Luchtroovets HOITIKA POLITIEHEGIITER x Strijd co Overwinning De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inqaart, begroet den lei der der N.S.B., ir. Mussert, tijdens de plechtige herdenking van het 10-jarig bestaan van de N.S.B., welke in de groote hal der Groenten- tn Vrachtenveiling aan de Croeselaan te JJtrecht plaats had. (Polygqon-Sagers.) "MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Nu de Duitsche legers Europa's groots ten vijand* ternederleggen, blijkt eens temeer en overduidelijk dat het Duitsohe volk het recht toe komt het Nieuwe Europa te leiden. Het is dan ook een ontzaggelijke taak, welke Adolf Hitlef wacht, na melijk Europa eendrachtig te ma ken, opdat het zijn taak in de we reld zal kunnen vervullen en een nieuwe orde scheppen, welke -zal ateunen op de erkenning van de jonge levenskrachtige volken. Onder die jonge volken neemt ons Volk, dat de Nederlanden be- woont, een eerste plaats in. Want het Volk der Nederlanden is geen kléin volk. In het verleden hebben wij tallooze bewijzen geleverd van onze grootheid te land en ter zee. Qnze scheppingsdurf gedurendeyde bloeitijdperken van onze beschaving manifesteert zich nog op den hui- digen dag in grootsche kathedralen en torens, in prachtige monumen ten, in oude gildehuizen, in stijl volle patriciërswoningen, in won derwerken van schilderkunst en van literatuur. En wat een geweldenaars waren onze zeehelden, die onzen erfvijand Engeland, herhaaldelijk bevochten enversloegen! Ons volk kan zich echter slechts .ontplooien, wanneer het vrij en zelfstandig kan leven. Vrij naar binnen, dat wil zeggen: bevrijd van de dictatuur der geldmacht en van de knechtschap aan het Jodendom en in het gewaarborgd bezit van zekere vrijheden, waarvan de vrij heid van godsdienst de voornaam- ete is. Vrij en zelfstandig, dat is: geleid door een stérk, van de geld macht onafhankelijk staatsgezag, dat in handen is van bekwame, des kundige en edele Nederlandsche staatslieden. Vrij en zelfstandig naar buiten: dus een vrije, Neder- tendsche Staat, geleid" door Neder landsche Staatslieden, een vrij volk in een eigen Rijk. Slechts dan zul len wij waarachtig vrij en zelfstan dig kunnen zijn, wanneer in Ne derland de Nationaal Socialistische Orde zal zijn gevestigd. Onder Mus- sert's leiding zal Nederland als vrije en zelfstandige Staat staan in den Germaanschen Statenbond en een belangrijk element vormen in liet nieuwe Europa. De groote Germaansche levens- wiimte zal ons opnieuw en beter dan vroeger ooit het geval was, ge legenheid bieden onze gaven en kunde en kracht en grootheid te ontplooien. Indien wij onze bestem ming slechts willen zien en den wil hebben onze scheppende krach ten te verzamelen en te richten, zullen wij ons eigen volk tot onge kende bloeikracht brengen. Zoo zien wij de toekomst. Dat doel. is zware strijd waard. Daarom strijden thans reeds vele duizenden Nederlanders aan het Oostfront mèt Duitschland voor vrij Nederland. CULTUURWISSELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Men deelt ons het volgende mede: „Nederland", het nationaal maand blad voor staatkunde, economie en cultuur,- dat reeds in 1933 zich schaarde aan de zijde van hen, die in Europa den nieuwen tijd voor bereidden, zal, te beginnen met de aflevering van 1 Januari a.s. ge wijd zijn aan het geestesleven in Nederland, Duitschland en elders. Deze vernieuwing van het oude tijdschrift „Nederland" vond plaats in samenwerking met het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten. De literaire traditie zal nu weer in den" vervolge bepalend zijn voor den inhoud van het blad, dat in den nieuwen tijd, dien het hielp voorbereiden, nu een uitge sproken cultureele taak verkrijgt „Nederland" zal zich in zijn nieu we gedaante in dienst stellen van het werk der cultuuruitwisseling in den ruini sten zin des woords, in de allereerste plaats tusschen Nederland en 'Duitschland, zonder dat daarbij echter de cultureele banden met het overige Europa en daarvan weer in het bijzonder, die met het fascistische