Steunverleening aan stilgelegde bedrijven NIEUW EUROPA Uitvoering Vogel wet 1936 Verzekeringswezen Besluit inzake motorrijtuigen Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Het nieuwe doel der Duitsche weermacht DOOR BEDRIJFSTAK, WAARTOE ZIJ BEHOOREN, OF MIDDELS EEN HEFFINGSREGELING. *S-GRAVENHAGE, 5 Dec. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende steunverleening aan stilgelegde bedrijven. In dit besluit wordt bepaald, dat aan ondernemingen, in welker be drijven naar het oordeel van den Secr.-Gen. of diens gemachtigde in verband met de huidige buitenge wone omstandigheden de werk zaamheden zijn gestaakt, al dan niet bij wijze van voorschot, steun kan worden verleend. De middelen, waaruit de steunbe dragen, alsmede de daaraan ver-' bonden kosten, moeten worden be taald, worden in de eerste plaats opgebracht door de takken van be drijf, waartoe de gesteunde onder nemingen behooren. Ten behoeve van die ondernemin gen, welke niet voldoende kunnen worden gesteund door den tak van bedrijf, waartoe zij behooren, kan de secr.-gen. de hoofdgroep indu strie gehoord, ter verkrijging van dé middelen, waaruit de steun bedragen en de kosten, verbonden aan de steunverleening, moeten worden betaald, voor alle nog wer kende ondernemingen of voor be paalde groepen van nog werkende ondernemingen een heffingsrege ling vaststellen. Met de uitvoering van de regelin gen is belast de N.V. Maatschap pij voor Industriefinanciering. De .bedrijfs- en vakgroepen zijn ver plicht bij deze uitvoering haar me dewerking te verleenen. De secr.-gen. kan nader bepalen welke ondernemingen va'n het be talen van de heffingen geheel of ten deele kunnen worden vrijge steld, op welke basis de heffingen zullen worden berekend' en op wel ke wijze en bij wien tegen de vast stelling der heffingen beroep kan worden ingesteld. Bij het verleenen van steun kun nen voorwaarden in het bijzon der ook met betrekking tot het stel len van zakelijke of persoonlijke zekerheid en met betrekking tot event.ueele terugbetaling van het voorgeschoten bedrag worden ge steld. Strafbepalingen. Met hechtenis van ten hoogste zes tmaanden of een boete van ten hoogste duizend gulden kan wor den gestraft hij, die een gestelde voorwaarde voor de verleening van steun niet, of onvolledig nakomt, of die bij het doen van opgaven in verband met de uitvoering van het besluit onjuiste mededeelingen doet. Indien deze feiten opzettelijk worden begaan kan een straf van ten hoogste een jaar gevangenis straf of ten hoogste vijf duizend gulden boete wordeh opgelegd. Over alle misdrijven en overtre dingen, waartegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt in eer sten aanleg bij uitsluiting de econo mische rechter. Dit besluit treedt 8 December in werking. Aanleiding tot dit besluit. Omtrent het in het Verordenin genblad van heden opgenomën be sluit tot steunverleening aan stil gelegde industrieën, wordt van be voegde zijde nog het volgende op gemerkt: De aanleiding tot dit besluit ligt in het feit dat door de -schaarschte aan bepaalde grond- en hulpstof fen sommige bedrijven van over heidswege moesten worden stilge legd, respectievelijk stil kwamen te liggen. Teneinde het apparaat van deze bedrijven niet verloren te doen gaan, is een regeling in het leven geroepen die financicele ondersteu ning van daartoe in aanmerking komerfde ondernemingen mogelijk maakt. Deze regeling betreft de industrieele bedrijven, met uitzon dering van die bedrijven, die werk zaam zijn op het gebied van de voedselvoorziening. Steunverlee ning voor laatstgenoemde bedrijven kan namelijk zoo noodig op het Voedselvoorzieningsbesluit worden gebaseerd. Als algemeen beginsel stelt het besluit voorop, dat de steunverlee ning aan de stilgelegde bedrijven de taak is Van hét bedrijfsleven zelf. Indien mogelijk zullen de midde len, die voor