Res.-kapiteins tot zware straffen veroordeeld Uchtroovers H01TIKA Strijd en Overwinning Voor den Économiseren rechter RADIOPROGRAMMA Verdachten niet alleen schuldig geacht mandaat van een in gevecht ge wikkelde stelling als verdachte was, uit bezorgdheid voor het léven van Rademakers, van wiens landsge- vaarlijkheid hij overigens overtuigd was en wiens onschadelijkmaking hij noodzakelijk oordeelde, zich persoonlijk zou hebben willen belas ten met de overbrenging van zoo- danigen persoon naar een voor hem veiliger plaats. Waarbij nog komt, dat de plaats, waarheen verd. Rademakers be weerdelijk zou hebben willen over brengen, zijn commandopost zou zijn geweest, een plaats, welke al lerminst geschikt was voor het in bewaringstelling van gevaarlijk ge achte personen. Het Hóf heeft veeleer de overtui ging bekomen, dat verdachte niet bezorgd was-voor het leven van Rademakers, doch dat hij van mee ning was, dat Rademakers, on danks zijn insluiting in de cel on der het raadhuis, toch nog gevaar zou kunnen opleveren, hetgeen zijn bevestiging vindt in een door ver dachte ter terechtzitting van het Hof mede afgelegde verklaring, dat hij bevreesd was, dat Rademakers tengevolge van de beschieting van het gebouw, waarin hij zich bevond, weder op vrije voeten zou kunnen raken. Het Hof is 'van oordeel, dat de verklaring van verdachte, afge legd de *29ste Juni 1940 voor den getuige Rops in diens hoedanig heid. van kapitein der marechaus see te Zwolle, belast met het ver hoor» van verdachte, houdende de erkenning door verdachte van zijn. opzet Rademakers te dooden, als zijnde overeenkomstig de waarheid moet worden aange merkt. Het Hof wordt in deze overtui ging bevestigd door de verklaring door verdachte ter terechtzitting van het Hof afgelegd, dat hij te dien tijde in de meening verkeerde, dat hij Rademakers terecht had gedood en deswege niet strafbaar was, een opvatting, welke verdach te, volgens zijn verklaring, later heeft laten varen. Onder deze om standigheden kans het Hof geen waarde toekennen aan de later, op 24 Augustus 1940, door verdachte voor Öen officier-commissaris te 's-Gravenhage afgelegde verklaring, voorzoover hij daarbij zijn voren bedoelde bekentenisherroept met de bewering, dat hij, verdachte, aanvankelijk tegen beter weten in, den indruk van een flink officier, die bewust handelde,, overeenkom stig zijn plicht, heeft willen maken. KAPITEIN KIERS TOT 5 KAPI TEIN VAN DEN HEUVEL TOT 8 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. •S-GRAVENHAGE, 23 Deo. Het Vredegerechtshof heeft he den arrest gewezen in de zaken tegen A. d. Heuvel en C. W. Kiors, reserve-kapiteins» be schuldigd van doodslag op resp. Noorderadorp te Wassenaar en Rademakers te KesseL Verdachten waren door de arrondiseements-rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 en 6 maanden gevangenisstraf. Het Vrede-gerechtshbf veroor deelde reserve-kapitein Kiers tot een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren en reserve kapitein Van den Henvel tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 jaar. UITSPRAKEN VAN HET VRE- DESGERECHTSHOF. In de zaak van den reserveka pitein Kiers acht 't Hof wettig bewezen en heeft de overtuiging bekomen, dat verd. de hem bij dagvaarding primair ten laste ge legde feiten heeft gepleegd, met dien verstande, dat verdachte te Kessel op 10 Mei 1940, met het óógmerk orh opzettelijk een man, genaamd Johannes Hubertus Ra demakers van het leven te beroo- ven, opzettelijk op geringen af stand een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt ge schonken, op dien man heeft af gevuurd, tengevolge' waarvan dien man door een kogel in het hoofd is geraakt en zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij daaraan is overleden. Het Hof overweegt daarbij het volgende: Uit.de