DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Sluitkool ziekten zijn koolzaadziekten Arbeidsbemiddeling in den landbouw Tien punten van grasland belang voor het scheuren het nieuwe jaar nieuwjaarsgroet Hoe wordt konijn bereid Poldersche Prikjes en Preekjes 60-jarige Vrijdag 19 December 1941 Op den Havendijk te Enkhaizen worden de boornen geveld. Veel vsa het typisch aspect van dit aoo bekoorlijke oud-Hollandsehe grachtje tfaat verloren, doch de bewoners stellen den maatregel op omdat de sombere sfeer en de vocht ermede uit hun huizen verdwijnt. (Pax-Holland-De Haan-m) Geen koolzaad waar vorig jaar sluitkool stond Wachten de boeren te lang? In het Noveanber-nummer van *De Arbeidsmarkt" wordt er op gewezen, dat dit najaar in sommige deelen van ons land een vrij groot tekort aan landarbeiders voor den aardaipipel- en bietenoogst heeft be staan. In dit tekort kon echter wor den voorzien door tewerkstelling van ongeschoolde arbeiders, arbei ders uit andere beroepen en werk- verruiimingsarbeiders. Voor het ver krijgen van geschikte arbeiders speelde ook het loonvraagstuk een belangrijke rol. „De Arbeidsmarkt" meent echter, dat een der moeilijk heden voor het tijdig reserveeren van de-ze geschikte arbeidskrachten is gelegen bij de landbouwers zelf. Het blad schrijft dienaangaande: „Velen wachten nog steeds tot het laatste oogenblik, voordat zij een aanvrage om arbeidskrachten bij de arbeddsbureaux indienen. Niettegenstaande er herhaaldelijk op is gewezeh, dat het noodig is tij dig tevoren op te geven hoeveel werkkrachten men voor oogst- werk'zaamheijlen noodig denkt te hebben, kunnen er vele landbou wers nog steeds niet toe besluiten in deizen samen te werken met de f;ewestelijke arbeidsbureaux. Wil- en in de toekomst dergelijke moei lijkheden worden voorkomen, dan zullen de belanghebbenden zelf in de eerste plaats moeten medewer ken, opdat maatregelen kunnen worden genomen om een voldoend aantal aiheiclers voor oogstwerk- zaamheden uit te zoeken en over de verschillende streken, waar een tekort is, te verdeeleri, gesteld dat de arbeidsvoorwaarden, inclusief de huisvesting, e.d., convenabel zijn. Dan kan ook rekening worden ge houden met de plaatsing van land arbeiders in Duitschland. Men kan echter niet eischen dat in een be paalde streek het geheele jaar door honderden arbeiders in reserve Ten einde de nog heerschende misstanden zooveel mogelijk weg te nemen volgen hieronder nog enkele aanwijzingen voor belanghebbenr den. Ie. Het overdragen van scheur- plicht is niet meer toegestaan. Alle verzoeken over dit punt welke nè. 6 December hier zijn binnengekomen worden niet behandeld. 9e. Aanvragen om benzine voor het schfeuren van grasland be hoeven niet meer te worden gedaan. De voor dit doel be schikbaar gestelde hoeveelheid is geheel uitgeput 8e. Aanvragen voor extra paarden- voer moeten worden ingediend bij de Plaatselijke Bureauhou- oers der L.CX) Deze laatsten regelen de verdere afdoening der aanvragen met mij\. worden gehouden, d.wi. gedurende het grootste deel als werkloozen door de Overhead worden onderhou den, om gedurende 4 6 weken in het najaar als seizoenarbeider in den landbouw te kunnen werken. Tijdige regeling van het probleem tusschen belanghebbende instanties i6 voor de toekomst dringend noo dig." SCHAGEN „SCHAGER DAMCLUB". Uitslagen van de gehouden on derlinge competitiewedstrijd. Wit: Zwart: le klas: Joh. Bremer—J. v. Montfoort 0—2 Keet—Eriks D-2 J6 Tiesen—I. Schot 2—0 v. RuitenKos 02 J. PeetoomD. Mienes 0—2 S. GrootesS. Visser 0—2 J. PeetoomJ. Tiesen 02 3e klas: C. MareesStuijt 02 Jib. MooijWijbenga 0—2 J. Hiemstra—De Vries 20 D. SchoorlH. Domper 11 WijbengaBosch O—2 In verband met de a.s. feestdagen Dinsdagavond clubavond. