OMGEVINGNIEUWS DE NjEUWE VERKEERSREGELING WIERINGEN. WINKELSLUITING. Gelijk nu wel bekend zal zijn "is er des Zondags algeheele winkel sluiting. Evenwel blijven de te dien aan zien geldende uitzonderingsbepalin gen van vroeger van kracht. Voor deze gemeente was bepaald dat visch-, fruit-, brood-, koek-, ban ket-, suikerwerken ohocolade- wiükels van 4 tot 8 uux geopend zouden mogen zijn. Deze bepalingen gelden ook thans .voor den Zondag nog onveranderd. HINDERWET. Ingevolge de Hinderwet fa ver gunning verleend aan „Riebo's Vischconservenbedrijf' te Den Oe ver tot het in bedrijf stellen van een inrichting, bestemd voor het cooserveeren van visch. KERSTGAVE. Evenals vorig jaar zal ook dit jaarjiveer een z.g. Kertgave worden toegekend aan ondersteunde \4erk loozen, boVen hun gewone steunuitr koering. Zij zal bedragen 25 van het be drag dat in de week van 7 t.m. 13 December 1941 door betrokkene aan steun werd genoten, d.w.z. het wer kelijk uitgekeerd bedrag, waarin begrepen eventueele brandstoffen- bijslag en duurtetoeslag. v Aan degenen, die iHtkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooveel zij aan kas- uitkeering plus eventueelen kasbij- slag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit- keering ontvingen. WERKTIJDENREGELING WERKVERRUIMING. Voor arbeiders in de werkverrui ming zijn tèwerkgeseld, geldt thans een nieuwe werktijdregeling. A. Voor arbeiders die in eigen gemeente werken en veelal tus- schen de middag thuis gaan eten is de aanvang 9 uur, einde 18 uur, Zaterdag 13 uur. De schafttijden zijfe van 12.3<J—13.15 uur en van 15.3015.45 uur. B. Voor arbeiders die op grooten afstand van huis zijn tewerkgeseld en daardoor 's morgens vroeger van huis moeten is de aanvang 9 uur, einde 17.30 uur. Schafttijden 12.30- 13.00 uur en 15.3015.45 uur. 's Za terdags einde 13.00 uur. Bij regeling B. kan desgewcnscht 's morgens een extra schaft van 10.45—11.00 worden ingelascht. In dat geval eindigt de werktijd om 17.45 uur. Bij toepassing van regeling A. zal Maandag t.m. Vrijdag per dag y2 uur lichtverlet, des Zaterdags iy2 uur lichtverlet worden uitge keerd. Bij toepassing van regeling B. zal van Maandag t.m. Vrijdag per uur lichtverlet worden uitbetaald. BURGERLIJKE STAND. Van 17 Nor. t.m. 4 Doe. Geboren: Geertje, d. v. J. Keijzer en M. S. Glim. Gerardina Beatrix Irene, d. v. S. Bison en J. C. de Voogd. Catharina Dorothes Irene, d. v. B. de Boer en D. C. Groen» Adrianus, z. v. J. C. Monshouwer en M. Kant. Cornelis, z.' v. J. C. Monshouwer en M. J. Kant. Marie, d. v. B. Blauw en M. A. Koning. Willem Bartholomeus, z. v. J. A. Iloman en J. Th. van Gent; Wilhel- ^mina Juliana Beatrix Irene, d. v. P. H. Kruïjff en A. Kramen Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: M. Blaauw en J. Kuut; R. Jongeneel en N. C.' Bergsma. Overleden: H. Bastiaanse, wed. yan J. Agema, 76 jr., ANNA PAULOWNA. SINTERKLAASFEEST. Hoewel de omstandigheden dwon gen het Sinterklaasfeest wat op be scheidener voet te vieren dan ande re jaren, hebben de kinderen der openb. lag. scholen toch allen hun feestje gehad. Zoo bracht de Sint reeds Donder dag een bezoek aan de school in den Oostpolder en verblijdde de jeugd niet alleen met een cadeautje maar had ook gezorgd, dat er nog wat te smullen