r Economisch rechter Kenmerken der nieuwe distributiebescheiden Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Bonnen zoo duidelijke mo gelijk. Kortere geldig heidsduur der kaart in overweging. Zooals men bemerken zal, is het formaat ider bonnen van de nieu we distributiekaarten, met uitzon dering van textiel- en wisselibonnen thans «elijk aan dat van de vroe gere algemeene kaart. Aan het bezwaar, dat sommgie bonnen wel wat erg klein waren, is dys tege moet gekomen. Verder staat op de bonnen voor brood, vleesdh en melk, achter het nummer een a of een b, zooals men dit reeds voor aardappelen kende. Hierdoor kan men gemakkelijker zien, voor wel ke hoeveelheid een bepaalde bon gelidig is. Een volwassene krijgt bijvoorbeeld voor brood 4 bonnen a. die elk recht geven op 400 gram en 4 bonnen b, elk recht gevend op 50 gram, in totaal dus 1800 gram. Aan den wensch om voor boter en vet geen bonnen meer af te ge ven voor y<i rantsoen, doqh voor een heel rantsoen, dus 250 gram kon ditmaal oan technische rede nen nog niet worden voldaan. Het streven is de bonnen zoo duidelijk mogelijk te maken en verwarring te voorkomen: Ook is, het de bedoeling op den duur te kamen tot een kortere periode tusschen de uitreikingen. Dit heeft onder meer het voordeel, dat men hij verlies niet zoo zwaar gedupeerd is, als thans het geval is. Voor zwaren en zeer zwaren arbeid is de termijn reeds terug gebracht tot 4 weken, waardoor mutaties gemakkelijker zijn op te vangen. De zelfverzorgers Tenslotte is er nog iets nieuws voor de zoogenaamde zelfverzor gers. Dit zijn de menschen, die een varken in huisslachting hebben ge slacht of eigen graan gebruiken voor hun brood. Als deze hun bon kaarten afhalen, worden de bonnen voor de artikelen, waarvoor zij zelf verzorger zijn, ingehouden zoo- als tot dusver. In plaats van een ontvangstbewijs krijgen zij thans echter zegels, en wel 1 zegel per persoon voor een tijdvak van 4 we ken. Een huissjachter bijvoorbeeld, met een gezin van 4 personen, on geacht den leeftijd ontvangt in plaats van vleeschbonnen, 4 x 3 ze gels, daar de kaart geldig is voor een tijdvak van twaalf weken. De ze zegels moeten de zelfverzorgers inleveren bij den plaatselijken bu reauhouder van den .provincialen voedselcommissaris. Dit geldt ook voor hen, die brood bakken of la ten bakken uit eigen graan. Zoo zijn er dus verschillende ver anderingen, die naar men vertrou wen mag, in de practijk verbeterin gen zullen blijken. In de komende weken zal men bémerken, wat men aan de nieuwe kaarten heeft en dan zal blijken, dat er voor ongerustheid geen re den bestaat en dat ons distributie apparaat het volle vertrouwen en dus aller medewerking verdient. Veediefstallen berecht Zware straffen voor de da ders. Gisteren had -de Bredasche recht bank een speciaal soort diefstallen te behandelen n.1. diefstallen van vee. Een bedenkelijk verschijnsel, als men weet, dat er op het oogen- blik in het arrondissement Breda al een 5-tal van dergelijke diefstal len bij het gerecht aanhangig zijn gemaakt. Het eerste geval betrof een dief stal van een paard, dat op 1 Sep tember j.1. uit een weide ver dween. Het bleek te zijn wegge haald door den 27-jarigen grond werker P. J. T. uit Gilze. Hij ver telde, dat hij zijn* eigen naard .ver kocht had om aan geld te komen. Toen hij echter bemerkte, dat men op het vliegveld veel geld kon ver dienen als men een paard had, werd hij zoo aangelokt door die verdiensten, dat hij er op uittrok KUNST Nederland-film •S-GRAVENHAGE, 12 Ifec. Eenige maanden geleden werd te 's-Gravenhage ónder den naam „Nederland film" een filmproduc tie-maatschappij opgericht. Voorloopig ligt het in de bedoe ling zich te beperken tot het ver vaardigen v. documentaire films over