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 13 December ston den bij het bijkantoor Schagen van het gewestelijk arbeidsbureau 24 werkzoekende arbeiders inge- scherven, t.w. 4 grondwerkers, 1 metselaar, 1 opperman, 1 timmer man, 5 landarbeiders, 4 chauffeurs 1 expediteur. 1 conciërge, 1 bouw kundig optzichter, 1 administrateur, 1 kantoorbediende, 2 kruideniers en 1 banketbakker. In de overeenkomstige week in 1940 bedroeg dit aantal 33; in 1939 67 en in 1938 88. GEEN WONINGEN. Naar men ons mededeelt zal de bouw van de woningen voor de Heldersche vluchtelingen alhier geen voortgang vinden. 4e Het keuren der aangegeven perceelen trachten wij zooveel mogelijk te bevorderen. Het heeft geen zin ons tot spoed te manen, aangezien het werk niet vlugger kan gaan dan het reeds geschiedt. Juist het feit dat velen zoo laat hebben opge geven werkt nu belemmerend! 5e Verzoeken om vrijstelling van scheurplicht worden niet be handeld indien reeds vrijwillig werd aangegeven. 6e Wie i\og niets heeft opgegeven krijgt scheurplicht opgelegd, ter bèoordeeling van mij. Ook hier over behoeft men niet te schrij ven, maar kan men rustig na- dér bericht afwachten. 7e. Laten die boeren welke daar voor paarden beschikbaar heb ben nu hun collega's helpen welke gaan scheuren. In de laagveènstreken behoeft in het algemeen niet te worden ge scheurd. De daar nog aanwezi ge trekkracht is nu elders zeer goed productief te maken! 8e Wie een voor het doel geschik te ploeg heeft kan daarmede zijn collega's een plezier doen. In de weidestreken is een te kort aan ploegen De akkerbou wers kunnen hier dus helpen! 9 Wie prikkeldraad noodig heeft voor afscheiding van te scheu ren grasland e.d. kan daarom verzoeken aan het Bureau Grondstoffen, Lange Voorhout 10 te Den Haag. ledereen die vrijwillige opgave deed voor het scheuren ont vangt nog een schriftelijke be vestiging dezerzijds; men be hoeft hierop niet te wachten met scheuren. Daarmede kan men beginnen zoodra de keur meester het perceel heeft be zocht en goed bevonden. De Proy. Productiecommis saris voor Noordholland Ir. G, J. L1ENESCH. Maandag 22 Dec. zal het 60 ja ren geleden zijn, dat Johannes Wil- lemse en Maatje Slort in den echt vere en igd werden. Maandag 22 Dec. zullen de kras se oudjes met hun kinderen en kleinkinderen, verdere familie en vele vrienden den dag kunnen her denken. waarop zij voor 60 jaren te den Helder in het huwelijksbootje stapten; dan zullen zij kalm kun nen terugzien „langs de baren, doorkruist in twaalf maal vijf te- saam gesleten jaren", zooals Sta ring, de Wildeniborchsche landheer- dichter, het uitdrukte. Dan zullen zij ziCh kunnen verheugen in „den schoonen boom van eer en wel stand, door beider zorg geplant en opgekweekt". Zij zullen zich her inneren, hoe „de heldre zon som wijl haar licht verborg, hoe, door 't stormweer afgereten, soms wat loof ter aarde viel", want gemak kelijk ging het niet steeds in die 60 jaren en het leed bleef ook dit gezin met zeven kinderen niet be spaard. Toen de jubilaris als stafmuzi kant bij de K. N. Marine op 48-ja- rigen leeftijd op pensioen gesteld werd, leek het een oogenblik, alsof bet zonnetje achter de wolken zou schuilgaan, maar het werd weer lidht, toen een aanstelling bij de administratie der posterijen te Arn hem volgde. Na op 64-jarigen leef- KNAPPE MELKBOEREN. Velen behaalden vakdlplcwna. Voor het examen, ter verkrijging van het vakdiploma vanwege de Noordhollandsche consumpt.iemelk vereenigingen te Alkmaar, hadden zich 177 candidaten aangemeld, waarvan 1 candidaat zich nog voor het examen terug trok en later nog zes afvielen. Van de 170 candidaten, die zich aan het schriftelijk examen onder wierpen. slaagden, zonder zich aan het mondeling examen te behoeven onderwerpen. 