verklaringen van getuigen Rademaker en Manche is komen vast te staan, dat verdachte toen maals in den waan verkeerde, dat de leden van de nationaal-socialis tische beweging in Nederland een gevaar opleverden voor 's lands veiligheid, inzonderheid ten tijde .van den oorlog, die verwacht werd. In verbond hierméde heeft ver dachte zich in-dezen zin geuit, dat de leden dezer bewoging onschade lijk zouden moeten wordei^ gemaakt terwijl hij daarbij inhet bijzonder de persoon van den verslagen Ra diomakers heeft, genoemd. Door de ze overtuiging geleid en in de mee- .ning, dat hij handelde in overeen stemming met de hem door zijn militaire meerderen verstrekte in structies, aanwijzingen en ihlichtin- gen, heeft verdachte het voornemen opgevat om Johannes Hubertus Rademakers, nadat hij zijn onder geschikten had opgedragen dezen den avond van den 9den Mei in een cel op te sluiten, terstond na het uitbreken van den oorlog per soonlijk onschadelijk te maken door hem van het leven te berooven. Weliswaar heeft verdachte ver klaard, dat hij izch na den aanvang der vijandelijkheden naar de cel van Rademakers heeft begeven met de bedoeling hem naar een veiliger plaats te brengen, omdat verdachte beducht zou zijn geweest, dat het leven van .Rademakers gevaar zou loopen door de omstandigheid; dat de cel, waarin deze zich bevond, onmiddellijk onder het vijandelijk vuur lag en dat verdachte hem met het oog daarop naar zijn elders gelegen commandopost had willen overbrengen, doch het Hof acht de ze voorstelling van zaken .onaan vaardbaar. Ongerijmd! Im/mers, het komt het Hof vol strekt ongerijmd voor, dat de com- Opzettelijk doodgeschoten. Het Hof stelt derhalve vast, dat verdachte het oogmerk heeft gehad, Rademakers van het leven te be rooven en dat hij aan 'dit voorne men uitvoering, heeft gegeven, door Rademakers /opzettelijk een kogel door het hoofd te schieten, tenge volge waarvan Rademakers is ge dood. Het Hof is echter van oordeel, dat niet is komen vast te staan, dat verdachte vorenbedoeld voornemen na kalm beraad en rustig overlefe heeft ten uitvoer gelegd. Echter zijn de omstandigheden, waaronder verdachte zich aan het leven van Rademakers heeft ver grepen, voor hem zeer bezwarend, voorzoover verdachte zich niet heeft ontzien een ongewapend, weerloos "haan, opgesloten in een cel, door een luikje in de toegangs deur dood te schieten. Met deze omstandigheden rekening houden de, zou het Hof een zeer zware straf een elsch van recht achten. Ander zijds is het Hof van oordeel, dat de volgende overweging ter bepaling van de aan den verdachte op te leggen straf mede In aanmerking behoort te worden genomen. Verdachte heeft van zijn mi litaire meerderen bij herhaling in structies, aanwijzingen en inlichtin gen ontvangen, niet alleen omtrent de zoogenaamde landsgevaarlijk- heid van de leden der nationaal- socialistische beweging in Neder- DE VAN 126. Piet ging ook over eind staan en keek in de richting waarheen zijn makker wees, maar zag niets. Even later meende hij eckter een zwak gebrom te hoor en en nu zag hij een stip. Dat moest een vliegma chine zijn, misschien wel hun toestel. Het ne gertje had met zijn scherpe oogeri ai eerder iets ontdekt, dan Piel zou kunnen. T- FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van. Hans Hirthammer (Nadruk verboden) lt Ook het circus scheen instinctief te voelen, welke een belangrijke rol het nu, na tante Maria's vertrek was toebedeeld dat het er nu op arnkwam Mams tegen alle nare din gen te vrijwaren, te beschermen en haar het leven zoo prettig mogelijk te maken. Dat was echter lang niet gemak kelijk zoolang er menschen beston den als b.v. meneer Doos. Meneer Doos verscheen onverwacht in hun midden, toen ze juist gezel lig met z'n vieren aan tafel zaten. Hg droeg een zwarte actentasch onder