SABINA Het Dilettantentooneel Stfiagsn I - Alkmaar I Zaterdag 6 December 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad in WesUFriesland Uit onze Omgeving KANTONGERECHT Geen enkel koffiesurtogaat bevat meer en betere koffie dan Kofpe- Surtogaat Gefabriceerd onder Regeeringscontröle Bon Fa. H. W. H0LSMULLER Alkmaar De Leidschestraat te Amsterdam zal een uitzondering maken op de nieuwe verkeersregels. Hier zal 't links-af verkeer niet meteen mogen doorrijden, maar in de daarvoor aangewezen wegvakken, die 'nu speciaal worden ongeschilderd, moeten wachten. (Pax-Holland-de- Haan m) STANDSVERSCHIL OVER BOORD EN SAMENBUNDELING VAN KRACHTEN! Nieuwe kansen voor de amateurs, nieuwe mogelijk heden voor de vereenigin- gen. Thans het parool: met volle kracht vooruit (Van onzen redacteur.) VOOR het dilettantentooneel heeft het signaal „Uitrukken" geklonken. Hadden vroeger de be roepsgezelschappen al èen harde dobber om rond te komen en was maar een enkele groep het voor recht van een subsidie beschoren, voor zoover ons bekend genoten de amateursgezelschappen van geen enkele officieele instantie eenigen steun, en hun opvoeringen waren evenals die van het beroepstooneel aan venmaikelijikiheidsbel'asting on derhevig. Nu was dit laatste wel te billijken, want maar zeer weinig dilettantgezelschappen grepen zoo hoog, dat hun werk belangrijke cul- tureele beteekenis had, zij hadden geen andere pretentie dan hun vrienden en familieleden, allen natuurlijk „donateur" of „kunstlie vend lid" een plezierigen avond te verschaffen. Het geven van „huil- stukken" was altijd een gevaarlijk experiment, hoewel in wezen veel en veel moeilijker, wierp men zich vaak op het blijspel of waagde zich aan de klucht en dan had men ai gauw succes, omdat er altijd wel een paar typen bij elke vereeniging zijn, die „het toch zoo mooi raar versieren" konden. Toch waren er vele amateurs die ook vroeger wel hoogerop wilden, maar dat niet konden, omdat zij nu eenmaal zoo veel hekjes moesten overstappen om dat doel te bereiken, dat zij maar liever, om met Top Naef te spreken: „Voor de poort" bleven staan. Daar .was ten eerste de „stand" In Haarlem was „J. J. Cremer" even deftiger dan „Jacob van Lennep" en deze weer even def tiger dan „Door Inspanning Uit spanning", in Alkmaar was zéér deftig de rederijkerskamer Bilder- dijk, en het Alkmaarsch Tooneel, hoewel ook zeer zeker nog een „net te" club, zooals dat heet, was toch alweer iets of wat minder In Bergen was de club van mijnheer Kooijman zoo weer min of meer de club van de Upper Ten, en de ver- eenigingen van mijnheer Polder vaart, mijnheer de Haan en mijn heer Schoen kwamen daar in def tigheid weer wat mee op achter. Wij stellen ons voor dat het in de groote steden nog wel een graadje erger geweest zal zijn. Het is goed daar, nu de kentering komt, maar eens openhartig over te praten. De schotjes tusschen de vereenigingen waren niet zoozeer van artistieken dan wel v. „standsverschillenden" aard. Van samenbundeling van de goede krachten uit verschillende vereenigingen tot één vereeniging was maar zelden sprake. In elke vereeniging waren de hoofdrollen bijna altijd wel behoorlijk bezet, met de bijrollen was het doorgaans „zoozoo". Over de kwestie, „neu traal" en „op grondslag" zullen we maar zwijgen. HET tweede hekje voor den ama teur was het gemis aan# be hoorlijk onderlegde leiders, speci aal voor de amateurs ten platte- lande. In de steden kon men zich nog wel