en van een glaasje limonade te genieten was.. Aan de Kleine Sluis waren de moeilijkheden wel het grootst en moest daardoor het feest veel so berder gevierd- worden dan ge woonlijk. St. Nicolaas Kpft hier al leen de kleinsten l%zoevken in de zaal van den heer Slikker en hun persoonlijk de geschenkjes geven Maar de grooteren, die in een an dere school gehuisvest zijn. had hij niet, vergeten en al zagen ze den Sint zelf niet, zijn cadeautjes .von den ze evengoed. SLUITING GBM. SECRETARIE. De burgemeester nam het besluit dat de gemeente-secretarie op Za terdag 27 December voor het pu bliek gesloten zal zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand is op dien dag wel open, doch alleen des morgens van 10 tot 11 uur. BREEZAND. DM HET DAMKAMPIOENSCHAP ANNA PAULOWNA. Bij den heer Borst werden de af gebroken partijen der vorige ron den uitgespeeld. De uitslagen wa ren: D. v. d. WallenH. Veenstra 0—2 D. JansenJb. Weijers 20 J. A. van VlietJ. J. Komen 2—0 Ant. Huiberts—P. J. Waiboer 0—2 H. Veenstra—P. J. Waiboer 1—1 Ant. Huiberts—Jb. Weijers 11 J. J. Komen—Ant. Huiberts 1—1 De stand is thans: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pt. D. Jansen 3 3 0 0 6 P. J. Waiboer 3 2 1 0 5 H. Veenstra 2 1 1 0 3 C Kooi 3 1 1 1 3 J. J. Komen 3 1 1 1 3 J. A. van Vliet 3 1 1 1 3 Jb. Weijers 3 1 1 1 3 Ant. Huiberts 3 0 2 1 2 Th. Vlaar 2 0 0 2 0 D. v.d. Wallen 3 0 0 3 0 ST. NICOLAASFEEST. De Breezander openbare school die zoo veel gesukkeld heeft met de huisvesting, kwam er nu best af. Daar kon het St. Nicolaasfeest vrijwel als van ouds en dan nog wel in het eigen gebouw gevierd worden, n.1. in de gymnastiek- en bioscoopzaal. Zelfs het gebruikelij ke filmpje behoefde dus niet te ontbreken. Ook hier nog een -vrij rijkelijke tractatie en voor allen een cadeau. Fijn, dat de Helder- sche kinderen van de openbare hulpschool dit feest konden mee maken. Zij werden, dat spreekt op dezelfde gulle wijze bedacht. Burgemeester Mijnlieff kwam zich hier een 'uurtje verlustigen in de pret der kinderen en zijn belangstelling werd natuurlijk op hoogen prijs gesteld. Tenslotte bezorgde de Sint ook nog den kindertjes van de R.K. be waarschool een genoeglijken dag. NIEUWE NIEDORP. ST. NICOLAAS, Vrijdagmiddag kwam de Bisschop op zijn witte schimmel, vergezeld van zijn knecht om den hoek van den Winke'lerweg. Voorafgegaan door de fanfare en gevolgd door een lange stoet schoolkinderen, trok hij door het dorp. Op het schoolplein zong de schooljeugd hem toe, waar na men het schöolgebouw binnen trok. De hooge gast bleef bij de' drie laagste klassen, terwijl voor de groo tere kinderen een film werd ge draaid. Ieder kintl ontving een groo- te zak lekkers en een waardevol cadeau. Met stralende gezichten trok de schooljeugd huiswaarts, hoogst voldaan- over dit prachtige feest. VASTE HALTEN. De Autobus-Onderneming H:A. B.O. heeft op ons dorp een zestal stopplaatsen aangebracht, nl. Hoef je, Prins Maurits, B. v. Herwerden, Café Kossen, Boerenleenbank en Tehuis voor Ouden van Dagen. Voor Terdiek is de stopplaats Café Jo de Weerd. N IE DORPS KINDERKOOR. Zondagmiddag gaf Niedorps Kin derkoor onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier te Bergen een ma- tinée in de Prins Maurits. De op komst van 't