zijn arm en een wiebelende lorgnet op zijn dunnen neus; over die'lorgnet heen gluurden twee grijze stekende oogeji de kamer in. Voor meneer Doos was elk voorwerp een open boék; hg kon door stevig ge sloten kastdeuren en schrijftafella den heen kijken. Hij Vond alles, wat maar eenige waarde had en schreef dat onbarmhartig op zijn geduldige lijst. Zelfs het gouden horloge, dat Lorenz zoo listig achter een paar studieboeken had verstopt, was on langs niet aan zijn blik ontsnapt. Tja, de speurderstalenten van me neer Doos grensden aan helder ziendheid. Sinds meneer Doos er echter een gewoonte van had gemaakt zijn vulpenhouder door dr. Burmester te laten vullen, had zijn verschijning belangrijk aan afschrikwekkendheid ingeboet. Er was trouwens ook bijna niets meer in huis, dat voor meneer Doos nog in aanmerking zou kunnen komen. Nóchtans liet Mariene haar lepel zakken, toen de ongenoode gast zich door een kier van de deur naar bin nen wrong. „Ach, bent u daar alweer zuchtte ze, tegelijkertijd aanstalten makend om op te staan. „Nee, nee, mevrouwtje, laat u zich niet storen! Ik heb tijd. Wel, kinde ren, heeft jullie moeder weer wat lekkers gekookt?" Het circus hield zich op een af stand. Het «vist uit ervaring, dat de zwarte actetasch slechts onheil in zich verborg en er bestond dus niet de minste aanleiding zich door de vriendelijke woorden van dezen me neer te laten verleiden tot een atel- land in het algemeen, maar ook in het bijzonder met betrekking tot Rademakers. Verderfelijke invloed. Aldus is door verdachte ver klaard en mede door verschillende getuigen bevestigd. Het is hét Hof uit eigen wetenschap bekend, dat de leidende militaire instanties, in overeenstemming met de toenmali ge Nederlandsche regeeringsorga- nen, een hoogst verderfelijken in vloed hebben uitgeoefend op ge zindheid en stemming in het leger met betrekking tot de leden der nationaal-sociallstische beweging in Nederland, waardoor de landver- raadlegende in het leven is geroe pen met alle noodlottige gevolgen daaraan verbonden. Voor den geest van wantrouwen pn de daarmee samenhangende gesteldheid van onevenwichtigheid, welke op het Nederlandsche leger en op vele andere volksgenooten bij het uit breken van den oorlog een zoo uitermate ondermijnenden invloed heeft gehad-, zijn naar 's Hofs oor deel in de eerste plaats de toen malige Nederlandsche regeering en de leidende instanties, ook in de Nederlandsche weermacht, aan sprakelijk. Bij herhaling is van die zijde de indruk gewekt en bevorderd, dat de leden/ der nationaal-socialisti- sche beweging in Nederland als zoo danig landsgevaarlijk waren en als landverraders behoorden te wor den behandeld. Het Hof geeft zich er rekenschap van, dat deze allerverderfelijkste invloed der toenmalige staats- en legerleiding bij velen de overtui ging heeft doen postvatten, dat te genover de leden der nationaal-so- cialistische beweging in Nederland in 's lands belang met alle midde len behoorde te worden opgetreden, waarmede een plicht jegens het va derland zou worden vervuld. Verdachte zelf slachtoffer. Naar 's Hofs oordeel behoort ver dachte mede tot de slachtoffers van dezen geest, die destijds de leidénde Nederlandsche instanties 'heeft bezield, voorzoover ook hij meende zijn plicht te doen epi in zijn recht te zijn, door in de toen maals gegeven omstandigheden een lid der nationaal-socialistische be weging in Nederland, Rademakers, op wiens gevaar met het oog op 's lands veiligheid van militaire zijde nog bepaaldelijk de aandacht van verdachte gevestigd was, onschade lijk te maken door hem neer te schieten toen de vijandelijkheden waren uitgebroken. Het Hof acht zich verplicht te genover de 'nagedachtenis van den verslagenen Rademakers uitdruk kelijk vast te stellen, dat ter te rechtzitting van het Hóf is komen vast te staan uit de verklaring van getuige Hetterscheid, brigadier-ma joor der rijksveldwacht te Blerick, en in zijn ambt werkzaam ter plaat se waar Rademakers woonde, dat Johannes Hubertus Rademakers on der de burgerbevolking zijner woon plaats-te goeder naam en faam be kend stond en dat de omtrent hem verbeide ongunstige berichten, sa-, menhangende met zijn lidmaat schap der nat.