Nederland om daardoor niet alleen in eigen land, doch vooral ook buiten de grenzen belangstel ling voor verleden, heden en toe komst van ons land en volk te wekken. Reeds werden in den na zomer de eerste opnamen gemaakt voor een groot filmepos over de Zuiderzee een thema, dat bij uit stek geschikt is om ontstaan, histo rische grootheid en levenswil van ons volk filmisch te documentee- ren. Over de verdere productieplan- nen van „Nederland film" zal bin nenkort nader bericht worden. om een paard te bemachtigen. Hij ontdekte evenwel, dat het paard nog te jong was oan gemakkelijk hanteerbaar te zijn voor een wa gen en verkocht het toen maar weer. Hij bekende nu onder veel tranen den diefstal. De officier eischte een gevange nisstraf van 1 jaar en drie maan den, met aftrek van voorarrest. Een andere diefstal betrof het stelen van een vaars in een weide onder Oisterwijk. Het dier was drachtig van twee kalveren. Voor dezen diefstal stonden terecht de 45?jarige lederbewerker A. B. en losarbeider F. van G. uit Oister wijk. Ook in deze zaak was de officier zeer streng. Hij eischte een gevan genisstraf van 1 jaar en drie maan den. ER ZIJN UIEN.... Meer dan tienduizend kg. in beslag genomen. Dat er uien zijn, maar evenzeer dat er lieden zijn, bij wie ze in verkeerde handen terecht zijn ge komen, bewijst de inbeslagneming van tienduizend kg. uien, welke een dezer dagen door de politie in samenwerking met de inspectie voor de prijsbeheersohing is ver richt. In een kraam op het Waterloo- plein te Amsterdam verkocht een koopman uien tegen 20 cent per leg. hetgeen aanzienlijk boven den vast gestelden prijs is, weshalve de uien in beslag werden genomen en de man werd geverbaliseerd. Hij bleek nog in twee* pakhuizen hier ter stede en in een pakhuis te Rot terdam uien te hebben opgeslagen Ook op deze in totaal 10.000 kg, werd beslag gelegd. De inspectie voor de prijsbeheer sohing verzocht ons er op te wij zen, dat ook de koppelverkoop, wel ke thans veelal met uien bedreven wordt, verboden is. Evenals tegen te hooge prijzen zal ook tegen dit euvel zoo noodig met kracht wor den opgetreden. Verkeerd gebruik van zaaigranen Boete van f 5000 wegens verkoop van zaaizaad voor indnstrieele doeleinden. De economische rechter Mr. C. J. de Vries, heeft dep zaadhandelaar K. v. d. M. te 's-Gravenhage, wien ten laste was gelegd, dat hij een partij van 17.000 kg. spmaziezaad en 9000 kg. koolzaad in het begin van dit jaar, na de inwerkingtre ding van het voedselvoorzienings- besluit en in overtreding met art 2 hiervan, had verkocht voor fa- brieks- en verwerkingsdoeleinden, tot f 5000.boete, subs. 9 maanden hechtenis veroordeeld. Volgens den zaadhandelaar wa ren deze partijen zaad afkomstig van den zeer overvloedigen oogst 1938 en was het hem nergens ge lukt deze partijen voor zaaidoel- einden te verkoopen. Daarna had hij, vooral op aandrang van telers, die hun geld nog niet hadden ge kregen, de partijen aan fabrikanten verkocht. Het Fiasche Iegerbericht HELSINKI, 12 Dec. (DNB.) In het Finsche Iegerbericht wordt me degedeeld, dat op de Karelische langengte een bolsjewistische muni tie-opslagplaats is opgeblazen. In de buurt van Osta aan de Swir ver loor de vijand bij een aanval onge veer 150 dooden. In den N. sector van het Z.