eens veroorloven een be roeps-acteur als regisseur te enga- geeren, voor de dorpsvereenigingcn was dit meestal onmogelijk. Soms had men het geluik dat een van de heeren schoolmeesters artistieke neigingen had, of een kantoorman wat hielp met de uitspraak van vreemde persoons en andere namen, die in de stukken voor het ama teurtooneel steeds overrijkelijk ge zaaid waren. Immers, het is toch veel mooier als je in ie dagelijk- sehe leven Piet Jansen heet, in je rol te worden aangesproken met Arfchur de Villeneuve dan met Jan Pieterse. Dat hebben de schrijvers van de drama's en kluchten voor den rederijker altijd wel aardig goed begrepen... Dit even tusschen haakjes. In de Streek, tusschen Hoorn en Enkhuizen dus heeft men deze moeilijkheid inmiddels opge lost. De bond van Westfriesche ama teurgezelschappen doet daar voor treffelijk organisatorisch werk, er zijn onderlinge „wedstrijden", er is een regiecursus onder deskundige leiding, daar wordt inderdaad veel gedaan om de prestaties van het „Veldviooltje", het „Mosterdzaadje" en met welke liefelijk-bescheiden namen de kamers zich verder heb ben getooid, op te voeren. In Schagen en rondom Sohagen zijn we helaas zoover nog niet. In den Langedijk is men op den goe den weg, de krachten van het vroe ger zoo bekende „Kleine Tooneel" hebben zich geassocieerd met het meerendeel van die uit de amibiti- euse vereeniging „Jong Leven" al kon men dan alle hoofden niet in één zak krijgen en viel bijvoorbeeld een goede kracht van „Jong Leven" weer uit. „De Roos" van Koedijk mag er ook zijn. Op muzikaal gebied zijn we hier tegenwoordig weer verder heen dan dan in de Streek, de operetteopvoe ringen van de cluibs in Barsinger- horn en Langedijk doen voor die der grootstadsche zustervereenigin- gen zeker niet onder. Op gebied van tooneelspel blijft het in Schagen bij een schuchter pogen, en de omstan digheden der laatste jaren hebben ook in de omgeving het werk der kamers niet bevorderd. Wat'hooien wij nog van „Ormenio", Anna Paulowna, van „Moliere", Oude Niedorp?, om maar een enkele vroeger veelbesproken club te noe- DE overheid heeft zich thans het lot der rederijkerskamers aan getrokken, en wij zijn er van over tuigd, dat al lijkt het alles nog wat vreemd en acht men zich misschien in zijn „vrijheid" aangetast, de ge nomen besluiten de - vereenigingen een stuk verder kunnen brengen, alsze zelf medewerken, want men kan in den Haag tenslotte or- ganiseeren zooveel men wil, wan neer de spelers in hun hoekje bij den haard blijven zitten, gebeurt er in de praktijk niets. Onder dat me dewerken zal allereerst zijn te ver staan samenbundeling van goede krachten, want en dat is prach tig sleohts die vereeniging, welke het werkelijk met de tooneellief- hebberij ernst is, zal in de oogen van de Cultuurkamer, zooals men weet het lichaam dat alle „theater", ook het tooneeldilettantisme onder zijn vleugelen heeft genomen genade kunnen vinden. Om dat te bereiken moet men het standsver schil nu eindelijk eens in den ban doen. Wat maakt het toch in vre desnaam uit, of een „geplaagde ar beider", een „gekwelde middenstan der" en een „kapitalist met een hoofd vol zorgen" samen op de planken staan? Is men zoover, dan kan men het repertoire eens gaan herzien, kan men langzaam hooger gaan klimmen, en wat Westfries land betreft, kan men ook naar stukken gaan zoeken, waarin het streekeigene tot zijn recht komt. We moeten langzamerhand eens van de dienende Jacobs, van de