-soc. beweging in Ne derland, afkomstig waren van mi litaire zijde, zooals bovendien door verschillende getuigen is bevestigd Hoewel het Hof van oordeel is, dat verdachte, ondanks den op hem uitgeoefenden invloed als voren bedoeld, zijn eigen verantwoorde lijkheid voor zijn daad heeft behou den, omdat van een hoogèren' last tot het dooden van Rademakers niet is gebleken, acht het Hof het toch? mede een eisch van rechtvaardig-' heid, dat een misdrijf als onder de bedoelde omstandigheden door ver dachte gepleegd, niet uitsluitend en ten volle aan dezen verdachte wordt aangerekend, zij het ook, dat de hoofdschuldigen zich alsnog aan bestraffing hebben kunnen ont trekken. Het Hof wil deze overweging tot uitdrukking brengen in- een belangrijke vermindering van de straf, welke verdachte overigens wegens zijn hoogst ernstige en laffe misdaad zou hebben ver diend. Overwegende, dat het bewezen verklaarde oplevert het misdrijf van „doodslag", daarbij gebruik maken van een middel hem door zijn ambt lig misplaatste toenadering. Meneer Doos nam de onwelwil lende houding-van de kinderen maar niet al te zwaar en haastte zich naar zijn vaste plaats aan het raam, voor Marlene's naaitafeltje. „De dokter niet thuis?" Mariene sloeg vermoeid haar oogen op. „Mfln man is naar Bérlijn om daar een om daar naar een gun stiger bestaansmogelijkheid uit te zien". Op het laatste oogenblik schoot het haar te binnen, .dat het misschien niet verstandig was haar bezoeker alles te zeggen. Het zou er nog toe kunnen bijdragen hun zelfs daar de eerste maanden het leven ondraaglijk te maken. „Alsjeblieft, naar Berlijn nog wel!' zei meneer Doos, werkelijk verbaasd, terwijl hij een vergeefsche poging deed zijn lorgnet onwrikbaar vast op zijn neusbeen te planten. „Of dat nu wel zoo verstandig is? Het wil mij voorkomen, dat het niet gemakkelijk zal zijn in zoo'n groote stad een practijk te beginnen." „Een mogelijkheid is er", ant woordde Mariene, wat uit de hoogte. „Er is een collega, die zich voor mijn man interesseert." „Dat is wat anders! Ach, Ber- lb'n! Daar is het heel wat beter le ven dan hier in het hartje van Bo- hemen. Mjjn zuster is in Berlijn ge- geschonken, verklaart verdachte deswege strafbaar en veroordeelt hem terzake tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jarem De zaak van den Heuvel BEDREIGING DOOR HET SLACHT OFFER UITGESLOTEN GEACHT. In de zaak van den Heuvel over weegt het Hof in verband met de afgelegde getuigenverklaringen, me de gelet op de verklaringen van de getuigen in 's rechtbanks yonnis naar voren gebracht, het volgende: Uit de verklaringen van de ge tuigen Bakker, Kemeling en Hui- ting is komen vast te staan, dat de verslagene Noopdendorp aan het hem door verdachte gegeven «en herhaald bevel zijn handen omhoog te'houden in zooverre niet tep vol le heeft voldaan, als Noordendorp zijn armen niet steeds gestrekt bo ven zijn hoofd heeft gehouden. Met Intrekking tot de vraag in welke mate N. zijn armen heeft laten zak ken, loopen de getuigenverklarin gen hetgeen niet te verwonderen is zoozeer uiteen, dat hierom trent geen zekerheid meer te ver krijgen is. Wel- is komen vast te staan, dat N. zijn handen niet in zijn broekzak heeft gebracht. Het Hof is in verband hiermede van oordeel, dat verdachte, dievzelf met zijn vuurwapenen gereed tot schieten voor N. stond, bijgestaan door twee militairen, eveneens met tot schieten gereed