Loditroows HOITIKA Persoonsbewijs Hardnekkige gevechten bij Tobroek DE VAN Arrondissementsrechtbank te Alkmaar RADIOPROGRAMMA Denkt om het TERMIJN VAN UITREIKING SLUIT 1 JAN. A.S. 'S-GRAVENHAGE,N9 Dec. Door het hoofd der Inspectie van de Be volkingsregisters werd op 22 Oct, 1.1. aan de burgemeesters een cir culaire gezonden van den vdlgen- den inhoud: Ingevolge art. 1 van het uitvoe ringsbesluit Persoonsbewijzen- 3, treedt art. 3 eerste lid, van het .„Be sluit Persoonsbewijzen'' met ingang van 1 Jan. 1942 in werking. Dit be- teekent, dat op dien datum ieder (dus ook zieken en ouden van da gen) in het bezit van een persoons bewijs moet zijn. Verlenging van den termijn van uitreiking tot na 1 Jan. 1942 zal niet worden toe gestaan. Met het oog hierop verzoek ik u dan ook met klem die maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat de uitreiking van de persoonsbewij zen in uw gemeente in elk geval voor 1 Januari zal zijn beëindigd. Naar aanleiding Van deze circu laire vestigen wij er de aandacht op, dat zij, die reeds een uitnoodi- ging tot het in ontvangst hemen van hun persoonsbewijs kregen toe gezonden, doch aan die uitnoodi- ging geen gevolg hebben gegeven, goed zullen doen, zich zoo spoedig mogelijk met de gemeente-secreta rie in te verstaan, omtrept het tijd stip, waarop hun alsnog het per soonsbewijs kan worden uitgereikt. Wie na 1 Januari a.s. zónder per soonsbewijs wordt aangetroffen, stelt zich aan strafvervolging bloot. WAT ZIJN MOTORRIJTUIGEN? 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Daar 'blijkbaar misverstand bestaat be-, treffende het plaatsen jvan adver tenties waarin motorrijwielen of auto's te koop worden- gevraagd dan wel aangeboden, en wel in ver band -met het Besluit Standplaats Mofbrrijtuigen 1941 (I) wordt er hier mede aan herinnerd, dat genoemd besluit in art. 1 behaalt, dat onder motorrijtuigen -slechts worden ver staan: „Vrachtauto's met een laadvermo gen van één fon of meer, autobus sen in den zin van art. 1 der Wet Autovervoer Personen (Staatsbl. no. 527), alsmede tractoren met uitzon dering van landbouwtractoren". Accordeon-vereenigingen voor de microfoon Gegadigden kunnen zich opgeven. HILVERSUM. 9 Dec. Zooals reeds eerder gemeld, heeft de Ne- derlandsche Omroep het initiatief genomen om na de h?irmoniekorp- sen, ook de accordeonvereenigingen vóór de microfoon te brengen, waartoe zij hoopt mede te werken, dat ook deze uiting van volks kunst grootere belangstelling zal mo?en genieten. Het zelf-musiceeren te bevorde ren acht de Nederlandche omroep een onderdeel van zijn cultyreele taak. Te dien einde worden accor deonvereenigingen, die voor de microfoon wensc'hen op te treden, verzocht zich schriftelijk te willen melden bij den Rijksradio-omroep, de Nederlandsche Omroep, postbus 2. te Hilversum. Tevens dienen zij dan te vermel den, waar en op welken datum re- petitties van de vereenigingen zul len worden, gehouden, opdat een beoordeelingscommissie de»ze kan bijwonen, teneinde te bepalen, of de betreffende vereeniging voor optreden in aanmerking komt. 21 December a.s. zal de eerste accordeonvereeriiging voor de mi crofoon optreden. Aogstige reis van de „IJtn. 224" Met defecte motor hulpe loos rondgedreven. De opvarenden van den houten visohkotter „IJ!