Gebroe ders Kalkoen, van de Gouden Haan tjes af. Kunst is regeeringszaak ge worden, men kan er thans van ver zekerd zijn, dat de regeering elke ernstige poging hoogerop te komen in de toekomst zal steunen. Uit een gesprek, dat wij on langs hadden met een der leiden de figuren van den Nederland- schen Omroep bleek ons dat ook de radio ten aanzien van de ama teurgezelschappen plannen heeft. Binnenkort hopen wij hieromtrent nadere mededeelingen te kunnen doen. Laten de rederijkerskamers het ijzer smeden als het heet is, wij willen de gezelschappen in ons ge bied speciaal aanraden juist thans niet te versagen* zich met elkaar te verstaan, wanneer men meent er alleen niet te kunnen komen, in ieder geval: aan het werk te blij ven of aan het werk te gaan. Het zal binnenkort wel blijken dat dit advies juist is geweest! Gr. WIERINGEN. „WINTERHULP" IN DE GEMEENTE WIE RINGEN. Praktijk logenstraft de ver dachtmakingen. De verdachtmakingen welke op „Winterhulp Nederland" vernomen worden, zijn nog steeds legio te noemen. De resultaten aangaande de reeds plaats gehad hebbende collecten en de uitkeeringen aan de minderbe deelden in de gemeente Wieringen logenstraffen echter alle verdacht makingen. Met de 8 collecten welke in het winterseizoen 1940—1941 gehouden zijn werd een bedrag groot f2150.54 ingezameld, hetwelk voor een ge meente van ongeveer 6000 zielen ze ker gunstig genoemd kan worden. In hetzelfde seizoen hebben drie uitkeeringen aan minderbedeelden plaats gehad en daarvan hebben ge noten: bij le uitkeering 58 gezinnen met een totaal bedrag van f310. bij 2e uitkeering 266 gezinnen met een totaal bedrag van f1250.bij 3e uitkeering 189 gezinnen met een totaal bedrag van f1000.t otaal f2560.—. Hieruit blijkt dus, dat f409.46 meer is uitgekeerd dan de collecten in totaal hebben opgebracht In dit winterseizoen 19411942 hebben reeds vier collecten plaats gehad, n.1. 2 lijsten en 2 bussencol- lecten, welke een totaal bedrag van f688.26 hebben opgebracht. De eerste uitkeering heeft reeds deze week plaats gehad. Hiervan hebben genoten 106 huisgezinen met een totaal bedrag van f750. waaruit blijkt dat nu reeds f61.74 meer is uitgekeerd dan de 4 collec ten in totaal hebben opgebracht. Nog meer noodig. Vele huisgezinnen moesten echter nog afgewezen worden, doch de ver wachting bestaat, ofschoon er reeds meer is uitgekeerd dan ingezameld, dat deze maand nog een uitkeering kan plaats hebben. Laat de bevolking van Wieringen vooral bedenken, dat dit seizoen zeer veel leed gelenigd moet wor den en dat in deze gemeente een groot aantal werknemers zijn, die nu met het intreden van den win ter reeds op een klein steunbedrag zijn aangewezen. De Commissie van „Winterhulp Nederland" voor de gemeente Wieringen die de uitkeeringen voor de gezinnen vaststelt, hoopt, dat de ingezetenen van Wieringen de collecte van gis teren en vandaag goed bedacht hebben of hun gift alsnóg op de girorekening van W.H.N. over te schrijven, opdat ze daardoor in staat gesteld wordt aan alle aanvragen om uitkee ring op redelijke wijze te kun nen voldoen. Ook indien er ruim geteekend wordt op de lijsten is dit zeer aan genaam voor de collectanten, die zich daarvoor belangeloos beschik baar hebben gesteld. Het is toch begrijpelijk dat het niet plezierig is voor een collectan- te bij verschillende deuren met niets te worden afgescheept. Op zijn plaats is hier nog een woord van warmen dank voor de collectanten, die hun tijd disponi