Kleine Kroniek van groote gebeurtenissen Nederland in het afgeloopen jaar Van Europeeschen Wereldoorlog tot Zij, die heengingen Strijd en Overwinning OUDJAAR 1941..... Nog slechts enkele oogenblikken scheiden ons van dat plechtige moment, waarin de tijd een moment schijnt stil te staan, het oude reeds ach ter ons ligt en het nieuwe nog beginnen moet. Het is in deze minuten, die trager lijken te ver- loopen dan anders en waarin de haastige pols slag van het' leven even stokt, goed ons te bezin nen op wat achter ons ligt en uit deze bezinning krachten te putten voor het nieuwe, dat komen gaat. Want wij leven snel in deze bewogen en stormachtige dagen en wij vergeten nog sneller. Zóóveel is er gebeurd in ons land in het jaar dat thans ten einde gaat, dat het goed is nog éénmaal al wat er geschied is te overden ken en in onze herinnering terug te roepen. OVERPEINZINGEN OP OUDE]AARS AVOND OP sociaal en politiek gebied hebben zich ingrijpende veran deringen voltrokken en ook op geestelijk en cultureel terrein is nieuw leven ontbloeid. Het zou on doenlijk zijn om alle gebeurtenis sen opnieuw in de herinnering wakker te roepen, slechts de voor naamste zullen wij trachten aan de vergetelheid te ontrukken. Want zooals ieder inensch op Oud Jaar, bewust of onbewust, de balans van zijn leven opmaakt en aan de hand van deze balans zijn gedragslijn voor het komende jaar poogt vast te stellen, zoo zal in deze kroniek getracht worden de balans op te maken van hetgeen in de afgeloo pen maanden in Nederland is ge schied. En al kan niemand precies voorspellen wat de toekomst ons zal brengen, de oude dichtregels: „In het verleden ligt het heden, in liet nu, wat worden zal", hebben nog altijd hun diepe kern van waarheid behouden. Zoo zullen 4e gebeurtenissen van het verledén ons den weg kunnen banen naar een nieuwen en beteren toekomst. DE VOEDSELVOORZIENING. Wij hebben het derde oorlogs jaar achter den rug. Thans, nu wij de balans van dit derde jaar op maken, zal een ieder moeten erken nen, dat wij reden tot dankbaar heid hebben. Er mogen goederen schaarsch geworden zijn, gebrek, wérke lijk gebrek, hebben wij nog niet geleden en wij zullen dit in de toekomst ook niet lijden. Vér strekkende maatregelen werden In het afgeloopen jaar geno men, om onze voedselvoorzie ning geen gevaar te laten loo- pen. De uitbreiding van de cultuurbo den, de scheuring van graslanden, een betere pachtverordening en vooral de opgerichte Landstand, die onze boerenbevolking opnieuw die plaats deed toekomen, waarop de boerenstand als fundament van de maatschappij recht heeft, waarbor gen ook in den toekomst onze voed selvoorziening. Tegen a-s o c i a 1 e en misdadige elementen, die voedsel voorraaden aan het distributieapparaat onttrokken, om deze goederen tegen schandalige woekerprijzen clandestien te ver- koopen, werd streng opgetreden en dank zij de onvermoeide zorg vén de overheid, werd in de afgeloo pen maanden de handel in clan destiene goederen steeds geringer. VOLKSCHE BASES. De rechtszekerheid, wel ke in bewogen dagen altijd gevaar loopt, werd gewaarborgd door de instelling van een Vredegerechts hof en de benoeming van een aan tal vrederechters. Ook onze volksgezondheid is gewaarborgd. Een algemeene ziekteverzekering eenerzij ds, die zeer ver gaat en niet alleen voor de gezondheid van den werknemer waakt, doch ook voor de gezond heid van zijn familieleden, de in stelling van een Artsenkamer an derzijds, zijn waarborgen, dat het Nederlandsche volk in al zijn ge ledingen die hulp ten deel zal val len, die noodig is, om een gezond volk in een gezonde staat te ver krijgen. De Winterhulp en de Ne derlandsche Volksdienst hebben de zorg voor de behoeftigen op zich genomen en het is een ver heugend verschijnsel, dat beide in stellingen en vooral de eerste niet langer door een groot deel van het