Boerderij typen Japan ruimt Amerikaansche steunpunten op Het Japansche oorlogsdoel in Zuid-Oost-Azië De slag in N.-Afrika Gevechten rond Tobroek duren voort De prijspolitiek in Nederland Zaterdag 13 December 1941 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad HET OOSTELIJK GEDEELTE VAN DE STILLE-ZUIDZEE. Op deze kaart zijn de verde el igingszónes van Japan en de Ver. Staten in het Oostelijk deel van de Stille Zuidzee aange geven. Aan de.Pacific-Kust der Ver. Staten is de staat van beleg afgekondigd. Pearl-Harbour op de Hawaii eilanden is door de Japanners hevig uit de lucht aangevallen, eveneens de Mid- way eilanden. De Amerikaansche voorpos ten in de Stille-Zuidzee Wake en Goeam kunnen voor de Ver. Staten als verloren worden be schouwd. KAART VAN PELT. SLAGSCHEPEN VERNIETIGD DOOR LUCHTTORPEDO'S. ^V.P.B.) Japan heeft, zooals •eer begrijpelijk ie, getracht oprui ming te houden onder de Ameri kaansche vlootsteunpumten en liuchtbases in den Stillen Oceaan, die een bestendige bedreiging vorm den. Behalve de Ha/waii-eilanden waren dit vooral Midway, Jöhn- eton en Palmyra. Van Hawaii uit zet zich een reeks eilanden voort naar het Noord Westen. Het verste daarvan is, op een afstand van on geveer 2000 k.m., het koraaleiland Midway, een tussohenstation van den kabel San Francisco-Guam via Honoloeloe. Ongeveer 1500 k.m. ten Z.W. van Hawaii ligt het eilandje Johnston, dat wel is waar niet grooter is dan drie vierkante k.m.,. doch dat het eenige puntje land is, dat honder den kilometers in den omtrek boven het oppervlak van de zee uitsteekt. Nog 1200 k.m. verder in Z. richting ligt Palmyra, het voornaamste eiland van de centraal-Polynesi- sche groep. Op groote afstanden sluiten zich daarbij aan de Jarvis- en Baker- eilanden, die eveneens te beschou wen zijn als onderdeelen van het Amerikaansche steunpuntensys- .teem. De meeste van deze eilanden zijn van sterke verdedigingen voorzien. Reden waarom Japan ze altijd reeds met een wantrouwend oog heeft gadegeslagen. Thans heeft het ze, gebruik makende van het ver rassingselement, aangevallen en daarbij aanzienlijke successen be haald. Deze aanvallen leverden te meer succes op, omdat de voor naamste strijdkrachten van de Amerikaansche marine in den Paci fic waren geconcentreerd. Sterkte der Amerikaansche Pacificvloot. Volgens berichten uit Japanschen bron bestond deze vloot uit 12 slag schepen, 11 zware kruisers, 14 lich te kruisers, drie vliegtuigmoeder schepen, 92 torpedojagers en 31 duikbooten. Hierbij komen nog de Engelsche zeestrijdkrachten, welke in den laatsten tijd naar Singapore en „onbekende bestemmingen" in de Stillen Zuidzee zijn gedirigeerd. De eerste Japansche slagen zijn ver rassend snel toegebracht en hebben geleid tot het verdwijnen van en kele Amerikaansche en Engelsche slagschepen. Aangezien, naar het schijnt de meeste van deze resul taten te danken zijn aan treffers van luchttorpedo's komt hierdoor het vraagstuk of slagschepen vol doende beschermd kunnen worden geacht tegen vliegtuigen, opnieuw op den voorgrond. Olie, tin eo robber voor de oorlogsvoering SINGAPORE EN BIRMA-WEG BEDREIGD. (V.P.B.) Na eenige dagen strijd worden de groote lijnen van het Ja pansche offensief zichtbaar. In twee richtingen blijkt Japan zijn strijd krachten aan te wenden, naar het Oosten en naar het Zuiden. Naar het Oosten om de Amerikaansche slagvloot en steunpunten buiten gevecht te stellen en aldus de ver bindingen van de Ver. Staten naar Oost-Azië te verbreken. Naar het Zuiden om economische en strate gisch belangrijke bezittingen van het A.B.C.D.