Italië, over het hoofd zullen borden gezien. In sa menhang met dit algemeene kader der cultuuruitwisseling zal het maandblad zich in zijn hoofdarti kelen richten tot allen, die belang stellen in de geestelijke stroomin gen, die dep grondslag vormen van het Nationaal-Socialisme en trach ten het geestesleven in Nederland in die richting te verdiepen. In zijn nieuwen vorm zal het blad staan ondfer leiding van Drs. Wil lem Haighton, Dr. Rudolf Stein- metz, D. Volker Nijland en Marius vanVLokhorst, Tal van puiblicistqn, zoowel in binnen- als buitenland, hebben hun vaste medewerking toegezegd. Het eerste nummer van de nieuwe serie zal openen met een hoofdartikel van Prof. Dr. T. Goe- dewaagen. Wapenverordening ZWARE STRAFFEN OP OVER- TREDING. Sieeds weer moet geconstateerd worden, dat niet het noodige begrip bestaat van den omvang van het wapenverbod en de ernstige gevol gen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens ver band houdende problemen zijn on dubbelzinnig en tot in, bijzonderhe den geregeld in de verordening van den rijkscommissaris 1939/41 (Wa penverordening). Wapens in den zin van deze ver ordening zijn: 1. Vuurwapens, waarmede ge lijk staan wapens, die bestemd zijn tot het verspreiden van giftige ver stikkende of weerloos makende middelen. 2. Houw- en steekwapens, tf.w.z. wapens, die naar hun aard er toe bestemd zijn door houwen, stooten De wereld in weinig woorden Het proces van Triest. Bij vier van de negen ter dood veroordeel de terroristen is de doodstraf ver anderd in levenslange tuchthuis straf. Het doodvonnis voor da vijf overigen is voltrokken. De Mohammedanen in Britsoh-In- dië, De woordvoerder der Indi sche Moh airnm edaa nsch e Liga, welke uit den staatsraad te Delhi is getreden, heeft verklaard, dat in den raad voor de Liga geen plaats is. Deze oorlog beoogt niet de ver dediging der Britsch-Indische vrij heid. maar de bevestiging der In dische slavernij. 2451 arrestaties in Amerika. De Amerikaansche politie heeft 2451 burgers van "de landen' der in verschillende federale staten ge arresteerd, t.w. 129S Japanners. 865 Duitschers en de rest Italianen. Bovendien werdeh 43 Amerikanen gearresteerd dde in landen van de as zijn' geboren. Finsche diplomaten uit Londen in Lissabon. De eerste groep van 5 personen der vroegere Finsche le gatie te Londen, is op 13 Dec. per vlie&tuig in Lissabon aangekomen, waar zich sedert September voor de uitwisseling de Engelsche lega tie uit Helsinki bevindt. De overige leden dér Finsche legatie worden over enkele dagen verwacht. of steken verwondingen toe te bren gen. Onder de wapenregeling vallen dus niet slechts, zooals vaak wordt' aangenomen, vuörwapenen van al le soorten en munitie, springstoffen en ontplof figgsmiddelen, maar ook overige wapens, zooals dolken, ploertendooders, boksbeugels, gum mistokken en ieder ander voorwerp van anderen verkregen of zelf ver vaardigd, dat bestemd is tot het toebrengen van verwondingen. Niet alleen voor vuuwapens of toebehooren, maar ook voor de ge noemde andere wapens is volgens de wapenverordeningverwerving, bezit of bij zich dragen van een uit drukkelijke goedkeuring der be voegde instantie afhankelijk. Door overtreding van deze voor schriften stelt men zich vervolgens par. 2 der verordening, no. 138/41 bloot aan de zwaarstq straffen. Van de getroffen regeling is niemand uitgezonderd. Wie om eenigerlel reden toch nog gelooft zich niets te behoeven aan te trekken van de be staande ondubbelzinnige bepalin gen, moet zichzelf de strenge en zware consequenties verwijten. DE VAN 118. Laat toch JAs, schreeuwde de vliege4 nier, die heel goed wist, dat dergelijke majesteit schennis bij dit volkje niet weinig gestraft werd. Het opperhoofd kneep Piet zoo Bard, dat hij van pijn wel losliet en op een wenk, werd hij door een toe- gesnelden onderdaan weggevoerd. Van alles wat uit dorp en stad DRIEMOGENDHEDEN. CONFERENTIE TE BERLIJN. Plan vastgelegd voor voort zetting en uitbreiding der nieuwe taak. BERLIJN, 15 Dec. (D.N.B.) On der voorzitterschap van den