Nederlandsche volk gewantrouwd worden, doch in steeds breedere kringen sympathie en steun ont vangen. FUNDAMENTEN VOOR EEN SOCIALISTISCH NEDERLAND. En wat de sociale maatregelen in het afgeloopen jaar betreft, de fundamenten zijn gelegd voor den opbouw van een werkelijk socialis tisch Nederland. Aan de versplinte ring van de volkskracht door de talrijke vakbonden is een einde ge komen, het N.V.V. waakt thans voor de belangen van alle arbei ders. In korten tijd is een reeks belangrijke verbeteringen tot stand gekomen, welke voor korten tijd nog tot de wenschdroomen gere kend moesten worden: fraaie can- tines in de fabrieken, bonlooze maaltijden, ontsDanningsa vonden, verbetering van de sociaie 'toestan den, vacantieregelingen en wette lijke vrije dagen. Het is slechts een greep uit het vele, dat zich thans bezig is op sociaal gebied te vol trekken. Over de ziekteverzekering spraken wij reeds. NEDERLANDSCHE CULTUUR. Op cultureel terrein zien wij den zelfden vooruitgang. Bescherming van den kunstenaar, verbetering van het onderwijs, een officieele re geling van de sportbeoefening. Een Cultuurkamer en een Cu 1- tuurraad kwamen tot stand. Op persgebied valt het Journalis- tenbesluit te vermelden en de pers reorganisatie, waardoor een aantal dag- en weekbladen opgeheven moest worden tengevolge van de schaarschte aan papier. De Ar beidsdienst kwam op 25 Mei tot stand en is sindsdien verbeterd en uitgebreid. Wel is de deelname dit jaar nog uitsluitend vrijwillig geweest, maar reeds is de Arbeids dienst verplicht gesteld voor alle studenten, die aan de Universitei ten van ons land worden ingeschre ven. POLITIEKE ONTWIKKELING. - En tenslotte de politieke gebeur tenissen, welke zeker niet het minst belangrijk zijn! Hoogtepunten in het politiek overzicht van het afge loopen jaar zijn wel de weerklank van den strijd tegen het Bolsje wisme, de oprichting van het Vrijwilligerslegioen Ne derland en de inzet van duizen den Nederlanders in den strijd te gen Sovjet-Rusland. Hoogtepunten waren ook de re devoeringen van den Rijkscom missaris, rijksminister Dr. Seyss-Inquart en den lei der der N.SJB. Ir. Hussert Een belangrijk feit was de ont binding van de politieke par tijen en de erkenning van de Nationaal Socialistische Bewe ging als eenige staatspartij. Een andere belangrijke gebeurtenis was de stellige verklaring van Ir. Mussert over de toekomst van ons land, een verklaring, welke een looden last van de schouders van duizenden onzer landgenooten heeft weggeno men. Ned§rland zal als vrije deelgenoot in den Gennaanschen statenbond onder leiding van Adolf Hitier een nieuwe en lichte toekomst tegemoet gaan. Wij herinneren tenslotte nog aan het tienjarig bestaan van de N.S.B. en de Kerstrede van Ir. Mus sert, een rede, welke sprak van een diep gevoel voor het Nederlandsche volk op een groot vertrouwen in de toekomst. tJET is onmogelijk in een kort "artikel volledig te zijn. Wij heb ben slechts enkele gebeurtenissen in de herinnering willen terugroe pen. Verheugende gebeurtenissen en droevige. Wij denken aan hen, die vielen onder de bommen van Engelsche vliegers, een ontstellend aantal, wanneer wij de cijfers van het afgeloopen jaar optellen. Wij denken aan geteisterd Rotterdam, wij denken aan hen die vielen in den strijd voor een nieuw Europa. Maar wij denken in dezen Ou dejaarsavond ook aan de vrien den en verwanten in Neder- landsch-Oost-Indië, die op het oogenblik gebukt gaan onder het oorlogsgeweld. Wij denken aan de toekomst van ons over- zeesch grondgebied en onze harten zijn vervuld van zorg. Zoo gaat het ieder op dezen avond: wij denken aan vreug- dige gebeurtenissen, maar meer nog aan zorgelijke. Totdat de klok twaalf uur slaat en het oude jaar volein digd is. Dan breekt ook door de donkerste zorg het licht van een nieuwen morgen. DE ONTWIKKELING OVER ONZE GRENZEN N den