publiek was bevredi- gend^De heer Hovenier bracht met zijn. aardige kinderkoortje eerst een 6-tal tweestemmige liedjes ten ge- hoore, die zéér goed werden weer gegeven. Ook de 3 eenstemmige liedjes en vooral Drie Kleutertjes, gaven blijk dat het geheel goed was ingestudeerd. Van de no's 3 tot 6 van het programma vielen- vooral het een-denboedstert je en de Rruiris vaart en de Sneeuw, kinderzang ALKMAAR. ERWTENSOEPMAALTIJD BIJ W.H.N. Het „Wapen van Heemskérkc" was Zondagmiddag ingericht op de ontvangst van de gasten van *WHN In de tooneelzaal. waren vier lange tafels aangericht, waaraan om streeks 1 uur de deelnemers aan de eerste gemeertkchappelijke maaltijd zich vcreonigden. Het menu be stond dit keer uit erwtensoep, be reid in de Alkmaarsche Centrale Keuken. We zagen onder de 250 aahwèzi- gen veel oudej-s met kinderen en de uniform van do Nationale Jeugd storm was goed vertegenwoordigd. Ter inleiding van den maaltijd nam de hoer Barkman het woord. Maaltijden als deze waren niet nieuw, zoo zei hij. Ook vroeger wer den ze wel gehouden. Het verschil is echter dat. de dames en heeren, die ze voorheen organiseerden, zelf niet mede aanzaten. Dit mee aan zitten is een symbool. Het hetee- kent: wij voelen ons één met U en gij moet U één voelen met ons. De arm eren moeten zich geborgen we len in ons volk. Deze sobere maal tijd moot het begin zijn van een gemeenschap, die de ouderen onder het gezelschap helaas wel nimmer zullen beleven. De heilstaat komt nooit,^maar er dient reeds nu te worden opgekomen voor de behoef- met de noodige tooneela&nkloeding zeer in dén smaak. Er werd echt lief en beschaafd gezongen. Na de pauze kwam Sinterklaas met Pieterbaas op bezoek. Natuur lijk schalden toen de St. Nicolaas liederen uit volle borst met bege leiding van accordeoiimuziek door de zaal. St. Nicolaas en zijn knecht hébben toen aan alle zangertjes ca deautjes met snoep uitgereikt. De zak van St Nicolaas leverde gewel dig uit, zoodat ook de kinderen in de zaal nog iets ten deel viel. St .Nicolaas deed aan het slot ook nog een beroep op de jongens om het kinderkoor met hun krachten te ko men aanvullen, want vooral jon gens kan men nog best wat gebrui ken. Een uitstekend geslaagde uitvoe ring. (De Weerd) BAÜSINGERHORN. ST. XICOLAA3FEBST Het traditioneel Sint Nicolaas feest is weer op een buitengewoon prettige wijze gevierd, in de o. 1. school alhier. Het Hoofd van de school, de heer Schlamilch, verwelkomde de Sint en zijn trouwe knecht, alsmede de vele ouders, djg zich met de school jeugd in het gymnastieklokaal had den vereenigd. Vroolijke gezichten uitbundig gezongen liederen, zij vormden de inleiding tot dit echte kinderfeest. Na dit vroolijke begin kwam SI Nicolaas aan het woord. Met ge spannen aandacht werd geluisterd en de vermaningen, maar ook de pluimpjes werden, zooals men dat van den goeden Sint ghwend is met tact uitgedeeld. Alle klassen zongen afzonderlijk, terwijl leerlingen uit de hoogste klassen een tooneelstukje „Oude jaarsavond" op verdienstelijke wij ze vertolkten. Tot slot een filmpje, waarna met een samenzang de middag werd be sloten. Intuschen waren versnape ringen rondgedeeld, terwijl alle kin deren naar huis gingen met een fraai boek. De niet schoolgaande jeugd kreeg een