-blok te bezetten. Ter wijl in den Stillen Oceaan vloot en luchtmacht de hoofdrol spelen, neemt bij de operaties in het Zui den ook het leger, ondersteund dooi de andere wapens, een* groot aan deel aan den strijd. Een tweeledig doel. De bezetting van Thailand en de landing op Malakka en de Philip- pijnon hebben een tweeledig doel. Eenerzijds beoogt Japan ongetwij feld de verwerving van belangrijke grondstoffen: ertsen en kolen op de Philippijnen, tin en rubber in Thai land en Malakka. In dit verband kan dus ook een landing op Noord- of Oost-Borneo met zijn olierijkdom men tot de mogelijkheden gerekend worden. Anderzijds gaat het in dit gebied om strategische punten, als de Birma-weg en Singapore. Nog altijd komt in Rangoon het voor Tsjang-Kai-Sjek bestemde ma teriaal aan om langs den Birma- weg verder vervoerd te worden. De regentijd is nu voorbij en de weg dus beter begaanbaar. Eerst gaat het materiaal per spoor of langs de rivier Irawadi van Rangoon naar Lasjio aan de Chineesche grens. Rangoon en Lasjio liggen slechts enkele kilometers van de Thailand- sche grens verwijderd, zoodat het waarschijnlijk de bedoeling is dezen slagader af te binden. Aldus zou de bezwaarlijke veldtocht door de pro vincie Joennan, waarvan aanvanke lijk sprake was, kunnen vermeden worden. Op Malakka. Meer ïn Ket Zuiden worden op het schiereiland Malakka hevige i gevechten geleverd. Japansche troe- Generaal Sugiyama, de opperbevel hebber van het Japansche leger. (Associated-Press-Recla) pen zijn bij het vliegveld Kota Ba- roe, 500 k.m. ten N. van Singapore, in grooten getale geland en hebben er de Ëngelschön verdrongen. Het is duidelijk dat Japan deze basis gebruiken wil voor verdere opera ties in zuidelijke richting. Het terrein op Malakka leent zich slecht voor een grootscheepschen opmarsch naar het Zuiden. Hooge bergruggen in Noord-Zuid richting bedekt met tropische wouden, be lemmeren snelle operaties, terwijl langs de kust moerassen en rijst velden elkander afwisselen. Waar schijnlijk zullen nog op andere pun ten landingen plaatshebben. Het einddoel is uiteraard de sterke zee vesting Singapore. MISREKENING VAN DEN BRIT- SCHEN GENERALEN STAF. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) ROME, December. Van welken kant men de situatie in Noord-Afri- ka ook moge bezien, zooveel is ze ker, dat de Engelschen op veel taaier tegenstand zijn gestuit, dan zij hadden voorzien. Dit geven zij. overigens ook zelf toe. De Britsche generale staf moet erkennen, dat men zich heeft vergist in de beoor deeling van de sterkte der Duitsch- Italiaansche troepen en in hun re servemateriaal. Generaal Rommel heeft veel grootere hulpmiddelen tot zijn beschikking gehad, dan men vermoedde. Het plan tot den veldslag in Li- bye is dus blijkbaar op dezen ver keerden grondslag uitgewerkt. Het beoogde alle in den driehoek bij de grens staande troepen en pantser divisies van de spilmogendheden door een grootsch opgezetten aan val te omsingelen. Generaal Rom mel had blijkbaar zijn voorzorgen getroffen. In de Engelsche pers wordt beweerd, dat men thans vooral moest steunen op de superi oriteit van de vloot en van de lucht macht in N.-Afrika, aangezien is gebleken, dat de Engelsche troepen langzamer vorderen, dan men aan vankelijk in Cairo had aangeno men. Thans heeft zich een nieuwen factor in den strijd gemengd: de regen. De heftige regenvlagen wis selen af met zware zandstormen, die aan het slagveld een geheel an der aanzien geven. De eerste ronde. In Londen strijdt-men blijkbaar over de vraag, welke van beide par tijen de eerste ronde heeft gewon nen. Om geheel in den toon te blij ven, beweerde de militaire mede werker van een der Londensche bladen, dat Engeland deze eerste ronde „op punten had gewonnen", maar dat er nog geen sprake was van een knook-out. Dit standpunt wordt ook gedeeld door den miliairen medewerker van de „Times", kapt. Cyrill Falls, die' zegt: „Wij moeten ons niet blij maken met een doode musch. De hoop, dat de Duitschers en Itali anen niet geravitailleerd zouden kunnen