en jaar ging voorbij.... DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hollands Noorderkwartier in 1941 Plannen werden voor een groot deel werkelijkheid Woensdag 31 December 1941 Tweede blad WAS het Jaar 1940 voor ons land een jaar van afwach ten, een jaar waarin in hoofdzaak achter de schermen hard werd gewerkt aan de voorbereidin gen van groote plannen, in het jaar 1941 zijn deze plannen voor een groot deel werkelijkheid geworden. En waar de maatregelen, uit deze plannen voortgevloeid voor een groot gedeelte het agrarische leven betreffen is het duidelijk, dat in ons Noorderkwartier, als een der be langrijkste agrarische gebieden van ons land een ommekeer heeft plaats gehad. Aan de werkzaamheid van tal van vereenigingen op landbouw gebied is een einde gemaakt door het in leven roepen van den Land stand. In het komende jaar zal men ongetwijfeld het werk van den Landstand meer naar buiten zien treden. Boer, tuinder en visscher hebben niet slecht geboerd, getuind en gevischt, de prijzen voor hun producten zijn sterk opgeloopen, er is verdiend. De overheidsmaatrege len brengen m'eeMat elke boer boek houder is geworden en een veelom vattende administratie heeft te voe ren. Dat is geen pretje, maar an derszins kan het den boeren vol doening geven door de regeering weer op de plaats gezet te zijn, die zij als pijler van ons volksbestaan verdienen. De boerenarbeid wordt geëerd, de boer staat weer op het eerste p'lan. Wat al lang verwacht werd, is gebeurd, de reorganisatie van het bestuursstelsel heeft meegebracht, dat de „raadsleden" naar huis zijn gezonden en de „raadslieden" er voor in de plaats zullen komen. De burgemeesters hebben thans alleen de verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken in hun ge meenten; gelukkig kan geconsta teerd worden, dat zij zich deze ver woordelijkheid ten volle bewust zijn en ook zonder den steun van de raden het gemeentelijke scheepje in den goeden koers kon den houden. Onze rustige, nuchtere Noordelingen nemen den toestand zoo die. is, laten zich niet door on verantwoordelijke elementen tot da den verleiden, welke slechts hun zelf kunnen schaden, hebben hun droge humor niet verloren, en ma ken er van wat er van te maken is. Men heeft zichzelf weer terugge vonden, men breekt niet meer zoo af, men tracht te bouwen. Een voor beeld daarvan zijn de collecteop brengsten voor Winterhulp, welke zich in stijgende lijn bewegen, en de waardeering, welke men voor deze instelling meer en meer hoort uiten. Van de samenvoegingsplannen is nog altijd niet veel gekomen; slechts werd de vier Langedijker gemeen ten één, en burgemeester Schelhaas uit Broek op Langendijk uitverko ren den scepter over de koolstreek te zwaaien. Wieringermeer werd ge meente, Ir. Smeding vertrok naar den Noordoostpolder, de burgemees ter van Barsingerhorn, de heer Log gers, regeert thans het nieuwe land De voorgenomen concentratie der inning van waterschapslasten gaf veel warme hoofden en koude har ten, bracht vele pennen in beroe ring, en het resultaat van een scherpgevoerde tegenactie is ge weest, dat deze concentratie voor- loopig van de baan is geschoven. Onze vereenigingen voor zieken- huisverpleging kwamen door het Ziekenfondsenbesluit op een hellend vlak, doch zij schijnen zich, on danks groot ledenverlies door het afvallen der verplichtverzekerden te zullen handhaven. De Amersfoorters, Woudenber gers, Scherpenzeelers en andere ge- ëvacueerden uit de bange Meidagen toonden hun dankbaarheid door de gemeenten, waar zij destijds zoo liefedrijk werden opgenomen met fraaie geschenken te verblijden. Van den oorlogstoestand hebben wij in onze streek gelukkig ook dit jaar weinig anders gemerkt dan de schaarschte aan bepaalde levens middelen, welke deze toestand nu eenmaal