prentenboek. Een prachtig geslaagd kinderfeest! KOLHORN SINT NICOLAAS. Vrijdagmiddag 5 December, ver eerde St. Nicolaas .de kinderen der O.L. School te Kolhorn mét 'n bezoek. De kinderen waren hier voor bijeengebracht, in de zaal van den heer Groet, die deze be langloos had afgestaan. De zaal was tot het laatste plaatsje bezet. Na verwelkomd te zijn, bleek 't dat Sint verhalen vertellen kon, die de jeugd zoo boeiden, flat het muisstil was! Op de programma's, die alle door de schooljeugd zelve waren gemaakt, en er keurig uit zagen, stonden enkele tooneelstuké jes e.d. «vermeld. Onder de jeugd op Kolhorn schui len „vakmenschen". Vooral Dik Keuris en Appie Meyer in het too- neelstuk, Jan Lustig, speelden hier voortreffelijk. De chocolademelk, was bij de jeugd vanzelfsprekend van harte welkom. „In de scheersalon", een pantomime, werd ook heel aardig vertolkt. Het succesnummer voor de kinderen was echter wel het tooneelstukje, getiteld „Jan Klaa- sen" als fotograafbediende. De hoofdrol, Jan Kïaasen, werd hier- ip, vertolk door A. v. d. Welle, en Brammetje was in één woord af. Denk er om Bram, niet al t» vrij hoor! De vele andere medewerken den speelden alle hun rol uitne mend en het geheel was een dave rend succes. Sint vertrok en de jeugd kreeg zijn cadeautje. Aan de verrukte gezichten merkte men wel, dat alles in de smaak viel. Al met al een zeer geslaagde mid dag! LANGEDIJK. NOORDSCHARWOUDE. UITVOERING „JONG LEVEN". Zondagavond heeft „Jong Leven" de tweede uitvoering gegeven met het tooneelspel „Vliegorsvrouwen" van Jan van Ees en Henk Bakker. De zaal was geheel uitverkocht. Men had, evenals bij de eérste uitvoering, zeer veel succes! tigen. Daarvoor fa ingesteld de Winterhulp. Eenvoudig omdat ze uit Duitschlaiwl kwam, waren ve len er tegen. Ook het goede uit Duitschland deugde volgens deze menschen niet, spr. wil echter het goede overnemen. D. S.D.A.P. was er tegen, maar die vergat, dat, ook de S.D.A.P. zelf uit Duitschland was gekomen. Geen bedoeling. De Winterhulp wil peen be>dee- ling zijn, doch één lichtstraaltje brengen in den grooten nood, die bij velen bestaat. Sommigen zeggen, dat de W.HN. geen blijvertje is. Dat wil zeggen, ze hopen dat en ze doen alles wat ze kunnen om dit te bevorderen. Spr. zelf hoopt ook, dat de Winter hulp geen blijvertje zal zijn, maar hij ziet dit zoo, dat ze overbodig móet worden. Spr. dankt de vele aanwezigen, die bij iederen oproep steeds gereed staan om te collecteeren en betreurt slechts, dat er dit maal in 'de erw tensoep geen kluiven zijn. Dit kwam omdat er geen bonnen waren. Hij verzocht de aanwezigen te begin nen met. de volgende week reeds honnen in te leveren. De«e maaltijd zal stellig niet de laatste zijn en een volgende keer hoopt de W.H.N dan erwtensoep te kunnen leveren me_t kluif. De aanwezigen lieten zich h'et opgediende echter ook zonder kluif, uitstekend smaken! GESLAAGD. De heer G. van Rjjn alhier is bij het gehouden examen geslaagd voor het vakdiploma Melkslijter. X OUDKARSPEL s Bij de gehouden verkiezing is tot diaken van de Ned. Herv. Kerk her kozen de heer J. van Twuijver. Tot ouderling werd in de Dlaats van den den heer P. Kuiper gekozen de heer J. Kroon Cz. DE SAMENVOEGING VAN DE O. L SCHOLEN. Mét ingang van 1 Januari