ctwiema SSiiccp Uit Bergen ..maar geen „hoestwinter Levensmiddelendistributie aan Duitsche troepen in winterstellingen Woensdag 10 December 1941 Den Helder De brandstofvoor ziening aan evacué's Gunstige regeling afgekomen Dank ingrijpen Vluchtelingenzorg en kolenbureau. het WJtm- Reeds geruim en tfld kwamen er op Bureau Vluchtelingenzorg te Alkmaar klachten binnen van Heldereche evacué's met betrek king tot de brandstofvoorziening Deze klachten hielden In dat de menschen, wanneer de leveran- cier in de plaats waar zij geëva- eerd waren, geen toewijzing had ontvangen, geen brandstoffen aldaar konden koopen, zoodat aan genoodzaakt was de brand stoffen uit Den Heldir te be trekken. Dit was voor vele vluchtelin gen uiteraard een onhoudbare toestand en terstond bood Bu reau Vluchtelingenzorg rijn be middeling aan om tot een oplos sing van dit probleem te komen. Het Rijkskolenbureau in Den Haag werd via „Vluchtelingen zorg" verzocht te willen bewerk stelligen dat een andere regeling mogelijk zou worden en inder daad heeft men succes mogen boeken. Gisteren is namelijk btf Bureau Vluchtelingenzorg een schrijven binnengekomen van den Districts adviseur van het Rijkskolenbu reau in Noord Holland benoor den het Noordzee-kanaal, het welk als volgt luidt: Naar aanleiding van üw schre ven van 7 November J.L aan het Rtykskolenbureau, hetwelk mfl ter afdoening werd toe gezonden deel ik U hierbfl mede, dat thans de volgende regeling braschen de handelaren, welke thans aan ge- evacueerden leveren en de han delaren te Deo Helder te getrof fen. De handelaren in Den Hel der zullen hun collega's aan brandstoffen helpen wanneer laatstgenoemden via mtyn bu reau een Itfst tyj de brandstof- fencommissie te Den Helder In leveren, waarop vermeld staan: de namen van de geëvacueerden, hun adressen in Den Helder, hun huidige adressen en hun laat stee leverancier, in Den Helder. Het is mijn meening, dat door deze regeling alle moeilijkheden, welke tot dusverre voorkwamen kunnen worden overwonnen en reeds z\jn de eerste bestellingen, bestemd voor geëvacueerden aan het Rykskflenbureau door gegeven. Vertrouwende, dat U met deze oplossing kunt instemmen, toe ken ik Hoogachtend, De District» Adviseur. Ongetwijfeld zal deze oplos sing inderdaad menig Heldersch evacué verheugen. Wederom blijkt oo* dat het Bureau Vluch telingenzorg in Alkmaar ernst blijft de t>ooden en zorgen van de vluchtelingen zooveel moge lijk te verzachten. OP HET DRIETAL. Gand. J. Bij leveld, thans hulppre diker alhier, is op het drietal ge plaatst voor de Geref. Kerk te As- peren. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Minder weerstandsvermogen bij een Hollandsch winter klimaatZou dat geen echte hoestwinter worden Met SIROOP BONNEMA. waarvan Narceine- aethylester „Bonnema" een zeer werkzaam bestand deel vormt, behoeft dit geenszins het geval te zijn. Nederland heeft nu een nieuwe hoestdrank met tot dusverre ongekende kwaliteiten, die de hoestprikkel veel sneller wegneemt dan*ölle bestaande middelen - eö bij uitstek geschikt voor het gebruik door kinderen. Voortaan behoeft een opkomende hoest aeen begin meer te zijn van onaangename kwalen of kwaaltjes. Met behulp van SIROOP BONNEMA wordt deze winter geen hoestwinter. Siroop per flacon f. 1.15 Voor hen, die hun werk buitenshuis hebben zijn „Hoeatparels" ver krijgbaar. Dit ia siroop Bonnema in geconcen treerde vorm. Parels per doos f. 0.90 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep' en kink hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be vordert het uithoesten. met narceïne-aethylester Fa. BONNEMA-APELDOORN FABRIKANTE DËR„ZWITSAL"PRAEPARATEN „WELKOM BINNEN", Uitvoering van de Arbei ders Tooneelvereeniging. D, A.T.V. „Bergen" gaf Maandag avond in „De Rustende Jager" voor een talrijk publiek een