den steun aan de stil gelegde bedrijven noodig zijn, dus moeten worden opgebracht door de nog werkende bedrijven uit den be drijfstak waartoe de gesteunde be drijven behooren. Slechts wanneer de ondernemingen niet voldoende kunnen worden gesteund door haar eigen bedrijfstak, worden de mid delen gevonden uit een algemeene heffing van alle nog werkende be drijven. Wanneer bijv. in een be paalden bedrijfstak slechts enkele bedrijven zijn stopgezet, terwijl de overige nog een behoorlijk rende ment geven, zal zeker de steun kun nen geschieden door den bedrijfs tak zelf. Wanneer echter alle of de groote meerderheid van de bedrij ven uit een bedrijfstak het werk hebben moeten staken of wanneer de nog werkende bedrijven onmo gelijk zwaarder kunnen worden be last, zal men voor de steunverlee ning kunnen terugvallen op de al gemeene heffing.' Omvang van den steun nog niet bekend. De basis, waarop de steun zal worden verleend, is nog niet uit voerig geregeld. Alleen is bepaald, dat in geval steun wordt verleend uit de algemeene heffing, die steun niet meer mag bedragen dan nood zakelijk is tot instandhouding van het stilgelegde bedrijf. Verwacht mag worden dat de secretaris-gene raal ter uitvoering van het besluit nog nadere richtlijnen zal geven. Er zij op gewezen, dat de las ten die voor de nog werkende ondernemingen voortvloeien uit de steunverleening, niet mogen worden afgewenteld op de af nemers, daar zulks een prijsver- hooging zou be teekenen, die niet zonder de goedkeuring van den secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart mag worden doorgevoerd. "MET DUITSCHLAND" VOOR EEN Waarom moeten wij Nederlanders schouder aan schouder staan met Duitschland voor het Nieuwe Eu ropa? Omdat het Europa, dat be stond vóór September 1939, volgens de efeuwige verjongingswetten s t herboren worden. Wij wa ren een stervend volk geworden, ten spijt van op zich zelf'nooit ge noeg te prijzen wetenschap, tech niek en hygiëne. Alle volken van West- en Noorwest Europa, inclu sief zeer zeker het Duitschland van vóór Hitier, verkeerden in dat sta dium. Wij hadden, de beschaving overleefd en stonden op het punt te verdwijnen of gered te worden, door ons te willen onderwerpen aan de harde pijn der verjonging. Wij moeten met Duitschland voor een nieuw Europa en een beter Ne- Onder dep. van Wetenschap en scherming., Opvoeding, Cultuurbe- 's-GRAVENHAGE. 5 Dec. Bij verordening nr. 211/1940" van den Rijkscommisaris voor het bezette Ned. gebied werd de zorg voor de natuurbescherming toevertrouwd aan het Dep. van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming Daar onder de natuurbescherming mede valt de bescherming van on ze fauna, is thans ook de uitvoe ring van de Vogelwet 1936. die in de eerste plaats in het leven is ge roepen tot bescherming van de in ons land in het wild levende vogel soorten, door het dep. van Land bouw en Visscherij aan het dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming overgedragen. Aan belanghebbenden wordt ver zocht voortaan hun corresponden tie en aanvragen ter bekoming van vogelvergunningen A (kooivogelver- gunningen) B (praeparateursvergun- ningen). C-l (vervoerverguningen van doode beschermde vogels), E. (vergunningen tot het zoéken en rapen van meeuweneieren) en F. (vergunningen in het belang van den vogelstand, het onderwijs of de wetenschap) te richten tot het hoofd van de afd. Cultuurbescher ming en Wetenschap van het dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming te 's-Gravenhage Wassenaarscheweg 6. De voor de vogelvergunningen vereischte be dragen dienen gestort te worden op postrekening 307470. ten name van Dienst Vogelwet 1936, afd. Cultuur bescherming en Wetenschap te 's-Gravenhage." De thans geldende regeling ten aanzien van de vogelvergunningen G. en H. tot het schieten van vogels blijft voorloopig