95 personen. Aan de ze melkverkoopers kon 't Vakdiplo- ma direct daarna worden uitge reikt. Vóór het mondelinge' examen ontvingen daarna 78 candidaten 'n onroeninr. Een 12-tal opgeroepenen verscheen niet op het mondeling' examen en van de 66 overige melkverkoopers slaagden er alsnoc 35. In totaal konden 130 vakdiplo ma's worden uitgereikt. De examen-commissie bestond uit de heeren Dr. D. Mol. voorzitter. Ir. D. C. de Waal te Heiloo. R. de Boer te Middelie en Joh. de Veer te Schagen. Z1JPF T ZAND. DRANKWET. De Commissaris der provincie Noordiholland heeft den heer H. v. Woesik alhier toestemming ver leend tot het verkoopen van zwak alcolholisöhen drank zonder verlof, in een houten tent, staande naast de ijsbaan alhier, ten behoeve van schaatsenrijders. tijd te zijn gepensionneerd, trok de jubilaris met zijn gezin weer naar het Noorden en vestigde hij zich te Schagen. Velen zullen zich nog her inneren, hoe hij hier als lid van den Raad, gedachtig aan de woor den van Vondel, „indien 't gemeen LT roept, besorght het als uw eigen", streed voor de belangen van ande ren. De laatste twaalf jaren genoot het jubileerende echtpaar een welver diende rust in het mooie Schoorl. Het leed en de moeiten en de zor gen dienen nu te worden vergeten; .er is alle reden tot tevredenheid en blijdschap: beiden zijn 81 jaren, beiden zijn nog jong van hart en verheugen zidh in een goede ge zondheid. „De herfst loont, wat de Lente wrocht", na welbesteden tocht rus ten zij thans in hun aardig huisje aan den Damweg en bekijken van hier uit het wereldgebeuren, want, om nog eens den zanger van Wil- denborch aan het woord te laten, „zij zijn 't niet meer, die leed noch last deed sagen, voor wie t' gezel lig levenspad geen klimmend hoog te steil, geen bogt te kronklig had: de grijsheid nadert met haar pla gen." Moge het puibileerende echtpaar nog menigwerf, van 's levens kom mer vrij, zijn huwelijksdag vieren met magen en vrienden! Ziekten en beschadigingen waarmede men rekening te honden heeft bij het teelen van koolzaad. In Noord-Holland, dat immers de kooltuin van Europa wordt ge noemd, zullen wij bij het teelen van koolzaad de vraag moeten beant woorden, of de vele ziekten en pla gen, die onze sluitkoolsoorten kun nen belagen, ook van invloed kun nen zijn op de teelt van koolzaad, aldus schrijft ons de heer v. Herwij nen, ambtenaar hü den P. Z. D. Vooral in verband met de vrucht- wisseling is dat een belangrijk pro bleem. In het algemeen kunnen wij na melijk wel zeggen, dat alle ziekten en schadelijke dieren van onze sluitkool ook bij koolzaad kunnen optreden. In de eerste en meest belangrijke plaats noemen wij de knolvoet of knop, die vooral op pas gescheurde gronden nogal kan optreden en verder op min of meer kalkarme gronden. Het spreekt wel vanzelf, dat alleen daarom al een grondon derzoek van pas gescheurde gronden zeer nuttig kan zijn. In Groningen kan men dan wel met min of meer zekerheid voorspellen, of het gevaar voor het optreden van knolvoet aan wezig geacht moet worden. De verschijnselen - van knolvoet zijn bij ons wel zoo algemeen bekend, dat een beschrijving wel achterwege kan blijven. Verder komt als zeer schadelijke grondparasipt het wortelaaltje aan de beurt, dat volgens Ritsema, Bos en Schroevers ook bij koolsoorten kan optreden. Met name dan het bietenaaltje. Hiervoor ben ik echter niet zoo bang, omdat wij in de praktijk heel weinig van deze ziek te bemerken bij de sluitkoolsoor ten. Vallers. De val Iers ziek