huidigen oorlog volgen perioden van activiteit en rust elkander op. Na een tijd perk van hevigen strijd treedt een zekere stilstand op, die den partijen gelegenheid geeft tot het voorbereiden van nieuwe acties. Steeds ligt dan bij de hervatting der krijgsverrich tingen het initiatief in handen der jonge mogendheden, ter wijl in de tusschenliggende pe riode juist de andere partij in het voordeel scheen te zijn. Zoo was het ook in het begin van dit jaar. Na de Duitsche overwin ning in het Westen trad een rust poos in, die door Engeland vooral in propagandistischen zin gebruikt werd. De luchtaanvallen, de slag óp den Atlantischen Oceaan bleven wel hun vernietigend werk doen, maar aan den anderen kant scheen het nieuwe oorlogsplan toch spoe dig beslissende resultaten te zullen opleveren. Dat plan bestond uit een poging om Italië onschadelijk te maken. Nog altijd waren de Grie ken in Albanië in den aanval, Wa- vell rukte in Libye op en op den Balkan schenen mogelijkheden aan wezig om een landfront tegen de spil te vormen. HET BALKAN-OFFENSIEF. Omstreeks dien tijd, begin Febr., toen Wavell Bengazi bezette, ont wikkelde zich een levendige diplo matieke activiteit op den Balkan en in het bijzonder rond Joego-Sla- vië. Door de gezindheid van zijn in woners en door zijn ligging ten op zichte der spilmogendhedcn, scheen dit land een geschikte basis voor een actie tegen de spil. Kolonel Do- novan, afgezant van president Roo- sevelt, die een werkzaam aandeel nam in het voorbereidende werk, bezocht Belgrado. Eden en Dill verschenen in het Nabije Oosten. De Grieksche regeering werd in haar verzet gestijfd en Engelsche troepen gingen naar den Balkan, zelfs uit Libye, zoodat Wavell den tocht door de woestijn naar Tripo lis niet kon aanvaarden. Uit den aard der zaak nam de spil tegenmaatregelen. Op diploma tiek terrein door de toetreding van Joego-Slavië tot het Driemogendhe- denpact, militair door ,een gemeen schappelijk offensief in Libye. Toch scheen het Angelsaksische doel nog bereikt te worden. In Belgrado had een militaire putsch plaats, met steun veelbeteekenend voor den verderen gang van zaken der Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Toen de wapens-echter moesten spreken, bleek de spil wederom de meerdere te zijn. Door een bliksem snellen aanval uit Bulgarije, wer den de Joegoslavische en Grieksche strijdkrachten gescheiden; eenige weken later capituleerden deze le gers en nog verder ging de op- marsch, naar het Zuiden. Athene en de Zuidpunt van de Peleponnesus werden bezet en zoodoende de laat ste Engelsche soldaten van het vas teland verjaagd. Gelijktijdig wer den de Engelschen in Libye en Sol- loem teruggeslagen. Als sluitstuk van deze operaties volgde tenslotte de stoutmoedige bezetting van Kreta. NIEUW EUROPA GEVORMD. F\E Balkanveldtocht rondde het •^nieuwe Europa af. Om Duitsch- land en Italië als kern groepeerden zich de Europeesche mogendheden in verschillende nuances van mede werking: de bezette gebieden, sta ten als Hongarije, Roemenië en Slowakije, vastbesloten de nieuwe koers te volgen en tenslotte het niet- oorlogvoerende Spanje en Frank rijk, waar de regeering Pétain de geesten rij p maakte voor verande ringen op elk gebied. Zoo vormde zich een nieuw Europa, werkend aan zijn inwendige hervorming, maar toch altijd nog een belegerde veste en in het Oosten grenzend aan de Sovjet-Unie, die zijn vijan dige gezindheid steeds minder ver borg. Als logische consequentie van de wedergeboorte van 't avond land moest het bolsjewistische Necrologie 1941 4 Januari overleed de bekende zangeres Tilly Koenen te 's-Gravenhage. 