bel stellen voor het leenigen van den nood der velen. Laat ieder toch bedenken dat het zaliger is te kunnen geven dan te moeten ontvangen. ANNA PAULOWNA. mm TE ALKMAAR (Zitting van Vrijdag 5 December). BREEZAND. „TABOE". De jongen Matahi en het meisje Reri zijn een mooi en gelukkig pay op een van die paradijsachtige Zuidzee-eilanden. waar de „bescha ving" nog niet is doorgedrongen. Als vlinders fladderen ze zorgeloos door 't leven, tot... de oude Hitu de boodschap brengt, dat Reri is uit verkoren om den Godin gewijd te worden. Dan is het met hun geluk gedaan, want Reri is nu „taboe", heilig, en voortaan onbereikbaar voor de liefde van een aardsch man Maar Matahi kan haar niet opge ven. Als het meisje weggevoerd wordt gaat hij met z'n kano achter het schip aan en het gelukt hem Reri te ontvoeren. Dat is echter een schen ding van de heilige wet. die den vloek der goden over het geheele vólk zal brengen. Het paar móet gevonden worden. Het wórdt ge vonden en hoe Matahi ook vecht tegen het noodlot, hij verliest z'n Reri juist als hij z'n leven inzet om haar te behouden. Opgenomen in een exotische omgeving en gespeeld door artis ten, die men niet eiken dag te genkomt, is „Taboe" vooral ook een film voor hen, die „wel eens wat anders" willen zien. Gewichten, welke niet wa ren geijkt Op den 29sten October werd de winkelier G. v. S. uit Haringhui zen (gem. Barsingerhorn) bekeurd omdat hij vier ijzeren en vier kope ren gewichten in voorraad had, welke niet waren geijkt. Verdachte vertelde, dat vroeger de veldwachter altijd kwam zeg gen, dat er geijkt moest worden; later kwam er een advertentie in de krant, doch die werd niet ge plaatst. Wel werd het aangeplakt bij het Raadhuis. Maar daar hin gen zooveel biljetten, dat verd. hier op niet had gelet De gewichten waren in beslag genomen, maar daar die niet meer te krijgen wa ren, zou hij ze héél graag terug hehben. De ambt. van het O. M. mr. Smal was in een echte Sint Nicolaas- stemming en vroeg 8 x 50 cent boe te, subs. 8x1 dag met teruggave van de gewichten, mits verd. er dan ook voor zorgde, dat ze direct werden opgezonden naar Amster dam om te worden geijkt. Verd. beloofde dit plechtig. De kantonrechter, Mr. Boerrigter veroordeelde verd. conform den eisoh van den ambtenaar. J. R. uit Schagerbrug had 's avonds om half zes op den 27sten Novem ber op een rijwiel gereden langs den spoorweg, onder de gemeente Oudesluis. Verd. had dit gedaan om den weg belangrijk te verkor ten. De eisch luidde f 3 subs. 2 dagen, terwijl verd. veroordeeld werd tot f 2 boete subs. 1 dag. Ofschoon z'n achterlichtje niet brandde, was D. S. uit St. Pancras langs den Helderschen weg geped deld en deswege bekeurd. Verd. vertelde naar een zang concours in Amsterdam te zijn ge weest. Toen hij 's morgens van huis ging, brandde het lichtje nog. In de hoofdstad had verd. zijn fiets ge stald en daarna brandde het niet meer. Maar verd. had er niet op gelet. Eisoh f 1 boete, subs. 1 dag en het vonnis was conform. Voor eenzelfde feit moest terecht staan de veehouder J. S. uit Heer- hugowaard, die op 26 Nov. 's avonds om half negen even naar een buur man was geweest, die op zéér ge ringen afstand van hem woonde. Hij was nog geen 10 meter z'n poort uit, toen hij werd aangehouden. Dat was pech... meende de kan tonrechter. De ambt. vroeg f 2 boe te, suibs. 