^*224" hebben tij dens hun laatste reis een angstigen naoht meegemaakt. De motor was defect geraakt en hulpeloos dreef het schip naar de kust. Alles wat maar brandbaar was, werd in brand gestoken om de aandacht van an dere schepen te trekken. Maar geen Duitsche stuka's vielen Brit- sche kruisers aan. ROME, 9 Dec. Het 555ste com muniqué van 't Italiaansche hoofd kwartier luidt: Aan het front van Tobroek zijn hardnekkige gevechten gaande tus- schen de strijdkrachten der spil en vijandelijke infanterie, die door ge vechtswagens gesteund wordt. Bij de gevechten van gisteren in de zone van Bir el XSobi heeft een on zer gemechaniseerde afdeelingen verscheidene gevechts- en pantser wagens van den vijand vernietigd. Aan het front van Solloem leven dige bedrijvigheid der Britsche ar tillerie tegen onze versterkte stel lingen. Met duidelijk resultaat heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht verscheidene malen concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen in de streek van Bir Italiaansch Weermachtbericht el Gobi en havenwerken te Tobroek aangevallen. Bij luchtgevechten te gen numeriek sterkere vijandelijke formaties hebben onze jagers 10 en Duitsche jagers 4 toestellen neer geschoten. Vijf van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De Britsche luchtmacht, heeft aanvallen gedaan op eenige plaat sen in Libye. Te Benghazi werd de Arabieren wij k door bommen getrof fen. Eenige huizen werden ver woest. Elders was de schade niet ernstig. Voor de Marmarisohe kust, ten N. van Gamboet, hebben Duitsche sluka's twee vijandelijke kruisers aangevallen. Een dezer kruisers kreeg ernstige schade. Wanneer zal den kweeker recht worden gedaan? REGELING VOOR RECHTSPOSI TIE IN VOORBEREIDING. Pioniersarbeid nimmer be loond. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Het kan niet ontkend worden, dat de genen, die zich met onderzoekingen bezighouden, ongeacht op welk ter rein, niet steeds de móree-le waar deering ontvangen die zij verdie nen en nog minder de financieele resultaten, waarop zij krachtens hun prestaties recht hebben. Na tuurlijk hebben wij hierbij het oog op serieuze onderzoekers, op men- schen die bezield zijn met de ge dachte, producten en artikelen tè verbeteren of uit te vinden, om daarmee de geheele 'volksgemeen schap te dienen. Er zijn ettelijke ge vallen aan te wijzen van menschen, vvien dit gelukt is, terwijl zij maat schappelijk zelf tengevolge hunner experimenten bijna qf geheel in ar moede hun dagtjn moesten slijten. Onderzoekers zijn dikwijls men schen, die zoo opgaan in idealen, dat ze onvoldoende koopman zijn om het resultaat van hun artyéid zoodanig „aan .den man" te bren gen, dat ze er zelf een betere maat schappelijke positie door deelach tig worden. Uitzonderingen beves tigen natuurlijk ook hier den re gel. Een sterk voorbeeld: Op kweokersgehied, ons bepalend- de bij dit terrein, is het niet an ders. Een sterk voorbeeld daarvan is ongetwijfeld de pionier der aard appelkweekers, wijlen den heer G. Veen-huizen te Sappenneer. Meerde re nieuwe rassen met uitnemende kwaliteiten heeft hij aan het Ne derlandsche aardappelsortiment toe gevoegd. Inzonderheid moge hierbij worden gedacht aan de alombeken- de „eigenheimer". In de eerste plaats heeft daarvan de Nederland sche boer geprofiteerd in den vorm van hoogere opbrengsten per ha. en dus van meer financieel gewin. In de tweede plaats is de verrichte pi oniersarbeid het Nederlandsche volk ten goede gekomen. Vooral in tijdsomstandigheden als de hifidige voelt ons volk wat het zeggen wil dat deNederlandsche boeren in ruime mate kwaliteitsaardappels verbouwen. Nu deed zich, om even bij den heer Veenhuizen te blijven, het feit voor, dat, zoodra deze met den ver koop van een nieuw aardappelras begon, ieder de gelegenheid had dit te vermeerderen en het dan als pootgoed in den handel te brengen. Daardoor was het mogelijk uitbrei ding van den aanplant van het nieuwe ras te geven zonder dat de kweeker eenige vergoeding ont ving voor zijn arbeid van meerdere jaren. hulp kwam opdagen. Reeds zag men de witte koppen'van de bran