welverzorg de opvoering van Chr. Hoogewerfs „Welkom binnen". Mocht de auteur dit „vroolijke spel in 3 bedrijven", evenals onze blijspeldichter Brede- ro zijn Spaansche Brabander, heb ben geschreven om „alle menschen te verlustighen en te verbeteren", dan is hij daarin, wat het eerste be treft. wonderwel geslaagd. Wat zich in de salon van de familie Terhove afspeelde, werkte wel op de lach spieren. Het doek was nauwelijks open. toen reeds het eerste lachsal vo door de zaal klonk, en vele zou den nog volgen. De ondeugd, het gebrek, dat in dit stuk werd gehe keld, op het tooneel bespottelijk werd gemaakt, was de grootseh- heid, het zich schamen voor nederi ge afkomst en die te willen verber gen onder een dun' beschavings- .vernisje. De heer des huizes behoefde het niet meer te vertellen, dat hij maar van doodgewone komaf was, heele- inaal niet van „stand". Hij mocht ^barste van de cente" (woorden van zijn nichtje!) er een statige huis knecht op na houden, z'n vrouw en dochter mochten deftig doen zijn heele optreden verried onmiddellijk rijn afkomst Met de komst van twee gasten begonnen de verwikkelingen: de zwager, de klaplooper, was meneer een doorn in het oog, de dames er gerden zich aan Leni, de dochter van een overleden broer van Ter hove. Dit kind van een doodgewoon los-werkman, dit meisje met haar platte taaltje, konden ze toch on mogelijk voorstellen aan vrienden en kennissen. Een soort kostschool juffrouw zou een bgschavingsver- nisje aanbrengen, zou zorgen voor de „educatie" van dit volkskind. Maar met het bijbrengen van die .gewoontes, die men als beschaafd kenmerkt", ging het niet zoo vlot Leni voelde wel, dat zij in deze om geving een vreemd eendje was. „Se motte hier een borretje aan de deur spijkers", zei dit eenvoudige kind „een borretje met: 'Welkom Bin nen". Tenslotte kreeg zij er genoeg, van en dreigde ze te zullen verdwij nen: „ze kenne fan mijn part alle maal de kouwe koorts krijge". Intusschen vond Amor, de schalk sche knaap met pijl en boog. hier een goed jachtterrein en werd het blij eindigende spel besloten met niet minder dan vier verlovingen. De rolbezetting. De verschillende rollen waren in goede handen en allen gaven blijk van ernstige studie. De heer K. v. Vliet was de burger lijke raeneel* Terhove, hij. was ge knipt voor zijn rol en gaf er een schitterende vertolking van. Mej. N. Burger gaf als Mevr. Terhove een goed type van de vrouw, die graag de nederige afkomst verbergt Mej. L. Hart vertolkte zeer verdien stelijk de rol van dochter des hui- zesj dit kind met haar platonische bigamie en andere rariteiten kwam tenslotte terecht in de armep van den verwaanden onbeduidenden Charles, heel goed gespeeld door den heer C. Sijpheer. Mevr. G. v. d Aard had groot succes als Leni, het nichtje. Zij buitte haar kansen wel uit, zonder echter te vervallen in chargeeren. De heer W. Beeldman speelde succesvol de rol van kunst schilder. van den man, die ruim genoeg van blik was om te erken nen tegen Leni, „als de pit goed is. dan volgt de rest van zelf'. Mej. R. Beunder was een goede gouvernan te, die ook al getroffen werd door een van Amor's pijltjes en haar op voedend werk zou voortzetten bij den zwager, waarvoor de heer H. Poldervaart succesvol speelde. En last but not least de huisknecht, de butler Jozef. De heer H. v. Zanten maakte hiervan iets moois. Statig, voornaam, correct bewoog hij zich in deze omgeving, alleen even uit de plooi komende bij hot binnenko men van het nieuwe kamermeisje Marie Schat (Mej. R. Huigen), dat haar vorige dienst had moeten ver laten omdat zij zoo knap was. en deze dienst spoedig weer zou verla ten, omdaj, Jozef zijn ex-verloofde niet kon vergeten. Het tiental bezorgde den aanwe zigen een echt vroolijken avond Met een langdurig applaus'gaf het publiek uiting aan