van kracht Aan vragen voor vogelvergunningen G (niet beschermde vogels) behooren' dus -tot het hoofd van plaatselijke politie, aanvragen voor vogelver gunningen H (beschermde vogels) tot den commissaris der provincie te worden gericht. derland willen werken en strijden, omdat wij uit eigen kracht Neder land niet meer hadden kunnen- red den. Te eerder niet, omdat het ver- wordingsr, het verdwijningsproces hier pijnloozer. was dan wel ergens, daarom-juist zooveel gevaarlijker. Hier was de materieele crisis niet zoo fel als in Duitschland. De geldtirannie, de georganiseer de schijnheiligheid en de gepaten teerde flesschentrekkerij zouden het in Nederland hebben klaargespeeld, de Nederlanders te maken tot vol maakte automaatmenschen. nog slechts gestuwd door instinctieve ge raffineerdheid en als hoogste maat staf: uiterlijk fatsoen. Wat men in Nederland sinds jaar en dag over de radio hoorde, had niet „opvoe ding? van het volk niéts meer te maken, het kon kortweg genoemd worden: dressuur. Dat beteekent een miserabeler le ven leiden dan honden en katten die een natuur bezitten, die aan dressuur kan beantwoorden. Maar menschen die zich onderwérpen aan dressuur, leiden een leven zonder vreugde, bekroond met een streven zonder hoop. Het beteekent verder indien geen groote ramp zoo'n pro ces onderbreekt, het wiskundig ze ker verdwijnen van een volk bin nen zeer korten tijd. Omdat de menschen hier niet op gevoed waren in den waren zin, d. w.z. niet meer natuurlijk leefden, maar „gedesseerd" werden, is hun natuur dermate voorloopig ver kracht, dat zij tot heden niet nor maal reageeren. Zóó diep heeft het kwaad der dressuur, een der listig- ste jodenmethodes om een ontwik keld volk aan den grond te krijgen, doorgevreten. Maar wij laten ons niet verder dresseeren. De Oranjes van vandaag hebben zich verkocht, helaas gaarne verkocht aan de jo den en vrijmetselaren. Zij willen geen Nieuw Europa. Zij willen een Nederland van gedresseerde men schen, zij geven er zelfs de voorkeur aan, dat wij vermoord of verbeest zullen worden door Stalin.. liever dan dat wij weer doelbewuste men schen zullen worden in een nieuw Europa. Wij verklaren ons solidair met Duitschland voor het nieuwe Euro pa. Bij voorbaat staat het vast dat de sympathie zal groeien en dat wij den dag zullen beleven, dat wij al len, het onwezenlijke van ons heb ben afgeschud. Dat wij gaarne en dankbaar zullen willen erkennen, dat de Führer. Adolf Hitier, als een werktuig van den Meester. Die Eu ropa heeft gewrocht, nieuwe bezie ling, levenslust en levensvreugde heeft gebracht, voor de stervende menschenrassen van ons dierbare, onverwoestbare Europa. A. J. de V. onder Bijz. Econ. Zaken 's GRAVENHAGE, 5 Dec. Het heden verschenen verordeningen blad bevat een besluit van den secr.- gen. voor Bijzondere Economische Zaken en van de secr.-gen. van de dep. van Financiën, van Justitie, van Sociale Zaken, van Handel Nijverheid en Scheepvaart en van Binnenlapsche Zaken betreffende het verzekeringswezen. Hierin wordt bepaald, dat de zorg voor de zaken betreffende het ver zekeringswezen berust bij den secr. gen. voor Bijzondere Economische aangelegenheden, die de op het ge bied van het verzekeringswezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voor schriften uitvaardigen betreffende 1. De uit9efening van het toe zicht op verzekeringsondernemin gen. 2. De uitoefening van het verze keringsbedrijf. 3. De bestraffing van overtre ding van dit besluit en van de tér uitvoering of aanvulling van dit besluit uitgevaardigde voorschrif ten. Voorts bevat het besluit o.m. de volgende bepalingen: Voor de oprichting, fusie en li quidatie van verzekeringsonderne mingen is, onverminderd de overi gens geldende wettelijke bepalin gen en rechtsvoorschriften, de goed keuring van den secr.-gen. ver- eischt. De secr.