zullen, zooals wij dezer dagen meldden, de leerlingen van de O. L. School te Zuldscihar woude naar de scholen te Broek op Langenöijk en Noord- scharwoude moeten gaan en een gedeelte van de leerlingen van de school te Noordscharwoude naar Oudkarspel. Thans heeft de burge meester de schoolgrenzen vastge steld. Te Zuidscharwoude zullen de kinderen die in en ten Zuiden van de perceelen A 94 en B 82 wonen, naar Broek op Langendijk moeten, de rest naar Noordscharwoude. Te Noordscharwoude zullen de kinderen, die ten Noorden van het perceel B 60 en ten Noorden van de Langestraat wonen, de school te - Oudkarspel moeten bezoeken. BROEK OP LANGENDIJK. Groentenprijzen verhoogd Verscheidene prijzen zullen met inga ng van Dinsdag worden ver hoogd. De roode kool wordt met ingang van dien datum van f 4.80 tot f 5.30 per 100 Kg. verhoogd, de Savoyeikool (geel) van f 4.80 tot f 5.20, terwijl de witte kool van f 3 op f 3.40 per 100 Kg. zal ko men. De prijs van de witte uien A. van boven 25 mm doorsnede is van f 4.70 op f 4.90 per 100 Kg. gebracht, de druiven, Alicante en Gros Maroc, die voor export in aanmerking komen hebben f 70 als maximumprijs. De prijzen van de bloemkool zijn als vojgt vastgesteld: I van 20—25 cm over den kop gemeten f 15.50 per 100 stuks; II van 16—20 cm f 11.70 en III van 10-16 om f 7.80 per 100 stuks. De peen zonder lof is eveneens verhoogd: de B van 51—200 gram' van f 4 tot f 4.30,. de C van 201— 500 gram van f 3.20 tot f 3.50 en de D van 501 gram en. hooger van f 2.60 tot f 2.90 per 100 Kg. Gewasscihen peen zonder lof, van 20—50 gr., de sorteering A, is totf 7.80'per 100 Kg. verhoogd, de onge<wasschen A-peen mag f 2.50 per 100 Kg. opbrongen, de ge'.e on- gowasschen peen eveneens f 2.50 per 100 Kg. Spruitkool is van f IQ tot f 17 por 10 OKg. verhoogd voor de ongeschoonde en van f 25 tot f 27 voor de geschoonde. SchQnse- neeren zijn verhoogd tot. f 17 per 100 Kg. voor de sorteering I, tot 20 st. per Kg. en tot f 11 per 100 Kg. voor de sorteering II, tot 45 stuks per Kg. Jonge bospeen zal met ingang vaft Dinsdag f 8 per 1Q0 Kg. mo gen opbrengen. De Savovekool, wel ke tot nu toe f 5.50 opbradhtv is on f 5.80 per 10 OKgj gekomen, evenals da boerenkool. Chineesche kool is óp f 4.30 gebracht, prei op f 7.50 per 100 Kg., voor de sorteering bo ven 10 mm doorsnede en f 5.30 voor d» sorteering tot 10 mim. Knolselde rie metl of is eveneens verhoogd: I boven 10 cm van f 7.50 tot f 8, TI van 8—10 cm van f 5.50 tot 5.80 en III van 6—8 £m van f 4 tot f 4,30 per 100 Kg. Beneden 6 cm is de Prijs f 2.20. KnolseMerie zonder lof noteert f 8.30 per 100 Kg.; bleW" selderie boven 1 Kg. per stuk f 7 en van yz tot 1 Kg. f 3.80 per 100 stuks. Kroten zijn eveneens duurder ge worden: tot K kg. is de pr;>s nu f4.80, van A tot 1 kg! f3.30 en van 1—IK kg. f2.70 per 100 kg. Qe- kookte kroten bij drie stuks of meer dan drie stuks per kg. f 11.20 en minder dan 3 stuks per kg. f9 per 100 kg. Roode uien komen op de lijst voor met f6 per 100 kg. Herfstknollep. tot nu toe f2.50. zijn met ingang van Dinsdag op f3 genoteerd. Bij,de appelen en peren zijn ook eenige -verhoogingen toegepast.. Medegedeler wordt, dat alle ap pelen uit de groep I en V, alsmede de B-kwalit^it uit de groepen II, III en IV voor het binnenland mo gen worden ge#ild. De IA en A kwaliteit uit de groefmen II. III en IV mogen tot nader order niet wor den geveild. Alle peren mogen voor het bin nenland worden geveild. Telers, op wier product beslag is gelegd, kunnen alleen maar veilen op vertoon van net betreffende for mulier. waarop de veiling het gele verde kwantum dient af te schrij ven. Dit gfejdt zoowel voor koolra pen als voro peen zonder lof en uien. De uien mogen alle worden WINKEL I—KOEDIJK. 