rijks minister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop, zijn op 15 Dec. de vertegenwoordigers der in het Driemogendhedenverdrag verbon den groote mogendheden bijeenge komen voorvéen speciale conferen tie. Doel der bijeenkomst waS ter uitvoering van de voortdurende sa menwerking de nieuwe belangrijke taak ter hand~te nemen, die voort vloeit uit den genieenschappelijken oorlog tegen de Angelsaksische mo gendheden. DE ONTMOETING DARLAN— CIANO. Grondslag voor verdere be sprekingen. PAKIJS, 15 Dec. (A.N.P.): De eer ste ontrifoeting van Darlan en Ciano is voor de goede verstand houding tusschen beide landen van het grootste belang. Behalve een algemeen overzicht der huidige en toekomstige situatie van Euro pa nam ook de rechtvaardige op lossing der tusschen beide landen bestaande delicate territoriale pro blemen een belangrijke plaats in. Dit eerste contact is de grondslag voor verdere detailbesprekinj^n. Felle brand te Groningen. Ten gevolge van kortsluiting is brand ontstaan ih de ijzerhandel Neute- booni te Groningen. De bovenjver- diieping brandde geheel uit. Spoorwegongeluk bij Enschedé. Zaterdagavond is een uit Duitsch land komend etrein met arbeiders op een stilstaanden goederentrein geloopen,* door onachtzaamheid van een rangeerder. Drie passa giers werden licht verwond, de materieele schade is aanzienlijik. Slachtoffers van de duisternis. Te Apeldoorn is het echtpaar Hop- ster door 'de duisterpis misleid, in het water van het Apeldoorn&cihe kanaal geloopen. De 66-jarige ver dronk, de 64-jarige vrouw werd gered. Te Gorredijk raakten twee mannen water, van wie de 40- jarige brugwachter A. van der Duim is verdronken. De ketelontploffing op de sleepboot Ook het derde slachtoffer van de ketelontploffing op de sleep- &>ot „Frits" is te Arnhecn overle den. Het is de 38-jarige sleepboot kapitein P. de Ruiter uit Zwolle. VOOR DEN Hij viel met de donr in huis. Diefstal van witte boonen. Broederliefde. Mot een bicrflesch op het hoofd geslagen. Op eén Septemlberavorid' wijlde eeh-zekere A.'Th.'J.-d. B. 'uit Breezand een bezoek brengen aan A. M. L. aldaar. Doch deze bleek weinig gesteld op de visite van v. d. B. Hoe deze belde of klopte, het: Sesaha open U! ging voor hem niet in vervulling. Toen probeerd^ v. d. B. zichzelf toegang tot de woning van den ongastvrijen L. te verschaf fen en wilde zoo maar „met de deur in huis vallen". Hij schopte met kracht tegen de deur, zoodat jhet onderste paneel den geest gaf. Wegens opzettelijke vernieling eischte de Officier van Justitie, Mr. de Brueys Taok Maandag tegen de zen man f40.— boete, subs. 20 da gen hechtenis. De wnd. Polliereohter Mr. v. d. Loos, scheen verdachte's teleurstel ling, dat hij niet werd binnengela ten, te begrijpen en maakte er f25 suibs. 10 dagen van. Diefstal van hont. Als het wintert en er geen vol doende brandstof is, dan. is .'.3 ver leiding wel groot om wat hout te gaan khppen. Maar als dat hout dan toebehoort aan den oud-bui'ge-. meester van Bergen, den heer Jac.* van Reenen en je wordt gesnapt, dan is het onvermijdelijk gevolg, dat je als verdacht van diefstal van hout voor den Politierechter moet komen. Zoo geviel het den koopman P. L. B. uit Bergeii, die op 22 Oct. wat ljrandhout was gaan kappen in het bosch van den oud-burge meester. Ter verdediging had verd. niets te zeggen; het was bestemd om in de kachel, te worden verstookt. f25— subs.'8 dagen eischte de Of ficier, maar Mr. v. d. Loos deed er een tientje af en veroordeelde verd, tot f 15.bo^te, subs. 6 dagen. Diefstal met braak. Éen zekere C. P., landbouwer te St. Maarten, had een aardige voorraad witte boonen in zijn schuur en daar de schoonvader van verd. H. Th. v. d. VI. uit St, Maar ten erg veel trek in witte boonen had en verd. bij schoonpapa graag een wit voetje wilde krijgen, ging hij er in den ndcht van Vrijdag 24 op Zaterdag 25 Oct. stiek&tn op uit. Hij belandde bij den landbou wer C. P. Door een tuimelraam klom hij Luilekkerland binnen, om daarna de deur .van de schuur te openen. Hij sleepte een zak