6 Januari .overleed de begaafde journalist en novellist M. J. Brusse op acht en zestig-jari gen leeftijd. Mr. M. Slingenberg f oud-minister van Sociale Zaken uit het kabinet-Colijn. gevaar bedwongen worden. Hit- Ier trok deze consequentie, toen hij 22 Juni, welbewust van de zware taak, die den Duitschen en verbonden legers wachtte, tot den aanval overging. Ook op dit oorlogsterrein werd de vij andelijke tegenstand snel gebro ken. In den slag bij Bialystok Minsk ging het vijandelijke aanvalsleger ten gronde. Spoe dig volgde de doorbraak door de Stalin-linie en daarmede de bezetting van uitgestrekte ge bieden. ROOSEVELT OP HET TOONEEL. De deelneming van de Sovjet- Unie aan den oorlog, reeds langen tijd door hen verwacht, gaf Enge land en zijn bondgenooten nieuwe hoop. En nu begonnen de Vereenig- de Staten een steeds belangrijker rol te spelen. Want president Roo- sevelt wilde door inmenging in den strijd zijn binnenlandsche moeilijk heid oplossen en tevens desnoods ten koste van het Britsche Rijk den invloed van zijn land in de ge heels wereld vergrooten. De Leen- en Pachtwet, de bezetting van IJs land, de patrouilleering op den At lantischen Oceaan, geheel deze po litiek van inmenging werd voort gezet door de hulpverleening aan de Sovjet-Unie. Op de ontmoeting tusschen Chur- chill en Roosevelt in Augustus wer den de bijzonderheden van hun oorlogsplan, het „Atlantische plan" besproken. De groote lijnen waren duidelijk: een front in de Sovjet- •Unie, dat de krachten van den te genstander zou binden, versterking van de linie SolloemSingapore en toenemende hulpverleening aan En geland als bolwerk in Europa. Reeds in Mei en Juni had Engeland zijn greep op het Nabije Oosten ver sterkt en nu werd ook Iran bezet. Op deze wijze kwamen de landen tusschen Nijl en Indus vast in An gelsaksische handen. Maar intus- schen waren de Duitsche troepen zoo ver opgerukt, dat de rijke grondstoffen van Rusland aan de Europeesche economie dienstbaar gemaakt konden worden. Overigens bracht de strenge win ter een stilstand in de operaties op het Oostelijk front te weeg. We derom volgde op hevigen strijd een zekere rust, die in Europa gelegen heid gaf tot nadere uitwerking der 9 Mei Mr. M. Slingenberg, oud-minister, op zestigjarigen leef tijd overleden. 17 Juni J o- h a n Wage naar, nestor der Nederland sche componis ten, overlijdt op 78-jarigen leeftijd. 20 Juni H e 1 è- n e Swarth, dichteres, 81 jaar. 16 September: Mr. J. E. W. In den ouder- Duys t dom van 66 jr. vrederechter, oud- overleed Mr. J. Hd der Tweede E. W. Duys, Kamer en zeer vrederechter, bekend politiek oud-lid der figuur in ons land Tweede Kamer 24 September: C. v. d. Bussche president-directeur Ned. Heide Mij., oud-dir. van Financiën in Ned.-0.- Indië. 12 October: Generaal Beren schot in Nederl. Indië veronge lukt. 6 December: Dr. A. G. Kröller, chef vennootschap W. M. Müller en Co., 79 jaar oud. 20 December: C. J. Bos mans, hoofdcommies Dep. Buitenl. Zaken, verbonden aan den Hoogen Raad van Arbeid. (Foto's archief). plannen, zooals deze o.m. op het congres te Berlijn tot uitdrukking kwamen. In de Libysche woestijn leefde de strijd echter merkwaardi gerwijze op. Engelsche troepen be gonnen een grootscheepsch offen sief, niet zoozeer tegen Italië ge richt dan wel om de troebele ver houdingen in Fransch Noord-Afri- ka in een voor Engeland gunstigen zin op te helderen. OOST-AZIË. O IJST in Europa, maar niet in AVden Stillen Oceaan. Terwijl de oorlog nog ip een Europeesch sta dium verkeerde, had Japan het der de lid van het Driemogendheden- pact, zijn strategische positie in Oost-Azië versterkt. In Juli ver wierf het militaire steunpunten in het Zuiden van Fransch Indo-Chi- na en vooral deze opmarsch naar het Zuiden verscherpte de verhou ding tot de Angelsaksische landen, in het bijzonder de Vereenigde Sta ten, aanmerkelijk. De onderhande lingen te Washington schenen de vredeswil van beide partijen te de- monstreeren, maar in werkelijkheid trachtte men blijkbaar slechts tijd te winnen. De economische en politieke om singeling door het ABCD-blok, bleek