liichtiooms „Winterhulp" in VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG H.R.C. ontvangt de Alkm. Boys PROGRAMMA EERSTE KLASSERS DE VAN H01TIKA Hollands Noorderkwartier Mijnders gerehabiliteerd Helder vecht voor zijn laatste kans - De meeste clubs zijn al a-»n de tweede helft begonnen en nu kan dan ook gesproken worden over clubs roet kampioenskan sen. In verschillende afdeelin- gen is de spanning buitengewoon groot, hoewel toch ook daaruit serieuse candidaten wel naar voren zullen komen en dit zfyn meestal de clubs, die het meest constant spelen. Eerste klasse District L De Haagsche derby trekt hier de meeste aandacht, omdat in dezen strijd een kans is gelegen de span ning te doen wederkeeren. VUC won de eerste maal bij verrassing en ook ditmaal moeten wij met zoo'n resul- tatt rekening houden, hoewel ADO vanzelf normaal gesproken vrij ge makkelijk kan winnen. Feijenoord is de wachtende derde en zal DOS nog wel even vaster op de laatste plaats nagelen. DFC kan zich herstellen, doch met Ajax valt toch nog niet te spotten, zoodat de thuisclub alles daartoe In staat moet stellen DWS geeft Xerxes een nederlaag en EDO Storm' ogels zou wel eens een puntenverdeeling kunnen worden. District n. VS'T ontvangt de leider Sparta, waarbij de Velsenaren dus kans krij gen wee. eens van zich te doen spre ken. Of het lukken zal? DHC gaat naar Rotterdam tegen AFC het veld in er de Delftenaren zijn nu zoo goed op stoot, dat we de punten weer zien gaan raar Delft. Hermes en Emma kunnen de punten evenals de eerste maal (33) weer deelen. Blauw Wit geeft Haarlem geen kans evenals HBS het tegen 't Gooi wel klaar speelt. De clubs loopen elkan der echter zoo weinig uiteen in deze afdeeling, dat onze voorspellingen net zoo goed mis kunnen zijn, hoe wel ons dat van DHC het meest zou tegenvallen, daar wij hun in dit ge val als dè kandidaat beschouwen. De overige districten. In het Oosten zal AGOW aan NEC de laatste hoop ontnemen, door de Nymegenaren een nieuwe neder laag te geven. Hengelo heeft een kansje tegen... Heracles, terwijl Enschedé zijn stadgenoot toch moet overwinnen. Quick zal voorloopig nog even blijven, door Tubantia te slaan, terwij Wageningen en PEC de pun ten kunnen deelen, mits de thuisclub daar genoegen mee neemt. In het Zuiden krijgt BW bezoek Van NAC en we vxeezen voor de mannen van Verlegh voor een nieuwe nederlaag die dan gelijk de illusies ontneemt. Longa zal de pun ten aan MVV moeten laten, evenals Roermond, dat met leege handen uit Sp kholzerheide thuis komt. NO AD kan tegen Picus zegevieren, evenals PSV tegen Helmond. Eindhoven heeft nu al reeds de returnmatch tegen Willem II en hoewel de Til- iburgenaars zich prachtig omhoog werken, gelooven we dat Eindhoven ditmaal revanche zal nemen. Of zor gen de tricolores weer voor een ver rassing In hot Noorden hebben we een in haal rogramma, dat de clubs op de helft brengt. Veendam zal de pun ten wel aan GVAV moeten meege ven, terwijl Be Qulck het bezoeken de Achilles wel aan kan, twee Gro- ningsche successen dus. De standen van de drie .aatste districten zijn als volgt: District m. A.G.O.V.V. 10 7 1 2 15 24—12 Quick 10 6 1 8 18 20—13 Enschede 9 5 2 2 12 22—14 N.E.C. 10 4 4 2 12 13—11 Wagening. 