gevuld met 45 K.G. witte boonen naar bui ten; wilde die meevoeren maar werd gesnapt. De Officier zeide in zijn requisi toir, dat schoonpapa natuurlijk niet wist, dat verd. op deze oneerlijke wijze aan witte boonen trachtte te komen en noemde het een ernstig geval, nl. diefstal met braak. Mr. de Brueys Tack eischte f 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Mr. v. d. Leos, uitspraak doende, veroordeelde verd. tot f 75 boete subs. 25 dagen. Broederliefde. Een staaltje van broederliefde was wel het feit, dat een zekere C. H. A. jvonende te 't Zand (gem. Zijpe) zijn broer P. -N. A. uit Oude- sluis op 16 Oct. j.1. tot tweemaal toe met z'n rechter vuist een klap op het rechteroog had gegeven. Verd. vertelde, i dat het tusschen hem en z'ti broer niet heel erg goed .boterde, de broer deed niet anders dan verd. belasteren, en benadeelen Op bovengenoemden dag was het tot een woordenwisseling gekomen en van woorden kwam het tot da den. De officier was van pordeel, dat verd. wat er ook gebeurd mocht zijn tusschen hem en zijn broer, nooit eigen rechter mocht gaan spelen en vroeg daarom tegen G. H. A. een boete van f 40; subs. 20 dagen hechtenis. Conform de zen eisch werd verd. ook veroor deeld. Een hotelrat. De gelegenheid maakt den dief, meende mej. S. A. B. uitSchagen, die werkzaam was in hotel Belle- vue te Den Helder en aldaar uit een ongesloten kast, welke in de kamer stond van den kok J. C. W. een zilverbon, ter waarde van f 2.50 wegkaapte. Daar de diefachtige juffrouw niet was versohenen, was de zaak al heel gauw bekeken. De eisch luidde f 40 boete subs. 20 da gen. Het vonnis was milder; Mr. v. d. Loös veroordeelde verd. bij verstek tot f 20 boete subs. 10 da'-, gen hechtenis. Kermisviering. De ruzie was begonnen in een café, toen get. KI. O. uit Oudkarspel per ongeluk op den stoel van een zekeren R. S. uit Barsingerhorn was gaan zitten. S. die zooals de Politierechter opmerkte knap kermis had gevierd in het land van bieten en kool, wachtte O. buiten op en sloeg hem daar 's avonds om half blf met een bierfleschje op het hoofd, waardoo. het bloed langs het gelaat van het [Slachtoffer stroomde. Dit drama speelde zich af op 13 Sepember in de Dorps straat te Oudkarspel. Ik had niks in, m'n handen ,en hij sloeg het eerst, verdedigde zich verd. Ik hief m'n hand op; om de klap af te weren; zeide get. O. Hij kwam op me af met een fleschje in z'n opgeheven hand. Ook een andere get A. B. uit Oudkarspel had de vechtpartij ge zien, maar kon niet zeggen, of verd. een bierfleschje in zijn hand hield. Wel had hij gezien, dat verd. zijn trivaal een klap op het hoofd gaf. De Officier van Justitie achtte het ten laste'gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte f 25.boete, subs. 20 dagen hech tenis. De Politierechter uitspraak doen- .de, veroordeelde verd. tot fl5.-r- boete, subs. 6 dagen/ Uitsrraak. De Politierechter veroordeelde P. L. uit Den Helder, wegens diefstal van leeren draagriemen, toefoehoo- rende aan de Duitsche Weermacht tot f30.subs. 10 dagen. Het ver weer van den verdediger van verd. Mr. Kamminga uit Alkmaar, als zou zijn cliënt deze draagriemen als prijsgegeven goed hebben be schouwd, kon de Politierechter niet deel en: r^hl RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 17 DECEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlelc. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Qramof oonmuzlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.16 Gramofoonmuslek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuslek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Grataofoonmu- ziek. 1^.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensembley Rentmeester. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Ne- derlandsch Kamerorkest en soliste. 14.16 John Kristel en ztfn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 16.10 Zang met pianobegeleiding en gramo- foonmuzlek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmiizlek. "Ï7.15 B.N.O.: Nieuws-, eoonomlsche- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Fluit en claveclmbel. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19,30 Melodie en poBzte. Vanaf 2p.l5 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuslek. 20.46 Otto Hendriks en zl)n orkest. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uit zending „The Dutch Achlevements in the Netherlands Indies" èf Gramofoonmuzlek. 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 801.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.48 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.05 Gramofoonmuzlek. 13.15 De Melodisten en solist. 14.00 Gramo foonmuzlek. 14.15 Voordracht. 14.35 „Rlgo- letto", opera (gr. pl.j. 16.00 Planovoordracht. 16.35 Gramofoonmuzlek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs- bericmen. 17.30 Gerard Lebon en zUn orkest. 18.15 Amusementsorkest. 19.00 B.N.O.: Bra- bantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 19.45 „In en om de N.S.B." (Voorbereid door de N.S.B.20.00 Omroepsymphonle-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken). 20.45 Boekbespreking. Jl.00 Om roepsymphonle-orkest en soliste. 31.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuzlek. 32.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. H. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schtfgen. Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. A; C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder, FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) Langen rijd staarek Lorenz pein zend voor zich uit en zgn gedachten gleden weer terug in duistere diep ten. „Als je niet met den trein van zes uur komt, dan gebeurt er een ongeluk..." Boven de bergtoppen in het Wes ten trokken zich vale wolken samen. Zou het niet verreweg het beste zijn, mis...! Hemel, neen, hoeveel hg ook van haar hield het was op den duur niet aan te zien, hoe zg onder hun ondraaglijk bestaan leed en hoe dat willoos zich overgeven aan haar Wanhoop ook de kinderen tenslotte niet onberoerd liet, om van de ver lammende uitwerking op- zgn eigen krachten nog niet eens te spreken... Hét gebeurde den laatsten tgd herhaaldelijk, dat /Jen veel geplaag- 4n man zulke duistere gedachten hervielen, waarbjj hij zich dan met angstig kloppend hart en dichtge- snoerde Jceel trachtte in te denken, hoe alles zich ten goede zou keeren, wanneer hg de vermoeide, wanho pige vrouw niet meer op zijn levens weg zou behoeven voort te sleepen. .In zulke oogenblikken verlangde hij hartstochtelijk naar zijn vrijheid en maakte hg zichzelf wijs den hemel te, kunnen bestormen, als een barm hartig noodlot hem die zou willen verleenen. „...Dan gebeurt er èen ongeluk..." Toen dr. Volkmann, nadat hij zijn laatsten patiënt had ontslagen, de kamer binnen trad, vond hij Lorenz Burmester tegen het raam leunend en met ontsteld gezicht in de wazige verte starend. „Wel, .wat beraam Je voor duis tere plannen;" lachte Erwin en on willekeurig kromp Lorenz ineen on der deze scherts. Hoewel hij zich weldra wist te herstellen, was zijn lachje nog wat verwrongen, toen hij zich omkeerde. „Zoo, al klaar? Dat valt mee! Jg hebt het, geloof ik, goed getroffen,1 wat?" „Ach ja, ik mag niet klagen. En hoe staat het met jou? Dat was» werkelijk een verrassing toen ik hoorde, dat jij je in Heidmühle had gevestigd. Ik heb je al een paar maal willen opzoeken, maar, je weet, hoe dat met ons werk gaat... Een medicus is nu eenmaal geen baas over zichzelf!" Hij liet zich met een zucht in een stoel vallen* en grab belde een sigaar uit het kistje. „Ga toch zitten, Lorenz! Wil je niet roo- ken Het praat wat genoeglijker, als je wat te' dampen hebt." Terwjjl Lorenz een sigaar uit het kistje nam, ..voelde hij weer dezelfde antipathie van zooeven tegen zijn gastheer in zich postkrijgen. Zooals hg daar eenigszins verveeld in z(jn stoel hing, een welvoldaan en va/i alle idealen gespeend mensch, ver tegenwoordigde hjj het type, dat Lorenz haatte en deze overwoog dan ook reeds met een paar formeele woordeü afscheid te nemen, toen hij plotseling weer aan