5—2. Al dadelijk was het te zien. da' Winkel niet het plan had, zich „in te laten maken" als in Koedijk! Het spel van Winkel werd goed opengehouden en de vleugels hadden druk (werk. Even voor rust wordt een goed aangegeven hal door J. Slooten benut. Rust 1—0 voor Winkel. Na rust wordt het uit een corner spoedig 20. ook daarna blijft Winkel ijverig doel punten. Koedijk is echter ook nog tweemaal aan bod. De 5—2 'eind stand geeft de verhouding uitste kend weer. Winkel won verdiend en Koedijk was een prettige ver liezer. De leiding van den heer Josee was goed. Welke beteekenis hebebn de verkeerslichten en -teekens? Groea: of doorrijteeken v. d. agent: „Doorrijden", rechtuit, rechtsaf, eil linksaf, mits het vrijgegeven tramverkeer en het tegemoet ko mend verkeer niet worden belem merd. Laat het tramverkeer of het tegemoet komend verkeer niet. toe links af te slaan, dan moet op de kruising gewacht worden, zoo dicht mogelijk bij de as van de rijbaan trambaan vrij laten. Geel: of opgestoken arra v. d. agent: „Halt" (voor wie het kruispunt- nadert)' „kruising vrijmaken" (voor wie zich op de wegkruising bevindt. Rood, of haltteeken v. d. agent: ..Halt". Wielrijders opgelet: Houdt zooveel mogelijks rechts. Slechts twee wielrijders naast elkaar. Inhalen in den regel slechts door een wielrijder tegelijk. Minsteps een hand aan het stuur en beide voeten op de trappers. Alleen een volwassene mag een kind heneden cfen leeftijd van tien SCHAGEN GROENTEBOEREN BEKEURD. Ons vermoedendat ook In deze streek de controle op de prijzen, in navolging van de groo te steden, scherper zou worden, is juist ge bleken. Do gemeentepolitie heeft een drietal groen ten boe ren verbali- seerd, die zich ondanks herhaal de waarschuwing niet hielden aan het prijsaanduidingsbesluit. De prijzen schenen wel zoo ongeveer volgens de daarvoor gestelde nor men te zijn, doch door het ontbre ken van de prijslijst op de karren is dit natuurlijk nooit zeker te zeg gen. GESLAAGD, v N Voor het examen Vakbekwaam- hied Melkhandel, afgenomen door de N.H.C.M.V. te Alkmaar, slaag den onze plaatsgenooten KI. de Geus en G. Bijvoet. ARBEIDERSFEEST. Zeer geslaagde herdenking 25-jarig bestaan. Zondag vierde de Afdeeling Lut-' jewinkel van r4en Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf in het lokaal van den heer Zeeman, haar 25-jarig bestaan. De voorzitter de heer Faber, sprak een hartelijk welkomstwoord. De heer van der Wielen, lid van het hoofdbestuur, hield de feestrede. Nadien voerden rmg verschillende sprekers het woord en boden de jubileerende af deeling hun gelukwenschen aan. Namens het Federatiebestuur werd dobr den höer Agema. een envelop pe met inhoudt aangeboden. Ver volgens werd een gezamenlijke kof fietafel gehouden. Daarna trad als humorist-conferencier