niet in staat Japan van zijn aanspraken op de leiding in Oost- Azië af te doen zien. Tenslotte stel de Roosevelt een aantal onaan vaardbare eischen. Dit was voor Ja pan het sein tot den aanval over te gaan. Terstond bleken de Angelsaksi sche mogendheden ook op dit oor- logstooneel niet over voldoende strijdkrachten te beschikken om den oorlog met succes te voeren. Door het uitbreken der vijande lijkheden in den Stillen Oceaan moesten ook de betrekkingen tus schen Duitschland en de Ver. Sta ten definitief opgehelderd worden. In welken zin di.t zou geschieden, stond van den beginne af vast. Reeds had de patrouilleering in den Atlantischen Oceaan een reeks in cidenten veroorzaakt, die voorloo- pig nog geen officieelen oorlogstoe stand tusschen beide partijen te voorschijn riep. In November nam de Senaat het voorstel tot bewape ning der handelsschepen en beva ren der oorlogszones aan. In feite namen de. Ver. Staten nu aan den oorlog tegen Duitschland deel, wel ke toestand officieel bekrachtigd werd door de Duitsche en Italiaan- sche oorlogsverklaringen. Daarme de is de oorlog een tweede wereld oorlog geworden. FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirthammer (Nadruk verboden) 13. Als jong assistent begon hij zijn loopbaan in een kliniek te Miinchen. En toen was er plotseling een meisje, Mariene, in zijn leven ge komen. Ach ja, hij had tot op dat oogenblik géén tijd gehad zich met de liefde bezig te houden was het dus een wonder, dat hij nu onmiddel lijk in vuur eri vlam raakte? Nauwe lijks echter was hij getrouwd of daar kwamen de zorgen in huis. Daar hij van zijn geringe assistentensalaris r.iet behoorlijk kon rond komen, was hij zelf een practijk begonnen. Het verwachte succes bleef uit en daar op begon een schier hopeloos heen en weer trekken van plaats naar plaats. Steeds "weer een moedig, hoopvol be ginnen, na korten of langeren tijd ge volgd door een deprimeerende reeks teleurstellingen, die tenslotte tot op-' geven dwongen. Er lag een peinzende glimlach om Lorenz Burmester's lippen,"terwijl hij het verleden aan zich voorbij liet trekken. Dat alles was nu geleden! Een ander, een beter bestaan wenkte hem Het begin van een carrière, de mogelijkheid zich te ontplooien, het doel, dat hij zich gedroomd had, kwam in zicht... Het landschap buiten veranderde geleidelijk; de naderbij komende wereldstad werd meer en meer merk baar. Tuindorpen, fabrieksterreinen en seinhuisjes gleden voorbij. Steeds vaker stopte de trein bij voorstad stations, steeds grooter werd het aantal reizigers, merkwaardige, bui tengewoon zelfbewuste menschen, die opluidruchtigen toon met elkaar converseerden en van den stillen man in het hoekje van de coupé niet de minste notitie namen. Uit hun ge sprek bleek, dat zij in Berlijn woon den, al was het Lorenz dan niet al tijd mogelijk hun jargon geheel te volgen. Hg voelde behoefte dien menschen daar, in wier midden hij voortaan zou leven, iets van zijn plannen en hoopvolle verwachtingen te vertellen, maar zijn tong was als verlamd van verlegenheid. Het geraas der wielen van den voortsnellenden trein veranderde van rhythme, buiten rijden de- huizen zich tot steeds grootere blokken aaneen, alles veranderde op angstwekken de wijze. En nu boorde de trein zich door deze steenmassa heen, over bruggen en viaducten, midden in het hart van de wereldstad. Een oogenblik stormde dit alles op Lorenz Burmester toe, voelde hij zich beklemd door deze verbijster den chaos van gebouwen, auto's en menschen, maar toen hij zich door de controle had gedrongen, ont waakte zijn trots over het volbrachte en bijna hardop, in een plotseling opwellende behoefte om hieraan uiting te geven, zei hij: „Ik ben in Berlijn!" Vlug en veerkrachtig liep hij de trappen af naar den uitgang van het station, waar een plattegrond van de stad zgn. aandacht trok. Na