10 5 1 4 11 17—14 P.E.C. 9 4 1 4 9 13—14 Ensch. B. 10 4 1 5 9 12—21 Heracles 10 3 1 6 7 11—16 Hengelo 9 2 1 6 5 13—23 Tubantia 9 1 1 7 3 10—17 District IV. B.V.V. 12 8 2 2 18 35—17 Eindhoven 11 8 1 2 17 29—9 M.V.V. 12 8 0 4 16 30—14 Spekh.h. 12 7 2 3 16 32—15 N.A.C. 12 7 2 3 16 37—20 Wilem n 12 6 3 3 15 22—15 L.O.N.G.A. 12 5 3 4 13 22—20 P.S.V. 12 5 1 6 11 14—20 N.O.A.D. 12 2 2 8 6 17—32 Roermond 11 0 5 6 5 11—28 Picus 12 2 1 9 5 8—39 Helmond 12 1 2 9 4 8—36 District V. Heerenv. 9 6 3 0 15 40—19 G.VA.V. 8 5 2 1 12 25—14 H.S.C. 9 5 2 2 12 30—23 Be-Quick 8 4 2 2 10 20—13 Leeuw. 9 4 0 5 S 23—29 Velocitas 9 2 3 4 7 22—23 Achilles 8 3 1 4 7 15—20 Veendam 8 1 3 4 5 16—29 Sneek 9 2 1 6 5 8—19 L.S.C. 9 2 1 6 5 19—27 District L 2c klasse A. Nu de voorhoede van HRC even aan kracht heeft gewonnen, ver wachten we tevens niet meer zooals in voorgaande wedstrijden, wat Zon dag j.1. nog twee doelpunten kostte, dat zich in de doelmond steeds zoo'n gedrang voor doet, een gedrang dat ons soms doet denken aan een ta bakswinkel, die wat shag heeft aan gekregen. De voorhoede moet nu zor gen om via de middenlinie, de ach terhoede wat te verlichten en zoo doende tot doelpunten te komen. Deh laatsten wedstrijd van de eerste helft speelt Raeing tegen de Alkmaarsche Boys die momenteel onderaan staan. Weet HRC dezen wedstrijd te winnen dan bedraagt de voorsprong 5 punten, zoodat dus voorloopig al thans het gevaar is afgewend. Alc- maria Victrix staat voor hetzelfde feit als Racing, doch moet dan Sant poort slaan, iets wat ook mogelijk ZFC kan de Kennemers hebben, evenals HBC met West Frisia moet afrekenen. Voor de eerste plaats is WFCRCH van het grootste be lang, waarbij de leiders nog niet ge wonnen hebben, integendeel wij gaan zelfs zoo ver en zien in Wormerveer de eerste RCH nederlaag geschieden. Se klasse A. De derde klasse vermeldt een In haalprogramma met als eenigsten wedstrijd HollandiaVVZ, die de Hoornsche roodwitten op de eerste plaats brengt, een ongekende weel de voor deze populaire club. Se klasse B. Helder heeft twee misstappen ach ter elkaar begaan en deze dwaling dient nu toch verlaten te worden, hoewel tegen TIJBB daarvoor wel de noodige krachten aan moeten tre den, want een nieuwe nederlaag brengt Helder uit den strijd. Speel voor wat je waard bent Helder en zorg voor een overwinning. Bever wijk kan misschien van Kinheim zal zegevieren. HFC gaat voort met winnen, waarvan Bloemendaal de dupe wordt, terwijl de Zandvoort- meeuwen revanche zal nemen van de 10 nederlaag tegen Schoten. Vierde klasse A. In den Polder vindt de belang rijkste wedstrijd plaats, n.1. BKC— Watervogels. Voor beiden beteekent dit treffen de vervulling van een dure plicht. Wie n.1. verliest raakt ineens een stuk achterop. De uit slag is o.i. niet te voorspellen. In Den Helder won destijds W. met 21. Schagen vervult hier de rol van toeziend belangh3bbende. Ze ontvangt zelf Alkmaar, waartegen ze ditmaal geen misstap zal be gaan. Oudesluis is evenmin uit den strijd en zal er goed aan doen aan den Kerkedijk haar beste beentje voor te zetten, opdat de strijd tegen Bergen haar niet andermaal een punt kost. Om de onderste plaats gaat ten slotte Atlas-Wieringerwaard. Thuis won W. met 5—0, We veronderstel len dat Schenk c.s. het nu met be langrijk minder zullen moeten stel len. We vreezen zelfs, dat A. de punten thuis houdt, waardoor Wie ringerwaard eenmaal kampioen van 4 A tevens de laatste plaats zou bezetten. District I: F eyenoord—DOSADO—VUC, DFCAjax; DWS—Xerxes; EDO— Stormvogels. District EL Blauw WitHaarlem; VSVSpar ta; Hermes DVSEmma; RFC DHC; HBS—'t Gooi. District