gehouden vuur wapenen op N. gericht, zich rede lijkerwijs in de „gegeven omstandig heden niet door N. bedreigd kon gevoelen in deze* zin, dat voor ver dachte bij wijze van noodweer het gebruik van zijn vuurwapen tegen over N. geboden kon zijn. Van een dreigende verzethouding van N. is aan het Hof uit geen der getuigen verklaringen op voldoende wijze gebleken. Het opzettelijk aanleggen door verdachte op het hoofd van N. met de bedoeling hem neer te schieten, als hoehanig het schieten door iemands hoofd door een officier op een 'meter afstand redelijkerwijs moet worden aangemerkt 'ge volgd door het doolde lijk schot, is derhalve naar 's Hofs oordeel aan te merken als doodslag, gelijk bij dagvaarding aan den verdachte is ten laste gelegd. Het Hof verwerpt mitsdien de stelling van den raads man van verdachte, dat diens op zet niet op het .dooden van N. ge richt zou zijn geweest. De strafmaat In verband met de aan den ver dachte op te leggen straf overweegt het Hof het volgende: Het is het Hof weliswaar uit eigen wetenschap hpkend, dat door de toenmalige staats- en legerleiding een stemming van wantrouwen en uiterst vijandige gezindheid ten opzichte van de leden der nationaal socialistische beweging in Neder land onder onze volksgenooten en het leger in het bijzonder is ver breid, dpoh deze omstandigheid, hoezeer zij ook mede van invloed is kunnen zijn geweest op de hou ding van verdachte tegenover N., die lid der nationaal-socialistische beweging in Nederland was, kan naar 's Hofs oordeel de verantwoor delijkheid van verdachte voor het door hem gepleegde mitdrijf slechts in geringe mate verlichten. Immers uit niets is aan het Hof gebleken, dat verdachte met betrekking tot Noorden dorp, over bepaalde en con- trouwd, ik heb haar een paar maal bezocht, haar man heeft er een mooie zaak in levensmiddelen. En stelt u voor, een paar maanden gele den is de tweede baby gearriveeid. Ik was aanvankelijk van plan mijn vacantie in de bergen door te bren gen, maar nu zal ik wel naar Berlijn moeten om met mijn jongsten neef vriendschap te sluiten. Ach ja, een mensch als Ik heeft ook al niet veel anders, nietwaar?" Mariene keek met eenige verbazing naar het mannetje, dat ietwat ineen gedoken bij het raam zat en op dit oogenblik wel heet weinig had van den strengen, onverbiddelijken deur waarder. „Bent u niet getrouwd?" Meneer DÓ03 schudde peinzend het hoofd. Nee, ik heb de ware nooit kunnen vinden. Mirschien werkt ook mijn beroep een beetje... afstootend. En nu ben ik al zoo langzamerhand een vaatje zuur bier..." „Maar meneer Doos!" Mariene kon een lachje niet onderdrukken. „TJ bent toch nog een man in de beste jaren. Ik schat u hoogstens op zeven endertig." „Negenendertig!" corrigeerde me neer Doos, zichtbaar gevleid. „Nou, kgk eens aan! En u praat van een vaatje zuur bier! Een man is zoo oud, als hij zich voelt, meneer Doos. Ik zio u vandaag of morgen 4 crete aanwijzingen of Inlichtingen anders dan dat hij in het alge meen lid der beweging was be schikte. De door zijn militaire meer deren aan verdachte gegeven op dracht hield slechts in, dat hij tot arrestatie van leden der beweging moest overgaan, gelijk door getui ge Meijer, als onmiddellijk com mandant van verdachte, uitdrukke lijk is verklaard. Verdachte heeft bij de uitvoering van die opdracht echter van een gezindheid blijk gegeven, die er op wijst, dat hij er een persoonlijke bevrediging in vond Ned. nat.