lang zoeken vond hij Dahlem op de kaart. Voor vandaag was het echter te laat om zich nog naar Dr. Gerold te be geven, want daar hij niet voldoende geld had, zou hij ook dit laatste ge deelte van zgn reis te voet moeten afleggen en daar waren zeker nog eenige uren mee gemoeid. Lorenz betrad het stationplein en plotseling bevond hij zich temidden van het intense verkeer. Het oor- verdoovende lawaai, de files van auto's, trams en bussen verwarden en bedwelmden hem dermate, dat hij een oogenblik moest blijven staan. Maar reeds de volgende minuut klemde hij zijn tasch vaster onder den arm en liet hij zich door den on afgebroken stroom van voetgangers voortdrijven, doelloos in het gewir war van straten en pleinen. Zijn oogen werden niet moe alles in zich op te nemen. De gigantische bouwwerken... de uitstallingen in de étalages... de duizenden verschillen de gezichten der voorbijgangers... de verkeerssignalen bij de straat kruisingen... de opflitsende licht reclames alles was weer zoo nieuw voor hem, zoo wonderüjk. Hij kwam aan de Potsdammer Platz en ondervond voor het eerst, dat het verre van eenvoudig was in Berlijn een straat over te steken. En terwijl hij zich verder in de richting van den Brandenburger Tor liet voortdrijven voelde hij, dat hij hon ger kreeg. Zijn geheele bezit bestond uit vijf- en-twintig pfennig. Hij ging een bakkerswinkel binnen en kocht wat brood. Hier of daar zou hij wel een bank vinden,- waar hg kon gaan zitten... Eensklaps bleef hg verschrikt staan, zoodat een paar haastige wandelaars vluchtig naar hem om keken. Stel je voor, dat hij morgen dr. Gerold nog niet aantrof! Dat hij nog niet van de reis terug was, of zoo... Ach wat, onzin! Zelfs, wanneer dat onverhoopt het geval mocht zgn, zou hij de menschen in de kliniek toch zeker van zijn komst op de hoogte hebben gesteld. Dwaasheid om zich daar ongerust over te ma ken. Morgen om dezen tijd zou hij reeds in zijn nieuwen werkkring zgn ingewijd. Maar toen Lorenz ergens óp een hoek een telefooncel ontdekte, ver mocht hij toch geen weerstand te bieden aan den wensch zich zeker heid te verschaffen. Hij ging het glazen huisje binnen, bladerde in het telefoonboek en vond na lang zoeken het gewenschte nummer. De bedie ning van het toestel leverde nogal wat moeilijkheden op. Hij las eerst zorgvuldig de aanwijzingen door, al vorens zijn laatste tien pfennigstuk te offeren. Dan wachtte hij. Zijn hand, waar in hij de hoorn hield, beefde. Het eentonige gezoem van het pauzetee- ken verwarden hem. Plotseling klonk in de verte een stem, maar Lorenz verstond niet, wat deze zei. „Spreek ik met de kli niek van dr. Gerold in Dahlem?" vroeg hij, terwijl het hart hem in de keel klopte. „Nee, hier is de proeftuin van de Landbouwwinterschool. Dan bent u verkeerd verbonden." Lorenz staarde verbijsterd naar het toestel, terwijl zijn hand de hoorn nog steeds omklemd hield. Het was hem, alsof er een wonder moest gebeuren, alsof dr. Gerold zich toch nog zou melden."... Met dr. Gerold, Dahlem. Met wien? Ah, dr. Burmester, prachtig! Ik wacht al op u. Goed aangekomen, ja? Uitstekend, komt u zoo gauw mogelijk hierheen. Wij zitten tot over de ooren in het werk en kun nen u dus geen minuut langer mis sen dan noodig is...!" Neen, het was tavergeefs het apparaat zweeg, geen dr. Gerold liet zich hooren. Teleurgesteld en ontmoedigd ver liet Lorenz de telefooncel. Moest hij deze eerste tegenvaller als een slecht voorteeken beschouwen? De lange wandeling door de stad en de enerveerende drukte, welke hg ontwend was, lieten zich gelden Vermoeid ging hij verder in de rich ting van den Tiergarten, waar het donkere groen van boomen en strui ken hem aan thuis herinnerde. Hij vond een leege bank, waar hij zich met een zucht op liet neervallen en begon zijn brood op te eten. Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 10