worden, is ij del gebleken. Bovendien zijn onze verliezen zeer zwaar, in aanmerking genomen de aan den strijd deelnemende krach ten. .De. g.e.heelq v veldtocht, zaj. langer duren, dan wici hadden gedacht: Doch wij móeten er alles op zetten', om het aóel te bereiken, dat wij ons hebben gesteld'.' DE REDE VAN HITLER. In het verslag van de redevoe ring van Hitier staat in de passage waarin de Führer mededeeling doet van de geleden verliezen, dat deze verliezen geleden zijn in het tijdvak van 22 Juni tot 1 Septem ber. Dit moet zijn, zooals de aan dachtige lezers reeds zullen heb ben opgemerkt, het tijdvak van 22 Juni tot 1 December. ROME, 12 Dec. Het 558ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: In de Marmarische woestijn du ren de gevechten voort ten W. van Tobroek. Nieuwe krachtige aanval len van den vijand, dóór pantser wagens gesteund, zijn afgeslagen Bij Solloem en Bardia is de actie der wederzijdsche artillerie hevi ger geworden. Italiaansche en Duit- sche duikbommenwerpers hebben herhaalde malen concentraties van gemechaniseerde strijdmiddelen en autocolonnes in de zone van Bir Hacheim gebombardeerd. Bij lucht gevechten hebben "Duitsohe jagers zes vliegtuigen neergeschoten. De vlootformatie, die op 10 Dec. Derna had gebombardeerd, is opnieuw aangevallen door Duitsche vliegtui gen, die wederom bomtreffers heb ben geplaatst op een kruiser en een tor pedobootj ager. In het centrale deel van de Mid- dellondsche Lee hebben onze ja gers twee vijandelijke vliegtuigen vernield. Bij een aanvalspoging op de baai van Argostoli werd een der de vliegtuig neergehaald door het afweergeschut. Een onzer vliegtui gen is niet teruggekeerd. In den ochtend van den llden hebben een vijandelijke kruiser en twee torpedobootjagers opnieuw Derna gebombardeerd. Wederom is eenige malen het hospitaal Prin cipe di Piemonte getroffen. De schade is van weinig beteekenis. Batterijen der Italiaansche marine openden het vuur op den kruiser, die waarschijnlijk getroffen werd. Een aanval op Benghazi in den nacht van 10 op 11 Dec. veroor zaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben de vloot- basis La Valetta op Malta gebom- In het Verre Oosten is de oorlog in volle hevigheid ontbrand, waar- bi) de Japansche strijdkrachten reeds opmerkelijke successen hebben bel- Ean Japansche afdeeling aan den maaltijd. Aseoci ate d-Pre ss-Re cia Uiteenzetting van den ge machtigde voor de prijzen mr. H. C. Schokker INSTANDHOUDING VAN VOLKS KRACHT EN BEDRIJFSLE - VEN VORMT HET RICHT SNOER. 'S-GRAVENHAGE, 12 Dec. Voor het Soc.-Econ. Genootschap „Ne derland en Europa", heeft de ge machtigde voor de prijzen, Mr. H. C. Schokker, een voordracht ge houden over „De prijspolitiek in Nederland". Aanwezig waren o.m. Prof. Mr. J. van Loon, de heeren A. Meyer Schwencke, F, L. Raimibonnet en de zaakvoerend secretaris, K. W. Boekholt. Na een korte inleiding van den voorzitter, prof. Van Loon, gaf mr. Schokker een helder en uitvoerig overzicht van de in Nederland ge volgde prijspolitiek. De twee groote belangen, die bij de prijspolitiek gelden, zijn de instandhouding van de volkskracht en die van het be drijfsleven. Hieruit volgt, dat de pijspolitiek een groot aanpassings vermogen dient te ontwikkelen. De twee gevarenzones de reëele koopkracht der loonen en de ren tabiliteit van het bedrijfsleven moeten immers steeds voor oogen worden gehouden en die maatrege len dienen te worden getroffen, die met het oog op de situatie in deze twee zones noodzakelijk zijn. Spr. ging op deze twee onderdeelen na der in aan de hand van een kort overzicht over de gevolgde prijs politiek sinds Mei 1940. Positie bedrijfsleven niet slecht. Uit ingestelde onderzoekingen is spr. gebleken, dat de positie van het bedrijfsleven in haar ge heel bezien niet slecht was. Daartegenover