op de heer André Carrell üit Alkmaar. Deze wist de lachspieren van zijn toe hoorders danig in beweging te krij gen. Tusschen de verschillende nummers zorgde een gezellig strijk orkest, zeer tot genoegen van de aanwezigen, voor de noodige af wisseling. Na alle sprekers en aanwezigen te hebben betiabkt, werd deze fees- telijke bijeenkomst om kwart voor elf door den heer Faber gesloten. De afdeeling Lutjewinkel kan op een goed geslaagden dag terug zien. SINT PANCRAS. GESLOTEN. De Departementen van Algemeen bestuur zullen 27 December a.s. gesloten zijn. In navolging hiervan zullen ook de gemeeritehuizen op dien dag gesloten blijven. VERBODEN AARDAPPEL SOORTEN. Voor de tuinbouwers van Koe dijk wordt bij verordening verbo den het verbouwen van bepaalde aardappelpoorten, als: Zeeuwsché Blauwen, Zeeuwseh# Bonten, Red. Star- en westeinder Blauwen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis Klaas, zoon v. Tames Bobeldijk en C. E. Groen, alhier.. Z1JPE. ST. MAARTENSBRUG. VERDUISTEKINGSBAD. Op weg naar zijn woning liep Za terdagavond de heer G. Veuger, al hier. door de duisternis misleid, naast de brug jn het water van de Grootesloot Op zijn 'hulpgeroep schoten eenige omwonenden toe. Het gelukte den heer Blssfchop het slachtoffer van een .wissen verdrin kingsdood te redden. Doordat de heer Véuger een brandend zaklantaarntje aan zijn ias had hangen, bemerkte de heer Bisschop waar het slachtoffer in het water was gevallen. HET ST. NIGOLAASFEEST. Zaterdagmiddag jl. kwam in de zaal v. Café Kossen al'hier. de Sint uil Spanje de jeugd van St. Maar teenshrug verblijden. Het wasteen aardig schouwspel, al die stralende kindergezichten te zien luisteren jaar vervoeren op een geschikt» zitplaats. Gij anioogt geen handwagen voort trekken of dieren geleiden (dus ook geen honden). Voortduwen is b e r ij d e n. Ook wie zijn rijwiel aan de hand mee voert, moet zich honden aan de verkeersteekens, -horden en -regels. Is het rijwielverkeer in een straat in beide richtingen geslóten, dan mag het rijwiel aan de hand wor den meegevoèrd. Voetgangers ^pgelet: Voor u is het voetpad. Kom niet onnoodig op de rijbaan. Blijft niet staan op hoeken van straten, Gij belemmert daardoor" an dere voetgangers. De verkeerslichten voor het rijver- keer en het „halt"-bord van den verkeersagent gelden ook voor u. (Gedurende het teeken „halt" mo gen voetgangers rechts en links af slaan). Gij moet gebruik maken van oversteekplaatsen. Is geen oversteekplaats aanwezig, loopban langs den koristen weg, voorsichtig en zonder onderbreking, naar de overzijde.. Gij dient van de uiterste rechter zijde van de rijbaan gebruik te ma ken, indien gij voorwerpen draagt, daardoor het verkeer op de voetpa den zou worden belemmerd. Tuinhoekje Hoe verfraaien wij onze huiskamer als de snijbloemen in den tuin z\jn uitgebloeid 1 Met het bloeien der planten, die ons de snijbloemen leveren, is het nu gedaan. Toch wil men graag de huis kamer weer een extra tuintje geven. Dit kan bereikt worden door - bijv. bloeiende potplanten koopen. Een bloeiende Primula of een Cyclamen is daar zeer geschikt voor. Ook de bekende Paper white, die op een schotel met grint en water wordt gekweekt, kan voor dit doel goede diensten bewijzen, fiet is echter ook