ding en steeds dreigender werd 't gevaar van stranding. Te elfder ure werd het schip opgemerkt door den stoomtrawler „Derika 7", die er in slaagde den kotter op sleeptouw te nemen en veilig in IJmuiden bin nen te brengen. Een deel van de verschansing van den kotter, werd, doordat het schip hevig slingerde, weggerukt. Het gevolg is dan ook geweest, dat de heer Veenhuizen met moei te zijn kweekerswerk, waaraan hij zijn liefde verpand had, kon voort zetten, laat staan dat hijgen be looning ontving in overeenstem ming met de waarde van zijn pres taties. Liefde tot denkarbeid. Hetzelfde geldt in meerdere of mindere mate van andere kwee kers van land- en tuinbouwgewas- sen. Het is, niet de geldelijke be looning doch de liefde voor den arbeid, die hen steeds weer tot nieuwe scheppende werkzaamheid heeft gebracht en nog brengt. Met dat al plukt de buitensta ander voor een belangrijk deel de vruoh ten van jaren kweekersarbeid. Dat met het kweeken van een nieuw ras jaren gemoeid zijn heeft de bezoeker van den jongsten jaar beurs in den betrefenden stand in de Beatrixhal nog eens duidelijk gedemonstreerd gezien. En dan denke men aan de vele teleurstel lingen. die zich bij dit werk kun nen voordoen! Niet iedere liefhebber met aan leg en kennis van de materie is echter, afgezien van de onbillijk heid die jegens de kweekers tot nog toe is bestepdigd, finaticieel bij machte zich aan dit mooie wenk ten algemeeneri nutte te ge ven. Be situatie is dan ook langza merhand zoo gewonden, dat kwee kersarbeid voor een groot doel al leen noq wordt verricht door fi nancieel krachtige liefhebbers en door personen in dienst van groote maatschappijen, waar een directe winst niet op den voorgrond staat. Van kweekerszijde is in den loop der jaren meermalen aangedrongen op overheidsingrijpen, terwijl dooi de bemoeiing van den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst (N.A.K.) te Wageningen gedurende den allerlaatsten tijd eenige verbe tering is gekomen, doordat uit een door dit instituut in het leven ge roepen fonds kweekers, bepaalde vergoedingen kunnen krijgen. Een afdoende-oplossing is dit nog geenszins. Noodig is dat de rechtspositie van dén kweeker volledig wordt gere geld. Verheugend is het daarom dat er hard gewerkt wordt aan de tot standkoming van een besluit, waar in een en ander ter bescherming van de rechten van den kweeker geregeld wordt, opdat degenen die zich daartoe geroepen gevoelen en de kennis bezitten hun krachten kunnen geven in dienst van den landbouw en daardoor in dienst van hun volk. RIJKSMAARSCHALK WENSCHT SEYSS-INQÜART GELUK. DEN HAAG, 9 Dec. Ook de rijksmaarschalk Herman Göring heeft den rijkscommissaris, rijksmi nister Seyss-Inquart ter gelegen heid van diens zilveren huwelijks feest het volgende gelükwenschtele- gram gezonden: Hartelijke gelukwenschen ter ge legenheid van Uw zilveren huwe lijksfeest. Uw Rijksmaarschalk Göring. 114. De tweede poging slaagde beter en weldra vlogen ze weer boven land. Na een paar uren vliegen zagen ze bene den zich in een 'angge- rekt dal een groot aan tal hutten. Dit moet Wobosoekoe zijn, ver klaarde de bestuurder. Ze kwamen op een groote grashëlling vei lig en wel neer en even later kwamen de eerste bewoners al aansnellen Bruin-zwarte mannen met geweldig groote ringen door hun neus. om hun hals en aan armen en beenen. Van alles'wat uit dorp en stad Kindermoord? De Heerlensche politie is na een uitvoerig onder zoek overgegaan tot de arrestatie van een 24-jarig meisje A. K. uit Heerlen. Vast is komen te staan, dat zij de moeder was van het kind, waarvan het lijkje op 13 No vember in den Weltervijver is ge-, vonden. Het meisje heeft dit be kend. Zij is voor den