IIL AGOW—NEC; HengeloHeracles; Enschedé Enschedésche Boys; Quick-Tubantia; Wageningen-PEC. District IV. PSV—Helmond; Eindhoven—Wil lem II; NOADPicus; Spckholzer- hfideRoermonu; LONGAMVV; BW—NAC. District V. Veendam—GVAV; Be Quick— Achilles. Afdeeling Noord-Holland x 1 D: OudorpSchoorl, 11 u.; Winkel Koedijk; VroneAlcmaria 4, 2 uur. 2 D: DTS 2—VIOS 2; Alk. Boys 4— RKAFC 2, 12 uur; Alkmaar 2 Bergen 2, 11 uur. 2 G: BKC 2Winkel 2, 2 u.; Schagen 2 Geel Zwart; SRCKoegras (terr. Schagen), 12 uur; ZAP—Succes 2. 2 H: VCLZwaagdijk, S E: Alkmaar 3—DTS 3, 11 uur; Eg- mondia 2Schoorl 2, 2 uur; Vrone 2 Koedijk 2, 12.30 uur. 3 H: Petten 2Callantsoog; Barsinger- horn—W.Waard 2, 2 u.; Oudesluis 2 Winkel 3, 11 uur. 4 F: Alcmaria 6Petten 3, 12 uur. 4 H: DTS 4SVW 2, 12.30 uur; N. Nte- dorp 3—LSW 3. 4 M: Dirkshorn 2Schagen 3, 2 uur; St. M.vlotbrug—BKC 3, 2uur; Geel Zwart 2Barsingerhorn 2; Winkel 4 —ZAP 2, 12.30 uur. Heldersche afdeeling: HRC 5—Texel 1 (HRC a-terrein) 11 uur; Watervogels 3—Water vogels 2 (Helder b-terrein) 11 uur; Adsp. J: Schoorl a—DTS a, 2uur; Alk. Boys bAlk. Boys a, 11 uur; Alcm. a -Almc, b, 11 uur. Adsp. K: Alcmaria cVrone a, 12.15 uur; DTS cDTS b, 11 uur; Petten a Bergen b, 12.30 uur; Koedijk a— Alcmaria e, 11 uur. Adsp. N Winkel bN.Niedorp a, 11 uur. Asp. Q: Succes aCallantsoog a, 11 uur; St. M.vlotbrug a—W.Waard a, 11 u. Indien geen tijd genoemd, aanvang half drie. 112. Opeens verdwenen al de eilandjes en het water begon te golven en te deinen, of er met een reuze stok in ge roerd werd. Nu gauw zien weg te komen. De motor werd aangezet en ze schoten over het wa ter. Maar net toen ze dachten „los" van het meer te komen en de lucht in te gaan, dook er weer een nijlpaard op Vierde Klasse B. Andijk ontvangt Sporters en wij geven de Horineezen niet veel kans tegen de leiders. V.VW.. gaat naar Sijbekarspel en zal daar de volle buit wel binnenhalen. M.F.C. gaat naar Nieuwe Niedorp en het zal daar aardig scannen, daar de twee de plaats, die M.F.C. thans bezet, op het spel staat. Wie hier als over winnaar uit het veld zal komen, durven wij niet te voorspellen; een gelijk spel ligt wel het meest in de lijn. Hes. 2e klasse A. De witte reserve's doen het vrij aardig en waarom zullen zij dan geen revanche nemen tegen EDO 2 van de 31 nederlaag. Ajax 3 gaat naar de Kennemers 2 op bezoek en zal de punten wel mee nemen naar Amsterdam. H.R.C. II gaat naar Blauw Wit 3 en nog steeds ge-1 rkt door de laatste 60 over- winnig, verwachten we ook nu weer een zege. OSV 2 heeft weer 'n kans nu tegen VSV 2. WFC 2 wint van HFC 2. DE PROVINCIALE LEIDING NIET ONTEVREDEN, DOCH NOG NIET VOLDAAN. Ned. Volksdienst denkt aan het stichten van oude lie den- en kindertehuizen in Noordholland. (Van onzen eigen verslaggever.) In het bureau van den provincia len directeur van Winterhulp en de afdeeling Noordholland van den Ne- derlandschen Volksdienst te Haar lem, hangt een wel zéér openhartige en zéér groote staat met cijfers. Met alle openhartigheid is deze staat niet geheel vrij te pleiten van een zekere listigheid, die men gewoon lijk aantreft bij die categorie men- schen, in oud-Hollandsch „klikspa nen" genoemd. Deze staat namelijk „verklikt" precies hoeveel elke collecte in ie dere gemeente heeft opgebracht, en, waar het aantal inwoners van elke gemeente natuurlijk precies bekend is, is 't voor de Winterhulp-reke naars heelemaal niet moeilijk ge weest te