mogelijk zelf een bakje met groen- blijvende plantjes te wullen en deze als zoodanig te gebruiken. Een klein palmpje, een cactus en een bloeiend plantje kunnen al een heel aardige cornbinatie vormen. Men moet bak- jes nemen, die góed het vocht door laten, omdat de grond anders spoe dig verzuurt en de plantjes beginnen te kwynen. Een steenen bakje van ongeveer 30 cm doorsnede is vol doende. In den bodem behooren ga ten te zitten voor het wegloopen van het gietwater. Er moet dus ook steeds een schoteltje onder staan. Zoo'n bakje met het bübehoorende schoteltje kan men in verschillende winkels in allerlei kleuren koopen. Doet men er dan een vijftal plantjes in, dan zijn de onkosten gering en het geheel kan een mooi effect ge ven. Ook ia het bijzonder aardig in het late najaar de ontwikkeling der plantjes te volgen. W\j zullen eenige plantjes noemen, die een goed geheel in zoo'n bakje vormen. Asparagus pluraosus. Op het eerste gezicht Hjkt het een va rentje, maar 't is een zhadplant. Het groen van de Asparagus lijkt veel op het groen van een asperge. Het is een van de goedkoopste plantjes. Zij moet niet in het volle licht staan. De gebogen takjes geven het plan tje, dat met heel fijne schijnblaadjes bezet is, een elegant voorkomen. De echte bladeren zijn schubvormig en liggen vlak tegen den stengel aan. Crassula faleata. Dit is een aar dig vetplantje, grijs getint en flu- weellg. De bloem is helderrood en vormt een scherm boven de topbla- deren. Zij kan door stekken verme nigvuldigd worden. Kalanchoë is een vetpfantje en wordt ongeveer 25 cm hoog. Zij bloeit in het voorjaar met scharla kenrood© bloempjes. Zij bloeit maan den achtereen en vraagt niet te veel water. Wordt ze te groot voor het bakje, dan kan ze er uit genomen* worden en een nieuw stekje kan haar plaats innemen. De Tradescantia, die reeds bij onze voorouders bekend was, gebrui ken wij voor aanvulling. Haar lange ranken hangen bevallig óver. Ver der kart men er nog wel een bloeiend plantje in plaatsen. Dit moet natuur lijk niet te groot zijn en (Jus uit esn stekpotje gekweekt zijn. Men kan hier bijv. een Primula sinenris voor nemen. Is ze uitgebloeid, dsn kan ze uit het bakje genomen worden en in een afzonderlijk potjg gezet wor den. Het bakje behoeft geen verdere aanvulling. Bij het in orde maken er van moet er om gedacht worden, dat er op den bodem scherven gelegd worden. De plantjes, die men er in wil plaat sen, slaat men uit de stekpotjes. Het bakje vult men met wat bladaarde en zand dooreengemengd. Het groot ste plantje behoort in het midden te staan. A. d. LIJN. naar het. verhaal van St. Nicolaas. Er werd gestrooid met pepernoten door Pieterhaas en naar hartelust gesmuld door de kleinties. Vrooüik klonken hun liedjes, die ze ter eere van St. Nicolaas hadden ingestu deerd. Het grootste moment, voor de schooljeugd was de opvoering van een tooneelstukje „De Wonderstecn" Verwonderlijk goed Werd er door de jonge artisten gespeeld.. Aan het slot richtte het Hoofd der School, de heèr Leeuwen, een woord van dank tot allen, in 't bijzonder tot, Mej. v. Wolferen, den heeren Bol en Rraakensiek, die dit echte kin derfeest zoo goed hebben doen sla gen. Splerpïl"*", 1

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 3