschmachine wel noodig hebben, als het zomer was! Tegen middernacht verspreidden de auto's zich over de prairie, waar de kongnen niet te ontsnappen wisten aan de lichtbundels fer felle lantaarns, en de vuren der brandende ströo-hoopen oplaaiden na^r den hemel. Na de vechtpartg bg den Chinees, verzeker de Huseby met de noodige knoopen, dat hij nu verder niets met Fjodor te maken wilde hebben. Ross Dane moest bij hem komen dor schen. Eenige dagen nadat het dorschen op Huseby's land was begonnen, kwam knecht en waarschuwde Huseby. Ik kan niets bepaalds zeggen, maar Fjodor loopt rond als een duivel die een dag vrij heeft uit de heL Huseby nam er geen notitie van. Doch tegen den avond van den volgenden dag kwam Fjodor's wraak. De man, die de schoven ln den muil der machine wierp, sprong plotseling verschrikt achteruit in den wagen. Met een helsch spektakel kwam de dorschmachine tot staan; de riem vloog van den motor af, en nu ontdekte men, wat er gebeurd was. Er was een stalen staaf in een der schoven gestoken. (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6