Mariene dacht. Neen, hjj mocht niet met leege han den terugkomen en haastig van wal stekend, begon hij te spreken. „Ik zal je kostbaren tijd niet al te zeer in beslag nemen, Erwin! Om direct maar met de deur in huls'te vallen •- ik wou je vragen mfj te helpen. Weet je, de pracrijk gaat niet al te best, van het begin af heb ik het verduiveld moeilijk gehad... Je zult dat misschien niet zoo kun nen begrijpen, maar..." „Aha!" viel Erwin, wiens gezicht reeds bg de eerste woorden van z(jn gast een algeheele verandering had ondergaan, hem in de rede. „M'n waarde heer, voor je verder gaat: je sch(jnt je van de inkomsten van een kleine plattelandspractijk wat al te veel voor te stellen. Eerlgk gezegd, heb ik mrj met eenige verbazing af gevraagd, hoe je op het dwaze idee bent gekomen om je in Heidmühle te vestigen! Daar zit toch niet dé min ste toekomst in. Zelfs als ik in de gelegenheid was om Je te helpen, zou ik mij nog wel een paar maal be denken alvorens daartoe te beslui ten. Begrip me niet verkeerd, Lo renz, je weet, dat ik..." „Het is wel goed!' zei Lorenz, op staande. „Neem me niet kwalijk, dat. ik je lastig heb gevallen." „Ben je gek, kerel! Geen' sprake van lastig vallen. Integendeel, het doet me plezier, dat je aan mfy hebt gedacht. Het zal wel in orde komen, Lorenz! Jtf behoort nu eenmaal niet tot de soort, die er zich gemakkelijk onder laat krijgen!" „Daar is geen sprake van!".lachte Lorenz, maar het liefst zou hjj den man tegenover zich een klap in diens pafferige, welvoldane gezicht hebben gegeven. Hjj verliet het huis, dwaalde doelloos door de straten en 'liet, daar hjj nog ruim den tijd had voor zijn trein vertrok, tenslotte het stadje achter zich. Weldra bereikte hg het bosch en na een korte wande ling vlijde hg zich op een zonnig plekje ln het mos neer. De geur van de vochtige aarde prikkelde hem en deed zijn zinnen terugkeeren. Hij keek om zich heen, zag de groene schemering, het spel van de zon in het loover en voelend in zgn diepe ademhaling de kracht van het leven, de lust om, te leven, terug keeren. Mariene! Het werd hem warm om het hart, toen hjj dacht aan haar, die op zijn thuiskomst wachtte, die in hem geloofde en in zijn leven leefde. Na een poosje stond hij op om naar het station te gaan. Hij kocht een kaartje en terwgl hij op den trein wachtte,- keerde zijn vertrou wen terug, groeide zijn wil om des noods het laatste offer te brengen, dat Mariene en zijn gezin voor den ondergang zou kunnen behoeden. Hij stapte in den trein en toen deze zich eindelijk in beweging zette, staarde h? door het portierraam naar het voorbij glijdende landschap. En we derom voelde hij zich klein worden, omdat hij geen middel zag zgn vAl in een daad om te zetten. Het was ook alles.'zoo ontmoedigend; hoe moest het nu verder gaan? Wat voor troost moest hij Mariene brengen? De luid vermanende stem van den conducteur wekte hem uit zijn over peinzingen. Hij gaf zgn kaartje af en toen h(j wat later in Heidmühle den berg weg opliep, die naar zijn woning leidde, vervulde de oude, vertrouwde omgeving, u.tiemer nog in het licht van de ondergaande zon, hem met nieuwen moed. Voor zicfe uitkijkend, zag hfl Mar iene met»de drie kinderen hem tege moet komen Hij hief zijn hand op en riep den zijnen vroolgk een paar woorden van herkenning toe. Gretel maakte zich van hjet groepje los, rende hem tegemoet, dat haar bonte rokje om haar beentjes fladderde en liet z!eh juichenddoor hem omhoog tillen. Mijn kind! dacht Lorenz. mijn meisje...? Innig gelukkig voelde hij de armpjes van het kind om zijn hals, zag hij haar lachend, lief ge zichtje. Intusschen was Mariene met de beide anderen naderbij gekomen. „Goddank, dat je* weer terug bent, Ijorenz! Ik heb éen verrassing voor je... Vader heeft ons geld gestuurd, nu zal alles weer goed worden. Kom, je zult wel nonger hebben, ik heb wat fijns klaar gemaakt." Zij nam hem bij de hand en zoo gingen ze samen hun woning bin nen. Naar het resultaat van zgn reis vroeg ze niet Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 2