-gen. kan voorschriften uitvaardigen tot regeling van de premiën en bijdragen, van welken aard ook, alsmede van de vergoe dingen door gevolmachtigden er tusschenpersonen in het verzeke ringsbedrijf. De verzekeringskamer ressorteert onder den secr.-gen.. De op het gebied van het verze keringswezen genomen besluiten ministerieele beschikkingen en se dert 10 Mei 1940 afgekondigde be sluiten en andere rechtsvoorschrif ten blijven van kracht en dit be sluit vindt geen toepassing voor zoo ver bedoelde wetten en voorschrif ten afwijkende bepalingen bevatten, Het besluit treedt heden in wer king. Extra winteruitkeering aan werkloozen •s-GRAVENHAGE, 5 Dec. De secr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken heeft besloten, dat ook gedu rende dezen winter wederom een extra winter-üitkeering aan onder steunde werkloozen mag worden verstrekt. Ondersteunden, die hun eten uit de centrale keukens betrek ken, zullen in totaal een bedrag ge lijk aan twee weken steun extra ontvangen. Degenen, die niet uit de centrale keukens eten, krijgen in totaal een bedrag, gelijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter heeft deze extra-uitkeering niet in eens plaats. Zij zal in den vorm van een bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en halve maand worden verdeeld. Onder steunden, die voor twee weken ex tra steun in aanmerking komen, zien van 21 Dec. tot 15 Febr. hun netto steunbedrag met 15 pet. ver hoogd, terwijl deze verhooging van 15 Febr. tot en met 10 April 10 pet. zal bedragen. Voor de ondersteunden, die recht hebben op drie weken extra steun wordt van 21 Dec. tot 15 Maart een verhooging van het netto steunbe drag met 20 pet. gegeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is deze bijslag op 15 pet. vast gesteld. TER VERZEKERING VAN HET BESCHIKBAAR ZIJN OP IEDER GEWENSCHT MOMENT. •s-GRAVENHAGE. 5 Dec. Als gevolg van de toenemende moeilijk heden bij de afwikkeling van het wegverkeer is het noodzakelijk nauwkeurig toezicht te oefenen op de voertuigen der districten. Reeds volgens de thans geldende wéttelijke bepalingen, behoorde het tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer de noodige vervoergele genheid voor vitale transporten te garandeeren. hetzij door requisitie van auto's, hetzij langs den weg van overleg. Daarbij is evenwel gebleken, dat tal van ondernemers en tusschen personen, veelal met voorbijgaan van verordening no. 86/1940 van 5 Aug. 1940 over wisseling van ver blijf, voertuigen hebben verkocht of door hun bemiddeling hebben doen vertrekken naar andere districten of naar het buitenland, zoodat in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon worden beschikt. Dergelijk ei genmachtig optreden kan onder de huidige omstandigheden leiden tot ernstige moeilijkheden hij de afwik keling van het wegverkeer, dat in het algemeen belang ligt, en moet worden .verhinderd. Een nieuwe verordening van den secr.-gen. van het dep. van Waterstaat, afgekondigd in ver ordeningenblad 49 van 5 De cember 1942 onder nummer 220/1941', bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of ande re vervreemding, iedere wisse ling van meer dan vijf dagen in het verblijf, elke uitvoer en elke verhuur of andere vorm van beschikbaarstelling van vracht-, auto's van een ton laadvermo gen en meer of van autobussen naar het buitenland goedge keurd moet worden door den rijksinspecteur van het verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toepassing op den eigenaar of houder van den vrachtauto maar ook op personen, die voor der gelijke handelingen hun medewer king of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op handelingen ter voorbereiding hiervan: Zoo wordt met name het opgeven van advertenties, die genoemde verbo den handelingen beoogen, eveneens onderworpen aan de goedkeuring van den bevoegden verkeersinspec- teur. Voor