-soc. neer te schieten, op'geenerlei wijze hun leven achtende, gelijk is ko men vast te staan üit de verkla ringen van getuigen Gips, de Jong en Muller, inhoudende, dat verdach te bij de arrestatie van getuige Gips hem aanmoedigde om verzet te ple gen, opdat verd. aanleiding kon vinden hem neer te schieten. Het aanvankelijke beroept van verdachte ter motiveering van de gegrondheid zijner vrees voor Noor- déndorp, op een be^veerdelijke he- schieting door niet. tot de Neder landsche weermacht behoorende volksgenooten van Nederlandsche militairen, heeft noch verdachte, noch een der getuigen uit eigen er varing voor het Hof kunnen of wil len waarmaken. Zelfs is van de zij de der verdediging van verdachte dit beroep zonder voorbehoud af gewezen. Het hof Is mitsdien van oor deel,1 dat de omstandigheden, waaronder verdachte het door hem begane misdrijf heeft ge pleegd, te weten het opzettelijk zonder eenige gegronde aan leiding neerschieten' van een weerloos man als uiting van fel le politieke vijandige gezind heid, den .verdachte zijn daad zeer zwaar moeten doen aan rekenen. vernietigt het vonnis waarvan ho.o- ger beroep, doch" allen ten aanzien van de aan verdachte opgelegde straf en de daarvoor bestaande bij zondere redenen. Verstaat, dat laatstbedoelde behooren te luiden als voormeld. Veroordeelt ter zake van het bewezen verklaarde en ge- ctuaüficeerde misdrijf den verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd vén acht jaar. Een karnicrichting in voor raad. W. Nieman uit Oudkarspel,-die niet wfes verschenen, had een karn- inrichting in voorraad gehad en toen de controleurs kwamen, von den zij daarin K.G. boter. Verd. had aah den controleur gezegd, dat hij een weinig boter maakte, voor zijn zoon die zwak was. De Officier van Justitie eischte tegen verd. f125.boete, subs. 30 dagen. De Economische Rechter veroordeelde verd. bij verstek tot f75.boete, subs. 15 dagen. -> Kazen gemaakt M. de Boer uit de Lange dijk was verbaliseerd, omdat hij 18 ka- nog wel eece Jn het huwelijksbootje stappen;" Het circus volgde deze onverwach te wending van het gesprek met eenige verbazing, voor zoover althans het bord met dampende macaroni hun daartoe tgd liet. Zouden zij zich in dien meneer vergist hebben? Voor- loopig bleef afwachten de boodschap. Meneer Doos volstond met een niet te definieeren handgebaar als ant woord en verzonk daarop in zijn ge wone, starre stilzwijgendheid. Eerst toen de maaltijd geëindigd was en de kinderen de kamer hadden verlaten, begon hij langzaam zijn tasch open te peuteren. „Ik moet weer eens beslag leggen," zei hij schouderophalend. „Maar er is immers niets meer," protesteerde Mariene, terwijl zij ver moeid de tafel afruimde. „Hoeveel geld hebt u in huis?" Zij schrok. „Net genoeg om een paar weken van te kunnen leven. Mijn hemel, als die menschen mij maar eens wat tijd wilden laten!" Meneer D003 schroefde z^jn vulpen houder los en begon te schrijven. Het bleek echter, dat er weer geen inkt in was. „Verdraaid, al weer leeg," bromde hij. Mariene glimlachte mat. Zij verliet de kamer en keerde weldra terug met een fleschje inkt. DINSDAG 80 DECEMBER. Hilversum I. 416,5 m. 7.15 Voor dea boer. 7.80 Oramofoonmaelek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu zlek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Poli tiek weekpraatje (ojm.). 8.30 Gramofoonmu zlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Grarr.cfoon- muslek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9 35 Gramo foonmuzlek. 10.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Lajos Veres. 12.00 Sylvestre Trio. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Spinet en 3 guitaren. 1330 .De Melodisten, solist en Jodel- trio „De Schavuiten", 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Cello en plano. 18.00 Bijbellezing. 10.20 Gramofoonmuzlek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Gramo foonmuzlek imet toelichting). 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 - Gramofoonmuciek. 18.30 Kahula'S Hawallans en Don Carlos' Or- questa. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Amuse mentsorkest en soliste. Vanaf 30.