-0 front werd de vernietiging van de vijandelijke afdeelingen, die zich in de bosschen versoholen hebben, Voortgezet. Gisteren in den loop van den dag hebben Finsche lucht strijdkrachten in verscheidene aan vallen den Moermansk-spoorweg ten N. van Maaselkae aangevallen. Op stationsgebouwen en opslag plaatsen werden treffers geplaatst. Ontploffingen konden worden waargenomen. In O. Karelië werden bolsjewis tische transportcolonnes onder vuur genomen. Van alles wat uit dorp en stad Ongeval op stoomschip. Op een stoomschip in de Rotterdamsche haven is gisteren de 51-jarige ar beider A. Adriaanse, wonende in den Beukendaal, met het linker been bekneld geraakt, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd ge wond. Naar het Zuider Ziekenhuis overgebracht, is het slachtoffer aan de kwetsuren overleden. Groote bloemententoonstelling te Utrecht Van 4 tqLen met 8 April zal te Utrecht een groote bloemen tentoonstelling worden gehouden in de gebouwen van het Jaarbeurs gebouw*. Verdronken. Gisteravond om on geveer half tien is de 51-jarige ver tegenwoordiger M. Rodenburg, te Rotterdam, in het water van de Aelbrechtskolk geloopen en ver dronken. 80 processen-verbaaL - Gisternacht heeft de politie tegen 80 inwoners van Groningen proces-verbaal op gemaakt wegens het overtreden van de verduisteringsvoorschiiften. KANTONGERECHT m TE ALKMAAR Zitting van Vrijdag 12 Dec.) IJKDELICTEN. Een verjaarscadeautje. De hakker H. L. uit Haren karspel was juist vandaag jarig en dat trof dus niet erg. Hij moest terecht staan, omdat hij vier kope ren gewichten in zijn winkel had gehad, welke niet waren geijkt Het was een samenloop van om standigheden, zeide verd. Vroeger kwam de veldwachter het nog zeg gen, later werd er een advertentie in de krant geplaatst, maar ditmaal was het aangeplakt en daarop heb ik niet gelet. Als verjaringscadeautje vroeg de ambtenaar van het O.M. Mr. Smal, 4 boetes elk van 50 cents, doch dwong verd. de belofte af, dat hij de gewichten nu ook zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam zou op zenden, om ze daar te laten ijken. Iets wat verd. plechtig beloofde. De kantonrechter Mr. Boerrigter veroordeelde daarop verd. conform den eisch van het O. M. Een litermaat niet geijkt. Op 4 Nov. j.1. peddelde de melk- slijter W. R. uit Bergen op z'n driewieler door het dorp, toen hij werd aangehouden door de politie, die wel eens graag zijn litermaten zien wilde. Ener was er een tje bij die niet met den vereisóhten letter M. was gemerkt. Verd. voerde aan, dat hij die maat in de stad had gekocht en er niet op had gelet, of ze al dan niet ge merkt was. De ambt. van het O.M. vroeg f 2 boete, subs. 1 dag, met verbeurd verklaring van de litermaat. Verd. vond het laatste wel het ergste, want die dingen waren bij na niet meer te krijgen en het was ook nog een verchroomde. De kantonrechter vroeg wat verd. er voor betaald had. „Vijf en een halve gulden, Edel achtbare", antwoordde verd. Mr. Boerrigter veroordeelde verd. tot f 2.50 subs. 2 dagen, met terug gave van de litermaat. Een looplamp om kool te lossen. Mej. A. K. uit Heerhugo- waard was niet verschenen, en had haar zoon als gemachtigde ge zonden. De dagvaarding luidde, dat ze op 6 December op hét erf harer woning, een elcctrische lan taarn had laten branden, welke niet was verduisterd. Het was een looplamp, vertelde de zoon; er was een schuit met kool aangekomen en die moest worden gelost en opgestapeld in de schuur. Anders zou de kool bevrie zen. Was het nog erg donker? vroeg mr. Boerrigter. Dat niet, zei de „gemachtigde", het begon te dagen. Dat deed het toen ook voor zijn zaak: f 6 subs 4 dagen. Conform dezen eisch werd verd. veroordeeld. Barsingerhoro Huldeblijk aangeboden Dank der Woudenbergers. Vrijdagmiddag was een Comité uit de geëvacueerde bevolking van Woudenberg naar Barsingerhorn gekomen, om namens die burgerij een blijik van waardeering voor de genoten gastvrijheid in de Meida gen van 1940 te overhandigen. Namens de gemeente Wouden berg waren een tiental dames en heeren aanwezig, terwijl de rege lingscommissie en \de leiders van de verschillende diensten, de eva cuatie betreffende uit Barsinger horn waren uitgenoodigd. Nadat de loco-Burgemeester, de