de verleening van dergelijke vergunningen is bevoegd de rijks inspecteur van het verkeer, in wiens district de standplaats van den auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer verordening kan worden ge straft met hechtenis van ten hoog ste een jaar of boete van ten hoog ste f3000. terwijl bovendien de be trokken auto in beslag genomen kan worden. Tegen overtreders zal met streng heid worden opgetreden. De rijkscommissaris (commissa ris-generaal voor financiën en eco nomie) maakt hieromtrent bekend dat ook toestemjning nooaig is wanneer sprake is van een hande ling ten gunste van een persoon die de Duitsche nationaliteit bezit of ten gunste van een Duitsche fir ma of een Duitsche instantie in en buiten Nederland. Verzoeken van dezen raad worden door den ver- keersinspecteur voorgelegd aan den gemachtigde voor het verkeer over den korten afstand. Itajiaansch Weermachtberichl Artillerie-bedrijvigheid in Ncord-Afr.ka ROME, 5 Dec. Het Italiaansche weermacntsbericht luidt: In de Marmarische woestijn in tensieve bedrijvigheid onzer artille rie tegen stellingen en gemoto.i- seerde strijdmiddelen voor 'J'obro: k. Aan het front van Solloem bed: ij- vigheid der wederzijdsehe artillerie. In den sector Bir el Gobi ten W. van Bardia worden nog plaatselijke gevechten gevoerd. In den nacht van 3 op 4 Dec. hebben vijandelij ke vliegtuigen brand veroorzaakt in het veldlazaret van een onzer divisies en het met de schietwa pens aangevallen. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder resultaat de kust ten W. van Tobroek beschoten. Ilal.Duit sche iuchtformaties hebben in het gebied ten Z.O. van Bir el Gobi, in weerwil van het aanhoudende slechte weer herhaaldelijk vijande lijke troepenconcentraties en geme chaniseerde strijdmiddelen aange vallen. Vijf Britsche vliegtuigen hebben gistermiddag een aanval gedaan op de stad St. Giovanni in de provincie Reggio, Calabrië. Zij wierpen bom men en schoten met de boordwa- pens, zonder ernstige schade aan te richten. Ecnigc personen werden gewond Onze jachtvliegtuigen kwa men snel tusschënbeide en schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Een officier werd gevangen geno men. Onze luchtmacht heeft de .vliegvelden op Malta aangevallen. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 7 Dec. t.m. 13 Dec. 1941 47-4 brood 47 brood 4 rants Vz rantsoen brood of gebak 9 18 22 18 rants. 47 vleesch Vz rantsoen vleesch of V/3 3 3 3 rants 47 vl.war. 1 rantsoen vl.waren 47-Amelk I liter melk 7 3'/2 liter 47 (rood) melk I 1liter melk J IV. l'/4 liter 47-A aardap. 1% Kg. aardappelen l'/< 3'/j 5'/4 3'/j kg 47-B aardap Vz Kg. aardappelen Va Va Val kK 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 in tijdvak van vier weken 150 algem. lKg. suiker 1 1 1 1 kg 2e periode cacao 50 gram cacao 50 50 gram 155 algem. 250 gram koffie- surrogaat 250 250 250 250 gram 156 algem. 500 gram jam 500 500 500 500 gram 151 tm. 154 1 rantsoen bloem, brd. algemeen of gebak 4 4 4 4 rants. F en G rijst 250 gram rijst 500 gram 161 algem. 250 gram havermout 250 250 250 of peulvr. 250 gram 162 algem. 250 gram gort 250 250 250 250 gram 163 algem. 100 gram vermicelli of 100 100 157 tm. 160 maizena 100 100 erram algemeen 100 gram kaas 400 400 400 400 gram 21 Nov. t.m. 9 Dec. 1941 53-54 boter 53-54 vet I 125 gram boter 125 gram boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen een heid in tijdvak van één week in tijdvak van 19 dagen 500 500 5C0 500 gram 500 500 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 petroleum 23 petroleum 07 KF brandst.1) 01 tm 04 HK. brandst. 05 tm 07 HK brandst. 08 HK brandst2 01 tm 11 CV brandst. 12 tm 20 CV brandst. Ie tm 4e per. brandst. ,5e tm 6e per. brandst. 164 E E algemeen zeep toiletzeep textiel (mannen i geeft recht op 't ltoo- pen van 2 L. petro leum 1 eenheid brondst. 