te, die bij sluitkool soorten soms zooveel schade kan doen, schijnt eveneens in staat te zijn het koolzaad aan te tasten. Ge lukkig kan de schade grootende'els voorkomen wórden door een een voudige zaaclontsmetting, die dus bij koolzaad ook niet achterwege mag blijven. Een andere ziekte, die in den grond kan achtergebleven zijn van een andere {eelt is de selerotien- ziekte (rattenkeutels, krenteibroo- den, enz.), een ziekte die weliswaar bij de sluitkoolsoorten niet zooveel schade doet, maar die bij andere gewassen wel degelijk van belang kan zijn. Zoo kunnen de aardappe.» len, vooral als ze dicht gepoot zijn of het loof een sterke ontwikkeling De bouillon zeven, met de aange mengde bloem binden en met toma tenpuree op smaak afmaken. Het vleesch van het been afhalen en als vulsel in de soe<p gebruiken. KQNUNENPEPER VAN GEBRA DEN KONIJN. Resten in stukken gesneden vleesch van het konijn, 6 dl. bouil lon van het karkas. 1 dl. azijn, 1 groote ui, 65 gr. bloem of meer, vet van de jus, 1 lepel suiker of meer. Van het karkas bouillon trekken, de gesneden ui licht bakken met vet van jus, de bloem toevoegen en het mengsel roerende bruin la ten worden. Het heete vocht er bij gedeelten bij gieten, de saus glad roeren en telkens laten doorkoken. De saus afmaken met azijn, peper en sui ker, zeven en de stukken konijm er in laten stoven. Tweede blad vertoont, er in warme, vochtige Ja ren zeer veel van te lijden hebben. Deze ziekte komt eveneens bij kool zaad voor en verder bij de meeste andere stengelgewassen, b.v. bij mosterd, maanzaad, enz. De door deze ziekte aangetaste stengels rot ten af, worden hol en vertoonen binnenin tamelijk groote, zwarte korrels, die meestal langwerpig en onregelmatig van vorm zijn. Deze korrels (sclerotien) vallen op den grond en kunnen in een volgend jaar weer het aanzien geven aan een nieuwe zwamplant. Vooral op gronden, waar een groote loofont- wikkeling te verwachten is zal men jaet deze ziekte rekening te hou den hebben. Een directe bestrijding is niet mogelijk. Dit wat betreft de ziekten, die in den grond verblijven kunnen. Insecten. Wat de andere ziekten betreft hebben wij vooral rekening te hou den met de vele insecten, die bij kool schadelijk kunnen optreden. Vooral de koolvliegen en de aard- vlooien, mosterdkevers en koolzaad glanskevers moeten genoemd wor den, evenals de snuitkevers. Bij koolsoorten is het bestrijden van deze dieren tamelijk gemakkelijk, maar bij de groote oppervlakten, die van koolzaad kunnen worden verwacht nemen de moeilijkheden die verbonden zijn aan het bestrij den toe. Bovendien moet men er rekening mede houden, dat de keu ze van de bestrijdingsmiddelen zeer beperkt zal zijn. Het beste doet men dus, met deze dingen rekening te houden bi] het opmaken van het teeltplan. Das ook geen koolzaad naast of dicht ln de buurt van een akker, waar een vorig ]aar sluit kool heeft gestaan! Houdt bijen. Op nog een ander punt zou ik de aandacht willen vestigen en wel op de noodzakelijkheid te zorgen voor bestuivingsmogelijkheid. Dat wil zeggen, dat men moet zorgen voor bijen. Hoewel de meeningen hierom trent eenigszins uiteenloopen, kan men toch veilig aannemen, dat minstens vier bijenvolken per bun der koolzaad aanwezig moeten zijn. Vooral in een voorjaar met korte perioden van zonneschijn wordt de zaadopbrengst door de aanwezig heid van bijen zeer veel verhoogd. Over de kansen die bestaan op bastaardeerign is reeds door anderen gewezen, alsook op het plantkundi ge nadeel hiervan. Dat er, hoe de waarheid ook moge zijn, weinig kans op bastaardeering met onze sluitkoolsoorten zal bestaan zal ieder duidelijk worden als hij let op den tijd. waarin de sluitkool soorten bloeien en den tijd, waarin het koolzaad bloeit. Het koolzaad bloeit normaal heel wat vroeger dan onze sluitkoolsoorten. Overi gens is hierover het laatste woord nog niet gezegd, omdat door on derzoekingen van Minderhout e.a. gebleken is, dat de bijen er niet zoo gemakkelijk toe te brengen zijn om een eens gevonden nectarbron op te geven. Ze blijven dus zoo lang mogelijk op eenzelfde stuk kool zaad hun nectar halen. Ook al daarom is de kans op bastaardee ring niet zoo groot als men alge méén aanneemt. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat men geen veiligheidsmaatregelen zou moeten nemen. Voorzichtigheid is nu eenmaal de moeder van de porseleinkast. Ook in den tuin- en landbouw! Vragen op plantenziekentenkun- dig gebied worden gaarne beant woord. prachtwoord, hé). Als Je d'r niks van ziet. heb je d'r ook geen weet van. En nou? *k Most telkens den ken aan een lollige film, die *k eens zag, van een auto waar een wiel afliep, dat zoo maar verder z'n eigen gang ging en 'k stond maar steeds te hopen, dat er eens een achterboutje van een van die var kentjes hetzelfde zou doen en eigen wijs weg zou zeggen: „Ga jij maar door. ik stap hier het damhek in." 'k Stond al klaar om naar de deur te rennen en beleefd buigend open te doen. Maar niks hoor! Het beest stapte altijd geheel compleet voor- bii Wat zeg je van dien vooruitzien- den blik van onze middenstanders? Laten ze ter leering van de winkel- jeugd een lezing houden over Ver- koopkunde. 't Is me nou nog al een kunst om wat te v e rkoopen, zou je zoo zeggen. Ze mochten voor ons vrouwen, wel een cursus houden over inkoopkunde. Zou Sinterklaas dan geen goeie leeraar zijn; die wist hier tenminste nog aardig wat los te krijgen. Toch is 't nog zoo slecht niet bek'eken van de winke liers om de jongelui aan 't ver stand te brengen, dat het niet altijd zoois, dat de kruien iep, de bakker en de slager met open armen ont vangen, vertroeteld, geliefkoosd en gepaaid worden en dat er ook weer een tijd kan komen, dat „de klanf koning" zal zijn. Als er weer volop is! Maar nou is er nog schaarschte, ook papierschaarschte en daarom durf ik m'n babbeltje niet langer te maken, 'k Hou op hoor! Veel groe ten van en aan allemaal, je S'teintje. "/pCCJTUtOeN MOGeO NIKT WoCipH-fJ ItoOqjOKDuWC» 0<a,r4 INDlEOl LADING OP KON ZOODANIGE Wi|ZJ» GtPUAATOT, DAT DE BtSTOOqpCLC^ NjAAQ eE-N yqy UITZ-IO,HE£PT." EiE-NK. DAAq A.A.M J AqrryT we&ENN/EC^KE-Ei^sqEGeuiNG», STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 13 December ston den 10 werkloozen ingeschreven, waarvan 3 in de steunregeling en 4 in de centrale werkverschaffing, 1 werklooze maa-kte een wachtweek door, terwijl 2 werkloozen uit hun bondskas trokken. Op het oogenblik dat aan de deur klopt en het oude, veel bewogene van ons gaat scheiden, ligt Uw geplaatst in liet U vertrouwde DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER bij al Uw vriencjen en famili' leden op tafel.' Immers dit Dagblad komt overal!! DE WONINGBOUW VOOR HELDERSCHE VLUCHTELINGEN Naar wij vernemen zijn in enkele plaatsen, o.a. Zijpe en Aartswoud plannen afgekeurd, die bestemd waren voor woningbouw, omdat de kosten voor het bouwrijp maken van den grond te hoog worden. Het is evenwel niet de bedoeling dat de bouw ergens wordt stopgezet, men zal nu alleen andere gron den moeten zoeken. ALKM AAK Velen op het platteland en in de steden hebben zich dezen zo mer een konijntje aangeschaft om straks een lekker hapje te hebben. Nu de winter nadert en voedsel voor deze dieren buiten moeilijker te krijgen is, maakt menigeen plannen om zoo langzamerhand eens een van de langooren te