becijferen, hoeveel per in woner is gegeven en de hoeveelste plaats de gemeente op de ranglijst inneemt. De staat wijst als 't ware den zwakken broeders en zusters, den weifelmoodigen, die nog mochten denken, dat hun tekortkomingen met den mantel der liefde bedekt zouden worden: „Gij, die hier bin nentreedt, laat alle hope varen, niets is mij verborgen- gebleven: gaat heen en betert u!" Maar als we zoo met den chef der organisatie, don heer Briët, de staat bosliideeren, blijkt het Noor delijk deel Van Noordholland, hoe wel nog geen schitterend, toch ook nog zoo'n slecht figuur niet te slaan, vergeleken bij het overige ge deelte van onze provincie. Er zijn honderd en negen en twintig gemeenten in Noordholland en om zoo een paar globale cijfers te noemen, was het verloop van Schagen in het rangnummer: 30/39/15/18/30/70/67/89, van Zijpe: 57/50/40/60/56/46/49/43, van Anna Paulowna: 70/57/41/00/70/117/118/87. Den Helder laten we buiten be- De oud-international en P.F.C.-er Mijnders heeft, naar wij van de zij de van den N.V.B. vernemen, van den Nederlandschen Voetbalbond een aardige St.' Nicolaassurprise thuis gekregen. Deze spelerwerd tij dens de ontmoeting A.D.O.-D.F.C-, z.g. wegens een strafbare handeling door den scheidsrechter uit het veld gezonden. Het onderzoek, dat in middels naar dit voorval werd inge steld, heeft uitgewezen, dat Mijn ders in het geheel geen strafbare handeling heeft gepleegd en ten on rechte uit het veld werd gezonden. Mijnders is hiermede volledig ge rehabiliteerd, doch of de verloren wedstrijd ongedaan zal kunnen wor den gemaakt, is zeer onwaarschijn lijk. schouwing, maar Anna Paulowna is me tegengevallen hoor, zegt de heer Briët, wonen daar soms veel rijke menschen, want bij die catego rie is de offervaardigheid helaas nog steeds het minste, de goede uit zonderingen niet te na gesproken. Wieringermeer bijvoorbeeld en Nieuwe Niedorp zijn weer veel be ter. Enfin, de kwestie van .de beter gesitueerden is op eep andere wijze aangepakt „Hoe dan?" Ziet u, 't is te begrijpen dat de rijke menschen aanvankelijk min der gaven in verhouding tot de menschen, die minder goed in hun slappe was zitten, om 't nu maar eens gewoon te zeggen. Ze zagen in Winterhulp eenvoudig een aanslag op hun portemonnaie, en velen wa ren gevoelig voor 't bekende praat je, waar het geld heen ging. Nog? Neen, lacht de heer Briët, het is bezig uit te sterven, de menschen beginnen daar de onzinnigheid van in te zien. De minder-gesitueerden geven beter. En waarom? Omdat zij meer van de resultaten zien, ze heb ben een kennis, een familielid, dat geholpen is, ze hooren dat, ze gaan er over nadenken en 't slot is, dat ze den Winterhulp-collectant een volgende maal wat ruimer beden- kenene dat blijven doen. Hoe winnen we nu de beter gesitueer den? Die krijgen, wat men in Duitschland noemt, een „Spende- werber", een giftenverzamelaar dus, op visite en die tracht hun bezwa ren in oen persoonlijk onderhoud weg te redeneeren. En helpt dat, mijnheer Briët? Zeer zeker! Ook de winkeliers moesten we voor ons winnen, dat is gelukt, ze hebben gezien, dat waardebons bij de banken direct verzilverd worden, ze hebben gezien dat het geld in Nederland blijft en in Nederland circuleert. Liefdadigheid? Die kwestie van de waardebons, mijnheer Briët, draait Winterhulp daar geen jaar of vijftig mee terug? Beoefent ze daarmede niet al te zeer de mildadigheid in het pu