zijn waardee ring voor het gebodene. (S. Chr. Kettenborg) NIEUWE NIEDORP. DADEN LAN GEREIS. TE WATER, Zaterdagmiddag geraakte de heer P. H. met paard en wagen aan derf hol. Ter hoogte van de voetbrug ge raakte het paard los vam de kar. Beide kozen hun eigen richting. Het paard ging die van den provin cialen weg op, de kar reed van den hoogen dijk af de ringvaart in. De heer H. die al reeds achter op de. kar was geklommen, ging mee naar beneden, doch bleef ge lukkig voor hem nog net op den kant van het water liggen. Wonderwel is dit ongeval zonder nadeelige gevolgen voor H. afgeloo- pen. Zondag hebben behulpzame handen de kar uit het water gelicht EEN VREUGDE DIE KORT VAN DUUR WAS. Een paar weken terug besloten de ouders hun kinderen, die naar de O. L. School alhier gingen, te laten vervoeren door den heer J. de Jong te Langereis. De heer De Jong heeft dit een paar weken ge daan, daarna rees er verschil van meening tusschen de" betrokkenen en het gevolg is, dat er wordt weer geloopen en gefietst als voor heen. Iets op toifw zetten is nog altijd gemakkelijk, maar volhouden is nog steeds een opgave, waar saam- hoorigheidsgevoel bij te pas komt. HOOGWOUD. D« Sint Nicolaaskerk te Utrecht verkeert in gevaar en zal gestut moeten worden, teneinde het In storten van den Zuidelijken toren te voorkomen. (Pax-Holland-De Haan-m). AARTSWOUD. MUZIKAAL GENOT. In de zaal van Bakker werd Zon dagmiddag door het mandolineor kest Excelsior zijn j aarlij ksche uit voering gegeven. De zaal was tot in alle hoeken gevuld, toen voor zitter Hamming het welkom toe riep. In de eerste drie nummers reeds kon men zien welk een flinke vor deringen waren gemaakt. De accordeonvereniging uit Me- demblik, die haar medewerking verleende, gaf in de drie volgende Er is nimmer een tijd geweest dat men met woorden alleen, be langrijke dingen tot stand bracht. Woorden, niets dan woorden meen de men te kunnen stellen tegenover de problemen van vóór 10 Mei 1940, woorden en papieren beloften, in- plaats van daden. En zij die daden wenschten te stellen? Zij kregen geen kans te toonen wat zij waard waren, werden uitgekreten vpór on-Neder- landsch. - Hoe staat de zaak nu? Er worden daden gesteld door Nederlanders en wel door die land- genooten, die reeds vóór den lOen Mei 1940 er naar hunkerden de handen uit de mouwen te steken. Het zijn de Nederlandsöhe natio- naal-sócialisten die de wapens heb ben opgenomen tegen de doodsvij anden van onze beschaving. Terwijl de leuteraars in het vaderland el kander sprookjes vertellen over de Engelsche overwinning en naarstig naar de joden van den oranje-zen der luisteren, doen duizenden dap pere kerels in het Oosten hun plicht bij tientallen graden vorst Kijk, leuterende landigenooten, dat zijn daden, dóarvan hangt de toekomst van ons land en volk at Die Ned. Nat. Soc. strijden tegen het bolsjewisme, zij bouwen de toe komst van het nieuwe Europa, dus ook van ons land. Begrijpt u nu waarom ook Uw plaats is in de gelederen van deze strijders? Meldt U dan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegr. 22, 's-Gravenhage. 0et Liquidatiebeslnit Machtiging toot de inspec teurs der belastingen, AMSTERDAM, 9 Dea De wnd. seer.-gen. van het Dep. van. Finan ciën heeft een schrijven gericht tot de directeuren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, in zake het Liquidatiebesluit 1941. In dit schrijven worden de in- speceture der dir. bel. en die der registratie gemachtigd te beschik ken op verzoeken: L Tot verlenging van den termijn voor het nemen van het besluit tot ontbinding van een naamlooze ven nootschap uiterlijk tot het einde van het kalenderjaar 1941, 2. Tot verlenging van den sub 1 genoemden termijn tot na het ein de van het kalenderjaar 1941, in dien de belanghebbenden het voor nemen hebben de N.V. naar