stond echter door de verschillende prijsstijgingen een in verdrukking komen vatr een aan tal verbruikers. Twee middelen stonden toen ter beschikking: de rentabiliteit van het bedrijfsleven iets terugschroeven en door overleg met het college van rijksbemidde laars een aantal lage loonen te ver- hoogen. Beide middelen werden toegepast, waardoor in feite een re- eele herziening van de verdeeling van het volksinkomen heeft plaats gevonden. Een groote toevloed van nieuwe prijsverhoogingen is vol gens spr. hierdoor niet ontstaan. Het grootste deel van deze directe of indirecte loonsverhoogingen is opgevangen door het bedrijfsleven en kan door de bestaande marges worden opgevangen. Naast deze algemeene maatrege len is overgegaan tot verscherping van de prijsvorming door de af kondiging van het prijsvormings- besluit. Spr.'s algemeene indruk van de prijspolitieke maatregelen is, dat hem geen geval bekend is, waarbij van het bedrijfsleven iets onmogelijks is gevergd. Verscherping van de prijs politiek. De situatie in 1941 gaf aan leiding tot verscherping van de prijspolitiek. Intern leidde de ze tot een aantal door spr. opge stelde richtlijnen, welke ge volgd moeten worden bij de be handeling van aanvragen tot prijsvaststelling of tot prijs- verhooging. In dit verband vroeg spr. de be langstelling voor eenige belangrijke punten van deze richtlijnen, uit gaande van twee praemissen: le. dat het thans geen tijd is voor het bedrijfsleven om zich in de prijzen te dekken tegen bijzondere risico's, voor zoover deze risico's als volk, als geheel, gedragen moe ten worden. 2e. dat het thans geen tijd is om extr a-wins ten te maken. BELANGRIJKE TENTOONSTEL LING IN AMSTERDAM. Op Zaterdag 20 December zal in het Stedelijk Museum te Amster dam een belangwekkende tentoon stelling worden geopend van ont werpen, ingekomen naar aanlei ding van de prijsvraag, uitgeschre ven door het genootschap „Archi- tectura et Amicitia", ter gelegen heid van zijn zeventiende lustrum, voor een ontwerp van éen boerderij met theeschenkerij, te bouwen in het Amsterdamsche Bosch. De prijsvraag, waarop 210 archi tecten hun krachten hebben be proefd, werd gesubsidieerd door de gemeente Amsterdam, welke bij de opening vertegenwoordigd zal zijn door burgemeester Voute en wet houder dr. Smit Het publiek zal dien dag geen toegang hebben, doch de tentoonstelling zal van 21 Dec. tot en met 1 Febr. geopend zijn. De eerste prijs kende de jury toe aan ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam, de tweede prijs aan ir. G. Treep te Bussum en de derde Italiaansch Weermachtbericht bardeerd. Ongeveer 1800 gevangen genomen Engelschen zijn gered van het schip, dat, zooals in het weer- machtsbericht van 10 Dec. gemeld was, getorpedeerd is. Onder de ge redden bevinden zich eenige ge wonden. prijs aan de architecten G. Potho ven en F. Sevenhuyzen. Boerderijen-typen. Aan de tentoonstelling wordt een afdeeling documentatie van boerderijen-typen verbonden, 'n serie opmetingen en teekenin- gen dus van oude boerderijen in de verschillende deel en des lands, bedoeld als historische en cultureele documentatie van de gewestelijke boererij-ty- pen. Tevens zal worden geëxposeerd de bestaande literatuur, zoowel technisch als cultureel, die over de boerderijen verscheen. De bezoeker zal op deze afdeeling dus een over zicht krijgen van de versohenen boeken en tijdschriftartikelen. Daarnaast wordt een kleine ten toonstelling ingericht van Hans Gilberg's foto's en typische boeren koppen uit verschillende deel en des lands. Deze uitgebreide expositie, die van zeer veel belang belooft te worden zoowel voor den architect en voor den plattelandsbewoner als voor het Nederlandsche publiek in het algemeen, zal worden ingericht in de zalen op de eerste verdie ping van het stedelijk museum, waar