overal meebrengt. Het platteland, dat Zijn „zelfverzorgers" kent, blijft in dit opzicht nog bevoor recht boven de groote steden, het in de rij staan voor aardappelen, groenten of vleesch is voor zoover ons bekend nog niet of sporadisch voorgekomen. Criminaliteit. In aanmerking genomen de bij zondere tijdsomstandigheden, de verduistering vooral, is het met de criminaliteit in ons gebied nogal losgeloopen en in de meeste geval len wist de politie, waarvan de ma rechausseebrigade Schagen en de zeer actieve gemeentepolitie van Wieringermeer dit jaar vooral for tuinlijk waren, hen die van het pad der deugd afweken, spoedig in den kraag te vatten. Velen echter, die vroeger er niet aan dachten een cent van hun buurman te stelen en een gevonden voorwerp eerlijk op het raadhuis zouden deponeeren, had den zich thans voor den economi- schen rechter te verantwoorden. In den Helder werden helaas ook dit jaar weer lieden aangetroffen, die zich meester maakten van in ver laten huizen achtergebleven goede ren; deze puinschuimers werden te recht zeer zwaar gestraft. Een ge snapte zwijntjesjager kan thans op een jaar rekenen, niettemin ver dwijnt er nog wel eens een fietsje- Ongevallen. De hoofdonderwijzer van de Chr. school te St. Pancras, de heer Kort lever, verdronk hij een zeiltocht op het Alkmaardermeer; onder Groen veld verdronken twee kinderen uit één gezin; in het zwembad van 't Witte Kruis verdronk voor het eerst sedert het bestaan van het bad een jonge man. Na afloop van een re petitie kwam te Heerhugowaard, door een aanrijding een dame op droevige wijze om het leven. Knust Alle belemmeringen ten spijt kan dit jaar van een vrij opgewekt kunstleven gesproken worden. In Schagen waren er weer enkele goe de voorstellingen van het beroeps- tooneel, de vereenigingen van ama teurs bezorgden velen een gezelli- gen avond. Samenvoeging en sa menbundeling van krachten kan het dilettanttooneel slechts ten goe de komen. Aan de spits stonden dit jaar de opvoeringen van de operette „Florirnont" aan de Langedijk en „Der Bettelstudent" te Barsinger horn. Te Broek op Langendijk werd een zeer geslaagd muziekconcours gehouden. Sport. De ijswinter, welke zich begin van het jaar voortzette bracht na tuurlijk een hoogconjunctuur in de schaatsensport. Jan Langedijk zag zich onttroond door Buyen. De gym- nastiekvereenigingen bleven actief, te Winkel werd een bijzonder ge slaagde sportdag van „het bondje" gehouden. De Helderschen propa geerden in deze streek de wandel sport, de avondvierdaagsche en de wandeltocht met Pinksteren brach ten velen „op de been". Koning voetbal zit nog steeds hoog ter tro- ne. Hoogwoud wil een natuurbad stichten, in Schagen werd de fusie der badinrichtingen een feit. Personalia. De zuivelfabriek Lutjewinkel en de Langedijker Groentencentrale bestonden 25 jaar; Anna Paulowna vierde een triest jubileum: vijf en twintig jaar geleden was er water snood. Verschillende bekende per soonlijkheden namen uit het open bare leven afscheid of werden hoo- ger geplaatst, wij herinneren in dit verband aan de benoeming van den heer Mr. Backer, o.a. medebestuur der van Wieringermeer tot commis saris der provincie, van den heer J. Saai, lid van Prov. Staten, tot Bestuursraad; Mr. Kamp tot dijk graaf van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier; Rigbers, secr. van Zijpe en Hazepolder tot burgemeester van de Schermeer; Kaan tot dijkgraaf van polder Wie- ringerwaard. De heer Rezelman moest wegens gfttondheidsredenen bedanken als dijkgraaf van polder Anna Paulowna. Enkelen, die zeer veel voor de streek of hun plaats van Inwoning hebben gedaan, ont vielen ons door den dood, wij her denken o.a. met eerbied de nage dachtenis van de heeren P. Trap man, D. Timmerman en pastoor van Noord. Nog enkele