art 1 (niet naar art 6) van het Liqui datiebesluit 1941 om te zetten in een commanditaire vennootschap, doch zij de gewijzigde regeling van deze vennootschap, welke in voor bereiding is, willen afwachten, 3. Om een overdrachtstijdstip te mogen kiezen, dat valt na 15 Dec. 1941. De inspecteurs zullen ten aanzien van deze verzoeken een welwillend standpunt innemen. Als over drachtstijdstip kunnen zij echter geen later tijdstip, dan 31 Dec. 1941 toelaten, ook niet mdien het besluit tot ontbinding nog nó, dezen da tum zou kunnen worden genomen. nummers blijk van haar kunnen. Daarna was de beurt aan de aspi- rantenafd. „Jong Excelsior", waar bij de ouders konden nagaan wat hun kinderen presteerden. Ter af wisseling zongen Ferry en een aan tal lieve meisjes bij de gitaar wat leuke wijsjes. Veel applaus. Wim Broers en Henk Wormsbee- ker, accordeonisten in den dop, speelden enkele nummers met suc ces. De heer Wassenaar, dirigent van de orkesten, speelde een fijne Hawaiian-wals op een steel-gitaar. De twee slotnummers waren weer voor Excelsior. Eten directeur komt alle eer toe voor het slagen van dezen mooien muzikalen middag. (Koeten). HERKOZEN. Zaterdagmiddag werden door no tabelen de hoeren M. Bruin als kerkvoogd en H. van Soheijen als voorzitter van notabelen herkozen. WIERINGERMEER. Zegels in plaats van distri butiekaarten. 'S-GRAVENHAGE, 9 Dec. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is binnenkort een afzonderlij ke regeling te verwachten betref fende de distributie van levensmid delen aan z.g. zelfverzorgers, dat zijn personen, die, voedingsmidde len telen en daarmede o.m. zich voor eigen gebruik voorzien. Deze regeling strekt zich uit over de ge zinsleden en het inwonende perso neel van de zelfverzorgers. In ver band met bedoelde regeling wordt reeds bij de uitreiking van de nieu we distributiebescheiden, geduren de het tijdvak van 10 tot en met 24 De^. a.s., het volgende t.a.v. de hier bedoelde groep van personen in acht genomen: Aan hen, die zichzelf van brood en van vleesch voorzien, zullen op nader door de plaatselijke distribu tiediensten bekend te maken da gen, in plaats van de betreffende distributiekaarten voor brood en vleesch, zegels worden verstrekt, als bewijs van inhouding van -de bonnen. Voor elke periodê van vier weken, waarover bonnen worden ingehouden, wordt per persoon een zegel verstrekt. De zegels, welke voorzien worden van het nummer der distributie-stamkaart, van het betrokken gezinshoofd, dienen zoo spoedig mógelijk te worden ingele verd bij den pl. bureauhouder van den provincialen voedselcommissa- ris. Het achterwege laten hiervan heeft uitsluiting van de zelf- verzorgingsregeling tengevolge. Indien de zelfverzorging in, het jaar 1941 is. begonnen', dient aan den pl. distributiedienst te wor den opgegeven, wanneer zulks is geschied. Bij het afhalen der distri butiebescheiden en zegels moeten de distributiestamkaarten van den zelf verzorger, zijn gezin, de inwo nende familieleden en van het in wonend personeel worden overge legd. bont- BENOEMD. In het Bisdom Haarlem werd tot pastoor voor de H. Geestkerk in de Wieringermeer benoemd de Wel- eerw. heer J. Langedijk, thans ka pelaan te Amsterdam. DWAZE GERUCHTEN. Van vordering fan mantels en lederen geen sprake. Van bevoegde zijde machtigt men ons de hier en daar in omloop zijn de geruchten over een voorgenomen •inbeslagneming of vordering van bontmantels en lederen jassen zon der eenig voorbehoud tegen te spre ken. Ten overvloede de dwaasheid dezer geruchten in het licht stel lende, wijst men er nog op, dat als de Duitsche legerleiding thans nog bbginnen moest voor warme klee ding der soldaten in Rusland te zor- fen, de manschappen reeds lang evroren zouden zijn'eer de klee- ren aan het front waren. UUebieruun Een dubbelpost aan