heer tfb. Kistemaker allen welkom had geheeten, verkreeg de heer Klomp, gemeen te-secretaris van Woudenberg en voorzitter van het comité het woord. Spreker dankte in de eerste plaats voor de hartelijke ontvangst waaruit wederom bleek, dat het hier een goed land was (namens het Gemeentebestuur was n.1. van tevoren een koffiemaaltijd in „de Fortuin" aangeboden.) Onwillekeu rig. zoo vervolgde de heer Klomp, gaan op een moment als dit. onze gedachten terug naar de Meidagen van 1940. Reeds lang was de Wou- denibergsche bevolking getuige van de militaire voorbereidingen daar ter plaatse en hing het schrik beeld van een evacuatie hen bo ven het hoofd. De bevolking moest een geweldig offer brengen door hun huis en erf, have en goed ach ter te laten en af te reizen naar een geheel onbekende streek. Er was een toevluchtsoord aangewe zen, maar wie had in Woudenibenr ooit van BarsingerhorA gehoord? Wij zijn nu naar hier gekomen, aldus spr., om te getuigen van de groote dankbaarheid van den Wou- denlbergsche bevolking jegens die van Barsingerhorn voor de inder daad voortreffelijke ontvangst en uitstekende verzorging. Dank in de eerste plaats aan bet Gemeentebe stuur voor de voorbereiding, dank aan de evacuatie-commissie voor alle moeiten en zorgen, die zij zich heeft getroost, maar bovenal aan de burgerij voor al datgene, dat zij voor de Woudenbergsche bevolking deed. Na ruggespraak met uw ouid- burgemeester, aldus spr., zijn wij er toegekomen u namens de bur gerij van Woudenberg een tableau van. gebrandschilderd opaline glas vervaardigd door den heer Valstar te Bilthoven. te overhandigen, waarop u ziet afgebeeld de wapens van de gemeenten Woudenberg en Barsingerhorn, verbonden door een golvend lint, waarop de eenvoudi ge, doch veelzeggende woorden ..Evacuatie 1940". Wij zien in dit lint de weergave van de band tus schen de bevolking van Barsinger horn en Woudenberg, een weergave van een hechte vriendschapshand. Van harte hoop ik, dat deze band tot in lengte van jaren zal mogen blijven voortbestaan. Symbool van samenwerking. De heer Kistemaker dankt na mens Barsingerhorn voor het aan bieden van het fraaie geschenk. Spr. ziet hierin een symbool van de innige samenwerking in tiHer van nood en gevaar. Bewondering hebben wij gehad voor de moed en 't zelfvertrouwen, welke door Wou denberg aan den dag werd gelegd Het waren onrustige dagen en toch blijft er een aangename her innering aan bewaard. Oud-burgemeester Loggers ver kreeg hierna het woord. Ook spr. GroOte diefstal van turf. Door leden van het personeel van de N.V. papierfabriek „Pekela" te Nieuwe Pekela, is een uitgebreide diefstal van turf gepleegd. Tegen 25 van de 28 beambten is proces verbaal opgemaakt. Het onderzoek wordt door de marechaussee nog voortgezet. gewaagt van de groote berusting, die er van de Woudenbergsche bevolking uitging en (jie er toe heeft medegewerkt om onzen ar beid te vergemakkelijken. Het, wa ren niet alleen moeilijke dagen, zegt burg. Loggers,- doch ook mooie dagen, door de groote eens gezindheid. die toen aan den dog werd gelegd. Het geschenk, zooals dat nu in deze raadszaal een plaats heeft gekregen, komt voor de burgerij niet geheel tot zijn recht, doch laten wij hopen, dat de tijd zal komen, dat dit fraaie aandenken nog eens op een betere wijze zal kunnen worden aange bracht. Na een kort sluitingswoord voor dit officieele gedeelte verzamelde het gezelschap zich in de zijzaal van „de Fortuin" teneinde in en- geren kring nog eens „oude" her inneringen op te halen. Woudenberg heeft op waarlijk treffende wijze blijk gegeven van zijn groote dankbaarheid. ANNA PA VLOWNA. BREEZAND. APOLLO-BIOSCOOP. In „De Bruigom uit Brazilië", een film met eenvoudigen, luchtigen in houd, is Christl Wallner