feiten. Besluiten wij dit overzicht me» nog enkele feiten: Julianadorp kreeg een noodziekenhuis, Zijpe en Hazepolder verloor ook in tweede instantie het proces om de stort- gronden, Atbonta en Habo gingen over resp. naar den autobusdienst Noordholland, en de Ato; in Scha gen werden de huizen van de wo- ningbouwvereeniging verkocht, waarmede een einde aan een ja renlange misère kwam; Broek op Langendijk kreeg een nieuwe sluis; de school te Zuidscharwoude werd opgeheven en de „beroemde" Klaas van der Molenbrug te Broek op Langendijk afgebroken, In de „Scha ger Courant" werd opgenomen de „Heldersche Courant". Met dit blad bestond reeds enkele jaren een nau we belangengemeenschap. Onder den nieuwen naam „Dagblad voor Hollands Noorderkwartier" hopen wij te blijven wat wij reeds zes en tachtig jaar zijn geweest: een vriend des huizes, een vriend die wel eens de feiten toont., maar dit steeds wil doen in het algemeen belang en de verheffing van ons ge bied: het in vele opzichten zoo rij ke Noorderkwartier van ons goede vaderland. SCHAGEN VREUGDE EN ARBEID. Gezelschap Carter in het Noordhollandsch Koffie huis. Het noodlot had de artisten ach terhaald, de beruchte „man met den hamer" had ze een tik gegeven: een groot deel van de requisieten was onderweg door omstandighe den achtergebleven. Daardoor moest men het programma veranderen, en dat valt voor het gezelschap Car ter, dat in hoofdzaak uit gooche laars, acrobaten en jongleurs, be staat, die met veel requisieten wer ken, niet mee. Niettegenstaande dat heeft het gezelschap laten zien dat het over uitstekende krachten bezit, die bij een volgende gelegenheid ze ker revanche zullen nemen. Wat nu gepresteerd werd op het gebied der magie, acrobatiek, tapdansen en balanceerkunst was, hoewel wat eenvormig en niet bepaald nieuw, 't aankijken ook zeker waard. Carter zelf voldeed 't meeste als de flegma tieke Chineesche goochelaar. Het moet een genot zijn zoo'n man tot echtvriend te hebben, het punten- en bonnenprobleem lost hij met wat sigarettenrook de mannen in de zaal zaten te snuiven bij zoo veel heerlijke geuren glansrijk op, hij toovert de textiel uit het niet te voorschijn. Als „humorist" vol deed hij minder, waarom toch al tijd dat grove gespot met licha melijk mismaakten? Carlo en Beppo vertoonden knap pe staaltjes acrobatiek, de eerste of was het de tweede was een vaardig tapdanser en hoedengoo- ohelaar. Dan was er nog Miss Co- rina, het wonder van Mewee en zij deed de zaal versteld staan over haar wondere gaven als gedachten- lezeres en medium. Wanneer wordt de sprekende pop, die altijd het zelfde vertelt, en nu weer in debat was met Professor Mystico, een goed artist overigens, eens voor goed begraven? Het wordt een ob sessie met al die Jaapjes en Greetjes en Klaasjes en Bartjes! Een paar leuke trucnummers vulden het pro gramma aan, een goede pianist zorgde voor begeleiding en entreact- muziek. Al met al weer een heel aardige avond, welke meer bezoek ver diend had. De een schijnt zich hier nog steeds voor den ander te ge- neeren om naar Vreugde en Ar beid. te gaan. Wij willen er nog eens op wijzen dat deze avonden een volstrekt onpolitiek karakter dragen, bedoeld zijn gepaste ont spanning te brengen voor lagen prijs, en dat de beste gezelschap pen daarvoor worden geengageerd. (Fred. Groot) DE STEEKPARTIJ IN HET HOTEL Giel B. tot 8 maanden ver oordeeld. Conform den eisch heeft de Ar rondissementsrechtbank te Alk maar Giel B., die terecht heeft gestaan wegens poging tot zwa re mishandeling van den vee- verloskundige van der Oord, tot 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. SCHAGER DAMCLUB. Uitslagen van den gehouden on- derlingen competitiewedstrijd: lste klas: Blaauboerv. d. Oord 2—0 Keetv. d. Oord lr—1 2de klas: VisserKos 