de tentoonstelling „In Hol land staat een huis", was geves tigd. DE EEN HEEFT VEEL DE ANDER NjETS GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE IETS L. Wat deze richtlijnen betreft, ging spr. t.a.v. de prijsvorming nader in op de volgende punten van belang: loonen, vaste kosten, rente en over winst. (grond- en hulpstoffen mo gen in de kostprijsberekening slechts tegen de wettelijk toelaat bare verkoopprijzen worden opge voerd). Loonen en salarissen. Hier geldt in het algemeen de gedragslijn, dat deze mogen worden berekend tegen de geldbedragen, welke op 9 Mei 1940 werden opge voerd, behoudens verhoogingen met toestemming der overheid verleend. Uiteraard mogen ook sociale lasten in den kostprijs worden opgenomen. Afschrijving en andere vaste kosten mogen slechts in den prijs van het product worden opgevoerd, voorzoover deze kosten per product ontstaan bij een volle bezetting. De kosten van onderbezetting komen dus voor rekening van den onder nemer. Komt de liquiditeitspositie in gevaar, dan bestaat de moge lijkheid om de onderneming tege moet te komen. Spr. bestreed de opmerking, dat het door hem voor geschreven afschrijvingssysteem t, a. v. vaste goederen irreëel zou zijn. Wat betreft de rente, die in den kostprijs mag worden berekend over het in het bedrijf geïnvesteer de kapitaal, merkte spr. op, dat de ze in het algemeen op 4% mag wor den gesteld. Spr. voorzag, dat in de toekomst het algemeene rente niveau nog iets lager zal komen. Overwinst. Ten einde aan de verschillende omstandigheden en de individueele bijzonderheden van de onderschei dene bedrijfstakken, resp. de ver schillende ondernemers, recht te doen wedervaren, heeft spr. voor de berekening van dit percentage eenige globale richtlijnen opge steld, waarbij bijna ieder geval naar eigen merites wordt beoor deeld. Spr. stelt zich op het standpunt, dat in het algemeen voor onder nemingen in de huidige omstandig heden, het toe te rekenen percen tage aan overwinst niet meer dient te bedragen dan twee pet. Dit beteekent dus, dat de onderneming behalve de vier pet. rente over het te investeeren kapitaal, normaal nog twee pet. rente maakt als over winst en dus in totaal tot een ren tabiliteit van zes pet. kan komen. Daarnevens acht spr. het verant woord een iets ruimer standpunt in te nemen tegenover ondernemers, die goederen vervaardigen, waar voor bijzondere ondernemerspres taties worden vereischt en welke voor de volkshuishouding van bij zonder belang zijn, b.v. producten, welke tot het noodzakelijke levens onderhoud behooren. Voor die ondernemingen, waarbij het kapitaal niet kan dienen als basis voor de overwinstbelasting, geldt in het algemeen de regel, dat de overwinst niet grooter mag zijn dan in eenige voor den oorlog lig gende basisjaren. De plicht der ondernemers. Bij de thans ingezette verscher ping van de prijspolitiek gaat spr. er van uit, dat de aanvragen voor prijsverhoogingen nog slechts in zeer beperkte mate aan de orde zul len komen. In de eerste plaats rust thans op den ondernemer de plicht na te gaan op welke wijze hij door besparingen als anderszins zijn prijzen kan verlagen ten einde de ze in overeenstemming te brengen met het algemeen belang. Daarom heeft spr. in zijn uitweidingen de richting aangegeven, waarop het bedrijfsleven zich kan afstemmen. Na deze belangrijke uiteenzetting inzake de prijsvorming behandelde sor. nog enkele andere punten uit het prijsvormingsbesluit, namelijk voorschriften, die de controle moe ten vergemakkelijken (administra tie-plicht, prijsaanduiding, plicht tot het verstrekken van inlichtin gen) en regelingen, welke voorzie ningen bevatten t.a.v. eenige' ont- duikingsvormen der prijspolitiek (achterhouden van goederen, ver bod van koppelverkoop).

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5