bliek, zooals vroeger de gasthuizen en Vincentius-.vereenigingen met de erwtensoep en spekuitdeeling? Zullen vele zoogenaamde „stille ar men" zich niet geneeren? Het bezwaar wat u noemt, is al aangevoeld. U moet dat overigens niet zóó ernstig nemen! Winterhulp moet niet beschouwd worden als volksgunst, maar als volksplicht, men moet het idéé „bedeeld" te worden van zich afzetten. Iedereen kan in nare omstandigheden ko men, 't is billijk dat het volk via Winterhulp door ons, vóór ons dus helpt. De waardebons zijn noodig voor de contröle, wij moe ten nu eenmaal weten dat het geld besteedt wordt zooals de bedoeling is, aan kleeron, brandstof, levens middelen, enz. Maar de waardebons staan niet meer op naam, doch dra gen alleen het stamkaart- en regi stratienummer. Men kan dus ook elders koopen in een winkel waar men den klant niet kent. In be paalde gevallen wordt geld gege ven. Wij gelooven hiermede de „fat- soensbezwaren" te hebben wegge nomen. We hadden het over rijker en armer, vertelt de heer Brict ver der. Maar er is nog een derde ca tegorie, die eigenlijk genoemd moet worden de categorie der hopelooze gevallen, de menschen zijn dat, die om „prin- cipieele" redenen niet geven. Weet u wat nu het aardige is? Die men schen -1- het is van verschillende gevallen eens nagegaan gaven vroeger, toen van Winterhulp nog geen sprake was aan andere collec ten ook ni«"s. Dergelijke m sehen hielden vroeger de koorden van de beurs dicht en nu ook. Ze zijn er altijd geweest, en de maatschappij zal er nog wel een poosje mee blijven op gescheept. - Aan de „principieele tegenstand" tillen we dus niet zoo zwaar! „We hooren bij ons maar weinig van de plaatselijke organisatie. Hoe zit dat?" Dat zit hem in den persoon van den burgemeester. De een treedt bij het Werk naar voren en slaat op de groote trom, de ander organiseert de zak op zijn bureau. De organi satie zit steeds bijna overal wel op pooten, in de eene plaats merkt men er inderdaad meer van dan in de andere. Over „Winterhulp" zijn we uitge- Eraat. We zijn hier echter ook op et bureau van den Nederland schen Volksdienst, waar we tot dus verre in ons gebied maar weinig vari hoorden. „Dat komt terecht", zegt de heer Briët, „op het oogenblik moet u den Ned. Volksdienst als een „zomcrartikel" beschouwen, 't Is nu winter, win terhulp gaat voor, maar desniette min zijn verschillende plannen den Ned. Volksdienst betreffende, in min of meer gevorderd stadium. Wij hopen nog dezen zomer een deel der plannen te verwezen lijken. Wij hopen een tehuis voor Ouden van Dagen te kun nen stichten, we hopen een paar kindertehuizen te kunnen openen. Voor zieke kinderen? Overnemen van 't werk der vereehigingen voor kindcruitzendingen dus? In bepaalde gevallen wel, zwak ke kinderen, ondervoede kinderen bijvoorbeeld. U weet, dat de Ned. Volksdienst allereerst waakt over het gezonde gezin, en dat door tij dig ingrijpen beschermt tegen ziek ten, maar grens- en overgangsge vallen zullen zeker onder onze be moeiingen vallen! Resumeerende, mijnheer Briët, eindigen we ons onderhoud, is u dus over 't algemeen niet ontevreden over Hollands Noorden? Ontevreden niet, maar 't kan be ter! En t' zal ook beter gaan, wan neer de laatste denkbeeldige schot jes, die Winterhulp en de Ned. Volksdienst nog van ons volk schei den, gesloopt zijn. Laat men nuch ter nadenken, laat men vooral zien wat Winterhulp doet, laat men eens een rekensommetje maken: zóóveel was de collecteopbrengst, zóóveel gaf Winterhulp terug. De Westfriezen staan er voor bekend, dat onder een koel uiterlijk een warm hart klopt. Laat dat hart dan nu het tijd is spreken! FEUILLETON door AKSEL SANDEMOSE Daarna spraken ze over andere dingen. Ja, Charles had mooi geld verdiend dit keer. 