0—2 3de klas: H. Domper—Biersteker 2—0 C. BoschH. Hiemstra 02 Stui.itJb. Mooij 20 de Vries—C. de Jager 2—0 C. de JagerA. Bakker 20 EEN SNOEK. Rika de Jong uit de Nieuwstraat is gisteren door het ijs gezakt opr het Noord (Rapenpad). Zij is zelf weer op den wal gekrabbeld en kwam met den schrik en een nat pak vrij. PIETJE BELL OP DE PLANKEN Jengdtooneel Rudi West in het Noordh. Koffiehuis. Een stampvolle zaal heeft gister middag enkele uren genoten van de opvoering van „Pietje Bell", de grootste kwajongen der wereld, door het Jeugdtooneel van Rudi West. Er is over het boek van Chris van Abcoude, waarnaar een vierbedrijvig tooneelstuk is ge maakt, al heel wat geredeneerd, en het is den laatsten tijd vooral nog al veroordeeld, omdat het onze reeds zoo tuchtelooze jeugd nog minder eerbied voor het gezag, ge personifieerd in den veldwachter, bijbrengt, door die figuur bespotte lijk te maken. De tooneelisten heb ben deze klip omzeild, door hier en daar met de stroopkwast der zoete moraal te werken en eenige DE EERSTE RADIOPROGRAMMA'S IN HET NIEUWE JAAR .DONDERDAG 1 JANTJARI. HUnriu L 415,5 m. 8.00 Torenmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.45 Nieuwjaarswoord voor de boeren. 9.00 Voor de jeugd. 9.30 Zang met pianobegeleiding. 10.00 Cello en piano (opn.). 10.40 Gramofoon- muzlek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 13.00 Amsterdamsch Bach-ensemble en gramofoonmuziek. 14.00 Omroeporkest en so listen. 15.00 Samenspraak over het wel en wee van 1941. 16.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 16.35 Zang, koor ea orgel. 17.00 Zon dagmiddagcabaret. 17.45 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 18.20 Sportover- zicht over het Jaar 1941. 18.50 Gramoloonmu- ziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Veel heil en zegen", nieuwjaarsprogramma. 20.15 „Herken ningsmelodieën"'. 20.50 Gr amof oonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 De Ramblers. 22.30 Orgelconcert. 22.5024.00 Oramofoonmu- zlek. Hilversum H. 841,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.45 Gramofoodmuzlek. 10.00 Studio vroegdienst. 11.00 Gramofoonmusiek. 11.15, Frans Wouters sUn orkest. 12.00 Sociale zorg ook voor U. 12.15 Planovoordracht. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.30 Poëzie en proza rond oud en nieuw. 14.00 Boekbespreking. 14.15 Gramof oonm uziek. 14.40 Symphonieconcert (gr. opn.). 16.00 Causerie „De kunstenaar op de Kentering der tijden". 16.15 Viool, fluit, altviool en gramofoonmu- zlek. 17.10 Gramofonmuziek. 17.30 Voor dracht. 17.45 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmusiek. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmusiek. 19.45 Reportage. 20.05 Omroepsymphonieorkest, solist en gramofoonmusiek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmusiek. 22.1524.00 Zie programma Hilversum I. VRIJDAG 2 JANUARI. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Gramofoonmusiek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.:. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmusiek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmusiek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmu- ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 De Ramblers. 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 De Ro- mancers, soliste en gramofoonmusiek. 14.00 Groninger orkestvereeniging en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viola d'amore, fluit en cla- veclmbel. 16.45 Orgelconcert en zang. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoon- muzlek. 18.10 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Rococo-octet en soliste. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoon- maleri te verzekeren, dat de jeugd natuurlijk wél het gezag moet eerbiedigen, maar de veldwachter van Pietje Bell toch wel él te zonderling deed om respect voor te hebben... Hoe het zij, de tooneelgroep Rudi di Wtest heeft de jeugd kostelijk vermaakt, stuk voor stuk waren de personen goed getypeerd, Piet je. vader, de meester en de schoolopziener zelfs zeer goed, en zoo ging een ieder tevreden naar huis: de kinderen omdat de booze Jozef zijn trekken thuis kreeg en Pietje onbedoezeld uit den slag te voorschijn kwam, de artisten om dat de recette wel meegevallen zal zijn. (Fred Groot). WIEEINGEN. POLITIE. Gevonden: een half vaatje zuur kool. Verloren: een wollen handschoen en een zilverbonboekje, inh. f87.50. Gevonden: Een oud damesrijwiel. Verloren: Een actetasch met inh.; 2 pyama's, een haarnetje, een zak doek, een schortje en een haarlint. Inlichtingen gem. bode. T H O M A S V A E R P. En Thomas vaer? Th. En Pieternel? P. Zeg jij het maar.. Th. Zal ik het zeggen? De vrouw dus niet Het laatste woord Op 't eind van 't jaar? P. Ach néé, er dient Thans mannentaal gesproken. Waar overal de potjes koken En... overkoken op de aard', Daar moet de man Maar weer herstellen. De man was 't, Die de aard' ging kwellen... De vrouwen zwijgen maar En lijden Th. Maar hopen weer! P. Natuurlijk Tom, Want eens zal tóch 't Gezond verstand Weer overwinnen, Dan halen wij Den Vrede binnen.... Nu is het goud Nog vaak de God. Er wordt gehoond Gevloekt, bespot Wat eeuwen her Heet Gods gebod. Het is helaas Te veel gezegd Tot blinden, Dooven Lammen Th. Ja, lam, vooral, Vergeet dat niet. Te lam, te loom Mn beste Piet. Het volk kende Zichzelve niet. Het droeg zijn kruis Het droeg... het droeg... En ja, 't is waar: Het vroeg, het vroeg... Maar och, het kreeg zoo weinig! P. Er was slechts gunst Er was geen recht, En nu Europa daarvoor vecht Is er bij al d'ellende Toch hoop op een blij ende! Th. Zoo is 't, Dus jij geeft Nederland...? P. Een goede kans In 't groot verband! Th. Met moed het jaar begonnen! P. En spoedig „Atjuus bonnen"... Th. Ja, laat ons daar Zoo met mekaar Eens fijn over gaan praten. Van wat ik telkens, iedre dag Voor nieuwe bergen zorgen zag. P. Zeg man, ik zou maar stoppen En dat nu maar verkroppen Jij maakt jezelf Maar mankeliek Je kletst jezelf Aanstonds nog ziek. Néé! Op een aar chapiter Geen tranen bij de liter! Th. De boeren... P. Ja, de boeren, Dat is wat. Wat gaat ons volk Opheden prat Op al die boerenihiisten" Die ploeg- en koolpraam- [knuisten, Die wroeter naar De vrucht der aard... Die naarstig hij Voor ons vergaart. Th. Het volk zal eindlijk weten: DE BOER GEEFT ONS [TE ETEN. P. Ze waren 't gauw vergeten Na veertienachttien ouwe Tom Th. Ze zijn nu heusch niet [meer zoo dom p i E T E R N E L Een flink paar boerenhanden Wordt nimmermeer [een schande! P. Nog één minuut..* Th. Niet praten meid... Nog dertig... twintig... Boem... 't is tijd... Een pakkerd en.., Veel zegen, Veel zon en... Weinig regen. En nu je wensch Voor iedereen, P. Goed, laat ik zeggen Wat ik meen. Ik zeg het Kort en bondig... Th. Dat is bij Piet: Stoutmondig! P. „Dat in het jonggeboren jaar „De menschen dan toch [méér elkaar „Wat trachten te begrijpen „Dan'zal het inzicht rijpen „Dat men den naam van [Nederland, „Die spaander in [den wereldbrand „Straks nog alléén zal lezen: „ALS 'T VOLK WEER ÉÉN [ZAL WEZEN! muxiek. 20.45 Voordracht. 21.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek. 22.15 Orkest Malando en soUst. 23.00—24.00 Dansmuziek (gr. pL). Hilversum II. 301,5 m. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.40 Causerie „Ontsie rende plekken in Amsterdam". 11.00 Piano voordracht. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Ensemble „De Kwintslag". 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Ge varieerd middagprogramma. 15.00 Voor d« vrouw. 