1 dag; terwijl mr. Boerrig- ter dezen snoodaard veroordeelde tot f 1 boete subs. 1 dag. En dat was alles, wat wij halen konden uit deze zeer korte en on belangrijke Sint Nico laaszitting. BEZOEKT MORGEN DE WEDSTRIJD AANVANG Z30 UUR. TERREIN a. d. LOET. HEERHUGOWAARD. WINTERHULP. De burgemeester heeft als plaat selijk directeur van Winterhulp een totaal bedrag van f750.— aan waar debons uitgekeerd. Hiervan profiteeren 116 gezinnen waaronder: 11 eenpersoonshuishou dingen, 15 huish. met 2 personen, 17 huish. met 3 personen. 16 huish. met 4 personen, 19 huish. met 5 perso nen, 38 huish. met 6 en meer per sonen. De uitkeeringen varieeren per gezin van f 5—f 10. BLIJDE INCOMSTE. Ook dit jaar werd de Sint, die jaarlijksch de kinderen der parochie school van den H. Dionysius ver heugde harten bezorgd, met het ge wone ceremonieel bij het raadhuis verwelkomd. De muziekvereeniging „Hou en Trou" verleende als van ouds hare, medewerking. SCHOORL. BURGERLIJKE STAND. Maand November 1941. Geboren: Johannes, zoon van Ja- cobus Johannes Orij en Anna Rood; Simon Johannes, zoon van Ger- brand Masteling en Maria Appel man; Ingrid, dochter van Chris- toffel Sibbelee en Anatonia Johan- na Tennissen. Ondertrouwd: Jacob Zander, 31 jaren, tuinbouwer en Hendrikje Koel, 25 jaren, zonder beroep, bei den wonende te Schoorl; Cornelis Rens, 23 jaren, kruideniersbediende wonende te Schoorl en Gerritdina Guurtje Baas, 21 jaren, z. ber., te Hoogwoud; Jacob Pieter Sevenhuij- sen, oud 27 jaren, veehouder, en Adrana van Ingen, z. ber., 27 jaren, beiden te Schoorl; Cornelis Akker man, 25 jaren, onderwijzer, en Sijtje Bruijn, 28 jaren, z. ber., beiden te Schoorl. Gehuwd: Jan Theodorus Marie Punt, 28 jaren, adj-comm. t. secre tarie, te Hillegom en Apollonia Ca- tharina Tromp, 25 jaren, z. ber., te Schoorl. Overleden: Jacob Bosohman, 63 jaren, tuinbouwer, te Schoorl, ge huwd met Hendrika Klaver. KOEDIJK. SCHAKEN. Uitslagen wintercompetitie 25 Nov. en 2 Dec. 1941. lste klas: P. Vingerling—K. Houtman 1—0 H. J. SchutJ. Visser 10 K. HoutmanC. Hartog 10 J. VisserP. Vingerling 01 W. WagenmakerN. Verwer 01 2de klas: B, StevensM. Barsingerhorn 01 S. BloothoofdS. Visser 10 J. MastelingB. Stevens 01 M. Barsingerhorn-S. Bloothoofd 10 3de klas: R. PloegerW. Otto 01 F. Wezel—M. Sloten 0—1 F. TurkstraJ. Geus 01 R. PloegerM. Sloten 01 F. WezelF. Turkstra 01 C Hart] and—W. Otto 1—0 BURGERLIJKE STAND. Maand November 1941. Geboren: Johanna Anna Maria Antonia, dochter van Johannes C. Bood en van Maria C Kunst. Ber- nard Simon, zoon van Johannes Mo lenaar en van Hillegonda Kruunen- berg. Nicolaas Jacobus, zoon van Ni eilaas J. Beerse en van Guurtruida Klanker. Herman Eduard, zoon van F.duard Schuurman en van Neeltje van der Woude. Gehuwd: Gerrit Peereboom, oud 27 jaar, van beroep handelaar, wo nende te Heerhugowaard en Sijtske Leijen, oud 23 jaar, wonende te Koe dijk. Jan A. Raspe, oud 25 jaar. van beroep broodbakker, wonende te Wieringerwaard en Maria Molenaar oud 30 jaar, wonende te Koedijk. Pieter de Jager, oud 22 jaar, van be roep landarbeider, wonende te Koe dijk en Jannetje Hartog, oud 20 jaar wonende te Koedijk. Ingekomen: D. P. de Vries, A. M. de Vries, W. de Vries, W. G. de Vriesvan Wort, van Wieringer waard; M. Meester van Harenkar spel; E. Bleeker van Schagen; J. Kossen van Sint Pancras; J. Kou wen van Sint Pancras; G. Peere boom van Heerhugowaard; T. Ven- nik van Heerhugowaard: J. Wage naar, G. Wagenaar-Zeeman, C. Wa genaar, A. Wagenaar, J. Wagenaar, T. Wagenaar. P. F. Wagenaar, M Wagenaar. van Sint Pancras. Vertrokken: B. W. Rol naar Zijpe; A. Koning naar Schoorl; M. Mole naar naar Wieringerwaard; G. Vis ser naar Alkmaar. ZIJPE. SCHAGERBRUG. NIEUWE LEERKRACHT. Naar wij vernemen is de heer A. Stockenbroek te St. Maartensbrug toegelaten als kweekeling met akte tot de O. L. School alhier. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Houtteelt heeft aan C. A. Jimmink (adres G. W Noot. Ruigeweg) onthefifng van het kapverbod verleend voor het vellen van een perceeltje hakhout en van een rij van 40 misvormde eiken, on der voorwaarde, dat met bepaalde boomen worde herbeplant. BOUWVERGUNNING. De Burgemeester van Zijp heeft ingevolge de bepalingen der Bouw verordening vergunning verleend aan de provincie Noordholland tot het bouwen van een houten trans formatorgebouwtje aan den Scha- gerweg (Stolpen). SCHAGERBRUG. SINT NICOLAASFEEST. Openbare Lagere SchooL Is het andere jaren de gewoonte geweest, dat de leerlingen der O. L. School „met eigen krachten" het St. Nicolaas-programma verzorg den, dit jaar hield de heer Emil Moretti de jeugd bezig met zijn prachtige goocheltoeren, waarvan allen volop genoten. Om kwart voor drie arriveerden Sint en Piet. Natuurlijk had de grij ze bisschop met sommige kinderen een appeltje te schillen, maar over de meesten was hij tevreden, het geen ook bleek uit de schat van cadeautjes, die hij vooruit gezonden had. Hoewel het karakter van dit feest intiemer was dan voorheen, mag het stellig uitstekend geslaagd hee- ten en een d mkwoord aan degenen, die op ©enigerlei wijze tot het wel slagen van deze middag hebben bij gedragen, is alleszins op zijn plaats. T JAND. ONDERSHANDS VERKOCHT. Het huis, staande aan den Rijks weg, en eigendom van mej. de wed. v. Duin, is dezer dagen onders hands verkocht aan den heer H. T. de Groot, woonachtig te Vianen, thans alhier vertoevende. PETTEN. IJSCLUB „PETTEN". Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in café Vriesman. De voorzitter, de heer K. Janama, kon een behoorlijk aantal leden welkom heeften. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den penningmees ter, waaruit een batig saldo bleek van f 30.35. Met algemeene stem men werd de contributie als volgt vastgesteld: f 1.voor leden, f L50 voor echtparen en f 0.25 voor de jeugdleden; dagkaarten zullen voor f 0.25 en seizoenkaarten voor f 1.verkrijgbaar zijn. Het bestuur ontvouwde verschil lende plannen voor wedstrijden in het kamende ijsseizoen. Deze verkregen alle de goedkeuring van de vergadering. Het bestuur stelt pogingen in het werk om een ge deelte van de Hondsbossdhe vaart als ijsbaan in gebruik te verkrij gen. BURGERLIJKE STAND. Van 28 Nov.—4 Dec. 194L Geboren: Johannes Martinus, z. van Johannes Martinus Jonkman en Lutske van der Spoel. Ondertrouwd: Gerrit Minkema, 24 jaar, kellner, te Schoorl en Neelije Vriesman, 21 jaar, z. b., te Zijpe. Adriaan Ligthart, 26 jaar, wagen maker en Maria Catharina Zwem mer, 25 jaar, z. b., beiden te Zijpe. Johannes Christoffel Maters, 20 jr., veehouder te Den Helder en Grietje Swan, 24 jaar, z. b., te Zijpe. Dirk Veerdig, 45 iaar, landbouwer te Wieringen en Trijntje Delver, 41 jr., z. b. te Zijpe. Getrouwd: Klaas Jan Wijn, 27 jr., spoorwegarbeider, te Zijpe en Imkje Bisschop, 21 jaar, z. b., te Schagen. Theunis Elzinga, 24 jaar, landarbeider, te Anna Paulowna en Trijntje Bakker, 19 jaar, z. b., te Zijpe. Overleden: Maartje Frederiks, 86 jr., z. b., te Zijpe, echtgenoote van Klaas Zeeman.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5