't Was anders bar, zoo bewoond als het hier werd. Den heelen weg langs, door Manitoba en Saskatchewan, overal farms; de bind- mchines waren druk aan den gang. Hier zag je den rook van de dorschmachinea, en laaiden de vlammen van 'de halm-hoopen hoog op. Ja, wel waren de tijden veranderd. Ross moest ook eens een tocht r»aai het Oos ten maken. Een prairiebrand, zooals ze dien vroeger hadden, was nu ondenkbaar. Maar Ross Dane schudde het hoofd. Nee, hij ken hier niet gemist worden, de farm werd een groot-bedrijf en legde steeds meer beslag op z'n menschen. En Charles keek eens naar Eva, Ross zou wel niet ver van huis gaan; hij had hem anders graag willen meenemen, bij hem zelf was het dorschen in vollen gang toen hij thuis kwam. Hij reed alleen weg. Ross keek hem wee moedig na, somber gestemd. Charles was niet gelukkig. Z'n kinderen, twee zoons en twee dochters, leken niet op den vader. De twee meisjes, die hadden dringend be hoefte aan een behandeling, die Ivan z'n dochter van tijd tot tijd toediende. Veel van Zf hooren deed je anders niet; ze waren zoo wel naar het innerlijk als naar het uiterlijk Indiaansch, hadden glanzend zwart haar, misvormde ooren, een koperkleurige huid en hartstochtelijke, levendige gelaatstrekken. In hun oogen lag eenzelfde uitdrukking als by de dieren, en ze hielden zich aan de Rood huiden, die vanuit de bosschen bij Charles kwamen. Evenals hun moeder stonden ze vijandig tegenover de blanken. 3rj de zoons, een paar slungels in den overgangsleeftijd, was het Injun-bloed alleen te onderkennen aan de eigenaardig ontwijkenden blik der groenachtige oogen. Het waren dieren-oogen, maar toch was de uitdrukking meer koud- bewust, dan bij de blanken, rustig, verziend, wetend. Het waren de oogen van het volk der pralrieën, en ze deden de blanken denken aan al de dieren van het land: den lynx, den wolf, den uil en den ouden eland. De jongens waren in Beaver Coulee ge haat. Ze stalen. Ze konden niet de waarheid spreken. Kwam men William en Barni op een afgelegen plaats tegen, dan hield men den vinger aan den trekker. Waarom deed Charles er niets aan? Hij zou ze wel de baas gekund hebben, als hij gewild had. Maar het had er allen schijn van, dat Charles niet wilde. Soms kon hij langen tijd z'n jongens aanzien, maar nooit wees Itij ze terecht. Ze werden beschouwd als een soort dieren, die op menschen lijken, en op wie de jacht het heele jaar door gesloten is: roofdieren, voorzien van handen en men- schelijk verstand. Ze kwamen bij Pedersen aan huis en iedereen wist, dat ze met z'n dochters omgang hadden. Mette en Else, nog niet uitgegroeid, leken niet op de andere meisjes in de kolonie; ze waren verwilderde menschen, zooals er verwilderde paarden zijn. Als Ross ze zag, dacht hij onwillekeurig aan een lasso. Hè, hè, de Injuns, zei Peder sen, als William en Barni kwamen. Hulpe loos keek hij naar de jongens. Hij was bang voor het vreemde bloed, en ging gebukt on der een vage vrees, als het tweetal op de hoeve was. Toen Mette en Else kindergoed begonnen te naaien, zag Pedersen moedeloos cn ontdaan om zich heen: ja, als het zoo was, dan was het niet anders. En wat ze noodig hadden, moesten ze hebben. Frederik zei of deed niets. De meisjes interesseerden hem niet. Op een mooien dag verdween de eene met William; de andere bleef een week alleen achter, toen kwam Barni haar halen. Pedersen merkte nauwelijks, dat z'n dochters weg waren. Else en Mette waren nu allebei verzorgd, en ze schenen tevreden te zgn. En wat verder? Ze hadden ieder een man naar de keuze van hun hart. En Pedersen hield zich aan de rechten van het hart, aangezien Else en Mette hierdoor eenige honderden mijlen uit de buurt geraakt waren. Het was een beste zaak met zoo'n hart. Langzamerhand was Pedersen z'n beide dochters gaan beschouwen als twee brandende fakkels, die rondliepen tusschen de houten huizen. Nu kreeg hij weer rust. Als Else en Mette niet konden opschieten met hun mannen, dan zouden ze wel andere vinden. Het waren knappe kin deren om t„ zien. En de erfenis, wel, dat kon hij gelukkig aan Frederik overlaten. Dat zoi. anders nog een gedoe worden. Dat kon de noodige herrie geven met de injuns, als hij er eenmaal uitstapte. Je zult op den duur wel wat anders aan je hoofd krijgen, dan dat gescheld op Ross, Frederikje. Rosé lachte hartelijk, toen hij van het huw'ljjk der meisjes hoorde: Dat is nou pre- ciej als vroeger, toen NicoRasmine dan, er nog was. De menschen van tegenwoordig zij 't beter dan de coyottes van vroeger. Blanke meisjes draven 's nachts rond over de prairie en komen heel bij de Injuns terecht... by echte Injuns wel te verstaan, niet bij die, die zich alleen maar zoo noemen, gelijk Charles. Maar Ross had er verdriet van. Hij had medelijden met Charles, den Roode met de ziel van een Blanke; den reus Charles, die zich gebonden had aan het ras, waarvan hij meende, dat het ten ondergang gedoemd was. Charles stak het niet onder stoelen of ban ken, dat hij de zijnen verachtte. Er lag geen haat in zijn blik, wanneer hg naar z'n kin deren keek; hij minachtte ze alleen. Toch wachtte men zich wel, tegen hem te spreken over zijn familie-verhoudingen. Men had in ieder opzicht respect voor hem; hij was „t real white man". Een geregeld, stoer werker was Charlei niet. Waar andere boeren het werk bij df dorschmachines leidden, stelde Charles ziel tevreden met even te gaan kgken nu en dan Bijna altijd was hij op jacht, te voet of tf paard. En wanneer hij op reis was naar hei Oosten, nam de vrouw het bestuur over farm geheel over. Heelemaal begrijpen dedei de blanken hem niet; sommigen vooral er gerden er zich aan, dat hij zulk een gewich tig werk als dorschen kalmweg aan anderei overliet. Toen Charles nu kwam aanrijden maakte een van de Deensche boeren een ha telijke opmerking over menschen, die in der drukken tijd konden rondrijden in een mas keradepakje. Charles liet z'n paard keeren en zag den Deen aan, die onder de blikken van den halfbloed ineenkromp. Daarop legde Charles rustig zijn geweer aan, mikte op het hoofd van den spotter en zei: „Deensche man, die zooveel praat, jij zult twaalf maal over die greppel daar springen en twaalf maal terug." De farmer werd bleek, hg aarzelde. Maar na een oogenblik ging hij en gehoorzaamde. Als het bevel gekomen was van een blanke, zou hg er waarschijnlijk niets op gedaan hebben. Maar het was bekend, dat men op Charles' beloften kon vertrouwen en blik beloofde hier een kogel Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 6