15.45 Roemeensch orkest Gregor Ser ban. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Salonorkest. 18.30 Cau serie „De lusten en lasten van een octrooi". 18.45 Amablle-sextet. 19.00 B.N.O.: De Jorda- ner vertelt over sociale nooden. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Amablle-sextet. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Jan Pietersz. Sweellnck-programma (opn.). 31.00 Boekbespreking. 21.15 Gramo foonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avond- wüdlng. Enkele grepen uit het programma voor Oud en Nieuw WOENSDAG, 31 DECEMBER. Ernstige muziek: Op het concert van het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, houdt de fluittist, Jan Se- venster een concert van Ary Ver haar ten doop. (Hilv. I, 13.09—14.00 uur). Van 17.4518.15 uur volgt over Hilv. II George Stam, organist van de groote kerk te Leeuwarden, die een concert geeft op het Omroep kerkorgel met werken van Bach, C. Franck en een improvisatie over het Oudejaarslied „Uren, dagen, maanden, jaren Gesproken woord: Van 20.3020.45 wordt over de zender Hilv. I een toespraak uitgezonden van den rijkscommissaris Rijksminister Dr. A. Seyss Inquart Van 0.01—0.15 uur spreekt de Dir.- gen. van den Nederlandschen Om roep, Dr. Ing. W. A. Herweyer een Nieuw] aarswensch uit. Voor de Vrouw: Over Hilv. I spreekt van 15.00—15.20 mevr. J. Jansen— Van Balen over: „U kunt er iets aan doen, ook in 1942!" Voor den Boer: Van 12.25—12.40 u. heeft over Hilv. I een samenspraak plaats tusschen Jac. ter Haar, da bekende Boer-persiman te Ruiner- wold en D. Hiddenga onder den ti tel: „Wat het oude jaar gebracht heeft." Hoorspelen: Van 19.30—20.00 uur wordt over Hilv. II een hoorspel uitgezonden van den bekenden Drentsohen schrijver J. Poortman, te Meppel: „Oudejaarsavond in Sak- senland." Voor de Jeugd: Oom Henk beant woordt weer vragen (Hilv. I: 16.20 —17.00 uur). DONDERDAG 1 JANUARI 1942. Ernstige muziek: Het Aimsterdam- sche Bach-ensemble o.l.v. Felix de Nobel geeft het vijfde concert in den cyclus van werken van den grooten Thomas-Cantor. Uitgevoerd worden het concert voor 2 clavecimbels en strijkorkest in C. gr. t. en het Vijf de Brandenburgsohe concert voor fluit, viool, clavecimbel en strijk orkest. (Hilv. I: 13.00—14.00 uur). Max Kloos werkt mede aan het con cert van het Omroep Symphonie- orkest. Hij zal Reger's „Hymnus der Liebe" voordragen. Het orkest brengt werken van Handel en Respighi. (Hilv. II: 20.00—21.45 u.) Lichte muziek: De intrede van het nieuwe jaar zal van 19.302015 over Hilv. I gevierd worden met een cabaret-revue, waarvan Martie Ver denius den tekst schreef. Sport: Hilv. I: 18.20—18.50 u. Over den einstreep van het Oudejaar. De voorzitters van zeven sportbonden benevens enkele vooraanstaande sportlieden zullen enkele woorden voor de microfoon spreken. Voor den Boer: Van 8.4519.00 uur over Hilv. I: Een nieuwjaarswoord van dr. F. E. Posthuma en boeren leider E. J. Roskam, met verbinden den tekst van Dirk van den Hul, onder den titel „Veel Heil en Ze gen." Voor de Jeugd: Hilv. I (9.00—9.30 uur) De Tooverbal, een radiolekker nij voor jongens en meisjes. VRIJDAG 2 JANUARL Ernstige muziek: Van 14.00—16.00 u. valt over Hilv. II een concert te be luisteren van de Groninger Orkest- Ver. met als solist Roelof Krol, die het concert van Dvorak zal voor dragen. Sport: Sportwetenswaardigheden. Een beschouwing over de komende sportgebeurtenissen. (Hilv. I: 18.10 18.30 uur). Voor de Vrouw: De twaalf slagen zijn verklonken. Mariëtte Serlé mij mert er over hoe snel de tijd ver gaat (met guitaarbegeleiding). (Hilv. II: 15.00—15.20 uur). Voor de Jeugd: Kiekeboe wenscht den kleuters een gelukkig Nieuw jaar (Hilv. I: 11.00—11.20 u.)

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1941 | | pagina 5