Officier van Justitie voorgeleid en daarna in het huis van bewaring te Maastricht ingesloten. Doodelijk mijnongeval. Bij het spoorweg- en expeditiebedrijf der staatsmijnen te Heerlen is de 27- jarige rangeerder W. H. Vranken, terwijl hij zich over het rangeer terrein van staatsmijn Maurits naar de locomotief van zijn trein begaf, door een rangeerende loco motief aangereden en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was onge huwd. Inval in speelhoL Nadat bij de Rotterdamsche politie bekend was geworden, dat in Rotterdam ver schillende speelholen zouden zijn gevestigd, is door een inspecteur van politie een inval gedaan in een bekend speelhol aan den Spoorsin- gel, waar ongeveer 25 bezoekers - werden aangetroffen. Een bedrag van f27.000 werd in beslag geno men. Door duisternis misleid. De 24- jarige candidaat bij de Ger. Kerk R. J. van der Plas te Groningen,- is door de duisternis misleid, in het Boterdiep gereden en verdronken. Koper voor goud. Op den Nieu- wendijk te Amsterdam, heeft de po litie gisteren een 46-jarigen koop man aangehouden, die er zijn werk van maakte koperen horloges ats gouden aan den man te brengen, een poging, waarin hij, dank zij de goedgeloovigheidheid van "liet pu bliek, ook veelal slaagde. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Slachtoffer van het snelverkeer. Gistermiddag is in de Sarpathie- straat te Amsterdam voor het Em- ma-Kinderziekenhuis een 70-jarige voetganger bij het oversteken van den rijweg door een auto aangere den. De oude man hóeft een her senschudding bekomen en beide beenen gebroken. Zijn toestand is zorgwekkend. Zich zelf beloond. Een vijftig-ja rige zich noemende evangelist uit Zuilen, die Bijbelsche platen en teksten ten eigen bate verkocht, is tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. (Zitting van Dinsdag 9 December). Hooger beroep gaf niet veel winst „Jullie busc sen maar dt ïauffeurs kros- orl" OVER VIJFDUIZEND JAAR BEGINT EEN NIEUWE IJSTLJD. Prof. Spitaler van de Praagsche universiteit voorspelt in het tijd schrift „Forschungen und Fo-1 schritte", dat onze zonen in het jaar 6850 het begin van een nieuwen ijs tijd zullen beleveiy Die ijstijd zal dan allicht 150.000 jaar duren.JEr is reeds vroeger de aandacht op ge vestigd, dat koele zomers en zachte winters het gletscher-gebied grooter maken. Omgekeerd trekken bij warme zomers en koude winters de gletsoher zich terug. Tijdens een koele zomer wordt immers het smelten der gletschers vertraagd, terwijl in een zachte winter veel sneeuw pleegt te vallen, vooral in het gletscher-gebied. Prof. Spitaler houdt zich nu bezig met de perio des van koude winters en warme zomers en die van zachte winters Driekwart van deze zitting was gewijd aan appèl zaken en het be- gon met een hooger beroepizaak tegen den slager J. J. uit Haren karspel ;,die op 7 Juni van dit jaar in zijn slagerij a. d. Kerkweg 47 eeft partij versch schapen- en var- kensvleesch, welke partij niet ge stempeld was, in voorraad had gehad. De controleur van de Land- bouwcrisiswet, P. N. uit Oudkar spel. had een en ander geconsta teerd en vertelde tevens, dat tij- deng zijn bezoek in verdachte's slagerij, klanten binnenkwamen om dit vieesch te koopen. Ik had het toeh niet voor afle vering voorhanden, merkte verd. op.-: De Officier van Justitie, rnr. de Bruyes Tack, noemde dit een ern stig feit, want natuurlijk was dit vieesch van een frauduleuze slacli ting afkomstig. De Kantonrechter had verd. een wel zéér clemente straf opgelegd. De Officier vroeg vernietiging van het Vonnis van 'den Kantonrechter en veroordee ling vap verd. tot f 100 boete subs. 30 dagen hechtenis. De caféhouder H. SI. uit War- mènhuizen was door den Kanton rechter veroordeeld tot f 15 boete subs. 10 dagen omdat hij op 5 April des avonds om tien minuten over half elf zijn «café nog voor het publiek had opengehad.. De gemeenteveldwachter J. B. uit Warmenhuizen had op genoemden datum en op genoemd Uur drie personen in het café aanwezig ge zien. Ze kwamen door de achter deur binnen en een colega van me had-gelegd, dat het wel mocht, al dus verd. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger van verd. wees er in zijn requisitoir op, dat door de Verordening van den Rijkscommis saris de gemeentelijke verordening als vervallen diende te worden be schouwd en meende op dezen grond dat .verd. geen straf kon worden opgelegd. De chauffeur van een autobus C. M., wonende in de Vischstraat 46 te Den Helder had op 5 Juni j.1. ko mende uit Anna Paulowna en gaan de in de richting den Helder op de brug, gelegen over de Molenvaart, te Anna Paulowna, teveel links ge houden en was deswege door den kantonrechter veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen. De landbouwer J. v. D. uit Anna Paulowna, die per fiets voor een auto uitreed om den bestuurder, die ter plaatse onbekend was, den weg te wijzen, moest snel van zijn rijwiel afspringen om het veege lijf te bergen. Maar de buschauffeur, die doorreed,' reed de auto van een zekeren D. J. R. uit Zutfen aan, terwijl deze toch alreeds gestopt had. De president mr. baron van Tuyl van Serooskerken wees er verd. op dat deze alreeds vijftien jaar chauf feur was en hij voegde eraan toe: „Jullie krossen maar door en jul lie kennen de regels van den weg nog niet eens behoorlijk!" De officier eisohte vérnietiging van het vonnis van den kantonrech ter en veroordeeling van verdachte tot I 60 boete, subs. 20 dagen. In alle zaken werd de uitspraak, bepaald op 23 Dec. a.s. Uitspraken. Mej. W. M. H., depöthoudster van den P.T.T.-dienst te Midden- meer werd wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot f 100 boe te, subs. 15 dagen. De Officier had f 400 boete, subs. 50 dagen hechte nis geeischt J. H. G. W. te Bepgen woon achtig, werd wegens diefstal van een damesrijwiel aldaar, ten nadee- le van een Alkmaarsch dienstmeis je, veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van zes maan den. De Officier had 4 maanden geeischt. en koele zomers. Hij komt tot de gevolgtrekken, dat de Günz-ijstijd van 886600 v. G. tot 745350 duurde, dat is 141350 jaar. De Mindel-ijstijd duurde van 724750 tot 584350, dat is 140400 jaar. Toen kwam de z.g. Riss-ijstijd, die van 563600 tot 419250 of wel 144350 jaar duurde. Einde lijk werden wij afgekoeld door de Wunm ijstijd van 297600 tot 121800, die derhalve eventjes 175800 jaar bedroeg. DONDERDAG 11 DECEMBER. Hilversum I. 415,6 m. 7.15 Morgengeaprekken voor den boer. 7.30 Gramofoonmusiek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuaiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtend gymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.16 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met planobege leiding exï gramofoonmuziek. 12.00 John Kris tel en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.! Nieuws- en economische berichten. 13.00 Frans Wouters en *(Jn orkest. 13.40 Gramo foonmuziek. 15.00 Frans van Cappelle en zijn musetteorkeSt en solist. 15.30 Voor de zieken. I6.00v-Godsdienstige lezing. 16.20 Gramofoon muziek. 16.30 Salonorkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 VroólUk muzikaal programma. 18.30 Sociale zorg ook voor U, causerie. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actu eel halfuur. 19.30 Kamermuziek (gr. pl.). 20.00 Uittreksel uit de rede van Prof. Dr. Goede- waagen. (Vaijaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Concertgebouworkest, toonkunstkoor en solist. 