een der hoofdpersonen. Haar portret als boerenmeisje heeft de voorpagina van een tijdschrift gesierd en zoo'n indruk gemaakt op een rijken Bra ziliaan, dat deze haar wil trouwen. In werkelijkheid is ze echter lang geen ingetogen plattelandsche jon gedame, maar een dansgirl, die er van droomt nog eens een beroemde revue-ster te worden en ook niet hoopvol voor den Zuid-Amerikaan verliefd op een knappen, jongen boer, Peter Seidl. Alleen wanneer Peter haar los wil maken van de stad en het artistenleven, schijnt de Braziliaan, die naar haar op zoek is, een goede kans te maken, maar tenslotte weet Peter haar toch zoo ver te krijgen, dat zij zich geheel aanpast aan het landleven. Dan is zij de geschikte vrouw voor hem, zij krijgt haar geliefden Peter en de Braziliaan moet het maar met een vroegere kunstvriendin zien te stel len. Natuurlijk wordt %en en ander pas bericht nadat heel wat aardige scène's zijn gepasseerd, die den toe schouwers een vroolijk uurtje be zorgen. Voor den Werkverruimings- arbeiders staan terecht Dure aardappelen! Vracht rijders en schippers moeten voorzichtig zijn en geen on gedekte lading vervoeren. Een groot aantal arbeiders 'uit de werkverruiming en enkele telete hadden zich gisteren voor den eco- nomischen rechter te verantwoor den. De telen meestentijds meer uit medelijden dan uit winstbejag hadden zich laten verleiden den arbeiders kleine partijtjes aardap pelen of boonen mee te geven. De economische rechter-waarne mer Mr. Krabbe, nam dan ook in de meeste gevallen aan, dat een en ander niet uit weelde was geschied, doch door het onttrekken van vele kleine partijen aan de voedselvoor ziening, wordt toch ook de gemeen schap ernstig benadeeld. Gemid deld werden de aardappelen ter zitting toch ongeveer op een gulden per kilo getaxeerd. Wie dertig kilo had gesmokkeld, kreeg f30.boe te, wie 50 kilo vervoerde f 50.—, en- zoovoort. De telers werden iets zwaarder gestraft, de landbouwer ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 14 Dec. t.m. 20 Dec. 1941 4 rants brood of V2 rantsoen gebak V2 rantsoen vleesch of 1 rantsoen Vvl.waren 3y2 liter melk 13,4 liter 1% Kg. y2Kg. melk T aardappelen aardappelen 27 Dec. 1941 48-4 brood 4S brood 48 vleesch 48 vl.war. 48-Amelk I 48 (roode R melkk. 48-A aardap. 48-B aardap 30 Nov. t.m. 150 algêm. 2e periode cacao 155 algem. 156 algem. 151 tm. 154 algemeen F en G rijst 161 algem. 162 algem. 163 algem. 157 tm. 160 algemeen 10 Dec. t.m. 27 Dec. 1941 55-56 boter I 125 gram boter 55-56 vet 125 eram boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 14 t/m 13 jaar 20 jaar vol was senen een heid in tijdvak van één week 1 f/z 7 l3/4 3'/, 17« 5'/4 V: 174 3'/a V» rants. liter liter kg kg in tijdvak van vier weken 1 Kg. suiker 1 1 1 1 kg 50 gram cacao 50 50 gram 250 gram koffie- surrogaat 250 250 250 250 gram 500 gram iam 500 500 500 500 gram 1 rantsoen bloem, brd. of gebak 4 4 4 4 rants 250 gram rijst 500 gram' ■250 gram havermout 250 250 250 of peulvr. 250 gram 250 gram gort 250 250 250 250 gram 100 gram vermicelli of 100 100 100 maizena 100 cram 100 gram kaas 400 400 400 400 gram in tijdvak van 19 dagen 250 500 500 500 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 14 petroleum 23 petroleum 07 KF brandst.1) 01 tm 04 HK brandst. 05 tm 07 HK braridst.. 08 HK brandst.8 01 tm 11 CV brandst. 12 tm 20 CV brandst. Ie tm 4e per. brandst. 5e tm 6e per. brandst. 