con- sumeeren, Wie met het slachten en villen van deze dieren, die soens 'n gewicht van 2%—3 kg. bereiken, niet op de hoogte is, doet beter het aan deskundigen over te laten. Niet alleen om noodeloos dieren kwellen te voorkomen, maar boven dien kan door het beschadigen van den galblaas enz., een deel van het vleesch ongeschikt wórden voor het gebruik. Van het konijn zijn zeer smakelijke gerechten te bereiden. Veel boter of vet behoeft dit niet le kosten. Een gemest konijn is dik wijls zeer vet en kan in eigen vet gebraden worden. KONI'NENSOEP (voor 4 personen). lVd liter water, hals, pooten, rib ben, hart, maag en den kop van het konijnen, ui. wortel, peterselie, lau rier, thijm, peperkorrel. 40 g. bloem, boter of konijnenvet, tomatenpure en zout. De stukken van het konijn was- sche'n, inwrijven met peper en zout on met de fijn gesnipperde ui, in wat boter of ^konijnenvet bruin bak ken. De kruiden en het water toe voegen, het geheel aan de kook brengen en de bouillon zoolang la ten trekken, tot het Yleesch gemak kelijk van hals, pooten. enz., loslaat. Kooktijd lH 2 uur. Beste Remtie Wel, heeft Sinterklaas je goed bedacht, of had je meer met Zwarte Piet te maken? Ja, je bent nog al eens ondeugend, al weet je 't mis schien zelf niet! Nou, in den Pol der heeft-ie aardig gereden. Hij was best tevreden over de schoolkinde ren, dat kon je wel merken Maar of hij 't ook zal zijn over den ver slaggever? Die heeft zoomaar ver geten te vertellen, dat de Sint de Oostpolder jeugd ook verraste met het optreden van een goochelaar en dat Gijs, je weet wel, Gijs Meule- veld, weer Sint's rechterhand was. Onze persman knijpt hem al een beetje tegen het volgend jaar, hoor de ik. Maar misschien houdt de groote kinder- en menschenvriend er wel rekening mee, dat de man echt z'n best heeft gedaan om hem alle eer te geven, 't Liep hem zoo maar niet mee. Aan de Kleine Sluis leek meester er wel niet aan ge dacht te hebben de oudercommissie te waarschuwen. Dat kwam natuur lijk omdat 't feest daar van 't jaar op zoo'n ongewone manier gevierd moest worden. Maar daardoor moest de krantenman de halve Sluis afbellen om er iets van aan de weet te komen. En met den Oost polder dacht hii gauw en gemakke lijk klaar te zijn. toen hij toevallig het telefoonnummer van den Sint aan de weet kwam. Even een foon- tjecontact, maar... met de vrouw van Sinterklaas (wist jij dat-ie ge trouwd was?) De Sint zelf „zat net onder de koeien" en de bisschop^ sche was dadelijk bereid hem even aan de telefoon te roepen, maar dat wou de verslaggever niet heb ben. Nou, daar had-ie gelijk in, niet? Een boer. al is het ook de goed heilige-Nicolaas zelf, moet ie niet onder de koeien vandaan roe pen, of er moet brand zijn of zoo iets. Gelukkig wist de Sint z'n vrouw ook wel het een en ander te vertel len en kwam 't dan toch yoor el kaar. Nou en over dat vergeten zou 'k me maar niet druk maken, als ik de co&espondent was. Het an dere jaar wie dan leeft, wie dan zorgt. We hebben allemaal, en Sin terklaas zeker ook, tegenwoordig wel andere dingen aam ons hoofd. Toch stappen we niet altijd even gemakkelijk over zulke kleine ver- drietelijkheidjes heen. Zoo kon ik de vorige week wel huilen, toen ik alsmaar van die aardige varken tjes voorbij en steeds maar weer voorbij m'n deur zag gaan. 't Is vanzelf veel beter, dat die slach tingen voor de „zelfverzorgers", zoo als ze volgens de krant voortaan zullen heeten, niet meer thuis ge beuren. maar door een echten sla ger in een behoorlijke inrichting. Toch is d'r ook wel wal tegen, voor de niet-zelfverzorgers (wat een Schoorl echt- vereeniging

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5