21.00 Fllmprahtje. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: National features of the Netherlands, of Gra mofoonmuziek. 22.15 Gramofoonmuziek 24.00. Hilversum n. 801,5 7.15 Gramofoonmuziek. 7.308.45 Zie Hil versum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Viool met pianobegeleiding. 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11.00 Ensem ble Joan Lancé. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Amabilesextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws en econo mische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zUn orkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Ensemble „De Kwintslag" en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Planovoordracht. 16.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 16.45 Voor de Jeugd. 17.16 B.N.O.' Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Strijkkwintet. 18.15 Sport en licha melijke opvoeding. 18.30 Orgelconcert. 19.00 B.N.O.Wat Nederland schrijft. 19.10 B.N.O. Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.45 Brandende kwesties, causerie. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die be schikken over een lijnverbinding met de studio. 20.00 Gramofoonmuziek. 20.16 Ram- blers. 20.40 Gramofoonmuziek. 21.00 Orgelspel en zang met pianobegeleiding. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Weermachtsberlcht. 22.10—22.15 Avond- wijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schaden. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schaffen. - Fred. - Groot, Schaffen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. 101' 1181 138! 173£ 233! 250< 269( 2814 3141 3314 351] 574! 384! 399( 402! 411( 422! 449' 460'. 486! 504! 528! .559'. 576! 593' «061 632( 654! 681' 6957 704 715' .737 767 777' 801 819 839 907 923 950 960 085 996 1003' 1026 1046! 1055 1070i 1094: 1114 1138' 1167 1220 1233 1249 1270 1292 1305 1324 134' 1367 138S 140c 142C 1434 1457 1481 150C 2511 1531 154! FEUILLETON door AKS£L SANDEMOSE 52. Het leven in Beaver Coulee ging1 zijn gang: men sloeg zich al strijdend en zwoegend heen door de jaargetijden en aanvaardde de won den en litteekens, die het leven uitdeelde. De emigranten waren niet meer zoo in aanzien als eertijds het waren nu menschen van buiten de parochie, die iemand weinig na stonden, maar zelf zorgden voor de vermeer dering der bevolking. Wié de lust in zich ge voelde, een wereld op te bouwen van den grond af, trok naar een ander gedeelte der prairie. Ross Dane's eigen zoons kwamen thuis van het collegeen begonnen weer stevig aan te pakken. Ross glimlachte. De boekengeleerdheid had de drielingen niet be dorven. Maar hij was niet langer heer en meester over ze. Na verloop van een paar maanden kwamen ze alle drie met een meisje aanzetten en gingen als vdnouds in de schuur beraadslagen, wat htm nu verder te doen stond. Ross voorzag een verandering, onge rust liep hij rond. Wat zou er gaan gebeu ren? Wat het ook rijn mocht, één ding hoopte hij: dat het drietal Eva en hem niet zouden berooven van hun jongste, Charles, het pand eener liefde, die nimmer kon sterven. Maar toen ze alle vier kwamen en zeiden, dat ze weg wilden om te gaan boeren in de nieuwe streken rond Peace River, toen zweeg Ross Dane. Hij bégon langzamerhand ouder te worden, maar herinnerde zich nu duidelijk z'n eigen vader en moeder. Ze waren niet big geweest, toen de kinders het nest uit vlogen hem zelf, Ross, hadden ze nooit weergezien. Hij kwam alleen terug, om aan hun graven te staan. Eva huilde in stilte, en Ross werd zwijg zamer. Doch de zoons trokken weg uit Bea ver Coulee met him