164 algemeen E zeep E toiletzeep J textiel (mannen) geeft recht op 't koo- pen van 2 L. petro leum 1 eenheid brondst. i 1 rantsoen zeep 1 75 gr. toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep 6 Oct 1941 23 Nov. 1941 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 1 Sept. 1941 27 Dec. 1941 3-Jan. 1942 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 13 Dec.: 47 brood, vl eesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. Na Dinsdag 9 Dec.: 53-54 boter en vet. EEN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 100 gram 300 gram 400 gram 500 gram vleesch 100 gram 150 gram vleesch 75 gram waren 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram jam 500 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 100 gram brand stoffen 1 H.L. 2 H.L. 110 K G. 75 K.G. 150 K.G. 300 stuks 450 stuks zeep 275 K.G. 200 K.G. 90 gram 150 gram 100 gram 150 gram 200 gram 250 gram brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of speculaas, koek, of cake, of gevuld klein korstgebak, of gevuld groot korstgebak, taart, gebakjes vleesch, gewicht van been inbegrepen, of paardevleeèch, gewicht van been inbegr. gerookt of gekookt vleesch, of gerookte worstsoorten, of gekookte worstsoorten of leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of bloedworst, zure zult jam, siroop, honing enz. tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aard- appelmeelvlokken, gruttemeel gort, gortmout, gortbloem, grutten, grut temeel, rijstgries, aardappel-tapioca vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeer, of zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, in dustriebriketten, eierbriketten of cokes, gascokes, of bruinkoolbriketten, of petroleumcokes, of cokesbries, cokesgruis, of persturf. of baggerturf, of turf uit de Peel, of andere soorten turf huishoudzeep, of eenheidstoiletzeep, of zachte zeep (sdknénst. na 31 Aug. 1941) of zachte zeep (samenst. 1 Jan -31 Aug. '41 of zachte zeep (samenst vóór 1 Jan. 1941, of zeeppoeder, of wasschen van 20 K G. droge vuile wasch Jelle Groen uit Harenikarspel, die aan twee Zaankanters ieder 5 kilo aardappelen had meegegeven, moest dit met f 40.of 10 dagen bekoopen. Het blijkt dat met de vrachtschippers nog al wat verbo den vervoer plaats heeft en het blijkt ook. dat het voor de expedi teurs moeilijk is behoorlijk contro le uit te oefenen op al dan niet gedekt vervoer. De expediteurs doen verstandig zoo goed mogelijk uit te kijken, willen zij zich als enkele schippers uit de Streek niet tot boeten tusschen dertig en vijf tig gulden veroordeeld zien. Een opvoeder die beter moest' weten. Fel trokken officier en rechter van leer tegen J. de Ruyter, onder wijzer aan een parochiale school te Hoorn, die 15 Kg. bruine boonen zonder bon had gekocht en mede deelde dit gedaan te hebben omdat zijn kinderen van den honger on geveer dood gingen. De officier noemde dezen man een grooten ogoist, en constateerde dat de kin deren, hoewel de boonen in beslag waren genomen, nog steeds in le ven waren. Voor een opvoeder had verdachte al een zeer slecht voor beeld gegeven Geëisch werd f 100 of 40 dagen. Met f 60 of 15 dagen kwam de onderwijzer, die geenerlei schuldbesef toonde, er af. Schipper en teler zwaar beboet. De schipper Jan Schrijver uit Warmenhuizen had 5000 kg. aard appelen vervoerd in opdracht van zijn dorpsgenoot M. Hoogeboom, met bestemming Wormer. Te Aker sloot werd de schuit gecontroleerd en de lading in beslag genomen. Het kostte den onvoorzichtigen schipper, die het volgens de recht bank wel betalen kan f 300 boete of 40 dagen; de teler Hoogeboom werd veroordeeld tot f 500 boete of 50 dagen. Al te bont gemaakt. De bejaarde Jan Bakker uit Me- demblik kwam er niet met een geldboete af. Hij had eenige hon derden kilo's erwten en tarwe frau duleus vervoerd. De eisch was zes weken, het vonnis 1 maand gevan genisstraf. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen. - Fred. Groot, Schagen. AIg; reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redactpur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2