1 rantsoen j zeep 1 75 gr. toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep i Oct. 1941 1 Nov. 1941 div. data 1 Dec. 1941 1 Sept. 1941 27 Dec. 1941 3 Jan. 1942 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 Hierop geen anf-hraciet verkrijgbaar Hierop nit.slnit.end turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 6 Dec.: 46 brood, vleesch, vleesch waren, melk I, aardappelen. Na Dinsdag 9 Dec. 5354 boter en vet. EEN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 100 gram 3Ó0 gram 400 gram 500 gram vleesch 100 gram 150 gram vleesch- waren 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram jam 150 gram 500 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 100 gram brand stoffen 1 H.L. 2 H L. 110 K G. 75 K.G. 150 K.G. 300 stuks 450 stuks zeep 275 K.G. 200 K G. 90 ram 150 gram 100 gram 150 gram 200 gram 250 gram Jy&t doen brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of speculaas, koek, of cake, óf gevuld klein korstgebak, of gevuld groot korstgebak, taart, gebakjes vleesch, gewicht van been inbegrepen, of paardevleesch, gewicht van been inbegr. gerookt of gekookt vleesch, of gerookte worstsoorten, of gekookte worstsporten of leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of bloedworst, zure zult jam, siroop, honing enz. tarwebloem, -meel, f-oggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel. -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aard- appelmeelvlokken, gruttemeel gort, gortmout, gortbloem, grutten, grut temeel, rijstgries, aardappel-tapioca vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeer, of zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder (max. 75 kg) anthraciet, steenkolen, in- dustriebriketten, eierbriketten of cokes, gascokes, of bruinkoolbriketten, of petroleumcokes, of cokesbries, cokesgruis, of persturf, of bagger turf, of turf uit de Peel, of andere soorten turf huishoudzeep, of eenheidstoiletzeep, of zachte zeep (samenst. na 31 Aug. 1941) of zachte zeep (samenst. 1 Jan.-31 Aug. '41 of zachte zeep (samenst. vóór 1 Jan. 1941, of zeeppoeder, of wasschen van 20 K G. droge vuile wasch GROS REEDS NIET MEER IN HET OOSTEN GEBONDEN. Men schrijft van bevoegde Duit sche militaire zijde aan het Ned Perskantoor te Berlijn: Stalin rekent blijkbaar niet meer op een eenigszins afdoende hulp uit Engeland of Amerika. Deze lan den hebben trouwens duidelijk te kennen gegeven, dat zij de Sovjet unie op hun balans hebben afge schreven. Er is thans dus niets meer. dat den Führer kan verhinde ren. zijn sper-lijn tegen het Sovjet- Russische Oosten te leggen, waar hij het 't béste oordeelt. Het gros dor Duitsche weer macht is thans reeds vrij, om ergens anders te worden ge bruikt. Engeland is het doell Dat land heeft tot nog toe zijn eigen kostbaar bloed kunnen sparen, maar thans is er geen volk meer op het Vasteland van Europa, dat voor het Engelsche eiland inspringt. Bovendien heeft Engeland, behal ve den tegenstander Duitschland dien het zelf heeft uitgedaagd, nog een tweeden, verborgen vijand: de Vereenigcle Staten van Amerika! Nederlandsche boeren in Oostland KRAKAU, 5 Dec. (D.N.B.) De Krakauer Zt. meldt, dat de eerste groep Nederlandsche boeren, die naar het Oosten zijn vertrokken, als bedrijfsleiders zullen optreden in de dorpen, hofsteden en de vroegere kolchozen, in Wit-Rusland en de Oekraine, waar zij met hulp van de bevolking de landbouwmogelijkhe- den van het Oostelijk gebied zul len exploiteeren en aan de voor ziening van Europa dienstbaar zul len maken. Dt eerste groep bestaat uit een honderdtal boeren, nieuwe groepen zullen binnenkort volgen. In Januari zullen zich waarschijn lijk 400 Nederlanders als kolonist naar het Oosten begeven. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. Alg. reportage, Streekniëuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2