erfdeel. Ze droomden grootsche droomen. Ja, ja, Eva, kind, ze willen een heelen boel, maar ze zullen enkel ons leven -overdoen. En wat kunnen we ze beter toewenschen, Eva? XH. Pedersen scheen het eeuwige leven te heb- bep. Ross kon niet zien, dat de man veran derd was, sedert ze in Alberta kwamen; en nu was hij toch al in de zeventig. De vijand schap tusschen de beide farms bleef voort bestaan, hoewel stil en zonder er anderen in te betrekken, gelijk vroeger. Doch toen de jongens weg waren, zette Ross Dane zich heen over den ouden haat. De kerk moest gebouwd worden. Het liifst wilde hq die zelf betalen en er alleen in beslissen; dan werd het, zoo het rijn moest. Maar Eva kon zich daar niet mee vereenigen én zeide, dat de kerk door de geheele kolonie gesticht moest worden. En zie je, Ross, als jij er niet geweest was, zou lt kerk er al jaren geleden gestaan hebben. Daar dacht hg een tg'dlang over na. Ze zou wel gelgk, hebben... Op een dag dat Ross meende, dat de meeste farmers niet bg beslist noodzakelijke werkzaamheden moesten zgn, zadelde hg zg'n paard en reed naar de verschillende hot ven. Bij den éersten buur kwam hg met ein plan voor den dag: Ze moesten een kerk hebben in Beaver Coulee, dat wilde iedereen. Als het niet anders was, zou hg er zich verder graag buiten houden. Maar de kerk moest gebouwd, en het was enkël en alleen de schuld van al die onderlinge ruzie, dat ze er niet al lang stond. Nu moesten ze er allen wat aan be talen, al was het nog zoo weinig, desnoods tien cents. Zelf had hg' geteekend voor een dollar: dat moesten ze hem toch toestaaii, dacht hg'. Hg wilde er drieduizend bg' doen, als men dat wenschte. Zoo'n gewone, houten kerk, had hg gedacht... Hij was bij den allerarmsten boer van Beaver Coulee; maar de man gaf tien dollar. Daarop vroeg Ross hem, mee te gaan, waar na ze meteen vertrokken. Ze moesten voort maken, als ze op één "dag bg' allemaal wezen wilden, en dan mochten ze nog wel beste paarden hebben ook... Laat in den namiddag trok een groöte op tocht door het dal naar^Pedersens farm. Met gefronste wenkbrauwen" zag Frederik hen aankomen; bijna alle families waren verte genwoordigd in het leger. Met uitzondering van Slgurd Huseby waren alle Noren er bg. Duitschers c*i Hollanders ook. Maar geen Galiciërs... Frederik wist heel goed, dat er iets gebeurde, maar hij had niet willen uit- rg'den om navraag te doen. Daar, had je dus d^jjjieele kolonie alleen niet de katholieken en methodisten. Dus betrof het de kerk, Kgk eens aan, hoe bescheiden Ross Dane gewor den was. Hg reed vrgwel achteraan. Pedersen had binnen voor het raam staan, mummelend. Toen al die mannen zgr erf opkwamen, verscheen hg in de deur opening. Diep in zijn hart was hg allesbehalvi gerust; wat wilden ze? Daar had je Eu gen Huseby, die goed was voor 75.000 dollar, Ross Dane voor minstens het dubbele, Peter Han- sen, 20.000, Jens Frederlksen, 50.060, Sören- sen voor niemendal... Hè, hè, daar heb je „koning Dane" met zgn legioenen, grinnikte hij en streelde z'n haard. Rusteloos dwaalden z'n oogen van den een naar den ander. Ross reed naar hem toe: Als we het laatst bg jou komen, Peder sen, dan is dat alleen omdat je farm ligt, zoo als ie ligt. We moesten den heelén kring rond vandaag, zie je. Dat bespaarde jou den lan gen rit. Alle menschen, die je hier riet, heb ben geld gegeven voor onze kerk. Wil meedoen Pedersen keek tersluiks naar Frederik, Maar die staarde onafgewend Ross Dane aan. (Slot volgt.). 157( 159J 160: 162: 165' 167: 169] 169£ 1701 171* 173( 176C 1784 18Ö: 183C 184! 1864 1897 190: 192! 194: 197! 200! 201: 203! 204' '2081 289! 211! 213 215 217 219

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2