de oevers van de Wolga. Zoo ver het oog reikt strekt zich het besneeuwde land schap van het veroverde Sovjet-ge bied uit (Orbis-Holland). INTERNATIONALE WEDSTRIJ- DEN IN DE DEUTSCHLAND- HALLE. BEhLIJN, 9 Dec. (A.N.P.): Als belangrijkste onderdeel van het wedstrijdprogramma, dat op Zon dag 14 December a.s. in de Deutsch- landhalle wordt gegeven, staat een 100 km. koppehvedstrijd, de eerste sedert den aanvang van het wed- strijdseizoen 19411942. In totaal zijn hiervoor 12 koppels gecontra - teerd, waaronder onze landgenoo- ten Pellenaarsv. d. Voort, Bergo- miLatini (Italië), KilianVopcl (Duitschland), LohmannMerkens (Duitschland),. en nog enkele an dere Duitsche koppels. Geen operaties meer op groote schaal. BERLIJN, 9 Dec. (A.N.P.) Van militaire zijde merkte men, naar aanleiding van heit Duitsche weer- machtberidht van Dinsdag op, dat de Duitsche troepen aan het Ooste lijk front de winterstellingen heb ben betrokken. Het ligt-niet in de bedoeling thans nog operaties op groote sahaal te ondernemen, ook niet aan het front bij Moskou, ^te gelijk is het, dat de Duitsche leger leiding naar tactische verbeterin gen zal streven en dat de frontlijn, zal worden gladgestreken". Het is niet doenlijk, zoo verklèarde men, bij een temperatuur van 25 tot 35 graden Celsius onder nul zware ge vechten te leveren. Daarenboven is er geen reden voor 'de Duitsche troepen aan de beproevingen, welke een dergelijke strijd zou meebren gen, bloot te stellen. Voorts ver klaarde men, dat de situatie aan het front bij de Zwarte Zee acties mogelijk maakt. In het algemeen kan warden gezegd, dat van nu af aan van groote, algemeene offen sieven geen sprake meer zal zijn- In het Donetsbekken hebben de Duitsche troepen het initiatief. Ta- ganrog bevindt zich vast in Duit sche handen. VERKLARING VAN GROOT MOEFTI. BERLIJN, 9 Dec. (D.N.B.): De Groot-Moefti, El Hoesseini, heeft in een interview met de B. Z. am Mit- tag betoogddat Engeland het Ara bische volk heeft verraden. Het Arabische volk heeft geantwoord op de verklaring van Balfour, toen het Engeland den oorlog op leven en dood aanzegde en« de Arabié- ren in Palestina met de wapenen, in de vuist opstonden tegen de En gelsehen en de joden. El Hoesseini verklaarde, dat de strijd tegen Engeland ook dón moet worden voortgezet, als Engeland, met een grootmoedigheid vol bere kening hem zou verheffen tot op persten wetgever en rechter van zijn volk! Omtrent het Jodenvraagstuk In Palestina merkte de Groot-Moefti op, dat van de omstreeks 1.400.000 inwoners van het oorspronkelijk zuiver Arabische land meer dan 400.000 joden zijn. Wij beantwoorden de vriend schap van Duitschland, zei de Groot-Moefti tot slot, 'wij waardeu ren het" Duitsche volk zooals elke natie, die haar vrijheid lief heeft* Landbouw Fransche gezinnen met tenminste één kind, die oorspronkelijk boeren waren, zulleji, indien zij gedurende vijf jaar weer op het platteland heb ben gewoond, een ondersteuning kunnen krijgen, wanneer zij tot het boerenbedrijf terugkeeren. In Frankrijk is de graanoogst dit jaar niet ver meer van de opbrengst van 3.800.000 ton in vredestijd ver wijderd. 1940 was hij tot op 2.500.000 ton gedaald. In het gou v ernement- genera al ia men dit jaar met een tienjaarplan begonnen. Ieder jaar zullen door droogleggingen enz. meer dan 100 duizend ha. land voor den land bouw worden geschikt gemaakt. Tevéns zullen de landerijen op nieuw worden verkaveld, om een einde te maken aan de groote ver snippering van den £tond. In Noorwegen zullen alle boeren en boeren-organisaties in één grooten boerenbond onder den naam „Nor ges Bondesamband" worden ver- ecüigd. Het zal een beroepsorgani satie zijn, met het doel, den land bouw te bevorderen en een vrijen boerenstand te vormen,

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5