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 30.15 Gramofcon- muziek. 20.30 Een oudejaarsvertelling uit 1841. 20.45 Zang met pianobegeleiding. 31.30 Gramo foonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Econo mie News from Holland" of Gramofoonmuzlek. 32.15 Gramofoonmuzlek. 22.45 De Romancen en soliste (opn.). 23.3024.00 Gramofoon muzlek. HMverswnöpr. 301,6 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.308.16 Zie Pro gramma Hilversum I. 8,18 Gramofoonmuzlek. 8.308.48 Zlo Programma Hilversum I. 8.48 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.18 Gramofoonmuzlek. 11.00 Pianovoordracht en zang met pianobegeleiding. 12.00 Boyd Bach- man en zijn orkest. 12.45 BiN.O.: Nieuws- en economische berlehten. 13.05 Mignon und lhre Virtuoslnen. 13.30 ,De Ramblers. 14.00 Arn- hemsche Orkestvereeniglng, soliste en gramo- foonmuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cau serie „Het lied". 16.30 Goolsch Kamermuzipk- gezelschap. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.80 Otto Hendrik» en zijn orkest. 18.15 Causerie „Het Joden vraagstuk". 18.30 Gramofoonmuzlek. 1C.43 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbe reid door de N.S.B.). 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Spiegel van het Jaar. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 John Kristel en zijn orkest en soliste (opn.). 21.00 Gramofoonmuzlek. 21.15 Klaas van Beeck en z(Jn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Weermachts- berlcht. 22.10—22.15 Avond wijding. zen had vervaardigd, welke op deze wijze aan de distributie waren onttrokken. De Officier vond dit een zeer'ern stig feit, en eischte f150— boete, subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Krabbe veroordeelde ook de zen verdachte tot f 75,— 'boete, subs. 15 dagen. Alweer een karnin richting. Op 16 October had de veehouder C. Dubbel uit Harenkarspel een karninrichting in voorraad gehad. Verd. zeide, dat hij vergunning had te karnen tot 15 October en op 14 Octöber had verd. de schapenboter vervaardigd. Dus vóórdat de ^ver gunning werd ingetrokken. Om een en ander nader te onderzoeken, werd de zaak aangehouden tot Woensdag 4 Januari a.s.; om den controleur te hooren. Een man een man, een woord een woord! Een zekere G. W. Terpstra uit Barsingerhorn had zich voor arbeid in Duitschland aangemeld, doch vóór dien moest hij zich laten keu ren. Iets, waaraan deze verdachte niet had voldaan, ofschoon hij voor deze keuring een oproeping had ontvangen. De Officier vond dit ernstig en eischte 3 weken gevange nisstraf. Vonnis: Eén week gevan genisstraf. „Heel vriendelijk van u!" vond me neer Doos. „Nou, enfin, dan zullen we maar opschrijven, dat er niets was om toeslag of) te leggen. Maar als ik u een goeden raad mag geven, past u dan op voor dien Schwaiger. Hij zal woedend zijn, als hg hoort hoe het er hier voor staat. En ik geloof niet, dat ik een geheim verraad, als ik u ver tel, dat ze ln het dorp niet erg best over u te spreken zijn. Schlaiger is nogal gezien; het zal hem niet moei lijk vallen de menschen tegen u in het harnas te ja een." „Maar wij hebben toch niemand iets in den weg gelegd? Ach, was mgn man toch maar nooit op het onzalige idee gekomen zich hier te vestigen!" „Kunt u niet zoolang naar uw ouders gaan tot uw-man u naar Ber lijn laat komen?" Mart ene schudde het hoofd. En plotseling barstte zij in snikken uit. Meneer Doos keerde zich af en staarde door het raam naar buiten. kan me wel voorstellen, dat het moeilgk voor u is. Maar de kin deren zijn er toch ook nog ik be doel, daar zult u toch telkens weer nieuwe kracht uit kunnen putten. Zoo'n stel van die heerlijke blagen... het dunkt me .toch, dat die een mensch over alle moeilijkheden hel pen." Wordt vervolgd

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 7